PDA

Επιστροφή στο Forum : μερικές συμβουλές για στήσιμο 3d εκτυπωτή.



Gaou
25-11-16, 13:49
Παιδιά ξανακαλημέρα. Προσπαθω λιγο να καλυτερεψω τις εκτυπώσεις μου και θα ήθελα λίγη βοήθεια σχετικά με τον εκτυπωτή που στεινω τώρα.

Η πρώτη ερώτηση μπυ έχει να κάνει με καλώδια. Ο πρώτος μου εκτυπωτής ο οποιος ειχε ερθει απο τους αγγλους ειχε μέσα τετράκλωνο καλώδι μαύρο με φύλο αλουμινιου μέσα για να θωρακίσουν κάτι σήματα ....! εγώ ψάχνω να βρώ αντιστοιχο εδώ ( θα βολευε άν ειχε ο καυκας ) απο το οποιο θα περνάνε 2αμπερ στα 12-24 βολτ.
Αυτή η ερώτηση αφορουσε λοιπόν στους βηματικους κινητήρες.

Θέλω επίσης να βάλω ένα τραπέζι το οποίο ειναι εναλλασομενου ρεύματος 600w . κάποιος απο τα φορα του reprap μου ειπε ότι θα έχω θόρυβο στους βηματικους και στα θερμιστορ. Αυτο ειναι δυνατον να το θωρακίσω? Υπάρχει και εκει κάποιο καλώδιο πιο ειδικό ? Η μήπως καθότι θα ειναι όλα τα άλλα θωρακισμένα αυτο δεν χρειάζεται ..!

Αυτα προς το παρόν θα επανέλθω με συμπληρωματικες που αφορουν την ασφάλεια..!

nikosp
25-11-16, 15:49
Νομίζω ότι μπορείς να δείξεις το αρχικό καλώδιο στον Καυκά και αυτός μπορεί να έχει η και να σου υποδείξει κάποιο αντίστοιχο
Αυτό με το τραπέζι δεν το κατάλαβα

Fire Doger
25-11-16, 16:00
Όταν λες AC με τι τάση? Δικτύου?
Τι τραπέζι είναι αυτό, σαν τα άλλα που είναι pcb με tracks?

vasilllis
25-11-16, 18:07
Καλωδιο θωρακισης https://www.meidanis.gr/kalwdia/eidika/liycy.html

Gaou
25-11-16, 21:57
Όταν λες AC με τι τάση? Δικτύου?
Τι τραπέζι είναι αυτό, σαν τα άλλα που είναι pcb με tracks?

φαντάζομαι ότι ειναι περιπου ετσι . απλα ειναι πιο ευκαμπτο απο το δικό μου και επισης εχει και ενσωματωμενο thermistor . η τάση ειναι 220ac. αμα ψαξεις keenovo στο λιμάνι θα το βρεις.