PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζήτηση μετασχ/φορτιστή με τα χαρακτηριστικά...??



quantumm
13-12-16, 10:23
Καλημέρα,

Ψαχνω μετασχ/φορτιστη{τροφοδοτικο} με output 22V ~ 200mA -->>AC οχι DC δηλαδη και input δεδομενα Ελλαδας...??{για μπαταριες καδμιου-νικελιου}
Γνωριζει καποιος που μπορω να βρω εχω ψαξει ολες τις πιθανες πηγες που σκεφτηκα.. ή αν μπορω να "γυρίσω" ενα απλο σε AC απο DC..??

https://s26.postimg.org/6vgwswo5l/image.png

michalism
13-12-16, 10:38
Καλημέρα.

όλοι οι μετ/στες βγάζουν AC. Η ανόρθωση γίνεται μετά με άλλα στοιχεία κυκλώματος.
Οπότε πήγαινε σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και ζήτα αυτό που θες. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να βρεις έτοιμο μετασχηματιστή στα 22V ή αν πρέπει να τον κάνεις παραγγελία.

quantumm
13-12-16, 12:23
Πηγα ρωτησα δεν εχουν και γι αυτο εγραψα το παραπανω μυνημα εαν ειναι δυνατον με τη καθοδηγηση σας να αλλαξω καποιον dc σε output Ac ή εαν υπαρχει καποιος που μπορω να απευθυνθω και να με εξυπηρετησει.

FILMAN
13-12-16, 13:36
Πολύ απλά θέλεις έναν ΣΚΕΤΟ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ (όχι φορτιστή, όχι τροφοδοτικό) με έξοδο 22VAC. Έτοιμο θα βρεις πιθανότατα 18V, 20V (λίγο πιο δύσκολο ίσως), και 24V. Αν θες 22V ακριβώς, πρέπει να τον κάνεις παραγγελία.

GR_KYROS
13-12-16, 13:37
Υποψιάζομαι ότι είναι από σκουπακι Black & Decker
Δες εδώ σύμφωνα με τον κωδικό (μοντέλο)
http://www.eaparts.gr/content.aspx?Index=1&Size=5&catid=17&pcatid=76&m=59&so=2&l=1

Panoss
13-12-16, 13:49
Καλημέρα,

Ψαχνω μετασχ/φορτιστη{τροφοδοτικο} με output 22V ~ 200mA -->>AC οχι DC δηλαδη και input δεδομενα Ελλαδας...??{για μπαταριες καδμιου-νικελιου}


Τι εννοείς 'για μπαταρίες καδμίου-νικελίου'; Θές να το βάλεις σε φορτιστή μπαταριών νικελίου - καδμίου;
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

Ρωτάω γιατί υπάρχει περίπτωση ο τρόπος σκέψης σου να είναι λάθος ή να υπάρχει πιο απλή λύση ώστε να μη χρειαστεί να παραγγείλεις μετασχηματιστή.

quantumm
13-12-16, 15:42
ναι ειναι απο οικιακη συσκευη σκουπακι που ανεφερε και πιο πανω ο GR_KYROS και δεν εχω καταφερει να βρω γιατι αλλαξανε πλεον μπαταριες στις καινουργιες σειρες και δεν εχει μεινει κατι στα stock οτι λυση υπαρχει ευπροσδεκτη και μονος μου το φτιαχνω αν με καθοδηγησεται..
θα ελενξω και το λινκ που εβαλε μηπως και βρω εκει αν δεν εχω περασει ειδη.



Τι εννοείς 'για μπαταρίες καδμίου-νικελίου'; Θές να το βάλεις σε φορτιστή μπαταριών νικελίου - καδμίου;
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

Ρωτάω γιατί υπάρχει περίπτωση ο τρόπος σκέψης σου να είναι λάθος ή να υπάρχει πιο απλή λύση ώστε να μη χρειαστεί να παραγγείλεις μετασχηματιστή.

quantumm
13-12-16, 15:50
Σε ευχαριστω!
Δεν εχει για αυτο το μοντελο μονο ενα βρηκα που βγαζει 17V AC που σημαινει αν δε κανω λαθος οτι δε κανει.. δε θα φορτιζει εστω και με καθυστερηση τη συσκευη μπαταριες σωστα?
Και οτι αλλο εχει με ευρος σε volt ειναι για DC?? σε παρακαλω εαν εχεις χρονο δες και αυτο στη λιστα που με παρεπεμψες..

Υποψιάζομαι ότι είναι από σκουπακι Black & Decker
Δες εδώ σύμφωνα με τον κωδικό (μοντέλο)
http://www.eaparts.gr/content.aspx?Index=1&Size=5&catid=17&pcatid=76&m=59&so=2&l=1

FILMAN
13-12-16, 15:51
Τότε μπορείς να βάλεις και τροφοδοτικό με έξοδο DC...

GR_KYROS
13-12-16, 16:14
Όπως λέει και ο φίλιππος πάρε ένα DC δεν πειράζει θα περάσει η τάση 2 φορές από ανόρθωση 24v θα είναι καλύτερα για να καλύψει τις απώλειες των ανορθωτών
http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=2141_45_46&products_id=20300&zenid=rb4l30bkvuokhfob3tu304sjj1
http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=2141_45_46&products_id=20540&zenid=rb4l30bkvuokhfob3tu304sjj1

quantumm
13-12-16, 16:35
Εβαλα στις ιδιες τιμες με εξοδο DC ΚΑΙ μετα απο 2 φορτισεις τον ελιωσε οποτε πηγε τσαμπα και δεν εγινε ζημια
αλλα ψαχνοντας καταλαβα οτι μπορουσα να πειραξω αυτον με την εξοδο DC και να τον κανω AC, αν ειμαι εκτος θεματος πειτε το παρακαλω..
Τωρα ειδα τα λινκ που εβαλες GR_Kyro -->ακυρο παλι εξοδο εχουν DC οποτε θα καει παλι και αυτο.. γι αυτο δεν ειχα παρει απο αυτο τον προμηθευτη



Τότε μπορείς να βάλεις και τροφοδοτικό με έξοδο DC...


Όπως λέει και ο φίλιππος πάρε ένα DC δεν πειράζει θα περάσει η τάση 2 φορές από ανόρθωση 24v θα είναι καλύτερα για να καλύψει τις απώλειες των ανορθωτών
http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=2141_45_46&products_id=20300&zenid=rb4l30bkvuokhfob3tu304sjj1
http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=2141_45_46&products_id=20540&zenid=rb4l30bkvuokhfob3tu304sjj1

GR_KYROS
13-12-16, 16:42
δεν δικαιολογείται πόσα Ma ήταν ?
μήπως οι μπαταρίες είναι βραχυκυκλωμένες ?

κοίτα σε τελική ανάλυση εάν θέλει οπωσδήποτε 22Vac
παίρνεις ένα 24vdc του αφαιρείς την ανόρθωση και είναι ok

:thinking:
τώρα που το σκέπτομαι έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποιεί εσωτερικά μονή ανόρθωση
οπότε με πλήρες DC από έξω ναι υπάρχει θέμα
τότε προχώρα στα σίγουρα με ένα 24vdc του αφαιρείς την ανόρθωση και είναι ok

quantumm
13-12-16, 16:54
Αρα αφαιρω ενδεικτικα μια εικονα??


δεν δικαιολογείται πόσα Ma ήταν ?
μήπως οι μπαταρίες είναι βραχυκυκλωμένες ?

κοίτα σε τελική ανάλυση εάν θέλει οπωσδήποτε 22Vac
παίρνεις ένα 24vdc του αφαιρείς την ανόρθωση και είναι ok

:thinking:
τώρα που το σκέπτομαι έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποιεί εσωτερικά μονή ανόρθωση
οπότε με πλήρες DC από έξω ναι υπάρχει θέμα
τότε προχώρα στα σίγουρα με ένα 24vdc του αφαιρείς την ανόρθωση και είναι ok

GR_KYROS
13-12-16, 16:57
:confused1:τι εννοείς να σου πω τι θα αφαιρέσεις ?

67826

quantumm
13-12-16, 17:31
Κατάλαβα σε/σας ευχαριστώ!!
[QUOTE=GR_KYROS;792413]:confused1:τι εννοείς να σου πω τι θα αφαιρέσεις ?

quantumm
14-12-16, 21:09
Με φορτιστη 22V DC output αργει και δε φορτιζει με αντιστοιχο 24V DC output φορτιζει αλλα ζεσταινεται και η περιοχη με τις μπαταριες και ο φορτιστης οποτε δε μπορει να μεινει πανω μεχρι να χρησιμοποιησεις τη συσκευη θα εχει προβλημα λογικα , οποτε αναγκαστηκα θα πρεπει να βρω {δυσκολο μεχρι τωρα} ή να φτιαξω ενα απο DC σε AC ελπιζω ευκολο..
οποιος εχει ακομη καποια ιδεα ευπροσδεκτη..!

ioannis_83
14-12-16, 21:48
ανοιξε το σκουπακι να δουμε τι γινεται μεσα,να κανουμε καμια επεμβασουλα να το λυσεις.

quantumm
15-12-16, 09:11
καλημέρα, τι εννοεις ακριβως? σε σχεση με τις μπαταριες??

ανοιξε το σκουπακι να δουμε τι γινεται μεσα,να κανουμε καμια επεμβασουλα να το λυσεις.

lepouras
15-12-16, 10:07
στο είπε και παραπάνω ο Κύρος. το ενδεχόμενο να ψόφησαν οι μπαταρίες το έχεις αποκλείσει?

Panoss
15-12-16, 11:17
στο είπε και παραπάνω ο Κύρος. το ενδεχόμενο να ψηφίσανε οι μπαταρίες το έχεις αποκλείσει?

:-k κάποτε τα δέντρα, τώρα οι μπαταρίες...ρε τι σου 'ναι αυτή η τεχνολογία...:lool:

lepouras
15-12-16, 11:23
:-k κάποτε τα δέντρα, τώρα οι μπαταρίες...ρε τι σου 'ναι αυτή η τεχνολογία...:lool:
άτιμε ορθογράφε του μοτζιλα. με έβαλε να δώσω εκλογικά δικαιώματα και στις μπαταρίες. :lool:

FILMAN
15-12-16, 14:06
Δεν φταίει ότι ήτανε DC που κάηκε. Ο μαμίσιος που κάηκε δεν ήτανε AC; Ακόμα κι αν έχει ημιανόρθωση μέσα που λέει ο Βαγγέλης, πάλι θα δούλευε με DC αλλά με συγκεκριμένη πολικότητα, αν τον έβαζες ανάποδα απλά δεν θα φόρτιζε. Δεν θα καιγόταν σε καμία περίπτωση. Κάτι άλλο φταίει.

quantumm
15-12-16, 14:07
Ναι γιατι εχθες φορτισαν σωστα αλλα με DC και ζεσταθηκαν και τα δυο..

στο είπε και παραπάνω ο Κύρος. το ενδεχόμενο να ψόφησαν οι μπαταρίες το έχεις αποκλείσει?

quantumm
15-12-16, 14:10
Ο φορτιστης που ειχε η συσκευη δεν βγαζει ρευμα πλεον τωρα εαν 'καηκε' ή απλα λογο χρονου σταματησε δε το ξερω αν νομιζεις οτι μπορω να κανω κατι με αυτο γραψε μου να το κανω την εχω δεν την αφησα.. οι μπαταριες με DC στα 24 volt φορτισαν {στα 22volt δυσκολευτηκε}
στα 24volt ζεσταθηκε και η συσκευη και ο φορτιστης οποτε λογικα λυση δεν ειναι αυτη.
Ισχυει και το μυνημα σου παρακατω οσο αφορα τη πολικοτητα και τη φορτιση.


Δεν φταίει ότι ήτανε DC που κάηκε. Ο μαμίσιος που κάηκε δεν ήτανε AC; Ακόμα κι αν έχει ημιανόρθωση μέσα που λέει ο Βαγγέλης, πάλι θα δούλευε με DC αλλά με συγκεκριμένη πολικότητα, αν τον έβαζες ανάποδα απλά δεν θα φόρτιζε. Δεν θα καιγόταν σε καμία περίπτωση. Κάτι άλλο φταίει.

FILMAN
15-12-16, 14:20
Τί εννοείς, ότι το δοκίμασες και ανάποδα και δεν φόρτιζε;

quantumm
15-12-16, 14:24
Δε δοκιμασα κατι αν αναφερεσε σε εμενα απλα ισχυει και το σχολιο για τη πολικοτητα οτι θελει τη σωστη για να φορτισει αυτο ειπα.


Τί εννοείς, ότι το δοκίμασες και ανάποδα και δεν φόρτιζε;

FILMAN
15-12-16, 14:27
Έχεις ανοίξει το σκουπάκι να δεις μέσα το "κύκλωμα φόρτισης" (υποθέτω μια δίοδος και μια αντίσταση σε σειρά);

quantumm
15-12-16, 14:36
Απλα για να μην σας μπερδευω/σται μπορω να αγορασω αυτον (http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=2141_45_46&products_id=20300&zenid=rb4l30bkvuokhfob3tu304sjj1) και να τον γυρισω σε AC απο DC ή ειμαι εκτος θεματος..?
οποτε θα πρεπει μονο να βρω καποιον AC για να μπορω να το χρησιμοποιησω??
Σε αυτο σαν σημειο αναφορας οποιος εχει διαθεση και χρονο παρακαλω ας μου γραψει.

quantumm
15-12-16, 14:37
Οχι δε το εχω ανοιξει για να μη κανω ζημια αν εχει νοημα καθοδηγησε τι να κοιταξω?? να το κανω... σε παρακαλω

Έχεις ανοίξει το σκουπάκι να δεις μέσα το "κύκλωμα φόρτισης" (υποθέτω μια δίοδος και μια αντίσταση σε σειρά);