PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή θερμοκρασίας και διαφορικού σε θερμοστάτη χώρου



marsele
02-12-16, 13:03
Καλημέρα,

Αγόρασα τον προηγούμενο μήνα αυτόν (https://www.skroutz.gr/s/5969884/Olympia-Electronics-BS-812.html) τον θερμοστάτη χώρου και θα ήθελα κάποιες συμβουλές για να μπορέσω να πετύχω κάποια εξοικονόμηση.
Επιλέγοντας ως επιθυμητή θερμοκρασία στον θερμοστάτη τους 20,5 βαθμούς, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θα ξεκινήσει μόλις η θερμοκρασία πέσει στους 20 βαθμούς καθώς το διαφορικό του είναι ρυθμισμένο στο +/- 0,5 βαθμούς.Αφού ο θερμοστάτης πιάσει την θερμοκρασία - στόχο που του έχω ορίσει, η θερμοκρασία του χώρου (αφού έχει κλείσει ο θερμοστάτης) θα ανέβει σίγουρα στους 20,9 μπορεί και 21.Το ερώτημα μου είναι μήπως πρέπει να χαμηλώσω το διαφορικό καθώς μέχρι να πέσει ο θερμοστάτης στους 20 βαθμούς που ανάβει το σπίτι έχει κρυώσει αρκετά;Θα βοηθούσε δηλαδή να το ρυθμίσω το διαφορικό στο +/-0,3;;;;Είναι ο πρώτος χειμώνας που περνάω σε αυτό το σπίτι καθώς το νοίκιασα τον Μαϊο και θέλω να ρεγουλάρω λίγο την θέρμανση.(Η κατοικία είναι 100 τ.μ. με μόνωση στην ταράτσα και κουφώματα αλουμινίου )

elektronio
02-12-16, 13:21
Η μέγιστη οικονομία είναι όταν δεν ανάβεις την θέρμανση. :lool:

Η μέγιστη οικονομία λοιπόν είναι σχετική με την θερμοκρασία με την οποία αισθάνεσαι καλά. Όσο πιο χαμηλή τόσο μεγαλύτερη οικονομία.
Όσο αυξάνεται η θερμοκρασία του σπιτιού τόσο μεγαλύτερες γίνονται οι απώλειες αντίστοιχα μικρότερη οικονομία.
Ξέχασε τις θερμοκρασίες που βλέπεις και ξεκίνα από χαμηλά να ανεβάζεις λίγο λίγο μέχρι να αισθανθείς ότι σε ικανοποιεί η θερμοκρασία.

Για οικονομία το διαφορικό πρέπει να είναι μικρό και στο πάνω όριο ίσα που να ζεσταίνεσαι ενώ στο κάτω να τσιμπάει λίγο το κρύο.

JOUN
02-12-16, 13:25
Βαλτο στο 0.3 και αν εχει και λιγοτερο βαλτο εκει.

FILMAN
02-12-16, 13:43
Δεν θα αναβοσβήνει πολύ συχνά ο καυστήρας με μια τέτοια ρύθμιση;

marsele
02-12-16, 13:55
Ενημερωτικά ο θερμοστάτης είναι στο χωλ τοποθετημένος με αποτέλεσμα να κρυώνει ο χωρος του χωλ πιο δύσκολα και τα δωμάτια να έχουν διαφορά θερμοκρασίας λόγω απωλειών (τοιχοι,παραθυρα κλπ).Δήλαδή τα δωμάτια κρυώνουν γρηγορότερα απ΄οτι ο χώρος που είναι ο θερμοστάτης.Μήπως έπρεπε να είχα στραφεί στην επιλογή ενος ασύρματου θερμοστάτη;;;

JOUN
02-12-16, 14:05
Ο χωρος γενικα εχει μεγαλη αδρανεια,αργει να ζεσταθει αλλα και να κρυωσει.Επισης Μετα απο καποιο χρονο τα νερα του λεβητα πιανουν τους 70 βαθμους οποτε μετα ανοιγοκλεινει ο καυατηρας συνεχως.
Δεν εχει προβλημα απο τις συχνες εναυσεις λογω του μικρου διαφορικου,απο τον υδροστατη ειναι πολυ συχνοτερες..

IRF
02-12-16, 14:39
Δεν θα αναβοσβήνει πολύ συχνά ο καυστήρας με μια τέτοια ρύθμιση;
Όντως έτσι είναι εκτός αν το σπίτι σου έχει μικρές απώλειες θερμότητας, μόνο τότε μπορείς και συμφέρει να μειώνεις το διαφορικό σε τόσο μικρές τιμές

elektronio
02-12-16, 14:49
Φίλλιπε
O Θερμοστάτης χώρου ελέγχει τον κυκλοφορητή. Ο καυστήρας ελέγχεται από άλλο θερμοστάτη στο δοχείο του νερού.

Μάριε
Η θερμοκρασία του θερμοστάτη νερού για οικονομία πρέπει να είναι επίσης χαμηλά για να αποφεύγονται μεγάλες απώλειες από το δοχείο νερού προς το περιβάλλον, αλλά αν είναι πολύ χαμηλά δεν θα καταφέρνει να ζεστάνει το σπίτι. Οπότε το κρατάς χαμηλά (περίπου 60-65) και αυξάνεις στα πολύ μεγάλα κρύα.

Το σημαντικότερο πρόβλημα συμβαίνει όταν βάζουμε την θερμοκρασία χώρου ψηλά, πολλά παιδιά ή σύζυγοι ή παππούδες πιστεύουν ότι το βάζουν δυνατά για να ζεστάνει γρήγορα. Το αποτέλεσμα είναι να μην έχει την δυνατότητα η θέρμανση να ανεβάσει τόσο πολύ την θερμοκρασία ειδικά στα μεγάλα κρύα και ο λέβητας να καίει ακατάπαυστα. Γι' αυτό είπα αρχικά να είναι όσο πιο χαμηλά γίνεται η ρύθμιση. Ο καυστήρας δεν έχει γκάζια, ΟΝ-OFF είναι οπότε το να ανεβάζουμε την θερμοκρασία δεν κάνει διαφορά στην ζέστη.

vasilllis
02-12-16, 15:19
Ο κυκλοφορητης εχει δικο του θερμοστατη.ο καυτηρας ξεκιναει απο τον θερμοστατη χωρου κια κοβει απο αυτον και απο θερμοκρασια υψηλη.οποτε μικρο διαφορικο σημαινει συνεχεις εκκινησεις.

JOUN
02-12-16, 20:23
^^ Οταν πιασει θερμοκρασια ο υδροστατης του λεβητα αλλα οχι ο θερμοστατης χωρου δεν εχει συχνες εκκινησεις;Δεν νομιζει να παθαινει τιποτα τοτε..

marsele
05-12-16, 06:57
Καλημέρα,

επανέρχομαι στο θέμα για να μου δώσετε τα φώτα σας.Έχω επισυνάψει κάτοψη που φαίνονται τα 3 δωμάτια και το σημείο που είναι τοποθετημένος ο θερμοστάτης χώρου.Σκέφτομαι να μεταφέρω ή να αγοράσω έναν ασύρματο θερμοστάτη και να τον τοποθετήσω στο δωμάτιο νούμερο 2 όπως φαίνεται και στην κάτοψη.Ο λόγος που σκέφτομαι να το κάνω είναι ότι με ενδιαφέρει κυρίως η θερμοκρασία αυτού του χώρου αυτού γιατί έχω ένα παιδάκι 5 μηνών και θέλω να έχω μια σταθερή θερμοκρασία.Παρατήρησα ότι σήμερα το πρωί στο δωμάτιο μας η θερμοκρασία είναι 19 βαθμοί και η θερμοκρασία που έδειχνε ο θερμοστάτης 20,6.Υπάρχει δηλαδή διαφορά περίπου 1,5 με 2 βαθμούς από την θερμοκρασία του χωλ γιατί εγκλωβίζεται σε αυτό τον χώρο και δύσκολα την χάνει.Τι λέτε είναι σωστή η σκέψη μου;


67717

vasilllis
05-12-16, 08:43
καλυτερα θα παει στην μεση του δωματιου.Ενα βαθμο διαφορα θα τον εχεις διπλα στην μπαλκονοπορτα με διπλα στην πορτα του δωματιου..

marsele
05-12-16, 09:46
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ποιο σημείο στην μέση του δωματίου πιστεύεις θα είναι το ιδανικότερο;Από την μεριά που είναι το κρεβάτι του δωματίου (που έχει εξωτερικό τοίχο και κρυώνει πιο εύκολα) ή από την μεριά που είναι το κρεβατάκι του παιδιού;Έχω ενημερώσει την κάτοψη και την έχω επισυνάψει με τα έπιπλα που υπάρχουν στο δωμάτιο.



67719

MacGyver
05-12-16, 10:30
Ότι και να κάνεις η σχέση (διαφορά) του ενός σημείου με το άλλο δεν θα αλλάξει.
Δεν θα αλλάξει ούτε η καθυστέρηση στην οποία θα πιάσει το καθένα την επιθυμητή θερμοκρασία.
Το 1 δωμάτιο έχει Χα απώλειες και Χβ παροχή θερμίδων και Χο όγκο.
Το 2 αντίστοιχα άλλες απώλειες άλλη παροχή και άλλο όγκο.
Η θα υποστείς μεγαλύτερη ζέστη στο ένα η περισσότερο κρύο στο άλλο.
Για να έχεις σταθερότητα χρειάζονται επεμβάσεις.
Εγώ πχ στα βόρεια δωμάτια άλλαξα τα σώματα με μεγαλύτερα.
Μπορεί επίσης να μπει και ηλεκτροβάνα με δεύτερο θερμοστάτη.
Αυτά φυσικά προϋποθέτουν εργασίες και χρήματα, όμως δεν γίνεται η δουλειά τζάμπα, με τις ρυθμίσεις και όλα αυτά τα παιχνίδια.
Άντε στην καλύτερη να σου προτείνω να βάλεις ποιο ψηλά τη θερμοκρασία στον θερμοστάτη και να κλείσεις λίγο τους διακόπτες στα ζεστά δωμάτια.
-Βέβαια όταν πειράζονται αυτές και ειδικά είναι παλιές, όλο και καμία σταγόνα νερό θα στάζει!

marsele
05-12-16, 11:09
Ότι και να κάνεις η σχέση (διαφορά) του ενός σημείου με το άλλο δεν θα αλλάξει.
Δεν θα αλλάξει ούτε η καθυστέρηση στην οποία θα πιάσει το καθένα την επιθυμητή θερμοκρασία.
Το 1 δωμάτιο έχει Χα απώλειες και Χβ παροχή θερμίδων και Χο όγκο.
Το 2 αντίστοιχα άλλες απώλειες άλλη παροχή και άλλο όγκο.
Η θα υποστείς μεγαλύτερη ζέστη στο ένα η περισσότερο κρύο στο άλλο.
Για να έχεις σταθερότητα χρειάζονται επεμβάσεις.
Εγώ πχ στα βόρεια δωμάτια άλλαξα τα σώματα με μεγαλύτερα.
Μπορεί επίσης να μπει και ηλεκτροβάνα με δεύτερο θερμοστάτη.
Αυτά φυσικά προϋποθέτουν εργασίες και χρήματα, όμως δεν γίνεται η δουλειά τζάμπα, με τις ρυθμίσεις και όλα αυτά τα παιχνίδια.
Άντε στην καλύτερη να σου προτείνω να βάλεις ποιο ψηλά τη θερμοκρασία στον θερμοστάτη και να κλείσεις λίγο τους διακόπτες στα ζεστά δωμάτια.
-Βέβαια όταν πειράζονται αυτές και ειδικά είναι παλιές, όλο και καμία σταγόνα νερό θα στάζει!


Έχεις δίκιο, στο γεγονός ότι χρειάζονται πιο δραστικές παρεμβάσεις αλλά επειδή το σπίτι δεν είναι δικό μου (το νοικιάζουμε), κοιτάω μια πιο προσωρινή λύση ξέροντας ότι δεν θα είναι η απόλυτα σωστή και αποδοτική για να μου εξασφαλίσει ομοιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας σε όλα τα δωμάτια.Απλά έχω παρατηρήσει ότι το δωμάτιο αυτό που θέλω να βάλω τον θερμοστάτη(που είναι βορινό και πιο κρύο από το σαλόνι για παράδειγμα) όταν θα πιάσει μια θερμοκρασία γύρω στους 21 με 21,5 τότε και όλα τα υπόλοιπα δωμάτια έχουν ζεσταθεί αρκετά χωρίς να ξεφεύγει η θερμοκρασία πάρα πολύ από τα όρια 21,5 με 22.Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να προμηθευτώ θερμοανακλαστική μεμβράνη για τα σώματα καλοριφέρ που είναι σε εξωτερικούς τοίχους τοποθετημένα.

vasilllis
05-12-16, 14:32
Συμφωνω,μισο πανω κατω δεν κανει διαφορα.αν οι δυο τοιχοι εχουν διαφορα τοτε οσο πλησιαζεις στον εξωτερικο θα εχει χαμηλοτερη εσωτερικη απο οτι στον εσωτερικο.
Λογικα κανενα ικεα;

GiwrgosTH
05-12-16, 16:16
Αυτό http://www.tsakiroglou.gr/2013/01/sealed-air-reflectix/ άραγε κάνει τίποτα?
Αξίζει τον κόπο, ή πεταμένα λεφτά?

vasilllis
05-12-16, 17:34
Σχετικό είναι αυτο.αντί να ζεσταίνει το δομικό υλικό θα ζεσταίνει τον χώρο μπροστά του.Αν κάθεται κάποιος μπράτσα στο καλοριφέρ θα έχει την αίσθηση ότι ζεσταίνει διπλάσια.Αν κάθεται μακριά δεν θα καταλάβει διαφορά.

arion63
07-12-16, 03:53
για να έχεις παντού την ίδια θερμοκρασία πρέπει i απώλειες του σπιτιού να είναι σχεδόν 0 κάτι το αδύνατο μετά στο σαλόνι κάθεσαι τις περισσότερες ώρες οποτε και από μονω τού έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία,στο δωμάτιο θα πας για ύπνο άμα έχεις 21 βαθμούς τι το θέλεις το πάπλωμα 20c είναι αρκετά και άμα θέλεις να μην έχεις μεγάλη κατανάλωση όταν πας για ύπνο χαμήλωσε το στους 15, η μεγαλύτερη κατανάλωση που έχει το σύστημα είναι να φτάσει το νερό 45c τότε ανοίγει και ο κυκλοφορητής και σου στέλνει το νερό στα σώματα μετά άμα θες 20% οικονομία στα καύσιμα βάλε αντισταθμι http://www.buderus.gr/products/controls/controls-small/logamatic2107-m.html η αλλιώς ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία να ανεβάζεις η να κατεβάσεις τον υδροστάτη του καυστήρα ,και για να γνωρίζεις ο θερμοστάτης μπαίνει πάντα σε ουδέτερο σημείο να μην έχει πόρτες παράθυρα η σώμα δίπλα
και η άλλη λύση είναι η Θερμοστατικοί Διακόπτες http://www.kafkas.gr/proionta/psyxi-thermansi-exaerismos-klim-smos/elenchos/thermostatikes-kefales/honeywell-pshf-elegkths-thepmokp-hr25ee-honeywell_90590/ και για τα παιδιά η καλύτερη θερμοκρασία είναι 18C