PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάηκε το φις και η πρίζα



fortisimo
01-01-17, 15:05
Καλή Χρονιά σε όλους!

Πρίζα σε 10ρα ασφάλεια που δυστυχώς στην ίδια γραμμή έχει και φώτα σαλονιού, βεράντας κλπ
Της βάζω ένα πολύπριζο που υποτίθεται σηκώνει 3500w
Στο πολύπριζο συνδέω ένα φτηνό convector 2000w (παρόμοιο με αυτό http://www.goldair.com.au/media/164246/gscv160_hero.jpg ) και ένα σετ λαμπάκια χριστουγεννιάτικα.
Τις τελευταίες μέρες συνδέω και ένα laptop που τραβάει μέχρι 1,8 Α
Δείχνουν όλα ΟΚ αλλά χτες που έβαλα το πρωί το αερόθερμο παρατήρησα ότι (μετά 2 ώρες) δεν έκαιγε. Φίλος που ήταν μαζί πίεσε το φις του πολύπριζου στη σούκο πρίζα του τοίχου μήπως δεν πάταγε καλά και από όσο λέει αισθάνθηκε να τον τινάζει το ρεύμα.


Κατέβασα ασφάλεια και προσπάθησα να βγάλω από τη πρίζα το φις του πολυπριζου. Είχε κολλήσει και βγήκε με πολύ δυσκολία και έχοντας την εικόνα αυτή: 68033
Η δε πρίζα του τοίχου επίσης δείχνει καμμένη στον ένα πόλο. Κάπως έτσι όλα μαζί δηλαδή: https://www.flickr.com/photos/shimmertje/4284260933/

Τι έχει συμβεί; Πολλά amper; Δεν θα έπρεπε να πέσει η ασφάλεια;
Κάποια χαλαρή σύνδεση;
Αρκεί να αλλάξω τη πρίζα;

Dragonborn
01-01-17, 15:22
Κάηκε το φις και η πρίζα Πάλι καλά που την γλύτωσε το σπίτι... Να πας στην εκκλησία να ανάψεις μια λαμπάδα.

her
01-01-17, 15:34
Η πριζα σου ειχε προβλημα. Ειχε χαλαρο ενα πολο. Εκανε σπυνθηρισμο. Ανεβασε θερμοκρασια κα καηκε. Η ασφαλεια δεν ειχε λογο να πεσει

gep58
01-01-17, 15:44
Αν ανοίξεις και την πρίζα θα δεις κι άλλα καμμένα όπως πχ την άκρη του αγωγού που κατέληγε στην χαλαρή επαφή. Μην επιχειρήσεις να ξαναχρησιμοποιήσεις την ίδια επίτοιχη πρίζα αν δεν την αλλάξεις με καινούργια διορθώνοντας βεβαίως και όλα τα κακώς κείμενα γύρω από αυτή.

fortisimo
01-01-17, 15:53
Συνεπώς, φταίει η πρίζα προφανώς σε συνδυασμό με το μεγάλο φορτίο... Σωστά;
Το είδα πράγματι φθαρμένο στην άκρη το ένα καλώδιο της πρίζας. Θα ήταν αυτό που δεν έκανε καλή επαφή.

Για την ώρα την ξανατοποθέτησα στον τοίχο για να μην είναι ανοιχτή και ακουμπήσει κανείς κατά λάθος. Δεν έλυσα και δεν μόνωσα τα καλώδια. Φυσικά δεν τοποθέτησα κάποια συσκευή εκεί.
Δεν την άλλαξα κατευθείαν διότι θέλω να ψάξω να βρω μια ίδια (είναι σε εμφανές σημείο και ίδια με τις υπόλοιπες του σπιτιού).
Δεν μπορώ να κατεβάσω την ασφάλεια διότι όπως είπα είναι πολλά φώτα κλπ στην ίδια γραμμή.

Είναι ασφαλές όπως τη νέχω αφήσει για την ώρα ή να την ανοίξω, να την αφαιρέσω και να μονώσω τα καλώδια;

Κυριακίδης
01-01-17, 16:23
Της βάζω ένα πολύπριζο που υποτίθεται σηκώνει 3500w
Το καλώδιο που φαίνεται στο 1ο ποστ μαζί με το φις και την κουλούρα πιο πέρα τι να πω μου φαίνεται μικρό έτσι αγόρασες το πολύμπριζο? μαζί με το καλώδιο? ή το καλώδιο το πέρασες εσύ.

fortisimo
01-01-17, 16:37
Έτσι ήταν. Αγορασμένο πριν χρόνια και το χρησιμοποιούσαμε στα λαμπάκια του δέντρου. Και εγώ το είχα δει ότι τα καλώδια έμοιαζαν λεπτά αλλά αυτό δικαιολογεί αυτό που έγινε; Μπορεί να πέρασε υπερβολική θερμοκρασία λόγω των αδύνατων καλωδίων;

Κυριακίδης
01-01-17, 16:54
Γιάννη θα φας ξύλο , δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ την ίδια μπαλαντέζα (του Κινέζου) που βάλθηκε να μας κάψει το σπίτι. Έχει υπολγιστεί προφανώς για ισχύ όσο τα λαμπάκια του δέντρου και δεν μπορείς να υποθέτεις ότι θα δουλεύει με 3500W .

Μπορεί να πέρασε υπερβολική θερμοκρασία λόγω των αδύνατων καλωδίων;
Κοντά έπεσες , αμφιβάλλω να είναι και τρίκλωνο.

fortisimo
01-01-17, 19:17
Δεν είπα ότι αγοράστηκε μαζί με τα λαμπάκια. Απλώς έτσι την χρησιμοποιούσαμε ως τώρα. Δεν θυμάμαι πότε και πως αγοράστηκε. Πάντως και το φις και το πολύπριζο γράφουν 16 Amper. Τώρα τι καλώδιο είχαν βάλει και τι υλικά χρησιμοποίησαν οι κατασκευαστές, άγνωστο.
Φυσικά δεν την τοποθέτησα εγώ ως παροχή για τον convector αλλά δεν ζω μόνος... Το σφάλμα το δικό μου είναι ότι δεν την τσεκάρισα (αφού την είδα) με τέτοιο καλώδιο και να την αλλάξω με κάποια καλύτερη. Ευτυχώς τουλάχιστον που παρατήρησα ότι δεν δούλευε ο convector αλλιώς δεν θα το παίρναμε χαμπάρι!

Το πολυπριζο βεβαίως πετάχτηκε. Μύριζε άλλωστε καμένο πλαστικό.

Τώρα αρκεί να αλλάξω τη πρίζα ή θα πρέπει να αλλαχτεί και το καλώδιο μέχρι το κουτί;
Και τι να κάνω μέχρι να τη διορθώσω; Μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα ως έχει ή δεν τρέχει τίποτα αν δεν συνδέσουμε κάτι στην πρίζα;

Δεν είναι αρκετά πιθανό να έγινε αυτό που λέει ο συμφορουμίτης Ηρακλής παραπάνω για χαλαρό πόλο της πρίζας;

Κυριακίδης
01-01-17, 19:47
Δεν είναι αρκετά πιθανό να έγινε αυτό που λέει ο συμφορουμίτης Ηρακλής παραπάνω για χαλαρό πόλο της πρίζας;
Είναι πιθανό .
Αλλά εξήγησε μας για τις 2 φωτογραφίες στο 1ο ποστ .
Στην πρώτη φωτογραφία βλέπουμε ένα φις που περιλαμβάνει και γείωση
Στην 2η φωτογραφία βλέπουμε επίσης ένα φις που δεν περιλαμβάνει γείωση
Και απορώ ποιο φις ήταν για μπαλαντέζα και ποιο της συσκευής θερμάστρας που λες (2000W) ότι χρησιμοποίησες . Όπως και να έχει οι εικόνες οργιάζουν. Απευθύνσου σε ηλεκτρολόγο για όσες ζημιές .

fortisimo
01-01-17, 20:28
Χμ...
Σας μπέρδεψα με τις φωτογραφίες.

Η πραγματική από το δικό μου πολύπριζο είναι αυτή http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=68033&d=1483275840
Δεν έχω φωτογραφήσει το φις της συσκευής θέρμανσης. Δεν έχει κάτι να δείξω και είναι με γείωση κανονικά.

Τη δεύτερη φωτογραφία που δείχνει φις χωρίς γείωση την ανέβασα για να δείξω ότι έπαθε ζημιά και η επιτοίχια πρίζα και όχι μόνο το φις. Δεν είναι δική μου φωτογραφία αυτή. Γι αυτό γράφω "Κάπως έτσι όλα μαζί δηλαδή". Αν διευκολύνει κάτι μπορώ να φωτογραφήσω και την πρίζα του τοίχου αλλά είναι χάλια στον ένα πόλο, όπως αυτή της φωτογραφίας.

Satcom
01-01-17, 20:31
Είναι πιθανό .
Αλλά εξήγησε μας για τις 2 φωτογραφίες στο 1ο ποστ .
Στην πρώτη φωτογραφία βλέπουμε ένα φις που περιλαμβάνει και γείωση
Στην 2η φωτογραφία βλέπουμε επίσης ένα φις που δεν περιλαμβάνει γείωση
Και απορώ ποιο φις ήταν για μπαλαντέζα και ποιο της συσκευής θερμάστρας που λες (2000W) ότι χρησιμοποίησες . Όπως και να έχει οι εικόνες οργιάζουν. Απευθύνσου σε ηλεκτρολόγο για όσες ζημιές .

Είναι άλλου η δεύτερη φωτογραφία, σαν παράδειγμα την δείχνει.

Μαζί γράφαμε!!

JOUN
01-01-17, 22:46
Αφου αλλαξεις την πριζα του τοιχου,πρεπει να βαλεις εκει μονο τον κονβεκτορα χωρις πολυπριζο η μονο το πολυπριζο και τα λαμπακια..
Πολυπριζο+ μεγαλη καταναλωση για πολυ ωρα(ΑΚΑ καλοριφερ)=Παντα προβληματα..

fortisimo
01-01-17, 22:55
Δεν θα το ξαναβάλω εννοείται. Άλλωστε τους είχα πει να το βάλουν στη 16ρα ασφάλεια αλλά ποιος ακούει...
Δεν σκοπεύω να το ξαναχρησιμοποιήσω. Των 10-15 ευρώ είναι και φοβάμαι μήπως δεν ανταποκρίνεται στις τιμές watt που αναγράφει.

Εξακολουθώ να μην ξέρω αν μπορώ να την αφήσω στη θέση της την πρίζα ως έχει μέχρι να την αλλάξω. Τώρα έχω κατεβάσει την ασφάλεια με αποτέλεσμα να μην έχω φώτα σε σαλόνι κουζίνα κλπ.
Ο ηλεκτρολόγος-εγκαταστάτης μέτρησα να έχει στη 10ρα ασφάλεια (στην ίδια γραμμή) 16 διακόπτες για φώτα και 3 πρίζες σούκο!!!

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
01-01-17, 23:57
Ο ηλεκτρολόγος-εγκαταστάτης μέτρησα να έχει στη 10ρα ασφάλεια (στην ίδια γραμμή) 16 διακόπτες για φώτα και 3 πρίζες σούκο!!!

- Δηλαδή 5 δωμάτια?!!!

-Γενικά Γιάννη εάν υπάρχει πρόβλημα χαλαρότητας κάπου πόλος πρίζας πολύμπριζο κ.λ.π. απο τα πρώτα 5 - 10 λεπτά λειτουργίας ενός μεγάλου φορτίου αρχίζουν να ζεσταίνοντε τα καλώδια αν βγάλεις το φισ απο τη πρίζα θα το διαπιστώσεις, ασφάλεια να αλλάξεις μόνο στη περίπτωση που υπάρχει καλώδιο 2.5 mm αν είναι 1.5 κινδυνεύει να καεί απο την υπερθέρμανση.

fortisimo
02-01-17, 00:48
Ο ηλεκτρολόγος-εγκαταστάτης μέτρησα να έχει στη 10ρα ασφάλεια (στην ίδια γραμμή) 16 διακόπτες για φώτα και 3 πρίζες σούκο!!!

- Δηλαδή 5 δωμάτια?!!!

-Γενικά Γιάννη εάν υπάρχει πρόβλημα χαλαρότητας κάπου πόλος πρίζας πολύμπριζο κ.λ.π. απο τα πρώτα 5 - 10 λεπτά λειτουργίας ενός μεγάλου φορτίου αρχίζουν να ζεσταίνοντε τα καλώδια αν βγάλεις το φισ απο τη πρίζα θα το διαπιστώσεις, ασφάλεια να αλλάξεις μόνο στη περίπτωση που υπάρχει καλώδιο 2.5 mm αν είναι 1.5 κινδυνεύει να καεί απο την υπερθέρμανση.

Εννοείται ότι δεν θα βάλω εγώ 16ρα ασφάλεια. Τα καλώδια είναι σίγουρα 1,5μμ
Σχολιάζω όμως το πόσο ανεύθυνος πρέπει να ήταν όταν έκανε έτσι την εγκατάσταση.
Δεν πρόκειται βέβαια για 5 δωμάτια αλλά για ενιαίο σαλόνι κουζίνα και αίθριο. 16 διακόπτες (οι 7 είναι διπλοί). 1 πρίζα μέσα (αυτή που κάηκε) και 2 στο αίθριο. Πιθανόν και κάποια άλλη παροχή στην ίδια γραμμή που δεν έτυχε να τσεκάρω...

lepouras
02-01-17, 01:51
όπως είπε και ο Γιώργος (JOUN) ποτέ βαριές συσκευές με πολύπριζα. κυρίως αυτά που είναι και σούκο και έχουν την δυνατότητα να χωράνε δύο διπολικά (ή τριπολικα σε ευθεία) στην ίδια τρύπα δεν κάνουν καθόλου για βαριές συσκευές. ο κατασκευαστείς σου λέει ότι αντέχει 3500βατ αλλά όχι σε μία υποδοχή (καλά και σε όλες μαζί δεν αντέχει αλλά λέμε) και το πρόβλημα οφείλετε στην σχεδίαση από τα λαμακια τροφοδοσίας. μεγάλη ιστρορια να το αναλύσουμε τώρα αλλά εσύ κράτα αυτό. ότι δεν βάζουμε μεγάλες συσκευές σε πολύπριζα. γενικά και οι πρίζες δεν αντέχουν να τροφοδοτούν πολλές ώρες μεγάλα φορτία παρότι λένε 16Α. η 10Α ασφάλεια μπορεί να σου τροφοδοτεί 2500βατ κανονικά για πολλές ώρες και να μην πέσει. το αν ο ηλεκτρολόγος στην προκειμένη περίπτωση είναι λάθος ή όχι είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο και άλλη συζήτηση αλλά δεν σημαίνει ότι έκανε λάθος. για το αν έπρεπε ή μπορούσε να το κάνει αλλιώς είναι συζήτηση που πρέπει πρώτα να απαντηθούν πολλά άλλα ερωτήματα όπως εποχή εγκατάστασης συμφωνία τιμής με κατασκευαστή ή ιδιοκτήτη κλπ κλπ κλπ και θα πάμε στου χρόνου χωρίς να βγάλουμε άκρη. αυτά καλή χρονιά.

Υ.Γ α και το κονβερτερ δεν ξέρω τη είναι ή τη θεωρείς ότι είναι αλλά εγώ βλέπω ένα απλό ηλεκτρικό καλοριφέρ με αντιστάσεις.

fortisimo
02-01-17, 20:01
Ανεβάζω και μια φωτογραφία από τη πρίζα που την έλυσα μήπως την αλλάξω τώρα διότι βρήκα μια ίδια που είχα φυλάξει: 68045

Προσπάθησα να φτιάξω το μπλε καλώδιο (το έκοψα 2 εκ.) και να μοντάρω τη πρίζα αλλά τελικά απλά τα ξεγύμνωσα και τα έκλεισα με μονωτική διότι είδα όταν ακούμπησε το μπλε με τη γείωση έπεσε το ρελέ (ενώ είχα κατεβασμένη την ασφάλεια) και δεν γνωρίζω αν αυτό είναι νορμαλ

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
02-01-17, 20:21
Ανεβάζω και μια φωτογραφία από τη πρίζα που την έλυσα μήπως την αλλάξω τώρα διότι βρήκα μια ίδια που είχα φυλάξει: 68043

Προσπάθησα να φτιάξω το μπλε καλώδιο (το έκοψα 2 εκ.) και να μοντάρω τη πρίζα αλλά τελικά απλά τα ξεγύμνωσα και τα έκλεισα με μονωτική διότι είδα όταν ακούμπησε το μπλε με τη γείωση έπεσε το ρελέ (ενώ είχα κατεβασμένη την ασφάλεια) και δεν γνωρίζω αν αυτό είναι νορμαλ

Η φωτό δεν φαίνεται, το ρελέ πολύ σωστά έπεσε γιατί η ασφάλεια που ήταν κατεβασμένη κόβει μόνο τη φάση προφανώς κάποιο φορτίο θα υπήρχε στο σπίτι και ο ουδέτερος είναι κοινός για τις γραμμές πριζών και φωτισμού, με την επαφή του ουδετέρου στη γείωση κάποιο φορτίο επιστροφής πήγε προς τη γείωση. Το φορτίο της φάσης πρέπει να είναι το ίδιο ακριβώς με το ουδετέρου (επιστροφής) αυτό ακριβώς ελέγχει το ρελέ διαφυγής.

fortisimo
02-01-17, 20:45
Διόρθωσα. Τώρα φαίνεται. Απόρησα διότι νομίζω ακούμπησε η φάση (μπλε) με τη γείωση (πράσινο) και έπεσε το ρελέ, εκτός και αν δεν πρόλαβα να δω σωστά.

Πάντως το ρελέ μάλλον δουλεύει όπως και η γείωση όπως φαίνεται. Κάτι είναι κι αυτό.

Να δοκιμάσω αύριο με κλειστό γενικό να τη συνδέσω;

ΥΓ Χαλαρή σύνδεση στη πρίζα δεν βρήκα. Προφανώς το θερμαντικό σώμα έκανε τη ζημιά.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
02-01-17, 20:53
- Καλώς Γιάννη κλασσικό ''καρβούνιασμα'' απο φορτίο κόψε κανά πόντο απο τον ουδέτερο και θα είσαι εντάξει και μην παραλείψεις καλό σφύξιμο των καλωδίων στη νέα πρίζα.

fortisimo
02-01-17, 21:03
Τα καλώδια είχαν κάποιο περιθώριο διότι ήταν γυρισμένα από το κάτω μέρος της πρίζας. Τώρα θα τα βάλω από πάνω για να φτάσει το καλώδιο που έκοψα. Πειράζει αυτό σε κάτι;

Ευχαριστώ όλους για την άμεση βοήθεια και καλή χρονιά! Με υγεία και ευτυχία το 2017!

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
02-01-17, 21:40
-Οχι δεν πειράζει Γιάννη απλά τα καλώδια πάντα έχουν κάποιο πειθώριο για να δουλεύουν καλλίτερα οι ηλεκτρολόγοι και τα βάζουν απο κάτω για να μην τσακίζουν.

lepouras
02-01-17, 23:22
Διόρθωσα. Τώρα φαίνεται. Απόρησα διότι νομίζω ακούμπησε η φάση (μπλε) με τη γείωση (πράσινο) και έπεσε το ρελέ, εκτός και αν δεν πρόλαβα να δω σωστά.

Πάντως το ρελέ μάλλον δουλεύει όπως και η γείωση όπως φαίνεται. Κάτι είναι κι αυτό.

Να δοκιμάσω αύριο με κλειστό γενικό να τη συνδέσω;

ΥΓ Χαλαρή σύνδεση στη πρίζα δεν βρήκα. Προφανώς το θερμαντικό σώμα έκανε τη ζημιά.
η φάση είναι το μαύρο. λογικό κάψιμο κλπ. αλλάζεις πρίζα και όλα οκ. βάλτην όπως θέλεις. οριζόντια κάθετα ανάποδα κλπ. πρόσεχε μόνο μην πιάσεις κάνα καλώδιο με τα αυτάκια που μαγκώνουν την πρίζα.

thespyros
03-01-17, 13:35
Και μην ξεχάσεις μην δουλεύεις με ρεύμα πάντα κατεβασμένα το γενικό διακόπτη. Και πολύ προσοχή