PDA

Επιστροφή στο Forum : Siemens S5 PLC Software



MacGyver
12-01-17, 22:17
Επειδή αύριο θα πάω εκτός για μια δουλειά, μεταξύ άλλων θα χρειαστεί να κάνω και προγραμματισμό σε Siemens S5.
Την έκανα και παλαιότερα την ίδια δουλειά, αλλά το δοκιμαστικό πρόγραμμα S5S7 που είχα κλειδώνει στο hardware id του λάπτοπ μου και δεν ξαναπαίρνει το δοκιμαστικό κλειδί των 15 ημερών. Το STEP5 δεν τρέχει σε 64b, οπότε αν έχει κανείς κάτι, θα το εκτιμούσα.

vampiris
13-01-17, 00:11
Εάν ψάχνεις για κλειδί, δοκίμασε το EKB installer 2016. Εάν έχεις και πρόβλημα να τρέξεις σε 64b, τότε δοκίμασε να δημιουργήσεις μια vitual machine με το πρόγραμμα VMware Workstation και εγκατέστησε τα Windows XP ή όποια άλλη έκδοση επιθυμείς, και μετά τρέξε το πρόγραμμα που θέλεις. Είμαι νύχτα, οπότε έαν έχεις οποιαδήποτε απορία σχετικά με αυτά που έγραψα, γράψε από κάτω να δω τα προσωπικά μηνύματά μου και θα σου απαντήσω.

electron
13-01-17, 05:36
Το μόνο κακό με την virtual είναι ότι δεν μπορεί να προσαρμόσει την ανάλυση της οθόνης στο step5, με αποτέλεσμα να το παρουσιάζει σε μια μαζεμένη εικόνα στο κέντρο της οθόνης. Νομίζω όμως ότι αν φτιάξεις την virtual με το virtual box, δεν έχεις αυτο το θέμα.

MacGyver
13-01-17, 10:01
Το s5s7 είναι 3rd party software της ibhsoftec, και μου έκανε τη δουλειά με ένα κλικ. Στο demo κλειδώνει τον driver, οπότε είναι άχρηστο. Για αγορά θέλει 1Κ€.!!!
Virtual έχω, θα τρέξω το step 5 σε dos. Το μέγεθος δεν με απασχολεί, απλά για το download το θέλω.

MacGyver
13-01-17, 15:07
Όλα οκ, με άλλο πρόγραμμα.

vampiris
13-01-17, 15:55
Το s5s7 είναι πράγματι 3rd party software, αλλά και εγώ για το γαμώτο έψαξα και βρήκα το Simatic S5, του πέταξα και μερικά κλειδιά με το ΕΚΒ και φαίνεται να δουλεύει. Εάν ενδιαφέρεσαι, δες το τελευταίο μου μήνυμα που παραπέμπει σε μια ιστοσελίδα...