PDA

Επιστροφή στο Forum : ελεγχος μετασχηματιστη



gg4a
04-12-16, 01:22
Καλησπερα θα
67694
ηθελα ρωτησω πως μπορω να ελεγξω εαν εαν τετοιος μετασχηματιστης ειναι καλος.
Ευχαριστω

eleCtroAsxetos
04-12-16, 06:02
Ελεγξε την αντισταση του τυλίγματος της πλευράς με τα 2 ποδαράκια που είναι μαλλον το πρωτεύον για τα 320V DC (ειναι μετασχηματιστης παλμοτροφοδοτικου). Θα πρεπει να βγαζει γυρω στα ο.5-2 ωμ το πολύ.
Ελεγηε την αντισταση μεταξυ των τυλιγματων της 2ης πλευρας με τα 3 ποδαρακια που ειναι μαλλον το δευτερευων. Αναμεσα στα 3 ποδαρακια αν μετρησεις ολες τις μεταξυ τους αντιστασεις θα πρεπει να ειναι σχεδον μηδενικες. Αν το πολυμετρο σου ειναι πολυ καλο και ακριβες ισως μπορει να διαπιστωσεις οτι η μια αντισταση ειναι αθροισμα των αλλων δυο. Πχ 0.2 και 0.1, 01 είτε 0,1 και 0.05-0.05. Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση ενα απο τα 3 ποδαρακια του δευτερεοντος να μην συνδεεται πουθενα εσωτερικα και ναι υπαρχει απλα για στηριξη στην πλακετα. Αυτο θα το διαπιστωσεις γιατι δε θα υπαρχει καλωδιακι κολλημενο με καλαι πανω του απο την εσωτερικη πλευρα.

Αν διαπιστωσεις ανοιχτοκυκλωμα-απειρη αντισταση σε μια απο τις δυο πλευρας ο μετασχηματιστης ειναι καμμενος. Αναμεσα στα ποδαρακια πρωτευοντος-δευτερεοντος θα πρεπει να μετρας απειρη αντισταση. Ακομα και μια μετρηση της ταξης των 100ΚΩμ σημαινει οτι ο μετασχηματιστης εσωτερικα εχει λιωσει τα προστατευτικα τυλιγματα ταινιας απομονωσης και ειναι επικινδυνος.

Με το πολυμετρο αυτα μπορεις να κανεις. Για οτιδηποτε παραπανω πρεπει ειτε να εχεις ειδικο μηχανημα ειτε να ψαξεις για ειδικα δοκιμαστικά κυκλωματα παλμομετασχηματιστων και παλμογραφο.

IRF
04-12-16, 11:18
Καταρχήν πες μας τι μετασχηματιστής είναι; π.χ.220/6.3;ή αλλιώς από που τον έβγαλες και γιατί πιστεύεις ότι δεν δούλευε;Μετρήσεις με πολύμετρο στα ωμ των τυλιγμάτων δεν σου εξασφαλίζει π.χ. ότι η κατασκευή σου δεν θα πάρει φωτιά μετά από 30 λεπτά.Ακόμα και σε εντελώς καινούργιο μ/τη δεν γίνεται έλεγχος μόνο στα ωμ. Σίγουρα από εκεί ξεκινάς.

eleCtroAsxetos
04-12-16, 11:29
Εγω επειδη αναγνώρισα καθαρά ενα παλμομετασχηματιστη μαλλον τυπου ΕI λόγω του ενιαιου πυρηνα φερριτη που ειδα, του ειπα καποιους βασικους ελεγχους με μετρηση αντιστασης και πολύμετρο, που ειναι θεωρω απο τις βασικες αλλα εννοειται δεν δειχνουν τα παντα και δεν αποδικνυουν πχ οτι ο μετασχηματιστης δεν εχει αδυνατισει λόγω θερμοκρασιων και δεν εχουν παθει ζημια τα τυλιγματα και το βερνικι στο πηνιοσυρμα του που τον καθιστουν επικινδυνο.

gg4a
04-12-16, 12:11
Καλημερα
Ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας.
Ειναι απο ενα τροφοδοτικου εξωτερικου δισκου,εχω ελεγξει ολα τα υπολοιπα και δεν βρηκα κατι οποτε πιστευω οτι εχει χαλασει αυτο,μολις το μετρησω θα σας πω.
67706

eleCtroAsxetos
04-12-16, 13:18
Καλημερα
Ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας.
Ειναι απο ενα τροφοδοτικου εξωτερικου δισκου,εχω ελεγξει ολα τα υπολοιπα και δεν βρηκα κατι οποτε πιστευω οτι εχει χαλασει αυτο,μολις το μετρησω θα σας πω.
67706
ειναιο παλμομετασχηματιστης. Ελεγξε οτι σου ειπα και αν ειναι οκ θα σου πω που αλλου να κοιταξεις. Αυτο ειναι μαλλον 12V 1A ε?
Αν μπορεις δωσε μου και φωτο απο την κατω πλευρα κοντινη να δω αν ειναι με ολοκληρωμενο ή με αυτοπαλμοτροφοδοτηση. Μη σε αγχωνουν οι οροι...θα βγαλουμε ακρη τουλαχιστον στο αν ειναι επισκευασιμο και αν αξιζει.

IRF
04-12-16, 15:18
Καλημερα
Ειναι απο ενα τροφοδοτικου εξωτερικου δισκου,εχω ελεγξει ολα τα υπολοιπα και δεν βρηκα κατι οποτε πιστευω οτι εχει χαλασει αυτο,μολις το μετρησω θα σας πω.
;Άρχισε από τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές :confused1: μετά αυτός με το πλαστικό που λείπει ένα τμήμα του, θέλουν άλλαγμα;;;;.Άραγε μόνο οι πυκνωτές;;;;;;;;;;;;με τόσους προβληματικούς δεν νομίζω ότι συμφέρει η επισκευή.Τους πυκνωτές(ηλεκτρολυτικούς εννοώ) πως τους μέτρησες;

eleCtroAsxetos
04-12-16, 15:52
Κανε τους εξης ελεγχους χωρις να δίνεις ρευμα. Κατ αρχας βραχυκυκλωσε με ενα κατσαβιδι τον ηλεκτρολυτικο των 400V τον μεγαλο
-Ελεγξε τις διοδους του bridge rectifier με μετρηση διοδου
-Ελεγξε τον ηλεκτρολυτικο των 400 V με μετρηση αντιστασης. Θα πρεπει να δεις μια αντισταση που αυξανεται και γρηγορα γινεται απειρη
-Ελεγξε τον οδηγο του μοσφετ το μικρο τρανζιστορ για βραχυκυκλωμα
-Ελεγξε το κυριο μοσφετ για βραχυκυκλωμα μεταξυ drain-source και gate-source
-Ελεγξε τον optocoupler απο τη μερια του δευτερεοντος, στη μετρηση διοδου, θα πρεπει να παιρνεις προς τη μια φορα πτωση ταση απο 1.4 εως 1.8 V και προς την αλλη φορα ανοιχτοκυκλωμα. (καιγεται αν ειναι κινεζικος, δεν γινεται regulation. αν χαλασει αυτοματα καιγονται-φουσκωνουν οι ηλεκτρολυτικοι γιατι ανεβαινει πολυ η ταση) καιγεται και η διοδος schotkey που κανει την ανορθωση.
-Στο πρωτεον και προς τη γειωση θα δεις συνδεμενο ενα resistor βατικο περιπου 0.25 εως 0.5ωμ. ελεγξε το.
-Στο δευτερευων ελεγξε τη διοδο schotkey που κανει την ανορθωση απευθειας διπλα απο τα ποδαρακια του μετασχηματιστη (πολυ συχνα σφαλλουν). Αν εχει καει η schotkey οπως προειπα ελεγξε και τον οπτοζευκτη.
-Και τελος οπως ηδη ειπε ο IRF τους ηλεκτρολυτικους στο δευτερευων!

Αν ολα ειναι οκ τοτε αστο, και παραγγειλε ενα νεο. Μην κανεις κανενα ελεγχο με το τροφοδοτικο στη πριζα δεν αξιζει 5 ευρω κανει.

gg4a
04-12-16, 23:53
Kαλησπερα παιδια ευχαριστω πολυ για της απαντησεις εκανα τους ελεγχους μετρησα τα ακρα στο προτευων 230v αντισταση και μου δειχνει OL οποτε πιστευω οτι εχει καει ,στο δευτερευον μου δειχνει τιμες κανονικα 0,01.
67716
Τα volt που βγαζει διαβασα πανω στην πλακετα του ειναι 5v και 12 volt. το βισμα που συνδεεται στον δισκο ειναι 6pino.
εχω μετρηση πυκνωτες διοδους και ειναι κανονικα οπως μου γραψατε.μονο στο optocoupler μου δειχνει 1,062 v προς την αλλη φορα δειχνει κανονικα OL.

Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

eleCtroAsxetos
05-12-16, 06:29
Kαλησπερα παιδια ευχαριστω πολυ για της απαντησεις εκανα τους ελεγχους μετρησα τα ακρα στο προτευων 230v αντισταση και μου δειχνει OL οποτε πιστευω οτι εχει καει ,στο δευτερευον μου δειχνει τιμες κανονικα 0,01.
67716
Τα volt που βγαζει διαβασα πανω στην πλακετα του ειναι 5v και 12 volt. το βισμα που συνδεεται στον δισκο ειναι 6pino.
εχω μετρηση πυκνωτες διοδους και ειναι κανονικα οπως μου γραψατε.μονο στο optocoupler μου δειχνει 1,062 v προς την αλλη φορα δειχνει κανονικα OL.

Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Αν σου βγαζει OL το πρωτευων ειναι καμμενος ο μετ/στης. Αλλα τα πραγματα γινονται ποιο πολυπλοκα στο να βρεις αλλο τροφοδοτικο γιατι οπως ειπες ειναι 6_πινος με δυο τασεις εξοδου
Ο μετασχηματιστης ειναι τοσο μικρος που με το χερι δυσκολα επισκευαζεται επανατυλιγεται οποτε μαλλον τον πετας

FILMAN
06-12-16, 15:18
Kαλησπερα παιδια ευχαριστω πολυ για της απαντησεις εκανα τους ελεγχους μετρησα τα ακρα στο προτευων 230v αντισταση και μου δειχνει OLΑυτός ο μετασχηματιστής δεν έχει πρωτεύον 230V.

eleCtroAsxetos
06-12-16, 15:37
Μην μετρας με ρευμα. Αν αφαιρεσες το μετασχηματιστη και τα 2 ποδαρακια του πρωτευοντος δειχνουν απειρη αντισταση, OL ή οπως αλλιως το λεει το πολυμετρο σου, ειναι καμμενος. Μην θετεις εαυτον σε κινδυνο αδικα.
Αμα ηταν να αρχισουμε να μετραμε τασεις υπαρχουν 10 σημεια κλειδια που μπορουμε να υποδειξουμε αλλα εφοσον εχεις ανοιχτοκυκλωμα στο πρωτευων γνωριζουμε ηδη τη ζημια. Η τουλαχιστον μια απο τις ζημιες

eleCtroAsxetos
07-12-16, 17:02
Αρχηγε κανα νέο απ' το μέτωπο? Μπήκα να σε προλάβω αν δεν το φούνταρες ακόμα το τροφοδοτικό, να κόψεις το βύσμα εξόδου...Γιατι μπορει να το χρησιμοποιησεις με μόντα με το νέο τροφοδοτικό.

gg4a
10-12-16, 08:42
Καλημερα παιδια.
Δεν το εχω πεταξει ετρεχα με την δουλεια σημερα θα το κοιταξω παλι.
Τι μπορουμε να κανουμε?

eleCtroAsxetos
10-12-16, 08:50
Με το ρυθμό που μπορείς να συζητάς-απαντας στο θρεντ, και αν ισχύει αυτό που λες οτι στα δύο ποδαράκια του πρωτεύοντος φαίνεται ανοιχτό κυκλωμα (απειρη αντισταση), μάλλον τίποτα.

Οτιδηποτε και αν εχει καει πλην του μετ/στη θα το βρούμε με ελέγχους σχετικά ευκολα εξαλου δεν ειναι καμια πολύπλοκη πλακέτα, ενα flyback ειναι μαλλον αυτοταλαντευούμενο. Αλλα ο μετασχηματιστης δεν επισκευάζεται καθως σε αντιθεση με τους χαμηλης συχνοτητας μετασχηματιστες, οι παλμομετασχηματιστες οταν τυλιγονται με μη εμπειρο χερι και οχι μηχανημα, κανουν παρασιτικες υπερτασεις( δεν αναιρουνται τα παρασιτικα φαινομενα) και ειδικα σε flyback που τα spikes τα κανει για πλακα.

gg4a
10-12-16, 11:01
Εγινε σε ρυχαριστω πολυ.Το μετρησα και δεν δειχνει τιποτα.

FILMAN
13-12-16, 12:14
Πάντως αν θες μπορείς να δοκιμάσεις να λύσεις τον μετασχηματιστή. Έτσι κι αλλιώς για πέταμα είναι.

gg4a
13-12-16, 12:39
Ναι ειναι το επομενο βημα,λογικα καπου θα πρεπει να ειναι κομμενο στην περιελιξη?

FILMAN
13-12-16, 14:12
Ναι, και επειδή είναι το πρωτεύον το πιο πιθανό είναι να πρέπει να ξετυλίξεις όλα τα άλλα πηνία για να φτάσεις μέχρι εκεί... Αν ελπίζεις να τον επισκευάσεις πρόσεξε τα παρακάτω:

α) Σημείωσε σε ένα χαρτί πού καταλήγει το κάθε πηνίο που βγάζεις, πόσες σπείρες είχε και τί πάχος είχε το σύρμα, επίσης ποιο άκρο πήγαινε πού, και προς ποια κατεύθυνση τυλιγόταν το σύρμα (αν αντιστρέψεις μεταξύ τους τα άκρα ενός πηνίου ή το τυλίξεις μετά με ανάποδη φορά, θα δημιουργήσεις πρόβλημα στο κύκλωμα)
β) Κατά την επανατύλιξη πρόσεξε ιδιαίτερα τις μονώσεις μεταξύ των τυλιγμάτων.
γ) Κατά την επανασυναρμολόγηση του πυρήνα πρόσεξε το διάκενο που θα αφήσεις. Θα πρέπει να μην αλλάξει. Αν δεν είχε καθόλου διάκενο δεν θα πρέπει να αφήσεις εσύ π.χ. βάζοντας ταινία ή κόλλα ανάμεσα στα Ε του πυρήνα που θα τα κρατάει σε απόσταση.
δ) Μη χρησιμοποιήσεις τα παλιά σύρματα κατά την επανατύλιξη.
ε) Κάνε τα τυλίγματα σφιχτά. Καλό είναι να βερνικώνεις κάθε στρώση τυλίγματος πριν το σκεπάσεις με την επόμενη στρώση ή με μονωτικό.

gg4a
13-12-16, 17:17
θα κοιταξω να δω μονο που ειναι το χαλασμενο δεν θα επιχειρισω να το φτιαξω.

ioannis_83
13-12-16, 23:04
ρε παιδια,σε ενα turbo x για λαπτοπ ενα περιεργο προβλημα,η ταση ειναι σωστη,αλλα κανει συνεχεια βυθισεις,περιπου ανα δευτερολεπτο.19,πεφτει,παλι 19κτλ.opto ok,320v στον ηλεκτρολυτικο οκ,αλλαξα το OB2269 που οδηγει το φετ,παλι τα ιδια.πυκνωτες εξοδου οκ.

eleCtroAsxetos
13-12-16, 23:41
ρε παιδια,σε ενα turbo x για λαπτοπ ενα περιεργο προβλημα,η ταση ειναι σωστη,αλλα κανει συνεχεια βυθισεις,περιπου ανα δευτερολεπτο.19,πεφτει,παλι 19κτλ.opto ok,320v στον ηλεκτρολυτικο οκ,αλλαξα το OB2269 που οδηγει το φετ,παλι τα ιδια.πυκνωτες εξοδου οκ.

Πιθανως χτυπήμένος ο 400V ηλεκτρολυτικός πυκνωτής αμεσως μετα το bridge rectifier, ή εχει αναπτύξει ESR και δε προλαβαινει να αποδώσει ενεργεια στον μετασχηματιστη. Αλλαξε τον με ενα ίσης ή μεγαλυτερης χωρητικότητας(αν υπαρχει χώρος) . Αν τον αλλαξεις προσεξε την πολικότητα αλλιως θα πάθεις οτι επαθα εγω που εσκασε και κολλησε στο ταβανι...:blush:
Πιθανώς επίσης αυτο που βλεπεις σαν βυθιση της τάσης να είναι εσωτερικό current limiting του ολοκληρωμένου στο πρωτεύων αν κατι τραβαει πολύ ρεύμα.

eleCtroAsxetos
14-12-16, 00:01
Ναι, και επειδή είναι το πρωτεύον το πιο πιθανό είναι να πρέπει να ξετυλίξεις όλα τα άλλα πηνία για να φτάσεις μέχρι εκεί... Αν ελπίζεις να τον επισκευάσεις πρόσεξε τα παρακάτω:

α) Σημείωσε σε ένα χαρτί πού καταλήγει το κάθε πηνίο που βγάζεις, πόσες σπείρες είχε και τί πάχος είχε το σύρμα, επίσης ποιο άκρο πήγαινε πού, και προς ποια κατεύθυνση τυλιγόταν το σύρμα (αν αντιστρέψεις μεταξύ τους τα άκρα ενός πηνίου ή το τυλίξεις μετά με ανάποδη φορά, θα δημιουργήσεις πρόβλημα στο κύκλωμα)
β) Κατά την επανατύλιξη πρόσεξε ιδιαίτερα τις μονώσεις μεταξύ των τυλιγμάτων.
γ) Κατά την επανασυναρμολόγηση του πυρήνα πρόσεξε το διάκενο που θα αφήσεις. Θα πρέπει να μην αλλάξει. Αν δεν είχε καθόλου διάκενο δεν θα πρέπει να αφήσεις εσύ π.χ. βάζοντας ταινία ή κόλλα ανάμεσα στα Ε του πυρήνα που θα τα κρατάει σε απόσταση.
δ) Μη χρησιμοποιήσεις τα παλιά σύρματα κατά την επανατύλιξη.
ε) Κάνε τα τυλίγματα σφιχτά. Καλό είναι να βερνικώνεις κάθε στρώση τυλίγματος πριν το σκεπάσεις με την επόμενη στρώση ή με μονωτικό.

Να συμπληρώσω επίσης οτι αν είσαι τυχερός θα συμβεί το εξής. Αν οι σπειρες που απαιτεί το πρωτευων τυλιγμα ειναι περισσοτερες απο αυτες που χωραει ο μετασχηματιστης κατα μηκος του πυρηνα, συνηθως το τυλιγμα παει ως εξης...
-Οσες σπειρες πρωτευοντος χωρανε σε μια στρωση
-Βοηθητικο τυλιγμα (αν απαιτειται για την τοπολογια)
-Δευτερευων τυλιγμα
-Υπολοιπες σπειρες πρωτευοντος.
Ουσιαστικα βοηθητικο και δευτερευων γινεται σαντουιτς αναμεσα στις σπειρες του πρωτευοντος (που ειναι και παροχος ενεργειας)

Τι σημαινει αυτο? Οτι πιθανως το κοψιμο θα ειναι στις υπολοιπες σπειρες του πρωτευοντος, που θα ειναι φατσα φορα μολις λυσεις το μετασχηματιστη.
Αν δεν περισσευαν σπειρες δυστυχως θα πρεπει να ξετυλιξεις ολα τα τυλιγματα πριν φτασεις στις σπειρες του πρωτευοντος.
Τηρησε οτι σου ειπε ο FILMAN. Μην ξαναχρησιμοποιησεις το παλιο συρμα γιατι θα χαλασεις την ισσοροπια του μετασχηματιστη καθως δε θα ειναι ομοιομορφα τυλιγμενο, θα εχεις voltage spikes που θα σου καινει το μοσφετ.

Για να λυσεις το μετασχηματιστη ακολουθα την παρακατω διαδικασια. Αφου τον αφαιρεσεις αφαιρεσε την εξωτερικη ταινια γυρω γυρω για να φανει ο φερριτης. Αν εχουν μενει υπολοιματα κολλας στο διακενο και γυρω αφαιρεσε τα με ασετον ή ακομα καλύτερα αν βρεις διαλυτικο νιτρο που περιεχει τολουολιο. Σιγα σιγα με μια μπατονετα αφαιρεσε ολες τις κολλες που κρατουν επιφανειακα το φερριτη και που πιθανως να μην τον αφηνουν να λυσει κατα τη συνεχεια της διαδικασιας παρακατω. Αν δεν υπαρχει εξωτερικη ταινια στο φερριτη ξεχνα τα παραπανω και πηγαινε απευθειας στο βρασμο.
-Βαλε ενα συρμα και δεσε τον μετασχηματιστη απο ενα ποδαρακι. Βαλε σε ενα μπρικι νερο και βρασε τον μετασχηματιστη επι συρματος κρεμαμενο...Για 20 λεπτα με το ρολοι.
-Ακολουθως ερχεται η δυσκολη στιγμη. Η στιγμη που πρεπει προσεκτικα να χωρισεις του πυρηνες οσο ακομα ειναι ζεστοι και νωπες οι εσωτερικες κολλες και βερνικια. Θελει τεχνικη για να μη σπασει ο φερριτης. Αν σπασει τελειωνει αδοξα το εγχειρημα σου.

gep58
14-12-16, 01:19
Σιγά μη κάηκε ο μετ/στης. Αν συνέβαινε αυτό τίποτα όρθιο δεν θα είχε μείνει στο πλακετάκι του τροφοδοτικού

eleCtroAsxetos
14-12-16, 01:44
Σιγά μη κάηκε ο μετ/στης. Αν συνέβαινε αυτό τίποτα όρθιο δεν θα είχε μείνει στο πλακετάκι του τροφοδοτικού
Αν καεί ο μετασχηματιστής γινεται ενα ανοιχτοκυκλωμενο κομμενο πηνίο με 320 V Dc στο ανω μέρος του να αιωρούνται και ενα μοσφετ στο κατω μέρος του, χωρίς ρευμα να διαχειριστεί και να καταβυθίσει προς τη γείωση. Ουτε εκρηξη συμβαινει, ουτε τιποτα. Ουτε η ασφαλεια του δεν καιγεται.
Αν θες και επιθυμείς να μπορείς να προσφέρεις γνώση σε τέτοιου είδους λίγο προχωρημένα θέματα απαιτείται μελέτη και πολύ εμπειρία.
Α επίσης αν έκανες τον κόπο να διαβασεις ολο το θέμα θα έβλεπες οτι το τόσο απλό αλλα πολύτιμο οργανο που λέγεται πολύμετρο βρισκει τα δυο ποδαράκια του πρωτεύοντος του μετασχηματιστη να δειχνουν ανοιχτοκυκλωμένα και πολύ προσεκτικά ο συντάκτης του νήματος έλεγξε ολα τα εξαρτηματα και λειτουργούν σωστά.

gg4a
14-12-16, 11:38
Καλημερα δεν θα το επισκευασω δεν εχω της γνωσεις να κανω την περιελιξη...θα προσπαθησω μονο να το ανοιξω για να δω που εχει κοπει.

DiViDi
14-12-16, 12:45
Αν βγαλεις την ταινια που καλυπτει τα τυλιγματα ισως βρεις μια θερμικη ασφαλεια ( αν υπαρχει ) υπαρχει περιπτωση να εχει καει.
Επειδη ειναι λιγο δυσκολο να την αλλαξεις, δοκιμασε να την γεφυρωσεις. Μην την αφαιρεσεις, πλησιασε τα δυο ποδαρακια, ενωσε τα και κολλησε τα με καλαι.

ioannis_83
14-12-16, 21:47
Πιθανως χτυπήμένος ο 400V ηλεκτρολυτικός πυκνωτής αμεσως μετα το bridge rectifier, ή εχει αναπτύξει ESR και δε προλαβαινει να αποδώσει ενεργεια στον μετασχηματιστη. Αλλαξε τον με ενα ίσης ή μεγαλυτερης χωρητικότητας(αν υπαρχει χώρος) . Αν τον αλλαξεις προσεξε την πολικότητα αλλιως θα πάθεις οτι επαθα εγω που εσκασε και κολλησε στο ταβανι...:blush:
Πιθανώς επίσης αυτο που βλεπεις σαν βυθιση της τάσης να είναι εσωτερικό current limiting του ολοκληρωμένου στο πρωτεύων αν κατι τραβαει πολύ ρεύμα.


και εγω το σκεφτηκα,αλλα μετρησα με πολυμετρο πανω στον 400ν και η ταση του ειναι σταθεροτατη ενω παρατηρουμε τις βυθισεις στην εξοδο.εχω φτιαξει αρκετα τετοια,αλλα αυτο και μια πλακετα τροφοδοτικου παλιας 32αρας με εχουν γ...σει,κρυβουν καλα τη βλαβη.επειδη σε βλεπω ασχολεισαι με smps,ποιες βλαβες θεωρεις εχουν μεγαλυτερη συχνοτητα?εγω θα ελεγα fet,pwm ic,καμια ανοιχτη αντισταση,πυκνωτες,1 μονο φορα opto...

eleCtroAsxetos
14-12-16, 23:44
και εγω το σκεφτηκα,αλλα μετρησα με πολυμετρο πανω στον 400ν και η ταση του ειναι σταθεροτατη ενω παρατηρουμε τις βυθισεις στην εξοδο.εχω φτιαξει αρκετα τετοια,αλλα αυτο και μια πλακετα τροφοδοτικου παλιας 32αρας με εχουν γ...σει,κρυβουν καλα τη βλαβη.επειδη σε βλεπω ασχολεισαι με smps,ποιες βλαβες θεωρεις εχουν μεγαλυτερη συχνοτητα?εγω θα ελεγα fet,pwm ic,καμια ανοιχτη αντισταση,πυκνωτες,1 μονο φορα opto...
Δεν ασχολούμαι τόσο με την επισκευή όσο με τη μελέτη πλακετών παλμοτροδοτικών τις περισσοτερες φορές λειτουργικών, reverse enginnering καθως και βελτιώσεις παλμοτροδοτικών οπως πχ να παρω αλλες τάσεις απο αυτες που δίνουν, αλλα το κύριο που ασχολούμαι ειναι τα ινβερτερ ισχύος και η λειτουργία τους που εχω ριξει αρκετουτσικη μελετη.Την βυθιση τάσης στην κανει το τροφοδοτικό εν κενώ ή με φορτίο? Οπως σου έχω ήδη πει υπαρχει μια περιπτωση να μην είναι βλάβη με την εννοια του ορου αλλα κατι ενεργοποιεί το current protection του ολοκληρωμένου ελεγκτη αν υπάρχει για αυτο και η βύθιση.
Η πιο συχνή βλάβη που βλέπω είναι ο πυκνωτής των 400V, καμμενες δίοδοι του ανορθωτή, καμμενο μόσφετ (ειδικά σε Flybacks που το μοσφετ τρωει γερά ζόρια).
Στο δευτερευων κλασσικά ηλεκτρολυτικοι που έχουν βγάλει υγρά λόγω γήρανσης.Και καποιες φορές σε τριπλετα καμμενα η διοδος ανόρθωσης shottkey, o οπτοζεύκτης, και οι ηλεκτρολυτικοι.
Δεν εχω περισσότερη εμπειρία για να σου πω τι μπορεί να προκαλεί αυτη τη βύθιση και την επάνοδο της τάσης.

gep58
15-12-16, 00:03
@eleCtroAsxetos (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=45829)
και την κουβέντα έκανα τον κόπο και διάβασα και όλες τις συμβουλές που έδωσες με βάση την εικόνα του #1. Βιάστηκες όμως να δώσεις οδηγίες βλέποντας μια φωτο που δεν αντιπροσωπεύει το πραγματικό στοιχείο. Είναι αλήθεια ότι δεν έχω δει να κόβονται στα καλά καθούμενα τα σύρματα εσωτερικά της περιέλιξης ή από τα πινς που είναι συνδεδεμένα από κατασκευής σ' έναν μετ/στή.
Αν δεν υπάρξει μηχανική καταπόνηση κατά την οποία μπορεί να προκληθεί διακοπή σε κάποιο άκρο κι όχι βέβαια στο εσωτερικό -και λογικό είναι να πάψει η λειτουργία του κυκλώματος σε τέτοια περίπτωση χωρίς να συμβεί κάτι άλλο- η επόμενη περίπτωση είναι να βραχυκυκλώσει το τύλιγμα είτε λόγω αστοχίας σε κάποιο σημείο της περιέλιξης είτε από κάποιο πολύ ισχυρό ρεύμα (βραχυκύκλωμα ενεργού στοιχείου ισχύος) να λιώσει το σύρμα και αυτό μόνο αν δεν προλάβει ή αν δεν υπάρχει η προστασία του κυκλώματος για να διακόψει την παροχή.
Σ' αυτή τη περίπτωση βέβαια θα είναι οφθαλμοφανές το αποτέλεσμα και η κατάσταση γενικότερα της όψης πλακέτας του τροφοδοτικού οπότε το πολύτιμο όργανο όπως λες δεν μπορεί να βοηθήσει σε κάτι παραπάνω από έναν απλό οπτικό έλεγχο.

eleCtroAsxetos
15-12-16, 06:46
@eleCtroAsxetos (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=45829)
και την κουβέντα έκανα τον κόπο και διάβασα και όλες τις συμβουλές που έδωσες με βάση την εικόνα του #1. Βιάστηκες όμως να δώσεις οδηγίες βλέποντας μια φωτο που δεν αντιπροσωπεύει το πραγματικό στοιχείο. Είναι αλήθεια ότι δεν έχω δει να κόβονται στα καλά καθούμενα τα σύρματα εσωτερικά της περιέλιξης ή από τα πινς που είναι συνδεδεμένα από κατασκευής σ' έναν μετ/στή.
Αν δεν υπάρξει μηχανική καταπόνηση κατά την οποία μπορεί να προκληθεί διακοπή σε κάποιο άκρο κι όχι βέβαια στο εσωτερικό -και λογικό είναι να πάψει η λειτουργία του κυκλώματος σε τέτοια περίπτωση χωρίς να συμβεί κάτι άλλο- η επόμενη περίπτωση είναι να βραχυκυκλώσει το τύλιγμα είτε λόγω αστοχίας σε κάποιο σημείο της περιέλιξης είτε από κάποιο πολύ ισχυρό ρεύμα (βραχυκύκλωμα ενεργού στοιχείου ισχύος) να λιώσει το σύρμα και αυτό μόνο αν δεν προλάβει ή αν δεν υπάρχει η προστασία του κυκλώματος για να διακόψει την παροχή.
Σ' αυτή τη περίπτωση βέβαια θα είναι οφθαλμοφανές το αποτέλεσμα και η κατάσταση γενικότερα της όψης πλακέτας του τροφοδοτικού οπότε το πολύτιμο όργανο όπως λες δεν μπορεί να βοηθήσει σε κάτι παραπάνω από έναν απλό οπτικό έλεγχο.
Εγραψες 8 γραμμές κείμενο λέγοντας ότι εκανες και τον κοπο να διαβασεις τις συμβουλές μου, αλλα δεν διαβασες οτι το κομμενο τύλιγμα το αναφέρει το παλικάρι που μέτρησε τον μετασχηματιστή με πολύμετρο και δεν το υπέθεσα.
Αν το παιδί μετρησε με λάθος τρόπο, ή το πολύμετρο ειναι ελλατωματικό δεν είναι δικό μου σφάλμα. Εξάλλου καταληξαμε εκεί αφου ελεγχθησαν (οπως αναφερε το παιδί που έχει το πρόβλημα και οχι απο υπόθεση) βασικά εξαρτήματα.
Μπορείς αν το επιθυμείς να διαβασεις τα στοιχεία του προβληματος οπως παρουσιάζονται, τι μετρηθηκε και τι βρέθηκε σωστό και να δωσεις τις δικές σου απόψεις και γνώμες αλλα βέβαια το να κρίνουμε την αποψη του άλλου είναι ποιο εύκολο νομιζω.

gep58
15-12-16, 08:30
Μπορείς αν το επιθυμείς να διαβασεις τα στοιχεία του προβληματος οπως παρουσιάζονται, τι μετρηθηκε και τι βρέθηκε σωστό και να δωσεις τις δικές σου απόψεις και γνώμες αλλα βέβαια το να κρίνουμε την αποψη του άλλου είναι ποιο εύκολο νομιζω.
Καλημέρα
την γνώμη μου την έδωσα σε κάποιες από τις γραμμές που μέτρησες. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε κι όποιος νομίζει ότι απλά κρίθηκαν τα γραφόμενα και οι απόψεις είναι δικό του θέμα το τι μετρήθηκε κι αν μετρήθηκε σωστά είναι άλλο θέμα.
Καλή συνέχεια

eleCtroAsxetos
15-12-16, 09:05
Καλημέρα
την γνώμη μου την έδωσα σε κάποιες από τις γραμμές που μέτρησες. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε κι όποιος νομίζει ότι απλά κρίθηκαν τα γραφόμενα και οι απόψεις είναι δικό του θέμα το τι μετρήθηκε κι αν μετρήθηκε σωστά είναι άλλο θέμα.
Καλή συνέχεια
Ευχαριστούμε για την πολύτιμη προσφορά σου στο θέμα. Και την επόμενη φορά αν δεν θες να ερθεις σε δύσκολη θέση καλο ειναι οταν λες οτι εχεις διαβάσει ενα θεμα, να το έχεις διαβάσει όντως και ετσι δε θα αναγκαζεσαι να παραθέτεις μέρος της απαντησης κάποιου (και όχι ολοκληρη οπως επραξα εγω στη δική σου) για να δημιουργήσεις εντυπώσεις.

FILMAN
15-12-16, 13:57
Αν βγαλεις την ταινια που καλυπτει τα τυλιγματα ισως βρεις μια θερμικη ασφαλεια ( αν υπαρχει ) υπαρχει περιπτωση να εχει καει.
Επειδη ειναι λιγο δυσκολο να την αλλαξεις, δοκιμασε να την γεφυρωσεις. Μην την αφαιρεσεις, πλησιασε τα δυο ποδαρακια, ενωσε τα και κολλησε τα με καλαι.
Δεν υπάρχουν θερμοασφάλειες στους παλμικούς μετασχηματιστές.

ioannis_83
15-12-16, 18:05
Δεν ασχολούμαι τόσο με την επισκευή όσο με τη μελέτη πλακετών παλμοτροδοτικών τις περισσοτερες φορές λειτουργικών, reverse enginnering καθως και βελτιώσεις παλμοτροδοτικών οπως πχ να παρω αλλες τάσεις απο αυτες που δίνουν, αλλα το κύριο που ασχολούμαι ειναι τα ινβερτερ ισχύος και η λειτουργία τους που εχω ριξει αρκετουτσικη μελετη.Την βυθιση τάσης στην κανει το τροφοδοτικό εν κενώ ή με φορτίο? Οπως σου έχω ήδη πει υπαρχει μια περιπτωση να μην είναι βλάβη με την εννοια του ορου αλλα κατι ενεργοποιεί το current protection του ολοκληρωμένου ελεγκτη αν υπάρχει για αυτο και η βύθιση.
Η πιο συχνή βλάβη που βλέπω είναι ο πυκνωτής των 400V, καμμενες δίοδοι του ανορθωτή, καμμενο μόσφετ (ειδικά σε Flybacks που το μοσφετ τρωει γερά ζόρια).
Στο δευτερευων κλασσικά ηλεκτρολυτικοι που έχουν βγάλει υγρά λόγω γήρανσης.Και καποιες φορές σε τριπλετα καμμενα η διοδος ανόρθωσης shottkey, o οπτοζεύκτης, και οι ηλεκτρολυτικοι.
Δεν εχω περισσότερη εμπειρία για να σου πω τι μπορεί να προκαλεί αυτη τη βύθιση και την επάνοδο της τάσης.
και με κενο και με φορτιο.στο πολυμετρο (κενο)παιζει η ταση και με λαμπα πυρακτωσεως αναβοσβηνει ρυθμικα.FET δοκιμασα ενα ιδιων χαρακτηριστικων που ειχα,εκανε τα ιδια.οπτοζευκτη αλλαξα,τα ιδια.ανορθωση οκ.κανενα εμφανες δειγμα σε πυκνωτη,καποιος κρυβεται πολυ καλα...

eleCtroAsxetos
15-12-16, 19:13
και με κενο και με φορτιο.στο πολυμετρο (κενο)παιζει η ταση και με λαμπα πυρακτωσεως αναβοσβηνει ρυθμικα.FET δοκιμασα ενα ιδιων χαρακτηριστικων που ειχα,εκανε τα ιδια.οπτοζευκτη αλλαξα,τα ιδια.ανορθωση οκ.κανενα εμφανες δειγμα σε πυκνωτη,καποιος κρυβεται πολυ καλα...
Εχει ολοκληρωμενο για το switching και αν ναι ποιο?

ioannis_83
15-12-16, 19:18
Εχει ολοκληρωμενο για το switching και αν ναι ποιο?
εχει OB2269,το αναφερω πιο πανω.

eleCtroAsxetos
15-12-16, 21:12
εχει OB2269,το αναφερω πιο πανω.
Ωραια λογω υποχρεωσεων θα δω το datasheet αυριο αν βγαλω ακρη. Εν τω μεταξυ να σου πω οτι ισως εχει φταει και ο μετ/στης λογω γηρανσης του υλικου και των τυλιγματων εχει αχρηστευθει. Υποψιαζομαι το βοηθητικο τυλιγμα ειδικα που δινει τροφοδοσια στο ολοκληρωμενο εκει ισως ειναι η ζημια που δεν επισκευαζεται. Θα σου στειλω πμ δε θα απαντησω εδω να μην γεμιζει και το θεμα με δυο διαφορετικες επισκευες.