PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράλληλη σύνδεση 2 θερμοστατών



dandalos
15-11-16, 14:06
Παιδιά ήθελα την βοήθεια σας.
Έχω έναν λέβητα της σατούρν με δικό της θερμοστάτη (DR-2 ND). Έχει κουμπί για ΖΝΧ το οποίο δεν χρησιμοποιώ και ένδειξη βλάβης που ανάβει ένα κόκκινο λαμπάκι. Αλλά το θέμα είναι ότι έχει απόκλιση 1.5 με 2 βαθμούς απο πραγματική.
Τώρα αυτο που θέλω είναι να βάλω έναν παράλληλα να μετράει θερμοκρασία (siemens rev 13 )να ανοίγω κλείνει καυστήρα και να μείνει αυτό της σατούρν μόνο για ένδειξη βλαβών.
Τρεις ηλεκτρολόγους που ρώτησα οι 2 μου είπαν ότι δε γίνεται, ενώ αυτός που είπε ότι γίνεται δεν προλαβαίνει να έρθει.
Κάθε βοήθεια πολύτιμη.
Ευχαριστώ.

IRF
15-11-16, 15:53
Θα ρυθμίσεις τον έναν να είναι πάντα ΟΝ και ο δεύτερος, που είναι αξιόπιστος κατά τη γνώμη σου, θα είναι σε σειρά όχι παράλληλα.Και οι δύο μαζί θα γίνει χαμός από αναβοσβυσίματα σε μικρότερους-μεγαλύτερους χρόνους καταπόνηση λέβητα αύξηση καυσίμων ζέσταμα νερού χωρίς επαρκή κυκλοφορία σε σώματα

IRF
15-11-16, 16:04
Παιδιά ήθελα την βοήθεια σας.
Αλλά το θέμα είναι ότι έχει απόκλιση 1.5 με 2 βαθμούς απο πραγματική.

Αν έχει μόνο 1.5 με 2 βαθμούς απόκλιση είναι μια χαρά ποιο κάτω θέλει βιομηχανικά υλικά με ρύθμισεις διαφορικού Δθ

dandalos
15-11-16, 18:52
Θα ρυθμίσεις τον έναν να είναι πάντα ΟΝ και ο δεύτερος, που είναι αξιόπιστος κατά τη γνώμη σου, θα είναι σε σειρά όχι παράλληλα.Και οι δύο μαζί θα γίνει χαμός από αναβοσβυσίματα σε μικρότερους-μεγαλύτερους χρόνους καταπόνηση λέβητα αύξηση καυσίμων ζέσταμα νερού χωρίς επαρκή κυκλοφορία σε σώματα

Τον θερμοστάτη της σατούρν τον θέλω μόνο για ένδειξη βλαβών και όχι να δίνει εντολή. Αν δε γίνεται, να τον καταργήσω τελείως.
Απλά οι 2 ηλεκτρολόγοι μου είπαν ότι επειδή ο λέβητα έχει εγκέφαλο δουλεύει μόνο με τον δικό του θερμοστάτη.

IRF
16-11-16, 06:00
Δεν πρέπει να καταργήσεις τον σατούρν για λόγους ασφαλείας αφού δουλεύει. Βάλε απλώς και δεύτερο χώρου. Την απόκλιση πως την εντόπισες με υδραργυρικό θερμόμετρο;

vasilllis
16-11-16, 08:54
Εγω απο μια προχειρη ματια που εριξα http://www.saturn.gr/dyn/rec/12021480119_gr.pdf φαινεται οτι η συνδεση του γινεται με bus.Δεν μπορω να σκεφτω και αλλον τροπο ωστε να κανει ελεγχο βλαβων συνδεση με τηλ κλπ με δυο καλωδια.
Δεν μπορω να καταλαβω πως θα τον συνδεσει τον αλλον θερμοστατη.
Φιλε μου πως μετρησες οτι εχει 2 βαθμους αποκλιση και ως προς τι εχει δυο βαθμους?Στην εναυση η στο σβησιμο?

dandalos
16-11-16, 11:12
Δεν πρέπει να καταργήσεις τον σατούρν για λόγους ασφαλείας αφού δουλεύει. Βάλε απλώς και δεύτερο χώρου. Την απόκλιση πως την εντόπισες με υδραργυρικό θερμόμετρο;

Με θερμόμετρο υδραργύρου και έναν ψηφιακό της Siemens που έχω από την παλιά κεντρική θέρμανση το οποίο δείχνει ίδιο με του υδραργύρου.

dandalos
16-11-16, 11:23
Εγω απο μια προχειρη ματια που εριξα http://www.saturn.gr/dyn/rec/12021480119_gr.pdf φαινεται οτι η συνδεση του γινεται με bus.Δεν μπορω να σκεφτω και αλλον τροπο ωστε να κανει ελεγχο βλαβων συνδεση με τηλ κλπ με δυο καλωδια.
Δεν μπορω να καταλαβω πως θα τον συνδεσει τον αλλον θερμοστατη.
Φιλε μου πως μετρησες οτι εχει 2 βαθμους αποκλιση και ως προς τι εχει δυο βαθμους?Στην εναυση η στο σβησιμο?

Για σύνδεση τηλ. έχει άλλες 2 υποδοχές πίσω ο θερμοστάτης αλλά δεν με ενδιαφέρει αυτό. Όταν βάλω π.χ 23 βαθμούς τους πιάνει και σβήνει ο λέβητα. 23 βαθμούς δείχνουν και τα άλλα θερμόμετρα , για να ξαναπάρει μπροστά όμως ο ψηφιακός της sieemens πέφτει στους 21.5 και αυτό της σατούρν μετά από κάποιο δύορω πέφτει στους 22 και βάζει μπρος. Της Siemens δηλαδή μόλις πριν πιάσει τους 21 , αυτό πέφτει στους 22.

vasilllis
16-11-16, 20:53
Για σύνδεση τηλ. έχει άλλες 2 υποδοχές πίσω ο θερμοστάτης αλλά δεν με ενδιαφέρει αυτό. Όταν βάλω π.χ 23 βαθμούς τους πιάνει και σβήνει ο λέβητα. 23 βαθμούς δείχνουν και τα άλλα θερμόμετρα , για να ξαναπάρει μπροστά όμως ο ψηφιακός της sieemens πέφτει στους 21.5 και αυτό της σατούρν μετά από κάποιο δύορω πέφτει στους 22 και βάζει μπρος. Της Siemens δηλαδή μόλις πριν πιάσει τους 21 , αυτό πέφτει στους 22.

Προφανως ομως δεν μπορεις να
βαλεις αλλον θερμοστατη

ΖΑΧΟΣ
16-11-16, 22:43
οι ψυφιακοι της siemens που δουλευουν με μπαταριες, εχουν εναν ρελε μικρο και αυτος δινει την εντολη 220 στην ηλεκτροβανα και αυτη στον πινακα αυτονομιας για να δουλεψει ο λεβητας.
ο λεβητας που εχεις εσυ εχει πλακετα και δεν ειναι καθολου ευκολο να γινει αυτο που λες με τον siemens.
απο ηλεκτρολογο παντως οχι.

MacGyver
16-11-16, 23:12
Το αν η θερμοκρασία είναι 21.5 η 22 η 22.5 είναι πολύ σχετικό και δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο.
Από την στιγμή που υπάρχει η ευχάριστη αίσθηση, πού είναι προσωπική υπόθεση, δεν χρειάζεται τόση ακρίβεια, ούτε μπορεί να επιτευχθεί με την θερμοκρασιακή αδράνεια που έχει ένα μεγάλο σπίτι, με σώματα φυσικής ροής αέρα.
Όπου και να μετρήσεις, δεν θα βρεις την ίδια θερμοκρασία, πόσο μάλλον ο θερμοστάτης που βρίσκεται σε ένα Α σημείο.
Το καλύτερο θερμόμετρο είναι η αίσθηση.

dandalos
17-11-16, 00:05
Το αν η θερμοκρασία είναι 21.5 η 22 η 22.5 είναι πολύ σχετικό και δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο.
Από την στιγμή που υπάρχει η ευχάριστη αίσθηση, πού είναι προσωπική υπόθεση, δεν χρειάζεται τόση ακρίβεια, ούτε μπορεί να επιτευχθεί με την θερμοκρασιακή αδράνεια που έχει ένα μεγάλο σπίτι, με σώματα φυσικής ροής αέρα.
Όπου και να μετρήσεις, δεν θα βρεις την ίδια θερμοκρασία, πόσο μάλλον ο θερμοστάτης που βρίσκεται σε ένα Α σημείο.
Το καλύτερο θερμόμετρο είναι η αίσθηση.

Τον θέμα είναι ότι αισθάνεσαι το κρύο πριν αρχίσει να δουλεύει ο λέβητας. Σε ένα μήνα έρχεται και το αδερφάκι μας και γι αυτό ψάχνομαι αν γίνεται ώστε να έχουμε πάντα μια σχετικά σταθερή θερμοκρασία.

dandalos
18-11-16, 13:39
οι ψυφιακοι της siemens που δουλευουν με μπαταριες, εχουν εναν ρελε μικρο και αυτος δινει την εντολη 220 στην ηλεκτροβανα και αυτη στον πινακα αυτονομιας για να δουλεψει ο λεβητας.
ο λεβητας που εχεις εσυ εχει πλακετα και δεν ειναι καθολου ευκολο να γινει αυτο που λες με τον siemens.
απο ηλεκτρολογο παντως οχι.

Αν όχι ηλεκτρολόγος ποιός τότε;

JOUN
19-11-16, 01:16
Εγω το εχω κανει με τον εξης τροπο:Εχω σε ενα σημειο τον δικο του θερμοστατη για χειρισμο του καυστηρα(ον-οφ, χειρισμος για ΖΝΧ κλπ) αλλα εχω ρυθμισει την θερμοκρασια του πολυ ψηλα, ας πουμε 30 βαθμους τους οποιους δεν πιανει ποτε.
Εχω ενα αλλο πολυ καλο προγραμματιζομενο θερμοστατη(Urmet) με τον οποιο χειριζομαι τον κυκλοφορητη.
Ετσι οποτε πιασει θερμοκρασια 70 βαθμους ο λεβητας αν δεν εχει δωσει εντολη ο εξτρα θερμοστατης σβηνει..
Επειδη ο λεβητας ουσιαστικα ειναι μια ανοξειδωτη λαμαρινα με λιγα λιτρα νερου μεσα,δεν θελει πολυ πετρελαιο για να κρατησει συνεχεια τους 70 βαθμους του.
Επισης εχει το πλεονεκτημα οτι εχεις συνεχεια ζεστο νερο(ακομη και με κλειστο θερμοστατη) αλλα και αμεση αποκριση το πρωι που τον βαζεις μπρος για πρωτη φορα..

Υ.Γ Το εχω ετσι εδω και 15 χρονια και ποτε δεν μου πεταξε θερμικη ασφαλεια λογω της μικρης θερμοχωρητικοτητας του ολου συστηματος..

JOUN
19-11-16, 09:40
Δες τις φωτογραφιες,και οι δυο ειναι στον χωρο μου..

vasilllis
19-11-16, 13:19
Εξυπνο!!
Δοκιμασες τους 70° να τους κανεις 60°?

JOUN
19-11-16, 14:11
Αν δεις στην φωτο του δικου του θερμοστατη εχει εναν διακοπτη με θεσεις spring fall και winter..
Στην μια θεση τα νερα πανε μεχρι 55-60 και στην αλλη 70-75.
Αυτη ειναι και η μονη ρυθμιση που μπορω να κανω ,δεν εχει ο καυατηρας επανω του αλλο θερμοστατη.Ετσι ομως μπορω απο το σπιτι να ελεγχω την θερμοκρασια των νερων το οποιο τωρα που δεν εχει πολλα κρυα και εχω κλιματιστικο το εκμεταλλευομαι ως εξης:
Ολη την μερα το εχω στην χαμηλη θερμοκρασια για να εχω ζεστο νερο στην κουζινα και οποτε μπαινει καποιος για μπανιο το γυρναω στην υψηλη.Ετσι εχω νερο ζεστο μερα-νυχτα και καυτο οποτε θελω για μπανιο.

dandalos
19-11-16, 16:57
Εγω το εχω κανει με τον εξης τροπο:Εχω σε ενα σημειο τον δικο του θερμοστατη για χειρισμο του καυστηρα(ον-οφ, χειρισμος για ΖΝΧ κλπ) αλλα εχω ρυθμισει την θερμοκρασια του πολυ ψηλα, ας πουμε 30 βαθμους τους οποιους δεν πιανει ποτε.
Εχω ενα αλλο πολυ καλο προγραμματιζομενο θερμοστατη(Urmet) με τον οποιο χειριζομαι τον κυκλοφορητη.
Ετσι οποτε πιασει θερμοκρασια 70 βαθμους ο λεβητας αν δεν εχει δωσει εντολη ο εξτρα θερμοστατης σβηνει..
Επειδη ο λεβητας ουσιαστικα ειναι μια ανοξειδωτη λαμαρινα με λιγα λιτρα νερου μεσα,δεν θελει πολυ πετρελαιο για να κρατησει συνεχεια τους 70 βαθμους του.
Επισης εχει το πλεονεκτημα οτι εχεις συνεχεια ζεστο νερο(ακομη και με κλειστο θερμοστατη) αλλα και αμεση αποκριση το πρωι που τον βαζεις μπρος για πρωτη φορα..

Υ.Γ Το εχω ετσι εδω και 15 χρονια και ποτε δεν μου πεταξε θερμικη ασφαλεια λογω της μικρης θερμοχωρητικοτητας του ολου συστηματος..

¶ρα αυτό που θέλω να κάνω γίνεται.
Εγώ δεν χρησιμοποιώ ΖΝΧ απλά θέλω ένα άλλο για καλύτερη απόκριση θερμοκρασίας.
Ποιόν λέβητα έχεις;
Από απόδοση κατανάλωση;
Εγώ φέτος έβαλα τον KDB- 253 STC.

dandalos
27-11-16, 02:17
Τελικά βάλαμε τον θερμοστάτη και δεν ήταν κάτι το δύσκολο. Ο θερμοστάτης της σατούρν είχε 2 καλώδια πίσω και τα βάλαμε στο λ και λ1 στη Siemens. Αυτό που έχω απορία είναι πως ο θερμοστάτης σατούρν με 2 καλώδια μόνο έδινε εντολή στον καυστήρα, μπορούσες να ανοίξεις ΖΝΧ και ταυτόχρονα να δείχνει ένδειξη βλαβών. Τελικά πιστεύω εκεί ωφείλεται που το χάνει λίγο στην μέτρηση θερμοκρασίας.

FILMAN
28-11-16, 10:47
Μπορείς να βάλεις φωτο της πλακέτας του παλιού θερμοστάτη να τη δούμε;

dandalos
28-11-16, 14:40
Μπορείς να βάλεις φωτο της πλακέτας του παλιού θερμοστάτη να τη δούμε;

http://www.saturn.gr/dyn/rec/12021480119_gr.pdf
Είναι στη σελίδα 25. Αν δεν είναι διαφωτιστικό βάζω και φωτός. Οι 2 υποδοχές απ τη μία είναι για τον θερμοστάτη και οι 2 απ την άλλη για τηλεφωνική εντολή.

vasilllis
28-11-16, 14:59
Και εμενα μου εχει γεννηθει η απορία πως ειναι δυνατον να δουλευει!!! Αβυσσος η ψυχη του θερμοστατη.

FILMAN
28-11-16, 15:25
Εσείς δηλαδή καταργήσατε τον παλιό θερμοστάτη (που δεν ήταν απλός θερμοστάτης αλλά ολόκληρο ηλεκτρονικό κύκλωμα) και βάλατε έναν απλό ηλεκτρομηχανικό θερμοστάτη να βραχυκυκλώνει / ξεχωρίζει τα δυο καλώδια "Main Controller" που έρχονται από το Boiler όπως φαίνεται στο σχήμα στη σελίδα 25 του λινκ που βάλατε (και τα οποία ήταν για επικοινωνία με τον παλιό θερμοστάτη, θα έφεραν και τάση τροφοδοσίας για αυτόν, και σίγουρα και δεδομένα επικοινωνίας). Και δουλεύει.

JOUN
28-11-16, 15:39
Μαλλον αν δεν "δει" τον θερμοστατη ο καυστηρας μπαινει σε αυτοματη λειτουργια..Κατι σαν το μπουτον auto που εχουν τα κλιματιστικα για να δουλεψει αν χασεις το τηλεκοντρολ..
Ο δικος μου εχει μια θεση emergency στην οποια δουλευει αν παθει κατι ο θερμοστατης του αλλα δεν ξερω με τι παραμετρους.
Πιθανον αυτος να το κανει αυτοματα.

dandalos
28-11-16, 16:14
Εσείς δηλαδή καταργήσατε τον παλιό θερμοστάτη (που δεν ήταν απλός θερμοστάτης αλλά ολόκληρο ηλεκτρονικό κύκλωμα) και βάλατε έναν απλό ηλεκτρομηχανικό θερμοστάτη να βραχυκυκλώνει / ξεχωρίζει τα δυο καλώδια "Main Controller" που έρχονται από το Boiler όπως φαίνεται στο σχήμα στη σελίδα 25 του λινκ που βάλατε (και τα οποία ήταν για επικοινωνία με τον παλιό θερμοστάτη, θα έφεραν και τάση τροφοδοσίας για αυτόν, και σίγουρα και δεδομένα επικοινωνίας). Και δουλεύει.

Δουλεύει και μετράει την θερμοκρασία με μεγάλη ακρίβεια. Ο θερμοστάτης της σατούρν μπορεί να ήταν κύκλωμα όπως λέτε αλλά υστερούσε στην μέτρηση θερμοκρασίας.

FILMAN
29-11-16, 11:04
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς μια τέτοια σύνδεση τη θεωρήσατε αυτονόητη. Ή επικοινωνήσατε με την εταιρεία και σας είπε πως μπορείτε να το κάνετε;

JOUN
29-11-16, 11:14
Ε σου λεει,θερμοστατης ο ενας θερμοστατης και ο αλλος,το φορουμ ειναι γεματο με τοπικ για αλλαγη θερμοστατων οποτε.. βγαζουμε τον παλιο που εχει δυο καλωδια,βαζουμε τον καινουριο που παλι εχει δυο καλωδια..μια χαρα.
Τωρα σοβαρα δουλευει;δεν μας κανετε πλακα;
Επισης τελικα γιατι ρωτησες;σου λεω ειχα το ιδιο θεμα και το ελυσα ετσι και ετσι και στα 15 χρονια που το εχω δουλευει πολυ καλα και εσυ πας και κανεις κατι το οποιο δεν σου ειπε κανενας και ολοι απορουμε πως και αν δουλευει..
ΟΚ

dandalos
29-11-16, 13:58
Ε σου λεει,θερμοστατης ο ενας θερμοστατης και ο αλλος,το φορουμ ειναι γεματο με τοπικ για αλλαγη θερμοστατων οποτε.. βγαζουμε τον παλιο που εχει δυο καλωδια,βαζουμε τον καινουριο που παλι εχει δυο καλωδια..μια χαρα.
Τωρα σοβαρα δουλευει;δεν μας κανετε πλακα;
Επισης τελικα γιατι ρωτησες;σου λεω ειχα το ιδιο θεμα και το ελυσα ετσι και ετσι και στα 15 χρονια που το εχω δουλευει πολυ καλα και εσυ πας και κανεις κατι το οποιο δεν σου ειπε κανενας και ολοι απορουμε πως και αν δουλευει..
ΟΚ

Ο λόγος που ρώτησα είναι αν γίνεται και πως.
Εσείς το έχετε κάνει άρα αυτό που ήθελα δεν ήταν ακατόρθωτο. Δεν θυμάμαι σε αυτό ή σε κάποιο άλλο φόρουμ, κάποιος είχε ρωτήσει την εταιρία αν γίνεται να αλλάξει θερμοστάτη. Του είπαν ότι αν δεν χρησιμοποιεί τα ΖΝΧ μπορεί να βάλει όποιον θερμοστάτη θέλει. Ζνχ δεν έχω συνδεδεμένα ούτε εγώ.Ο θερμοστάτης τώρα έχει καλύτερη απόκριση στην θερμοκρασία και ο λέβητας κάνει λιγότερες εναύσεις. Αν είναι κάποιο σημείο που κάνω λάθος διορθώστε με.

vasilllis
30-11-16, 00:32
εγω παντως διαβαζω στο μανιουαλ(οχι σε αυτο που ανεβασες):
σελ 28.
2. Ο θερμΠΎσΡ‚άΡ‚ης Ρ…ώρΠΎu με Ρ‚ηλέφωvΠΎ μΠΏΠΎρεΡ– vΠ° ΠΏρΠΎσΠ°ρμΠΎσΡ‚εΡ– σε Ρ‚άση Ρ‚ΓΊΠΏΠΎu DC 24-31V Ρ‚ΠΎu κΓΊρΔ±ΠΎu θερμΠΎσΡ‚άΡ‚η Ρ‚ΠΎu λέβηΡ‚a.Mηv ΠΏρΠΎσΠΏΠ°θήσεΔ±ς vΠ° Ρ‚ΠΎ ΠΏρΠΎσΠ°ρμόσεΔ±ς σε δΔ±Π°φΠΎρεΡ‚Δ±κή ηλεκΡ‚ρΔ±κή έξΠΎδΠΎ Ρ‚άσης AC220V ή κάΠΏΠΎΔ±Π° άλλη.3. ΒεβΠ°Δ±ώσΠΎu όΡ‚Δ± ΠΎΔ± ηλεκΡ‚ρΔ±κές δΡ–ΠΎδΠΎΔ± έΡ…ΠΎuv σuvδεθεΡ–


http://www.chaskos.gr/images/pdf/saturn-odigies.pdf

FILMAN
30-11-16, 10:40
Ο λόγος που ρώτησα είναι αν γίνεται και πως. Εσείς το έχετε κάνει άρα αυτό που ήθελα δεν ήταν ακατόρθωτο.
Μα τώρα είμαστε σοβαροί; Δηλαδή ο τρόπος δεν έχει καμία σημασία; Δηλαδή αν ρωτούσες αν μπορεί να πάει κανείς από Ελλάδα Αμερική και σου έλεγαν ναι, εσύ θα ένιωθες ότι σου επιβεβαίωσαν πως μπορείς να το κάνεις αυτό κολυμπώντας;
Δεν θυμάμαι σε αυτό ή σε κάποιο άλλο φόρουμ, κάποιος είχε ρωτήσει την εταιρία αν γίνεται να αλλάξει θερμοστάτη. Του είπαν ότι αν δεν χρησιμοποιεί τα ΖΝΧ μπορεί να βάλει όποιον θερμοστάτη θέλει.
Αυτός που το έκανε αυτό είχε το ίδιο σύστημα (μάρκα, μοντέλο) με αυτό που έχεις εσύ; Εσύ, ρώτησες την εταιρεία αν επιτρέπεται να κάνεις αυτό που έκανες;

dandalos
30-11-16, 11:52
Μα τώρα είμαστε σοβαροί; Δηλαδή ο τρόπος δεν έχει καμία σημασία; Δηλαδή αν ρωτούσες αν μπορεί να πάει κανείς από Ελλάδα Αμερική και σου έλεγαν ναι, εσύ θα ένιωθες ότι σου επιβεβαίωσαν πως μπορείς να το κάνεις αυτό κολυμπώντας;
Αυτός που το έκανε αυτό είχε το ίδιο σύστημα (μάρκα, μοντέλο) με αυτό που έχεις εσύ; Εσύ, ρώτησες την εταιρεία αν επιτρέπεται να κάνεις αυτό που έκανες;

Την εταιρία δεν την ρώτησα. Το παιδί που είχε ρωτήσει είχε ίδια μάρκα για μοντέλο δεν θυμάμαι.
Τον θερμοστάτη τον αντικατεστησε καυστηρατζής που συνεργάζεται με την SATURN.
Mε αυτόν τον θερμοστάτη έχω σταθερή θερμοκρασία και καλύτερη λειτουργία του λέβητα.

FILMAN
30-11-16, 12:16
Εάν αυτός ήξερε μετά από επαφές με την εταιρεία ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στο δικό σου μοντέλο, τότε εντάξει. Εσύ μέχρι τώρα μας είχες πει ότι ρώταγες (απλούς) ηλεκτρολόγους για το αν γίνεται, τελικά μόνο ένας σου είπε ναι, και κάλεσες αυτόν. Δεν είπες ότι ήταν καυστηρατζής, συνεργάτης αυτής της εταιρείας.

dandalos
30-11-16, 13:51
Εάν αυτός ήξερε μετά από επαφές με την εταιρεία ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στο δικό σου μοντέλο, τότε εντάξει. Εσύ μέχρι τώρα μας είχες πει ότι ρώταγες (απλούς) ηλεκτρολόγους για το αν γίνεται, τελικά μόνο ένας σου είπε ναι, και κάλεσες αυτόν. Δεν είπες ότι ήταν καυστηρατζής, συνεργάτης αυτής της εταιρείας.

Και ένα άλλο παιδί μου είχε πει ότι γίνεται και μάλιστα εγώ ήθελα να κρατήσω και αυτόν της σατούρν για ένδειξη βλαβών έλεγε ότι θα το κάνει, είχε αλλάξει έναν παρόμοιο θερμοστάτη για τον ίδιο λόγο. Αυτός γνωρίζει και από αυτοματισμούς απλά δεν προλάβαινε να έρθει. Μετά από 1.5 μήνα αναμονής ρώτησα τον καυστηρατζή και το έκανε αυτός.

FILMAN
30-11-16, 14:30
Και πώς θα το έκανε; Θα τους έβαζε παράλληλα και τους δυο; Τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν ο SIEMENS έδινε εντολή να ξεκινήσει το σύστημα, ο SATURN θα ήταν νεκρός.

dandalos
30-11-16, 15:09
Και πώς θα το έκανε; Θα τους έβαζε παράλληλα και τους δυο; Τότε το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν ο SIEMENS έδινε εντολή να ξεκινήσει το σύστημα, ο SATURN θα ήταν νεκρός.

Δεν ξέρω τον τρόπο που θα το έκανε .
Πως γίνεται να έχεις 2 θερμοστάτες να δίνει εντολή μόνο ο ένας και ο άλλος να δίνει μόνο την βλάβη. Αν καταφέρω και τον φέρω σπίτι θα δούμε.

FILMAN
30-11-16, 15:19
Το πιθανότερο είναι ότι δεν γίνεται, ή είναι πολύ δύσκολο να γίνει, καθώς θα χρειάζονται εκτεταμένες μετατροπές στο κύκλωμα του ηλεκτρονικού θερμοστάτη - χειριστηρίου.