PDA

Επιστροφή στο Forum : Σφικτη μπαταρια νεροχυτη



antonisfa
05-01-17, 16:22
Τι κανω για να χαλαρωσει? Τπτ WD-40 παιζει? Και δεν ειναι ευκολο να το δεχτει... δεν εχει ανοιγματα.
Μια συμβουλη παιδες.
Αν και δεν εχει σημασια ειναι περιπου η παρακατω

https://www.grohe.com/gr/32215/kitchen/eurosmart-new/

d.antonis
05-01-17, 16:28
Μαλλον θελει αλλαγη μηχανισμου. Εχω αλλαξει 2 φορες και στο νεροχυτη και στο νιπτηρα. Α! και στη μπαταρια του ντους. Δεν ηταν grohe αλλα παρομοιες αναμικτικες. Εχω αλατα εδω και χαλανε σχετικα γρηγορα.

antonisfa
05-01-17, 17:52
Μαλλον θελει αλλαγη μηχανισμου. Εχω αλλαξει 2 φορες και στο νεροχυτη και στο νιπτηρα. Α! και στη μπαταρια του ντους. Δεν ηταν grohe αλλα παρομοιες αναμικτικες. Εχω αλατα εδω και χαλανε σχετικα γρηγορα.

Σε ευχαριστω Αντωνη θα το κοιταξω

xsterg
05-01-17, 19:00
εισαι το ιδιο ατομο με δυο διαφορετικα προφιλ? εχω μπερδευτει.

ΑΘΑΝΟΣ
05-01-17, 22:52
Αντώνη το πιθανότερο είναι να θέλει γράσο. Έχω 2 GROHE αναμεικτικές στο μπάνιο και μία φορά το χρόνο ξεβιδώνω προσεχτικά το μηχανισμό τους και βάζω μέσα στα κινητά μέρη τους γράσο λιθίου της GROHE που είχα αγοράσει παλαιότερα. Το πουλάνε λίγο ακριβά αλλά αν δοκιμάσεις και με οτιδήποτε άλλο γράσο λευκού λιθίου νομίζω θα κάνεις τη δουλειά σου. Θέλει όμως μια σχετική πείρα και τα ανάλογα εργαλεία για να λύσεις το μηχανισμό. Εμένα στο τέλος ξαναγίνονται καινούργιες.

KATSO001
13-01-17, 22:09
Φανταζομαι επειδη μιλαμε για μπαταρια γι' αυτο και σωστα εχει μπει ενα τετοιο ερωτημα σε forum ηλεκτρονικων...:biggrin::001_tt2::001_rolleyes::bi ggrin::biggrin:

xsterg
14-01-17, 19:17
Φανταζομαι επειδη μιλαμε για μπαταρια γι' αυτο και σωστα εχει μπει ενα τετοιο ερωτημα σε forum ηλεκτρονικων...:biggrin::001_tt2::001_rolleyes::bi ggrin::biggrin:

το μπουζουκι ειναι οργανο, ο αστυνομος ειναι οργανο, αρα ο αστυνομος ειναι μπουζουκι!
φιλε ξεμεθυσε πρωτα και μετα μιλα. απο βλακειες χορτασαμε!

antonisfa
14-01-17, 20:17
εισαι το ιδιο ατομο με δυο διαφορετικα προφιλ? εχω μπερδευτει.


Οχι βεβαια ο αλλος ειναι απο Λακωνια

antonisfa
14-01-17, 20:20
Αντώνη το πιθανότερο είναι να θέλει γράσο. Έχω 2 GROHE αναμεικτικές στο μπάνιο και μία φορά το χρόνο ξεβιδώνω προσεχτικά το μηχανισμό τους και βάζω μέσα στα κινητά μέρη τους γράσο λιθίου της GROHE που είχα αγοράσει παλαιότερα. Το πουλάνε λίγο ακριβά αλλά αν δοκιμάσεις και με οτιδήποτε άλλο γράσο λευκού λιθίου νομίζω θα κάνεις τη δουλειά σου. Θέλει όμως μια σχετική πείρα και τα ανάλογα εργαλεία για να λύσεις το μηχανισμό. Εμένα στο τέλος ξαναγίνονται καινούργιες.


Δεν ασχοληθηκα ακομα.....
Εχω γρασσο λιθιου αλλα δεν σκεφτηκα κατι τετοιο.

Καλη η ιδεα σου!

navigator0
29-09-17, 18:05
Η Grohe έχει ειδικό γρασο-λιπαντικο που κάνει θαύματα! Πρέπει να λύσεις μέχρι ένα σημείο τη μπαταρία και να γρασάρεις. Το έχω δοκιμάσει σε βρύση κουζίνας και τουαλετας.

vasilllis
01-10-17, 14:15
Αντωνη η εκει που εχει το στρογγυλο ενδεικτικο(μπλε κοκκινο) η απο πισω εχει τρυπα για αλλενακι με αλλενοβιδα.Αμα την λυσεις φευγει ολο το καπακι απο πανω που θα εμφανιστει ο μηχανισμος ο οποιος λυνει με κλειδι και τον εχεις στα χερια σου για καθαρισμο και λιπανση.Θα προτεινα να μην χρησιμοποιησεις λιπαντικα που δεν ειναι καταλληλα προς βρωση .


ΥΓ προτου κανεις ολα αυτα κλεισε τους διακοπτες παροχης ,αλλιως φορα μαγιο.

agis68
01-10-17, 16:34
εγώ έβαλα βαζελίνη και μπήκε όλη η μπαταρία μέσα.....ΩχΩχΩχ σε λάθος φόρουμ έκανα τη δημοσίευση:001_tt2: