PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση θερμοστατη



toalex
09-12-16, 15:48
Καλησπερα σας εχω αγορασει τον θερμοστατη general HT300 touch και θα ηθελα να μου πειτε πως συνδεεται.Ειναι ψηφιακος με μπαταριες.
Η θεσεις που εχει για την συνδεση ειναι οι εξης:no nc και com.Ο παλαιος εχει μπλε καλωδιο που παει στο N καφε καλωδιο που παει στο L γκρι καλωδιο που παει στον καυστηρα και εχει γεφυρωμενο το L με ακομα ενα καλωδιο καφε ευχαριστω πολυ

el greco 1
09-12-16, 17:19
το καφε στο com και το γκρι στο no.

lepouras
09-12-16, 19:20
πιάσανε τα κρύα και πήξαμε στους θερμοστάτες. έτσι όπως πάει θα ανοίξουμε καινούργιο φόρουμ. www.howtohaetit.gr :lool: (http://www.howtohaetit.gr)

toalex
10-12-16, 15:16
Καλησπερα σε ολους σας.Εχω εναν θερμοστατη ο οποιος εχει τα εξης καλωδια συνδεμενα:
N καφε καλωδιο
L μαυρο καλωδιο και απο αυτο κανει και γεφυρα
Γκρι καλωδιο προς καυστηρα.

Ο καινουριος θερμοστατης εχει τα εξης:
Ν
L
NC
NO
COM
ΣΥΝΔΕΕΩ ΤΟ N ΜΕ ΤΟ ΚΑΦΕ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟ L ΜΕ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟ ΓΚΡΙ ΣΤΟ NO ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΓΕΦΥΡΑ ΤΟ L ΜΕ ΤΟ COM ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΑΥΤΟ ΡΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΗΣΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

elektronio
10-12-16, 15:29
Με τον παλιό δεν πέφτει η ασφάλεια;
Μέτρησε στον παλιό (ασύνδετο) ποιο σημείο συνδέει στο γκρι όταν δίνει εντολή.

toalex
10-12-16, 15:31
Με τον παλαιο δεν πεφτει η ασφαλεια ειναι επισης ψηφιακος χωρις μπαταριες,η συνδεση που εχω κανει ειναι η σωστη;

vasilllis
10-12-16, 15:37
Πιστεύεις οτι μπορει να απαντησει κανεις χωρις να γνωρίζει τη θερμοστατη εχεις χρησιμοποιησει;
Λογικα το καλωδιο στην Ν κανει το προβλημα αλλα θέλουμε ΣΧΕΔΙΟ

toalex
10-12-16, 16:22
Ο παλαιος θερμοστατης που εχω ειναι ο CHARMEG MP-R και ο καινουριος ειναι ο GENERAL ABR320 set.Οριστε τα manual και φωτογραφιες.678076780867809

ΠΑΛΑΙΟΣ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ
N καφε καλωδιο
L μαυρο καλωδιο και απο αυτο κανει και γεφυρα
Γκρι καλωδιο προς καυστηρα.

Ο καινουριος θερμοστατης εχει τα εξης:
Ν
L
NC
NO
COM
ΣΥΝΔΕΕΩ ΤΟ N ΜΕ ΤΟ ΚΑΦΕ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟ L ΜΕ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟ ΓΚΡΙ ΣΤΟ NO ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΓΕΦΥΡΑ ΤΟ L ΜΕ ΤΟ COM ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΑΥΤΟ ΡΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΗΣΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

elektronio
10-12-16, 16:42
To σχέδιο του παλιού δείχνει 4 καλώδια, εσύ μιλάς για τρία. το γκρι προς καυστήρα που συνδέεται στον παλιό; βραχυκύκλωμα υπάρχει στον παλιό;
Το ότι είναι ψηφιακός με μπαταρίες δεν παίζει κανένα ρόλο.

ΥΓ θεώρησα ότι το πάνω δεξιά είναι του παλιού αλλά μάλλον έκανα λάθος. Οπότε δεν λες λεπτομέρειες για την παλιά σύνδεση

toalex
10-12-16, 16:48
Απο τον παλαιο θερμοστατη το μαυρο κανει γεφυρα

toalex
10-12-16, 16:50
Η μεσσαια φωτογραφια και η δεξια απο την μεσσαια ειναι ο παλαιος

toalex
10-12-16, 16:51
Τα συνδεσα οπως μου ειπατε και επεσε η ασφαλεια του πινακα

diony
10-12-16, 16:53
Μήπως ο καινούριος έχει κάποια γέφυρα ?
Βάλε και από αυτόν μία φωτογραφία αν έχεις , να δούμε πού βίδωσες τα καλώδια , μήπως είναι τοπογραφικά αντίθετα με αυτά του σχεδίου ?? , μόνο αυτό μπορεί να συμβαίνει δεν πάει το μυαλό κάπου αλλού

elektronio
10-12-16, 17:00
Λογικά όταν πάει να λειτουργήσει γίνεται βραχυκύκλωμα και ρίχνει την ασφάλεια. Όπως ανέφερες την σύνδεση θεωρητικά είναι σωστή. το θέμα είναι αν είναι έτσι και στην πράξη. Δηλαδή αν είναι όντος το μαύρο η φάση και το καφέ ουδέτερος.

Εγώ στη θέση σου θα σύνδεα τον παλιό όπως ήταν και θα τσεκάριζα αν όντως κατά την λειτουργία στέλνει φάση στον καυστήρα. Στην συνέχεια θα σύνδεα τον νέο αρχικά χωρίς το γκρι και θα έλεγχα αν έχω την ίδια εντολή κατά την λειτουργία. Αν όλα πάνε καλά θα σύνδεα και το γκρι.

toalex
10-12-16, 17:00
Σε ποιο πανω αναρτηση που εχω τις φωτογραφιες η αριστερη ειναι ο καινουριος και γραφω και πως τον συνδεσα

diony
10-12-16, 17:03
Όχι το σχέδιο αλλά τον ίδιο το θερμοστάτη αν έχεις φωτογραφία συνδεδεμένο

nestoras
10-12-16, 17:30
...ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΑΥΤΟ ΡΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ....

Σου ρίχνει την ΑΣΦΑΛΕΙΑ ή τον ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΔΙΑΦΥΓΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ (ΔΔΕ);
Μένεις σε μονοκατοικία ή πολυκατοικία;
Στις πολυκατοικίες το ρεύμα για τους θερμοστάτες συνήθως έρχεται από την παροχή κάτω στον καυστήρα οπότε θα έπρεπε να σου ρίχνει ασφάλεια στον καυστήρα. Αν είναι μονοκατοικία τότε μπορεί να σου ρίχνει μια ασφάλεια στο σπίτι. Αλλά αν είναι μονοκατοικία τότε μπορείς πολύ εύκολα να διερευνήσεις τα καλώδια και να βρεθεί το πρόβλημα.

Να κάνεις αυτό που σου είπε ο Μάρκος:


Δηλαδή αν είναι όντος το μαύρο η φάση και το καφέ ουδέτερος.

Εγώ στη θέση σου θα σύνδεα τον παλιό όπως ήταν και θα τσεκάριζα αν όντως κατά την λειτουργία στέλνει φάση στον καυστήρα. Στην συνέχεια θα σύνδεα τον νέο αρχικά χωρίς το γκρι και θα έλεγχα αν έχω την ίδια εντολή κατά την λειτουργία. Αν όλα πάνε καλά θα σύνδεα και το γκρι.

toalex
10-12-16, 17:48
67810
Καινουριος θερμοστατης φωτο συνδεσης

toalex
10-12-16, 17:51
Μονοκατοικια ειναι ριχνει την ασφαλεια του πινακα του σπιτιου ενω ο παλαιος δεν την ριχνει

diony
10-12-16, 18:47
Αν αποσυνδέσεις το γκρί από την κλέμα του θερμοστάτη τι κάνει ?

toalex
10-12-16, 19:08
Κυριε Κωστα θα το κοιταξω παλι αυριο γιατι λειπω απο το σπιτι τωρα και θα σου πω,ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον

arion63
11-12-16, 21:54
βγάλε την επιστροφή του θερμοστάτη και δοκίμασε αν σου ρίχνει την ασφάλεια,αλλιώς πήγαινε στον λέβητα και κοίτα την συνδεσμολογία για να βγάλεις άκρη αλλιώς μέτρα με πολύμετρο που έχεις 220v και το άλλο καλώδιο θα είναι i επιστροφή

vasilllis
11-12-16, 22:56
Ο παλαιος θερμοστατης που εχω ειναι ο CHARMEG MP-R και ο καινουριος ειναι ο GENERAL ABR320 set.Οριστε τα manual και φωτογραφιες.678076780867809

ΠΑΛΑΙΟΣ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ
N καφε καλωδιο
L μαυρο καλωδιο και απο αυτο κανει και γεφυρα
Γκρι καλωδιο προς καυστηρα.

Ο καινουριος θερμοστατης εχει τα εξης:
Ν
L
NC
NO
COM
ΣΥΝΔΕΕΩ ΤΟ N ΜΕ ΤΟ ΚΑΦΕ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟ L ΜΕ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟ ΓΚΡΙ ΣΤΟ NO ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΓΕΦΥΡΑ ΤΟ L ΜΕ ΤΟ COM ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΑΥΤΟ ΡΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΗΣΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Φιλε
μου καλα τα λες και σωστα τα εχεις συνδεσει.
Εχω ομως μια υπονοια οτι εχεις κανει λαθος και το Ν ηταν το γκρι και οχι το καφε και το καφε ειναι η επιστροφη.

ΑΚΥΡΟ!!!! τωρα προσεξα το σχεδιο ,καθως δεν εβλεπα μαρκαρισμενες τις κλεμες.

FILMAN
13-12-16, 13:03
Εχω ομως μια υπονοια οτι εχεις κανει λαθος και το Ν ηταν το γκρι και οχι το καφε και το καφε ειναι η επιστροφη.Λογικό ακούγεται.