PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεση βολτομετρου



vlahoskwn
04-11-16, 15:52
καλησπέρα
εχω μια γεννητρια που βγαζει 12 volt και θελω να βαλω ενα βολτομετρο ώστε να παρακολουθώ την ταση της και ετσι παραγγειλα αυτό:
https://www.alifragis.com.gr/ell/product/%CE%8C%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%BF-%CF%80%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C-%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CF%84%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%C F%81%CE%BF-FC4-0-50V-DC
και τωρα χρειαζομαι μια βοηθεια...
το βολτομετρο εχει input 1 k 2 και μετα άλλες δυο κλεμες και επιδη είμαι πρωτοετης και σπουδαζω ηλεκτρονικος μηχανικος ρωτησα τον καθηγητη και μου ειπε στο input να βαλω την ταση που θελω να παρακολουθώ και μετα να βαλω και στις άλλες δυο κλεμες μια ταση από 8-12 για να λειτουργει αλλα μου ειπε να δωσω ταση από μια μπαταρια ώστε να δουλευει σωστα το οργανακι και να μην παρω από την γεννητρια γιατι σε περιπτωση σκαμπανεβάσματος θα καει και μου ειπε να βαλω και ένα ρελε αλλα επιδη μιλούσαμε και χρειαστηκε να φυγει δεν μπορουσε να μου πει τον ρελε πως να το βαλω ώστε όταν σβηνει η γεννητρια να σταματα να δουλευει και η μπαταρια για να μην καταναλώνεται
και γιαυτο θα ηθελα να μου πεις το πως πρεπει να βαλω τον ρελε ευχαριστω πολύ!!!

vlahoskwn
04-11-16, 16:03
ξεχασα να γραψω ότι ο ρελες που εχω είναι 12volt και είναι μια επαφης

vlahoskwn
04-11-16, 16:30
και αυτος είναι ο ρελες που εχω και μεσα εχει και το datsheet απλα δεν είμαι σιγουρος για το πως ακριβως να το συνδεσω και γιαυτο θελω την βοηθεια σας...

IRF
04-11-16, 17:41
Ποια γεννήτρια έχεις; Με σταθεροποιητή τάσης από τα 12 της γεννήτριας δεν γίνεται;Απλούστερα βάλε μπαταρία και διακοπτάκι. Η σύνδεση ρελέ είναι απλή πηνίο στα 12 της γεννήτριας επαφή κόβει την τροφοδοσία στο μπαταρίας στο βολτόμετρο.Δηλαδή επαφή ρελέ σε σειρά με την μπαταρία και τα άκρα του συστήματος δίνουν στο βολτόμετρο

Fire Doger
04-11-16, 17:45
Το πηνίο του ρελέ παράλληλα με την έξοδο της γεννήτριας και η επαφή σε σειρά με τον ενα πόλο της μπαταρίας και του πιν του βολτομετρου.

Η επαφή πρέπει να είναι Normally Open και η τάση λειτουργίας του πηνίου AC ή DC αντίστοιχη με την έξοδο της γεννήτριας. Καλό θα ήταν να βάλεις και μία αντίστροφα πολωμένη δίοδο (flyback) ή ένα φίλτρο RC παράλληλα στο πηνίο για DC και AC αντίστοιχα.

Η γεννήτρια από τι παράγει ηλεκτρισμό?

vlahoskwn
04-11-16, 17:57
δεν θελω σταθεροποιητη να βαλω απλα το μονο που θελω ειναι ενα οραγνακι να παρακολουθω την ταση τιποτα αλλο...
τωρα ο ρρλες ειναι μιας επαφης και ειναι αυτος που εχω βαλει ποιο πανω...
για ποιο λογο και σε τι χρησιμευει η διοδος η το φιλτρο rc;
και τελος εαν σας ειναι μπορειτε με ενα σχεδιαγραμμα να μου δειξετε πως να τα συνδεσω γατι δεν ξερω τα ποδαρακια του ρελε το πως πανε...
και η γεννητρια ειναι με βενζινη

IRF
04-11-16, 18:03
AC ή DC το ψάξαμε; Προσοχή αυτές οι γεννήτριες έχουν διακυμάνσεις και σπινθηρισμό που μπορεί να κάψει το οργανάκι σου, συνήθως βάζουν βολτόμετρο με βελόνα και όχι ψηφιακό.

vlahoskwn
04-11-16, 18:12
η γεννητρια ειναι 12 volt dc και το βολτομετρο ειναι dc και γιαυτο το λογο επειδη εχει διακυμασεις μου ειπε ο καθηγητης να το τροφοδοτησω απο μια μπαταρια και ενα ρελε...

IRF
04-11-16, 18:18
Γιατί θες ψηφιακή ακρίβεια στην τάση; τι θα τροφοδοτήσεις; αφού δεν είναι σταθερή η έξοδος τη γεννήτριας βάλε όργανο πηνίου βελόνας.Έχει θόρυβο σπινθηρισμού (καρβουνάκια) η τάση που μετράς; Αν ναι και πάλι θα κάψεις το βολτόμετρο σου. Απ' ότι ξέρω οι διακυμάνσεις σε τέτοιες γεννήτριες είναι μεγάλες.

vlahoskwn
04-11-16, 18:22
δε ξερω εαν εχει σπινθηρισμος πως μπορω να το δω αυτο;
θελω ψηφιακη γιατι αυτο εχω τωρα και μου ειναι δυσκολο να παρω αλλο...

IRF
04-11-16, 19:43
Αν δεν έχεις παλμογράφο βάλε ένα μικρό μεγαφωνάκι με έναν πυκνωτή π.χ. 0,1μF σε σειρά και σύνδεσε στην έξοδο της γεννήτριας αν ακούς γρατσουνίσματα έχει σπινθηρισμούς που ΘΑ ΡΗΜΑΞΟΥΝ ΤΟ ψηφιακό σου οργανάκι, εκτός αν έχει προδιαγραφές αιχμών τάσεως.

vlahoskwn
04-11-16, 20:26
ωραια θα το δοκιμασω αυριο να δω...
στο βολτομετρο δεν γραφει κατι τετοιο υπαρχει περιπτωση να εχει;
και επισης μπορεις να μου ανεβασεις ενα σχεδιακι με τις επαφες για το πως πρεπει να το συνδεσω;(δεν εχω ξανασυνδεσει ρελε και θελω να ειμαι σιγουρος)
και κατι τελευταιο μιας και θελω να ασχοληθω και σπουδαζω πανω στο αντικειμενο αυτο υπαρχει καποιο λινκ σχετικα με τον σπινθηρισμο και τα καρβουνακια για να δω τι ειναι ακριβως;
και οπως να εχει σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!!!

IRF
04-11-16, 21:00
67325Επειδή δεν είδα τι ρελέ έχεις (π.χ. οι καλύτεροι τύπου λυχνίας με ακροδέκτες που βιδώνουν, δεν θες κολητήρι)δοκίμασε τον με μια μπαταρία και ένα πολύμετρο να καταλάβεις πως δουλεύει(μην γίνει κανένα λάθος σύνδεσης συμβαίνουν ακόμα και στους πιο έμπειρους) δηλ σε ποιούς ακροδέκτες είναι το πηνίο και σε ποιούς οι επαφές.Δες επίσης αν η επαφή κλείνει όταν στέλνεις ρεύμα στο πηνίο

vlahoskwn
04-11-16, 21:16
τον ρελε τον εχω ανεβασει σε προηγουμενο ποστ για να τον δεις...
αυτη ειναι η κατοψη του δινοντας με μια μπαταρια ρευμα στο Α1 και στο Α2 τον ακουω να οπλιζει αλλα δεν βλεπω καποια ταση στα αλλα ποδαρακια με το πολυμετρο...
μπορεις να με βοηθησεις;
και συγνωμη εαν σας εχω ζαλισει
67326

vlahoskwn
04-11-16, 21:21
ανεβασα και το datasheet

IRF
04-11-16, 21:26
Πρέπει να στείλεις τάση από μπαταρία και στην επαφή δεν ενώνονται πηνίο με επαφές(αρχή απομόνωσης δύο κυκλωμάτων του ρελέ).Συνδέεις την επαφή σε σειρά με μπαταρία σε σειρά με το βολτόμετρό σου.Προσοχή την επαφή που κλείνει το κύκλωμα όταν βάζεις ρεύμα.Ποιοι ακροδέκτες(νούμερα) κλείνουν κύκλωμα(μηδενική αντίσταση σε πολύμετρο) όταν παίρνει ρεύμα το πηνίο;αυτούς θα συνδέσεις

IRF
04-11-16, 21:27
ανεβασα και το datasheet


Που;;;;;;;;;;;;;:confused1:

vlahoskwn
04-11-16, 21:36
ωπ σορρυ δεν το ανεβασα
μπορεις αυτο που εγραψες να το κανεις με μια εικονα οπως την ανεβασα γιατι δε το καταλαβα;
http://www.te.com/commerce/DocumentDelivery/DDEController?Action=srchrtrv&DocNm=RT1&DocType=DS&DocLang=English

IRF
05-11-16, 08:09
ωπ σορρυ δεν το ανεβασα
μπορεις αυτο που εγραψες να το κανεις με μια εικονα οπως την ανεβασα γιατι δε το καταλαβα;
http://www.te.com/commerce/DocumentDelivery/DDEController?Action=srchrtrv&DocNm=RT1&DocType=DS&DocLang=English
Αν δεν καταλαβαίνεις αυτά που λέω μην προχωρείς σε υλοποίηση κυκλώματος γιατί υπάρχει κίνδυνος να καταστρέψεις κάποιο από τα υλικά σου.Δυστυχώς δεν είναι όλα ένα σχήμα πρέπει να καταλαβαίνουμε παντού τι γίνεται όταν ασχολούμαστε με ρεύμα.Μου έχουν τύχει ρελέδες που μια διαφορά σε ένα νούμερο στον κωδικό ήταν εντελώς άλλο πράγμα(ο πωλητής διαβεβαίωνε ότι είναι καινούργια σειρά εντελώς ίδια)Έχεις πολύμετρο; βρες πρώτα τις κατάλληλες επαφές;αν δεν έχεις ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ. Ολα αυτά σου τα λέω φιλικά μην παρεξηγηθώ.Θα μου ήταν πολύ εύκολο να σου κάνω ένα σχήμα με το datasheet αλλά δεν το εμπιστεύομαι ούτε αυτό. Με το που πιάνω υλικό στα χέρια μου κάνω επιβεβαίωση των ακροδεκτών του τουλάχιστο με ένα πολύμετρο.Υλοποίησε το κύκλωμα σου αρχικά με δυο μικρές μπαταρίες των 9 βολτ (υποθέτεις ότι η μία είναι η γεννήτρια)και μετά προχώρα στη σύνδεση στη γεννήτρια που θα είναι πολλά αμπέρ φαντάζομαι.

vlahoskwn
05-11-16, 21:46
καλησπερα
μα και βεβαια καταλαβαινω τι λες και δεν υπηρχε περιπτωση να σε παρεξηγησω και ισα ισα σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου...!!!
τωρα οσο γι ατο θεμα μου βρηκα τα ποδαρακια και ηταν οπως το datsheet και το συνδεσα και δουλεψε μια χαρα!!!
απλα η γεννητρια ειναι 12 βολτη και βγαζει και 220 και θα ηθελα να βαλω και ενα βολτομετρο στα 220 ωστε να μπορω να ρυθμισω το γκαζι και να βγαζει 220 διχως να κουβαλαω πολυμετρο... εσυ τι προτεινεις να κανω;
να το κανω το ιδιο οπως και στα 12;
υπαρχει καποιο κυκλωμα ωστε να κανω καποια σταθεροποιηση στο ρευμα;

vasilllis
06-11-16, 22:23
Αν καταλαβα καλα την ερωτηση το βολτομετρο θα το συνδεσεις απευθειας στο 220v χωρις ρελε(καλο ειναι να βαλεις και καποια ασφαλεια)
Σταθεροποιητης υπαρχει αλλα κοστιζει αρκετα για τετοια ισχυ.

vlahoskwn
07-11-16, 12:36
ωραια ποσο θα στοιχησει περιπου ο σταθεροποιητης;
μιλαμε για 3-4 kva στα 220

gchal
07-11-16, 14:04
Γειά σας,
Εαν κατάλαβα καλά το πρόβλημα είναι να συνδεθεί ένα βολτόμετρο ψηφιακό ή αναλογικό να μετρά την έξοδο της γεννήτριας 12Volt. Ποιο είναι το μεγάλο θέμα ? Τροφοδοτούμε το ψηφιακό βολτόμετρο με ξεχωριστή τάση για την λειτουργία του (το αναλογικό δεν χρειάζεται τάση λειτουργίας) και εν συνεχεία στα αντίστοιχα ποδαράκια δίνουμε την τάση που θέλουμε να μετρήσουμε.Το Relay τί το θέλουμε ?? Αυτό που χρειάζεται να ξεκαθαρίσει είναι :
1. Η τάση που θα μετρήσει είναι Συνεχή ή εναλλασσόμενη ?
2. Η τελική μέτρηση των βολτομέτρων είναι στα όρια και παραπάνω απο την τάση μέτρησης ?

FILMAN
07-11-16, 14:13
To relay το θέλει για να αποσυνδέεται αυτόματα η ...μπαταρία που τροφοδοτεί το όργανο μόλις σβήσει η γεννήτρια... Τώρα αυτό το να έχουμε μια γεννήτρια και να θέλουμε και μπαταρίες, μου είναι κάπως...