PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ηλιακο!!



κολας
08-01-17, 14:23
Γεια σας!Εχω το εξής θέμα με τον ηλιακό:
Το νερό δεν ζεσταίνει ενω ο θερμοσύφωνας τροφοδοτείται κανονικά με ρεύμα.Οπως φαίνεται στην φωτογραφία το 1,2 έχει ρεύμα οταν βάζω το πολύμετρο.Τον είχα καμια ώρα ανοιχτό αλλά το νερό κατέβαινε πολύ χλιαρο(το χλιαρό σιγουρα από τους συλέκτες του ηλιακόυ,αλλίως θα ήταν καυτό).Κατα 99% υποπτευομαι αντίσταση!Επίσης αφαιρόντας τα καλώδια απο την αντίσταση και εξετάζοντας την αντισταση με πολύμετρο στα ωμ-τζιτζικισμα,η αντίσταση έδειχνε 0 και ουτε κάποιο τζιτζικισμα ακουγόταν!Καμια άποψη?
68115

ggr
08-01-17, 14:29
Μηπως το προβλημα εχει να κανει με τις χαμηλες θερμοκρασιες που εχουμε αυτες τις μερες?
Κοιταξες τις σωληνωσεις μηπως υπαρχει καποια διαρροη?
Επισης μηπως δεν δουλευει ο θερμοστατης σωστα και κοβει σε χαμηλοτερη θερμοκρασια απο αυτη που ειναι ρυθμισμενος?

george Mp
08-01-17, 14:35
Μετραγε 0 ή απειρο; Γιατι 0ωμ ειναι βραχυκυκλωμα, αν μετραει απειρο (που μαλλον αυτο μετραει) θες αντισταση.

κολας
08-01-17, 14:44
Η ένδειξη ήταν στο 0 και δεν άλλαζε(επίσης ο ήχος απο το τζιτζίκισμα δεν ακουγόταν).και στο 3-2 βάζοντας το πολύμετρο έιχα τάση,και στο 4-1,οπως και στο 2-4.

κολας
08-01-17, 14:48
Παντως απο τι στιγμη που είχα τάση στα 1-2 οπως τα ζωγράφισα πρέπει να εχει θεμα η αντισταση,αλλίως θα ζεσταινόταν το νερό.Το τσουτσουνακ του θερμοστάτη δεν βγήκε έξω!!

ggr
08-01-17, 14:56
Η ένδειξη ήταν στο 0 και δεν άλλαζε(επίσης ο ήχος απο το τζιτζίκισμα δεν ακουγόταν).και στο 3-2 βάζοντας το πολύμετρο έιχα τάση,και στο 4-1,οπως και στο 2-4.

Αυτο μου φαινεται περιεργο, αν δειχνει μηδεν στην θεση του βομβητη πρεπει να ακουγεται κιολας.Αν σε αυτη τη θεση βραχυκυκλωσεις τους ακροδεκτες του ακουγεται? Μηπως εχει καποιο προβλημα το πολυμετρο?

giannakis1983
08-01-17, 15:16
Kαλησπέρα.
Δεν μου φαινεται σωστό που εχεις ταση στα άκρα 1-4 ή 3-4.
Ελέγξτε τον θερμικό διακόπτη ασφαλείας που βρίσκεται πάνω στον θερμοστάτη. (μικρο κοκκινο κουμπάκι)
O διακόπτης ασφαλείας είναι σε λειτουργία όταν είναι πατημένος προς τα μέσα.

Η γειωση σου ειναι στον αερα η μου φαινεται ;;;;

ΣΚΛΗΚΟΣ
08-01-17, 15:16
Αν καταλαβαίνω σωστά ο θερμοστάτης είναι ρυθμισμένος πολύ χαμηλά .γύρνα το περιστροφικό κοκκινο πλήκτρο στο 4 αλλιώς Δοκίμασε κ τροφοδότησε την αντίσταση από μια ενισχυμένη πρίζα ασφαλισμένη με (16a ασφάλεια ) , σημεία 1 και 2 της φώτο σου για κανά εικοσάλεπτο

george Mp
08-01-17, 15:29
Αν μετρας ταση μεταξυ 1 και 4 μετρας μεσω αντιστασης και το θερμοστατη ανοιχτο(δεν κανει επαφη).

κολας
08-01-17, 15:36
ξαναπήγα για μέτριμα και παραθέτο.Τελικά δεν ήταν 0
.68116

george Mp
08-01-17, 15:43
ξαναπήγα για μέτριμα και παραθέτο.Τελικά δεν ήταν 0
.68116
Μετραει απειρο αρα θελεις αντισταση, αρκει η μετρηση να ειναι σωστη(πολυμετρο ακροδεκτες επαφη πανω στην αντισταση). Ταση 1 με 4 πως μετραγες τοτε;

giannakis1983
08-01-17, 15:48
Μετραει απειρο αρα θελεις αντισταση, αρκει η μετρηση να ειναι σωστη(πολυμετρο ακροδεκτες επαφη πανω στην αντισταση). Ταση 1 με 4 πως μετραγες τοτε;
Και εγω αυτην την απορια εχω... Με προλαβες....:confused1:

κολας
08-01-17, 15:58
Κι όμως,βάζοντας στο 1 το ενα ακρο του πολυμέτρου και στο 4 το άλλο είχα ταση(οπως είπες μεσω της αντίστασης).

george Mp
08-01-17, 16:16
Αν μετρας πανω στην αντισταση ταση (1 , 2), πρεπει να βγει η αντισταση, ειτε ειναι καμενη ειτε εχει πιασει αλατα.Αν δεν μετρας ταση ελεγχεις το θερμοστατη αν θελει ρυθμιση ή αντικατασταση.Και οπως ειπε και παραπανω ο Γιαννης επειδη δεν φαινεται καθαρα αν δεν ειναι ενωμενο το καλωδιο της γειωσης πρεπει να το ενωσεις.

κολας
08-01-17, 17:00
Η γείωση είναι συνδεδεμένη κανονικά απλά την κρίβει το καλωδιο και δεν φαίνεται!Φίλε george το πρώτο πράγμα που έκανα είναι να δω αν έχει τάση η αντισταση(1-2) οπότε αφου παίρνει η αντίσταση,θα έπρεπε να είχε ζεστάνει ο θερμοσίφωνας και εν συνεχεία να κόψει ο θερμοστάτης!Επίσης μετρόντας την αντισταση(με αφαιρεση τροφοδοσίας) το πολύμετρο έδειχνε 1(άπειρη αντισταση).
Σας ευχαριστώ όλους!
Με βλέπω αύριο να γίνομαι λούτσα.Η οβαλ φλάτζα με την αντίσταση βγαίνει σε συγκεκριμένες διαστάσεις ή να βγάλω πρώτα την δική μου και να πάω να την δείξω?Η γκαντεμιά είναι οτι πριν 2 βδομάδες έκανα service τον θερμοσίφωνα του γείτονα(με καθαρισμό κάδου και υγρό στους συλέκτες).

vasilllis
08-01-17, 17:27
Και ανωδιο.στις στρογγυλες εχει μεγεθη παντως.

κολας
08-01-17, 17:34
οκ!Ευχαριστω!!

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
08-01-17, 20:35
καλησπερα μετρα πανω στην αντισταση με το διακοπτη του θερμοσιφωνα/ηλιακου και εαν στα 1-2 πανω στην αντισταση δεν εχεις ρευμα ,τωτε πας για αντισταση . Βεβαια ο θερμοστα της σου ειναι πολυ χαμηλα και δες τι τρεχει με το ρεσετ του .ευκαιρια για σερβις

κολας
09-01-17, 19:14
Τελικά η αντιστάση ήταν καμμένη!Εβαλα καινούρια και όλα κομπλέ!έφαγα ένα τετράωρο ένω υπολόγηζα σε μιαμιση ώρα να είχα τελειώσει. Αυτο το λάστιχο τής φλάτζας μου έβγαλε την ψυχη γιατί όταν έδεινα παροχή νερου για να γεμίσει ο θερμοσίφωνας έτρεχε νερο(δύσκολο στην οβαλ αντισταση να δεις αν εφαρμόζει καλά το λάστιχο,οποιος το έχει κάνει καταλαβαίνει)!επειτα απο 2 προσπάθειες όλα κύλισαν ρολοϊ!Σε 40 λεπτα είχα ζεστο νερό!Φίλε Νεκτάριε έβγαλα δύο σακούλες άλατα!!

vasilllis
09-01-17, 19:40
Ωραια μερα διαλεξες για ταρατσα..

george Mp
09-01-17, 19:49
Ωραια μερα διαλεξες για ταρατσα..Ειχε λιγο δροσουλα.:lool:

κολας
09-01-17, 19:49
Εφαγα ένα ψοφόκριο...!Ηθελα να δουλέψω το πρωϊ αλλά ήταν κοκαλομένοι οι σώληνες οποτε περίμενα λιγο!Αμα σε πρίζουν οι δικοί σου για μπάνιο τι να κανεις? Επρεπε να τους έλεγα βράστε νερο στην κατσαρόλα!!

κολας
09-01-17, 19:54
Δροσούλα απο το τέταρτο όροφο της ταρατσας της πολικατοικίας!
Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδία για την άμεση ανταπόκριση!!

picdev
09-01-17, 19:56
αν ειναι παγωμένες οι σωλήνες του ζεστού να ανοίξω θερμοσίφωνα η θα γίνει καμια μλκ ?

lepouras
09-01-17, 20:00
αν ειναι παγωμένες οι σωλήνες του ζεστού να ανοίξω θερμοσίφωνα η θα γίνει καμια μλκ ?
μην ανοίξεις. έκανα εγώ την μ@λ@κι@ ....... μετά από καμιά ώρα ...........είχα ζεστό νερό ενώ πριν δεν έτρεχε καν. άστα σου λέω. μεγάλη ζημιά.

picdev
09-01-17, 20:02
Χαχαχαχα

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

κολας
09-01-17, 20:10
Κανονικά δεν πρέπει γιατι λόγο ζεστου- κρύου μπωρεί και να σπάσουν.Το έχει πάθει γνωστός μου και είναι υδραυλικός κιόλας!!

lepouras
09-01-17, 20:16
Κανονικά δεν πρέπει γιατι λόγο ζεστου- κρύου μπωρεί και να σπάσουν.Το έχει πάθει γνωστός μου και είναι υδραυλικός κιόλας!!
μάλλον του είχαν σπάσει ήδη και μόλις έφυγε ο πάγος "είδε" το νερό.

κολας
09-01-17, 20:21
Και αυτός ο πάγος γιατι έφυγε!!Εδω πάντως πλακα πλάκα άρχησε να ρίχνει χιόνι(Κορωπί) που σπάνια ριχνει.Είναι το μέρος μάλλων(που δεν βέπουμε χιονισμένη μέρα)

lepouras
09-01-17, 20:58
Και αυτός ο πάγος γιατι έφυγε!!Εδω πάντως πλακα πλάκα άρχησε να ρίχνει χιόνι(Κορωπί) που σπάνια ριχνει.Είναι το μέρος μάλλων(που δεν βέπουμε χιονισμένη μέρα)
για τον ίδιο λόγο που έφυγε και απο τους δικούς μου και μετά μου ήρθε το ζεστό νερό. άλλωστε δεν είμαστε στην εποχή των παγετώνων οπότε δεν θα μείνει εκεί ο πάγος για πάντα..:lool:
και εδώ το έχει στρώσει. επιτέλους θα δούμε άσπρη μέρα.:lool:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
10-01-17, 20:44
φίλε Οδυσσεα εδώ στην αιγινα να δεις πόσα αλλατια βγαζουμε απο ενα θερμοσιφωνα και μιλαμε για καθε χρονο ετσι?
στην αθηνα το νερο ευτηχως δεν ειναι θαλασα ,(αυτο δεν σημενει ομως οτι δεν εχει και αλλατα.Τωρα καλο ειναι οταν βαζουμε θεμοσιφωνα η ηλιακο να προβλεπωνται καλύτερες μονώσεις για την αποφυγή τετιων θεμάτων η εναλακτικα αφηνουμε λιγο την βρηση να σταζει αυτα......

κολας
10-01-17, 20:51
Συμφωνώ απόλυτα!!:001_smile:

Dbnn
11-01-17, 22:52
Για να μην ανοιγω θεμα, να ρωτησω εδω. Προχθες με την παγωνια, ανοιγα θερμοσιφωνο και επεφτε ο ΔΔΕ, η ασφαλεια στην χελωνα και στον πινακα ολα οκ. Λεω θα γκαργκανιασε η αντισταση. Αμ δε. Νορμαλ. Εβγαζα την φαση, εκανα bypass στον θερμοστατη τιποτα εριχνε δδε αμεσως μολις ανοιγες την ασφαλεια του θερμοσιφωνα στον πινακα. Ελεγξα καλωδια τπτ ολα καλα. Τελικα επανηλθε μονο του κανονικα. Γιατι και πως συνεβει αυτο;;

picdev
12-01-17, 05:00
μηπως ειχε πιάσει πάγο στις ενώσεις των καλωδίων ?

vasilllis
12-01-17, 09:23
Υγρασια.αν ειναιστον χωρο του θερμοσιφωνα πιθανων απο τον ουδετερο προεκυψε αφου ειχες βγάλει την φαση.

Dbnn
13-01-17, 09:15
Αυτο σκεφτηκα και εγω. Να εκανε βραχυκυκλωμα μεταξυ ουδετερου και γειωσης. Αλλα εαν παγωσε πχ η αντισταση μολις "αναβε" δεν θα ελιωνε ο παγος μιας και το συρμα ειναι μεσα θωρακισμενο??

FILMAN
13-01-17, 13:43
Η ένδειξη ήταν στο 0 και δεν άλλαζε(επίσης ο ήχος απο το τζιτζίκισμα δεν ακουγόταν).και στο 3-2 βάζοντας το πολύμετρο έιχα τάση,και στο 4-1,οπως και στο 2-4.
Αυτό που λες δεν γίνεται, εφόσον το 1 και το 3 είναι το ίδιο πράγμα. Αν είχες 230V στο 3-2 και στο 2-4 τότε δεν γίνεται να είχες και στο 1-4, και αν είχες 230V στο 1-4 και στο 4-2 τότε δεν γίνεται να είχες και στο 3-2.

Όπως και με τη μέτρηση της αντίστασης που επέμενες ότι ήταν 0Ω (και δεν βάραγε και το buzzer), και τελικά τα 0Ω ήταν άπειρο.

antonisc
13-01-17, 14:13
ΣΕ αντισταση 4kw πρεπει να μετρας απο 12-13 Ωm 68167 68168

κολας
17-01-17, 18:38
Παίδες σήμερα μου έπεφτε ο ασφαλειοδιακόπτης του θερμοσίφωνα μετα από 6-10 αφου τον άνοιγα(χωρίς να πέφτει ή ασφάλεια),οπότε πειρα εναν διπολικό ραγοδιακόπτη και όλα κομπλέ!Θέλω να ρωτήσω το εξής γιατί πιστεύω οτι οι απόψεις διίστανται για την σωστή σειρά σύνδεσης!Εγω πιστεύω οτι η σειρά σύνδεσης είναι: Ασφάλεια (20 αμπερ)-ραγοδιακοπτης(25)-θερμοσιφωνας!όσους γνωστους ηλεκτρολόγους ρώτησα,οι μεν λεγανε οτι πρωτα πάει ο διακόπτης και μετα η ασφαλεια και οι δε το αντίθετο!

lepouras
17-01-17, 23:43
η φιλοσοφία της σειράς έρχεται από την εποχή που οι ασφάλειες ήταν τήξεως. οι κλασικές βιδωτές.
τότε μπαίνανε μετά τον διακόπτη διότι είχαν (και έχουν) πολλά παθητικά τμήματα εκτός του να σου καεί η ασφάλεια.
πχ ένα από αυτά είναι η μήτρες που χαλάγανε όταν προκαλούνταν σπινθήρες (τα αρκ που λέμε) από κακό σφίξιμο ή και από αλλαγή χωρίς να κλείσει ο διακόπτης.
επίσης ήταν από τα ελάχιστα τμήματα του πίνακα που πλησίαζες πολύ κοντά σε επικίνδυνες τάσεις διότι η πορσελάνη που βίδωνες δεν ήταν πάντα σε καλή κατάσταση.
οπότε έπρεπε να είναι πλήρως απομονωμένο το τμήμα αυτό.
ακόμα και σήμερα συνεχίζει να είναι σωστή η φιλοσοφία και το βλέπουμε και στις διάφορες ηλεκτρονικές συσκευές που έχουμε που ο διακόπτης προηγείται από τις διάφορες ασφάλειες γυάλινες ή μη που υπάρχουν μέσα. γενικά ο διακόπτης θεωρείτε ανθεκτικότερος από τις διάφορες ασφάλειες (ακόμα και τις αυτόματες) που λόγο τον εξαρτημάτων που εμπεριέχουν και καλούνται να προστατέψουν από διάφορες καταστάσεις θεωρούνται ποιο ευπαθείς από αυτόν.
οπότε πάνε μετά γιατί θεωρητικά πάντα μπορεί να χαλάσουν πρώτες.
όλα αυτά είναι φυσικά προσωπική μου άποψη οπότε μπορεί να κάνω κάπου λάθος.

FILMAN
18-01-17, 10:18
Τί εννοείς; Είχες και ασφαλειοδιακόπτη και ασφάλεια για το θερμοσίφωνα; Γιατί;
Αυτά που λέει ο Γιάννης είναι σωστά αλλά αν ο διακόπτης έχει ενσωματωμένο λαμπάκι η ασφάλεια πρέπει να μπει πριν τον διακόπτη ώστε αν η ασφάλεια είναι πεσμένη αυτό να φαίνεται στο λαμπάκι του διακόπτη.

κολας
18-01-17, 12:22
Στην πολικατοικία που μένω ο ηλεκτρολόγος που είχε κάνει την εγκατάσταση εχε στον θερμοσίφωνα: πρώτα Ασφαλεια μετά Διπολικό ασφαλειοδιακόπτη(προς θερμοσίφωνα).Δηλαδή εν ολίγοις έχει ασφαλίσει 2 φορές τον θερμοσίφωνα.Πράγμα αχρίαστο.Τον διπολικό πριν αλλάξω την αντίσταση τον είδα να έχει πρόβλημα και ένω προσπαθούσα να ξεβιδώσω για να αφαιρέσω τα καλώδια του θερμισίφωναείχαν κολίσει τα λαμάκια και δεν αφίνανε τα καλώδια να βγουν.Επίσης την ίδια διάταξη έχουν και τα άλλα διαμερίσματα της πολικατοικίας!

κολας
18-01-17, 12:25
Απορώ γιατι δεν έχει βάλει διπολικό ραγοδιακόπτη και έχει βάλει ασφαλειοδιακόπτη.Οχι ότι είναι τελείος λάθος αλλά απο το ανοιξε-σβήσε διαρκώς σίγουρα ο χρόνος ζωής του θα ήταν περιορισμένος!(ο ασφαλιοδιακόπτης δεν είναι για πολλά ανοιξε-σβήσε)

lepouras
18-01-17, 12:36
το έχουμε ξανά συζητήσει. τα σύγχρονα υλικά μια χαρά κάνουν την δουλειά τους. εκτός και αν θεωρείς ότι θα φας γρήγορα τους 10.000+ χειρισμούς που δίνουν σε κάνα χρόνο.
το αν κόλλησαν τα λαμάκια σημαίνει κακή τοποθέτηση ή σφίξιμο.

κολας
18-01-17, 12:44
Δεν διαφωνώ είδη ο ασφαλειοδιακόπτης μετραγε 6 χρόνια ζωης!

lepouras
18-01-17, 12:49
τότε πως δεν είναι για πολλά άνοιξε κλείσε?

FILMAN
18-01-17, 13:02
Πάλι καλά, γιατί σε άλλο πίνακα που έχω δει εγώ, στην κουζίνα είχε διπολικό ραγοδιακόπτη και αντί για ασφάλεια, μονοπολικό ραγοδιακόπτη 25Α GEYER (με τον κόκκινο μοχλό)

lepouras
18-01-17, 13:05
Πάλι καλά, γιατί σε άλλο πίνακα που έχω δει εγώ, στην κουζίνα είχε διπολικό ραγοδιακόπτη και αντί για ασφάλεια, μονοπολικό ραγοδιακόπτη 25Α GEYER (με τον κόκκινο μοχλό)
είδες? και άντε να εξηγήσεις μετά γιατί δεν είχαν πρόβλημα πριν αφού ποτέ δεν έπεσε..:lool:

FILMAN
18-01-17, 13:09
Ε, η δικιά μου εξήγηση δεν μετράει, άλλωστε αυτός που το έκανε είχε άδεια :whistle:

lepouras
18-01-17, 13:14
Ε, η δικιά μου εξήγηση δεν μετράει, άλλωστε αυτός που το έκανε είχε άδεια :whistle:
:hahahha: την ξέχασα αυτή την παράμετρο.. :hahahha:

κολας
18-01-17, 15:14
Φίλιππε κάποια στιγμή μπωρεί να πέσει.......την Δευτέρα παρουσία ας πούμε!Απαράδεκτο πάντως!Πόσα τέτοια υπάρχουν,άπειρα!!Πάντως Γιάννη το σωστότερο είναι ραγοδιακόπτης διπολικος και όχι ασφαλειοδιακόπτης!

κολας
18-01-17, 15:15
ή οταν τον κουνίσει κανένας μεγάλος σεισμος!!