PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδέα-πιθανή λύση για ξεπάγωμα μεταλλικών σωλήνων



NiVa013
10-01-17, 17:05
Καλησπέρα, με αφορμή το πρόσφατο πρόβλημα πολλών σπιτιών που πάγωσαν οι σωλήνες, σκέφτηκα κάτι απλό αλλά δε ξέρω αν είναι σωστό. Η ιδέα μου είναι να βραχυκυκλώσουμε με μια πηγή ρεύματος τη σωλήνα από τη βρύση έως τα ρολόγια παροχής.
Τί λέτε;

briko
10-01-17, 17:17
ο άλλο με τον Τοτο το ξέρεις?

elektronio
10-01-17, 18:06
Άμα λύσεις το πρόβλημα με τις ασφάλειες κάθε φορά που θα πιάνεις τη βρύση θα κάνεις ανάλογα με την ένταση της πηγής περμανάντ ή αφάνα... :lool:

aris285
10-01-17, 18:28
Καλησπέρα, με αφορμή το πρόσφατο πρόβλημα πολλών σπιτιών που πάγωσαν οι σωλήνες, σκέφτηκα κάτι απλό αλλά δε ξέρω αν είναι σωστό. Η ιδέα μου είναι να βραχυκυκλώσουμε με μια πηγή ρεύματος τη σωλήνα από τη βρύση έως τα ρολόγια παροχής.
Τί λέτε;

και τι θα γινει;

Panoss
10-01-17, 18:59
να βραχυκυκλώσουμε με μια πηγή ρεύματος τη σωλήνα
Πώς βραχυκυλώνουμε μια σωλήνα;:001_huh:

johnnyb
10-01-17, 19:10
Πώς βραχυκυλώνουμε μια σωλήνα;:001_huh:

Tη βαζουμε στο νερο :001_rolleyes:

Fire Doger
10-01-17, 19:14
Πώς βραχυκυλώνουμε μια σωλήνα;:001_huh:
http://www.pinoy7.com/psptutorials/images/pipe-joint_step_5.jpg
:lool::lool::lool:

Εγώ είχα άλλη ιδέα, άμα βγάλεις τη βάνα αντεπιστροφής και ζεστάνεις τον θερμοσήφωνα τι θα γίνει?

NiVa013
10-01-17, 19:31
Άκυρο οκ, δε πιάσατε την ιδέα και όντως δεν είναι και η καλύτερη λύση...

mikemtb
10-01-17, 19:32
Μαλλον εννοεις κατι τετοιο! στο 1:53
https://www.youtube.com/watch?v=uXEPy6Za6cI

Panoss
10-01-17, 19:32
Ρε τι σου 'ναι αυτά τα φόρουμ, τύφλα να 'χουν τα ΜΙΤ και τα Χάρβαρντ, εκεί ούτε σε 100 χρόνια δεν θα μαθαίναμε για βραχυκύκλωμα σωλήνας.

pstratos
10-01-17, 20:33
Σε σοβαρές εγκαταστάσεις τυλίγουμε αντίσταση πολύ μικρή (~10w/m) γυρω από σωλήνα

klik
10-01-17, 20:33
Υπάρχουν και οι υπέρυθρες και τα μικροκυματα (αν θελει καποιος να ψησει τα μάτια και το μυαλό του). Οι μπαχαλακιδες του YouTube και οι κατσαβιδακιδες να αγνοήσουν τα παραπάνω.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
10-01-17, 20:53
υπαρχει πιο απλη ληση αφηνεις τηνν βρίσει να σταζει λιγο , Α του ζεστου

Κυριακίδης
10-01-17, 21:21
Ένας γνωστός είχε βάλει ένα ταφ + βάνα ακριβώς μετά το ρολόι της ύδρευσης , όταν περίμενε παγωνιές έκλεινε το κεντρικό ρολόι , άνοιγε την βάνα του ταφ και μια ή περισσότερες βρύσες της οικίας για να αδειάσει πλήρως της σωληνώσεις . Όταν και πάλι χρειαζόταν νερό έκανε τα αντίστροφα . Αυτό για να μην έχει ταλαιπωρία μπορεί να σχεδιαστεί και με ηλεκτροβαλβίδες .

Nemmesis
10-01-17, 22:10
Σας έκανε λίγο κρύο και φοβηθήκατε. :D ναι αυτό με της αντιστάσεις έχει ένα νόημα αλλά πρέπει να μπει και ενας θερμοστάτης αν δεν πέσει στο 0 να μην καίνε... έλα όμως που ο νόμος του Μέρφυ υπάρχει.. παράδειγμα γνωστού πέρσι.. όλο τον χρόνο ήταν στην πρίζα η αντιστάσεις και τα Χριστούγεννα στόλιζε η γυναίκα με την κόρη και έβγαλαν την πρίζα για τα λαμπάκια τις αυλής.. αποτέλεσμα η αυλή έγινε βούρκος σε ένα βράδυ.... φέτος.. ο ίδιος... τρώει δούλεμα καθώς του θυμίζουν όλοι να βάλει την πρίζα (έκανε και πατέντα, έβαλε λαμπάκι για να το βλέπει λέει κάθε φορά που περνάει...) και τελικά είχε πάρει υγρασία ένα fast on φισακι και έγινε σαν απολίθωμα. με αποτέλεσμα πάλι ο ταλαίπωρος να φοράει γαλότσες.... και ξέρεις τη κάνουν στα κρύα όλοι οι γείτονες του?? απλά αφήνουν να τρέχει-στάζει η βρύση της αυλής με αποτέλεσμα ούτε αυτή να παγώνει αλλά ούτε και ότι άλλο είναι εκτεθειμένο.. αν είναι να να κλείνουμε το νερό σε όλο το σπίτι μόλις κάνει λίγο κρύο για να μην παγώσουν οι σωλήνες τότε χαμένο το έχουμε..στην σειρά για κατούρημα χωρίς καζανάκι με κουβά από την μπανιέρα είναι λίγο κάπως..

nestoras
10-01-17, 22:49
Καλησπέρα, με αφορμή το πρόσφατο πρόβλημα πολλών σπιτιών που πάγωσαν οι σωλήνες, σκέφτηκα κάτι απλό αλλά δε ξέρω αν είναι σωστό. Η ιδέα μου είναι να βραχυκυκλώσουμε με μια πηγή ρεύματος τη σωλήνα από τη βρύση έως τα ρολόγια παροχής.
Τί λέτε;

Αν οι σωλήνες σου είναι μεταλλικοί τότε θα δημιουργήσεις πρόβλημα στην υδραυλική εγκατάσταση εξαιτίας της ηλεκτρόλυσης που θα πάθουν από τη διαρροή ρεύματος και την επαφή με το νερό.

Αν είναι πλαστικοί τότε ο αγωγός θα είναι το ίδιο το νερό και οι αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζω αν θα θερμανθεί όσο διαρρέται από ρεύμα.

Κανονικά η εγκατάσταση θα πρέπει να γίνεται με την αντίστοιχη μόνωση στους σωλήνες αλλά και στα φρεάτια. Το ρολόι σου μπορείς να το σκεπάζεις/τυλίγεις με κάποιο συνθετικό μονωτικό (πχ γυαλοβάμβακα) στις αρχές του χειμώνα. Αν παγώσει δοκίμασε με πιστόλι θερμού αέρα να λιώσεις τον πάγο (από μακρυά και με υπομονή). Τα σημεία όπου παγώνουν είναι τα εκτεθειμένα οπότε εκεί θα πρέπει να επικεντρωθείς αλλά τονίζω πολύ προσεκτικά για να μην καταστρέψεις το ρολόι ή πλαστικά/λαστιχένια εξαρτήματα.

sakisr
10-01-17, 23:20
Ποσα μετρα μηκος ειναι η σωληνα και ποσα απο αυτα ειναι εκτεθειμενα και προσβασιμα?
Η ερωτηση σου ειναι υποθετικη και ακαδημαικη, ή θελεις να την εφαρμοσεις στο σπιτι σου?

NiVa013
11-01-17, 01:08
Υποθετική πιο πολύ, αν και την πάτησα γιατί η σωλήνα μου περνάει μέσα από εξωτερικό τοίχο και πάγωσε. Αλλά ευτυχώς ο καυστήρας είναι σε αποθήκη και η παροχή νερού για το μπόιλερ είναι πάνω από τους 0, οπότε έχω μόνο ζεστό νερό!!

NiVa013
11-01-17, 01:11
Μαλλον εννοεις κατι τετοιο! στο 1:53
https://www.youtube.com/watch?v=uXEPy6Za6cI


Ναι, κάπως έτσι συν την αγωγιμότητα που έχει το νερό! Οπόε πιστεύω ότι θα αυξηθεί η θερμοκρασία του σωλήνα, αλλά δεν εννοούσα να πίνεις νερό ταυτόχρονα και άλλα κραξίματα που έφαγα...

vasilllis
12-01-17, 08:56
Ναι, κάπως έτσι συν την αγωγιμότητα που έχει το νερό! Οπόε πιστεύω ότι θα αυξηθεί η θερμοκρασία του σωλήνα, αλλά δεν εννοούσα να πίνεις νερό ταυτόχρονα και άλλα κραξίματα που έφαγα...
και
καθε δυο χρονια θα αλλαζεις χαλκοσωληνα?Πολυ απλα δεν γινεται αυτο που θες να κανεις.
+ οτι το νερο (που εσυ δεν θα πιεις) θα αποκτησει επιπλεον βλαβερα στοιχεια.
Αν θες η καλυτερη λυση ειναι μονωση των σωληνων ή τυλιγμα αντιστασης και μονωση των σωληνων.

moutoulos
12-01-17, 11:27
Νομίζω οτι η πιο απλή (και σωστή ?) λύση ειπώθηκε. Εντάξει Οκ σπατάλη νερού κτλ.
Είπαμε μόνο τις συγκεκριμένες μέρες ...


υπαρχει πιο απλη ληση αφηνεις τηνν βρίσει να σταζει λιγο , Α του ζεστου
Εξάλλου το "στάζει" με το "τρέχει", έχει διαφορά :wiink:.

rama
12-01-17, 11:51
Παλιότερα, είχα φτιάξει ένα θερμαντικό στοιχείο για να προλαμβάνει το σχηματισμό υγρασίας στον αντικειμενικό φακό του τηλεσκοπίου κατά τη διάρκεια της νυχτερινής παρατήρησης μέσα στο ψοφόκρυο. Η λογική ήταν να εφαρμόζεται συνεχώς μία χαμηλή ισχύς, κι όχι να το ζεσταίνει ιδιαίτερα.
Αποτελούνταν από πολλές αντιστάσεις σε παράλληλη σύνδεση, με δύο ανεξάρτητα κυκλώματα διαφορετικής συνολικής αντίστασης ώστε να έχω στην πράξη τρείς σκάλες ισχύος. Ολο το κύκλωμα ήταν δεμένο στην εσωτερική πλευρά μίας ελαστικής "ζώνης εφίδρωσης" που χρησιμοποιούν όσοι κάνουν γυμναστική για αδυνάτισμα, ώστε να αγκαλιάζει το φακό και να δένει με velcro.
Υποθέτω οτι κάτι αντίστοιχο, θα μπορούσε να φτιαχτεί και για τους σωλήνες σύνδεσης για την παροχή του φρέσκου νερού και την αναχώρηση του ζεστού. Επαναλαμβάνω οτι η λογική θα πρέπει να είναι όχι το γρήγορο ξεπάγωμα, αλλά η συνεχής εφαρμογή σχετικά χαμηλής ισχύος ώστε να μην φτάσουμε ποτέ στο πάγωμα του νερού εντός των σωλήνων.

MacGyver
12-01-17, 12:07
Από εχθές τέλος το νερό για τους ψηλούς ορόφους. Φυσικό, αφού είδα μόνο στον δρόμο μου 5-6 καυστήρες αερίου να τρέχουν νερά από τα μπαλκόνια και να πλημμυρίζουν τον δρόμο. Το ποιο ωραίο είναι ότι κανένας δεν πήρε χαμπάρι η τουλάχιστον δεν έκανε κάτι. Άρχισα να τους χτυπάω τα κουδούνια.
Απέναντί μου, όλο το βράδυ έτρεχε ποτάμι, σταλακτίτες 60 εκ, και κανένας δεν σκέφτηκε η δεν ενδιαφέρθηκε να κλείσει την βάνα στα υδρόμετρα.
Φυσικά όλοι αυτοί υπήρξαν ψηφοφόροι και δανειολήπτες !!
- Άραγε πόσο μαύρο χρήμα θα κυκλοφορήσει αυτές τις μέρες στα χέρια των υδραυλικών;

Panoss
12-01-17, 12:15
- Άραγε πόσο μαύρο χρήμα θα κυκλοφορήσει αυτές τις μέρες στα χέρια των υδραυλικών;
Γίνε υδραυλικός να μας πεις.

Fire Doger
12-01-17, 14:10
60εκ? Σιγά αυτό δεν είναι τίποτα, υπάρχουν απ' τον 1ο μέχρι τον τελευταίο:lool:

http://www.thetoc.gr/images/articles/4/article_127808/upl58736a76566ec.png