PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγραφικό Techshell πρόβλημα



paulk
15-12-16, 10:04
Σήμερα το καταγραφικό άρχησε τα τρελά του...έκλεισε μόνο του...το άνοιξα και μου έβγαλε να κάνω όλες τις ρυθμίσεις απο την αρχή..τα έκανα και μέσα σε 10 λεπτά έκανε το ίδιο...τώρα το έβγαλα απο το ρεύμα για να δω μπας και γίνει τίποτα
τι μπορεί να φταίει;;

stam1982
15-12-16, 11:04
Αποχαιρέτησε το.

paulk
15-12-16, 11:45
Γιατί?? Τι έπαθε.?
1.5 χρόνο το έχω και πάνω σε ups .

Panoss
15-12-16, 11:58
Άρα είσαι εντός εγγύησης, εκμεταλλεύσου το.

paulk
15-12-16, 18:35
βρήκα την απόδειξη..18-01-14 τότε το αγόρασα.
ο΄ποτε δεν είμαι μέσα στην εγγύηση..
πάντως άνοιξα το καπάκι έβγαλα την μπαταρία απο μέσα για 20 λεπτά και μετά το άνοιξα ...τώτα όταν το ανοίγω μου πετάει τα πινακάκια για να κάνω τις ρυθμίσεις απο την αρχή...αλλά τις έχει έτσι όπως τις θέλω ενώ στην αρχή έπρεπε να τα κάνω όλα απο την αρχή.
πφ τι στο καλό έχει πάθει...

p270
15-12-16, 18:41
μηπως ειναι θεμα απο τον δισκο;

paulk
15-12-16, 18:42
λες;;; τον έκανα φορματ μέσα απο το καταγραφικό αλλά μπα..
δεν έχω άλλον να δοκιμάσω..

plouf
15-12-16, 18:59
βρήκα την απόδειξη..18-01-14 τότε το αγόρασα.
ο΄ποτε δεν είμαι μέσα στην εγγύηση..
πάντως άνοιξα το καπάκι έβγαλα την μπαταρία απο μέσα για 20 λεπτά και μετά το άνοιξα ...τώτα όταν το ανοίγω μου πετάει τα πινακάκια για να κάνω τις ρυθμίσεις απο την αρχή...αλλά τις έχει έτσι όπως τις θέλω ενώ στην αρχή έπρεπε να τα κάνω όλα απο την αρχή.
πφ τι στο καλό έχει πάθει...


αρα ... μπαταρια καινουργια εβαλες !?

paulk
15-12-16, 21:17
μμμ λες να φταιει η μπαταρία;; δεν την άλλαξα απλά την έβγαλα και την ξανα έβαλα....
θα πάω να πάρω αύριο μια καινούρια...

p270
15-12-16, 21:29
βγαλε τον δισκο και κανε δοκιμη ισως εχει θεμα ο δισκος bad sector , αλλαξε και μπαταρια αν συνεχισει να κανει τα ιδια μαλλον πας για νεο

paulk
15-12-16, 21:40
χωρίς δίσκο θα ανοίξει κανονικά;;
και γίνετε απο τον δίσκο να επαναφέρει τις ρυθμίσεις ;;
θα τα δοκιμάσω αύριο
αν δεν γίνει θα τα έχει παίξει η πλακέτα;;
και αν ναι πως έγινε αυτό στα καλά καθούμενα;;

p270
15-12-16, 22:14
ναι θα ανοιξει, το πως εγινε μην το ψαχνεις ολα στα καλα καθουμενα χαλανε οπως καποιες φορες πεθαινουν ξαφνικα οι ανθρωποι

paulk
15-12-16, 22:17
ππφφ μακάρι να είναι ένα απο τα δύο αλλιώς την έκατσα.
Και όταν πατάω το κουμπι να ανοίξει αργεί πάρα πολύ...
α δίσκο είχα αλλάξει πέρσι απο ότι θυμάμαι και είχαν βάλει wd green

paulk
16-12-16, 09:46
Τίποτα δεν έγινε....έβαλα άλλη μπαταρία..εβγαλα τον δίσκο...έβάλα άλλον δίσκο και τίποτα πάλι τα ίδια κάνει...
Δεν κλείνει αλλά αν το κλλέίσω πρέπει να το ρυθμίσω απο την αρχή.
Αυτό που παρατήρησα όταν το άνοιγα έκανε ενα μπιπ και μετα ακουγόταν ένα κλικ (σαν να οπλίζει κάποιο ρελέ) και άνοιγε.
Τώρα κανει το μπιπ αλλά το κλικ δεν το κάνει...πρέπει να το κλείσω να το ανοίξω και θα το κάνει μετα απο 40 δευτερόλεπτα.

athenaum
25-12-16, 13:58
δοκιμασε με αλλο τροφοδοτικο

paulk
25-12-16, 15:06
Το πήγα στο κατάστημα που το πήρα ..το κράτησε 5 μέρες τις πρώτες 2 μέρες μια χαρά.
Τις άλλες 3 κολλούσε ..
Τελικά δεν μπόρεσε να το κάνει κάτι
Και μου το έδωσε πίσω.
Το έχω 3 μέρες και δουλεύει αλλά άν το συνδέσω στο ιντερνετ κολλάει και μερικές φορές όταν μπαίνω στο μενου κολλάει.
Δίσκο άλλαξα ..λέτε να είναι το τροφοδοτικό,?

athenaum
25-12-16, 17:10
Το πήγα στο κατάστημα που το πήρα ..το κράτησε 5 μέρες τις πρώτες 2 μέρες μια χαρά.
Τις άλλες 3 κολλούσε ..
Τελικά δεν μπόρεσε να το κάνει κάτι
Και μου το έδωσε πίσω.
Το έχω 3 μέρες και δουλεύει αλλά άν το συνδέσω στο ιντερνετ κολλάει και μερικές φορές όταν μπαίνω στο μενου κολλάει.
Δίσκο άλλαξα ..λέτε να είναι το τροφοδοτικό,?
τροφοδοτικο 12V ρυθμιζομενο για πανω απο 12V και γειωση

paulk
25-12-16, 18:37
12A μήπως εννοείς 12V;;
και όταν λες γείωση ...πως θα το γειώσω

athenaum
25-12-16, 23:51
12A μήπως εννοείς 12V;;
και όταν λες γείωση ...πως θα το γειώσω


Σωστα Ενα καλωδιο απο τη γειωση στο σασι της συσκευης

aktis
27-12-16, 00:50
Αμα το εχεις 1 1/2 χρόνο είσαι μεσα στην εγγυηση , οι περισσότερες μάρκες εχουν 2 χρόνια τουλάχιστον.
Αν και αυτο που λές οτι κολλάνε τα μενου , δεν ειμαι σιγουρος οτι φταιει το καταγραφικο . Μπορει να εχεις προβλημα με το δικτυο
ή τον υπολογιστη σου . κολλαει και στο κινητο ;

Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις ανακαλύπτεις την αξία ενος σοβαρού εγκαταστάτη και
τη διαφορά από το eshop ....


ωχ , τωρα ειδα οτι εγραψες Ιανουαριο του 2014 ... καπου στην αρχη έλεγες 1 1/2 χρόνο και μπερδευτηκα ...

paulk
27-12-16, 08:53
ναι εγώ μπερδεύτηκα νόμιζα οτι το είχα 1,5 χρόνο μόνο...τελικά περνάειγήργορα ο καιρός..
το δίκτυο δεν φταίει.
λοιπόν είναι ανοιχτό εκτός δικτύου..
στα ξαφνικά κολλάει, το κλείνω απο το κουμπάκι στην πίσω πλευρά.
το ανοίγω μπορεί να μην ανοίξει με την πρώτη οπότε κλείνω και ξανα ανοίγω το κουμπάκι, δεν ανοίγει αμέσως μπορεί να περάσουν και 40 δευτερόλεπτα για να κάνει το μπιπ και να ανοίξει κάτι που παλιά το έκανε αμεσως σε 10 δευτερόλεπτα..
ανοίγει μου βγάζει να κάνω όλες μα όλες τις ρυθμίσεις ξανά.
εκεί που αρχίζω να ρυθμίζω κολλάει πάλι.
ξανά όλη η διαδικασία για να ανοίξει.
ανοίγει μετά απο λίγη προσπάθεια, αρχίζω να ρυθμίζω απο την αρχή, τα κάνω όλα και γράφει κανονικά, αν μπω μέσα στα μενου μπορεί να κολλήσει πάλι, αν το κλείσω πάλι θα χάσεις τις ρυθμίσεις..
και όλα αυτά εκτός δικτύου.
δοκίμασα άλλον δίσκο αλλά πάλι τα ίδια.
το πήγα στο κατάστημα που το αγόρασα το κράτησε 5-6 μέρες, τις πρώτες 2 μια χαρά μετά άρχισε τα κολλήματα(στο κατάστημά του έγινε αυτό)
τώρα το έχω απο την παρασκευή και γράφει, αλλά αν το κλείσω θα τα χάσει όλα.
και αν το πειράξω θα κολλήσει..

paulk
28-12-16, 09:58
Ξέρετε κάποιο κατάστημα που μπορεί να το φτιάξει?
Να είναι έμπιστος.

paulk
08-01-17, 16:00
σήμερα έκατσα και άνοιξα το καταγραφικό...εντώπισα κάτι πάνω στην πλακέτα απο την κάτω μεριά..
για δείτε την δεύτερη εικόνα το έχω κυκλώσει.
είναι ακριβώς κάτω απο buzzer, αλλα αυτό δουλεύει μια χαρά, κάνει μπιπ

ggr
08-01-17, 17:27
Eιναι υπολειματα απο flux,προφανως το buzzer κολληθηκε με το χερι λογω αντικαταστασης πχ.
Δεν εχει να κανει με το προβλημα σου.

paulk
08-01-17, 18:27
μμ μάλιστα..έχει ένα ρελε ακούγετε το κλικ αλλά όχι αμέσως όπως όταν ήταν στα καλά του
αν και αποκλείεται να είναι αυτό γιατί δεν μου κρατάει την μνήμη..
https://www.google.gr/search?q=hui+ke&espv=2&biw=1536&bih=736&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjw9P649LLRAhVEWywKHU93AEYQ_AUIBigB#tbm= isch&q=huike+relay&imgrc=Mv-ZYK6dMDE0MM%3A
λες να είναι αυτό;;
θα το στείλω στην αθήνα μεσα στην βδομάδα απλά αν είναι κάτι εύκολο μπορώ να το φτιάξω.

lepouras
12-01-17, 14:57
να πω μια βλακεία? η ψήκτρα που είναι επάνω στον επεξεργαστή έτσι όπως έχει γυρίσει επάνω στον κρύσταλλο υπάρχει περίπτωση να του μεταφέρει θερμοκρασία και να τον επηρεάζει με αποτέλεσμα να επηρεάζει και άλλα?

paulk
12-01-17, 17:16
Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω έτσι ήταν απο την ημέρα που το αγόρασα...
Και απορία το έχω πως μπορώ να το ισιώσω;;

picdev
12-01-17, 18:59
ο κρύσταλος δεν πρέπει να ακουμπάει πουθενά, αν κουμπάει και έχει φάει τόση ζεστη ίσως να εχει καταστραφεί.
δύσκολα ισιώνει αν ειναι με την ειδική κόλλα , να σου πω να το ζεστάνεις ? με ζεστό αέρα και να αλλάξεις και κρύσταλλο.

Επίσης με εναν παλμογράφο θα έλεγχα ολες τις τάσεις των παλμοτροφοτικών μήπως την έχει ακούσει κάποιος πυκνωτής