PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με φωτιστικό οροφής



xampos
10-12-16, 15:02
Καλησπέρα έχω ένα φωτιστικό οροφής πολύ παλιό (πάνω από 30 χρονών) το οποίο θέλω να κρεμάσω αλλά δεν μπορώ/ Το πρόβλημα είναι πως το ποτηράκι που έχει επάνω για να κλείνει στο γύψινο είναι σταθερό και
όχι από αυτά που ανεβοκατεβαίνουν ώστε να το δέσω με το σύρμα να κάνω την σύνδεση και μετά να το ανεβάσω. Έτσι όταν πάω να το ανεβάσω για να μπορέσω να το δέσω με το σύρμα πρέπει να αφήσω κάποιο κενό ώστε να χωράει η πένσα και αυτό το κενό μετά μένει και φαίνεται άσχημο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κλείσει τέρμα επάνω στο γύψινο.

KATSO001
10-12-16, 15:49
Θα στο κραταει καποιος αλλος και θα το συνδεσεις στην κλεμμα πρωτα. ΜΕΤΑ θα το κρεμασεις στο συρμα . Ενας αλλος τροπος αν δεν εχεις κανενα να σε βοηθησει ειναι να το κρεμασεις στο συρμα και να κρεμονται ολα τα καλωδια εξω. Δηλαδη μεταξυ ποτηριου και τοιχου θα υπαρχει ενα πολυ μικρο κενο 2mm οσο ειναι τα καλωδια. Επειτα συνδεεις με την ησυχια σου τα καλωδια και αφου τελειωσεις ξεκρεμας το φωτιστικο, χωνεις τα καλωδια μεσα στο ποτηρι και το ξανακρεμας. Απαραιτητη προυποθεση να εχουν τα καλωδια ενα σχετικο μηκος. Αν δεν εχουν μακρυνετα...

xampos
10-12-16, 16:14
Φίλε Νικό ευχαριστώ για την απάντηση. Με κενό 2mm πως θα μπορέσω να σφίξω με την πένσα το σύρμα.

diony
10-12-16, 16:57
Υπάρχουν εργαστήρια φωτιστικών που με μικρό νομίζω κόστος μπορούνε να σου κάνουν κάποια μετατροπή

KATSO001
10-12-16, 17:01
Δεν ειναι κρεμαστο; Παλια αφηναν ενα γατζο στο ταβανι και κρεμαγαν εκει τα φωτιστικα. Το δικος σου φωτιστικο επειδη ειναι παλιο και δεν κουνιεται το ποτηρι ετσι πρεπει μπει, κρεμαστο. Χωρις να χρειαζεται πενσα. Πρεπει να εχεις η να βαλεις ενα γατζο στο ταβανι. Εσενα πως ειναι ; Δωσε αν μπορεις φωτογραφια...