PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΔΕΣΗ ΑΠΟΡΟΦΗΤΗΡΑ



ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ
03-01-17, 21:41
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!ΞΕΣΥΝΔΕΣΑ ΤΟΝ ΑΠΟΡΟΦΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΣΥΝΔΕΣΩ.4 ΚΑΛΩΔΙΑ ΕΙΝΑΙ....3 ΜΠΛΕ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΚΚΙΝΟ....Τ ΑΦΩΤΑ ΣΑΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΙΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΦΩΤΑ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ....

stam1982
03-01-17, 21:46
Καλησπέρα 1ον καλωσόρισες
2ον προτίμησε να γράφεις με πεζά γράμματα γιατί με κεφαλαία είναι
σαν να φωνάζεις
3ον βάλε καμία φωτογραφία
4ον όλες οι εργασίες γίνονται με κατεβάσμένη τη γενική ασφάλεια.
Αυτά.

ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ
03-01-17, 21:48
οκ.έχεις δικιο.να βαλω φωτο και απο την συνδεση που εχει ενα σχεδιο ο απορροφητηρας.... και που δεν το καταλαβαινω καθολου

ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ
03-01-17, 22:09
6806068061

ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ
03-01-17, 22:10
αυτές ειναι οι φωτο απο τον αποροφητηρα.ευχαριστω...

ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ
03-01-17, 22:12
να σημειωσω επισης οτι σε καποια δοκιμή που εκανα δουλευε το ενα μοτερ απο τα δυο και το αλλο ζεσταινοταν πολυ..

stam1982
03-01-17, 22:41
Άν βλέπω καλά τά τρία μπλέ πάνέ μαζί στό μπλε που βγαίνει από τον τοίχο. Το κόκκινο συνδέεται στο καφέ ή μαύρο που βγαίνει από τον τοίχο. Πρόσεξε να συνδέσεις το κίτρινοπράσινο πάνω στο σώμα του απορρόφητηρα.Πριν προχωρήσεις περίμένε να το επιβεβαιώσει και κάποιος πιο έμπειρος.
Υγ. Δεν είμαι συνέχεια συνδεδεμένος οπότε μην στέλνεις τσάμπα τόσα πμ

Αργησα να δω τη δεύτερη φώτο.

vasilisd
03-01-17, 23:06
Κόκκινο συνδέεται στη φάση, τα 3 μπλέ στον ουδέτερο.

vasilllis
03-01-17, 23:06
το σχεδιο δειχνει (ενα κομματι του τουλαχιστον) οτι 3 μπλε πανε στον ουδετερο και ενα κοκκινο στη φαση.Ετσι οπως τα εχεις στην φωτο δηλ.Ετσι τα δοκιμασες?

Κυριακίδης
03-01-17, 23:20
να σημειωσω επισης οτι σε καποια δοκιμή που εκανα δουλευε το ενα μοτερ απο τα δυο και το αλλο ζεσταινοταν πολυ..
Κλασσική περίπτωση βλάβης με το ένα μοτέρ να θέλει λάδωμα στα κουζινέτα , πρέπει στο γύρισμα με το χέρι να στροφάρουν με άνεση . Αλλιώς θα ανάψουν

ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ
05-01-17, 11:01
καλημερα καλη χρονιά να χουμε !αποσυναρμολογησα τον αποροφητηρα να τον καθαρισω και συναρμολογον6807568076τας τον ξανα βλεπω οτι και παλι δεν τραβαει .μαλιστα μου φενεται οτι σαν να φυσαει και προς τα εξω .τι εχω κανει λαθος ρε παιδια?

antonisfa
05-01-17, 11:21
καλημερα καλη χρονιά να χουμε !αποσυναρμολογησα τον αποροφητηρα να τον καθαρισω και συναρμολογον6807568076τας τον ξανα βλεπω οτι και παλι δεν τραβαει .μαλιστα μου φενεται οτι σαν να φυσαει και προς τα εξω .τι εχω κανει λαθος ρε παιδια?
Ναι εχεις συνδεσει αναποδα τα μοτερ!
Θα τα συνδεσεις ετσι ωστε το αριστερο οπως τα βλεπεις απο κατω προς τα επανω στη θεση τους να γυριζει δεξιοστροφα και το δεξιο αριστεροστροφα.

ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ
05-01-17, 11:26
ωστε πρεπει να γυρναν αναποδα μεταξυ τους?πως θα το κανω αυτο? νομιζω οτι και τα δυο γυρναν δεξιοστροφα.

antonisfa
05-01-17, 11:33
ωστε πρεπει να γυρναν αναποδα μεταξυ τους?πως θα το κανω αυτο? νομιζω οτι και τα δυο γυρναν δεξιοστροφα.


Ριξε μια ματια γυριζουν διαφορετικα!

Αν τα βαλεις αναποδα αποτι σου ειπα τοτε θα φερνουν αερα μεσα

ΜΑΣΤΡΟΧΑΛΑΣΤΗΣ
05-01-17, 12:03
το εκανα και σ ευχαριστω πολυ Antonis.παλι δεν είμαι ικανοποιημένος πο την αποροφηση του και μαλλον πρεπει να σκεφτομαι την αντικαταστασή του? μεχρι και τα αξονακια των μοτερ καθαρισα απο τα λίπη ....τι άλλο?

antonisfa
05-01-17, 12:22
το εκανα και σ ευχαριστω πολυ Antonis.παλι δεν είμαι ικανοποιημένος πο την αποροφηση του και μαλλον πρεπει να σκεφτομαι την αντικαταστασή του? μεχρι και τα αξονακια των μοτερ καθαρισα απο τα λίπη ....τι άλλο?


Τι να σ πω τωρα ειναι θεμα δικο σου

Εαν εχεις 65 εκ. το κατω μερος του απορροφητηρα απο τις εστιες της κουζινας ή 75 εκ. απο αερίου εισαι οκ.

lepouras
05-01-17, 14:25
Φραγκίσκο με κούρασες να κλείνω και να συγχωνεύω θέματά σου. ένα πρόβλημα ένα θέμα. δεν καταλαβαίνεις ότι ανοίγοντας 10 θέματα δεν θα καταφέρεις τίποτα γιατί σκορπάς τις απαντήσεις? έχεις δύο φωτογραφίες και με αυτές ρωτάς τα πάντα έχουν δεν έχουν σχέση.