PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοσία θερμοσιφώνου



ΗΝ1984
07-12-16, 00:46
Θέλω να τροφοδοτήσω θερμοσίφωνο από δυο διαφορετικούς πίνακες. Η παροχή της ΔΕΗ είναι μια και μοιράζεται σε δυο πίνακες.
Επιθυμία είναι όταν έχει τροφοδοτηθεί από τον ένα πίνακα να μην μπορεί να τροφοδοτηθεί από τον δεύτερο.
Σκέφτομαι να εφαρμόσω δυο ρελέ με επαφή NC.
Έχετε κάποια παρατήρηση ή άλλη πρόταση;

67735

nestoras
07-12-16, 02:03
Ναι, από τι στιγμή που δεν υπάρχει θέμα διαχωρισμού της κατανάλωσης (από ότι βλέπω είναι ένας ο μετρητής), τότε για να γλιτώσεις κόστος από τα 2 μεγάλα ρελέ που θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις, μπορεί να γίνει ο αυτοματισμός με μόνο ένα ρελέ ισχύος και δύο μικρά (για το κύκλωμα του αυτοματισμού). Έχεις δυνατότητα και χώρο να τραβήξεις καλώδιο από τον έναν πίνακα στον άλλο; Μια καλή ιδέα θα ήταν να τοποθετηθεί και η απαραίτητη σηματοδοσία με δύο λυχνίες σε κάθε πίνακα ώστε να υπάρχει γνώση του πότε και από ποιον είναι αναμμένος ο θεμροσίφωνας.

Για τη σηματοδοσία υποθέτουμε ότι όταν είναι αναμμένος ο θερμοσίφωνας ανάβει λαμπάκι και στους δυο πίνακες. Οπότε γνωρίζουν και οι δυο την κατάσταση του θερμοσίφωνα.

Χρειάζονται συνολικά 5 αγωγοί από τον ένα πίνακα στον άλλο αλλά όλοι μπορεί να είναι μικρής διατομής.

Στα γρήγορα έφτιαξα το συννημένο σχέδιο για να πάρεις μια ιδέα του τι εννοώ.

Μην προχωρήσεις ακόμη σε υλοποίηση γιατί είναι περασμένη η ώρα και μπορεί να έχω κάνει λάθος στο σχέδιο...

lepouras
07-12-16, 02:18
μπορεί να γίνει και με 4 αγωγούς και ένα ρελε καστανιας. βάζεις δύο μπουτον (ένα στον ένα πίνακα και ένα στον άλλων) και στέλνεις παράλληλα φάση και στα δύο μπουτον και επιστροφή και από τα δύο στο ρελε καστανιάς. και πας ουδέτερο και στα δύο λαμπάκια και επιστροφή από το καστανιας και στα δύο. με αυτό τον τρόπο μπορείς να το ανάβεις και να τον σβήνεις και από τους δύο πίνακες ανεξάρτητα από ποιών άναψες πρώτα και θα έχεις και ένδειξη και στους δύο αν είναι αναμμένος. με το καστάνιας οδηγείς μετά ένα ισχύος που θα τροφοδοτεί τον θερμοσίφωνα. με αυτόν τον τρόπο από εκεί και πέρα μπορείς να έχεις όσα μπουτον και λαμπάκια θέλεις χωρίς να προσθέτεις άλλα ρελε κλπ. ο θερμοσίφωνας θα τροφοδοτηθεί μόνο από τον ένα πίνακα και το καλώδιο του αυτοματισμού μπορεί να είναι ακόμα και 4Χ0.75 ή και 0.50. απλά θα πρέπει να βάλεις μια μικρή ασφάλεια (1-2 Α το πολύ) για να εξασφαλίσεις αυτή την εγκατάσταση (του αυτοματισμού). υπάρχουν και σε αυτόματες.

MAIK721
20-03-23, 02:06
Και με δύο διαφορετικές παροχές.Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό μιας και αφορά κινητήρα.
https://www.youtube.com/watch?v=ydafThpXnU4
86847

MAIK721
20-03-23, 11:54
Με μια πιο προσεκτική ματιά δεν βλέπω καμία ουσιαστική διαφορά με την πάνω συνδεσμολογία, πέραν των διακοπτών.

rama
20-03-23, 14:40
Τάσο, λίγες ερωτήσεις για καλύτερη κατανόηση.
Είναι περίπτωση που έχεις χωρίσει στα δύο κάποιο σπίτι κλπ?
Εχεις βάλει ξεχωριστούς μετρητές ενέργειας στους δύο πίνακες?
Εχεις τριφασικό, και θα στέλνεις διαφορετική φάση από κάθε πίνακα?
Αν είσαι σε μονοφασική παροχή, τα πράγματα είναι απλούστερα, και ασφαλέστερα.

mikemtb
20-03-23, 16:49
Τάσο, λίγες ερωτήσεις για καλύτερη κατανόηση.ε φανταζομαι θα το έχει φτιάξει 7 χρόνια μετα [emoji4]


Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

MAIK721
20-03-23, 17:31
ε φανταζομαι θα το έχει φτιάξει 7 χρόνια μετα [emoji4]


Πες καλύτερα 13 χρόνια (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52974) μετά. Τότε βέβαια υπήρχαν αρκετές αντιρρήσεις ως προς την υλοποίηση της συγκεκριμένης ιδέας αλλά ήθελα να δω πως θα γίνει η σύνδεση με διαφορετικούς μετρητές. Το μόνο που βρήκα ήταν αυτό που έβαλα αλλά αφορά κινητήρες.
Η δική μου απορία προς τον Τάσο είναι αν ποτέ υλοποίησε τη συγκεκριμένη συνδεσμολογία και με τι υλικά.

rama
21-03-23, 13:12
Δεν το είχα δεί οτι είναι παλιό θέμα!
Σε κάθε περίπτωση, το ζητούμενο είναι δυνητικά επικίνδυνο, αφού μπορεί να ανάβει ο διπλανός την αντίσταση απροειδοποίητα κι εσύ να είσαι μέσα στο νερό.

MAIK721
21-03-23, 13:35
Αντί για ενδεικτικό μπορείς κάλλιστα να βάλεις έναν βομβητή πίνακα :mrgreen:,Θα το ανάβεις από τον διπολικό εκτός αν κολλήσει και αυτός. Το ερώτημα είναι αν είναι εφιτκό να μπει πριν ή μετα του ρελέ του πίνακα για αυτό ρώτησα με τι υλικά 13 χρόνια μετά. Σε ένα μοτέρ πως θα γινόταν ή σύνδεση?

ΗΝ1984
21-03-23, 18:09
Χαίρετε!
Το σύστημα έχει υλοποιηθεί, όπως στο σχέδιο.
Μια γραμμή χωρίζεται σε δυο ορόφους. Ασφάλεια στο ρολόι 63Α μονοφασικό..
Λειτουργεί απρόσκοπτα.
Ο κίνδυνος να το ανάψει κάποιος από το άλλο σπίτι είναι ισάξιος του να το ανάψει κάποιος και από το δικό σου.

XPHSTOS29
22-03-23, 02:00
Αφού τωρα το ειδα κι εγω ας πω την αποψη μου.
Η μια λυση που εχω ειναι με ρελε με μεταγωγικες επαφες ισχύος , που θα κανει τη μεταγωγή μεταξυ των ξεχωριστών φασεων και εξοδο στον θερμοσυφωνα.
Η τροφοδοσία θα ειναι απο τη φαση που βρίσκεται στην ΝΟ επαφη.
Και μια υλοποίηση με δυο ρελε οπου το ενα θα τροφοδοτείται απο τη μια φαση και το δεύτερο απο την αλλη φαση μεσω μιας NC επαφης του πρωτου.

FILMAN
23-03-23, 09:40
Εγώ έχω μια απορία.

Ισχύει και για τα 3 σχηματικά που παρουσιάστηκαν στον παρόν θέμα (posts #1, #4, αλλά και στο #2, στο οποίο ομολογώ δεν κατάλαβα το ρελέ ισχύος από ποια παροχή θα τροφοδοτήσει τον θερμοσίφωνα)

Έχουν ανάψει και οι δυο χρήστες τον θερμοσίφωνα. Το ρεύμα κόβεται και έρχεται ξανά. Τί θα συμβεί;

XPHSTOS29
23-03-23, 21:33
Γι'αυτό επιλεγεις μια κυρια παροχη, που θα απομονωνεί την δευτερεύουσα μολις ενεργοποιηθεί.