PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμοστάτης χώρου SIEMENS RAA30-16 καυστήρας ρίχνει ρελέ



ΗΛΙΑΣ ΔΕΛΤΑ
02-12-16, 19:08
Πρόκειται για μια εγκατάσταση αυτόνομης θέρμανσης πετρελαίου. Χρησιμοποιούσα μέχρι πρότινος ηλεκτρονικό θερμοστάτη χώρου και κατά απροσδιόριστα διαστήματα έπεφτε το ρελέ στον πίνακα χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω το γιατί (αιτία; σίγουρα η λειτουργία του καυστήρα, το γιατί άγνωστο). Προσφάτως αντικατέστησα τον θερμοστάτη με έναν απλό αναλογικό (με led λαμπάκι) και διαπίστωσα το εξής: όταν φτάσει η θερμοκρασία χώρου στην επιθυμητή, ναι μεν φεύγει εντολή απ' τον θερμοστάτη και κλείνει ο καυστήρας, ταυτόχρονα όμως πέφτει το ρελέ. Το ίδιο συμβαίνει και όταν κλείσω τον καυστήρα από το β€œροδάκι” ή από το διακοπτάκι του θερμοστάτη ενόσω το λαμπάκι είναι αναμμένο, δηλαδή ο καυστήρας βρίσκεται σε λειτουργία. Οταν όμως το λαμπάκι είναι σβηστό, δηλαδή ο καυστήρας δεν είναι σε λειτουργία διότι η θερμοκρασία νερού στον λέβητα έχει φτάσει τη θερμοκρασία που έχω ορίσει, και κλείσω με οποιοδήποτε τρόπο το θερμοστάτη χώρου, τότε δεν πέφτει το ρελέ. Μπορεί κάποιος με σχετική εμπειρία να μου πει εάν το πρόβλημα σχετίζεται με το καλώδιο επιστροφής προς και από καυστήρα ή εάν είναι θέμα του ηλεκτρονικού ή κάτι άλλο. Η συνδεσμολογία του θερμοστάτη SIEMENS RAA30-16 είναι:
Φάση στο L (καφέ)
Ουδέτερο στο Ν (μπλε) (ήταν μονωμένο στον ηλεκτρονικό θερμοστάτη)
επιστροφή στο Υ1 (καφέ) (ήταν στη θέση ΝΟ στον ηλεκτρονικό θερμοστάτη)
γέφυρα Υ1 με L4

Ευχαριστώ προκαταβολικώς!

pstratos
02-12-16, 19:13
Κάτι χαζό που είχα δει σε μια εγκατάσταση: Η φάση ξεκίναγε από τον πίνακα του σπιτιού, μετά το ρελε, έδινε ρεύμα σε ηλεκτροβάνα, ωρομετρητη, κλπ,κλπ ΑΛΛΑ Ο ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΤΟΥ ΛΕΒΗΤΟΣΤΑΣΙΟΥ. Οπότε και καλως έπεφτε ο ΔΔΕ!. Όταν ρωτήθηκε ο εγκαταστάτης είπε οτι ήθελε οταν εκοβε το ρεύμα στο διαμέρισμα , να μην έχει ρεύμα ο θερμοστάτης!! Έλεγξε μήπως είσαι σε τέτοια περίπτωση...

george Mp
02-12-16, 19:15
Μηπως υπαρχει διαρροη στον καυστηρα;

andrewsweet4
02-12-16, 19:31
Επισης θα μπορουσες να μη συνδεσεις για δοκιμη τον ουδετερο καθολου στο θερμοστατη, και να δοκιμασεις να δεις αν πεφτει παλι ο ΔΔΕ. (ισως ειναι αυτο που λεει ο φιλος παραπανω και το λαμπακι του θερμοστατη δημιουργει μια διαρροη). Το μονο που θα γινει, ειναι οτι δεν θα αναβει το φωτακι του οταν ενεργοποιειται ο λεβητας, αλλα πιστευω αξιζει μια δοκιμη...

ΗΛΙΑΣ ΔΕΛΤΑ
02-12-16, 19:49
Φίλοι μου σας ευχαριστώ, μένω κατάπληκτος από τις αστραπιαίες απαντήσεις σας καθότι μόλις σήμερα ανέβασα το παρθενικό μου θέμα. Ανδρέα, αυτό που προτείνεις το έχω δοκιμάσει καθώς χωρίς λαμπάκι έπρεπε να ανεβοκατεβαίνω από το δεύτερο στο υπόγειο για να ελέγχω εάν ο καυστήρας είναι σε λειτουργία ή όχι. Το ρελέ πέφτει όπως περιγράφω παραπάνω. Γιώργο, αν υπήρχε διαρροή στον καυστήρα δεν έπρεπε να πέφτει το ρελέ στο ξεκίνημα του καυστήρα;

ΗΛΙΑΣ ΔΕΛΤΑ
02-12-16, 19:57
Στράτο, σ' ευχαριστώ αλλά διαπίστωσα ότι όταν κλείσω (στο off) το διακόπτη στο σώμα του λέβητα δεν έχω φάση στο θερμοστάτη.

ΗΛΙΑΣ ΔΕΛΤΑ
02-12-16, 19:59
Κάτι χαζό που είχα δει σε μια εγκατάσταση: Η φάση ξεκίναγε από τον πίνακα του σπιτιού, μετά το ρελε, έδινε ρεύμα σε ηλεκτροβάνα, ωρομετρητη, κλπ,κλπ ΑΛΛΑ Ο ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΤΟΥ ΛΕΒΗΤΟΣΤΑΣΙΟΥ. Οπότε και καλως έπεφτε ο ΔΔΕ!. Όταν ρωτήθηκε ο εγκαταστάτης είπε οτι ήθελε οταν εκοβε το ρεύμα στο διαμέρισμα , να μην έχει ρεύμα ο θερμοστάτης!! Έλεγξε μήπως είσαι σε τέτοια περίπτωση...
Στράτο σ' ευχαριστώ. Διαπίστωσα ότι όταν κλείσω (στο off) το διακόπτη στο σώμα του λέβητα ο θερμοστάτης χώρου δεν έχει φάση.

lepouras
03-12-16, 13:40
μπορεί ο ουδέτερος να είναι από το διαμέρισμά σου. οπότε κάνε αυτό που σου είπανε. βγάλε τον ουδέτερο και δοκίμασε αν πέφτει το ρελε.

olddog
03-12-16, 23:11
κατι που με μπερδευει .. ειπες οτι στον ηλεκτρονικο προηγουμενο μοντελο ο ουδετερος ηταν μονωμενος(!!!????) και πως δουλευε???? με μπαταριες???Συνηθως εχουν τις μπαταριες μονο σαν display mode απεικονιση και την εντολη προς βανες/λεβητα μεσω μιας ΝΟ επαφης απο την φαση του θερμοστατη.
Επισης προσωπικα θα ελεγχα το led (πετα εξω την γεφυρα Υ1 με L4 για δοκιμη ) και την γειωση του συστηματος μπορει αν εχεις θεματακι ως προς γη...

ΗΛΙΑΣ ΔΕΛΤΑ
04-12-16, 12:07
κατι που με μπερδευει .. ειπες οτι στον ηλεκτρονικο προηγουμενο μοντελο ο ουδετερος ηταν μονωμενος(!!!????) και πως δουλευε???? με μπαταριες???Συνηθως εχουν τις μπαταριες μονο σαν display mode απεικονιση και την εντολη προς βανες/λεβητα μεσω μιας ΝΟ επαφης απο την φαση του θερμοστατη.
Επισης προσωπικα θα ελεγχα το led (πετα εξω την γεφυρα Υ1 με L4 για δοκιμη ) και την γειωση του συστηματος μπορει αν εχεις θεματακι ως προς γη...

OLDDOG ευχαριστώ και εξηγώ σύμφωνα με ό,τι έχω μάθει τελευταίως:
α) ο ουδέτερος χρειάζεται μόνο για το κύκλωμα ώστε να παίρνει ρεύμα το φωτάκι του θερμοστάτη
και τίποτε περισσότερο. Οι ηλεκτρονικοί δεν χρειάζονται τον ουδέτερο διότι (συνήθως) θέλουν
μπαταρίες για τις ενδείξεις της οθόνης μόνο.
β) εάν "ξε-γεφυρώσω" Υ1 - L4 φυσικά δεν έχω την ένδειξη του led και αυτό είναι το ζητούμενο. Δεν θα
γνωρίζω πότε ο καυστήρας βρίσκεται σε λειτουργία και πότε όχι, άρα όταν θέλω να κλείσω τον
θερμοστάτη και καυστήρας λειτουργεί χωρίς να το γνωρίζω, θα πέφτει το ρελέ.
γ) γείωση, σε ποιο σημείο, στον καυστήρα ή κάπου σε άλλο σημείο; Και γιατί πέφτει το ρελέ μόνο
στο κλείσιμο του καυστήρα από το θερμοστάτη;

vasilllis
04-12-16, 15:20
Ηλια αν δεν κανεις ομως και δυο δοκιμές που προτεινουν εδω μεσα μασωντας φυλλα δαφνης δεν πρόκειται να βγει ακρη.
Υπαρχουν πολλα ερωτηματικα σε αυτά που αναφερεις και θελει ψαξιμο η εγκατασταση.κανε μια δοκιμη χωρις ουδετερο,μπορεις να ζησεις και δυο μερες χωρις λαμπακι,να δεις αν οντως η αιτια ειναι αυτη.ενδεχομενως υπαρχει και αλλη διαρροη στην εγκατασταση σου και αθροιστικα ριχνει το ρελε .

arion63
04-12-16, 17:23
Kαλησπέρα

κοίτα πρώτα την ηλεκτροβάνα μην έχεις διαρροή νερού στον άξονα και σου κάνει διαρροή στην πλακέτα. αν δεν έχεις διαρροή νερού στον άξονα κοίτα να τον βάλεις μπρος τον λέβητα από τον πίνακα του στο λεβητοστάσιο με μια γέφυρα αλλά πρόσεχε γιατί έχει 220v.Αν με τι γέφυρα δεν σου ρίχνει τον ρελέ κοίτα μετά ηλεκτροβάνα και θερμοστάτη μήπως κάτι έχει στην σύνδεση, αλλιώς κάλο κουράγιο να κάνεις έλεγχο 1 προς 1 όλα μέχρι να βρεις την διαρροή

ΗΛΙΑΣ ΔΕΛΤΑ
04-12-16, 21:11
Ηλια αν δεν κανεις ομως και δυο δοκιμές που προτεινουν εδω μεσα μασωντας φυλλα δαφνης δεν πρόκειται να βγει ακρη.
Υπαρχουν πολλα ερωτηματικα σε αυτά που αναφερεις και θελει ψαξιμο η εγκατασταση.κανε μια δοκιμη χωρις ουδετερο,μπορεις να ζησεις και δυο μερες χωρις λαμπακι,να δεις αν οντως η αιτια ειναι αυτη.ενδεχομενως υπαρχει και αλλη διαρροη στην εγκατασταση σου και αθροιστικα ριχνει το ρελε .

Βασίλη ευχαριστώ, αυτό που προτείνεις είναι από τις πρώτες δοκιμές που έχω κάνει. Δεν είναι ο ουδέτερος η αιτία. Πρέπει να έχει σχέση με το καλώδιο της επιστροφής. Δεν έχω τις γνώσεις να ψάξω πού καταλήγει, στο ηλεκτρονικό ή κάπου αλλού. Επίσης φοβάμαι να συνδέσω το καλώδιο της επιστροφής στο θερμοστάτη αντί στο Y1 -> στο Υ2 ή στο L4 και τι μπορεί να συμβεί. Αν υπήρχε κάποια διαρροή γιατί να υπάρχει το πρόβλημα μόνο κατά το κλείσιμο του καυστήρα ενόσω βρίσκεται σε λειτουργία;

ΗΛΙΑΣ ΔΕΛΤΑ
04-12-16, 21:18
Kαλησπέρα

κοίτα πρώτα την ηλεκτροβάνα μην έχεις διαρροή νερού στον άξονα και σου κάνει διαρροή στην πλακέτα. αν δεν έχεις διαρροή νερού στον άξονα κοίτα να τον βάλεις μπρος τον λέβητα από τον πίνακα του στο λεβητοστάσιο με μια γέφυρα αλλά πρόσεχε γιατί έχει 220v.Αν με τι γέφυρα δεν σου ρίχνει τον ρελέ κοίτα μετά ηλεκτροβάνα και θερμοστάτη μήπως κάτι έχει στην σύνδεση, αλλιώς κάλο κουράγιο να κάνεις έλεγχο 1 προς 1 όλα μέχρι να βρεις την διαρροή

Ευχαριστώ και εσένα Αρη.
Τονίζω και πάλι ότι πρόκειται για ατομική θέρμανση για ένα διαμέρισμα και με ένα θερμοστάτη. Συνεπώς δεν υπάρχει ηλεκτροβάνα ούτε διαρροή νερού. Υπάρχει ηλεκτροβάνα μόνο για τη ροή του πετρελαίου από ντεπόζιτο προς καυστήρα.

vasilllis
04-12-16, 21:48
1) λες αυτονομη θερμανση.Το οικημα εχει μονο ενα ρολοι η εχει παραπανω?(πολυκατοικια)
2)εβγαλες τον ουδετερο και εξακολουθει και το κανει το προβλημα?
3)το Υ2 θα σου κανει εντελως αντιθετη λειτουργια,σε χαμηλη θεμροκρασια θα κλεινει και σε υψηλη θα νοιγει τον καυστηρα.το L4 παει κατευεθειαν στο ενδεικτικο οποτε δεν μπορει να χρησιμοποιηθει διαφορετικα.
4)δεν νομιζω να ειναι απο το ενδεικτικο γιατι θα τον εριχνε οταν θα αναβε το led.
5)ανεβασε τον τον τυπο του καυστηρα.
6)πινακα αυτονομιας δεν εχεις.Κατευθειαν εντολη στον λεβητα δινεις ?

arion63
04-12-16, 22:20
Το Y1 βγάζει την επιστροφή για τον καυστήρα και την έξοδο για το λαμπάκι με γέφυρα στο L4 κοίτα το σχέδιο που σου έστειλα είναι εύκολο δεν κάνεις τίποτα όμως με ανοιχτό ρεύμα,αν είναι το καλώδιο του θερμοστάτη απλά ρίξε ένα 3x1.5 και τελειώνεις με τόσο αλλιώς φώναξε καυστιρατζι https://www.downloads.siemens.com/download-center/Download.aspx?pos=download&fct=getasset&id1=A6V10059959

ΗΛΙΑΣ ΔΕΛΤΑ
05-12-16, 10:12
1) λες αυτονομη θερμανση.Το οικημα εχει μονο ενα ρολοι η εχει παραπανω?(πολυκατοικια)
2)εβγαλες τον ουδετερο και εξακολουθει και το κανει το προβλημα?
3)το Υ2 θα σου κανει εντελως αντιθετη λειτουργια,σε χαμηλη θεμροκρασια θα κλεινει και σε υψηλη θα νοιγει τον καυστηρα.το L4 παει κατευεθειαν στο ενδεικτικο οποτε δεν μπορει να χρησιμοποιηθει διαφορετικα.
4)δεν νομιζω να ειναι απο το ενδεικτικο γιατι θα τον εριχνε οταν θα αναβε το led.
5)ανεβασε τον τον τυπο του καυστηρα.
6)πινακα αυτονομιας δεν εχεις.Κατευθειαν εντολη στον λεβητα δινεις ?

Βασίλη διευκρινίζω:
1) συγνώμη αν το "αυτόνομη" προκαλεί σύγχυση, εδώ πρόκειται για ατομική θέρμανση σε οικοδομή με τέσσερα διαμερίσματα και τέσσερις καυστήρες, φυσικά όχι κοινόχρηστο ρεύμα για τους καυστήρες.
2) το έχω δοκιμάσει ως εναλλακτική αλλά το πρόβλημα υφίσταται
3) !!??
4) αυτό πιστεύω
5) καυστήρας: Lamborghini Fire 3-E
6) η απάντηση στο 1

ΗΛΙΑΣ ΔΕΛΤΑ
05-12-16, 22:59
Το Y1 βγάζει την επιστροφή για τον καυστήρα και την έξοδο για το λαμπάκι με γέφυρα στο L4 κοίτα το σχέδιο που σου έστειλα είναι εύκολο δεν κάνεις τίποτα όμως με ανοιχτό ρεύμα,αν είναι το καλώδιο του θερμοστάτη απλά ρίξε ένα 3x1.5 και τελειώνεις με τόσο αλλιώς φώναξε καυστιρατζι https://www.downloads.siemens.com/download-center/Download.aspx?pos=download&fct=getasset&id1=A6V10059959

Ευχαριστώ για τον κόπο σου. Η συνδεσμολογία που έχω είναι ακριβώς αυτή. Με προβληματίζει μόνο το πάχος του καλωδίου 3Χ1.5 που προτείνεις. Ελπίζω να μη παίζει τόσο σημαντικό ρόλο. Για γέφυρα από Υ1 - L4 χρησιμοποίησα ένα κομμάτι απλό καλώδιο μιας παλιάς μπαλαντέζας.

arion63
06-12-16, 13:00
Αυτόν τον καυστήρα συνήθως τον βάζουν σε μονάδες μινιπακ και το σύστημα σου είναι απλό. για να μην δυσκολεύεσαι απλά τα καλώδια τα βγάζεις από το L και Y1 και γεφύρωσε τα βαλτά σε μια κλέμα με μια γέφυρα μετά από λίγο βγάλε την γέφυρα αν δε σου ρίχνει τον ρελέ είναι ο θερμοστάτης και για να δεις αν i γραμμή του θερμοστάτη είναι καθαρή μέτρησε τι με πολύμετρο η κανε απευθείας τι γέφυρα στον πίνακα του λέβητα εκεί που είναι τα καλώδια του θερμοστάτη
το καλώδιο από τον θερμοστάτη είναι η παροχή του καυστήρα στην ουσία ο θερμοστάτης είναι ο διακόπτης και άμα βάλεις και την απόσταση για αυτό βάζουμε 2 η 3 η 4x1.2 ανάλογα με τον θερμοστάτη i το σύστημα που έχουμε.αλλιώς μετά φώναξε καυστηρατζη για να τελειώνεις και να ζεσταθείς δεν ξέρω με τι ασχολείσαι δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο μπορεί να κάνεις ζημιά στον καυστήρα

vasilllis
06-12-16, 21:49
Πως μπορει ενας θερμοστατης να κανει διαρροη αφου δεν εχει καν επανω του γείωση;

vasilllis
06-12-16, 21:54
Βασίλη διευκρινίζω:
1) συγνώμη αν το "αυτόνομη" προκαλεί σύγχυση, εδώ πρόκειται για ατομική θέρμανση σε οικοδομή με τέσσερα διαμερίσματα και τέσσερις καυστήρες, φυσικά όχι κοινόχρηστο ρεύμα για τους καυστήρες.
2) το έχω δοκιμάσει ως εναλλακτική αλλά το πρόβλημα υφίσταται
3) !!??
4) αυτό πιστεύω
5) καυστήρας: Lamborghini Fire 3-E
6) η απάντηση στο 1

μοναδικη Πηγή είναι το ρολοι του σπιτιου σου τοτε .
Ετσι να μας φυγει η περιέργεια δυο δοκιμες.πρωτη κατεβαζοντας τον γενικο δεν εχεις φαση στο καυστηρα και θερμοστατη.
Και δευτερη αν βραχυκυκλωσεις τον ουδετερο στον θερμοστατη στην γείωση θα πεσει το ρελε σου.αν και υπερβολικα αυτα να σιγουρευτουμε οτι αφορα το διαμερισμα σου.
Προχωρας τοτε σε διαρροη σε εξαρτηματα στον καυστήρα.πιθανων κυκλοφορητης..

ΗΛΙΑΣ ΔΕΛΤΑ
07-12-16, 22:42
Βασίλη, φαντάζομαι ότι με "€œγενικό"€ εννοείς το γενικό του καυστήρα στον πίνακα και όχι το γενικό του διαμερίσματος. Εάν λοιπόν κατεβάσω το γενικό του καυστήρα στον πίνακα, δεν έχω φάση ούτε στον καυστήρα κάτω ούτε στο θερμοστάτη στο διαμέρισμα. Επίσης, εάν κλείσω (στο off) το διακόπτη του καυστήρα και ο γενικός του καυστήρα στον πίνακα είναι ανεβασμένος, τότε και πάλι δεν έχω φάση στο θερμοστάτη στο διαμέρισμα.
Στο δεύτερο σκέλος αναφέρεσαι σε βραχυκύκλωση ουδετέρου -€“ γείωση. Ουδέτερο έχω στο θερμοστάτη έτσι κι αλλιώς (μαζί με φάση και επιστροφή) αλλά γείωση από πού; Να πάρω από τον πίνακα; Θα ήταν παράτολμο για εμένα.
Στο τρίτο: ο κυκλοφορητής δουλεύει κανονικά και μετά την παύση του καυστήρα έως ότου η θερμοκρασία νερού πέσει στους 45 βαθμούς που έχω ορίσει. Αν αυτό λέει κάτι.
Το παράξενο είναι (επαναλαμβάνω) ότι το ρελέ πέφτει ΜΟΝΟ όταν κλείνω (σβήνω) τον καυστήρα από το θερμοστάτη στο διαμέρισμα, με οποιοδήποτε τρόπο (ροδάκι ή διακοπτάκι), ενόσω αυτός βρίσκεται σε λειτουργία, όταν δηλαδή το ledάκι είναι αναμμένο. Αυτό που έχω επίσης δοκιμάσει είναι το εξής: όταν ανοιγοκλείνω τον καυστήρα από το θερμοστάτη του λέβητα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Συμπέρασμα ενός άσχετου: μάλλον κάποια διαρροή που σχετίζεται με την εντολή κλεισίματος, καλωδίωση επιστροφής ή ποιος ξέρει τι άλλο. Το ερώτημα είναι: να καλέσω καυστηρατζή ή ηλεκτρολόγο;

arion63
09-12-16, 00:17
δοκίμασε πρώτα να κανεις την γέφυρα στον πίνακα του λέβητα να δεις θα σου κάνει το ίδιο πρόβλημα η όχι αλλιώς φώναξε καυστιρατζι