PDA

Επιστροφή στο Forum : Κρίση & Φόρουμ!



SRF
14-01-17, 15:19
Μπορει να είμαι και λάθος στην παρατήρησή μου αυτή, αλλά από την αρχή της κρίσεως - 2010 - και στο μεσοδιάστημα εώς και σήμερα διαπιστώνω μιά σταδιακή πτώση του ενδιαφέροντος για ηλεκτρονικά στο φόρουμ!
Κατανοώ πλήρως ότι σε χαλαιπούς καιρούς πολλές φορές η ενασχόληση ως συμπληρωματική δραστηριότητα - κοίνός αποκαλούμενη και ως "χόμπυ" - γίνεται όλο και πιό "δυσβάχτατη" τόσο οικονομικά όσο και χρονικά!
Αλλά είναι αυτός ο λόγος του εδώ φαινομένου? Ή απλά & συμπτωσιακά, "πτωχεύει" η ενασχόληση με ευρύτερα τα ηλεκτρονικά στην μορφή της κατασκευής, σχεδιασμού, υλοποίησης?
Το φαινόμενο αυτό σχετίζεται ίσως μονο με την κρίση αυτή καθ' αυτή ως οικονομικό - κοινωνικό πρόβλημα, και είναι εκδηλούμενο εν παραλλήλω με το διανυσματικό προϊόν αυτής, ή τελικά αυτό θα ήταν ουτως ή άλλως το αναμενόμενο εκ μιάς τεχνολογικής ταχύτητας που απαξιώνει την όποια σκέψη του να κατασκευάσει κάποιος - όποιος - μόνος του, κάτι με αντικείμενο σχετιζόμενο με τα ηλεκτρονικά?

:confused1:


Παρατηρώ και γενικότερα παράλληλες "απαξιώσεις" σε συναφείς τομείς, διεθνώς! Παράδειγμα, η "ραδιο-πειρατεία" διεθνώς μοιάζει να πέφτει... σε σημείο που τείνει να εξαλειφθεί ευρύτερα ως έννοια! Ταυτόχρονα όμως, αυτό που με προβληματίζει και δν συνάδει με την συσχέτιση των δύο φαινομένων, είναι ότι σε σε αυτόν τον τομέα στην χώρα μας συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο!

Αλλά και η επ' ουσίας εξαφάνιση εταιριών που προμήθευαν κίτ κατασκευών ηλεκτρονικών, σε όλους τους τομείς... ακολουθεί, μάλλον, την ίδια καμπύλη... αν και στην χώρα μας υπάρχει σαφέστατη εκθετικά διαφορά στην (αντι) ανάπτυξή της (δηλαδή ραγδαία πτώση ως εξαφάνιση ετιαριών κιτ)!

Θα ήταν ενδιαφέρον, νομίζω, να δούμε εδώ στο φόρουμ, τις στατιστικές απόψεις μας, για το που... πάμε!

Είμαι λάθος?

Ακρίτας
14-01-17, 15:34
Ή απλά & συμπτωσιακά, "πτωχεύει" η ενασχόληση με ευρύτερα τα ηλεκτρονικά στην μορφή της κατασκευής, σχεδιασμού, υλοποίησης? ....... ή τελικά αυτό θα ήταν ουτως ή άλλως το αναμενόμενο εκ μιάς τεχνολογικής ταχύτητας που απαξιώνει την όποια σκέψη του να κατασκευάσει κάποιος - όποιος - μόνος του, κάτι με αντικείμενο σχετιζόμενο με τα ηλεκτρονικά? ...Είμαι λάθος?

Όχι, δεν πιστεύω ότι είσαι λάθος.

Δεδομένου ότι τα ηλεκτρονικά υλικά διατίθενται πλέον σε εξευτελιστικές τιμές, εφόσον μιλάμε για χόμπυ που σημαίνει αντίστοιχους συμβιβασμούς στην αξιοπιστία, μάλλον πρόκειται για πτώση του ενδιαφέροντος από έλλειψη κινήτρου (γιατί να σπάσω το κεφάλι μου αφού υπάρχουν τόσα μπλιμπλίκια στην αγορά).

Όταν ξεκινούσαμε εμείς την ηλεκτρονική ως χόμπυ, υπήρχε και το κίνητρο της κάλυψης μιας ανάγκης (πανάκριβα ηχοσυστήματα) και η μόδα των ραδιοσταθμών, αλλά επιπλέον υπήρχε και η αίσθηση ότι είσαι μέσα στην τεχνολογία της εποχής κάτι που πλέον δεν ισχύει.

xlife
14-01-17, 15:49
Συναναστρέφομαι λόγω δουλειάς με πολούς τεχνικούς, IT κτλ. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι οτι όλοι είναι αφοσιωμένοι σ αυτό που έχουν μάθει χωρίς να θέλουν να αγγίξουν παρεμφερείς τομείς. Νομίζω οτι βοηθάει και λίγο αυτό που λέει ο Ακρίτας σχετικά με τα φθηνά μπλιπλίκια, αλλα νομίζω οτι το σύνολο της κοινωνίας έχει πέσει με τα μούτρα σε άλλα χόμπυ. πχ το facebook κτλ. ο καταναλωτισμός είναι πάλι ενα φαινόμενο που έχει μεγάλη έξαρση ακόμη και στην κρίση. Νομίζω οτι απλά τα παιδιά μεγαλώνουν έτσι που το τελευταίο που σκέφτονται είναι να διαθέσουν χρόνο για να φτιάξουν κάτι που θα διδαχτούν και θα έχουν και τη χαρά της δημιουργίας. Σχετικά τωρα με την ραδιοπειρατεία η ακόμη και τον ραδιερασιτεχνισμό είναι πολύ λίγοι οι νέοι που νοιάζονται να εκπέμψουν η να ακουστούν κάπου μιας και το συνολο του κοινού έχει γυρίσει προς το ιντερνετ. Μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα κανάλι στο youtube πχ και να αποκτήσει χιλιάδες προβολές, η το πιο απλό να γράψει κάτι πετυχημένο στο fb και να πάρει πολλά like

electron
14-01-17, 17:28
Η κρίση σαφώς είναι ένας λόγος πτώσης του ενδιαφέροντος. Ένας άλλος λόγος είναι ότι πλέον μια πληροφορία για κάτι μπορεί να βρεθεί αρκετά εύκολα στο διαδίκτυο με αποτέλεσμα το δημόσιο βήμα όπως είναι ένα Φόρουμ, να <<ξεθωριάσει>>. Πολλά sites -forums που κάποτε εσφυζάν απο συμμετοχή, είχαν τέτοια τύχη. Αναφέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα το techteam.gr.
Σχετικά με τα ηλεκτρονικά και τις κατασκευές, πιστεύω ότι ένας λόγος της πτώσης τους είναι η ίδια η εξέλιξη της τεχνολογίας όπου σχεδόν τα πάντα έχουν γίνει computerized και προγραμματισμός.
Τέλος σχετικά με τον ραδιοερασιτεχνισμό πιστεύω ότι κι αυτός έχει πέσει θύμα του διαδικτύου και όλων όσων αυτό μας έχει φέρει στις ζωές μας τα τελευταία χρόνια.

RNR
14-01-17, 18:31
Καλησπέρα και απο μένα.

Η δική μου άποψη και θα μιλήσω για την δική μου κατάσταση και όσο αναφορά τις διάφορες κατασκευές που έκανα λόγω του ότι αυτην την στιγμή δουλεύω σε άλλο τομέα είναι ο χρόνος!!!

Δυστυχώς τον τελευταίο χρόνο μπαίνω όσο και λιγότερο στο forum, ενώ μου αρέσουν πολύ τα ηλεκτρονικά, οι κατασκευές όλων μέσα εδώ ακόμα και η κάθε γνώμη για κάθε πρόβλημα. Δυστυχώς όμως δεν προλαβαίνω να παίρνω μέρος και ακόμα χειρότερο να κάνω κατασκευές.

Αυτην την στιγμή έχω ένα μήνα τα υλικά για να φτιάξει έναν μετρητή δύναμης για να μετράει μπουνιές/κλοτσιές και ακόμα δεν έχω αξιωθεί ούτε τις συνδέσεις να κάνω.

Αυτά απο εμένα, χαίρομαι πάντα να συμμετέχω σε αυτό το forum...

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
14-01-17, 18:54
παλλια φτιαχναμε και κανα πεταβλητο τροφοδοτικο τωρα, σιωπη .Πχ εχω δυο ηχεια που θελουν μεγαφωνα και σκευτωμαι να παραγκειλο τα μεγαφωνα.

liat
14-01-17, 18:58
Ένας παράγοντας, επίσης εξίσου σημαντικός που δεν πρέπει να παραβλέπεται, μιας και μιλάμε για το forum και όχι γενικά για τα fora ίδιας ενασχόλησης,
είναι η συμπεριφορά.
Παράγοντας που κάνει τα μέλη να διατηρούν ζωντανό το ενδιαφέρον ή να απομακρύνονται.
Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες. Όλοι μας λίγο έως πολύ το έχουμε διαπιστώσει.

agis68
14-01-17, 19:01
Kαλησπέρα στη παρέα

¨Ενας λόγος πέρα από θέματα κρίσης είναι η μεγάλη ευκολία εύρεσης κυκλωμάτων φθηνών από Κινα...Αντί να κάτσεις να φτιάξεις ένα τροφοδοτικό απλά το αγοράζεις με μερικά ευρώ...οι πιο πολλοί δεν ενδιαφέρονται για πολλά Α ο΄πότε ένα φθηνό τροφοδοτικό από Κινα τους καλύπτει.
Επίσης ένας νέος που θα ξεκίναγε μόλις μάθαινε τι χρήματα χρειάζονται για να στήσει ένα μικρό έστω και χομπιστικό εργαστήριο είναι λίγο απαγοητευτικό εξαρτάται βέβαια τι θέλει κανεις....παλιά ξεκινάγαμε με ένα κολλητήρι αλλά τώρα απαιτούν περισσότερα....
Κέφι υπάρχει αλλά η ανάγκη για επισκευές κλπ έχει πέσει αισθητά καθώς δεν υπάρχει ρευστότητα χρημάτων

p.gabr
14-01-17, 20:00
KAΛΗΣΠΕΡΑ

Γιωργο το θεμα που άνοιξες έχει κάνει ολους εμας τους παλιούς να το σκεφτούμε
Εθιξες τρεις παράγοντες την κρίση ως αποτέλεσμα μείωσης κατασκευών , την επέκταση της επικοινωνίας με άλλη, πιο γρήγορη μορφή και την απαξίωση προς το χομπι
Σαφώς είναι λόγοι αλλά η πτώση της ενεργής συμμετοχής στα φόρουμ είναι διεθνής από ότι έχω παρατηρήσει
Σε εμάς πριν πέντε εξι χρονιά τα on line μέλη αυτήν την ώρα ήταν συνήθως 450-500 , ένας λόγος κατά την γνώμη μου είναι και η διάσπαση του με το howtofixT.
O δεύτερος και σημαντικότερος είναι η ανάπτυξή το FB που ο καθένας μπορεί να βρει από εκεί παρόμοιες σελίδες του ιδίου ενδιαφέροντος

Οπως και να έχει το Hlektronika .gr θα μείνει στην ιστορία για πολλά χρονιά ακόμα........... Είναι και θα εξακολουθήσει να είναι οτι καλύτερο στον χώρο μας ....

Διακοπτω λόγω εκτατου η συνέχεια αργότερα.

DiViDi
14-01-17, 20:10
Το φαινομενο αυτο νομιζω ειναι γενικο. Και αλλα forum που παρακολουθω που εχουν να κανουν με αλλα χομπυ ισχυει το ιδιο.
Μικρη συμμετοχη των μελων. Ενας λόγος νομιζω ειναι η στροφη του κοσμου προς το FB

vasilllis
14-01-17, 20:33
δηλαδη στο fb μπορεις νακανεις το ιδιο που κανεις και εδω?δεν εχω ασχοληθει ποτε και μου κανει εντυπωση αυτο.
Εγω παντως πιστευω το σημαντικοτερο ολων ειναι η μεγαλη εισαγωγη της κινας (μεσω των ebay και συναφη) στα ηλεκτρονικα.Οπως ειπωθηκε πλεον δεν συμφερει κανενας να ασχολειται αφου το παιρνει ετοιμο με το 1/5 των χρηματων.

p.gabr
14-01-17, 21:17
δηλαδη στο fb μπορεις νακανεις το ιδιο που κανεις και εδω?δεν εχω ασχοληθει ποτε και μου κανει εντυπωση αυτο.
ν.
Αν ήμουν μικρός ίσως δεν με πίστευες , σε πληροφορώ φίλε Βασιλη ότι δεν είναι μόνο για σελφις και κουτσομπολιά
Τωρα οι ερασιτέχνες εξαφανίστηκαν γιατί βγήκαν τα θηρία παγανιά :001_tt2:

68189

Απο σχετική σελίδα ραδιοληπτών

MacGyver
14-01-17, 21:22
Η αλλαγή που έγινε είναι γενικότερη και τα αποτελέσματα αυτά δεν είναι τωρινά.
Υπάρχει μία σταθερά φθίνουσα πορεία σε οτιδήποτε έχει να κάνει με την δημιουργία και επισκευή.
Η νέα φιλοσοφία είναι πλέον: χάλασε - το πετάμε.
Σε αυτό βοήθησε αφενός μεν η πτώση του κόστους λόγω της αυτοματοποίησης, αφετέρου η μεγάλη ολοκλήρωση που δεν καθιστά πλέον δυνατή την επισκευή, όπως και δημιουργία. Επιπλέον ο έντονος καταναλωτισμός γαλούχησε αυτή τη γενιά με τις αρχές του: τι καινούριο αγόρασα και μπορώ να επιδείξω και όχι τι μπορώ να δημιουργήσω.
Η νέα γενιά βρήκε ποιο εύκολη την απασχόληση με τις παιχνιδομηχανές (τα λένε και υπολογιστές) από την χειρονακτική και φυσικά ποιο κουραστική εργασία.
Το παλιό γνωστό πρότυπο: η καλύτερη δουλειά είναι σε γραφείο, η καθιστική!
Ακόμα και τα σάντουιτς προτιμούν να τα παραγγέλνουν από το τηλέφωνο, παρά να κάνουν μία βόλτα να πάρουν και λίγο αέρα.
Σήμερα συμπτωματικά είχα αυτή την κουβέντα με πατέρα που πιάνουν τα χέρια του τα πάντα και θέλει να δώσει την δουλειά στον γιο, ο οποίος φυσικά το μυαλό το έχει στις παιχνιδομηχανές.
Όσοι μεγαλώσαμε με την φιλοσοφία: την κεραία την φτιάχνουμε μόνοι μας, το λίνεαρ επίσης, ακόμα και ολόκληρο το μηχάνημα, "συνταξιοδοτηθήκαμε" σχεδόν όλοι , χωρίς να υπάρχει δυνατότητα να δοθεί η σκυτάλη σε άλλους.
Αυτό φαίνεται έντονα έξω στην "πιάτσα", όπου πλέον οι τεχνικοί με το σκεπτικό των 80s είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Ελάχιστοι μόνο που μετράνε 2-3 χρόνια για να βγουν στην περιπόθητη σύνταξη.

Fire Doger
14-01-17, 22:11
Εγώ πιστεύω πως έγιναν ποιο "απαιτητικά" τα ηλεκτρονικά.
Η παλιά τεχνολογία (λαμπάτοι ενισχυτές πχ) δεν κάνουν καμιά αίσθηση στο 99% των νέων και κλάδοι όπως το ραδιόφωνο επίσης καθώς έχει αντικατασταθεί απ' το youtube που είναι και τέρμα νόμιμο και χωρίς άδειες ρ/ε κλπ
Τα ναι μεν καινούρια ηλεκτρονικά εκτός απ' το διάβασμα προϋποθέτουν και μια αντίληψη ή αν θέλετε ταλέντο, δεν μπορεί ο καθένας να γράψει κώδικα το ίδιο εύκολα και μερικοί δεν μπορούν καθόλου. ¶ντε μετά να έχουν ολοκληρωμένη σκέψη για το πως θα λειτουργεί, πως πρέπει να στηθεί και να το κάνουν πράξη...

Το χρήμα έχει πολύ μεγάλο ρόλο επίσης καθώς αν για παράδειγμα ήθελα να φτιάξω 1 λαμπάτο και θα διάβαζα σχετικά, και θα ρωτούσα, και πειράματα θα έκανα αλλά πριν ξεκινήσω ξέρω πως θα μου στοιχίσει πολλά και εφόσον δεν είναι κάτι που με τραβάει πολύ δεν θα ασχοληθώ, αντιθέτως θα επενδύσω τον χρόνο μου και τους πόρους μου σε κάτι άλλο που με τραβάει.

Και αυτό πάει αλυσιδωτά, θέλω να εκπέμπω στα RF αλλά ξέρω ότι εγώ θα μιλάω εγώ θα με ακούω, δεν μου δίνει κίνητρο.

Και για το φόρουμ, εγώ για παράδειγμα μπήκα γιατί είδα 2-3 άτομα που μου έκαναν εντύπωση στο κομμάτι που με ενδιέφερε και με προσέλκυσαν με τον λόγο τους και τις κατασκευές τους.
Αν κάποιος βλέπει καβγάδες σε κάθε ποστ, και δεν υπάρχουν κατασκευές γιατί να μπει?

electron
14-01-17, 23:00
Με συγχωρείτε αλλά δεν νομίζω ότι ο κύριος λόγος μη συμμετοχής, είναι κάποιοι καβγάδες που μπορεί να προκύψουν. Είναι απλά η εξέλιξη των πραγμάτων που προανέφερα. Επίσης η απόφαση για διάσπαση του ηλεκτρονικά με το how to fix it, είναι ακόμη μια αιτία όπως ανέφερε σωστά ο Παναγιώτης και σχετικό θέμα είχα ανοίξει και γω παλιότερα.
Φυσικά ο γενικότερος κορεσμός στα Φόρουμ έχει επέλθει τα τελευταία χρόνια και είναι γενικός, όχι μόνο εδώ.

Googlis
15-01-17, 03:14
Λόγω τις εμπειρίας μου και σε άλλον τομέα ως χόμπ, τον καφέ (espresso) έχω καταλήξει στα εξής:

1) Καθοριστικό ρόλο παίζει η οικονομική άνεση, χόμπι χωρίς δοκιμές και πειράματα δεν υφίσταται όμως πλέον κοστίζουν και κάποιες φορές σχεδόν όσο πχ το γάλα του παιδιού.

2) Σημαντικό ρόλο παίζουν οι περισσότερες ώρες εργασίες, και οι περισσότερες απαιτήσεις στον επαγγελματικό τομέα, με πίεση, άγχοι κτλ δεν έχεις τον χρόνο για να ασχοληθείς

3) Εξίσου σημαντικό ρόλο έχει και η ψυχολογική κατάσταση του καθενός, δεν είμαστε πάντα καλά, ευδιάθετοι και θετικοί.

4) Έχουμε αποχαυνωθεί να το πω; Λιώνουμε στην tv στο fb και στις ειδήσεις, καθαρά πεταμένος χρόνος...

6) Δεν σκεπτόμαστε μακροπρόθεσμα, δλδ ένα χόμπι, πόσο μάλλον τα ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικά είναι κάτι που μελλοντικά θα σε βοηθήσει να αποφύγεις μεγάλα έξοδα τουλάχιστον στο σπίτι σου από επισκευές, συντηρήσεις, εγκαταστάσεις κτλ κτλ. Αλλά και μπορεί να σε βοηθήσει επαγγελματικά καθώς αλλιώς είναι να είσαι του πολυτεχνείου και της θεωρίας και αλλιώς να την έχεις παντρέψει και με την εφαρμογή - πρακτική.

7) Δεν σκεφτόμαστε τόσο την ποιότητα και την αξιοπιστία, πχ έχω φτιάξει ένα τροφοδοτικο 0-30 V 3Α και το έχω πλεον 16 χρόνια, τα κινέζικα των 70-100¤ θα άντεχαν τοσο; Αμφιβάλω.

8) Παράλληλα μετράει και η απαξίωση - χαμηλές αμοιβές πλέον των τεχνικών δλδ λες οκ τι θα γινω ηλεκτρονικος για 800¤; Και η απαντηση ειναι οχι, οπότε ψάχνει αλλού.

SV1EDG
15-01-17, 08:55
Νομίζω ότι λίγο πολύ όλα όσα λέτε είναι σωστά.Μιλώντας με τον Παναγιώτη (pgavr) πριν από λίγες μέρες του είχα πει πόσο εντύπωση μου έχει κάνει στο forum αυτό ότι δεν ανεβάζουν πλέον νέες κατασκευές όπως πριν από 5-6 μήνες.Προσωπικά αν και έχω υλοποιήσει κάποια ενδιαφέροντα project που θα μπορούσαν να παρουσιαστούν εδώ, δεν έχω βρει τον χρόνο να τραβήξω 5 φωτογραφίες και να γραψω δυό κουβέντες για να τις παρουσιάσω.Είναι και το γεγονός ότι όλοι έχουμε τις υποχρεώσεις μας, άλλος περισσότερες, άλλος λιγότερες και το αποτέλεσμα είναι αυτό.Φαίνεται άλλωστε και στις συγκεντρώσεις για καφέ όπου παλιότερα μαζευόμασταν πιο εύκολα.Το οικονομικό βέβαια είναι επίσης μια σοβαρή αιτία για αυτή την κάμψη σε συνάρτηση με τις πραγματικές αστείες τιμές όπου μπορείς πλέον να προμηθευτείς από την ανατολή σχεδόν ότι χρειάζεσαι.

liat
15-01-17, 12:20
Με συγχωρείτε αλλά δεν νομίζω ότι ο κύριος λόγος μη συμμετοχής, είναι κάποιοι καβγάδες που μπορεί να προκύψουν...
Συνονόματε καλημέρα.
Πιθανολογώντας ότι η εν μέρη απάντηση που παραθέτω σχετίζεται σε δική μου αναφορά, διευκρινίζω ότι, δεν εννοούσα τεχνικές διαφωνίες που εννοείται ανεβάζουν τους τόνους,
στο πλαίσιο της συζήτησης, αλλά στο ειρωνικό-απαξιωτικό ύφος κάποιων καλαμοκαβαλάρηδων.
Επισημαίνω ότι δεν το έχω αντιμετωπίσει προσωπικά, απεναντίας και έχω βοηθηθεί σε κατασκευές μου αλλά και εμψυχωθεί να προχωρήσω.
Η διαπίστωση είναι γενική, με εξαίρεση μέλη (ανθρώπους θα τους χαρακτήριζα) που τους διακρίνει το ήθος και η κοινωνική μόρφωση.

electron
15-01-17, 12:25
Γιάννη κατάλαβα την έννοια που το έγραψες, ωστόσο ακόμα κι αυτοί οι καλαμοκαβαλάρηδες που αναφέρεις δεν μπορούν να σταθούν ικανοί να απαξιώσουν το φορουμ, μιας και αργά ή γρήγορα απομονώνονται από την ίδια την κοινότητα εδώ.

p270
15-01-17, 13:01
Γιάννη κατάλαβα την έννοια που το έγραψες, ωστόσο ακόμα κι αυτοί οι καλαμοκαβαλάρηδες που αναφέρεις δεν μπορούν να σταθούν ικανοί να απαξιώσουν το φορουμ, μιας και αργά ή γρήγορα απομονώνονται από την ίδια την κοινότητα εδώ.

σωστα τα λες αλλα εκεινει την στιγμη που δεχεσε τα απαξιωτικα σχολια σταματας και να γραφεις στο φορουμ

GR_KYROS
15-01-17, 13:24
Νομίζω η κατεύθυνση της diy αγοράς σε αναπτυξιακά μοντέλα τύπου Arduino – Raspberry και περιφερικών σε εξευτελιστικές τιμές είναι ένας από τους λόγους περιθωριοποίησης των ελεύθερων κατασκευών.

Ίσως και όχι

Όσο για τις συζητήσεις στο forum συμφωνώ με τον Γιάννη ότι οι καλαμοκαβαλάρηδες (γρήγορα) απομονώνονται.

electron
15-01-17, 14:44
Με άλλα λόγια δεν μπορώ να φανταστώ ότι η βασική αιτία προβληματισμού του νηματοθέτη SRF, είναι τα απαξιωτικά σχόλια κάποιου ανεγκέφαλου που μπορεί να παρεισφρήσει εδώ.
Όπως είπαμε τα προσωπικά μας προβλήματα είναι αυτά που επηρεάζουν την συμμετοχή σε ένα κοινό ενδιαφέρον όπως είναι και τα ηλεκτρονικά και δυστυχώς οι χαλεποί καιροί που διανύουμε, μας έχουν <<ρήξει>> άλλους λιγότερο κι άλλους περισσότερο.

bchris
15-01-17, 15:00
Εδώ ρε παιδιά έχει πέσει στο ναδίρ η όρεξη για sex τα ηλεκτρονικά θα την γλυτώσουν?

vasilllis
15-01-17, 15:13
Εδώ ρε παιδιά έχει πέσει στο ναδίρ η όρεξη για sex τα ηλεκτρονικά θα την γλυτώσουν?
Αυτο
φιλε να το κοιταξεις :lool:

Βασικα εξαρταται Χρηστο .Αμα σου κατσει κατι τετοιο 68191
το ξανασυζηταμε.

savnik
15-01-17, 15:27
Αυτο
φιλε να το κοιταξεις :lool:

Βασικα εξαρταται Χρηστο .Αμα σου κατσει κατι τετοιο 68191
το ξανασυζηταμε.


Όνειρο ζωής.

lepouras
15-01-17, 16:51
Αυτο
φιλε να το κοιταξεις :lool:

Βασικα εξαρταται Χρηστο .Αμα σου κατσει κατι τετοιο 68191
το ξανασυζηταμε.
αυτό βρε Βασίλη είναι σαν να σου κάτσει δώρο ξαφνικά ένας ακριβός εξοπλισμός για εργαστήριο(παλμογράφος, κολλητήρια, τροφοδοτικό, πολύμετρο, γεννήτρια κλπ κλπ). όση όρεξη και να μην έχεις θα τα ξεχάσεις όλα και θα αρχίσεις το..... παιχνίδι.....:lool:

ggr
15-01-17, 17:03
Θα συμφωνησω κι εγω με τις περισσοτερες αποψεις που γραφτηκαν.
Παιρνοντας σαν παραδειγμα και τον εαυτο μου, διαπιστωνω πως ο ελευθερος χρονος ολο και μειωνεται, οι απαιτησεις της σημερινης εποχης σε αναγκαζουν να δουλευεις περισσοτερο (οχι για να αμοιβεσαι περισσοτερο, αλλα εστω για να κρατηθεις στα επιπεδα που ησουν και πριν).
Τα ηλεκτρονικα επισης, εχουν καλως η κακως εξελιχθει, ετσι καποιο νεο παιδι που ξεκιναει θα ασχοληθει απευθειας πχ με arduino, αντι να κανει καποια κατασκευη οπως γινοταν με τα ατομα της γενιας μου.
Περα απο αυτους τους λογους, σε οτι εχει να κανει τη δομη του φορουμ, η διασπαση του (how to fix) λειτουργησε πιστευω αρνητικα (οπως αλλωστε το ειχα εκφερει σαν αποψη, οταν ειχε γινει ο διαχωρισμος). Kαι αυτο γιατι δημιουργηθηκαν 2 πυρηνες θεματογραφων, οπου επικεντρονωνται κυριως σε ενα φορουμ ο καθενας ,κατι που τους κανει να χανουν την επαφη με το αλλο, ενω πιστευω οτι εχουν να δωσουν πολλα.
Το διαπιστωνω και απο την δικη μου συμμετοχη. Πριν χωριστει το φορουμ , συμμετειχα πιο συχνα με αναρτησεις και σε θεματα επισκευων. Οταν εγινε το how to fix ομως, επικεντρωθηκα στο hlektronika και σποραδικα πλεον παρακολουθω το how to fix.
Επισης δεν υπαρχουν πλεον πολυ συχνα, οι εντονες (αλλα παντα δημιουργικες, οταν αυτες ειναι σε κοσμιο επιπεδο) τεχνικες αντιπαραθεσεις, αντιθετα αναλωνομαστε με θεματα που αφορουν πχ.την πολιτικη, που ακομα κι εκει δεν γινεται καποιος γονιμος διαλογος, αλλα ενας παπαγαλισμος.
Τελος να αναφερω και την απουσια ατομων που παλιοτερα εδιναν πολλα στο φορουμ απο τεχνικης πλευρας αλλα και απο πλευρας ηθους ,οπως πχ. ο Θυμιος ο hlsat και πολλοι ακομα ,που δεν μου ερχονται τωρα ,(να με συγχωρησουν που δεν τους ανεφερα).
Οπως και να χει το συγκεκριμενο θεμα ειναι αρκετα ενδιαφερον, και εχουν σημασια ολες οι αποψεις που θα ακουστουν.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
15-01-17, 18:38
Συμφωνώ με τις σκέψεις προβληματισμούς των μελών που μίλησαν για το θέμα παραπάνω να επισημάνω τον ελεύθερο χρόνο το οικονομικό (που αλληλοσχετίζονται μεταξύ τους) και το how to fix it λέω μήπως ότι αφορά τις ηλεκτρονικές συσκευές να ξαναγυρίσουν πάλι εδώ?. Να μην τα παρατήσουμε όμως το χόμπυ το μεράκι μας είναι ότι μας έχει απομείνει.
Υ Γ Γεώργο (ggr) υποθέτω
δεν αναφέρεσαι σ΄ εμένα.

ggr
15-01-17, 18:44
Οχι, αναφερομαι σε εναν συνονοματο σου που εχει αποχωρησει. Αλλωστε εσυ εισαι ενεργο μελος και ελπιζω να παραμεινεις :biggrin:.

Hulk
15-01-17, 19:36
Ο πρώτος λόγος σίγουρα είναι η κρίση, υπάρχουν πολλοί χωρίς δουλειά και αυτοί που
έχουν κάνουν και δεύτερη για να κρατηθούν στα ίδια επίπεδα.
Σίγουρα όμως έχουν αποχωρήσει και πολλοί καλοί συμφορουμίτες από κακή
συμπεριφορά από άλλους.

MacGyver
15-01-17, 20:04
Λίγα στατιστικά:
Από τα 42733 μέλη, τα 33160 δεν έχουν ούτε ένα μήνυμα.
Από τα 9573 που απομένουν, αν αφαιρεθούν όσοι μπήκαν για να λύσουν το πρόβλημά τους και εξαφανίστηκαν (<50 μηνήματα) απομένουν 1128.
Από αυτούς, ενεργοί τον τελευταίο χρόνο είναι 596.
Αν αφαιρέσεις τα trol και τους περιφερόμενους ασκόπως, στο τέλος δεν απομένουν ούτε 6 άνθρωποι ανά νομό!

bchris
15-01-17, 20:16
Το Forum υστερει σε γυναικες.
Πρεπει να κανουμε μια καμπανια για να προσελκύσουμε πιο πολλους εκπροσωπους του ασθενους φυλου.

Κατά προτιμηση σαν την κυρια από πανω.
:biggrin:

sakisr
15-01-17, 20:52
Κρινοντας εξ' ιδιων τα αλοτρια, εχει χαθει μερος του ενδιαφεροντος γιατι ισως λογω προβληματων χαθηκαν ατομα του φορουμ που με τις κατασκευες τους (ειδικα τις λαμπατες) κεντριζαν το ενδιαφερον των υπολοιπων!
Ειδικα με τη κριση τα λαμπατα και ακριβα hi end μηχανηματα ειναι απλησιαστα!
Προσωπικα εχω λαμπατες κατασκευες τελειωμενες αλλα δε τις ανεβαζω γιατι δεν εχω πολλες ωρες πια ελευθερες για να τις παρακολουθω.
Επισης εχει λογω της τεχνολογιας γεμισει το φορουμ με κατασκευες ετοιματζιδικες του στυλ arduino που πολλοι (οπως κι εγω) δε τις καταλαβαινουν!
Αν ηθελα κατι τετοιο το αγοραζα ετοιμο και το επιδεικνυα!
Προτιμω μια κατασκευη απο το Α μεχρι το Ω και ας ειναι απλουστατη!Δεν ειναι τεχνη μονο το κολλημα της πλακεττας αλλα και το τρυπημα του κουτιου και πολλα αλλα....
Μη σας κουραζω αλλο με τα δικα μου!
Τελικα η κριση ειναι σε πολλα επιπεδα και πολυ περισσοτερο στη διαθεση του καθενα που τρεχει καθημερινα να τα φερει βολτα!

picdev
15-01-17, 21:21
Κρινοντας εξ' ιδιων τα αλοτρια, εχει χαθει μερος του ενδιαφεροντος γιατι ισως λογω προβληματων χαθηκαν ατομα του φορουμ που με τις κατασκευες τους (ειδικα τις λαμπατες) κεντριζαν το ενδιαφερον των υπολοιπων!
Ειδικα με τη κριση τα λαμπατα και ακριβα hi end μηχανηματα ειναι απλησιαστα!
Προσωπικα εχω λαμπατες κατασκευες τελειωμενες αλλα δε τις ανεβαζω γιατι δεν εχω πολλες ωρες πια ελευθερες για να τις παρακολουθω.
Επισης εχει λογω της τεχνολογιας γεμισει το φορουμ με κατασκευες ετοιματζιδικες του στυλ arduino που πολλοι (οπως κι εγω) δε τις καταλαβαινουν!
Αν ηθελα κατι τετοιο το αγοραζα ετοιμο και το επιδεικνυα!
Προτιμω μια κατασκευη απο το Α μεχρι το Ω και ας ειναι απλουστατη!Δεν ειναι τεχνη μονο το κολλημα της πλακεττας αλλα και το τρυπημα του κουτιου και πολλα αλλα....
Μη σας κουραζω αλλο με τα δικα μου!
Τελικα η κριση ειναι σε πολλα επιπεδα και πολυ περισσοτερο στη διαθεση του καθενα που τρεχει καθημερινα να τα φερει βολτα!
Εγώ να φανταστείς δεν ξέρω πως δουλεύει η λυχνία [emoji1]

tsimpidas
15-01-17, 21:29
σε όλα τα πράγματα υπάρχει ακμή και παρακμή.


ένας λόγος είναι σίγουρα τα έτοιμα γκατζετακια σε πολύ φθηνές τιμές οπότε 8 στους 10 αντί να ψάχνουν πως και τι απλά το αγοράζουν,,

αν επισκεπτόσαστε ξένα φόρουμ [εξωτερικού] θα δείτε οτι
τα πιο ενδιαφέροντα
θέματα είναι σχετικά με τα γκατζετς που είναι ακόμη ακριβά.




υπάρχουν και άλλοι πολλοί λογοι που σχετίζονται με τα μέλη ενός φόρουμ [και με τους διαχειριστές]
άλλα
ποιος ο λόγος να αναφερόμαστε σε αυτα ?? εχει κάποιος την παραμικρή πίστη? [επίτηδες δεν χρεισιμοποιησα την λέξη ελπίδα]οτι
αν αναφερθούμε σε προβλήματα που προκαλούνται από μέλη αυτά να λυθούν ??

όποιος το πιστεύει αυτό είναι πολύ μαλάκας.


έγινε αναφορά σε ''καλαμοκαβαλαρηδες'' αλλά αν δεν αναφερθούν και τα ονόματα τους τότε είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε και
δεν αποτελεί δήλωση.







βασικά αυτό που κάνει την μεγαλύτερη ζημεια είναι η νοοτροπία που έχουμε σαν Ελληνες οτι όταν
ξέρουμε κατι δεν επιθυμούμε να το μοιραστούμε αλλά το κρατάμε
σαν πουγκί με λίρες ενώ
στο εξωτερικό σε οποίο φόρουμ και αν μπεις θα τρέξουν να σε βοηθήσουν,, αν το ξέραν όλοι αυτοί που μπαίνουν εδώ για τις πτυχειακες τους:wiink: και τους παίρνετε απο τα μούτρα
οτι αν ρωτούσαν το ίδιο πράγμα σε ενα αμερικάνικο φόρουμ θα περνάν αμέσως τις σωστές απαντήσεις τότε,, πραγματικά
ίσως αυτό εδώ το φόρουμ να
έβλεπε ξανά δόξες, διότι τα μελη θα καταλαβαίνανε τι σημαίνει ελεύθερη διακίνηση ιδεών και γνώσεων.



άρα ουσιαστικά δεν θέλει κατασκευές διότι είμαι σίγουρος ότι όλοι σας κάθε μέρα κάνετε και κάτι νέο,,
θελει επανεκπαιδευση στο τομεα του να μοιράζεσαι.

sakisr
15-01-17, 21:41
θελει επανεκπαιδευση στο τομεα του να μοιράζεσαι

Και κατι που θελω να συμπληρωσω στα λογια του tsimpidas, λιγοτερη ειρωνεια....καποιοι εχουν κανει το φορουμ οχημα για τις μεγαλομανιες τους...και οποιος εχει τη μυγα να μυγιαστει!

liat
15-01-17, 21:57
... έγινε αναφορά σε ''καλαμοκαβαλαρηδες'' αλλά αν δεν αναφερθούν και τα ονόματα τους τότε είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε και
δεν αποτελεί δήλωση.
... αν το ξέραν όλοι αυτοί που μπαίνουν εδώ για τις πτυχειακες τους:wiink: και τους παίρνετε απο τα μούτρα ...
Λίγο αντιφατικό θα έλεγα; Ποιοι τους παίρνουν από τα μούτρα; Ονόματα;
Δεν περιμένω να μου απαντήσεις και δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο.
Για τον ίδιο λόγο παρομοίως δεν αναφέρθηκα ονομαστικά. Και προς τι δηλαδή; Αφού γνωρίζουμε γιατί παριστάνουμε τους ανίδεους; Υποκριτικό;
Το πρόβλημα είναι υπαρκτό και δε νομίζω να φταίει η κόπωση, η κρίση κλπ. Απλά δικαιολογίες.
Έτσι προς ενημέρωση, υπάρχει forum, επίσης Ελληνικό, άσχετο με ηλεκτρονικές κατασκευές, που όσοι γράφονται και δημοσιεύουν θέματα ή συμμετέχουν σε συζητήσεις, συμπεριφέρονται όπως αρμόζει, όχι γιατί εκεί μαζεύτηκαν άγιοι αλλά επειδή το κλίμα που έχει δημιουργηθεί από τον διαχειριστή και την ομάδα υποστήριξης
δεν επιτρέπει παρεκκλίσεις από την κόσμια συμπεριφορά.
Μην ανακαλύπτουμε τον τροχό.

lepouras
15-01-17, 23:06
χμμμμμ επειδή βλέπω να με παίρνει η μπάλα να πω ότι όσοι έχουν προβλήματα για την συμπεριφορά τον διαχειριστών τότε να πάνε σε κάνα νηπιαγωγείο ή δημοτικό, να κάτσουν κάνα μήνα, και μετά να έρθουν και να δουν ότι τελικά κάπως έτσι συμπεριφέρονται όταν κάνουν σαν μικρά παιδιά και περιμένουν τον δάσκαλο να βάλει τον άλλων τιμωρία (όχι φυσικά τον ίδιο γιατί πάντα ο άλλος φταίει)σε χαζούς τσακωμούς.
τώρα το αν φταίνε άλλοι αλλά δεν λέτε ονόματα αλλά δεν είστε εσείς οι κακοί που δεν λέτε αλλά αυτοί που εσείς δεν λέτε γιατί δεν είσαστε κακοί αλλά αυτοί είναι οι κακοί που εσείς δεν λέτε......:confused1:... θα πρότεινα να μπείτε από την άλλη μεριά και να δείτε μήπως τελικά κοιτάτε την αιτία που σας ενοχλεί?

kioan
15-01-17, 23:13
...όλοι αυτοί που μπαίνουν εδώ για τις πτυχειακες τους:wiink: και τους παίρνετε απο τα μούτρα...

Δεν νομίζω πως όσοι μπαίνουν για τις πτυχιακές τους τρώνε γιουχάρισμα, απλά αυτό το φαινόμενο φαίνεται τόσο έντονα διότι όσοι από αυτούς τρώνε γιουχάρισμα είναι αυτοί που δε μπήκαν στον κόπο να γράψουν οτιδήποτε άλλο πέρα από τον ξερό τίτλο της πτυχιακής ή την εκφώνηση της άσκησής τους :wiink: ¶λλωστε πιστεύω συμφωνούμε πως η οποιαδήποτε τεχνική ερώτηση εδώ στο forum θα μπορούσε να σχετίζεται με πτυχιακή.

Kernel Panic
15-01-17, 23:41
Στην περίπτωση που δεν πάει και αυτό το θέμα κατά διαόλου, λέμε τώρα.
Δεν ξέρω ρε σεις αλλά η δική μου γνώμη, που είναι λίγο αλλιώτικη από των περισσοτέρων που διάβασα, αλλά είναι σύμφωνη με το δεύτερο σκέλος της υπόθεσης του SRF που λέει ότι, η πτώση του ενδιαφέροντος για τα ηλεκτρονικά είναι εντελώς τυχαία και συμπτωματικά έπεσε πάνω στην εμφάνιση της οικονομικής κρίσης στην Ελλάδα.
Κατά την γνώμη μου, η πτωτική πορεία είχε δείξει τα σημάδια της λίγα χρόνια πριν, με εμφανέστερο όταν το Ελληνικό ΕΛΕΚΤΟΡ τύπωσε το τελευταίο του τεύχος το Μάϊο του 2008.
Για μένα, είναι φανερό ότι το DIY έχει κάνει τον κύκλο του όπως το ξέραμε και τώρα τραβάει άλλους δρόμους.
Θέλω να διευκρινίσω όμως, ότι για μένα, χόμπι είναι να περνάω ευχάριστα τον λίγο ελεύθερο χρόνο μου με πράγματα που με γεμίζουν, άσχετα με τι είναι αυτό που κάνω την δεδομένη στιγμή, σχέδιο στο PC, programing, game, FB, διάβασμα, κ.λπ.
Είναι κατανοητό ότι αυτές και μόνο οι ασχολίες φτάνουν να ρουφήξουν τον λιγοστό ελεύθερο χρόνο μου που Θα διέθετα στο DIY και ενώ έχω κάμποσα σχέδια έτοιμα για υλοποίηση, τα αφήνω γιΆ αργότερα, που θα έχω περισσότερη όρεξη, μόνο αν είναι κάποιο project που μΆ έχει κ@υλωσει πολύ θα ασχοληθώ μέχρι τέλους μαζί του.
** ¶σχετο μα σχετικό, παρακαλούνται οι μπαχαλάκηδες να περάσουν έξω!.

toliis69
15-01-17, 23:41
Για τον ίδιο λόγο παρομοίως δεν αναφέρθηκα ονομαστικά. Και προς τι δηλαδή; Αφού γνωρίζουμε γιατί παριστάνουμε τους ανίδεους; Υποκριτικό;
Το πρόβλημα είναι υπαρκτό και δε νομίζω να φταίει η κόπωση, η κρίση κλπ. Απλά δικαιολογίες.


Εχειςαπόλυτο δίκιο Γιάννη.Κορυφαίοι συνφορουμίτες αναγκάστηκαν να αποχωρήσουν και να φτιαξουν δικό τους κλειστό φορουμ για να γλιτώσουν απο τις εξυπναδες μερικων........

liat
15-01-17, 23:49
χμμμμμ επειδή βλέπω να με παίρνει η μπάλα να πω ότι όσοι έχουν προβλήματα για την συμπεριφορά τον διαχειριστών ... θα πρότεινα να μπείτε από την άλλη μεριά και να δείτε μήπως τελικά κοιτάτε την αιτία που σας ενοχλεί?
Γιάννη όσα ανέφερα μέχρι στιγμής είναι η προσωπική μου άποψη για το θέμα/έρευνα που άνοιξε ο Γιώργος.
Εκτιμώ ότι ο σκοπός ήταν να εξαχθούν κάποια χρήσιμα συμπεράσματα που ενδεχόμενα θα βοηθήσουν στην αναζωογόνηση του forum
και για τον σκοπό αυτό έγραψα όσα παρατηρώ από την δική μου οπτική.
Ίσως να είμαι ο μόνος που έχει αυτή την θέση; Τα thumbs up δείχνουν κάτι τέλος πάντων.
Κατανοώ ότι η θέση των διαχειριστών και των λοιπών μελών της ομάδας διαχείρισης είναι λεπτή, πλην όμως μερικές φορές επιβεβλημένη.
Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι πρέπει να λειτουργούν τα fora. Αλλιώς ας μην υπάρχουν κανόνες.
Προσωπικά δεν έχω κάτι μαζί σου όπως και με άλλα μέλη και ευχαρίστως θα έπινα καφεδάκι μαζί σας, αν οι υποχρεώσεις το επέτρεπαν.
Πιστεύω ότι τέτοιες συζητήσεις είναι εποικοδομητικές και θα έπρεπε να επιδιώκονται.

edit

Στην περίπτωση που δεν πάει και αυτό το θέμα κατά διαόλου, ...
** ¶σχετο μα σχετικό, παρακαλούνται οι μπαχαλάκηδες να περάσουν έξω!.
Κατά διαόλου δεν πάει κανένα θέμα εκτός αν αυτός είναι ο στόχος.
Να μη μιλάμε τότε και να παριστάνουμε το "δεν ξέρω αν το καταλάβατε, απόψε είμαστε μια χαρούμενη ατμόσφαιρα, είμαστε".

Kernel Panic
16-01-17, 01:31
από μένα καληνύχτα σας!!!!!!

tsimpidas
16-01-17, 09:10
Λίγο αντιφατικό θα έλεγα; Ποιοι τους παίρνουν από τα μούτρα; Ονόματα;
Δεν περιμένω να μου απαντήσεις και δεν ξέρω αν αξίζει το κόπο.
Για τον ίδιο λόγο παρομοίως δεν αναφέρθηκα ονομαστικά. Και προς τι δηλαδή; Αφού γνωρίζουμε γιατί παριστάνουμε τους ανίδεους; Υποκριτικό;
Το πρόβλημα είναι υπαρκτό και δε νομίζω να φταίει η κόπωση, η κρίση κλπ. Απλά δικαιολογίες.
Έτσι προς ενημέρωση, υπάρχει forum, επίσης Ελληνικό, άσχετο με ηλεκτρονικές κατασκευές, που όσοι γράφονται και δημοσιεύουν θέματα ή συμμετέχουν σε συζητήσεις, συμπεριφέρονται όπως αρμόζει, όχι γιατί εκεί μαζεύτηκαν άγιοι αλλά επειδή το κλίμα που έχει δημιουργηθεί από τον διαχειριστή και την ομάδα υποστήριξης
δεν επιτρέπει παρεκκλίσεις από την κόσμια συμπεριφορά.
Μην ανακαλύπτουμε τον τροχό.


σωστα,, αν δεις έγραψα επισεις οτι και να αναφερθούν συγκεκριμένα πρόσωπά δεν θα αλαξει τίποτα.






χμμμμμ επειδή βλέπω να με παίρνει η μπάλα να πω ότι όσοι έχουν προβλήματα για την συμπεριφορά τον διαχειριστών τότε να πάνε σε κάνα νηπιαγωγείο ή δημοτικό, να κάτσουν κάνα μήνα, και μετά να έρθουν και να δουν ότι τελικά κάπως έτσι συμπεριφέρονται όταν κάνουν σαν μικρά παιδιά και περιμένουν τον δάσκαλο να βάλει τον άλλων τιμωρία (όχι φυσικά τον ίδιο γιατί πάντα ο άλλος φταίει)σε χαζούς τσακωμούς.
τώρα το αν φταίνε άλλοι αλλά δεν λέτε ονόματα αλλά δεν είστε εσείς οι κακοί που δεν λέτε αλλά αυτοί που εσείς δεν λέτε γιατί δεν είσαστε κακοί αλλά αυτοί είναι οι κακοί που εσείς δεν λέτε......:confused1:... θα πρότεινα να μπείτε από την άλλη μεριά και να δείτε μήπως τελικά κοιτάτε την αιτία που σας ενοχλεί?


χμμμμμ στην
δική σου περίπτωση για να μπούμε στην ''αλλη πλευρα'' θα πρέπει οχι να πάμε στο δημοτικό,,, στο στρατό
θα πρεπει να γυρισουμε και
να αρχίσουμε να ρουφιανευουμε τους άλλους φαντάρους στον επιλοχία μπας και μας κανει υποδεκανείς [υπορουφιανεις τους λέγαμε θυμαμε].




και μετά θα φτιάξουμε τον κυκλο των χαμενων ποιητων https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F_%CE%9A%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%82_%CF%84 %CF%89%CE%BD_%CE%A7%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89% CE%BD_%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD για να μην παίρνεις μόνος σου τις αποφάσεις κύριε υποδεκαννεα.

Panoss
16-01-17, 10:00
Η παρακμή ξεκίνησε απ' όταν...έφυγε...ο...Κυριάκος...http://www.sherv.net/cm/emo/sad/cry-blow.gif

genesis
16-01-17, 10:15
Σε όσα forum συμμετέχω παρατηρώ αντίστοιχη κάμψη.
Μάλιστα όσο πιο εξειδικευμένο είναι το forum τόσο μεγαλύτερη είναι η κάμψη που παρουσιάζει.
Νομίζω ότι το συγκεκριμένο forum που μας φιλοξενεί "σώζεται", όσο μπορεί να το πει κανένας αυτό, από το μεγάλο εύρος του θέματος "ηλεκτρονικά" και από την ανοχή που δείχνει σε θέματα που δεν είναι και τόσο σχετικά.
Οι λόγοι για αυτήν την κάμψη είναι γενικοί αλλά και συγκυριακοί. Τα πράγματα αλλάζουν και οφείλουμε να αλλάξουμε και εμείς μαζί με αυτά.

Το ύφος και οι συμπεριφορές (καλές ή κακές) που παρατηρούνται στο forum είναι προφανώς αποτέλεσμα της νοοτροπίας μας και εφόσον εδώ είμαστε μία μικρή κοινότητα δεν θα μπορούσε αυτή να διαφέρει πολύ από την υπόλοιπη κοινωνία.
Γιάννη (λέπουρα), θα συμφωνήσω σε πολλά με τον άλλο Γιάννη (liat) σε ότι έχει να κάνει με την ομάδα διαχείρισης.
Μην το παίρνεις προσωπικά εσύ ή κανένας άλλος διαχειριστής γιατί είναι σίγουρο ότι η ανοχή που δείχνετε σε κάποια πράγματα είναι αποτέλεσμα καλής θέλησης εκ μέρους σας.
Πάντως για εμένα ήταν αρκετές φορές ανασταλτικός παράγοντας η συμπεριφορά κάποιων μελών για να συμμετάσχω σε μία συζήτηση που νομίζω ότι είχα κάτι να προσθέσω.
Υπάρχουν αυτονόητα (?) πράγματα που πρέπει να τηρούνται στον γραπτό λόγο για να μην οδηγούν σε παρερμηνείες και παρεξηγήσεις.
Προφανώς κάποιοι αγνοούν τα αυτονόητα και στην μικρή μας κοινότητα οι διαχειριστές είναι αυτοί που έχουν επιφορτιστεί με τον άχαρο ρόλο να τους επαναφέρουν στην τάξη, ειδικά σε ότι έχει να κάνει με προσωπικούς χαρακτηρισμούς και ειρωνικά / απαξιωτικά σχόλια.
Όχι ότι δεν γίνεται αυτό. Ίσως όμως θα έπρεπε να γίνεται λίγο πιο άμεσα πριν ξεφύγει η κατάσταση.
Από εμπειρία σε άλλα forum νομίζω ότι το δικό μας είναι στον μέσο όρο.
Μπορεί όμως να βελτιωθεί και με αυτόν τον τρόπο να προσελκύσει περισσότερα μέλη ή έστω να μειωθούν οι απώλειες για αυτόν τον λόγο.

lepouras
16-01-17, 12:47
σωστα,, αν δεις έγραψα επισεις οτι και να αναφερθούν συγκεκριμένα πρόσωπά δεν θα αλαξει τίποτα.








χμμμμμ στην
δική σου περίπτωση για να μπούμε στην ''αλλη πλευρα'' θα πρέπει οχι να πάμε στο δημοτικό,,, στο στρατό
θα πρεπει να γυρισουμε και
να αρχίσουμε να ρουφιανευουμε τους άλλους φαντάρους στον επιλοχία μπας και μας κανει υποδεκανείς [υπορουφιανεις τους λέγαμε θυμαμε].




και μετά θα φτιάξουμε τον κυκλο των χαμενων ποιητων https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F_%CE%9A%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%82_%CF%84 %CF%89%CE%BD_%CE%A7%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89% CE%BD_%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD για να μην παίρνεις μόνος σου τις αποφάσεις κύριε υποδεκαννεα.
θύμισε μου? ποιοι είναι τελικά το πρόβλημα που φεύγει ο κόσμος?
και να υποθέσω ότι αυτούς τους χαρακτηρισμούς τους κάνεις και στα άλλα σοβαρά φορουμ που πας και εγώ πρέπει να κάνω τον μαλάκα για να μην στεναχωρήσω κανένας που θα είναι φίλος σου και μετά θα μου την φυλάει να μου την λέει κάθε φορά που θα γράφω σε θέμα.
όπως είπα. νηπιαγωγείο.

Panoss
16-01-17, 13:02
και μετά θα μου την φιλάει
:blink::w00t::hahahha:

Δεν φτάνει που στην φιλάνε, παραπονιέσαι κιόλας!

lepouras
16-01-17, 13:13
:blink::w00t::hahahha:

Δεν φτάνει που στην φιλάνε, παραπονιέσαι κιόλας!


https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSPrh409Me1qwBNy3jcWKWADPfLm_CWW dxRJxdAtfNFIJR0ZODt9Q (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwix5e3Bw8bRAhUHcRQKHfaqCYYQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.palo.com.cy%2Fa%2Ftha-sinechiso-na-stelno-filakia-386229&bvm=bv.144224172,d.ZGg&psig=AFQjCNFyiR-XyeT2T04ekevLdo8zZ1EXJg&ust=1484651224675386)

έτσι δεν κάνουν όταν στην κάνουν την ζημία?.... :lool:

GR_KYROS
16-01-17, 20:17
Γιατί πάγωσε το θέμα ήταν ενδιαφέρον:001_smile:

Να θίξω και δυο θέματα ακόμα, έτσι για να προχωρήσει η συζήτηση

Ένα είναι για κάποια παιδιά που απελπισμένα μπαίνουν εδώ για να βρουν (έτοιμη) λύση για κάποια εργασία της σχολής τους.
Και ακούνε τα όσα τόσα :saad:και τα μαζεύουν και φεύγουν άρον άρον
Εντάξει είναι κάπως ανορθόδοξο αλλά ξέρουμε πως με το εκπαιδευτικό αυτό σύστημα πολλοί βρίσκονται σε σχολές που ποτέ δεν φανταζόντουσαν.
Δείξτε κατανόηση, η μην ασχολείστε καθόλου.

Ένα δεύτερο θέμα είναι κάποιοι όχι και τόσο σχετικοί που ζητούν βοήθεια για κάποιο σχέδιο κατασκευής
Εκεί εάν δεν έχεις όρεξη να βοηθήσεις δεν απαντάς
Εάν έχεις κάτι σχετικό η παρόμοιο τον παραπέμπεις σε κάποιο link (αυτό το συνηθίζω εγώ και περιμένω την επόμενη απάντηση του να δω το επίπεδό του)
Αλλά κάτι απαντήσεις τύπου [είναι απλό δες το τάδε Datasheet και φτιάξε το ] η διαμάχες από κάποιους (όλα τα ξέρω) με αυτούς που θέλουν να βοηθήσουν τύπου [δεν ξέρεις εσύ εγώ τα ξέρω όλα] και μπλα μπλα μπλα χωρείς να παραθέτουν ένα σχέδιο τελικά:001_smile:

Όλα τα παραπάνω νομίζω αποτρέπουν νέα μέλη

Dragonborn
16-01-17, 20:38
Σε όσα forum συμμετέχω παρατηρώ αντίστοιχη κάμψη. Μάλιστα όσο πιο εξειδικευμένο είναι το forum τόσο μεγαλύτερη είναι η κάμψη που παρουσιάζει... Οι λόγοι για αυτήν την κάμψη είναι γενικοί αλλά και συγκυριακοί. Τα πράγματα αλλάζουν και οφείλουμε να αλλάξουμε και εμείς μαζί με αυτά.Το έχω διαπιστώσει εδώ και χρόνια, δυστυχώς σήμερα η πλειοψηφία προτιμά το facebook επειδή εκεί μπορεί να γράφει χωρίς κανόνες: greeklish, ειρωνικά-προσβλητικά σχόλια κλπ. Σταδιακά μεταφέρθηκε εκεί και η σοβαρότερη πληροφόρηση με αποτέλεσμα τα forums (fora) να σέρνονται.

electron
16-01-17, 20:41
Συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα. Κι αυτό ήταν η πρώτη σοβαρή πτώση της κινητικότητας στα φόρουμ, ακόμα και προ κρίσης.

liat
16-01-17, 20:41
Βαγγέλη (kyros) συμφωνώ με τα γραφόμενά σου.
Στα πάσης φύσεως fora γράφονται σαν μέλη που γνωρίζουν τα αντικείμενα ενασχόλησης, έστω όχι όλα, οι άσχετοι (όπως εγώ) που έχουν θέληση να μάθουν κάτι,
οι "τεμπέληδες" που περιμένουν να τα βρουν έτοιμα, οι απαιτητικοί μέχρι ενοχλήσεως, οι έχοντες χαμηλή νοημοσύνη κλπ κλπ.
Αυτό είναι αναπόφευκτο και αναμενόμενο, διαφορετικά ας μπουν ταμπέλες "μόνο για ειδικούς", αφήνοντας τα "βαρίδια" έξω απ' την πόρτα.
Όμως, για να μην κινδυνεύσει να μονοπωληθεί η συζήτηση, ίσως θα ήταν δόκιμο να πει ο εκκινητής του θέματος (Γιώργος-SRF) αν έβγαλε συμπεράσματα από το, ίσως σημαντικότερο θέμα λειτουργίας ενός forum, που είναι η συμμετοχή€‹ των μελών.

Prithan
16-01-17, 20:48
Πολύ σωστό αυτό!


Γιατί πάγωσε το θέμα ήταν ενδιαφέρον:001_smile:

Να θίξω και δυο θέματα ακόμα, έτσι για να προχωρήσει η συζήτηση

Ένα είναι για κάποια παιδιά που απελπισμένα μπαίνουν εδώ για να βρουν (έτοιμη) λύση για κάποια εργασία της σχολής τους.
Και ακούνε τα όσα τόσα :saad:και τα μαζεύουν και φεύγουν άρον άρον
Εντάξει είναι κάπως ανορθόδοξο αλλά ξέρουμε πως με το εκπαιδευτικό αυτό σύστημα πολλοί βρίσκονται σε σχολές που ποτέ δεν φανταζόντουσαν.
Δείξτε κατανόηση, η μην ασχολείστε καθόλου.

Ένα δεύτερο θέμα είναι κάποιοι όχι και τόσο σχετικοί που ζητούν βοήθεια για κάποιο σχέδιο κατασκευής
Εκεί εάν δεν έχεις όρεξη να βοηθήσεις δεν απαντάς
Εάν έχεις κάτι σχετικό η παρόμοιο τον παραπέμπεις σε κάποιο link (αυτό το συνηθίζω εγώ και περιμένω την επόμενη απάντηση του να δω το επίπεδό του)
Αλλά κάτι απαντήσεις τύπου [είναι απλό δες το τάδε Datasheet και φτιάξε το ] η διαμάχες από κάποιους (όλα τα ξέρω) με αυτούς που θέλουν να βοηθήσουν τύπου [δεν ξέρεις εσύ εγώ τα ξέρω όλα] και μπλα μπλα μπλα χωρείς να παραθέτουν ένα σχέδιο τελικά:001_smile:

Όλα τα παραπάνω νομίζω αποτρέπουν νέα μέλη

GR_KYROS
16-01-17, 20:58
Γιάννη δεν κατάλαβα τι εννοείς, αλλά συμπερασματικά εννοούσα και το επαναλαμβάνω ότι χρειάζεται περισσότερη συμπάθεια και τρόπους για νέα παιδιά που ίσως είναι άσχετα (με την καλή έννοια) που μπαίνουν εδώ με απλοϊκές ίσως για κάποιους ερωτήσεις.

Οκ τώρα που το ξαναδιάβασα συμπεραίνω ότι δεν διαφώνησες αλλά συμφωνείς:001_smile:

liat
16-01-17, 21:12
Γιάννη δεν κατάλαβα τι εννοείς, αλλά συμπερασματικά εννοούσα και το επαναλαμβάνω ότι χρειάζεται περισσότερη συμπάθεια και τρόπους για νέα παιδιά που ίσως είναι άσχετα (με την καλή έννοια) που μπαίνουν εδώ με απλοϊκές ίσως για κάποιους ερωτήσεις.

Οκ τώρα που το ξαναδιάβασα συμπεραίνω ότι δεν διαφώνησες αλλά συμφωνείς:001_smile:
Ακριβώς Βαγγέλη. Συμφωνούμε ότι συμπίπτουν οι απόψεις. :wiink:
Αυτό είναι μια ακόμα απόδειξη ότι ο γραπτός λόγος είναι πολύ δύσκολος στον χειρισμό, ενίοτε όχι αντιληπτός και γι αυτό παρεξηγήσιμος.
Edit
Θεωρώ λοιπόν ότι ο συμπαθής Γιάννης (Lepouras) εξέλαβε άδικα σαν προσωπική μομφή-επίθεση την άποψή μου για το θέμα.
Στο κάτω κάτω, αυτός είναι ο ρόλος των συντονιστών/διαχειριστών, η εύρυθμη λειτουργία του forum είτε από πλευράς
διατήρησης του επιπέδου του από άσχημες συμπεριφορές, είτε αυτής καθ' αυτής της τεχνικής.
Δηλαδή έλεγχος να διατηρούνται "ζωντανοί" σύνδεσμοι και εικόνες, διορθώσεις τίτλων κλπ.

Fire Doger
16-01-17, 22:14
Γιατί πάγωσε το θέμα ήταν ενδιαφέρον:001_smile:

Να θίξω και δυο θέματα ακόμα, έτσι για να προχωρήσει η συζήτηση

Ένα είναι για κάποια παιδιά που απελπισμένα μπαίνουν εδώ για να βρουν (έτοιμη) λύση για κάποια εργασία της σχολής τους.
Και ακούνε τα όσα τόσα :saad:και τα μαζεύουν και φεύγουν άρον άρον
Εντάξει είναι κάπως ανορθόδοξο αλλά ξέρουμε πως με το εκπαιδευτικό αυτό σύστημα πολλοί βρίσκονται σε σχολές που ποτέ δεν φανταζόντουσαν.
Δείξτε κατανόηση, η μην ασχολείστε καθόλου.

Εγώ θα διαφωνήσω με αυτό, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία όσον αφορά την έτοιμη λύση.
Τι θα έλεγες αν ο γιατρός σου είχε πάρει πτυχίο βρίσκοντας έτοιμες λύσεις? Αν πεις "είναι διαφορετικό" τότε αυτόματα υπονομεύεις τον κλάδο, ο κάθε βαρεμένος θα είναι ηλεκτρονικός γιατί είναι θα είναι εύκολο. Όποιος δεν αξίζει το πτυχίο να μην το παίρνει.
Αυτή η γνώμη μου αφορά καθαρά έτοιμες λύσεις! Σε προβλήματα και δυσκολίες πολλούς συμφοιτητές μου τους παρέπεμψα εδώ και βρήκαν λύση και δεν κατάλαβε ποτέ κανείς αν ήταν για πτυχιακή ή για project ή για εργασία γιατί ήταν λογικές απορίες που είχαν μια βάση και δεν ζητούσαν κάποιον "να αναλάβει" την εργασία.

Όσο για τους διαχειριστές σε τεχνικά ζητήματα είναι άψογοι, δεν μπορούμε να ζητάμε να κρατάει ζωντανές τις εικόνες όταν είναι ένα link από το Imgur μου και μπορώ να την διαγράψω ανά πάσα στιγμή. Για το ότι δεν ρίχνουν ban από εδώ και από εκεί και δεν είναι με τον βούρδουλα το βρίσκω λογικό καθώς όλοι κάποια στιγμή μπορεί να παρεκτραπούμε, προχθές που χάζευα την προσφορά ban είδα άτομα που ποτέ δεν περίμενα να δω με 5-10 μέρες ποινές. Είναι πολύ λεπτή η γραμμή, δεν ήμουν ποτέ δεν ξέρω.

Το πρόβλημα είναι καθαρά στην γκρίνια του καθενός και την κόντρα που αναπτύχθηκε γιατί ο ένας πρήζει @@ μερικές φορές, ο άλλος κάνει κατασκευές που ο άλλος εμπορεύεται, άλλος προτείνει κάποιον ανταγωνιστή κάποιου άλλου, άλλος λέει πάρ' το από Κίνα, εμφανίζονται βεντέτες λόγο πολιτικών πεποιθήσεων κλπ και μπορείτε να το εντοπίσετε καθώς η γκρίνια εμφανίζεται σε συγκεκριμένες κατηγορίες, δεν είδα ποτέ στους μΕ να υπάρχει φαγωμάρα.

Αν αυτοί που είναι τώρα περνούσαν ευχάριστα και δεν δεχόντουσαν κακοπροαίρετη κριτική και κατασκευές θα ανέβαζαν χωρίς λόγια, και χαζές ερωτήσεις θα έκαναν και παρεξηγήσεις δεν θα γινόντουσαν κλπ κλπ Τώρα διαβάζω 10 φορές αυτό που θα γράψω για να μην παρεξηγηθεί κανείς και πολλές φορές το μετανιώνω, πατάω αρχική και χαζεύω 9Gag στο facebook...

*Το facebook δεν είναι λύση, εκεί ο κάθε πικραμένος απαντάει, για να δεχθείς απάντηση πρέπει να την διασταυρώσεις 20 φορές. Το φόρουμ έχει και σελίδα στο facebook, γιατί πέθανε?

xifis
16-01-17, 22:59
Παλιοτερα ηλεκτρονικος σημαινε επισκευες-κατασκευες γυρω απο αναλογικα κυκλωματα ειτε τηλεορασεις βιντεο ειτε ενισχυτες ηχεια.Σημερα η εικονα ειναι ψηφιακη σε μνημες flash η στριμαρεται απτο ιντερνετ,ενω ο ηχος εξισου ψηφιακος κ παραλληλα ο κινεζος σου πουλαει πχ αυτα τα μικρα κυλινδρικα φορητα bt ηχειακια που ακουγονται ιδιαιτερα καλα για τα λεφτα τους.Ραδιο ουτε καν,αν θες οποιο τραγουδι θες το βρισκεις με 2 κλικ στο youtube.
Πλεον δηλ δεν εχεις αναγκες να καλυψεις.Εχεις περιοριστει στην επισκευη αν σε παιρνει,μιας κ πλεον η πυκνοτητα των πλακετων ειναι επιπεδου smd συνηθως,οποτε παει κ το παραδοσιακο κολλητηρι.
ΠΑρολα αυτα στο hlektronika βρισκεις εξισου ενδιαφεροντα θεματα οπως το παμε για εκλογες.

picdev
16-01-17, 23:28
δεν νομίζω κάποιος νέος να αξίζει να ασχοληθεί σήμερα με τα ηλεκτρονικά και ειδικά στην Ελλάδα γιατί κοστίζει το εργαστήριο και εξοπλισμός
και οι δουλείες αυτές πλέον δεν πληρώνονται , ούτε κάθεται καμιά εταιρεία να κάνει ανάπτυξη γιατί τα λεφτά είναι πολλά και πολλές φορές τα αποτελέσματα αμφίβολα.Και άλλωστε ποιος έχει λεφτά + παιδεία για να κάνει ανάπτυξη στην ελλάδα ? εγώ μονο αγράμματους βλέπω που ανοίγουν καφετέριες και σουβλατζίδικα.
Απο την άλλη καποιος έφτιαξε στο rasberry με το dac πομπό με όλες τις διαμορφώσεις και εγώ μέσα στις επόμενες μέρες θα ξεκινήσω κάτι με audio streaming,
ναι έχουν αλλάξει τα ηλεκτρονικά απο το 90 με τα μαγαζιά που έφτιαχναν τηλεοράσεις και video αλλά όχι οτι σήμερα δεν έχουν ανάπτυξη, ειδικά με τα τόσα φτηνα ARM pc,
arm επεξεργαστές και automotive.
Αν κάνεις μια βόλτα απο τα site των εταιρειών θα δεις πόσα καινούρια all in one εξαρτήματα βγαίνουν και τι ωραία πράγματα εύκολα μπορείς να φτιάξεις που πριν μερικά χρονια θα σου ήταν αδιανόητο.

, 1 ολοκληρομένο με 4 close loops , για ρύθμιση ρεύματος , τάσης, προστασίες, εργοστάσια ολόκληρα , σε μια πλακέτα 10χ10cm , που πριν ήθελες 30 τρανζίστορ και 20 τελεστικούς για να τα κάνεις.
Η microchip έβγαλε ολοκληρωμένο που ντιμάρει ξεχωριστά λεντ σε σειρά με modulation , η atmel έχει επεξεργαστή με 2 433 tranciever και rfid , και άλλα πολλά...
Αλλά ολα αυτά δεν κερδίζονται εύκολα, θέλει πολύ υπομονή και διάβασμα, δεν ξέρω αν ένας χομπιστας εχει τοσο χρονο για να ασχοληθεί με τόσες επιστήμες (προγραμματισμό, ηλεκτρονικά, δίκτυα)
η αλήθεια ειναι οτι σήμερα τα πράγματα έχουν γινει πολύπλοκα

MacGyver
16-01-17, 23:34
Να σας θυμίσω ότι παλαιότερα υπήρχαν πρακτικοί λόγοι που για να κατασκευάσει κάποιος κάτι.

Την πλατίνα στο αυτοκίνητο την είχα αντικαταστήσει με ηλεκτρονική ανάφλεξη.
Το σταδιακό σβήσιμο στο φως της πλαφονιέρας, τους ρυθμιζόμενους καθαριστήρες, επίσης.
Το strobolight για να ρυθμίζω το αβάνς, το φωτορυθμικό, τον ενισχυτή, το τροφοδοτικό, τις ηχοστήλες στο σπίτι, το ασύρματο τηλέφωνο στο αυτοκίνητο, τον παπαγάλο, την γεννήτρια audio, την γεννήτρια stereo, τα PLL, το linear, τον VHF πομπό τηλεόρασης, την γιάνκι, το band pass στα 2m, το dummy load, τη γέφυρα, το Rf probe, το dip meter, το signature tracker, τον τηλεχειρισμό για τις πομόνες, τον ηλιακό θερμοσίφωνα, και πάρα πολλά άλλα.
Σήμερα πλέον, όλοι αυτοί οι λόγοι, αλλά και άλλοι δεν υπάρχουν.

picdev
16-01-17, 23:42
γιατί σήμερα δεν μπορείς να αγοράσεις ενα esp8266 με 2ε και ενα arduino και να φτιάξεις εναν θερμοστάτη IOT ?

απλά οι νέοι σήμερα πάνε στο καθαρό προγραμματισμό που έχει και περισσότερη ζήτηση και το βλέπω και από τις αγγελίες.
web services , back end , designers , smartphone applications κτλ

MacGyver
16-01-17, 23:49
Ναι, τα IOT είναι της μοδός! Έχω weather station και έλεγχο του θερμοστάτη και του θερμοσίφωνα με esp από το smartphone.
Θα βάλω και στις γλάστρες για το νερό και στο θυροτηλέφωνο ίσως.
Μετά;

tsimpidas
17-01-17, 10:07
μετα το πμ.



Edit
Θεωρώ λοιπόν ότι ο συμπαθής Γιάννης (Lepouras) εξέλαβε άδικα σαν προσωπική μομφή-επίθεση την άποψή μου για το θέμα.
Στο κάτω κάτω, αυτός είναι ο ρόλος των συντονιστών/διαχειριστών, η εύρυθμη λειτουργία του forum είτε από πλευράς
διατήρησης του επιπέδου του από άσχημες συμπεριφορές, είτε αυτής καθ' αυτής της τεχνικής.
Δηλαδή έλεγχος να διατηρούνται "ζωντανοί" σύνδεσμοι και εικόνες, διορθώσεις τίτλων κλπ.


πριν το πμ.



Προσωπικά δεν έχω κάτι μαζί σου όπως και με άλλα μέλη και ευχαρίστως θα έπινα καφεδάκι μαζί σας, αν οι υποχρεώσεις το επέτρεπαν.
Πιστεύω ότι τέτοιες συζητήσεις είναι εποικοδομητικές και θα έπρεπε να επιδιώκονται.
.



να
προσθέσω οτι τετεια θέματα σαν και αυτό κάνουν επισεις κακό στο Φόρουμ και
θα έπρεπε να κλειδώνονται εξ αρχής ανεξάρτητα το ποιος τα ξεκίνησε,

και να επαναλάβω την αρχική τοποθέτηση=



.....άλλα
ποιος ο λόγος να αναφερόμαστε σε αυτα ?? εχει κάποιος την παραμικρή πίστη? [επίτηδες δεν χρεισιμοποιησα την λέξη ελπίδα]οτι
αν αναφερθούμε σε προβλήματα που προκαλούνται από μέλη αυτά να λυθούν ??

όποιος το πιστεύει αυτό είναι πολύ........

.

liat
17-01-17, 10:50
μετα το πμ.
...
πριν το πμ.
Θα ήταν ψέμα αν έλεγα ότι σε κατάλαβα!

aris52
17-01-17, 11:07
Παιδες εγω πυστευω οτι θα ηταν καλυτερα να βρεθουμε σε κανα 68217 να το λυσουμε το θεμα Παρακαλω οι κυριοι συντονιστες να μεριμνησουν το θεμα εδω στο Κερατσινι εχουμε εξερετικες αιθουσες καταληλες και με μεγαλη ποικιλια

SRF
17-01-17, 15:35
Διάβασα ενδιαφέροντα σχόλια, αλήθεια!
Γενικά αναφερόμενος δεν κατάλαβα τελικά αν φταίει η συγκηρία, το αντικείμενο, ή εμείς γενικότερα!
Διάβασα αναφορές σε "συμπεριφορές" μελών προς "άλλους" ! Αυτό μου προκάλεσε ιδιαίτερη εντύπωση! Μάλιστα αναφέρθηκε το παράδειγμα ? μελών που δημιούργησαν "το δικό τους ΚΛΕΙΣΤΟ φόρουμ" ! ΚΛΕΙΣΤΟ... φόρουμ? Κλειστό ως προς τι, και γιατί? Κλειστό ως προς "μη εγκεκριμένους", "μη ειδικούς", "μη αρεστούς", "άσχετους κατά την κρίση των... σχετικότερων εκ Θεού κλειδοκρατόρων" ? Δεν ξέρω, αλλά σαφώς κλειστό φόρουμ συνεπάγεται και προσωπικό φόρουμ τέλικα, δηλαδή "εγώ και οι πέριξ εμού" κατά τα πραιτωριανά πρότυπα!
Δεν είμαι σίγουρος τι σκοπό εξυπηρετεί κάτι τέτοιο... πέραν της ανατάσεως ενός "εγώ" κατά τα προσωπικά επιθυμητά πλαίσια! Ο μόνος λόγος - κατ' εμέ - ύπαρξης "κλειστών" φόρουμ, είναι όταν αυτά απαιτούν ΤΡΟΜΕΡΗ εξειδίκευση επί ενός τομέα μόνον... για την δυνατότητα συμμετοχής σε αυτά.
Παράδειγμα, φόρουμ για βιομηχανικά ηλεκτρονικά ισχυος! Ή για ψηφιακές μικροκυματικές τηλεπικοινωνίες! Αλλά σε γενικά "ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ" τι κλείσιμο μπορείς να βάλεις, όταν ακόμα και ένα δικτύωμα αντιστάσεων είναι μέρος τους?
Τέλος πάντων... Νομίζω ότι η δικαιολογία, "παρεξηγήθην" - "μου την λένε" δεν είναι σοβαρή, για απομάκρυνση... ή αποχή!
Στην τελική αυτό ισχύει ΠΑΝΤΟΥ όπου πας να συμμετέχεις σε μιά διαλεκτική παράθεση - αντιπαράθεση! Αλλοιώς επιζητάς απλά την αναντίρρητη συμφωνία με όσα εσύ εκφράζεις! Κοινός "χειροκροτητές" !

Τώρα για το αν έβγαλα έστω ένα σχετικό συμπέρασμα... η αλήθεια είναι πως μοιάζει ότι τελικά είμαστε σε φθίνουσα πορεία ως κλάδος - είδος, ευρύτερα!
Μοιάζει ότι το κατασκευάζω βαίνει μειούμενο ακόμα και στο ερασιτεχνικό επίπεδο! Και ίσως είναι αληθές ότι είναι ευκολότερο ως δρόμος να μην ασχολείται κάποιος με τέτοιο δημιουργικό αντικείμενο, όπως είναι τα ηλεκτρονικά!
Η κρίση επίσης δείχνει να "επιταχύνει" την συνθήκη απαξίωσης... αφού όλο και πιό πολλοί αναζητούν την "ευκολία" στο να βγάλουν λεφτά προς το ζην! Οπότε και λόγο του ότι απαιτείται και να επενδύσεις κάποιο έστω μικρό - ή σήμερα δυσεύρετρο & άρα μεγάλο πλέον - κεφάλαιο, ο κλάδος δεν προσελκύει εύκολα πλάον άτομα, ή και απομακρύνονται και πρώην εμπλεκόμενοι!


Στο φόρουμ, αυτό δεν είναι τόσο εμφανές, μάλλον, αφού μας φταίνε οι "συμπεριφορές" και όχι η αλήθεια ως προς το τι λεγεται / γράφεται τελικά! Μας φταίει όταν γράψει κάποιος σε έναν φοιτητή που ΔΕΝ διάβασε ΠΟΤΕ του ούτε τον νόμο του Ωμ, ότι πρέπει να διαβάσει έστω αυτό πριν ρωτησει, και όχι το ότι αυτός ο φοιτητής, είναι υποψήφιος αυριανός επαγγελματίας που θεωρητικά θα βασιστούμε ως κλάδος για περαιτέρω ανάπτυξη! Πως? Πολλαπλασιάζωντας με το 0 ?

Όμως εγώ βλέπω να εξαφανίζεται ο πυρήνας! Το λεγόμενο ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ κομμάτι! Αυτό που πάντα δημιουργούσε μετά τους επαγγελματίες! Βλέπω όλο και λιγότερο να ασχολούνται άνθρωποι με τα ηλεκτρονικά ως χόμπυ! Και αυτό είναι εμφανέστατο σε αυτό το φόρουμ! Δεν αναφέρομαι στο να ανάψεις ένα LED καλλιτεχνικά! Μιλάω για audio, RF, Digital κλπ κατασκευές!
Ίσως τελικά κάποιοι εδώ μέσα πρέπει ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ και να ΔΩΣΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ μερικές πρότυπες κατασκευές που να ενδιαφέρουν άλλους να τις φτιάξουν, ως ερασιτεχνική - χόμπυ - απασχόληση! Μπορεί αυτό να αναγεννήση το ενδιαφέρον? Δεν ξέρω! Μποοεί?

TSG
18-01-17, 10:14
Πρωινές-πρωινές (06.10) απορίες-ευχές συμφορουμίτη.
Για όλους όσοι ακόμη αναρωτιούνται ...


68237

nestoras
18-01-17, 10:50
Πρωινές-πρωινές (06.10) απορίες-ευχές συμφορουμίτη.
Για όλους όσοι ακόμη αναρωτιούνται ...


68237

???
Τι είναι αυτό;

lepouras
18-01-17, 10:51
πήγαινε στις εκλογές και θα το δεις.

tasn100
18-01-17, 11:28
Δεν χρειάζεται απογοήτευση σε τίποτα. Εγώ παράδειγμα ασχολούμαι ερασιτεχνικά. Ένα πολύμετρο, ένα κολλητήρι. Είμαι γραμμένος και σε φορουμ για φωτογράφους, και για υπολογιστές, δηλαδή ότι μου αρέσει πραγματικά σαν hobby. Και παρατηρώ ότι παντού υπάρχει μια μείωση της κίνησης.

Και τι έγινε; Ένας καλόκαρδος και ανοιχτός άνθρωπος πάντα ξέρει ότι πρέπει να δίνει τις γνώσεις του. Από αυτό θα κερδίσει κάτι όταν χρειαστεί. Είτε συμβουλή, είτε εργασία... θα φτιάξει και κάτι που χάλασε, θα μάθει για νέα πράγματα.

d.antonis
18-01-17, 11:34
Ωσαν πρωην πλεον τεχνικος-ηλεκτρονικος και νυν αγροτης ,ειναι μεγαλη μου χαρα ,καθε φορα που επισκεπτομαι το φορουμ εδω ,και μαθαινω τοσα πραγματα που δεν ηξερα η ειχα λαθος πληροφορηση γι'αυτα. Ομολογω πως κι εγω ,οπως πολλοι ,δεν μπορω να προλαβω-παρακολουθησω τις εξελιξεις της τεχνολογιας ,οι οποιες με ξεπερνουν ,το λεω χωρις να ντρεπομαι. Εφ'οσον ολα πλεον γινονται ψηφικα ελεγχομενα ,η αναλογικη εποχη σιγα-σιγα νιωθω πως μας αφηνει. Ψηφιακη μουσικη ,ταινιες ,δεδομενα ,και ολα πλεον τα κανει κανεις με ενα smartphone. Φοβουμαι ομως οτι οσο πιο smart γινονται π.χ. τα τηλεφωνα τοσο πιο ''χαζοι'' (τροπος του λεγειν) γινομαστε ολοι εμεις. Προσωπικα ,ασχοληθηκα με υπολογιστες μολις το 2004 ενω νεοτεροι απο εμε ,γεννηθηκαν μεσα στη λαιλαπα των λαπτοπ ,τηλεφωνων ,ταβλων κλπ. Ειναι πλεον αλλος ο ορισμος της σημερινης τεχνολογιας .απο την εποχη που εφτιαχνα κι εγω ,οπως πολλοι εδω μεσα smart-kit και c+a κατασκευες. Σημερα το marketing με την αμεριστη συμπαρασταση της Κινας καθοριζουν τις εξελιξεις της τεχνολογιας παγκοσμιως και γι'αυτο ,ολα τα προ'ι'οντα τεχνολογιας γιναν σαν τις τσιχλες ,μασα-φτυσε....

alefgr
18-01-17, 21:01
Φοβουμαι ομως οτι οσο πιο smart γινονται π.χ. τα τηλεφωνα τοσο πιο ''χαζοι'' (τροπος του λεγειν) γινομαστε ολοι εμεις.

Σοφή κουβέντα... Συμφωνώ απολύτως...

agis68
19-01-17, 10:13
επειδή ειπώθηκε για αυτούς που κάνουν την ερώτηση για μια πχ πτυχιακή εργασία....με ενοχλούν δύο πράγματα...

1..Δίνει ένα ξερό τίτλο και καμιά φορά και περιγραφή. και τα περιμένει έτοιμα....με ετοιμα δεν έμαθε κανείς
2...Δεν ξόδεψαν (όυτε θα μάθουν να το κάνουν) λίγο χρόνο να ψάχνουν ΄λίγο στα συρτάρια του Ιντερνετ για το σχετικό τους πρόβλημα...Μόλις τους δώσεις τη λύση αντε για χαρανταν και δεν αποτελούν το μέλλον του φόρουμ (Αλίμονο)

Επίσης η όλη δουλειά με το arduino εμένα (που το παλεύω) μου θυμίζει τουβλάκια.....αν τα συνδέσεις σωστά θα κάνει σωστά τη δουλειά αλλά αυτό δεν είναι ηλεκτρονικά....

aktis
24-01-17, 13:42
Η κρίση είναι πάντα ευκαιρία να δούμε τα προβλήματα μας και να τα λύσουμε
Βλέπω πολλούς να αναπολούν τις παλιες εποχές με τα smart kit , C&A κλπ και να λένε οτι περάσανε
και τα σημερινά παιδιά δεν ενδιαφέρονται ...
Χθες σε μια επίσκεψη στο πλαισιο είδα μια γεννητρια ήχων με ενα 556 , 40 ευρω...
και αλλα παιχνιδακια απο
BLE κιτ με 250 ευρω
arduino με 140 ευρω
ως μπουκαλάκια με λεμονι που γίνονται μπαταρίες για λαμπακι , 10 με 15 ευρω αν θυμαμαι καλα
Υπάρχει ακόμα δίψα για γνώση , ας μην μας φταίνε για όλα οι άλλοι
Μήπως αντι να προωθησουμε τις κατασκευες μας τσακωνόμαστε για τον Σοιμπλε ;

http://www.plaisio.gr/paixnidia/stem/stem-all/DIY-Synth-Kit-TKIT_0135.htm

https://www.techwillsaveus.com/resources/diy-synth-kit/dub-siren-manual/#/

leosedf
24-01-17, 15:15
Εχειςαπόλυτο δίκιο Γιάννη.Κορυφαίοι συνφορουμίτες αναγκάστηκαν να αποχωρήσουν και να φτιαξουν δικό τους κλειστό φορουμ για να γλιτώσουν απο τις εξυπναδες μερικων........
Τότε γιατί δεν είσαι εκεί?

ggr
24-01-17, 18:57
Η κρίση είναι πάντα ευκαιρία να δούμε τα προβλήματα μας και να τα λύσουμε
Βλέπω πολλούς να αναπολούν τις παλιες εποχές με τα smart kit , C&A κλπ και να λένε οτι περάσανε
και τα σημερινά παιδιά δεν ενδιαφέρονται ...
Χθες σε μια επίσκεψη στο πλαισιο είδα μια γεννητρια ήχων με ενα 556 , 40 ευρω...
και αλλα παιχνιδακια απο
BLE κιτ με 250 ευρω
arduino με 140 ευρω
ως μπουκαλάκια με λεμονι που γίνονται μπαταρίες για λαμπακι , 10 με 15 ευρω αν θυμαμαι καλα
Υπάρχει ακόμα δίψα για γνώση , ας μην μας φταίνε για όλα οι άλλοι
Μήπως αντι να προωθησουμε τις κατασκευες μας τσακωνόμαστε για τον Σοιμπλε ;

http://www.plaisio.gr/paixnidia/stem/stem-all/DIY-Synth-Kit-TKIT_0135.htm

https://www.techwillsaveus.com/resources/diy-synth-kit/dub-siren-manual/#/

40 ευρω για ενα κιτακι με το 555 ???:saad:
Τι να πω...το μαρκετινκ σε ολο το μεγαλειο του.
Σιγα μην πας στο ηλεκτρονικαδικο της γειτονιας να παρεις το κιτ.... στο χλιδατο πολυκαταστημα θα πας. Ειναι πιο "ιν" πως να το κανουμε....:biggrin:

picdev
24-01-17, 20:53
Σοφή κουβέντα... Συμφωνώ απολύτως...
Πώς γίνεσαι πιο χαζός όταν πρέπει να χειριστείς μία πιο πολύπλοκη συσκευή.
Είχαν ένα z80 και τον μάθαιναν 10 χρόνια , έλα να σε δω σήμερα με Linux arm TCP/IP και ένα κάρο αλλά.
Το σίγουρο είναι ότι πλέον υπάρχουν layer όπως και σε ένα λειτουργικό .
Το γραφικό περιβάλλον, ο κερνελ , ο driver , ναι δεν μπορεί ο χρήστης να μιλήσει στο υλικό απευθείας γιατί είναι οι συσκευές είναι πιο πολύπλοκες , το ίδιο συμβαίνει και με τα ηλεκτρονικά ,είναι πλέον πολύ δύσκολο να καταλαβαίνεις μία συσκευή από το 0 μέχρι το 10

chip
24-01-17, 22:33
Η κάθε εποχή έχει τη δική της δυσκολία!
Ναι σίγουρα σήμερα έχεις να μάθεις TCP/IP σαν θεωρία κλπ, γιατί το πιθανότερο είναι οτι δεν θα το υλοποιήσεις αλλά θα πρέπει να ξέρεις τι κάνει για να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, όμως την εποχή του z80 όλα αυτά που σήμερα τα θεωρούμε δεδομένα δεν υπήρχαν και έπρεπε να τα υλοποίεις από την αρχή. Το πιθανότερο είναι οτι θα έγραφες σε aseembly (ίσως και σε γλωσα μηχανής και να μετέφραζες εντολή εντολή στο χαρτί) και έπρεπε να ξέρεις να υλοποιήσεις αριθμητικά συστήματα και αριθμητικές πράξεις (πιθανόν και κινητής υποδιαστολής) που θα τα υλοποιούσες από την αρχή! Και ίσως το σημαντιότερο, δεν υπήρχε ούτε φόρουμ να δώσει βοήθεια, ούτε ιντερνετ να βρεις application note, το μόνο που μπορούσες να κάνεις είναι να αγοράζεις όσα περισσότερα βιβλία (και περιοδικά), databook κατασκευαστών (τον αλγόριθμο που ήθελες μπορεί να μην τον έβρισκες σε ένα βιβλίο για zilog αλλά σε ένα για motorola κλπ) μπορούσες και να έχεις αν μπορείς επαφές με κάποιον επίσημο εισαγωγέα ώστε να έχεις πρόσβαση σε κάποια application note.
Η δυσκολία και το διάβασμα παρέμειναν ίδια ο τύπος της δυσκολίας άλλαξε.

*Τα αναπτυξιακά εργαλεία εκείνη την εποχή κόστιζαν πανάκριβα... σε σημερινές τιμές θα άρχιζαν από 1000 ευρώ τα φθηνότερα και θα ξεπερνούσαν τις 10 χιλιαδες ευρώ αναπτυξιακά με In circuit emulators η λογισμικό για προγραμματισμό fpga...