PDA

Επιστροφή στο Forum : τιμολογιο ΔΕΗ



mrckok
02-12-16, 11:51
Καλημερα σε ολους
λοιπον συνοπτικα νοικιασα σπιτι 45τμ συνδεω ΔΕΗ στο ονομα μου 1ος μήνας καταμετρησης και λογαριασμος 120,00 ευρω
επαθα σοκ κοιταζω kwh 389 για 1 ΜΗΝΑ!!! υποπτευομαι οτι μου κλεβουν ρεύμα κλείνω γενικό κοιταζω μετρητη Ακινητος!!
ανοιγω τον γενικο κοιταζω τον μετρητη παει σφαιρα! μετα απο ενα μηνα και μη εχοντας φυσικα πληρωσει το λογαριασμο κοιταζω ξανα μετρητη περιπου ιδιες kwh
ενημερωτικα τωρα το σπιτι ειναι λιγο παραπανω τμ, μονη καταναλωση 24 ωρες ψυγειο 2 φορες την εβδομαδα μια σκουπα αλλες 2 πλυντηριο και 1 φορα την εβδομαδα σε τρελα κεφια καμια ωρα η κουζινα(μαγειρεμα ελληνιδα μανα) οτι ειπα ειναι maximum καταναλωσεις μου εννοειται μενω μονος και τις περισσοτερεσ ωρες λειπω λογω δουλειας
ερχομαι να προσθεσω ιδιο τμ σπιτι διπλα τον μετρητη του δεν τον μετρησα αλλα παρατηρωντας κι εχοντας μονο το pc anoixto και ψυγειο το ρολοι μου παει σφαιρα σε σχεση με του διπλα του ριχνω τρελους γυρους

και τελος ερχομαι να καταληξω στο ρολοι φταιει η δεν φταιει??/??

υ.γ πριν απο εμενα ηταν ξενοικιαστω καιρο οποτε δεν υπαρχει δυνατοτητα συγκρισης με προηγουμενο ενοικιαστη
ευχαριστω που το διαβασατε ολα καποια γνωμη?676696767067671

matthew
02-12-16, 11:57
Μπορεί να οφείλεται & σε διαρροή. :001_unsure: Αν δεν ελέγξει ηλεκτρολόγος την εγκατάσταση δεν ξέρεις τι συμβαίνει. Ειδοποίησε τη ΔΕΗ να στείλουν τεχνικούς να ελέγξουν την εγκατάσταση (ρολόι, πίνακας κλπ).

Πατέντες
02-12-16, 12:07
Για 1 μήνα οι kwh μπορεί να είναι πολλές, μπορεί και όχι. Αναλόγως!
Εσύ, με αυτές τις μετρήσεις, καταναλώνεις περίπου 11 kwh την ημέρα.
Αν, πχ, έχεις ένα αερόθερμο 2000w αυτό χρειάζεται 5,5 ώρες για να κάψει αυτές τις Kwh.
Πριν καλέσεις την δεη, θα ήταν ευκολότερο, σε πρώτη φάση, να βγάλεις τα πάντα από την πρίζα και να δεις το ρολόι σου. Τι κάνει;
Μετά θα αρχίσεις να βάζεις, μια μια τις συσκευές σου και θα βρεις αυτήν που κάνει το ρολόι σου να τρέχει.
Το pc σου τι τροφοδοτικό έχει; Πόσα A τραβάει;

elektronio
02-12-16, 12:07
Δοκίμασε με ανοιχτό το διακόπτη να κλείσεις όλες τις καταναλώσεις (ακόμη και το ψυγείο εκτός πρίζας) να δεις αν γράφει χωρίς καμία κατανάλωση επάνω. Μπορεί κλείνοντας το γενικό να κλείνεις και κάποιο λαθρο-καταναλωτή.

Αν πάλι μηδενίζει η κατανάλωση έλεγξε ανοίγοντας ένα-ένα τα φορτία, και αν δεν βγάλεις άκρη έλεγξε το με ηλεκτρολόγο πριν απευθυνθείς στη ΔΕΗ.

Αντιηλεκτροπληξιακό έχει;

lepouras
02-12-16, 12:12
η ταχύτητα του μετρητή δεν έχει να κάνει ιδιαίτερα διότι εξαρτάται από τον λόγο στροφών/Kwh
τώρα προσπάθησε πριν φωνάξεις την ΔΕΗ να δεις γενικά τι έχει κουμπωμένο στις πρίζες και μην το σκεφτεί μόνο σαν κατανάλωση που βγάζει στην έξοδο (πχ λαπτοπ φορτιστής 90 βατ δεν τραβάει μόνο 90 από το δίκτυο). έχω πετύχει περιπτώσεις που ενώ τα πάντα ήταν σβηστά(έτσι νομίζανε) μόλις αφαίρεσα τα (όχι το αλλά τα ) πολύπριζα από το σαλόνι πίσω από το έπιπλο τις τηλεόρασης έπεσε κατά 150 βατ η κατανάλωση με όλα τα μπιχλιμπίδια που είχανε καρφωμένα επάνω και ας ήταν θεωρητικά σβηστά, ανενεργά.
καμιά φορά δίνουμε σημασία στις μεγάλες καταναλώσεις και την πατάμε από όλα τα άλλα που λέμε <,σιγά μωρέ τη καίει αυτό >> αλλά δεν είναι ένα αλλά 20 που απλά τα παρατάμε στην πρίζα.

IRF
02-12-16, 13:12
Θερμοσίφωνο;;;; πόσο συχνή χρήση κάνεις;;;;;;;;;;;;;;εκεί είναι τα χοντρά λεφτά για τους φοιτητές ας πούμε.Ειδικά άμα το ξεχνάμε και ανοιχτό άστα βράστα. Η κατανάλωση σου μοιάζει ίδια με ένα σπίτι οικογένειας.Υπάρχει κάποιος θερμοσυσσωρευτής;;;;;;;;;;Πως ζεσταίνεσαι; στέλνει ρεύμα π.χ από το σπίτι σου σε λέβητα αερίου στο Υπόγειο(πιθανό σημείο κλοπής)Στέλνει ρεύμα σε κάποιον άλλο κοινόχρηστο χώρο;(αποθήκη). Μην εκφράσεις την ανησυχία σου άμεσα στον ιδιοκτήτη- πολυκατοικία γιατί μπορεί να σταματήσει προσωρινά την κλοπή και μετά να μην μπορείς να τον βρεις.Αν κάνεις όσα σου είπαν και δεν βρεις άκρη: Ηλεκτρολόγος-άνοιγμα πίνακα μετρήσεις με αμπεροτσιμπίδα σε ένα-ένα τα καλώδια που ξεκινούν από πίνακα.

mrckok
02-12-16, 18:40
Λοιπον κατ αρχην σας ευχαριστω ολους και τον καθενα ξεχωριστα
μερικες διευκρινησεις απαντησεις ¨:
-θερμοσιφωνο εχω και η χρηση του ειναι συνολικα μ.ο 1 με 2 ωρες το μηνα δεν λεω οτι δεν καταναλωνει ο θερμοσιφωνας -ψυγειο καθως εχω καποιες γνωσεις ηλεκτρολογοςειμαι κι εγω απλα οχι εγκαταστασεων,αλλα σε καμια περιπτωση δεν μου δικαιολογουν τις 390 kwh
-ταχυτητα του μετρητη: ειναι ιδιου τυπου ιδιο μοντελο ακριβως με του διπλανου μου εξ ου και η συγκριση που εκανα αρχικα
-η καταναλωση μου ιδια με οικογενειας: προσωπικα συγκρινα με γονεις μου σπιτι 120τμ και η καταναλωση τους ειναι μ.ο το μηνα μικροτερη (ναι εχουν και θερμοσιφωνα και ατμοσιδερα και πρεσες και πλυντηρα μεγαλυτερης καταναλωσης κλπ κλπ)
-αεροθερμο και καποια παραπλησια συσκευη θερμανσης δεν εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα
-οι μικρες καταναλωσεις μου οσες και να ειναι δεν εχω καθησει η αληθεια ειναι να ασχοληθω δενμου δικαιολογουν τις kwh διοτι δεν ειναι περισσοτερες απο προηγουμενο μεγαλυτερο σπιτι που νοικιαζα με συγκατοικο και με δικες του ηλ συσκευες περιττο να πω οτι ειχα λιγοτερες kwh μ.ο το μηνα αισθητα
τελος δεν μπορω να καταλαβω πως μπορουν να με κλεβουν αφου κλεινοντας το γενικο το ρολοι σταματαει και ο πινακας βρισκεται εντος του σπιτιου
και οντως αυτο που δεν ειχα σκεφτει ειναι καποια διαροη αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως καποια ηλ συσκευη μου καταναλωνει δηλ περισσοτερα αμπερ η παραπανω χωρις να καει....????????:confused1:
κι αν εχει καποιος εχει ακουσει ποτε καποια περιπτωση που το ρολοι δεν λειτουργει σωστα θα με βοηθουσε αρκετα ν το ανεφερε
ευχαριστω και παλι θα δοκιμασω τις οποιες προτασεις σας και θα ενημερωσω σχετικα δυστυχως ισως παρει λιγο καιρο διοτι θα απουσιασω για καποιο χρονικα διαστημα απο αυριο

pstratos
02-12-16, 18:57
Δες τον υπολογιστή σου! Αν είναι τούμπανο δικαιολογεί μεγάλες ισχύες. Για παράδειγμα το εξαπύρηνο με καλή κάρτα γραφικών μου τραβάει ~300W, το ι5/ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ~200 και τα G5/380 server του γραφείου ~450W έκαστο. Αν τώρα είσαι από αυτούς που τα αφήνουν 24/7 on τον βρήκαμε τον κλέφτη. (200W X 24/7 =~ 150Kwh / μήνα) (600Kwh στην τετραμηνία =110€)

nikosp
02-12-16, 18:59
Από τα λεγόμενά σου δηλαδή το θερμοσίφωνο το χρησιμοποιείς 1-2 φορές τον μήνα οπότε θα υποθέσω ότι κάπου τότε κάνεις και μπάνιο ?
Δικαιομά σου είναι βέβαια
Κατά τα άλλα διαρροή που να έχει κατανάλωση δεν νομίζω να υφίσταται και τόση μάλιστα
Το να κλέβει κάποιος ρεύμα είναι πιθανό εφ όσον είσαι σχετικός με ηλεκτρολογικά θα μπορούσες νομίζω να ανοίξεις τον πίνακα και να δείς την διαδρομή των καλωδίων η και να κάνεις την δοκιμή που σου πρότειναν κάπιοι δηλαδή σβήνοντας όλες τις καταναλώσεις μια μια στο σπίτι να δείς εάν το ρολόι συνεχίζει να γυρνάει

Panoss
02-12-16, 19:12
σβήνοντας όλες τις καταναλώσεις μια μια στο σπίτι να δείς εάν το ρολόι συνεχίζει να γυρνάει

Τζαστ ντου ιτ. :biggrin:

mrckok
02-12-16, 19:17
Δες τον υπολογιστή σου! Αν είναι τούμπανο δικαιολογεί μεγάλες ισχύες. Για παράδειγμα το εξαπύρηνο με καλή κάρτα γραφικών μου τραβάει ~300W, το ι5/ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ~200 και τα G5/380 server του γραφείου ~450W έκαστο. Αν τώρα είσαι από αυτούς που τα αφήνουν 24/7 on τον βρήκαμε τον κλέφτη. (200W X 24/7 =~ 150Kwh / μήνα) (600Kwh στην τετραμηνία =110€)

μακαρι να ηταν αυτο ο υπολογιστης χρησιμοποιειται μονο οταν ειμαι σπιτι δεν ειναι τουμπανο δυστυχως χρηση περιπου 4-5 ωρες την ημερα οταν λειπω σβηστος....εγω σου λεω μαξιμουμ 70kwh /μηνα απο 390kwh τον ενα μηνα επαναλαμβανω ;) ευχαριστω για την απαντηση

mrckok
02-12-16, 19:42
Από τα λεγόμενά σου δηλαδή το θερμοσίφωνο το χρησιμοποιείς 1-2 φορές τον μήνα οπότε θα υποθέσω ότι κάπου τότε κάνεις και μπάνιο ?
Δικαιομά σου είναι βέβαια
Κατά τα άλλα διαρροή που να έχει κατανάλωση δεν νομίζω να υφίσταται και τόση μάλιστα
Το να κλέβει κάποιος ρεύμα είναι πιθανό εφ όσον είσαι σχετικός με ηλεκτρολογικά θα μπορούσες νομίζω να ανοίξεις τον πίνακα και να δείς την διαδρομή των καλωδίων η και να κάνεις την δοκιμή που σου πρότειναν κάπιοι δηλαδή σβήνοντας όλες τις καταναλώσεις μια μια στο σπίτι να δείς εάν το ρολόι συνεχίζει να γυρνάει

ΑΓΑΠΗΤΕ Κύριε Νικο
προς ενημερωση σας αφου εσεις ειστε σαφως πιο εμπειρος απο εμενα
1ον το σπιτι το οτι το νοικιαζω δεν σημαινει οτι περνω ολη την ημερα μεσα σ αυτο η οτι δεν εχω κι αλλο η οτι δεν μενω στην γκομενα η οτι δεν εχω μπανιο και στην δουλεια μου,στη μανα μου η δεν εχω μπανιερα /ντουζιερα '''ΕΚΕΙ'' που δεν εχω καμια υποχρεωση να σας αναφερω (δεν κανουμε ολοι την ιδια ζωη με εσας..)
2ον 1ωρα θερμοσιφωνα εξαρταται βεβαια το θερμοσιφωνα δεν ισοδυναμ με 1 μπανιο-ντους
3ον εχει ηλιακο\
οντως μπορει καποια να μην τα ανεφερα αλλα δεν νομιζω οτι απασχολουν η επηρεαζουν το θεμα που αναφερω καθως αναφερω ποσο χρησιμοποιω τον θερμοσιφωνα και οτιδηποτε αλλο χρειαζεται εδω μεσα να ξερουν!
Τελος ο σαρκασμος σας δεν προσφερει καποια λυση η βοηθεια στο θεμα μου οποτε και θα παρακαλουσα να μην ασχοληθειτε ξανα με αυτο δεν παιρνετε καποιο μπονους φανταζομαι δινοντας απαντησεις

PALIARMOTHS
02-12-16, 20:00
Άν έχεις dimmer για την ρυθμηση του φωτισμού κοίταξέ το. Γιατί έχω πετύχει dimmer που καταναλώνει ενώ είναι σβηστά τα φώτα.
(Προσοχή στο ρεύμα).

IRF
02-12-16, 22:26
Σε απομακρυσμένο χωριό της Πρέβεζας είσαι; σε σπίτι που μένει στην ίδια οικοδομή και ο ιδιοκτήτης;(δύο ναι=υποψία για το ποιος έχει συμφέρον να κλέψει.Όταν φύγεις για πολλές μέρες κλείσε το γενικό και την ασφάλεια του ρολογιού και γράψε την μέτρηση με ημερομηνία.Πως θερμαίνεται το σπίτι καλοριφέρ ατομικό; τζάκι;

IRF
02-12-16, 22:34
3ον εχει ηλιακο\
Προσοχή ο ηλιακός θερμοσίφωνας έχει πολλές φορές και αντίσταση θέρμανσης με ασφάλεια που την ξεχνούν συνέχεια σηκωμένη.Έτσι δημιουργείται η ψευδαίσθηση ότι το ζεστό νερό το δίνει μόνο ο ήλιος.Τρελή ταχύτητα στο ρολόι την δίνουν αντιστάσεις ισχύος.

vasilllis
02-12-16, 22:37
κανε την εξης δοκιμη.Αφου εχεις βγαλει ολες τις συσκευες απο την πριζα συγουρεψου οτι δεν γυρναει το ρολοι.Κατοπιν αναψε τον θερμοσιφωνα και μετρα ποσες στροφες/λεπτο γυρναει το ρολοι.Ανταποκρινονται οι στροφες στα 4κw της αντιστασης?

IRF
02-12-16, 22:39
κι αν εχει καποιος εχει ακουσει ποτε καποια περιπτωση που το ρολοι δεν λειτουργει σωστα θα με βοηθουσε αρκετα ν το ανεφερε
Φυσικά και πολλοί εδώ μέσα έχουν ακούσει και δει ρολόι να γράφει λάθος.Όμως είναι το τελευταίο στην checklist που πρέπει να ελένξεις.Γενικά τα ρολόγια είναι αξιόπιστε συσκευές με σπάνιες (αλλά υπαρκτές)περιπτώσεις σφαλμάτων.Γιαυτό όλοι σου παραθέτουν ότι έχει συναντήσει μπροστά τους ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ο καθένας.

FILMAN
06-12-16, 13:46
Άν έχεις dimmer για την ρυθμηση του φωτισμού κοίταξέ το. Γιατί έχω πετύχει dimmer που καταναλώνει ενώ είναι σβηστά τα φώτα.
(Προσοχή στο ρεύμα).
Κανένα (δισύρματο) dimmer δεν καταναλώνει, τα φώτα καταναλώνουν, και μιλάμε για πολύ μικρές καταναλώσεις που δεν συγκρίνονται με τα μεγέθη που λέμε εδώ