PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυκλωμα για ελενχο ρελε βοηθεια



gourtz
07-12-16, 00:07
Καλησπερσ σε ολους θελω ενα κυκλωμα στο οποιο εκτος απο ταση τροφοδοσιας 12βολτ θελω να ανιχνευει ας πουμε την ταση απο ενα αλλο κυκλωμα μολις ειναι πανω απο 0.5βολτ να οπλιζει το ρελε... ισως δεν βοηθαει η περιγραφη αλλα ειναι κατι σαν αυτο στο λινκ αλλα να διεγειρεται απο 0.5βολτ κ πανω μεχρι 10βολτ θα ειναι το μαχ.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35718

nestoras
07-12-16, 00:39
Σημαντική λεπτομέρεια: το 0,5 είναι όντως 0,5 ή είναι 0,7 ή 0,8 ας πούμε;
Θα είχαμε μια καλύτερη εικόνα αν μας έλεγες κιόλας από που πρόερχεται το σήμα εισόδου!

Η μετάβαση από τάσεις πιο χαμηλές μέχρι το 0,5 θα γίνεται απότομα ή αργά και βασανιστικά;

Μάλλον θα προτιμούσα τη λύση με "συγκριτή με υστέρηση (https://www.google.gr/?gfe_rd=cr&ei=CztHWNf0HqOG8QeC3obQCw#q=comparator%20with%20hy steresis)" (στη μία είσοδο τα 0,5volts μέσω διαιρέτη τάσης από την τάση τροφοδοσίας και στην άλλη το σήμα εισόδου σου). Από την έξοδο του συγκριτή θα οδηγήσεις ένα τρανζίστορ (pnp λογικά) το οποίο θα οπλίζει το ρελέ.

Αν η είσοδος σου προέρχεται από αυτοκίνητο τότε την τάση αναφοράς (0,5 volts) επιβάλλεται να τη σταθεροποιήσεις ξεχωριστά (το πιο ευκολο/φθηνό είναι με έναν LM7805 και έναν διαιρέτη τάσης με τις ανάλογες αντιστάσεις).

Διάβασε το παρακάτω pdf (κυρίως το κύκλωμα στη σελίδα 5 του pdf):

http://www.ti.com/lit/ug/tidu020a/tidu020a.pdf

gourtz
07-12-16, 07:39
Καλημερα... το κυκλωμα ειναι το εξης. Εχω ενα φωτιστικο ενυδρειο που ειναι με ηλεκτρονικα ballast με τ5 λαμπες. Τα ballast ειναι dimmable 1-10v και εγω τα ελενχο με ενα arduino .οταν ειναι 0 τος εκατο το arduino οι λακπες ειναι αναμενες 1% το λενε ετσι κ αλλιως τα μπαλαστ πανω οτι το λιγοτερο ειναι ενα τις εκατο. Το arduin0 απο χωρις ταση ς που καποια mv . Αρχιζει οταν ξεκινιση να αναβουν και δινει 0.1 0.2 0.3 κτλ αργα αργα μεχρι να φταση 10v 100 τις εκατο και μετα παλι για να κλεισει κατεβαινει σιγα σιγα. Εγω θελω οταν δεν εχει ταση απο το arduino δλδ κατω απο 0.5 η ακομα καλητερα μολις δεν δινει ταση το arduino να κοβω την τροφοδοσι στο καθε μπαλαστ για να μην μενουν αναμενα

elektronio
07-12-16, 07:56
Αν πειράξεις το πρόγραμμα να ελέγχει μια άλλη ψηφιακή έξοδο από ένα ποσοστό π.χ. 3-5% και πάνω να ανοίγει ένα ρελέ που να τροφοδοτεί τις λάμπες.

gourtz
07-12-16, 09:03
Δεν γνωριζω απο κωδικα δυστιχως arduino uno ειναι και εχει πανω μια lcd 2x16 4 μπουτον ενα rtc και 4 εξοδους που δινουν 0 εως 5 και εχω σε κσθε μια ενα κυκλωματακι που το 0.5 τ0 κανω 0.10βολτ δεν εχω θεμα στο 0.5 βολτ δκδ και στα 2 βολτ να μου οπλιΕ το ρελε σεν εχω θεμα... απλα οταν ξεκινησει το προγραμμα και δινει ταση απο 0βολτ και ανεβαινει 0.1 0.2 . Εκανα ενα κυκλωμα που βρηκα με ενα bc337 οπου πανω μολις φταση η ταση κοντα στο 1 .5 βολτ οπλιζει το ρελε.καποια στιγμη αρχιζει το ρελε και κανει θορυβο γτ δεν μπορει να οπλισει απο χαμηλη ταση οποτε μολις ανεβει και αλλο η ταση οπλιζει . Ενοω οτι σφου η ταση ειναι που θελει στο κυκλωμα ειναι απο 1.5βολτ και πανω μοκις η δικη μου ταση φταση τα 1βολτ αρχιζει και κανει θορυβο το ρελε που λογικσ δεν περνει 12 αλλα λιγοτερο και μολις φτασει το 1.5 οπλιζει κανονικα. Δλδ το κυκλωμα που θελω να εχει καποια στανταρ ταση που θσ οπλιζει το ρελε. Απο 0.1βολτ κ κανω η απο 1 βολτ και πανω καπως ετσι. Με του που υπαρξει καποια ταση να οπλιζει το ρελε

lepouras
07-12-16, 09:13
εσύ το αρντουινο το πήρες με φορτωμένο το πρόγραμμα ή το κατέβασες κάπου και το φόρτωσες εσύ? γιατί αν έχεις τον κώδικα τότε ποιο εύκολα μπορεί κάποιος να κάνει την αλλαγή σε αυτό και να προσθέσει μια έξοδο να ενεργοποιεί ένα ρελε. αν δεν έχεις τον κώδικα τότε να δούνε τα παιδιά για κάποιο κύκλωμα.

gourtz
07-12-16, 10:16
Εχω τον κωδικα και εκανα καποιες μικρο αλαγες περισσοτερα σε συτα που γραφει οθονη. Αλλα με βολευλει πιο πολυ με κυκλωμα γτ μπορει να βγει τ arduino kai να μπει αλλπ κοντρολλερ που κανει την ιδια δουλεια με 0.10βολτ... στην ουσια το κυκλωμα που θα μ ηταν ιδανικο να μου οπλιζει ενα 12βολτο ρελε οταν παρει καποια ταση. Γτ οταν ειναι μιδεν το arduino βλεπω καποια mv λογικο. Μολις παει πχ 0.1 να οπλιζω το ρελε κ να μενει οπλισμενο με μεχρι κ τα 10βολτ που θα ειανι το μαχ

FILMAN
07-12-16, 11:01
Αν θέλεις κύκλωμα (όχι πρόγραμμα) και το όριο να είναι 0.1V, θέλεις ένα συγκριτή (με υστέρηση για να μην ανοιγοκλείνει το ρελέ). Δες το LM311.

GR_KYROS
07-12-16, 12:18
http://www.nutsvolts.com/magazine/article/security-electronics-systems-and-circuits-part-8

Figure 14

gourtz
07-12-16, 16:16
δεν ειναι αναγκαστικο το 0,1 και ενα βολτ να ηταν δεν εχω προβλημα . απλα μεχρι να φτασει το 1 βοτλ να μην κανει θορυβο το ρελε

FILMAN
07-12-16, 16:18
Και αυτό που έβαλες στο πρώτο σχήμα κάνει. Το ρελέ δεν θα κάνει θόρυβο εκτός αν η τάση ελέγχου παίζει πάνω - κάτω.

gourtz
07-12-16, 16:45
Κοιτα η ταση ελενχου ειναι απο 0 και οσο ανβαινει το ποσοστο στο arduino μεχρι 2% με 3% ειναι χαμηλα μολις παει 4 με 5% δινει 0.5v και ανεβαινει.


σε καποιο φωτιστικο βρηκα αυτ το κυκλωμα αλλα μου κανιε θορυβο παλι το ρελε το εκανα το τυπομενο αλλα τπτ το τρανζιστρο ειναι bc337 1kohm η αντιστση 1mf ο πυκνωτης το ρελε 12v και η διοδος που εχει στο ρελε μιαζει με ζενερ αλλα δεν ξερω τι ειναι εχει σβειστη το νουμερο εβαλα 4001

τα τρια μεγαλα Pad στο κεντρο κ κατω μπαινει ενα διακοπτακι και καλα για να κανει bypass του κυκλωματος