PDA

Επιστροφή στο Forum : Πέφτει ο γενικός με 24άρι κλιματιστικό.



zisis123
09-11-16, 16:31
Καλησπέρα σας.
Πρόσφατα αγόρασα για το σαλόνι μου ένα 24αρι κλιματιστικό inverter κλάσης Α+. Το ρολόι είναι μονοφασικό και το σπίτι είναι γύρω στα 220τμ και 3 όροφοι με ξεχωριστό πίνακα ο καθένας (210τμ με μονοφασικό το ξέρω ότι είναι παράλογο αλλά εγώ το πήρα έτοιμο από τον πατέρα μου ο οποίος ειλικρινά δεν ξέρω τι σκεφτόταν με τον ηλεκτρολόγο όταν έγινε η εγκατάσταση).
Όταν λοιπόν το κλιματιστικό αυτό λειτουργεί μόνο του δεν υπάρχει θέμα, απλά κατά την εκκίνηση χαμηλώνουν τα φώτα στιγμιαία. Ο πίνακας του πάνω ορόφου είναι ανεξάρτητος του μεγάλου κάτω και στον πάνω όροφο βρίσκονται 2 άλλα κλιματιστικά, ένα 9άρι inverter 3 ετών περίπου και ένα 14άρι μη inverter 15ετίας. Όταν λοιπόν είναι αναμμένο το 24άρι και ανάβω και το 14άρι πέφτει ο γενικός του κάτω ορόφου ενώ ο πάνω συνεχίζει κανονικά.
Στην αρχή πίστευα ότι το καινούργιο a/c είχε κάποιο θέμα και κάλεσα το κατάστημα που μου έστειλε τεχνικό. Αυτός μου είπε ότι μάλλον η χωρητικότητα του μονοφασικού δεν με καλύπτει και αν θέλω να μην έχω προβλήματα πρέπει να βάλω τριφασικό.
Να σημειώσω ότι στο ίδιο ρολόι λειτουργούν μόνιμα 2 ψυγεία και ένας καταψύκτης μέτριου μεγέθους.
Η αλλαγή σε τριφασικό δεν μου φαίνεται εύκολη υπόθεση στην παρούσα φάση αν και απ' όσο ξέρω υπάρχει και το μονοφασικό ενισχυμένο των 63Α (εγώ έχω 35 αν δεν κάνω λάθος αν κάνω παρακαλώ διορθώστε με) το οποίο θα θέλει σίγουρα άλλο καλώδιο ίσως 3Χ16 και η απόσταση από το ρολόι στον πίνακα είναι καμιά 20αριά μέτρα.
Πιστεύετε ότι ο τεχνικός είχε δίκιο και δεν μου επαρκεί πλέον το μονοφασικό; Τόσα χρόνια δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα. Μήπως είναι άλλο το πρόβλημα που πέφτει ο γενικός; Τι μου προτείνετε λοιπόν να κάνω;
Ευχαριστώ πολύ.

el greco 1
09-11-16, 18:13
καλεσε καποιο αδειουχο ηλεκτρολογο να σου πει ακριβως τι πρεπει να κανεις.

Panoss
09-11-16, 19:59
Απ' ότι κατάλαβα δεν επαρκεί το ρεύμα, άρα χρειάζεσαι κάτι που να δίνει περισσότερο.
Εφόσον υπάρχει το 'ενισχυμένο' μονοφασικό των 63Α, δεν καταλαβαίνω γιατί σου πρότεινε ο...'ηλεκτρολόγος' το τριφασικό.
Δεν είμαι ηλεκτρολόγος (ή κάτι σχετικό) αλλά το λογικό δεν μου φαίνεται το τριφασικό αλλά το 'ενισχυμένο' μονοφασικό.

zisis123
09-11-16, 20:03
Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έχει τύχει ποτέ να συναντήσω ενισχυμένο μονοφασικό (να μου έχει πει κάποιος ότι το έχει κλπ) και απ' όσο ξέρω η ΔΕΗ το δίνει πολύ δύσκολα (τον λόγο δεν τον ξέρω) αλλά και πάλι το ενισχυμένο θέλει και αυτό αλλαγές στην εγκατάσταση οπότε ίσως να με συνέφερε καλύτερα να πάω κατευθείαν σε τριφασικό.

mikemtb
09-11-16, 20:16
Όταν λες πέφτει ο γενικός? Τι εννοείς γενικός? Μπορείς να βγάλεις μια φώτο ?

στάλθηκε με Tapatalk

zisis123
09-11-16, 20:34
Είναι μια 40Α (όχι 16 όπως είπα πριν) ασφάλεια πριν από το ρελέ που κόβει το ρεύμα όλου του ορόφου, δεν είναι δηλαδή η συγκεκριμένη του a/c. Το a/c μοιράζεται μία 16Α μαζί με άλλες 2 πρίζες και τα φώτα του καθιστικού αλλά δεν πέφτει αυτή, αλλά ο γενικός.

Πατέντες
09-11-16, 20:37
Η σύνδεση του κλιματιστικού σου, έγινε με ξεχωριστή γραμμή και ξεχωριστή ασφάλεια απ'ευθείας στον πίνακα; Ή μήπως το έβαλαν σε κανένα μπουάτ με 1,5mm² καλώδιο;

Πατέντες
09-11-16, 20:40
Είναι μια 16Α ασφάλεια πριν από το ρελέ που κόβει το ρεύμα όλου του ορόφου, δεν είναι δηλαδή η συγκεκριμένη του a/c. Το a/c μοιράζεται μία 16Α μαζί με άλλες 2 πρίζες και τα φώτα του καθιστικού αλλά δεν πέφτει αυτή, αλλά ο γενικός.
16Α όλος ο όροφος;

Πατέντες
09-11-16, 20:41
Δηλαδή όλος ο όροφος έχει μια 16Α ασφάλεια και το κλιματιστικό και όλα τα φώτα και οι πρίζες του ορόφου, το ίδιο;

mikemtb
09-11-16, 20:52
16Α όλος ο όροφος;
Άσε που τα παλιά 14άρια a/c τραβάνε μεγάλο ρεύμα στην εκκίνηση. Και ειπε ΠΡΙΝ το ρελε... Πολλές μεταβλητες..
Καλό θα ήταν να το δει από κοντά ένας αδειουχος ηλεκτρολόγος.

στάλθηκε με Tapatalk

zisis123
09-11-16, 20:53
Παιδιά χίλια συγγνώμη λάθος. Ο γενικός είναι 40Α. Το κλιματιστικό έχει μπει σε πρίζα κλιματιστικού που είναι τοποθετημένη ψηλά εξ αρχής. Αυτή η πρίζα μαζί με ένα πολύφωτο και μία ακόμη πρίζα αδέσμευτη έχουν μια ασφάλεια 16Α. Επίσης υπάρχει μία άλλη 16Α για άλλο ένα πολύφωτο, μια πρίζα a/c και άλλες 2 πρίζες και ακόμη μία 16Α για άλλες 3 πρίζες, μία 16Α για 2 πρίζες και φώς χολ, μία 10Α για φώτα και πρίζες μπαλκονιών και μία 10Α συναγερμού. Επίσης μία διπλή 40+10Α ηλ. κουζίνας, μία 16Α πλ. πιάτων (κατευθείαν στον πίνακα) και μία άλλη 16Α με τα φώτα και τις 4 πρίζες της κουζίνας (+ψυγείο). Σύνολο 9 ασφάλειες + ο γενικός + το ρελέ διαφυγής το οποίο είναι και αλλαγμένο πρόσφατα.
Συγγνώμη αν τα περιπλέκω αλλά προσπαθώ να δώσω όσο περισσότερες πληροφορίες γίνεται.

Πατέντες
09-11-16, 21:27
Το κλιματιστικό από μόνο του είναι οριακά στην 16Α ασφάλεια. Το πολύφωτο τι κατανάλωση έχει;
Άσε που αν η ασφάλεια είναι 10ετίας και πάνω μπορεί να έχει θέμα.
Όπως λενε και οι συνφορουμίτες, ηλεκτρολόγος, μόνο.

zisis123
09-11-16, 21:40
Αναγκαστικά θα καλέσω ηλεκτρολόγο αλλά λέτε να φταίει η 16Α ασφάλεια ενώ με μία 40Α πχ να μην είχε θέμα; Αν ίσχυε αυτό τότε δεν θα έπεφτε η ίδια ασφάλεια και όχι ο γενικός;
Πέρα από αυτό έχει κανείς εμπειρία με το ενισχυμένο μονοφασικό; δλδ είναι εύκολη η απόκτηση του απ' τη Δεη ή υπάρχει κι εκεί πολύ γραφειοκρατία; Έχω ακούσει ότι δεν το δίνουν εύκολα.

pstratos
09-11-16, 21:51
MHN ΣΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΝ Η ΙΔΕΑ ΟΤΙ 40Α ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ 16Α. Please κάλεσε επαγγελματία. Αν ειναι να μας κάεις, τόσοι ήμαστε εδώ. Και αν ειλικρινά ζορίζεσαι, αν κάποιος είναι κοντά ας το κάνει το ψυχικό. ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Η ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΜΑΣ !

mikemtb
09-11-16, 21:59
Δεν μπορείς απλά να βάλεις μια μεγαλύτερη ασφάλεια, είναι επικίνδυνο!!

στάλθηκε με Tapatalk

zisis123
09-11-16, 22:10
Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω. Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά λόγω επαγγέλματος τυχαίνει να είχα ασχοληθεί παλιότερα με κάποια πολύ βασικά περί ηλεκτρολογικών. Εννοείται πως οποιαδήποτε παρέμβαση θα την κάνει επαγγελματίας.

KATSO001
09-11-16, 22:18
Την απαντηση στην εδωσε απο την αρχη ο ηλεκτρολογος. Αλλα νομιζω οτι εσυ εχεις κολησει στο ενισχυμενο μονοφασικο. 240 τμ τριπατι μεζονετα χρειαζεσαι τριφασικο. Δεν σε φτανει το ρευμα...

zisis123
09-11-16, 22:31
Κι εγώ αυτό ακριβώς πιστεύω ότι δεν φτάνει η μία φάση. Για αρχή θα έρθει ο ηλεκτρολόγος να ελέγξει μήπως υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα και μετά βλέποντας και κάνοντας. Σας ευχαριστώ όλους!!

lepouras
10-11-16, 01:20
καλά μερικοί μου φαίνεται δεν διαβάζετε τη λέει. ΔΕΝ πέφτει η 16άρα που έχει το κλιματιστικό και τα φώτα ΑΛΛΑ η γενική που είναι 40άρα.
Παναγιώτη από πότε η 16άρα είναι οριακά για κλιματιστικό? έτσι για να καταλάβω. τραβάει το 24άρι το ινβερτερ 3500βατ και δεν το κατάλαβα? ούτε τα παλιά δεν τραβάγανε τόσο.
απλά για τόσο μεγάλο σπίτι δεν του φτάνει η παροχή. εφόσον είναι μονοφασικό το ρολόι το ενισχυμένο θα σου γίνει ποιο εύκολα. δεν χρειάζεται τόσες μεγάλες μετατροπές από όσο αν θα ήθελες να το κάνεις τριφασικό.


α και κάτι ακόμα. το σπίτι το έφτιαξε αδειούχος ηλεκτρολόγος. αν θέλετε να τον πείσετε γιατί πρέπει να φωνάξει και επισημαίνετε το ντε και καλά ΑΔΕΙΟΥΧΟ πείτε του γιατί ο προηγούμενος ΑΔΕΙΟΥΧΟΣ τα έκανε πουτάνα.

να βρει σωστό και με γνώση μάστορα. και αυτός δεν είναι απαραίτητα αδειούχος. ούτε ο αδειούχος έχει απαραίτητα αυτά τα προσόντα.

vasilllis
10-11-16, 09:04
καλά μερικοί μου φαίνεται δεν διαβάζετε τη λέει. ΔΕΝ πέφτει η 16άρα που έχει το κλιματιστικό και τα φώτα ΑΛΛΑ η γενική που είναι 40άρα.
Παναγιώτη από πότε η 16άρα είναι οριακά για κλιματιστικό? έτσι για να καταλάβω. τραβάει το 24άρι το ινβερτερ 3500βατ και δεν το κατάλαβα? ούτε τα παλιά δεν τραβάγανε τόσο.
απλά για τόσο μεγάλο σπίτι δεν του φτάνει η παροχή. εφόσον είναι μονοφασικό το ρολόι το ενισχυμένο θα σου γίνει ποιο εύκολα. δεν χρειάζεται τόσες μεγάλες μετατροπές από όσο αν θα ήθελες να το κάνεις τριφασικό.


α και κάτι ακόμα. το σπίτι το έφτιαξε αδειούχος ηλεκτρολόγος. αν θέλετε να τον πείσετε γιατί πρέπει να φωνάξει και επισημαίνετε το ντε και καλά ΑΔΕΙΟΥΧΟ πείτε του γιατί ο προηγούμενος ΑΔΕΙΟΥΧΟΣ τα έκανε πουτάνα.

να βρει σωστό και με γνώση μάστορα. και αυτός δεν είναι απαραίτητα αδειούχος. ούτε ο αδειούχος έχει απαραίτητα αυτά τα προσόντα.
Δεν αρκουν μονο να ειναι σωστος και με γνωσεις.Πρεπει να εχει την απαραιτητη πειθω στον λογο.Τι και αν ο γνωστης προσπαθει να τον πεισει οτι πρεπει π.χ να βαλει τριφασικο και ο πελατης επιμενει οτι ειναι καλυτερο το ενισχυμενο?
Οπως αναφερεις και για τον προηγουμενο μαστορα οτι τα εχει κανει πτνα.Καλο θα ειναι να γνωριζουμε ολες τις παραμετρους πως και γιατι εγινε ετσι (και ποια χρονολογια βεβαια).

Πατέντες
10-11-16, 09:06
καλά μερικοί μου φαίνεται δεν διαβάζετε τη λέει. ΔΕΝ πέφτει η 16άρα που έχει το κλιματιστικό και τα φώτα ΑΛΛΑ η γενική που είναι 40άρα.

Στην αρχή δεν μας το είπε!


Παναγιώτη από πότε η 16άρα είναι οριακά για κλιματιστικό? έτσι για να καταλάβω. τραβάει το 24άρι το ινβερτερ 3500βατ και δεν το κατάλαβα? ούτε τα παλιά δεν τραβάγανε τόσο.

Όταν ο κατασκευαστής σου λέει 16Α ασφάλεια μόνο για το κλιματιστικό, ποιος λες να έχει δίκιο;
Έχεις βάλει αμπεροτσιμπίδα σε inverter την ώρα που δουλεύει στην θέρμανση σε πλήρες φορτίο; Θα εκπλαγείς!!!
Σε μισή ώρα θα σου έχω φωτό από 24αρι.

Πατέντες
10-11-16, 09:56
Η εξωτερική θερμοκρασία που έγιναν οι μετρήσεις ήταν περίπου 15 βαθμούς Κελσίου και η ρύθμιση των κλιματιστικών ήταν στο maximum.
Φωτογραφία από 18αρι inverter 6738267383
Φωτογραφία από 24αρι inverter 6738467385 Στο συγκεκριμένο 24αρι ούτε η 16Α ασφάλεια φτάνει.

Στα ταμπελάκια υπάρχει το max current σε ψύξη και θέρμανση.
Ούτε το 18αρι ούτε το 24αρι ανέβασαν το maximum της απόδοσης γιατί δεν έχει πολύ κρύο.

FILMAN
10-11-16, 11:33
67385 Στο συγκεκριμένο 24αρι ούτε η 16Α ασφάλεια φτάνει.
Αλήθεια, εγώ στη φωτο βλέπω 13.1Α. Από πότε δεν φτάνει μια 16Α (καμπύλη B, C, D) για αυτό το ρεύμα εφόσον αυτές ποτέ δεν πέφτουν θερμικά με ρεύματα κάτω από 19.6Α; Εκτός αν ο αριθμός 19.6 είναι μικρότερος από τον 13.1

Πατέντες
10-11-16, 11:50
Αλήθεια, εγώ στη φωτο βλέπω 13.1Α. Από πότε δεν φτάνει μια 16Α (καμπύλη B, C, D) για αυτό το ρεύμα εφόσον αυτές ποτέ δεν πέφτουν θερμικά με ρεύματα κάτω από 19.6Α; Εκτός αν ο αριθμός 19.6 είναι μικρότερος από τον 13.1
Το max current το είδες; Όταν θα ''γκαζώσει'' στο τέρμα θα ξεπεράσει τα 16Α.
Η ερώτηση ήταν ''από πότε είναι οριακή η 16Α ασφάλεια;''

FILMAN
10-11-16, 13:30
Το max current το είδες; Όταν θα ''γκαζώσει'' στο τέρμα θα ξεπεράσει τα 16Α.
Η ερώτηση ήταν ''από πότε είναι οριακή η 16Α ασφάλεια;''
Να το επαναλάβω; :wiink:

...μια 16Α (καμπύλη B, C, D) για αυτό το ρεύμα εφόσον αυτές ποτέ δεν πέφτουν θερμικά με ρεύματα κάτω από 19.6Α;
Η καταλληλότερη ασφάλεια για το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι 16Α καμπύλη Β...

Πατέντες
10-11-16, 14:09
Να το επαναλάβω; :wiink:

Η καταλληλότερη ασφάλεια για το συγκεκριμένο μηχάνημα είναι 16Α καμπύλη Β...
Έχω καταλάβει τι λες, αλλά το σωστό είναι ότι δεν βάζουμε τίποτα άλλο με κλιματιστικό, κανονικά ούτε με 9αρι, πόσο μάλλον με 24αρι.
Και δεν έχουν όλα τα κλιματιστικά τα ίδια ampere!:wiink:
Το κλιματιστικό ΔΕΝ είναι λευκή συσκευή. Γνώμη μου!
Άρα λοιπόν, στο θέμα μας, είναι οριακή για την χρήση του κλιματιστικού, πόσο μάλλον να τοποθετηθούν κι άλλες καταναλώσεις. :ok:

FILMAN
10-11-16, 14:33
Ναι, προφανώς είναι προτιμότερο το κλιματιστικό να έχει μια ασφάλεια αποκλειστικά δικιά του, και προσαρμοσμένη στο ίδιο (και όχι αποκλειστικά στο καλώδιο - τώρα θα με βρίσουν οι ηλεκτρολόγοι).

pstratos
10-11-16, 17:20
Ταμπελακι 9.8Α. Μετράς 13Α. Am I missing something?

Και τώρα είδα την κάτω ταμπέλα, με max 17A. Άρα τι εννοεί ο ποιητής???

zisis123
10-11-16, 18:49
Το 24αρι μου είναι μαζί με ένα πολύφωτο με 6 λάμπες led από 6w η μία αν δεν κάνω λάθος και οι άλλες πρίζες είναι σχεδόν πάντα κενές, άντε να φορτίζει κανένα κινητό ή το λάπτοπ. Εκτός αν υπάρχει κάποιο θέμα καλλωδίωσης ή κάτι άλλο και πρέπει το a/c να είναι μόνο του. Τότε πάω πάσο αλλά οι υπόλοιποι καταναλωτές αυτής της ασφάλειας είναι σχεδόν αμελητέοι πιστεύω. Αλλά επανέρχομαι στο αρχικό το οποίο ανέφερε και κάποιος παραπάνω: πέφτει ο Γενικός και όχι η 16Α του a/c.

Πατέντες
10-11-16, 20:08
Ταμπελακι 9.8Α. Μετράς 13Α. Am I missing something?

Και τώρα είδα την κάτω ταμπέλα, με max 17A. Άρα τι εννοεί ο ποιητής???
Τα 9.8Α τα τραβάει όταν η απόδοση είναι 27600 btu, όπως λέει και το ταμπελάκι.
Όμως, επειδή το συγκεκριμένο κλιματιστικό αποδίδει στην θέρμανση έως 35000 btu, αναλόγως ανεβαίνουν και τα αμπερ.

Πατέντες
10-11-16, 20:20
Το 24αρι μου είναι μαζί με ένα πολύφωτο με 6 λάμπες led από 6w η μία αν δεν κάνω λάθος και οι άλλες πρίζες είναι σχεδόν πάντα κενές, άντε να φορτίζει κανένα κινητό ή το λάπτοπ. Εκτός αν υπάρχει κάποιο θέμα καλλωδίωσης ή κάτι άλλο και πρέπει το a/c να είναι μόνο του. Τότε πάω πάσο αλλά οι υπόλοιποι καταναλωτές αυτής της ασφάλειας είναι σχεδόν αμελητέοι πιστεύω. Αλλά επανέρχομαι στο αρχικό το οποίο ανέφερε και κάποιος παραπάνω: πέφτει ο Γενικός και όχι η 16Α του a/c.
Η αλήθεια είναι ότι ξεφύγαμε λίγο από το θέμα!!! Αλλά πρέπει να φέρεις ηλεκτρολόγο.

zisis123
10-11-16, 20:47
Δηλαδή το πιο πιθανό από ότι κατάλαβα είναι ότι χτυπάω το όριο των 35Α και δεν επαρκεί η ισχύς και έτσι μάλλον πέφτει και ο γενικός. Από ότι έμαθα από τόν πατέρα μου πάντως στην αρχή ήταν να μπει 3φασικό αλλά επειδή εκείνος τότε μέναμε αλλού ο ηλεκτρολόγος του έκλεψε τα καλώδια του 3φασικού και ιστορίες για αγρίους και τελικά έβαλε το μονοφασικό. Τί να πω δεν ξέρω κάλεσα ηλεκτρολόγο να κάνει μια μελέτη και θα δείξει. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο και τη βοήθειά σας!!

MacGyver
10-11-16, 20:56
Ακούγοντας τις διάφορες γνώμες πήρες κάποιες απαντήσεις, όμως από κοντά κάποιος σχετικός θα δει πράγματα που εσύ δεν μπορείς.
"Κλασική περίπτωση βλάβης". Φώναξε κάποιον σχετικό με το αντικείμενο.

Πρόσφατη εμπειρία:
-Σε μηχανή με σοβαρή βλάβη, δεσμευτική για την λειτουργία της, προηγήθηκαν 2-3 email του ιδιοκτήτη με την κατασκευάστρια εταιρία στην Ιταλία η οποία έδωσε οδηγίες για έλεγχο κάποιον υλικών, κινήσεων, διακοπτών, επαγωγικών, βαλβίδων κλπ.
Η βλάβη βρέθηκε μετά από λίγες ώρες και δεν ήταν τίποτα περισσότερο από μία ξεβιδωμένη βίδα που στήριζε ένα λαμάκι,
πολύ μακριά από τις οδηγίες.

Καλή η τηλεϊατρική, όμως δεν αντικαθιστά τον έλεγχο που γίνεται από κοντά!

imissyoubaby
19-11-16, 14:53
το θεμα ειναι ενα μαγκες για 24αρι κλιματιστικο τραβαμε ξεχωρη γραμμη στον πινακα ειτε ειναι ινβερτερ ειτε εινα απλω μαστορα παρε ενα ηλεκτρολογο να σου τραβηξει γραμμη μονο για το κλιματιστικο στον γενικο πινακα ομως εκει που ξεκιναει το ρευμα στον πρωτο πινακα