PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρίζες από παλιά σειρά της LeGrand - πού να ψάξω;



Nik2016
04-12-16, 22:30
Καλησπέρα, ψάχνω πρίζες από μια παλιά σειρά της μάρκας LeGrand, για να αλλάξω τις τριπολικές πρίζες στο σπίτι μου να τις κάνω όλες Σούκο.

Ορίστε μια φωτό των δύο σειρών - δεν έχω σούκο να δείξω και στις δύο, οπότε βάζω το διακόπτη της αντίστοιχης σειράς (και μαζί τον διακόπτη της άλλης σειράς, μήπως θυμήσει τίποτα σε κάποιον).
67714
67715

Με ψαξίματα στο ίντερνετ βρήκα ότι η σειρά λεγόταν chambord, και τα μοντέλα είναι το Railux (το κρεμ με τις κάθετες ραβδώσεις - ο διακόπτης του έχει και μια μπρονζέ πλάκα στη μέση, βλ. κάτω φωτό αριστερά) και το Prestige (το γκρι με το διακοσμητικό πλαίσιο από μικρές μπιλίτσες, δεξιά).


Μπορείτε να σκεφτείτε πού μπορεί να βρώ κάτι τέτοιο παρακαλώ;

Lakisss
05-12-16, 00:16
Ένα τηλ. εδώ; http://www.electri-city.gr/stock/legrand-champord.html

Nik2016
05-12-16, 03:25
Ένα τηλ. εδώ; http://www.electri-city.gr/stock/legrand-champord.html
Ευχαριστώ! τη βρήκα κι εγώ αυτήν την επιχείρηση, αλλά στη φωτό βλέπω βασικά διακόπτες και μου λείπουν κυρίως πρίζες (εντάξει, μπορεί να αντικαταστήσω 1-2 διακόπτες με την ευκαιρία που δεν λειτουργούν πια τόσο καλά, αλλά το βασικό είναι οι πρίζες). Θα δοκιμάσω πάντως.

Αν έχει κανείς καμιάν άλλη ιδέα, ευχαρίστως!

stam1982
05-12-16, 07:14
Η αλλη λυση,επισης δυσευρετη ανταπτορας τριπολικος σε σουκο

vasilllis
05-12-16, 08:40
πολυ πιο φτηνα θα σου ερθει να αλλαξεις και τους 4-5 διακοπτες απο το να ψαχνεις πριζες της δεκαετιας του 80.

lepouras
05-12-16, 10:12
και αν σκεφτείς ότι τέτοιες πρίζες βάζανε 2 το πολύ 3 στα σπίτια(μια στο πλυντήριο έξω από το μπάνιο και μια με δύο στην κουζίνα) την εποχή που παίζανε σκέψου πόσο λίγο χρησιμοποιούνταν που ακόμα και σε στοκ δύσκολα θα βρεις.

Antonis12
05-12-16, 12:34
Πριν από ένα μήνα στο παζάρι στον ελαιώνα είχε κάποιος στοκ πολλές. Κοίτα την Κυριακή μήπως τον πετύχεις στην Ορφέως που μεταφέρθηκαν.
Πήρα καμιά 10αριά με 1 ευρώ την 1 στο κουτί τους .Πορσελάνη πολύ καλή ποιότητα.

Nik2016
06-12-16, 01:53
Πριν από ένα μήνα στο παζάρι στον ελαιώνα είχε κάποιος στοκ πολλές. Κοίτα την Κυριακή μήπως τον πετύχεις στην Ορφέως που μεταφέρθηκαν.
Πήρα καμιά 10αριά με 1 ευρώ την 1 στο κουτί τους .Πορσελάνη πολύ καλή ποιότητα.
\\:D/Ναιαιαι! Τέτοια "κόλπα" έψαχνα. Ευχαριστώ πολύ :) Να σε ρωτήσω ακόμα: Ορφέως εννοείς αυτόν (https://goo.gl/maps/BN2q1SLgjcC2) εδώ το δρόμο;

Στο παζάρι στον Ελαιώνα δεν έχω πάει, αν και το έχω ακούσει (κυρίως για παρόμοιες περιπτώσεις όπου κάποιος ψάχνει να ξετρυπώσει παλιά ανταλλακτικά κλπ). Αν δεν κάνω λάθος, γίνεται Κυριακές και για να βρεις πιο πολλά συμφέρει να πας πολύ πρωι, ώρες οικοδομής;

Ελπίζω να τον βρω και να'χει κι άλλες :)


Η αλλη λυση,επισης δυσευρετη ανταπτορας τριπολικος σε σουκο
χμμ, δεν ξέρω αν το κατάλαβα σωστά: εννοείς αντάπτορα που κάνει το φις σούκο της συσκευής, να μπαίνει σε πρίζα τοίχου τριπολική; Γιατί αν ναι, με αυτόν τον τρόπο τις χρησιμοποιούμε τις πρίζες χρόνια τώρα και έχουμε αρκετά ανταπτοράκια τέτοια, απλά λέμε να αλλάξουμε να τις κάνουμε σούκο (γιατί κάθε τόσο ακούμε πως πρέπει, όχι ότι αντιμετωπίσαμε ουδέποτε κάποιο πρόβλημα)


πολυ πιο φτηνα θα σου ερθει να αλλαξεις και τους 4-5 διακοπτες απο το να ψαχνεις πριζες της δεκαετιας του 80.
Μπα, μάλλον όχι! Λίγοι (ούτε καν 4-5, δεν θα'ναι πάνω από τρεις) είναι απλά οι διακόπτες που δεν λειτουργούν τέλεια. Οι περισσότεροι είναι μια χαρά.


και αν σκεφτείς ότι τέτοιες πρίζες βάζανε 2 το πολύ 3 στα σπίτια(μια στο πλυντήριο έξω από το μπάνιο και μια με δύο στην κουζίνα) την εποχή που παίζανε σκέψου πόσο λίγο χρησιμοποιούνταν που ακόμα και σε στοκ δύσκολα θα βρεις.
Εντάξει, ξέρω ότι είναι από τα απίθανα :) Αλλά θέλω να προσπαθήσω! Γενικά, είμαι πείσμον άτομο και μου έχουν κάτσει κάτι τέτοια στο παρελθόν, όποτε σκέφτηκα πως αξίζει.

vasilllis
06-12-16, 08:50
καλα κανεις και εισαι πεισματαρης.Το κερδος ομως πιο θα ειναι?

Antonis12
06-12-16, 09:10
Σωστά εκεί κάπου έχει μεταφερθεί μου είπαν. Δεν ξέρω ακριβώς σε ποιο σημείο αλλά Κυριακή πρωί αν πας θα το βρεις. Μπορεί και να τον πετύχεις
καθότι είχε πολύ πράμα.

Nik2016
06-12-16, 16:50
Σωστά εκεί κάπου έχει μεταφερθεί μου είπαν. Δεν ξέρω ακριβώς σε ποιο σημείο αλλά Κυριακή πρωί αν πας θα το βρεις. Μπορεί και να τον πετύχεις
καθότι είχε πολύ πράμα.
ωραία *τρίβει χέρια* Τέτοια μ'αρέσει ν'ακούω :)


καλα κανεις και εισαι πεισματαρης.Το κερδος ομως πιο θα ειναι?
Ότι θα έχω πρίζες αποδεδειγμένα μεγάλης αντοχής (40+ χρόνια), με χαρακτηριστικά που με βολεύουν (πχ οι διακόπτες είναι πολύ αθόρυβοι, δεν κάνουν αυτό το κλακ-κλακ που κάνουν οι περισσότεροι διακόπτες...στο ψάξιμο βρήκα ότι τους είχαν σχεδιάσει επίτηδες έτσι), σε όψη που ταιριάζει στο σπίτι, και δεν πετάω κάτι που λειτουργεί, πράγμα που γενικά σαν αρχή, δεν μου αρέσει να το κάνω - ΑΝ μπορώ να το αποφύγω. Πολλές φορές δεν γίνεται, αλλά άμα γίνεται, γιατί όχι;
(Τι ήθελα και ρώταγα, σκέφτεται τώρα ο vasilimertzani :001_tt2:)

lepouras
07-12-16, 00:04
και να σκεφτείς ότι έχω ακόμα καμιά 10ριά (ίσως και παραπάνω) από τα πλαίσια των διακοπτών αυτών, επιχρυσωμένους και (από ότι μου είχε πει τότε το αφεντικό μου που μου τα χάρισε) είναι από πραγματικό φίλο χρυσού που επενδύθηκε (πρέπει να είναι σαν αυτά τα λεπτά φύλα που χρησιμοποιούν ακόμα σε κάτι έργα τέχνης, σε διάφορα αγάλματα και αντικείμενα κλπ) και τα έβγαλε κάποτε η legrand σαν πολυτελείας.

nestoras
07-12-16, 00:16
...και (από ότι μου είχε πει τότε το αφεντικό μου που μου τα χάρισε) είναι από πραγματικό φίλο χρυσού...

Αν σου τους έδωσε αντί για μεροκάματο τότε μάλλον σίγουρα είναι από "φίλο" χρυσού κι όχι από τον ίδιο τον χρυσό! :-P :lool:

lepouras
07-12-16, 00:27
Αν σου τους έδωσε αντί για μεροκάματο τότε μάλλον σίγουρα είναι από "φίλο" χρυσού κι όχι από τον ίδιο τον χρυσό! :-P :lool:
μπα καθάριζα κάποια στιγμή την αποθήκη του. τα είχε χρόνια και περισσέψανε (κατά κάποιο τρόπο) από μια δουλειά που είχε κάνει. τότε που μου τα χάρισε του ήταν άχρηστα μιας και είχαν χρόνια που καταργήθηκαν. πόσο μάλλον να του χρειαστεί να βάλει και χρυσά..... ούτε και εγώ δεν ξέρω γιατί τα κρατάω ακόμα. αλλά εφόσον δεν μου πιάνουν χώρο τα λυπάμαι να τα πετάξω. πόσο μάλλον για να τα λιώσω. θα βγάλουν δεν θα βγάλουν 1 γραμμάριο χρυσού. άντε μπορεί και δύο...:lool:

Nik2016
07-12-16, 00:58
και να σκεφτείς ότι έχω ακόμα καμιά 10ριά (ίσως και παραπάνω) από τα πλαίσια των διακοπτών αυτών, επιχρυσωμένους και (από ότι μου είχε πει τότε το αφεντικό μου που μου τα χάρισε) είναι από πραγματικό φίλο χρυσού που επενδύθηκε (πρέπει να είναι σαν αυτά τα λεπτά φύλα που χρησιμοποιούν ακόμα σε κάτι έργα τέχνης, σε διάφορα αγάλματα και αντικείμενα κλπ) και τα έβγαλε κάποτε η legrand σαν πολυτελείας.

Εννοείς σαν αυτόν (http://images.delcampe.com/img_large/auction/000/304/372/941_001.jpg); Είναι πολύ θεαματικό :)

lepouras
07-12-16, 01:06
αν θυμάμαι καλά όχι σαν αυτόν. αν θυμηθώ θα βγάλω αύριο μια φωτογραφία να το δείξω.

akis63
17-07-17, 08:44
Μήπως θυμάστε ποιο είναι το όνομα αυτής της σειράς της Legrand και που μπορεί να υπάρχουν διαθέσιμοι τέτοιοι διακόπτες:
70293

djsadim
17-07-17, 10:33
Μήπως θυμάστε ποιο είναι το όνομα αυτής της σειράς της Legrand και που μπορεί να υπάρχουν διαθέσιμοι τέτοιοι διακόπτες:
70293


αν δεν κάνω λάθος είναι η sipe

akis63
17-07-17, 11:45
αν δεν κάνω λάθος είναι η sipe

'Εχεις δίκαιο.:thumbup:
H sipe είναι.
Έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ :hammer:

Που μπορώ να βρω άραγε;
Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι :confused1:

akis63
09-09-17, 19:57
Μήπως θυμάστε ποιο είναι το όνομα αυτής της σειράς της Legrand και που μπορεί να υπάρχουν διαθέσιμοι τέτοιοι διακόπτες:
70293


αν δεν κάνω λάθος είναι η sipe

Υπάρχει άραγε περίπτωση να βρω κάποιο κατάστημα που να πωλεί τους συγκεκριμένους διακόπτες;

lepouras
09-09-17, 23:25
σε κανένα μουσείο ή σε τίποτε μαγαζιά με αντίκες. ακόμα και να είχε κανένα μαγαζί θα τους έχει πετάξει χρόνια τώρα από τα ράφια του.

akis63
10-09-17, 07:45
σε κανένα μουσείο ή σε τίποτε μαγαζιά με αντίκες. ακόμα και να είχε κανένα μαγαζί θα τους έχει πετάξει χρόνια τώρα από τα ράφια του.

Δεν υπάρχει άραγε κάποιο κατάστημα να κρατάει παλαιότερες σειρές;

antonisfa
01-10-17, 10:21
Ξήλωσα χτες από το σπίτι του ξάδερφου, αν θέλει κανείς κάποια κομμάτια ευχαρίστως να του τα στείλω και να πληρώσει μεταφορικά.
Δεν πρόκειται για μεγάλη ποσότητα μια δυο πρίζες ήταν σκουριασμένες οι λοιποί πριζοδιακόπτες αυτής της σειράς είναι οκ απλά οι πιο πολλοί είναι βαμμένοι και θέλουν καθάρισμα

Την Τρίτη θα σας πω τι κομμάτια είναι.

Lakisss
01-10-17, 12:33
Δεν υπάρχει άραγε κάποιο κατάστημα να κρατάει παλαιότερες σειρές;
Παλιά που δούλευα εδώ https://papantoniou.gr/el/ κρατούσε παλιές σειρές, δεν χάνετε τίποτα να κάνετε ένα τηλέφωνο.