PDA

Επιστροφή στο Forum : Λειτουργία πισίνας μηχανοστάσιο



thespyros
31-12-16, 09:29
Καλημέρα κ καλη χρονια θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικα με τον χειρισμό του μηχανοστασιου πισινας

stratos111
31-12-16, 12:51
Καλημέρα και επίσης. Ο χειρισμός του μηχανοστασίου μιας πισίνας είναι αρκετά εύκολος. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

nikosp
31-12-16, 13:22
Καλημέρα κ κακη χρονια θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικα με τον χειρισμό του μηχανοστασιου πισινας
Να εύχεσαι κακή χρονιά τέλος πάντων δεν είναι και τοσο ευγενικό πάντως

ggr
31-12-16, 16:54
Μαλλον θα εγινε λαθος στην πληκτρολογηση, Το κ ειναι διπλα στο λ.

nikosp
31-12-16, 17:32
Μαλλον θα εγινε λαθος στην πληκτρολογηση, Το κ ειναι διπλα στο λ.
Μάλλον κάτι τέτοιο έγινε αλλά υπάρχει και τρόπος να διορθωθεί όμως και μέχρι τωρα δεν έγινε

pstratos
31-12-16, 17:53
Τα μηχανοστάσια πισίνας είναι καταπληκτικά. Μυρίζουν χλώρια, έχουν υγρασία και καμια φορά σαλιγκάρια!!
Προσωπικά τα συχαίνομαι γιατι καθότι άοσμος δεν μυρίζω τα χλώρια, μου λεκιάζουν τα ρούχα και γίνομαι ρεζίλι μετά στην πισίνα.
Γενικά πρέπει να τα αποφεύγεις σαν το διάολο το λιβάνι. να προτιμάς να τα χειρίζεσαι μέσω τηλεματικής από τον χώρο της πισίνας, με Μοχίτο και μαγιό.
Πουλάς πιο ακριβα την υπηρεσία σου και έχεις και τα τυχερά σου.

Καλή χρονιά να έχουμε, με προσοχή στους πάγους. Κρύώνουν τα CPLD και σέρνονται οι αυτοματισμοί μας :001_tt2:

thespyros
01-01-17, 05:53
Καλη χρονια παιδια ηταν λάθος πληκτρολόγιο

Μια ερώτηση ακομα μου θολονη το νερο συνεχώς τι μπορεί να φταει?? Τι ριχνω απο χημικό?

olddog
01-01-17, 09:58
Καλη χρονια Σπυρο σε σενα και στην οικογενεια σου.

Απο οτι βλεπω μετα τον υποσταθμο σε χωσανε και στις πισινες!!!! Ασε φιλε η δουλεια του συντηρητη φτανει παντου :001_unsure: .
Διαβασε απο κατω το link για τα χημικα και να ελεγχεις οτι ανακυκλωνεται το νερο συνεχως .... Αντε καλη συνεχεια

http://www.pools123.gr/manuals/Water-treatment-for-Intex-pools.pdf

ELECTRONIC JUNK DEALER
01-01-17, 12:25
Καλή χρονιά σε όλους..... από πότε έχεις να καθαρίσεις το φίλτρο??? την άμμο από το φίλτρο ποσά χρονιά έχεις που την άλλαξες???

thespyros
01-01-17, 17:24
Κάνω κάθε μέρα ανάποδες πλύσεις φίλτρου ...ευχαριστώ όλους για τς ευχές σας από χώσιμο έχει πολύ πράγμα

thespyros
01-01-17, 17:24
Αλλά μπαίνω σιγά σιγά στο κλίμα χάρη σε σας

panayiotis1
02-01-17, 09:34
Κάνω κάθε μέρα ανάποδες πλύσεις φίλτρου ...ευχαριστώ όλους για τς ευχές σας από χώσιμο έχει πολύ πράγμα

---υγεία και ισχυρούς οργασμούς εύχομαι σε όλους---

Αφου κάνεις backwash καθε μέρα (προφανώς έχεις φίλτρο άμμου) και κάθε μέρα ειναι θολή, τότε δεν είναι θέμα φιλτραρίσματος ή ανακυκλοφορίας. Ειδικά με τετοιες θερμοκρασίες. (με 2 ωρες ημερήσια ανακυκλοφορία τωρα το χειμώνα , το νερό πρεπει να είναι διαμαντι).
Πρέπει αρχικά να μετρήσεις τα δύο βασικά, ΡΗ και χλώριο και να προσπαθήσεις να τα φέρεις στα μέτρα τους. Ειδικά το ΡΗ σου τωρα πρέπει να το κρατας να μην περνάει το 7,4.
Ξεκίνα αρχικά με ένα σοκ (shock , διχλωρο 55, είναι η άσπρη σκόνη που μυρίζει πολύ έντονα), ρίξε 250ml ανα 40κυβικά για αρχή και βάλε το μοτέρ να δουλεύει στο manual όλη τη νύχτα. (Λέω νύχτα για να μην κάνει κανεις μπάνιο μέχρι να το εξασθενήσει λίγο). Αν το πρωι το νερό είναι κρυσταλλο, τότε είσαι οκ. Αν έχει πάλι θολούρα, τότε αρχιζεις να κοιτας για άλλα.
Αν είναι επιβαρυμένο το περιβάλλον σου με σκονες, χωματα, πρασινο κτλ μηπως πρεπει να κοιταξεις και τις δόσεις του κροκκιδωτικού σου , μπορει να σου έχει πετρωσει την άμμο και να μην κανει καθολου δουλεια.
Την χρησιμοποιείς τωρα το χειμώνα? ειναι ιδιωτική ή σε ξενοδοχείο? τη θερμαίνεις? ειναι με liner? skimmer? υπερχείλιση?

thespyros
02-01-17, 15:19
Όχι ξενοδοχείο είναι εσωτερική

antonisfa
03-01-17, 08:38
Σπυρο καλη χρονια και σε ολους σας.
Εχω κατασκευασει πολλες πισινες κ οχι μονο.Αν θελεις στειλε μου πμ το σκαιπ σου να σε βοηθησω.
Αντωνης

..

thespyros
03-01-17, 10:49
Αν θες μπορούνε να συνεργαστούμε εάν έχεις και χημικά να περνώ από σένα να σε προτείνω να μ πεις Κ εσυ πως θα την κάνω γιατί τώρα ανέλαβα και μαθαίνω

antonisfa
03-01-17, 14:59
Αν θες μπορούνε να συνεργαστούμε εάν έχεις και χημικά να περνώ από σένα να σε προτείνω να μ πεις Κ εσυ πως θα την κάνω γιατί τώρα ανέλαβα και μαθαίνω

Καλημερα
Παει καιρος που σταματησα να ασχολουμε με τις πισινες.
Εργαζομαι σε τομεα συντηρησης (βιομηχανια) δεν εχω επαφες με προμηθευτες χημικων, μπορω ομως να σου προτεινω καπιους που θα σε - τους συνεφερε οικονομικα.

Συμβουλες συντηρησης και καλης λειτουργιας της πισινας μπορω να σου δωσω και αφιλοκερδως...
Η γνωση και η εμπειρια πρεπει να μεταδιδεται.
Ηδη ο Παναγιωτης σου ανεφερε καποια στοιχεια του νερου που προσεχουμε να βρισκονται σε καποιες τιμες για να εχουμε διαυγες το νερο.
Οπως για παραδειγμα η τιμη του PH απο 7.2 που μπορει να βρισκεται τις πρωινες ωρες 7.4 το ιδανικο κατα τις μεσημεριανες και με αρκετη ηλιοφανεια εως και 7.6 ειναι επιτρεπτο κατα τις βραδυνες ωρες ( απο 20-00 και μετα ) οπου και θα γινεται η ριψη των καθημερινων χημικων. Αφου εισαι οκ με το PH τοτε μπορεις να ασχοληθεις με τη χλωριωση.

Η ανακυκλοφορια ολοκληρου του νερου θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 3 φορες ημερησιως ( αυτοματη λειτουργια αντλιων) και κανονικα θα εχεις κ σε αυτοματη λειτουργια καποια χημικα οπως το θειικο οξυ για τη μειωση του PH ή σοδα για την αυξηση του, καθως κροκιδωτικα και αλγεοκτονα.
Εαν δεν ξερεις αναλογιες αυτες αναγραφονται συνηθως στα δοχεια τους.

Για οτι αλλο θες ρωτα με ή στειλε πμ

thespyros
04-01-17, 09:35
Καλημέρα σήμερα που έκανα μέτρηση βρήκα το ph κατεβάσαμενο Κ 6,6 όποτε έβαλα σκόνη για αύξηση έκανα πλύσεις φίλτρου ανάποδες και θα μετρήσω σε κανένα 2 ώρα να δω

vasilisd
04-01-17, 11:57
Καλημέρα σήμερα που έκανα μέτρηση βρήκα το ph κατεβάσαμενο Κ 6,6 όποτε έβαλα σκόνη για αύξηση έκανα πλύσεις φίλτρου ανάποδες και θα μετρήσω σε κανένα 2 ώρα να δω



Σπύρο γιατί δε συμβουλεύεσαι το κατάστημα που σας προμηθεύει χλώρια ph κλπ; Αυτοί θα σου δώσουν μια εικόνα για το πως πρέπει να χειρίζεσαι την πισίνα.
Πλύσεις του φίλτρου κάνεις μετά από κάθε σκούπισμα, για να καθαρίσεις την άμμο του και όχι κάθε που βλέπεις το νερό θολό. Σκούπισμα και βούρτσισμα των τοιχωμάτων συχνά, κράτα το χλώριο στο 1,5 με 2 και το ph 7,2 με 7,6. Τις ποσότητες που πρέπει να χρησιμοποιείς ανάλογα τα κυβικά της πισίνας σου, θα τις βρεις στις συσκευασίες των χημικών.
Οι ώρες λειτουργίας του μοτέρ της πισίνας δε βγαίνουν αυθαίρετα, πρέπει το νερό της πισίνας να περνάει απο το φίλτρο 4 με 5 φορές ημερησίως, ανάλογα λοιπόν τα κυβικά ανα ώρα που αντλεί το μοτέρ και τα κυβικά της πισίνας βγαίνει και ο χρόνος.
Χλώριο σοκ κάθε 15 μέρες, αλγοκτόνο επίσης ανά 15 μέρες. Αλγοκτόνο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και νωρίτερα, αν έχεις έξαρση άλγης. Κροκιδωτικό θα σου έλεγα κάθε 10 ημέρες, και την επόμενη κάνεις σκούπισμα.
Πλύσιμο του φίλτρου για περίπου 1 με 1,5 λεπτό. Μετά το πλύσιμο, γυρίζεις την πολυβάνα στη θέση rinse, για περίπου 1 λεπτό ωστε να καθίσει η άμμος πάλι κάτω.
Όταν καθαρίζεις με την βούρτσα ή την σκούπα, κάνε απαλές κινήσεις και όχι απότομες ώστε άλγη ή τυχών σωματίδια να μην εξαπλώνονται στο νερό.

thespyros
04-01-17, 13:16
Σε ευχαριστω

antonisfa
04-01-17, 16:28
Το χλωριο δεν πρεπει να ξεπερνα το 0.9mg/lt

Στα φιλτρα αμμου κανεις backwash (θεση πολυβανας) εως οτου καθαρισει απο θολουρα το νερο που φαινεται σε καποιο διαφανο καπακι που θα βρισκεται στο ανοιγμα στο επανω μερος αυτου ή στο πλαι επανω στην πολυβανα εαν φοραει φιλτρα TRITON.

Βγαλε καμια φωτο απο πισινα (να δουμε υπερχειλιση) και μηχανοστασιο (αντλιες φιλτρων υδρομασαζ ή και spa ) αν εχει.

Υπαρχει συστημα αυτοματης σκουπας?

Εχει δεντρα ο περιβαλλοντας χωρος και τι ειδους?

thespyros
04-01-17, 16:38
Ναι φίλε μου έχω Κ σκούπα έχουμε δυο αντλίες μια ανακυξλοφοριας και μια καταρράκτη Κ μια τζακούζι ένα φίλτρο με μια πολυβανα

antonisfa
04-01-17, 16:44
Καλημέρα σήμερα που έκανα μέτρηση βρήκα το ph κατεβάσαμενο Κ 6,6 όποτε έβαλα σκόνη για αύξηση έκανα πλύσεις φίλτρου ανάποδες και θα μετρήσω σε κανένα 2 ώρα να δω

Για να παρεις σωστη μετρηση κοιταξε την παροχη σε m3 ανα ωρα και βγαλε ποσο χρονο χρειαζονται οι αντλιες για να ανακυκλοφορησουν ολο το νερο της πισινας.

Εαν εχεις για παραδειγμα 4 συνολο αντλιες 2 σε αυτοματη λειτουργια και 2 σε κατασταση αναμονης για να μοιραζονται τη συντηρηση, βαλε και αυτες σε λειτουργια χειροκινητη για να μην περιμενεις απο τις 2 να κανει το μισο χρονο.
Προσεξε μονο καθε φορα που χειριζεσαι βανες (αναρροφησης ή καταθλιψης) να κλεινεις (off) την εκαστοτε αντλια απο τον πινακα ωστε να αποφυγεις τπτ σπασιματα!:biggrin:

Ποσα φωτα εχεις? Led ή τα κλασικα 12v/300w?

οκ τωρα ειδα οτι ποσταρες

antonisfa
04-01-17, 17:57
Καλη χρονια παιδια ηταν λάθος πληκτρολόγιο

Μια ερώτηση ακομα μου θολονη το νερο συνεχώς τι μπορεί να φταει?? Τι ριχνω απο χημικό?
Εφοσον το pH ειναι οκ κανεις χλωριωση σοκ με 90αρι χλωριο (εδω πρεπει να εξοικειωθεις με τις ονομασιες τους)
και η επομενη κινηση ειναι πλυσεις στα φιλτρα και ριψη κροκιδωτικου (αναλογια πρωτου start up)
Tα υπολοιπα τα ειπαμε στο #22

Ενα καλο tip που ισως να μην γνωριζεις για τη ριψη των χημικων π.χ. χλωριο 60αρι (συντηρησης) μπορεις εναλλακτικα να ριχνεις τη σκονη περιμετρικα στην πισινα (normal) ειτε ταμπλετες αργης διαλυσης στη δεξαμενη υπερχειλισης ειτε στα skimmers (φρεατια υπερχ/σης) αναλογης δοσολογιας καθως και στο καλαθακι του προφιλτρου της εκαστοτε αντλιας ανακυκλοφοριας.

vasilllis
04-01-17, 20:30
Οποιος πεσει μεσα στην πισινα τον βλεπω να γινεται χελωνονιτζακι.
Αυτα ανα τριωρο δεν θελουν ελεγχο;εφοσον λειτουργει;

antonisfa
04-01-17, 21:34
Οποιος πεσει μεσα στην πισινα τον βλεπω να γινεται χελωνονιτζακι.
Αυτα ανα τριωρο δεν θελουν ελεγχο;εφοσον λειτουργει;

Ελα Βασιλη τι εννοεις θελουν μετρηση τα χημικα?
Αν ναι κοιτα ριχνεις τις ποσοτητες που πρεπει για συντηρηση απο τις 7 η ωρα αργα το απογευμα και την αλλη μερα εισαι ετοιμος απο τις πρωινες ωρες για μπανιο.
Μια τυπικη μετρηση κανεις το πρωι μηπως πηγε κατι στραβα τη νυχτα.
Οσο ριχνεις χημικα πρεπει να λειτουργει η φιλτρανση, σε λειτουργια αντλιες δοσομετρικα κ.α.

Υ.Γ. Για να γινεις χελονονιντζακι θα πρεπει να παει κατι πολυ στραβα για παραδειγμα να εξατμιστει το καλοκαιρι το χλωριο και να φερει αγερι καμια φουρνια λιπασμα στο νερο απο διπλανο χωραφι :001_unsure:

antonisfa
04-01-17, 22:28
Αυτό θα βοηθήσει πιστεύω έψαξα και στο βρήκα

vasilllis
05-01-17, 00:47
Ελα Βασιλη τι εννοεις θελουν μετρηση τα χημικα?
Αν ναι κοιτα ριχνεις τις ποσοτητες που πρεπει για συντηρηση απο τις 7 η ωρα αργα το απογευμα και την αλλη μερα εισαι ετοιμος απο τις πρωινες ωρες για μπανιο.
Μια τυπικη μετρηση κανεις το πρωι μηπως πηγε κατι στραβα τη νυχτα.
Οσο ριχνεις χημικα πρεπει να λειτουργει η φιλτρανση, σε λειτουργια αντλιες δοσομετρικα κ.α.

Υ.Γ. Για να γινεις χελονονιντζακι θα πρεπει να παει κατι πολυ στραβα για παραδειγμα να εξατμιστει το καλοκαιρι το χλωριο και να φερει αγερι καμια φουρνια λιπασμα στο νερο απο διπλανο χωραφι :001_unsure:
εννοω
τριωρο ελεγχο το νερο ,Ειδικα καλοκαιρι αν βουτανε 100 ατομα την ωρα,Δοσομετρικα οταν λες?δεν πρεπει να εχει τετοια συστηματα αφου με το χερι τα ριχνει.

thespyros
05-01-17, 08:07
Την αντλία ανακυκλωφοριας την εχωσυνεχεια ον

antonisfa
05-01-17, 08:14
εννοω
τριωρο ελεγχο το νερο ,Ειδικα καλοκαιρι αν βουτανε 100 ατομα την ωρα,Δοσομετρικα οταν λες?δεν πρεπει να εχει τετοια συστηματα αφου με το χερι τα ριχνει.


Ναι φυσικα και θελει συχνο ελεγχο.

Οταν πεφτουν πολλα ατομα μειωνονται αισθητα οι τιμες των χημικων (απο διαφορους λογους)
Για αυτο μιλησα για δοσομετρικες αντλιες και αυτοματο ελεγχο ειδικα του pH με αισθητηριο στη γραμμη εξοδου των φιλτρων.

Αν τωρα τα ριχνει με το χερι θα πρεπει να εχει υπ οψιν του να "τσιμπαει" λιγο τις τιμες προς τα πανω για να εχει περιθωριο ημερησιες απωλειες (πολλοι λουομενοι - δυνατη ηλιοφανεια).

antonisfa
05-01-17, 08:21
Την αντλία ανακυκλωφοριας την εχωσυνεχεια ον

Καλα κανεις και τη δουλευεις συνεχεια αν ομως σου συμβει κατι στον κινητηρα ή στην αντλια (χτυπησει ρουλμαν ή στυπιοθληπτη μηχανικο) τι θα κανεις?

Ειδικα σε ξενοδοχειο εστω και αν φοραει ενα φιλτρο εγω υπολογιζα 2 αντλιες.
Να μοιραζονται τις ωρες λειτουργιας και να εχεις 1 spear οταν υπαρξει αναγκη.
Αν θες τους το προτεινεις κιολας φαινεται λογικο και θα τους αρεσει η ιδεα! :001_rolleyes:
Ιδιαιτερα αν μπορουσες να κανεις και εσυ την τοποθετηση και τις μετατροπες στα πλαστικα/ηλεκτρολογικα...:biggrin:

vasilllis
05-01-17, 09:21
Αντωνη για το οζον τι αποψη εχεις?εχω δει που παραγουν με την μεθοδο της ηλεκτρολυσης??? Την χρησιμοποιει χωρις αλλα φαρμακα + λαμπα UV για αποστειρωση.

antonisfa
05-01-17, 11:16
Αντωνη για το οζον τι αποψη εχεις?εχω δει που παραγουν με την μεθοδο της ηλεκτρολυσης??? Την χρησιμοποιει χωρις αλλα φαρμακα + λαμπα UV για αποστειρωση.


H μεθοδος του οζοντος ειναι ανεξαρτητη απο την ηλεκτρολυση του αλατος και ανεξαρτητη απο της λαμπας UV.
H 1η προσφερει εξοικονομηση σε χλωρια εως και 50%
Η 2η εως και 80%
Η 3η εως και 100%
Για την 1η λεω πως το οζον εχει χιλιαδες φορες περισσοτερη απολυμαντικη δραση απο το χλωριο
Για τη 2η λεω πως αλατι διαλυτεο σε νερο πισινας σε αναλογια 6γρ ανα λιτρο μεσω του ηλεκτροδιου μετατρεπεται σε ενεργο απολυμαντικο μεσο. Κοστος τουλαχιστον 3000€ επιπλεον των αλλων χημικων
Για την 3η δε γνωριζω κοστος και συντηρηση αλλα καταστρεφει 100% βακτηρια μυκητες κ.α

Fixxxer
05-01-17, 14:45
Καλα κανεις και τη δουλευεις συνεχεια αν ομως σου συμβει κατι στον κινητηρα ή στην αντλια (χτυπησει ρουλμαν ή στυπιοθληπτη μηχανικο) τι θα κανεις?

Ειδικα σε ξενοδοχειο εστω και αν φοραει ενα φιλτρο εγω υπολογιζα 2 αντλιες.
Να μοιραζονται τις ωρες λειτουργιας και να εχεις 1 spear οταν υπαρξει αναγκη.
Αν θες τους το προτεινεις κιολας φαινεται λογικο και θα τους αρεσει η ιδεα! :001_rolleyes:
Ιδιαιτερα αν μπορουσες να κανεις και εσυ την τοποθετηση και τις μετατροπες στα πλαστικα/ηλεκτρολογικα...:biggrin:


Αυτο θα ελεγα κι γω πρεπει να εχεις ανταλλακτικα, και καλα τα μικρα ανταλλακτικα τυπου ρουλεμαν ή στυπιοθληπτες αλλα τα μεγαλα τυπου κινητηρας spear πολλα ξενοδοχεια δεν τα εχουν για λογους κοστους και μαλακιας των οικονομικων διευθυντων...

Εδω ξερω 5αστερα ξενοδοχεια που πανε οι τεχνικοι συντηρησης με δικα τους εργαλεια...
Σοβαρα ξενοδοχεια εχουν σε αποθηκες ανταλλακτικα για παν ενδεχομενο...αλλο ενα ξενοδοχειο
Σοβαρα ξενοδοχεια εχουν συντηρητες πισινας και οχι ηλεκτρολογο που να ξερει και λιγο υδραυλικα, λιγο να βαφει και λιγο να ξερει απο ξυλουργικα...
Στο παραπανω εχω δει προσφατη αγγελια...
Off topic

thespyros
05-01-17, 15:07
Κ εγω Ετσι Έιμαι Δυστυχώς ηκεκτρολογος για ολα.προσοαθω να βαλω ταξη σε ολα εκει μεσα

antonisfa
05-01-17, 16:12
Κ εγω Ετσι Έιμαι Δυστυχώς ηκεκτρολογος για ολα.προσοαθω να βαλω ταξη σε ολα εκει μεσα

Κοιταξε τουλαχιστον καποια βασικα λειτουργικα πραγματα να δουλευουν σωστα.
Ας δουμε ενα ενα...
Ας πουμε για παραδειγμα οταν καει μια λαμπα απο αυτες μεσα στο νερο στους προβολεις που εχεις (δεν ειπες τι εχεις) πως την αλλαζεις? Κατεβαζεις τη σταθμη του νερου ή εχει αρκετο καλωδιο να βγει εξω?(ερωτηση κρισεως)

thespyros
05-01-17, 16:36
Έχω βάλει προβολείς λεντ Είναι 12βολτ έχουμε μετασχηματιστές στον πίνακα , κατεβάζω την. Στάθμη έως την Μέση και μετά μπαίνω από τα πλαγιά με ακροβατικά την αλλάζω .. είναι λίγο περίεργη κατάσταση αλλά πρέπει να βγάλω άκρη !!!

Για αυτό δώστε μ συμβουλές

Να κάνω μια σωστή συντήρηση

antonisfa
05-01-17, 17:43
Έχω βάλει προβολείς λεντ Είναι 12βολτ έχουμε μετασχηματιστές στον πίνακα , κατεβάζω την. Στάθμη έως την Μέση και μετά μπαίνω από τα πλαγιά με ακροβατικά την αλλάζω .. είναι λίγο περίεργη κατάσταση αλλά πρέπει να βγάλω άκρη !!!

Για αυτό δώστε μ συμβουλές

Να κάνω μια σωστή συντήρηση
http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/eusa_wall.gif
Το φανταστηκα οτι υπηρχε περιπτωση να εχει γινει πατατα με τους προβολεις γιαυτο σε ρωτησα ...

Να αδειαζεις το νερο μεχρι τη μεση...., και αν θες να το κανεις με λουομενους μεσα?
Αστειευομαι!
Λοιπον να τελειωνει ενα ενα
Ανοιξε με την πρωτη ευκαιρια ενα εμπροσθιο προβολεα (κουμπωτο ειναι ή με βιδακια(ξυλο που το θενε)) και δες το πρασινο σιλικονουχο καλωδιο ή οτι φοραει μεχρι που φτανει...αν φτανει που δεν φτανει εως τον περιβαλλοντα χωρο ποση αποσταση ειναι για να αλλαζεις την καθε λαμπα με ανεση χωρις αυτη τη μανουρα και ταλαιπωρια...
Παραγγειλε χυμα καλωδιο 2Χ4 ειναι αυτο συνηθως εκτος αν εκαναν κ εκει οικονομια.
Προσεξε το λαστιχο (o-ring) να εφαρμοσει καλα στο στρογγυλο καπακι βαλε κ λιγη βαζελινη και κουμπωσετο με το ελατηριο καλα στη θεση του.
Προσεξε να εχουν ακροδεκτες με τρυπα στο σημειο συνδεσης. Κανε το ιδιο σε ολες τις φωλιες και καθαρισες απ αυτο

Άλλο.... λεγε να δουμε....:whistle:

thespyros
05-01-17, 18:56
Με το φίλτρο τι κάνω φίλε ; δεν ξέρω με την άμμο τη παίζει το μανόμετρο συνέχεια ΣΤα κόκκινα το βλέπω

thespyros
05-01-17, 22:24
Προσπαθω να φτιαξω την συντήρηση γιατι βρήκα χαλια τα θέματα εδω

antonisfa
05-01-17, 22:59
Με το φίλτρο τι κάνω φίλε ; δεν ξέρω με την άμμο τη παίζει το μανόμετρο συνέχεια ΣΤα κόκκινα το βλέπω

Αν μου λες βλεπεις το μανομετρο στο κοκκινο αυτο δε μου λεει τπτ.
Δεν αναφερεις σε τι πιεση βρισκεται στο κοκκινο.
Ενα ειναι σιγουρο πως το μανομετρο δεν μπηκε τυχαια εκει. Σου δειχνει σε τι κατασταση βρισκεται η αμμος μεσα στο φιλτρο. Οταν π.χ. απο κανονικη λειτουργια με καθαρο φιλτρο σου δειχνει 0.8 bar τωρα σου δειχνει 1.5 bar ή παραπανω αυτη ειναι η διαφορικη πιεση και σου δειχνει ποσο βρωμικη ειναι η αμμος και οτι πας για backwash (πλυσεις).
Αυτες εως οτου καθαρισει το γυαλακι οπως ανεφερα σε προηγουμενο ποστ ή πασει η πιεση του στα πιο χαμηλα επιπεδα.
Μαλιστα θα σου ειναι ορατο το φουσκωμα του πολυεστερικου φιλτρου οταν ειναι βρωμικο και το ξεκινας σε θεση filtration της πολυβανας(απ το ζορι του μοτερ της αντλιας)
Συμβαινει σπανια να σου ριχνει κ το θερμικο του κινητηρα...
Ελπιζω να εγινα κατανοητος Σπυρο

thespyros
05-01-17, 23:14
Ωραίος θα το δω

antonisfa
06-01-17, 12:14
Ιδιαιτερα για το τζακουζι θα ελεγα να επιθεωρησεις αν λειτουργει το Emergency Stop το μανιταρι που λογικα βρισκεται στο επανω μερος στο τζακουζι του περιβαλλοντα χωρου. Να σταματα την αντλια ανακυκλοφοριας και την αντλια του υδρομασαζ.
Ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει αν δεν υπαρχει πρεπει να προτεινεις να τοποθετηθει.

Σπυρο ριξε μια ματια και στα παρακατω θα βρεις αρκετες απαντησεις στο θεμα σου


http://www.masterpool.gr/%CF%83%CF%85%CF%87%CE%BD%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%C F%82.php







(http://www.masterpool.gr/%CF%83%CF%85%CF%87%CE%BD%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%C F%82.php)

thespyros
06-01-17, 13:32
Καλημέρα μανιτάρι υπάρχει αλλά η αντλία κάηκε την πήγα για επισκευή είχε ανάψει το τύλιγμα και έριξε θερμικό δεν ξέρω τον λόγο από τι προσήλθε γαιτι δουλεύε κατά διαστήματα
Πάντως από ότι είδα έχει πολλές φάουλ πατέντες Κ δεν ξέρω αν μπορώ να τα διορθώσω γιατί είναι Κ παλιά εγκατάσταση ..

thespyros
06-01-17, 16:35
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΧΛΩΡΙΟ (σε ταΒ΅πλέτες):Μετά την δύση του ηλίου και Β΅ε τις αντλίες σε λειτουργία,Τοποθετήστε στον χλωριοτή που επιπλέει 1 ταΒ΅πλέτα χλωρίου200γρα¡¡αριων ανά/ 40 m3, όταν έχει τελειώσει η προηγούΒ΅ενηταΒ΅πλέτα (περίπου κάθε 2-4 ηΒ΅έρες).pH minus (-):Αν Β΅ετά τις καθηΒ΅ερινές Β΅ετρήσεις κριθεί αναγκαίο να Β΅ειωθεί η τιΒ΅ήτου pH, προσθέστε 10 γρα¡¡άρια ανά κυβικό νερού (m3)νερού,διαλυΒ΅ένο σε λεκάνη Β΅ε νερό και ρίξτε το περιΒ΅ετρικά. Λειτουργήστε τοφίλτρο για 4-6 ώρες για Β΅είωση του pH κατά 0,1-0,2 βαθΒ΅ό.pH plus (+):Αν Β΅ετά τις καθηΒ΅ερινές Β΅ετρήσεις κριθεί αναγκαίο να αυξηθεί η τιΒ΅ήτου pH, προσθέστε10 γρα¡¡άρια ανά κυβικό νερού (m3)νερού,διαλυΒ΅ένο σε λεκάνη Β΅ε νερό και ρίξτε το περιΒ΅ετρικά. Λειτουργήστε τοφίλτρο για 4-6 ώρες για αύξηση του pH κατά 0,1-0,2 βαθΒ΅ό.ΧΛΩΡΙΟ ( σε κόκκους): Η διαδικασία του σοκ πρέπει να γίνετε σε περίπτωση που Β΅ας ξεφεύγειτο νερό της πισίνας 10-15 γρα¡¡άρια ανά κυβικό m3.

thespyros
08-01-17, 17:11
Ερώτηση το σοκ Εινσι το χλώριο ;;μπορώ να βάλω χλώριο Κ αλγοκτονο μαζί ;;

antonisfa
10-01-17, 08:38
Αν εννοεις τη χλωριωση σοκ ναι με το χλωριο 90 γινεται.
Δεν αναμιγνυεις ποτε τα χημικα.
Μια μια τιμη διορθωνεις και προχωρας. Υπομονη θελει.

thespyros
10-01-17, 09:13
Άρα φίλε μου Αντώνη μετράω πχ για αρχή Κ χλώριο Κ συμπληρώνω ανάλογα σωστά ;;

antonisfa
10-01-17, 23:31
Άρα φίλε μου Αντώνη μετράω πχ για αρχή Κ χλώριο Κ συμπληρώνω ανάλογα σωστά ;;


Ναι καπως ετσι....
Για πες τι θεμα εχεις τωρα και πας για σοκ.
Ή για να μην απασχολουμε τα θεματα :001_unsure: (τους πρηξαμε τους ανθρωπους...πισινες και πισινες συνεχως) στειλε pm , ....

lepouras
11-01-17, 02:01
Ναι καπως ετσι....
Για πες τι θεμα εχεις τωρα και πας για σοκ.
Ή για να μην απασχολουμε τα θεματα :001_unsure: (τους πρηξαμε τους ανθρωπους...πισινες και πισινες συνεχως) στειλε pm , ....
γιατί?
αφού ήσαστε ακριβός σε αυτό που ζητάει ο τίτλος στο θέμα.

thespyros
11-01-17, 06:24
Μου μυρίζει κάπως η πισίνα Κ κάποιες στιγμές μ είναι θολη

antonisfa
11-01-17, 07:46
γιατί?
αφού ήσαστε ακριβός σε αυτό που ζητάει ο τίτλος στο θέμα.
Σωστα μιλας!

antonisfa
11-01-17, 07:50
Μου μυρίζει κάπως η πισίνα Κ κάποιες στιγμές μ είναι θολη
Κοιταξε αν εχεις το χλωριο εντος οριων καθως και το PH .
Τη θολουρα την αντιμετωπιζεις ριχνοντας κροκιδωτικο με ποσοτητες σα να ξεκινας με φρεσκο νερο.

thespyros
11-01-17, 10:34
Δηλαδή φίλε μου ρυθμίζω πχ Κ μετά χλώριο Κ ρίχνω ένα ποτήρι κροκοδιτικο!;;; να κάνω Κ back wash??

antonisfa
11-01-17, 12:14
Δηλαδή φίλε μου ρυθμίζω πχ Κ μετά χλώριο Κ ρίχνω ένα ποτήρι κροκοδιτικο!;;; να κάνω Κ back wash??
Τα πρωτα δυο οπως τα ειπες για το κροκιδοτικο ριχνεις την ποσοτητα που σου γραφει ο παρασκευαστης επι 2
Για παραδειγμα αν σου γραφει συντηρηση 3γρ.ανα κυβικο νερου τοτε ριχνεις 6 γρ.
Διαιρεις τα συνολικα κυβ.της πισινας με τα 6 και το βαζεις σε ενα δοχειο.
Ριχνεις το υγρο περιμετρικα των τοιχοματων εχοντας την αντλια ανακυκλοφοριας να λειτουργει με το φιλτρο στη θεση filtration.
Δεν κανεις backwash.
Το κροκιδοτικο χρειαζεται χρονο για να συγκεντρωσει τα σωματιδια κανοντας τα μεγαλυτερα - κανα 2ωρο- και εφοσον δεις μετα να ξεθολωνει το νερο τοτε ξεπλυνε το φιλτρο εως δεις να καθαριζει το νερο της αμμου.

thespyros
11-01-17, 12:48
Ευχαριστώ Αντώνη πολύ πολύτιμες οι συμβουλές

thespyros
13-01-17, 07:52
Καλημέρα κάθε μέρα εδώ και 3 μέρες βρίσκω χαμηλό ph και λίγο χλώριο γιατί συμβαίνει αυτό ;;

panayiotis1
13-01-17, 10:22
Καλημέρα και συγνώμη που θα φανώ κάπως κακούλης αλλά ειλικρινά , προσπαθω να καταλάβω ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου βρε Σπύρο και δεν.
Εχεις ξεκινήσει με έναν τίτλο περι λειτουργίας του μηχανοστασίου και ζητάς απόψεις για το χειρισμό.. Δηλαδή να σου πούμε ποια είναι η άποψή μας σε τί ακριβως;

Τελος πάντων , μετά προσπαθείς να γίνεις λιγο πιο σαφής, λες οτι έχεις θολό νερο. Σου απαντούμε τι να κάνεις και δεν μας λες αν τα έκανες και τί αποτέλεσμα είχες. Εκτός αυτού, πετάς άλλο και άλλο προβλημα μετά, φώτα, καμμένη αντλία, με ποιά σειρά να ρίχνεις τα χημικά κτλ.
Αντιλαμβάνομαι τις αγωνίες σου και το άγχος σου, γιατί προφανώς εσυ κερδίζεις το ψωμί σου εκει και καλά κάνεις, αλλά βάλε μια σειρα για να πάρεις και τακτοποιημένες απαντησεις αλλά και για να είναι ευανάγνωστο το θεματακι από κάποιον που θα το διαβασει στο μέλλον και μπορεί να έχει το ίδιο προβλημα.

Εν τέλη, αν μπορώ να βοηθήσω με κάποιο τρόπο , θα σου πω βιαστικά τα εξης:

Τα πολλά backwash (ανάποδες πλύσεις), ξεπλένουν μεν το φίλτρο από μηχανικά σωματίδια (σκόνη, χωμα, πρασινίλα, βρωμιά) αλλά μαζί με το νερό που πετάς κατά το ξέπλυμα, πετάς και τα χημικά που έχεις βάλει. (Αντιοικονομικο και μετα χρειάζεσαι να ξαναiσορροπήσεις PH και Cl) Δεν ξέρω κατα πόσο είναι απαραίτητα τοσα ξεπλύματα σε μια εσωτερική πισινα..
Αν έχει πετρωσει η άμμος του φίλτρου σου και δεν φιλτράρει πια, ελέγχεται εύκολα. Αλλαξέ την στην τελική.
Οταν μια δεξαμενή που χρησιμοποιείται καθημερινά και κάποιος κερδιζει χρήματα από αυτη (ξενοδοχειο) παρουσιάζει κατι παράξενο, δεν αντιδράς με πανικό γιατι μπορεί να αναγκαστεις να βγάλεις τη λειτουργία της off για μέρες (και αυτό δεν συμφέρει το αφεντικό).
Είπες οτι θόλωσε, οκ. Εκανες σοκ? Εφερες το ΡΗ στα ισα του λίγο? Εριξες και κροκκιδωτικό για την άμμο? Τι είδες? Πως αντέδρασε το νερο? Ξεθόλωσε? Δεν μας είπες.
Τωρα λές οτι βρίσκεις χαμηλό ΡΗ. Το ΡΗ σε μια δεξαμενή έχει την τάση να ανεβαίνει οταν δεν επεμβαίνουμε σε αυτο. Οχι να πέφτει. Αρα, προφανώς, ή την έχεις πλακώσει στο οξυ (PH minus) , ή έχεις χαλασμένο tester.

Τωρα πως είναι το νερό? Ειναι διαυγές? Κάνουν μπάνιο? Τη θερμαίνεις τη πισίνα?

Και κάτι σημαντικό περι ευθυνών. Η διευθυνση του ξενοδοχειου ειναι υποχρεωμένη καθε πρωι να σηκώνει ταμπελάκι που αναφέρει τις ώρες λειτουργίας – χρήσης της πισινας, την τρεχουσα θερμοκρασια του νερου και τις τρέχουσες τιμές ΡΗ και χλωρίου μετρημένες το πρωί και το απόγευμα. Αν εσυ έχεις ΡΗ 6+ ή υψηλό χλώριο το νερό ειναι όξινο και υπερχλωριομένο. Θα μπαίνει Αντετοκουνμπο και θα βγαίνει σουηδέζος. Δες το κιαυτο.

Σορυ αν φανηκα λιγο αυστηρός , παντα με καλή πρόθεση.

thespyros
13-01-17, 12:20
Οκ εντάξει

panayiotis1
13-01-17, 15:00
οκ.. αφού ειναι εντάξει

thespyros
13-01-17, 19:24
Μας την είπες λίγο αλλά δεν πηραζει ;

thespyros
14-01-17, 22:31
Πάντως μ τις οδηγίες σας βλέπω ότι τα πάω καλά μέχρι στιγμής στην πισίνα

ELECTRONIC JUNK DEALER
15-01-17, 21:46
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.... Από προσωπική εμπειρία ... μανόμετρο στο κόκκινο στο δοχείο της άμμου ..κακά μαντάτα...πρόσεχε να μην ζορίσει το μοτέρ .... υπαρχή ένας επαγγελματιας κοντά σου ..... στον Εύοσμο.... αν θελης το τηλεφώνου σε π.μ. μην κάνουμε και διαφήμιση:biggrin::biggrin:...η προσωπική μου γνώμη είναι ότι έχει πετροση η άμμο... μακάρι να κάνω λάθος.... χωρίς να έχω την πρόθεση να προσβάλω κανέναν μερικά πράγματα που κάνεις η σε λένε είναι εντελώς λάθος.... καλά είναι ένας επαγγελματιας να σε δείξει τα βασικά σύμφωνα με την χρήση,κυβικά,διάστασης ,κατασκευή της πισίνας ....αλλιώς βλέπω μερικούς πελάτες να βγάζουν λέπια:biggrin::001_rolleyes::biggrin:

thespyros
15-01-17, 22:35
Στείλε πμ

antonisfa
16-01-17, 12:29
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.... Από προσωπική εμπειρία ... μανόμετρο στο κόκκινο στο δοχείο της άμμου ..κακά μαντάτα...πρόσεχε να μην ζορίσει το μοτέρ .... υπαρχή ένας επαγγελματιας κοντά σου ..... στον Εύοσμο.... αν θελης το τηλεφώνου σε π.μ. μην κάνουμε και διαφήμιση:biggrin::biggrin:...η προσωπική μου γνώμη είναι ότι έχει πετροση η άμμο... μακάρι να κάνω λάθος.... χωρίς να έχω την πρόθεση να προσβάλω κανέναν μερικά πράγματα που κάνεις η σε λένε είναι εντελώς λάθος.... καλά είναι ένας επαγγελματιας να σε δείξει τα βασικά σύμφωνα με την χρήση,κυβικά,διάστασης ,κατασκευή της πισίνας ....αλλιώς βλέπω μερικούς πελάτες να βγάζουν λέπια:biggrin::001_rolleyes::biggrin:


Η κόκκινη ένδειξη στο μανόμετρο του φίλτρου δείχνει πως η άμμος του φίλτρου ειναι βρώμικη και θέλει πλύσιμο.
Δεν σημαίνει απαραίτητα πως πέτρωσε η άμμος.
Εφ όσον ο Σπύρος μας λεει πως ολα καλα μετα τις πλύσεις υποτίθεται πως καθαρίζει η άμμος και ξεθολώνει το νερό άρα βρίσκεται σε καλή κατάσταση.
Μπορείς να μας αναφέρεις ποια είναι τα λάθος πράγματα για να μάθουμε και μεις ...αρίθμησέ τα 1...2...3 και μη σε μέλει δεν υπάρχει θέμα προσβολής (όσο ζει κανείς μαθαίνει)

panayiotis1
16-01-17, 15:25
Δεν πειράζει Αλέξανδρε, δεν προσβάλλεις κανέναν, πες μας ποια είναι τα εντελώς λάθος πράγματα που λέμε και τι λέει ενας επαγγελματίας στον Ευοσμο επ' αυτού. Επίσης πες μας και με ποια δεδομένα καταλήγεις στην γνώμη οτι έχει "πετρωσει η άμμος".
Ο φίλος Σπύρος δεν έχει καν αναφέρει τι αποτέλεσμα είχε και με ποιες ενέργειες τα ειχε.
Και τέλος δεν καταλαβαινω και κατι ακόμα, αν μπορεις μου το εξηγεις: σε ένα - τεχνικό τουλάχιστον - forum καποιος παραθέτει ενα θέμα και μετα απο μια σειρά θέσεων καταλήγει κάπου. Ετσι , αν κάποιος διαβάσει το θέμα που -προφανώς- θα πρέπει να έχει και ενα αντιπροσωπευτικό τίτλο, να καταλήξει ωστε να πάρει καποιες- οποιες- απαντήσεις. Οταν γράφεις και αρχίζεις να λες για επικοινωνία pm και ασυναρτησίες για ζορίσματα του μοτερ και για λέπια επειδή η άμμος εχει "πετρωσει", γνωμη μου είναι οτι δεν βοηθάει κανεναν.

ELECTRONIC JUNK DEALER
16-01-17, 15:49
ελπίζω να πήρες το μήνυμα Σπυρο το έστειλα μέσα από την δουλειά λίγο βιαστικά...!!!! παιδιά λίγο την υπομονή σας λόγω φορτου εργασίας δεν έχω το χρόνο ... να απαντήσω άμεσα ...όταν έχω ελεύτερο χρόνο στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ..... προτρέχει να βοηθήσω και εγώ το γκαρταση ....

thespyros
16-01-17, 21:53
Σ ευχαριστώ πολύ

Αλλά το φίλτρο παραμένει στα κόκκινα τώρα αν έχεις πετρώνει η άμμος αυτό δεν το ξέρω γιατί τώρα ανέλαβα την συντήρηση Κ δεν υπήρχε ενημέρωση από τους πρώην συναδέλφους

panayiotis1
16-01-17, 23:13
Σ ευχαριστώ πολύ

Αλλά το φίλτρο παραμένει στα κόκκινα τώρα αν έχεις πετρώνει η άμμος αυτό δεν το ξέρω γιατί τώρα ανέλαβα την συντήρηση Κ δεν υπήρχε ενημέρωση από τους πρώην συναδέλφους

Βγαινει νερό με πιεση απο τα jet; μηπως εχεις καμια βαννα μισοκλειστη; μηπως τα μπαλακια στα jet ειναι γυρισμενα και δεν ελευθερώνει το νερο να βγει; μηπως το όργανο δειχνει οτι θελει; μηπως εχουν αλλαξει αντλια και ειναι μεγαλυτερη; ποαα κυβικα ειναι το φιλτρο; η πολυβαννα σου παιζει σωστα και στο raste; Μην προσπαθεις μονο με backwash να ριξεις την πιεση. Αφου βλεπεις οτι δεν φταιει αυτο. Ψαξε λιγο το δίκτυο σου. Πριν πας εκει δουλευε σωστα;

ELECTRONIC JUNK DEALER
16-01-17, 23:31
Παναγιώτης από την Σπαρτή καλησπέρα από της παγωμένο βορρά.... πίνοντας ένα ζεστό καφεδάκι θα προσπαθήσω να σε απαντήσω στης ερώτησης σου και ίσως και λύσω και κάποιες απορίες και στον Αντώνη από της Κυκλάδες...ξεκινώ ανάποδα από συνήθεια....
της περισσότερεs φορές σε αυτό θέματα σε αυτό forum δεν ανταποκρινομαι.. Βλέποντας το Σπύρο θυμήθηκα τον εαυτό μου πριν από μερικά χρονιά όταν από ηλεκτρονικός κατέληξα να είμαι σε υπεύθυνος σε πισινά κάποια καλοκαίρια ... βεβαία ήταν τα καλά χρονιά... χωρίς φορολογία σε μικρές πισίνες και λιγότερη σε μεγάλες.... τώρα οι περισσότερε μπαζώθηκα..
Οπτέ έχω αρκετές φορές καθριση,σκουπίσει ,αδειάσει,τρίψει κτλ. πότε ωμός δεν ήμουν επαγγελματιας ... μούτσο θα έλεγα...
συγνώμη για το πρόλογο πάμε στης απάντησης
ξεκινώ ανάποδα από συνήθεια....
1 Οταν γράφεις και αρχίζεις να λες για επικοινωνία pm και ασυναρτησίες για ζορίσματα του μοτερ και για λέπια επειδή η άμμος εχει "πετρωσει", γνωμη μου είναι οτι δεν βοηθάει κανεναν.
Α.Π. ( Οταν γράφεις και αρχίζεις να λες για επικοινωνία pm) μάλλον εδώ υπαρχή λάθος η στην διατύπωση η στην ανάγνωση..... τέλος πάντων ... όταν πρόκειται για άλλο άτομο που ήταν παλιά συνεργάτης και τίποτε άλλα ... έχω νομίζω το δικαίωμα να μην το κάνω διαφήμιση.
(ασυναρτησίες για ζορίσματα του μοτερ και για λέπια επειδή η άμμος εχει "πετρωσει") το φίλτρο όταν είναι καθαρό δουλευη με άλλες πίεση η ροή του νερού .... όταν έχουμε ένα πετρωμενο φίλτρο η πίεσης μετάξι μοτέρ - βαρέλι είναι μεγάλες....πολλά πράγματα ζορίζονται....δεν χρειάζεται πολλή μυαλό...
(γνωμη μου είναι οτι δεν βοηθάει κανεναν.) η γνώμη σου είναι σεβαστή,ελπίζω και η δικιά μου ....
(και για λέπια) μάλλον για αυτό λες( αλλιώς βλέπω μερικούς πελάτες να βγάζουν λέπια:biggrin::001_rolleyes::biggrin: ) αν και είναι περισσότερο κωμικό στοιχώ...έχει μια βάση.....όταν ρίχνουμε ταμπλέτες χλωρίου θέλει συγκεκριμένη ώρα όχι όταν έχει κόσμο μέσα το βραδύ... δώσε και καμιά ώρα ακόμα στο μοτέρ.... τα χημικά έχουν συγκεκριμένη χρίση.... π.χ. για πρασίνισμα θέλει μια μέρα κλείσιμο και μοτέρ σε σχεδόν συνεχή λειτουργία..... και καθάρισμα με την σκούπα μετά κτλ
2 Και τέλος δεν καταλαβαινω και κατι ακόμα, αν μπορεις μου το εξηγεις: σε ένα - τεχνικό τουλάχιστον - forum καποιος παραθέτει ενα θέμα και μετα απο μια σειρά θέσεων καταλήγει κάπου. Ετσι , αν κάποιος διαβάσει το θέμα που -προφανώς- θα πρέπει να έχει και ενα αντιπροσωπευτικό τίτλο, να καταλήξει ωστε να πάρει καποιες- οποιες- απαντήσεις
Α.Π. συφορών... έτσι και εγώ Από προσωπική εμπειρία ....καταθέτω την προσωπική μου γνώμη...και τον παροτρύνω ένας επαγγελματιας να σε δείξει τα βασικά σύμφωνα με την χρήση,κυβικά,διάστασης ,κατασκευή της πισίνας ...(τα μισά είναι από το κείμενο μου)
3 Ο φίλος Σπύρος δεν έχει καν αναφέρει τι αποτέλεσμα είχε και με ποιες ενέργειες τα ειχε
Α.Π. Έχεις απολυτό δίκαιο....δεν έχει δόση αρκετά στοιχειά ... παρόλα είχε δυο τρία στοιχειά που με έκαναν να πω την γνώμη μου π.χ.(Μια ερώτηση ακομα μου θολονη το νερο συνεχώς τι μπορεί να φταει?? Τι ριχνω απο χημικό?)(Κάνω κάθε μέρα ανάποδες πλύσεις φίλτρου) (Με το φίλτρο τι κάνω φίλε ; δεν ξέρω με την άμμο τη παίζει το μανόμετρο συνέχεια ΣΤα κόκκινα το βλέπω) (Μου μυρίζει κάπως η πισίνα Κ κάποιες στιγμές μ είναι θολη)
4 Δεν πειράζει Αλέξανδρε, δεν προσβάλλεις κανέναν, πες μας ποια είναι τα εντελώς λάθος πράγματα που λέμε και τι λέει ενας επαγγελματίας στον Ευοσμο επ' αυτού. Επίσης πες μας και με ποια δεδομένα καταλήγεις στην γνώμη οτι έχει "πετρωσει η άμμος".
Α.Π.(καταλήγεις στην γνώμη οτι έχει "πετρωσει η άμμος") οταν βλέπω (θολονη το νερο-κάθε μέρα ανάποδες πλύσεις φίλτρου-το μανόμετρο συνέχεια ΣΤα κόκκινα )το έχω ζήση δυο φορές και δεν θέλω να το ζήσω άλλη από τα τρία μερτα να βγάζω άμμο 400 κιλά κουβά κουβά με κοπίδι και σφυρί... άστα.... και ελπίζω να μην το ζήση ούτε και ο Σπύρος και να κάνω λάθος ... (πες μας ποια είναι τα εντελώς λάθος πράγματα που λέμε και τι λέει ενας επαγγελματίας στον Ευοσμο επ' αυτού) δεν ξέρω ρώτησε τον??? :) :) (χιούμορ) ..... αρκετά από αυτά που λέτε είναι σωστά άλλα λίγο δεύτερα αν και να πω την αλήθεια δεν τα έχω διάβαση όλα ...άλλα ένα μανόμετρο στο κόκκινο είναι ένα μανόμετρο στο κόκκινο .αυτό σε κάποιους δεν λέει τίποτα (κακώς κατά την γνώμη μου ) σε άλλους πολλά... ( Δεν πειράζει Αλέξανδρε, δεν προσβάλλεις κανέναν ) σε ευχάριστο αν και είχα λάθος...έθιξα άτομα με λάθος διατύπωση ... ΣΥΓΝΩΜΗ .ελπίζω να σε κάλυψα και μην τα βλέπεις και αυτά σαν (ασυναρτησίες)
Αντώνη από της Κυκλάδες ελπίζω να σε καλύψαμε αν όχι ένα άλλο απόγεια ..... (άσχετο στην ΜΗΛΟ έχω πέραση τούς καλύτερου μήνες της ζω μου από εκεί είσαι ???)
καληνύχτα......

antonisfa
16-01-17, 23:52
Σπύρο,
Αν είχε πετρώσει η άμμος θα σου εριχνε το θερμικο του μοτερ της αντλιας συνεχεια.

Αλλωστε είναι κατι που μπορείς να ελέγξεις εύκολα.
1. Κλεισε αντλια
2. Βαλε την πολυβανα στο close (κλειστο απο παντου το φιλτρο)
3. Ανοιξε το εξαεριστικο που βρισκεται στο επανω μερος του φιλτρου να φυγει ενδεχομενος αερας να αποσυμπιεστει το φιλτρο και οταν δεις την σταθμη του νερου απο το καπακι να κατεβαινει τοτε
4. Ανοιξε την ταπα στο κατω μερος του φιλτρου να αδειασει λιγο νερο ακομη εως μπορεις να ανοιξεις το επανω βιδωτο καπακι μαζι οπως ειναι με το μανομετρο για να βαλεις χερι στην αμμο να δεις αν ειναι ρευστη ή κόκκαλο!
5. Οταν τελειωσεις κλεισε την κατω ταπα βαλε το καπακι (με λιγη βαζελινη) ασε ανοιχτο το εξαεριστικο και επανεφερε την πολυβανα σε θεση φιλτρανσης.
Οταν φυγει ολος ο αερας κλεισε το εξαεριστικο.

Αν δεν εισαι σε θεση να τα κανεις αυτα τοτε
Κοιταξε αν ειναι καθαρο το προφιλτρο της αντλιας .
68213

Παρε μια αμπερομετρηση του μοτερ και συγκρινε τις τιμες σε σχεση με τα ονομαστικα του.
Βγαλε φωτο φιλτρο αντλια ή δώσε ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥΣ και κοιτα οταν κλεινεις την αντλια επιστρεφει το μανομετρο στο μηδεν? ΤΙ ΕΝΔΕΙΞΗ εχεις στο κοκκινο που αναφερεις?
Ποση ειναι η πιεση που εχεις συνηθως...
Ενα ενα με το τσιγκελι στα βγαζουμε....

Υ.Γ. Ταυτοχρονα με το δικο μου ποσταρισμα ειδα οτι ειχε ποσταρει ο φιλος Αλεξανδρος
Παρολα αυτα δεν αλλαξα κατι απ οτι ειχα γραψει...

ELECTRONIC JUNK DEALER
16-01-17, 23:58
μπροστά στην αντλία έχει ένα διαφανές τζάμι??? αν ναι εκεί είναι το φίλτρο εισαγωγής.... κλίνης το ρεύμα στο μοτέρ όλες της βάνες και,ξεβίδωσε τα δυο παξιμάδια...θα βγάλει λίγο νερό μην φοβηθείς ... έχει ένα καλαθάκι μέσα μήπως είναι γεμάτο???? :confused1:

ELECTRONIC JUNK DEALER
17-01-17, 02:07
KΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝΤΩΝΗ ...απαντησα στον Παναγιώτη πριν και μάλλον δεν σε έχω κάλυψη.
1 Η κόκκινη ένδειξη στο μανόμετρο του φίλτρου δείχνει πως η άμμος του φίλτρου ειναι βρώμικη και θέλει πλύσιμο.
Δεν σημαίνει απαραίτητα πως πέτρωσε η άμμος.
Α.Π. Έχεις απολυτό δίκαιο.... μπορει να είναι πολλά ...α)στα βούλωμα φίλτρα εισαγωγής (καλαθάκι ταμπλέτας -φίλτρο μοτέρ ) Β) καμιά κλειστή βάνα -τα μπαλακια στα jet(με αυτόν που έμπλεξα όλα να τα περιμενης ) γ) παράξενα... κανένα κιλοτάκι στην εισαγωγή του πυθμένα....δ)του φίλτρου είναι βρώμικη ε) πέτρωσε η άμμος στο δοχείο.
αυτά είναι αν δεν κανό λάθος...???
2 Εφ όσον ο Σπύρος μας λεει πως ολα καλα μετα τις πλύσεις υποτίθεται πως καθαρίζει η άμμος και ξεθολώνει το νερό άρα βρίσκεται σε καλή κατάσταση.
Α.Π. Επίσης ο Σπύρος μας λέει (Κάνω κάθε μέρα ανάποδες πλύσεις φίλτρου ...) κάθε μέρα ?????????????? τόσο μεγάλη???? με τόσο κόσμο και χειμωνιάτικο ??? και κλειστή ???αν και εδώ λυπούν πολλά στοιχειά και καλά έκανες που το έκραξες...
3 Μπορείς να μας αναφέρεις ποια είναι τα λάθος πράγματα για να μάθουμε και μεις ...αρίθμησέ τα 1...2...3 και μη σε μέλει δεν υπάρχει θέμα προσβολής (όσο ζει κανείς μαθαίνει
Α.Π. Δεν είναι τα λάθη δίκασα όσο του Σπύρο... και περισσότερο πως σκεφτούμε εγώ σε πράγματα και κατάστασης...όταν ένα μανόμετρο είναι κόκκινο δεν είναι για κάλο ...καλά τα ph και η μέτρησης στο νερό... άλλα (το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι) ο Σπύρος άλλο δρόμο προσπάθη να μας πι και άλλου τον στέλνουμε π.χ.(Μια ερώτηση ακομα μου θολονη το νερο συνεχώς τι μπορεί να φταει?? Τι ριχνω απο χημικό?)(Κάνω κάθε μέρα ανάποδες πλύσεις φίλτρου) (Με το φίλτρο τι κάνω φίλε ; δεν ξέρω με την άμμο τη παίζει το μανόμετρο συνέχεια ΣΤα κόκκινα το βλέπω) αυτή είναι η άποψη μου. σίγουρα έθιξα άτομα με λάθος διατύπωση ... ΣΥΓΝΩΜΗ.
Σπύρος,δώσε στα παιδιά στοιχειά..... έτσι κουράζεις...
και το τελευταίο..... όσο ζει κανείς μαθαίνει... ΜΕΓΑΛΟ ΣΧΟΛΕΙΟ... και αν με επιτρεπης συμπληρώνω «Όσο ζει κανείς μαθαίνει και εμείς δεν το βάζουμε κάτω»

fm344
17-01-17, 05:42
Μια απορια.οταν η χλωριασω ειναι χαμιλη,βαζουμε sodium,n calsium?
Και οταν ειναι υψηλη τι βαζουμε?
Να σας πω και κατι,να το εχετε υποψην.στην πισινα του ξενοδοχειου,καθε απογευμα,βαζανε χημικα και το πρωι οι τιμες ηταν χαμιλες ως μηδενικες.ο διευθυντης,θα απελυε ατομα για αυτο τον λογο,οτι δεν κανουν σωστα την δουλεια τους.του ζητησα να περιμενει τρεις μερες.μιλησα με τον πισινιερη,μου ειπε,πως το απογευμσ μπαινουν χημικα,το πρωι η τιμη ειναι οκ,μετα τις 9 πεφτη η μηδενιζεται.
Λυση βρεθηκε.εφταιγαν οι μικροοργανισμοι,βακτηριδια,που πεφταν μεσα στην πισινα,καθε πρωι,μετα το πλυσιμο.η πισινα εχει περιμετρικα 22 πλατφορμες,που εχει η κασθε μια της στρωματα.
Καθε πρωι πλενονταν τα ξυλα της πλατφορμας και τα στρωματα.σταματισανε να πλενονται και η τιμες ειναι οκ.αν σας τυχη,τετοια περπτωση,να το εχετε υποψην σας

thespyros
17-01-17, 07:46
Το ph ποτέ το μετρούσες ;;

thespyros
17-01-17, 08:09
Όσο αναφορά για το μανόμετρο μ που είναι στα κόκκινα συνεχώς θα το δω μήπως έχει αυτό πρόβλημα !!κανω μεγάλη προσπάθεια να συμμαζέψω τον χώρο του μηχανοστασίου γιατί είναι μαύρο χαλί !!!!

vasilllis
17-01-17, 08:45
Eλληνικο χαλι!!!!!
Εχουν βρει ενα μλκ(συγνωμη συναδελφε) και προσπαθουν να θαψουν 5-6.
Το καλυτερο παντως που μπορει να γινει σε αυτες τις περιπτωσεις,καλο ειναι να ενημερωσεις και το team του ξενοδοχειου,ειναι να ερχεται ειδικος.Ανθρωπος υπευθυνος και με γνωσεις.Καποιος ο οποιος θα συνεργαστειτε και με τις οδηγιες του θα μπορεσετε να συντηρησετε το συστημα ,οικονομικα και σωστα.Ετσι Σπυρο συγνωμη,αλλα δουλειες δεν γινονται να σου λεει ο ενας ριξε μισο κιλα αλατι η μισο κιλο πιπερι.Απορω παντως σε τι κατασταση ηταν πριν αναλαβεις να την συμαζεψεις.

vasilisd
17-01-17, 09:13
Eλληνικο χαλι!!!!!
Εχουν βρει ενα μλκ(συγνωμη συναδελφε) και προσπαθουν να θαψουν 5-6.
Το καλυτερο παντως που μπορει να γινει σε αυτες τις περιπτωσεις,καλο ειναι να ενημερωσεις και το team του ξενοδοχειου,ειναι να ερχεται ειδικος.Ανθρωπος υπευθυνος και με γνωσεις.Καποιος ο οποιος θα συνεργαστειτε και με τις οδηγιες του θα μπορεσετε να συντηρησετε το συστημα ,οικονομικα και σωστα.Ετσι Σπυρο συγνωμη,αλλα δουλειες δεν γινονται να σου λεει ο ενας ριξε μισο κιλα αλατι η μισο κιλο πιπερι.Απορω παντως σε τι κατασταση ηταν πριν αναλαβεις να την συμαζεψεις.


Πέστα ρε Βασίλη!
Με τηλεδιάγνωση μέσω φόρουμ συντήρηση δε γίνεται. Ο ένας λέει κάνε πλύσιμο φίλτρου, ο άλλος λέει έχει πετρώσει η άμμος και ο Σπύρος δε ξέρει αν το μανόμετρο τελικά δουλεύει. Σπύρο χωρίς παρεξήγηση όσα λέω, πες όμως στον προιστάμενο συντήρησης, στον διευθυντή ή σε κάποιον αρμόδιο να φέρει άνθρωπο να ελέγξει το σύστημά σου. Ο συντηρητής στο ξενοδοχείο είναι φτιάχνω λίγο απ' όλα, αν κάτι δε το γνωρίζεις όμως (που είναι απόλυτα φυσιολογικό) ενημερώνεις και φωνάζουν το κατάλληλο συνεργείο να το φτιάξει και δεν ανακατεύεσαι.

panayiotis1
17-01-17, 09:56
Kαλημέρα σας, βιαστικό γράψιμο θα κάνω πάλι.
Αλέξανδρε οκ, έχω ενστάσεις στις εξηγήσεις που έδωσες αλλά δεν είναι για ανάλυση τωρα. π.χ. γράφεις

"αλλιώς βλέπω μερικούς πελάτες να βγάζουν λέπια αν και είναι περισσότερο κωμικό στοιχώ...έχει μια βάση.....όταν ρίχνουμε ταμπλέτες χλωρίου θέλει συγκεκριμένη ώρα όχι όταν έχει κόσμο μέσα το βραδύ... δώσε και καμιά ώρα ακόμα στο μοτέρ.... τα χημικά έχουν συγκεκριμένη χρίση.... π.χ. για πρασίνισμα θέλει μια μέρα κλείσιμο και μοτέρ σε σχεδόν συνεχή λειτουργία..... και καθάρισμα με την σκούπα μετά κτλ" ,

δεν ισχύει. Ταμπλέτες (ή πολυταμπλέτες ή ταμπλέτες κροκιδωτικού ή και το αλγειοκτόνο ακομα) ρίξε όποτε θες, είναι τοσο αργή η απορρόφηση και τόσο μικρή η δυναμή τους που και 30 ταμπλέτες να ρίξεις δεν θα πάθει τπτ κανείς. Αυτά είναι για τη συντήρηση. Όταν κλείνει η πισινα το βράδυ, ρίχνεις τα υπόλοιπα. (Δηλαδή, αν είχε -όπως έχουν οι περισσοτερες κοινόχρηστες πισίνες- δοσομετρικές που ρίχνουν υγρο χλώριο και ΡΗ κάθε 2 λεπτά, τι θα γινόταν?)
Εδω τωρα, αν έχω καταλαβει και καλα, εχουμε δεξαμενη που δεν χρησιμοποιείται και προσπαθεί ο Σπύρος να τη φέρει στα ισα της.Και αν δεν ξεκαθαρισει πρωτα οτι έχει σωστη κυκλοφορία, δεν θα μπορεί να συνεχίσει. Και όπως λέει κι ο Αντώνης, (χρονια πολλά man) , με το τσιγκέλι του τα βγάζουμε.
Σπύρο, βγάλε και 2-3 φωτο ρε συ, θα βοηθήσουν πολύ.

Ντένης, "
Μια απορια.οταν η χλωριασω ειναι χαμιλη,βαζουμε sodium,n calsium?
Και οταν ειναι υψηλη τι βαζουμε?
Να σας πω και κατι,να το εχετε υποψην.στην πισινα του ξενοδοχειου,καθε απογευμα,βαζανε χημικα και το πρωι οι τιμες ηταν χαμιλες ως μηδενικες.ο διευθυντης,θα απελυε ατομα για αυτο τον λογο,οτι δεν κανουν σωστα την δουλεια τους.του ζητησα να περιμενει τρεις μερες.μιλησα με τον πισινιερη,μου ειπε,πως το απογευμσ μπαινουν χημικα,το πρωι η τιμη ειναι οκ,μετα τις 9 πεφτη η μηδενιζεται."
Όταν έχεις το νερό και είναι διαμαντι και χλωριομένο και το ΡΗ του οκ και όλα ενταξει, με το που θα μπεί ενας για μπάνιο αλλάζουν όλα. Που να μπούν 20 άτομα... Γιαυτό στις κοινόχρηστες βαζουμε δοσομετρικές για ΡΗ και χλώριο, για να προλαβαίνουν να ισορροπουν την κατάσταση μέχρι το βραδυ που θα γίνει η απολύμανση και οι πλύσεις. Και απαραίτητο διπλό φιλτρο , διπλή αντλία.
Στη Λευκωσία που έχετε 2.000 πισίνες και μάλιστα πολλές τεραστιες που κάνουν μπάνιο 150 άτομα ταυτόχρονα και γυρω γυρω είναι γεμάτο δεντρα και χωμα, πως νομίζεις οτι δουλεύουν; με ταμπλέτες;
--όταν έχεις μονιμη υψηλη χλωρίωση, σημαίνει οτι το νερό έχει κορεστει, η κατασταση αναφέρεται ως "υπερχλωρίωση" και η μόνη λύση είναι να πεταξεις όλο το νερό, να πλύνεις την πισίνα και μετα να την ξαναγεμίσεις.--

antonisfa
17-01-17, 16:50
Ευχαριστώ Παναγιώτη για τις ευχές σου!

Σπύρο απάντησε στις ερωτήσεις μου στο #70 αν θέλεις να αρχίζεις να αντιλαμβάνεσαι πως λειτουργεί το μηχανοστάσιο.

Αλέξανδρε όλοι προσπαθούμε να βοηθήσουμε τον συνάδελφο, αν γνωρίζουμε κάτι παραπάνω απ όσα ειπώνονται εδώ καλό είναι να το γράφουμε.

Μακάρι να είμασταν σχετικά κοντά του να τον βοηθούσαμε κι από κοντά!

Απαντώ στην ερώτησή σου Αλέξανδρε
Είμαι από τη Σύρο και εκτός του επαγγέλματος του ηλεκτρολόγου είμαι και "πισινάς" (8ετή εμπειρία σε κατασκευή/συντήρηση)

fm344
17-01-17, 19:12
Παναγιωτη,συνφωνω,μαζι σου.αλλα,το χαλι,της ολης καταστασης,οφειλεται,σε πολλους.απο τον ιδιοκτητη,διευθυντη,αρχιμηχανικο που δεν περνουν προσωπικο,για την πισινα,για να γ!υτωσδουν μισθους.ενας υπαλληλος κστιζει 1500 το λιγοτερο( μισθος υπαλληλου+ το τι πληρωνει ο ιδιοκτητης για τον υπαλληλο,ενσυμα,ταμειο υγειας,αμυνας ,συντεχνεια κλπ) οποτε ενα ξενοδοχειο 3*4*,5* που εχει 80,100,130 υπαλληλους με διαφορετικους μισθους ,καταλαβαινες,ποσα πληρωνει τον μηνα,αλλα βγαζει τα 5 πλασδιααυτο δεν το βλεπουν,κοιταζουν τα εξοδα,τα εσωδα οχι.εγω 6 χρονια στο ξενοδοχειο,περσδι πηρα 40 ευρω αυξηση!!!
Ετσι,ο καθε τεχνικος,περνα ενα σεμιναριο 1,2 ημερων και κανει τον πισινιερη!!!!
Κσι της εταιρειας,μην νομιζεις,πως ειναι με τον σταυρο στο χερι.κανουν,μασφιες για να πουλανε τεχνογνωσια,προιοντα.και αν καταλαβουν,πως δεν ξερει κανεις,αποπισινες,οπως οι περισοτεροι,πουλανε οτι θελουν.αν καπιος ξερει,γινονται κολητοι του,κασι δινουν προμηθιες,γιανα πουλανε!!!επαγγελματιες,κομπιναδοροι.
Απο ενδιαφερον,ρωτησα,για το ποτε βαζουμε,σοντιουμ,καιποτε καλσδιουμ.οποτε αν θελετε μου λετε.

ELECTRONIC JUNK DEALER
17-01-17, 19:25
Αντώνη Για την ονομαστική σου εορτή σου εύχομαι ολόψυχα χρόνια σου πολλά... Έχω δόση την σύσταση στο Σπύρο τεχνικής εταιρείας που ασχολείται στο κλάδο αυτό 25 χρονιά.... (και ίσως έκανα άσχημα) 5κμ από εκεί που είναι... Μακάρι να ήσουν σχετικά κοντά του να τον βοηθούσες.... πράγματι θέλει βοήθεια από ένας σχετικό. και μάλλον όχι από έμενα. Για αυτό το λόγω αποχωρώ από το θέμα αυτό και αφήνω τούς έμπειρους και τούς εύχομαι πρώτα καλή δύναμη και καλή τύχη.... η τηλεδιάγνωση για έμενα έλαβε τέλος...



Υ.Γ. ελπίζω να έχω χρόνω φέτος το καλοκαίρι και να ξανακάνω μια βόλτα της Κυκλάδες θα ήταν χαρά μου να σε γνωρίσω...

thespyros
17-01-17, 20:10
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας , δεν υπάρχει λόγος να μαλώνουμε παιδιά μια παρέα είμαστε

thespyros
18-01-17, 22:19
Τελικά για το θέμα του μανόμετρου που είναι στα κόκκινα, έριξα μια μάτια στο φίλτρο ,και μάλλον θα χρειαστώ να προσθέσω χαλαζίακη άμμο
2 για το Ότι θολώνει η πισίνα κάνω μετρήσεις ph
Κ βάζω φουλ το τζακούζι να κάνει ανακυκλοφορια
Κάθε μέρα ανακαλύπτω νέες τεχνικές ΄

Αυτά έως τωρα γεια σας

panayiotis1
19-01-17, 09:37
Τηλεδιάγνωσης συνέχεια..

"έριξα μια μάτια στο φίλτρο ,και μάλλον θα χρειαστώ να προσθέσω χαλαζίακη άμμο"

Αν σου λείπει άμμος (δεν ξέρω πως το κατάλαβες), πρεπει να δεις γιατί λειπει άμμος πρωτα και μετα να συμπληρώσεις. Αν όντως είναι λιγότερη από οσο πρεπει, το πιθανότερο είναι να σου έχει σπάσει η ντιφιουζέρα (παράξενο λίγο αλλά οχι απιθανο) και να περνάει η άμμος απο μέσα. Μη συμπληρώσεις απλως άμμο γιατι θα κλαις κόπο και χρήμα. Βγάλε οση έχει απομείνει, άλλαξε τις ντιφιουζερες, μετα βάλε πρωτα τη χοντρη χαλαζιακή και μετα την ψιλή. Όσα κιλά χρειάζονται μεχρι να σκεπαστει και το πάνω μερος του συλλεκτη.

"2 για το Ότι θολώνει η πισίνα κάνω μετρήσεις ph Κ βάζω φουλ το τζακούζι να κάνει ανακυκλοφορια"

Οσες μετρησεις και να κάνεις δεν πρόκειται να ξεθολώσει. Αφου βάζεις το τζακουζι και συνέρχεται το νερό, τότε φωνάζει απο μόνο του οτι δεν έχεις ανακυκλοφορία. Ψαξε το δίκτυο σου.

Κανε μια απλη κίνηση : κλεισε την αντλία σου, βάλε την πολυβαννα στη θέση RECIRCULATE και βάλε μπρος την αντλία πάλι. Το μανόμετρο τι δείχνει????

vasilisd
19-01-17, 11:21
Αν το μανόμετρο είναι στα κόκκινα, να είσαι σίγουρος πως αν προσθέσεις άμμο (αλήθεια, πως κατάλαβες οτι θέλει άμμο; Έχε υπόψιν σου πως δε γεμίζει μέχρι επάνω με άμμο..) ο δείκτης δεν θα πάει στο πράσινο.

Παναγιώτη, αν τα diffuser ήταν σπασμένα (ναι σπάνε, καίγονται απο τα χημικά με τον καιρό) θα είχε άμμο στη πισίνα, και ο Σπύρος δεν ανέφερε πουθενά οτι βρήκε άμμο στη πισίνα.

Σπύρο, φώναξε ρε ενα τεχνικό. Θα φτάσει το θέμα 300 ποστ και θα έχεις περισσότερα προβλήματα από αυτά που είχες στην αρχή.
Δεν είναι κακό ούτε ντροπή να πεις στους υπευθύνους σου κύριοι δεν γνωρίζω, φωνάξτε τεχνικό να λύσουμε 5 θέματα και 5 απορίες που έχω. Πρόβλημα θα έχεις αν δεν το κάνεις..

panayiotis1
19-01-17, 11:40
Βασιλη, θα ειχε αμμο όντως, αλλά ο Σπυρος δεν αναφέρει βασικά πράγματα που συμβαινουν, αυτό θα έλεγε; τι να πω και γω, υποθέσεις.. Να με συγχωρέσει ο Σπύρος αλλά και τακτοποιημένα δεδομένα δεν δίνει, και αυτά που δίνει, είναι ελλειπη. Και έτσι οπως τα δίνει, οχι 300..

antonisfa
19-01-17, 12:12
Σπύρο, φώναξε ρε ενα τεχνικό. Θα φτάσει το θέμα 300 ποστ:confused1::biggrin:

Σπύρο Σπύρο σου φωναζουμε όλοι γιατι σου ειναι τοσο δυσκολο να δωσεις τα στοιχεια φίλτρου και αντλιας??

Αντε θα σου κανω μια καλη προσφορά....δωσε το νούμερο που γραφει το φιλτρο σου και γω σου κανω δωρο τα στοιχεια της αντλιας!!:wiink:

Λοιπον χωρις πλακα τωρα αν μας προσφερεις τον τυπο φιλτρου και αντλιας θα σου πω τι συμβαινει εντός του φιλτρου σου!! Σχετικα με την αμμο εννοώ....!

6826668267
Αυτο που σου αναφερουν οι παραπάνω συναδελφοι ειναι αυτο που βλέπεις στο κατω μερος της τομής του φιλτρου οι "ακτίνες" .
Εκει καθεται πρωτα η χοντρή αμμος και πιο πανω η ψιλή.
Πως καταλαβες πως θελει συμπληρωμα? Ζυγισες το φίλτρο? (αποκλειεται) Γνωριζες και απο πριν τη σταθμη της αμμου μεσα?
Τα φίλτρα σου ειναι σαν αυτά εδω?
Εκθεση περιμενω και οχι μονο εγώ....6826868269

vasilllis
19-01-17, 15:52
Αν το μανόμετρο είναι στα κόκκινα, να είσαι σίγουρος πως αν προσθέσεις άμμο (αλήθεια, πως κατάλαβες οτι θέλει άμμο; Έχε υπόψιν σου πως δε γεμίζει μέχρι επάνω με άμμο..) ο δείκτης δεν θα πάει στο πράσινο.

Παναγιώτη, αν τα diffuser ήταν σπασμένα (ναι σπάνε, καίγονται απο τα χημικά με τον καιρό) θα είχε άμμο στη πισίνα, και ο Σπύρος δεν ανέφερε πουθενά οτι βρήκε άμμο στη πισίνα.

Σπύρο, φώναξε ρε ενα τεχνικό. Θα φτάσει το θέμα 300 ποστ και θα έχεις περισσότερα προβλήματα από αυτά που είχες στην αρχή.
Δεν είναι κακό ούτε ντροπή να πεις στους υπευθύνους σου κύριοι δεν γνωρίζω, φωνάξτε τεχνικό να λύσουμε 5 θέματα και 5 απορίες που έχω. Πρόβλημα θα έχεις αν δεν το κάνεις..
Και ποιος σου ειπε οτι δεν εχει αμμο στον πατο της πισινας;
Εξωτικη ακρογιάλια και ετσι.

thespyros
19-01-17, 17:39
Θα πάω αύριο στο μηχανοστάσιο να βρω τα στοιχεία Κ σας Ρα δώσουμε

thespyros
20-01-17, 16:13
Γεια σας αύριο θα μπω πισίνα να αλλάξω φωτιστικό

antonisfa
20-01-17, 17:37
Σε καλες εγκαταστασεις δεν χρειαζεται να μπεις στο νερο για να αλλαξεις μια λαμπα!
Μαλλον σε σωστες θα ελεγα.

thespyros
20-01-17, 17:53
Ε τώρα Αντώνη τι καλή εγκατάσταση χάλια είναι τα δικά μας προσπαθώ να τα τακτοποίησω αν θα είναι εφικτό

antonisfa
20-01-17, 17:56
Μαλλον θα πρεπει και να κατεβασεις τη σταθμη του νερου προσοχη στο λαστιχο του προβολεα να κουμπωσει καλα

thespyros
20-01-17, 17:57
24βολτ είναι

thespyros
20-01-17, 17:58
Ελπίζω να κουμποσει καλά

antonisfa
21-01-17, 02:55
24βολτ είναι
Εισαι σιγουρος πως ειναι 24volt και οχι 12volt?
Πρωτη φορα ακουω για 300w / 24volt?
Επαληθευσε Σπύρο!
Οι Μ/Στες τους αν ειναι στα 230/24v με τι ασφαλειες εντος του κουτιου του ΜΣτη τους ασφαλίζει?

thespyros
21-01-17, 08:30
Ναι ναι τους ασφαλίζει κανονικά τέσσερα φωτιστικά τέσσερις διπολικες ασφαλείες

panayiotis1
21-01-17, 23:26
Σπυρο, οταν αλλαξεις τη λαμπα, βγαλε μια φωτο εκει που γραφει 24v-300w και ανεβασε τη. Καιγομαι να το δω αυτο.. Κιαν εχει σβηστει, βγαλε φωτο την καινουρια. Θα μας υποχρεωνες.

CybEng
22-01-17, 01:16
Στην πισίνα τις λάμπες τις αλλάζουν βατραχάνθρωποι ;

antonisfa
22-01-17, 08:34
Στην πισίνα τις λάμπες τις αλλάζουν βατραχάνθρωποι ;

Όχι φυσικά, αυτο που ειναι εγκυβωτισμενο ειναι η φωλια του προβολεα (δες εικονα)

Το εμπροσθιο τμημα περιλαμβανει τη λαμπα με τη ροζετα μαζι και το σημειο της στεγανης συνδεσης και φυσικα καλωδιο (σιλικονης 2Χ4 καρε (HD7RN-F 2X4)) τοσου μηκους(συνηθως 2.5 μετρων) ωστε να μπορεις να τον βγαλεις εξω απ το νερο στον περιβαλλοντα χωρο ωστε να αλλαξεις τη λαμπα.68310

Δεν εχω δει ποτέ εως τωρα λαμπα 24v σε κατασκευη πισινας νομίζω οι κανονισμοί επιτρεπουν μονο 12αρες χωρις να ειμαι σιγουρος

antonisfa
22-01-17, 09:18
Να δειξω και μερικες φωτο για καποιους που δε γνωριζουν ή για να μη φανταζονται πως ειναι αυτα τα μηχανοστάσια στις πισίνες αφού ο Σπύρος δε μας έστειλε ακόμα
683116831268313

Και μια εναλλακτικη για φωτισμό με οπτ. ινες

6831568316

antonisfa
22-01-17, 13:15
Οι κανονισμοί που αναφερονται σε δημοσιες και ιδιωτικες κολυμβητικές δεξαμενές και τα προσόντα του συντηρητή...
Σπύρο τα γνωρίζουν αυτά εκεί στο ξενοδοχείο οι υπεύθυνοι και οι ιδιοκτήτες?
Από πρώτες βοήθειες γνωρίζεις?
https://www.google.gr/search?site=&source=hp&q=%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC %CE%BF%CE%B9+%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85% CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%83+%CE%BA%CE%BF%CE%BB%C F%85%CE%BC%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE% BD+%CE%B4%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CF%8 9%CE%BD&oq=%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%B C%CE%BF%CE%B9&gs_l=hp.1.0.35i39k1l2j0i19k1l8.473399.476761.0.479 837.13.13.0.0.0.0.430.2483.0j11j1j0j1.13.0....0... 1c.1.64.hp..0.10.1647.0..0j0i30k1.GknbJ4G6gsc

thespyros
23-01-17, 14:44
Εννοείται φιλεμου οτι τα γνώριζω
Φωτι πως βαζω να στειλω??

el greco 1
23-01-17, 19:04
Aντωνη μπωρεις να στηλεις καποιο λινκ αν εχεις απο τις οπτικες ινες ?με ενδιαφερει.

antonisfa
24-01-17, 12:56
Aντωνη μπωρεις να στηλεις καποιο λινκ αν εχεις απο τις οπτικες ινες ?με ενδιαφερει.
Ψαξε στο CREATIVE SOLUTIONS οπτικες ινες για. πισινες

el greco 1
24-01-17, 22:20
thanks!θα το ψαξω.

thespyros
27-01-17, 19:10
δυστηχως παιδια το φλιτρο παραμενει στην κοκκινη περιοχη του μανομετρου ,θα παρω τηλ μια εταιρια που συνεργαζονται να δω τι μπορει να γινει

thespyros
27-01-17, 19:13
68377683786837968380
αυτες ειναι οι φωτο απο μηχανοστασιο πισινας

στο βαθος το φιλτρο φαινεται και οτι ειναι στα κοκκινα

thespyros
27-01-17, 19:23
68381683826838368384

antonisfa
28-01-17, 17:13
Σπυρο αν το μανομετρο ειναι ενταξει και δεν αλλοιωνει την τιμη της πιεσης τοτε η αμμος εναι πετρα .

Ερωτηση αν εχεις προσεξει
Το πλαστικο γυαλακι που εχει δεξια της πολυβανας (βιδωτο) θολωνει οταν πλενεις το φιλτρο?
Kοιτα εδω και συγκρινε
https://www.youtube.com/watch?v=-_iJfx5BQrk
Αν δε θολωνει τοτε η αμμος ειναι πετρα

thespyros
28-01-17, 17:29
Όχι καθαρό είναι το παρακολουθώ

thespyros
28-01-17, 17:34
Κάνει και φυσαλίδες Κ φαίνεται καθαρά ότι είναι διαφανές

panayiotis1
28-01-17, 18:15
Η μεσαια βαννα στην αναρροφηση που ειναι μισοκλειστη τραβαει μαλλον απο δεξαμενη αν διαβαζω σωστα. Αρα εχεις υπερχείλιση. Στη βαννα αυτη κανονικα πρεπει να προηγείται μια αντεπιστροφη. Το οτι βγαζει φυσσαλιδες βρωμαει οτι καπου τραβαει αερα η εισαγωγη, πιθανων απο εκει. Κλεισε αυτη τη βαννα να τραβαει μονο απο βυθο για να δεις αν σταματησουν οι φυσσαλιδες.
Για την πιεση ειπαμε, βαλε την πολυβαννα στη θεση που κανει ανακυκλοφορια χωρις να περνα το νερο απο το φιλτρο και δες τι κανει. Και βαλε μια αμπεροτσιμπιδα στο μοτερ, ευκολο ειναι ρε σπυρακο.

thespyros
28-01-17, 18:17
ΟΚ φιλε μου ς ευχαριστω πολυ

thespyros
28-01-17, 21:41
Αυτό που λες μ την Βάνα δεν το κατάλαβα φίλε μου

panayiotis1
28-01-17, 22:07
Η μεσαια βαννα στην αναρροφηση γράφει "δεξαμενή" και ειναι μισοκλειστη. Σωστα; Επισης λες οτι στο γυαλινο μπαλακι της πολυβαννας βλεπεις φυσσαλιδες. Πιθανολογω λοιπον οτι απο τη γραμμη της δεξαμενης ρουφας και αερα εκτός απο νερο. Αν οντως ισχυει αυτο, πρεπει να ελεγχθει γιατι η αντλια σου θα χτυπησει (καταστροφη ρουλεμαν, σπηλαιωση κτλ).
Και, περα απο αυτο, η γραμμη αυτη πρεπει να εχει και μια αντεπιστροφη ( Μπορει να υπαρχει και να μην την βλεπω εγω στις φωτο).

Για την πίεση που σε νοιαζει ομως, πρεπει να κανεις 2 απλες κινησεις. Μια ειναι η αμπερομετρηση και 2 να δεις πως δουλευει το δικτυο οταν βαλεις τη πολυβαννα στη θεση ανακυκλοφοριας. Απλα πραγματα.

Και, με ολο το θαρρος, πρεπει να συμμαζεψεις εκει μεσα. Και να κάτσεις να καταγραψεις σε ενα χαρτι το δικτυο για να ξερεις τι κανει το καθε τι εκει μεσα.
Τσεκαρε μια και τη δεξαμενη σου. Ειναι καθαρη;;;;

antonisfa
29-01-17, 07:19
Εχει δικιο ο Παναγιώτης φυσαλίδες μπορει να τραβαει απο τη δεξαμενη η οποια να ειναι σχεδον αδεια!

Ακομα να ελεγξει και τον τροπο που γεμιζει αυτη με μηχανικο ή ηλεκτρικό φλοτερ.... μπορει κατι να συμβαινει εκει!:closedeyes:
(Κλειστο valve ή κολλημένη ηλεκτροβάνα...)

antonisfa
31-01-17, 22:54
Σπύρο πως πάει? Έχουμε νεότερα?

thespyros
01-02-17, 19:12
kαλησπερα παιδια ανοιξα το φιλτρο να δω αν ειχε πετρωσει η χαλαζιακη αμμος.και ηταν ολα καλα δεν ειχε τιποτα ,οποτε το εκλεισα και μαλλον το προβλημα ειναι στις σωληνες η στα αντεπιστροφα 6845468455

panayiotis1
02-02-17, 10:20
68467


Αν είναι οπως στα έχω σχεδιάσει αυτά που δεν φαινονται στη φωτο, τοτε τα πράγματα ειναι απλά. Οι δύο μισόκλειστες βάννες (στο πράσινο κύκλωμα που πάει προς τη πισίνα, στα jets, ανοιξέ τες και θα δείς να πέφτει η πίεση αμέσως. Αφού είναι κλείστες ρε Σπύρο, πως να μην ανεβάζει πίεση????????

antonisfa
02-02-17, 13:56
68467


Αν είναι οπως στα έχω σχεδιάσει αυτά που δεν φαινονται στη φωτο, τοτε τα πράγματα ειναι απλά. Οι δύο μισόκλειστες βάννες (στο πράσινο κύκλωμα που πάει προς τη πισίνα, στα jets, ανοιξέ τες και θα δείς να πέφτει η πίεση αμέσως. Αφού είναι κλείστες ρε Σπύρο, πως να μην ανεβάζει πίεση????????
Αν είναι έτσι, πως να μην ρίχνει το θερμικό της αντλίας?
Είναι πολύ χοντρό όμως... μήπως έκλεισε τα valve ο Σπύρος για κάποιο λόγο?

thespyros
02-02-17, 18:47
oxi ρε παιδια δεν ριχνει θερμικο λειτουργει αψογα ,,μαλλον κατι μπορει να παιζει με σψληνες ισως πηρε κανενα σκουπιδι στα αντεπιστροφα θα το επιχειρησω να το ανοιξω και θα σας πω

thespyros
02-02-17, 18:52
οσο αναφορα τις κλειστες βανε ς η μια ειναι απο δεξαμενη κ το αλλο ειναι η σκουπα ///το εχω λαθος?

panayiotis1
02-02-17, 19:16
Οχι της εισαγωγης ρε Σπυρο, τις επιστροφες λεμε, κοιτα στο ζωγραφισμενο. Οι δυο βαννες που ειναι μονες τους και μισοκλειστες. Ανοιξε τες!!!!!

thespyros
02-02-17, 19:41
αυτες οι βανες φιλε μου ειναι για τα τζετ αν τις ανοιξω μ κανουν παραπονα οτι πεταει πολυ το νερο στο τζακουζζι

antonisfa
02-02-17, 19:49
Στην αναρρόφηση έχεις 3 βάνες
1 απο πάτο ή φρεάτιο πυθμένα
2 από δεξαμενή υπερχείλισης και
3 από γραμμή σκούπας (Φ63 όλες οι γραμμές αλαλούμ και ότι ναναι )
Για τις 2 γραμμές στην επιστροφή του νερού προς την πισίνα έχεις 2 βάνες μισόκλειστες
Αν δεν ανοίξουν καλα αυτές τότε δεν επιστρέφει το νερό στην πισίνα κ δεν γίνεται ανακυκλοφορία και συνεπώς καθαρισμός!

Η γραμμή της σκούπας έπρεπε να είναι Φ50 για να έχεις καλύτερη αναρρόφηση και των πυθμένα και δεξαμενής τουλάχιστον Φ75.
Αυτά όμως είναι υψηλά γράμματα για αυτούς που έκαναν τα δίκτυα και γενικότερα τη δουλειά...:closedeyes:

Α τώρα ειδα ότι πόσταρες
Τότε κατσε κ γράψε τα δίκτυά σου και βάλε ταμπελάκια ...

Οι 2 άλλες γραμμές πιο αριστερά είναι μάλλον...

Αν οι γραμμές των jets όπως λες βγάζουν πολύ νερό μπορείς να το μειώσεις και με το ανοίξης λίγο τον αέρα απο τον εξωτερικό περιμετρικό χώρο από τα ρυθμιστικά του αέρα για τα τζετ του υδρομασάζ

thespyros
02-02-17, 19:56
684786847968480684816848268483

thespyros
02-02-17, 19:59
ΦΙΛΕ Μπου νακανω την ρυθμιση για τον αερα??? του τζετ.<.>

thespyros
02-02-17, 20:01
νακνω
684786847968480684816848268483να κανω σημασνση αυριο και να βγαλω νεες φωτο να σας το δειξω????

antonisfa
02-02-17, 21:23
6847968480
Λοιπόν τώρα άκουσε είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα έκανα λάθος και εγώ κ ο παναγιώτης.
Το δίκτυο που λες των jets και όταν αναφερόμαστε σε jets αφορά μόνο τζακούζι ή spa.
Στη δεξιά φωτό βλέπουμε την αντλία αέρος η οποία τροφοδοτεί δύο κλάδους που καταλήγουν σε δύο δίκτυα αέρος
Ένα για τα πόδια των καθήμενων στο τζακούζι και ένα δεύτερο επάνω στον πισινό τους επάνω στο κάθισμα.
Αυτά δίνουν παροχή μόνο αέρα και τπτ άλλο με σκοπό να δημιουργούν φυσαλίδες και να κάνουν μασαζ στα πόδια-πισινούς. Πάει αυτό τέλος.

Θα πρέπει να υπάρχει κάποια άλλη αντλία (γύρω στα 7.5 KW) η οποία θα παίρνει αναρρόφηση από κάποιο σημείο (μικρό φρεάτιο με εσχάρα) και στέλνει με ταχύτητα το νερό σε κάποια ακροφύσια στις πλάτες των λουόμενων.
Αυτά τα λέμε jet και μάλιστα turbojet.

Και τέλος υπάρχει η αντλία ανακυκλοφορίας του τζακουζιού (μάλλον δεν φαίνεται στις φωτό γιατί δε βλέπω σύνδεση με φίλτρο).

Το δίκτυο στα σίγουρα της προσαγωγής του νερού προς την πισίνα δλδ μετα και στην έξοδο από το μεγάλο φίλτρο είναι αυτό που φαίνεται στην αριστερή και κάτω από το φίλτρο αυτό το δίκτυο που έχει την αντεπίστροφη( δεν διακρίνεται που οδηγείται και αν χωρίζει τα στόμια σε δύο κλαδους κλπ)...

Σπύρο όσο αφορά τη ρύθμιση του αέρα στα turbojet αυτή γίνεται όχι στο μηχανοστάσιο αλλά επάνω και στον περιβάλλοντα χώρο του τζακουζιού και λογικά θα υπάρχουν τόσοι ρυθμιστές όσα και τα turbo jets στις πλάτες των καθισμάτων.
Εκτος για οικονομία έβαλέ εναλλάξ σε κάποια.

Βγάλε και καμιάφωτο εξωτερικά στην πισίνα και στο τζακούζι και δείξε μόνο αυτά τα αντικείμενα και όχι περιβάλλοντα χώρο για ευνόητους λόγους

Και δείξε αν υπάρχει φίλτρο ξεχωριστό για το τζακούζι

thespyros
02-02-17, 21:52
εχω και μια αντλια καταρρακτη μια αντλια τζακουζι και 2 αντλιες ανακυκλοφοριας. και αυριο θα βγαλω νεεσ φωτο να σας δειξω. Εκανα και σημασνη εβαλα μια ταξη στον χωρο

panayiotis1
03-02-17, 09:23
68496

Πάρε μια φωτο εκει που είναι το βελάκι.

Της τρελλής γινεται εκει μέσα, τελος πάντων.
Κοιτα, άκρη ετσι δεν βγαινει. Αρχισε να απλοποιείς τα κυκλώματα και να ελέγχεις ένα -ένα οτι δουλεύουν σωστα. Πχ, στο κύκλωμα ανακυκλοφορίας φαίνεται να μπαίνει και εναλλάκτης για να ζεσταίνει το νερό. Ο τρόπος που το συνδέουν αυτό ποικίλει, τεχνοτροπίες πολλές. Απομόνωσε το κυκλωμα του εναλλάκτη, βάλε ενα μανόμετρο στο φίλτρο που να ξέρεις οτι δουλεύει σωστα, κρέμασε μια αμπεροτσιμπίδα στη φάση του μοτερ και βάλε μπροστα. Ρε Σπύρο, πας στα τυφλά, δεν έχεις καταλάβει καν το δικτυο και τα κυκλώματα.

Αν δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει κάτι, δεν θα βρείς ποτέ γιατι δεν δουλευει πια.

(με τρελαίνει που , οφθαλμαπατικά, φαίνεται η κατάθλιψη της αντλίας να συνδέεται με τη γραμμή της αποχέτευσης στην πολυβάννα..)

thespyros
03-02-17, 09:27
Όλα είναι παλιά Κ χάλια εγώ προσπαθώ να τα τακτοποιήσω όσο το δυνατό

thespyros
03-02-17, 09:37
6849768498

panayiotis1
03-02-17, 12:37
68501

Ελεγξε την κοκκινη γραμμη. Απο εκει επιστρέφει το καθαρισμένο νερό στην πισινα. Αν υπάρχει εμπόδιο εκει, είναι λόγος να ανεβαίνει η πίεση. Στη φώτο φαινεται μονο μια αντεπίστροφη, λύσε την και δες μήπως ειναι κολλημενη. (Σιγά μην είναι.. τελος πάντων). Δες πιο πέρα μην έχει βάννες κλειστές ή σπασμένο χερούλι κτλ. Πριν κάνεις όμως οτιδήποτε, βάλε ενα μανόμετρο στο φιλτρο καινούριο, 3€ κάνει. Γιατι αν εχουμε φτάσει 150 μηνυματα και ειναι επειδη το οργανο ειναι χαλασμενο..
Η κιτρινη γραμμή , πιθανων, ειναι του εναλλάκτη. Κλείσε τις κιτρινες βάννες να μην επεμβαινει στο κυκλωμα.

Και μου χρωστάς και μια φωτο, ειπες οτι άλλαξες λαμπα στη πισινα με 24ν τάση. Επειδή δεν με αξίωσε ο Πανάγαθος να δω ποτέ κατι τέτοιο, περιμένω να δω φώτο.

antonisfa
03-02-17, 15:11
Καλύτερα να του δώσουμε λίγο χρόνο νέο αντικείμενο είναι για αυτόν να το πάει με ρέγουλα.
Οι ερωτήσεις είναι καλύτερα να βγαίνουν όσο προχωράει στην κατανόηση των δικτύων και γενικά της λειτουργίας.
Είναι αρκετά φορτωμένες οι γραμμές και ο εγκαταστάτης δεν έβαλε μια τάξη. Ότι του κατέβαινε έκανε.
Αναρρωτιέμαι αν είναι όλα τα δίκτυα σωστά

thespyros
06-02-17, 17:58
Καλησπέρα στην παρέα ερώτηση ; θέλω να αλλάξω το κινητήρα τζακούζι λειτουργεί σε -
αστερα μόνιμα , κ επειδή μ κάνανε παράπονα ότι πετάει πολύ το νερό σκέφτομαι να το κάνω σε τρίγωνο!!!θα κάνω κ ακπρομοετρηση ερώτηση θα έχω θέμα μήπως μου κάει ο κινητήρας ;;

antonisfa
07-02-17, 01:05
Καλησπέρα στην παρέα ερώτηση ; θέλω να αλλάξω το κινητήρα τζακούζι λειτουργεί σε -
αστερα μόνιμα , κ επειδή μ κάνανε παράπονα ότι πετάει πολύ το νερό σκέφτομαι να το κάνω σε τρίγωνο!!!θα κάνω κ ακπρομοετρηση ερώτηση θα έχω θέμα μήπως μου κάει ο κινητήρας ;;

Νομίζω δεν θα αλλάξει κάτι αν και πρέπει να είναι απαγορευτικό!

panayiotis1
07-02-17, 08:48
Καλησπέρα στην παρέα ερώτηση ; θέλω να αλλάξω το κινητήρα τζακούζι λειτουργεί σε -
αστερα μόνιμα , κ επειδή μ κάνανε παράπονα ότι πετάει πολύ το νερό σκέφτομαι να το κάνω σε τρίγωνο!!!θα κάνω κ ακπρομοετρηση ερώτηση θα έχω θέμα μήπως μου κάει ο κινητήρας ;;

Σπυρο, σεβομαι απόλυτα και ειλικρινώς οτι εργάζεσαι και βγάζεις χρήματα εκει. Προσεχε πολυ φιλέ και τη σωματική σου ακεραιότητα αλλά και την ασφάλεια των υπολοίπων.


Προσωπικά, με τρομαζεις. Πρόσεχε τι κάνεις!

(και φυσικά δεν θα απαντήσω στην ερώτηση, οχι γιατι τη θεωρώ χαζή ή απαξιώ. Ολους καποια στιγμη τους απασχολησε κατι τετοιο ή κατι παρόμοιο. Αλλά πως να το πω, φοβάμαι;. Φοβάμαι ρε φίλε. Πρόσεχε!)

thespyros
07-02-17, 10:38
Γθατι φιλε μ βγαζεις αχρηστο ????

panayiotis1
07-02-17, 11:30
Οχι Σπύρο μου, σε καμία περιπτωση. Απλώς, με φοβίζεις. Είπα απλά να προσέχεις πολυ σε ότι κάνεις. Καλοπροαίρετα πάντα.

thespyros
07-02-17, 11:42
Ενταξει μερικες σκεψεις ειναι δεν ειπα οτι θα τα κανω

FILMAN
07-02-17, 11:47
Γθατι φιλε μ βγαζεις αχρηστο ????Γιατί αν είχες κάποια σχέση με το αντικείμενο θα ήξερες ότι σε τρίγωνο (και για την ίδια τάση τροφοδοσίας) ο κινητήρας αποδίδει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ισχύ από ότι σε αστέρα, συνεπώς αν θες να ΜΕΙΩΣΕΙΣ την αποδιδόμενη ισχύ, αν τον γυρίσεις από αστέρα σε τρίγωνο θα έχεις το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα (ή δεν θα κάνει διαφορά αν ο κινητήρας αποδίδει ήδη τουλάχιστον όση ισχύ απαιτεί η αντλία), και το αν θα καεί ο κινητήρας ή όχι δεν το μαντεύει κανείς μυρίζοντας τα νύχια του ή νιώθοντας ένα φόβο λόγω αβεβαιότητας, αλλά διαβάζοντας ένα ρημάδι ταμπελάκι που έχει ο κινητήρας πάνω του και που αν γράφει 400VΔ / 690VΥ ο κινητήρας μπορεί να δουλέψει σε τρίγωνο (400V θέλει, 400V του δίνεις), ενώ αν γράφει 230VΔ / 400VΥ καίγεται αν δουλέψει σε τρίγωνο διότι θέλει 230V και εσύ του δίνεις 400V.

Ξέρω ότι θα παρεξηγηθείς με το ύφος μου αλλά πραγματικά όπου διαβάζω αυτά που γράφεις μου σηκώνεται η τρίχα με αυτά που λες και κάνεις, εδώ δεν ήξερες τί κάνει ένα μοτέρ σε Υ και τί σε Δ, σε άλλο θέμα σου ζήτησαν να συνδέσεις ένα ΔΔΕ και δεν ήξερες από πού να πάρεις ουδέτερο, σου έλεγαν στις απαντήσεις από πού και δεν καταλάβαινες, σε άλλο θέμα πήγες να κάνεις test σε γεννήτρια και όταν δεν έσβησε πανικοβλημένος άρχισες να τραβάς καλώδια μέχρι να σβήσει λες και αν δούλευε κανα τέταρτο μέχρι να βρεις τί φταίει θα έκανε καμιά έκρηξη, και τόσα άλλα. Και επιμένεις να δηλώνεις και ηλεκτρολόγος...

thespyros
07-02-17, 11:54
Ευχαριστώ πολύ φίλε μιυ

FILMAN
07-02-17, 12:10
Παρακαλώ, πές μας τώρα και πού έκανα λάθος σε αυτά που έγραψα ή πού είπα ψέμματα, να μη μείνουμε με την απορία.

thespyros
07-02-17, 12:53
Έτσι είναι να είσαι καλά !

panayiotis1
07-02-17, 14:28
*Γθατι φιλε μ βγαζεις αχρηστο ????
*Ευχαριστώ μεγάλε Εσυ έξυπνε
*Έτσι είναι να είσαι καλά Εσυ που είσαι αλάνθαστος κλασικέ έλληνα !!!!
__________________________

Σπύρο, κανενας δεν σε χαρακτήρισε. Ειναι απαράδεκτο απο την πλευρά σου να μιλας ετσι, ειδικά οταν έχεις φτασει ένα θεμα στα 150t, σου έχουν απαντησει σε 15 διαφορετικές ερωτήσεις σου, δεν εχεις δωσει feedback ποτέ, τα μισά απο οσα λες δεν στεκουν, άλλα τοσα ειναι ψευδή ή στρεβλωμένα και με λίγα λογια σου λένε όλοι προσεχε γιατι κάτι δεν παει καλα.
Και να σου πω; εχεσθήκαμεν αν κατι δεν πάει καλα, τουλάχιστον σεβάσου οτι κάποιοι σου απαντούν ή σε καθοδηγούν κάπως . Οταν κατι δεν σου αρεσει από αυτα που σου λεει κάποιος, θα έπρεπε να σε προβληματίζει και όχι να λες οτι σου την είπε, ή οτι σε έκρινε άχρηστο, ή να ειρωνεύεσαι.

Προσωπικό χαρακτηρισμό απο μένα δεν θα πάρεις, γιατι το φορουμ είναι τεχνικό και όχι κοινωνικοφιλοσοφικο. Αλλά, σορυ κιολας που ακουγεται κάπως, μου αφήνεις την εντύπωση ριψοκίνδυνου και επικίνδυνου τεχνίτη. Να προσέχεις. (Και την συμπεριφορά σου.)

thespyros
16-03-17, 07:48
Καλημέρα μετά από πολύ μελέτη και κόπο φώναξα ένα τεχνικό και μ άλλαξε την άμμο στο φίλτρο εδώ και 4 μέρες έχω να σας πω η πισίνα είναι τζαμί

antonisfa
16-03-17, 08:47
Καλημέρα μετά από πολύ μελέτη και κόπο φώναξα ένα τεχνικό και μ άλλαξε την άμμο στο φίλτρο εδώ και 4 μέρες έχω να σας πω η πισίνα είναι τζαμί

Ωραία λοιπόν!

Άντε καλή συνέχεια...!!

thespyros
16-03-17, 09:07
Ευχαριστώ Αντώνη

Panoss
16-03-17, 09:40
εδώ και 4 μέρες έχω να σας πω η πισίνα είναι τζαμί
:ohmy:
https://www.google.gr/search?q=%CF%84%CE%B6%CE%B1%CE%BC%CE%AF&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj_mdavwtrSAhXEChoKHaf2DoQQ_AUICCgB&biw=1366&

thespyros
16-03-17, 19:33
Τζαμι ήθελα να πω

Panoss
16-03-17, 19:57
Τζαμι ήθελα να πω
Ευτυχώς το διόρθωσες.
Τώρα ξέρουμε ότι δεν εννοούσες τζαμι αλλά τζαμι.

thespyros
18-03-17, 16:38
Ερώτηση ;!!
Υπάρχει περίπτωση να θολώνει η πισίνα λόγου θερμότητας του νερού ;;

antonisfa
18-03-17, 19:49
Ερώτηση ;!!
Υπάρχει περίπτωση να θολώνει η πισίνα λόγου θερμότητας του νερού ;;


Θερμότητας του νερού εννοείς από θέρμανση (μηχανημα αντλία θερμότητας - εναλλάκτης) ή από ηλιοφάνεια?

Σε κάθε περίπτωση να γνωρίζεις πως σε υψηλές θερμοκρασίες τα χημικά "καταναλώνονται" και πρέπει να αυξάνουμε λίγο τις αναλογίες.

Αυτό θα πρέπει να γίνεται εφ όσον έχουμε και κίνηση από λουόμενους....

Κοίτα πάντοτε το ΡΗ να βρίσκεται εντός ορίων και τα υπόλοιπα είναι ευκολότερα στη ρύθμισή τους.

Υ.Γ. Έχεις μια εκκρεμότητα ...να μας στείλεις φωτο απ τους προβολείς των 24 volt.... !

thespyros
18-03-17, 20:26
Έβαλα 24ν λεντ

kleima
12-05-21, 09:36
Καλημέρα.
Υπάρχει κάποιος ενεργός, που ασχοληται με πισίνες ξενοδοχείου;

antonisfa
13-05-21, 17:01
Καλημέρα.
Υπάρχει κάποιος ενεργός, που ασχοληται με πισίνες ξενοδοχείου;
Ότι θέλεις ρώτησέ με, ή στείλε pm

kleima
14-05-21, 09:58
Antonisfa.θελω να μου πεις,πως να καταλαβω ,σε ενα μηχανοστασιο πισινας ,που βρισκεται ο μοχλος του ballands,hoover,skiner.αποχετευσεις,ποιες σωληνες πανε στην πισινα.
Αν θες και σου ειναι ευκολο,κανε σχεδιο,η φωτογραφια με ενδειξεις,η γραψε μου,οτι ειναι ευκολο για σενα.
Ο λογος που σε ρωταω και θελω να μαθω,ειναι πως σε ενα ξενοδοχειο,ο πισινιερης απεβιωσε.κανεις αλλος δεν αναλαβανει την πισινα.η εταιρεια που εκανε την πισινα το ιδιο,λογο οικονομικων οφελων.εγω θελω να παω ,γιατι δεν εχω δουλεια.
Οποτε αν θες βοηθας.
Τεστ χλωρινης ,ph τα βρηκα σε βιντεο και καταλαβα,οπως και πληροφωριες.
Αλλα με τους μοχλους,ρουμπινετα,σωληνες ,δενβρηκα κατι
Ευχαριστω.

antonisfa
14-05-21, 14:05
Antonisfa.θελω να μου πεις,πως να καταλαβω ,σε ενα μηχανοστασιο πισινας ,που βρισκεται ο μοχλος του ballands,hoover,skiner.αποχετευσεις,ποιες σωληνες πανε στην πισινα.
Αν θες και σου ειναι ευκολο,κανε σχεδιο,η φωτογραφια με ενδειξεις,η γραψε μου,οτι ειναι ευκολο για σενα.
Ο λογος που σε ρωταω και θελω να μαθω,ειναι πως σε ενα ξενοδοχειο,ο πισινιερης απεβιωσε.κανεις αλλος δεν αναλαβανει την πισινα.η εταιρεια που εκανε την πισινα το ιδιο,λογο οικονομικων οφελων.εγω θελω να παω ,γιατι δεν εχω δουλεια.
Οποτε αν θες βοηθας.
Τεστ χλωρινης ,ph τα βρηκα σε βιντεο και καταλαβα,οπως και πληροφωριες.
Αλλα με τους μοχλους,ρουμπινετα,σωληνες ,δενβρηκα κατι
Ευχαριστω.
Μετά χαράς να σε βοηθήσω η πισίνα είναι το πάθος μου:001_smile:

kleima
14-05-21, 14:15
Ευχαριστω.
Οτι μπορεις να στυλεις,σε φωτογραφια,σχεδιο,εξηγωντας μου γραζφωντας,ειναι βοηθεια.
Να σαι καλα.
Και επιδει ξερεις,πες μου σε γενικες γραμμες,για τον ελενχο των χημικων,να κανω μια συγκριση με οσα βρηκα.

antonisfa
14-05-21, 14:19
https://piscina-azul.gr/data/sites/1/GalleryImages/4536/webImages/mixanostasio-6.jpg

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTix8RP-plU0OTVER7zdHGisp1jVORTdQVhvfBPGKoHNsN5MHSAZyPiNHZ c62p7BGIu5B8&usqp=CAU



http://www.energysystems.gr/images/layout/pool4_mixanostasio_big.jpg

https://e-ecopool.gr/image/cache/catalog/product/39154-800x800.jpg
Βάσει αυτών των φωτό θα μιλήσουμε αρχικά

antonisfa
14-05-21, 14:27
http://www.pissina.gr/pdf/epeksergasia.pdf

Θα αναλύσουμε το θέμα της ποιότητας του νερού γιατί σε ξενοδοχεία έχουν τσουχτερές κυρώσεις.
Ο οδηγός δεν αναφέρει τι χημικό χρησιμοποιείς για την διατήρηση του PH - χλωρίου και θολερότητας.
Το πρώτο που θα μάθεις είναι το χειροκίνητο πλύσιμο των φίλτρων.
Θα σου στείλω π.μ. το βράδυ

mikemtb
14-05-21, 18:40
επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως
https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=872378

kleima
14-05-21, 22:00
Ευχαριστώ.
Περιμένω και άλλες πληροφωριες

antonisfa
14-05-21, 23:12
επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως
https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=872378
Δεν το θυμόμουν ευχαριστώ πάντως!

antonisfa
15-05-21, 10:19
Ευχαριστώ.
Περιμένω και άλλες πληροφωριες
Μιχάλη σου έχω στείλει pm

jenny
30-05-21, 12:06
Οταν για κάποιο λόγο έχουμε μικρή παροχή από τη φίλτρανση και μερικές φορές η αντλία ανακυκλοφορίας διακόπτει τη λειτουργία της ρίχνοντας το θερμικό του κινητήρα παρόλοπου γίνεται καθαρισμός του φίλτρου τότε ποια λέτε είναι η πιθανή αιτία?
Πρόσφατα σε κάποιο φίλο συνέβη στα ενοικιαζόμενά του, δεν έχει έρθει ακόμη ο τεχνικός της πισίνας....

el greco 1
30-05-21, 19:35
απο δεξαμενη πληρωσης εχει εισαγωγη η αντλια απο φρεατιο πυθμενα απο σκυμερ απο τι? τριφασικια μονοφασικια? hp? το φιλτρο ειναι καθαρο? εχει γινει ελενχος?

jenny
30-05-21, 20:10
απο δεξαμενη πληρωσης εχει εισαγωγη η αντλια απο φρεατιο πυθμενα απο σκυμερ απο τι? τριφασικια μονοφασικια? hp? το φιλτρο ειναι καθαρο? εχει γινει ελενχος?
Από ότι μου είπε και είδαμε μαζί στο μηχανοστάσιο η τριφασική αντλία αναρροφεί από πυθμένα κατά 50% και από τα φρεάτια κατα 50%
Καθαρισμό έκανε στο φίλτρο.

antonisfa
31-05-21, 14:35
Παρόλο που έκανε πλύσιμο στο φίλτρο αυτό δυστυχώς είναι σημάδι πως η άμμος έχει πετρώσει μέσα στο φίλτρο και θέλει αντικατάσταση.
Δεν αφήνουμε την συντήρηση χωρίς έλεγχο πριν από κάθε πλύσιμο ή άλλη εργασία. Για το λόγο αυτό υπάρχει ο "προληπτικός" έλεγχος για να μην φτάνει ο κόμπος στο χτένι. Τώρα η διαδικασία αντικ/σης της άμμου είναι μια επίπονη εργασία.

jenny
01-06-21, 19:44
Παρόλο που έκανε πλύσιμο στο φίλτρο αυτό δυστυχώς είναι σημάδι πως η άμμος έχει πετρώσει μέσα στο φίλτρο και θέλει αντικατάσταση.
Δεν αφήνουμε την συντήρηση χωρίς έλεγχο πριν από κάθε πλύσιμο ή άλλη εργασία. Για το λόγο αυτό υπάρχει ο "προληπτικός" έλεγχος για να μην φτάνει ο κόμπος στο χτένι. Τώρα η διαδικασία αντικ/σης της άμμου είναι μια επίπονη εργασία.
Μπορείτε να αναφέρετε κάποιες λεπτομέρειες για το πως συμβαίνει αυτό που αναφέρετε?

Αν υπάρχει και κάποια άλλη άποψη ευχαρίστως να την ακούσω. Εννοώ και από κάποιο άλλο μέλος.

jenny
01-06-21, 20:00
Επίσης θα ήθελα την άποψή σας ποια είναι η οικονομικότερη αλλά και σωστή θέρμανση για εξωτερική πισίνα και για θερμοκρασία να μην ξεπερνά τους 23 με 25 βαθμούς έτσι ώστε τους πρώτους φθινοπωρινούς μήνες να έχω αυτή την θερμοκρασία , χωρίς να "πιάνει" τη θερμοκρασία των 28 με 30 βαθμών , κάτι που ισχύει για εσωτερικές. Δεν έχω αυτή την απαίτηση ...

Να συμπληρώσω ότι η συγκεκριμένη έχει περίπου στα 85 κυβικά μέτρα νερό αγωγιμότητας στα 1200μS και βρίσκεται σε υψόμετρο 50 μέτρων από θάλασσα είναι δε εκτεθειμένη στον νοτιά και προστατεύεται στην βορεινή πλευρά της από την εξοχική οικία.

vasilisd
01-06-21, 21:07
Η οικονομικότερος τρόπος με τα σημερινά δεδομένα είναι με αντλία θερμότητας, και κάλυμμα της επιφάνειας τις ώρες που δε χρησιμοποιείται η πισίνα για περιορισμό των απωλειών.
Το βασικότερο για να πετύχουμε οικονομία στην ενέργεια που απαιτείται για να διατηρήσουμε την θερμοκρασία της πισίνας σε επιθυμητά επίπεδα είναι να περιορίσουμε τις απώλειες. Για αυτό σε νέες πλέον κατασκευές χρησιμοποιούν εξηλασμένη πολυεστερίνη στα τοιχώματα και πυθμένα της πισίνας, όπως επίσης και η κάλυψη της επιφάνειας κρίνεται απαραίτητη.

jenny
02-06-21, 20:45
Παρόλο που έκανε πλύσιμο στο φίλτρο αυτό δυστυχώς είναι σημάδι πως η άμμος έχει πετρώσει μέσα στο φίλτρο και θέλει αντικατάσταση.
Δεν αφήνουμε την συντήρηση χωρίς έλεγχο πριν από κάθε πλύσιμο ή άλλη εργασία. Για το λόγο αυτό υπάρχει ο "προληπτικός" έλεγχος για να μην φτάνει ο κόμπος στο χτένι. Τώρα η διαδικασία αντικ/σης της άμμου είναι μια επίπονη εργασία.
Συνέβη ακριβώς αυτό που αναφέρατε!

thomasgree
03-06-21, 14:38
Αυτό που συνέβη μπορεί και να είχε αιτία κατεστραμμένα ρουλεμάν στον ρότορα του μοτέρ ή ακόμη και δυσκολία εξόδου του νερού ακόμηκαι μετά το φίλτρο (π.χ. χαλασμένη βαλβίδα αντεπιστροφής κλπ.), επίσης δυσκολία στην αναρρόφηση πριν το προφίλτρο της αντλίας (πυθμένας - skimmer)

Woolfy13
29-03-22, 11:45
Καλη σας ημέρα παιδιά ! Συγχωρέστε με για την έλλειψη γνωσης ομως τώρα ξεκινά να ασχολούμαι με τις πισινες.
Φτιάχνω μια πισίνα προκάτ για ιδιωτική χρήση.
Την έχω εξοπλίσει με μηχάνημα αυτόματης χλωρίωσης αλατος καθώς και με αυτόματη ρύθμιση ph και τα έβαλα στην λογική να μη χρειάζεται καθημερινά να ασχολούμαι με τα χημικα και με άλλες χρονοβόρες διαδικασίες.
τι συντήρηση θα χρειάζεται από μένα έτσι ώστε να είναι η λειτουργία της ασφαλής χωρίς προβλήματα ?
παρακαλώ πολύ οσες συμβουλες έχετε για την σωστή συντήρηση της πισίνας είναι καλοδεχούμενες .
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

jenny
14-12-22, 14:21
Καλημέρα σε όλους σας!
Δεν θα ανοίξω νέο θέμα μια κ υπάρχει αυτό εδώ.
Σε κάποιο custom spa hydromasaz τα μηχανήματα θέλει ο ιδιοκτήτης να τα τοποθετήσει στον ίδιο χώρο δίπλα ακριβώς στην "μπανιέρα". Υπάρχει κάποιο ηχομονωτικό να τοποθετηθεί εντός του χώρου ώστε να μην ακούγονται πολύ οι αντλίες? Θα έχει 2 αντλίες και ο χώρος είναι σε ταράτσα επάνω από το σαλόνι του κάτω διαμερίσματος.
Κάθε εμπειρική σας πρόταση με το καλό να την ακούσω!!
Ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές σε όλους με υγεία!!