PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροή σε Getz



Panoss
01-12-16, 13:56
Έχω διαρροή 160mA στο αμάξι μου (Getz) (χωρίς να δουλεύει το ράδιο, συναγερμό δεν έχω).
Δοκίμασα βγάζοντας τις ασφάλειες μία μία και μετρώντας το ρεύμα που τραβάει το αμάξι (το αμπερόμετρο σε σειρά με την μπαταρία)(έχει δύο 'κουτιά' με ασφάλειες, ένα μέσα στην καμπίνα αριστερά απ' το τιμόνι κι ένα στη μηχανή δίπλα στην μπαταρία).
Το κακό είναι ότι καμίας ασφάλειας η αφαίρεση δεν μείωσε την κατανάλωση.
Οπότε η διαρροή δεν ευρέθη.
Τα φώτα σας, πείτε καμιά ιδέα, τι κάνω;

picdev
01-12-16, 14:00
αν έβγαλες ολες τις ασφάλειες και η κατανάλωση παραμένει, τότε το θέμα σου ειναι απο τη μπαταρία προς την ασφαλειοθήκη ,
ακολούθησε το καλώδιο προς στην ασφαλειοθήκη και άνοιξε την ασφαλειοθήκη να δεις τι γίνεται μέσα.
Μήπως έχει πάρει υγρασία κάποια επαφή ή κονέκτορας ? εχει βάλει κανένας χέρι στα ηλεκτρονικά και έχει κάνει καποια σύνδεση πριν την ασφαλειοθήκη ?

Panoss
01-12-16, 14:07
αν έβγαλες ολες τις ασφάλειες και η κατανάλωση παραμένει, τότε το θέμα σου ειναι απο τη μπαταρία προς την ασφαλειοθήκη ,
ακολούθησε το καλώδιο προς στην ασφαλειοθήκη και άνοιξε την ασφαλειοθήκη να δεις τι γίνεται μέσα.
Μήπως έχει πάρει υγρασία κάποια επαφή ή κονέκτορας ? εχει βάλει κανένας χέρι στα ηλεκτρονικά και έχει κάνει καποια σύνδεση πριν την ασφαλειοθήκη ?


Υποθέτω εννοείς και τις δύο ασφαλειοθήκες, της μηχανής και της καμπίνας.
Το καλώδιο απο την μπαταρία στην ασφαλειοθήκη της μηχανής μάλλον θα είναι εύκολο να το εξετάσω, το άλλο που πάει στην ασφαλειοθήκη της καμπίνας μάλλον πρέπει να 'ναι πολύ δύσκολο.

Χέρι στα ηλεκτρονικά δεν έχει βάλει κανείς ούτε έχει γίνει κάποια σύνδεση πριν την ασφαλειοθήκη.

Πατέντες
01-12-16, 14:13
Η μέτρηση πρέπει να γίνει αφού έχεις κλειδώσει το αυτοκίνητο και με κλειστό το καπώ.
Αλλιώς μπορεί να μην μπαίνει σε κατάσταση ηρεμίας.

Panoss
01-12-16, 14:18
Η μέτρηση πρέπει να γίνει αφού έχεις κλειδώσει το αυτοκίνητο και με κλειστό το καπώ.
Αλλιώς μπορεί να μην μπαίνει σε κατάσταση ηρεμίας.
Μέτρησα με το κλειδί εκτός κλειδαριάς αλλά όχι κλειδωμένο.
Και το καπώ ανοιχτό αφού πρέπει να βάλω το πολύμετρο, πώς θα το συνδέσω αν κλείσω το καπώ;

Πατέντες
01-12-16, 14:22
Εγώ το μετράω με κροκοδειλάκια με μεγάλο καλώδιο.

elektronio
01-12-16, 14:46
Η μέτρηση πρέπει να γίνει αφού έχεις κλειδώσει το αυτοκίνητο και με κλειστό το καπώ.
Αλλιώς μπορεί να μην μπαίνει σε κατάσταση ηρεμίας.

Τι διαφορά μπορεί να κάνει η θέση του καπό; (εκτός του να σε δυσκολεύει στη μέτρηση)

picdev
01-12-16, 15:01
gets έχει ο άνθρωπος όχι μερσεντές να ξέρει ποτε ειναι ανοιχτό το καπό για να μπαίνει σε ηρεμία, τι ειναι η κατάσταση ηρεμίας ? δηλαδή αν έχω αφήσει ανοιχτή τη πόρτα θα μου τελειώσει η μπαταρία ?:confused1:
το μοτέρ της κλειδαριάς παίρνει εντολή και ανεβαίνει ή κατεβαίνει , το καπό τι σχέση έχει ? , δεν βγάζουν νόημα ολα αυτα

Panoss
01-12-16, 15:09
δηλαδή αν έχω αφήσει ανοιχτή τη πόρτα θα μου τελειώσει η μπαταρία ?
Στο Getz τελικά αν δεν κλειδώσω έχω κατανάλωση! Έχει δίκιο ο Πατέντες!

Το μέτρησα με κλειδωμένα τα πάντα όλα.
Το καπώ τελικά δεν παίζει ρόλο, αλλά το να κλειδώσω ήταν βασικό: 0 κατανάλωση όταν κλείδωσα! (νόμια ότι θα 'χε 2-3mA αλλά τελικά έχει 0)
Κάτι ήξερε ο συνονόματος (Πατέντες) που είπε να κλειδώσω.

Οπότε το ερώτημα αλλάζει: γιατί αδειάζει η μπαταρία;

Εδώ να σας πω τι έγινε, την Κυριακή για καμιά ώρα (μάλλον δυο ώρες), λογω δουλειάς, περίμενα σ' ένα σημείο παρκαρισμένος, άκουγα ράδιο και έπαιζα με το τάμπλετ...
Πάω να βάλω μπρος, δεν έπαιρνε με τίποτα (ακουγόταν ο θόρυβος εμπλοκής-απεμπλοκής μίζας με μηχανή), ήρθε ο πατέρας μου και με καλώδια το έβαλα μπρος.
Μέχρι να φτάσω σπίτι, η μπαταρία κάπως γέμισε (4 χιλιόμετρα απόσταση).
Μέτρησα τάση κατά τη φόρτιση, 14V άρα το δυναμό λογικά είναι οκ.
Το αφήνω και πάω σήμερα να το βάλω μπρος και δεν έπαιρνε.
Έτσι μέτρησα για διαρροή κι έβγαλα 150mA, αλλά το λάθος μου ήταν ότι δεν κλείδωσα.
Με κλειδωμένο είπαμε, δεν έχω διαρροή.

Άρα αυτό που σκέφτομαι είναι η μπαταρία.
Το θέμα είναι ότι την μπαταρία την είχα αλλάξει 02/07/2014 (έχω την απόδειξη μπροστά μου), δηλαδή ούτε ενάμιση χρόνο δεν την έχω...
Κι είναι και Bosch τρομάρα της :cursing: 64 ευρώ έδωσα.

Πατέντες
01-12-16, 15:10
Αν έχει canbus έχει σχέση.

Πατέντες
01-12-16, 15:15
Στο δικό μου που έχει canbus, αν δεν τα κλείσω όλα δεν πέφτει η κατανάλωση κάτω από 250mA.
Αν πχ το κλειδώσω αλλά αφήσω το καπό ανοιχτό δεν πέφτει κάτω από τα 130mA. Μόλις το κλείσω μετά από 30'' πάει στα 20mA.

Panoss
01-12-16, 15:24
Ίσως παίζει ρόλο και το ότι πηγαίνω μικρές αποστάσεις (δύο, τρία άντε τέσσερα χλμ) και τις περισσότερες με αναμμένα φώτα.
Θα πάω μια μεγάλη (40χλμ) μπας και φορτίσει 'καλά'.

andreasmon
01-12-16, 15:29
Το θέμα είναι ότι την μπαταρία την είχα αλλάξει 02/07/2014 (έχω την απόδειξη μπροστά μου), δηλαδή ούτε ενάμιση χρόνο δεν την έχω...

μάλλον 2,5 περίπου χρόνια εννοείς...

Panoss
01-12-16, 15:32
μάλλον 2,5 περίπου χρόνια εννοείς...
Σωστά έχεις δίκιο...:hammer:...αλλά και πάλι πολύ λίγο είναι.

Πατέντες
01-12-16, 15:39
Αφού κάνεις μικρές διαδρομές, δεν είναι απίθανο να τα έχει τινάξει!!!

elektronio
01-12-16, 15:46
Σωστά έχεις δίκιο...:hammer:...αλλά και πάλι πολύ λίγο είναι.

Οι περισσότερες πάνε γύρω στα 3χρόνια. Πιο σπάνια κάποιες καλές μέχρι 5.
Έχω αλλάξει εργοστασιακιά μπαταρία σε Citroen xara στον ένα χρόνο. Θυμάμαι καλά τότε είχε χιονίσει με πολύ κρύο (όπως και αυτές τις μέρες) και το αμάξι έμεινε ακίνητο για 5 μέρες και πάπαλα....

Panoss
01-12-16, 17:08
Πάντως η εργοστασιακή κράτησε 7 χρόνια.

Μια άλλη σκέψη που μου 'ρθε διαβάζοντας εδώ (http://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=13906&start=3195#p3139591):
η Bosch S4002 που έχω τώρα είναι 52AH, η παλιά ήταν 45AH.
Ίσως γι αυτό η Bosch τα 'παιξε γρήγορα.

CybEng
01-12-16, 18:15
Panoss, με μπαταρία Bosch και αραιή χρήση του αυτοκινήτου 2-3 φορές την εβδομάδα βράδυ με χρήση φωτών κλπ, είχα το ίδιο θέμα με εσένα. Η μπαταρία με το ζόρι έβγαλε 2,5 χρόνια.

Μετά πήγα σε μπαταρία made in Greece και βρήκα την υγειά μου που λένε. Την άλλαξε μετά από 5 ή 6 χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα μου είχε πει) ο επόμενος ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου. Μπορεί να έπεσα στην περίπτωση, δεν το έψαξα παραπάνω....

Panoss
01-12-16, 18:19
Υπάρχει made in Greece μπαταρία;
Ήξερα παλιά υπήρχαν οι ΠΑΚ.
Για πες μάρκα και από πού την πήρες;

nestoras
01-12-16, 21:06
Υπάρχει made in Greece μπαταρία;
Ήξερα παλιά υπήρχαν οι ΠΑΚ.
Για πες μάρκα και από πού την πήρες;

Ελληνικότατες (Κομοτηνή):
http://www.recorbatteries.gr/%ce%b5%cf%80%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%89%c e%bd%ce%b9%ce%b1/

744
01-12-16, 23:24
Παλιό Honda, άλλαξε την εργοστασιακή στα 7,5 με 8 χρόνια.

Στο Octavia του 2010, άλλαξα την εργοστασιακή στα 2,5 χρόνια και την Exide στα 2 και κάτι. Μάλλον η ποιότητα των μπαταριών έχει πέσει δραματικά.

Επίσης κάποιος πρόσφατα μου είπε ότι στα ακριβά μοντέλα BMW και Mercedes, οι μπαταρίες φέρουν chip και δεν παίρνουν μπρος με άλλες. Ξέρει κανείς κάτι σχετικά?

CybEng
04-12-16, 01:48
Υπάρχει made in Greece μπαταρία;
Ήξερα παλιά υπήρχαν οι ΠΑΚ.
Για πες μάρκα και από πού την πήρες;

Η συγκεκριμένη που ανέφερα ήταν ΕΛΚΑ. Την είχα προμηθευτεί από κατάστημα που υπάρχει πάρα πολλά χρόνια στην οδό Θηβών αρ.41 στην περιοχή του Πειραιά/Π.Κοκκινιά http://elkabatteries.gr/ . Παλαιότερα είχα δοκιμάσει και ΠΑΚ από το ίδιο κατάστημα χωρίς να έχω κάποιο παράπονο.

Σχετικά κοντά υπάρχει και μια άλλη Ελληνική εταιρεία η http://www.recorbatteries.gr/ στην περιοχή Αγ.Ιωάννης Ρέντης οδός 28ης Οκτωβρίου αρ.20, της οποίας το εργοστάσιο πλέον βρίσκεται στην Κομοτηνή όπως αναφέρει και ο Νέστορας παραπάνω. Και για αυτούς έχω ακούσει καλά λόγια.

Οι δύο φορές που είχα ποτέ πρόβλημα μπαταρίας ήταν με Bosch και Varta. Ίσως να φταίει και χρήση που κάνω (max 3000km ετησίως με διαδρομές συνήθως 15 km έκαστη).

Panoss
04-12-16, 10:06
Προς το παρόν δεν έχω αλλάξει την μπαταρία, πήγα και μια μεγάλη διαδρομή (όχι για την μπαταρία, απλά έτυχε) χτες (30 χλμ) πιστεύω θα φόρτισε αρκετά.

Θέλω να ελέγξω αν κρατάει σταθερή την τάση της:
Ας πούμε ότι το αφήνω το αμάξι δυο μέρες χωρίς να το κινήσω.
Αν τη στιγμή που το άφησα η τάση της ήταν 12,8V πόση πρέπει να 'ναι μετά από δυο μέρες για να θεωρηθεί οκ;
12,8V;

vasilllis
04-12-16, 12:11
μεχρι 12,5v ειναι οκ.Επισης κανε το εξης με το πολυμετρο πανω μιζαρισε να βαλεις μπροστα και δεν ποσο ριχνει την ταση.

Panoss
04-12-16, 12:28
12,3V πριν την εκκίνηση, 11V κατά τη διάρκεια της εκκίνησης.

vasilllis
04-12-16, 15:13
11?
Φανταζομαι μετρηση με κρυο κινητηρα.ειναι πολυ καλη τιμη παντως.πιθανων καλη φόρτιση της λειπει .

Panoss
04-12-16, 16:28
Ναι με κρύο, θα την ξαναμετρήσω κανά δυο φορές ακόμα κατά την εκκίνηση.

george Mp
04-12-16, 16:49
Ναι με κρύο, θα την ξαναμετρήσω κανά δυο φορές ακόμα κατά την εκκίνηση.
Tο μεγαλυτερο φορτιο για τη μπαταρια ειναι η μιζα οποτε μετα τις δοκιμες κανε μια καλη βολτα να φορτισει η μπαταρια.