PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρητής με άναμα Led



VaRaDeRo21
15-01-17, 17:33
Καλησπερίζω την παρέα σας. Θα ήθελα την βοήθειά σας για ένα κύκλωμα που θέλω να φτιάξω.

Θέλω να φτιάξω έναν μετρητή ο οποίος θα κάνει το εξής:
Όταν το συνδέω στην τροφοδοσία θα ανάβει το πρώτο led
Με το πάτημα ενός κουμπιού θα σβήσει το 1ο και θα ανάβει το 2ο, με το πάτημα του ίδιου κουμπιού θα σβήνει το 2ο και θα ανάβει το 3ο , .... , μέχρι να ανάψει το 19ο led (και μετά να παραμένει αναμένο το 19)
Με το πάτημα ενός δεύτερου κουμπιού θα κατεβαίνει προς τα κάτω (πχ θα σβήνει το 19 και θα ανάβει το 18 κ.ο.κ)
Το τρίτο κουμπί θα είναι το reset (θα ανάψει το 1ο).

Θέλω να μου πείτε αν το παραπάνω κύκλωμα είναι εύκολο στην υλοποίηση (είμαι αρχάριος με λίγες γνώσεις) και θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου δίνατε κάποιο σχηματικό με τα εξαρτήματα που θα χρειάζονταν.

Σας ευχαριστώ.

GR_KYROS
15-01-17, 18:47
Ίσως η ανάπτυξη αυτού του κυκλώματος σου κάνει
http://www.homemade-circuits.com/2015/06/updown-led-indicator-circuit-using.html

pstratos
15-01-17, 19:34
CD40192 up-down counter με 4 ledακια μετράς 0-15 σε δυαδικό. Αν θες βάζεις και ενα CD4511 να βλέπεις και σε 7seg. Εργαστήριο ηλεκτρονικών είναι? Αυτά μπορείς να τα κάνεις και εικονικά σε κανα workbench / circuit simulator πριν το breadboard

VaRaDeRo21
15-01-17, 20:23
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

GR_KYROS αυτό που μου προτείνεις μπορείς να ανάψει μέχρι 10 led. Εγώ θέλω 19.

pstatos τους έτοιμους μετρητές τους έχω δει στο δίκτυο αλλά βγάζουν μέχρι 16 εξόδους. Το κύκλωμα αυτό θέλω να το φτιάξω για ένα επιτραπέζιο παιχνίδι όπου μετράμε πόντους. Για την ακρίβεια ο μετρητής του κάθε παίχτη θα αποτελείται από έξι σειρές με 19 led κάθε σειρά, όπου κάθε σειρά θα ελέγχεται ξεχωριστά από τρία κουμπιά (count up, count down, reset).

GR_KYROS
16-01-17, 08:27
Με 2 LM3915 ανάβεις 20 led
Απλά θέλει προσαρμογές το σχέδιο
http://www.kitelectronica.com/2016/02/tutorial-ic-lm3914-lm3915.html

FILMAN
16-01-17, 13:22
Μέχρι το 19 θέλει ο άνθρωπος. Το LM391x δεν του κάνει διότι δεν πηγαίνει μόνο μέχρι το επόμενο LED με ένα πάτημα. Το 40192 είναι 4 bit και μάλιστα BCD άρα μετράει από 0 ... 9 (ενώ το 40193 από 0 ... 15).
Αν μιλάμε για δυαδική μέτρηση θέλει 5 bit που για να μην είναι δύο μετρητές, μπορούν να είναι 1 μετρητής (π.χ. 4029, 4516) και 1 flip - flop (π.χ. 4013, 4027). Στη συνέχεια πρέπει να ακολουθήσει αποκωδικοποίηση (π.χ. με 4028, 4514, 4515)... Επίσης θα χρειαστούν κι άλλα πράγματα, debounce, κ.λ.π.

GR_KYROS
16-01-17, 13:46
Αν θέλει ένα προς ένα led τότε 2Χ LM3914

FILMAN
16-01-17, 13:55
Βρε Βαγγέλη, η διαφορά των LM3914 - LM3915 είναι ότι το ένα έχει γραμμική κλίμακα και το άλλο λογαριθμική, όχι ότι το ένα ανάβει τα LED σαν μπάρα και το άλλο ξεχωριστά (αυτό μπορεί να γίνει και με τα δύο IC).

Στο κύκλωμα αυτό αν μείνει πατημένο το μπουτόν τί θα δεί κανείς στα LED;

Panoss
16-01-17, 13:59
Τελικά ρε παιδιά ποιο κύκλωμα θα πρέπει να φτιάξει, δεν έχω καταλάβει.

FILMAN
16-01-17, 14:00
Αυτό που ο ίδιος θα σχεδιάσει

GR_KYROS
16-01-17, 14:01
Εάν το pin 9 μείνει στον αέρα τότε δουλεύουν με κυλιόμενη τελεία και όχι μπάρα

FILMAN
16-01-17, 14:11
Ναι, και αυτό ισχύει και στο 3914 και στο 3915

Αλλά αν μείνει πατημένο το μπουτόν τo άναμμα των LED θα προοδεύει

Ο νηματοθέτης δεν ζήτησε κάτι τέτοιο

Επίσης αν μείνει πολύ ώρα απάτητο το μπουτόν η τάση στον πυκνωτή μπορεί να αλλάξει με αποτέλεσμα πάλι να ανάβουν τα προηγούμενα / επόμενα LED

Panoss
16-01-17, 14:16
Αυτό που ο ίδιος θα σχεδιάσει

Χλωμό το κόβω Φίλιππα, αν μπορούσε μάλλον δεν θα μας ρώταγε, ή το πολύ να ρώταγε ποιο ολοκληρωμένο να χρησιμοποιήσει:

είμαι αρχάριος με λίγες γνώσεις

θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου δίνατε κάποιο σχηματικό με τα εξαρτήματα που θα χρειάζονταν.

GR_KYROS
16-01-17, 14:17
αν μείνει πατημένο το μπουτόν τo άναμμα των LED δεν θα προοδεύει, από πού αλλού θα παίρνει παλμό ????????????

[αν μείνει πολύ ώρα απάτητο το μπουτόν η τάση στον πυκνωτή μπορεί να αλλάξει]
Αυτό είναι προς διερεύνηση, και με κάποιο δικτύωμα να εξαλειφτεί

Επιφυλάσσομαι για ένα ολοκληρωμένο σχέδιο γιατί εδώ η φιλοσοφία περισσεύει
Εκτός και έχεις κάποιο άλλο συγκεκριμένο σχέδιο να προτείνεις
Εάν ήταν να το σχεδιάσει ο ίδιος τότε δεν θα ρώταγε

FILMAN
16-01-17, 14:25
Έλεος ρε Βαγγέλη, διάβασε κανένα datasheet αντί να οργώνεις όλη μέρα το Internet ψαρεύοντας έτοιμα κυκλώματα!

Τα LM3914 LM3915 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ MΕΤΡΗΤΕΣ αλλά εμφανίζουν στα LED το μέγεθος της ΑΝΑΛΟΓΙΚΗΣ τάσης που εφαρμόζεται στο πιν 5. ¶ρα δεν μετράνε παλμούς!

Όσο για τη σχεδίαση ενός νέου κυκλώματος και όχι την εύρεση ενός έτοιμου στα μέτρα του (απίθανο), είναι η μόνη λύση...

GR_KYROS
16-01-17, 19:35
Αν και όντος το LM3915 είναι Dot/Bar Display Driver θεωρώ ενδιαφέρον το σχέδιο του link στο post 2 για απλή κατασκευή Up/Down LED Indicator χωρείς ιδιαίτερες απαιτήσεις.
Είναι μερικοί θεωρητικοί που δεν αντέχουν την απόκλιση εφαρμογών από τα data sheet των εξαρτημάτων

Αλλά και δεν προτείνουν κάτι συγκεκριμένο όπως πάντα
Η μάλλον πρότεινε 4029, 4516, flip – flop , 4028, 4514, 4515 , debounce, Arduino , processor amd vs intel ..........................

Κατάλαβες Γιάννη ?

VaRaDeRo21
16-01-17, 23:48
Παιδιά ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. Αυτό που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι το CD4017 το οποίο είναι μετρητής αλλά μετράει μόνο προς τα πάνω δέκα θέσεις (στο datasheet το βρήκα το κύκλωμα). Στο κύκλωμα αυτό χρησιμοποιεί 3 τέτοια ολοκληρωμένα όπου η τελευταία έξοδος από το πρώτο δίνει εντολή να αρχίσει το δεύτερο την αρίθμηση και ομοίως για το τρίτο. Αυτό που ήθελα να μου πείτε είναι αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο ολοκληρωμένο ώστε να μετράει και προς τα κάτω.

Επίσης το κύκλωμα μπορώ να το σχεδιάσω μόνος μου απλά θα χρειαστώ την βοήθεια σας σε αντιστάσεις, πυκνωτές που θα χρειαστώ. (Αλλά περιμένω να δω ποιο ολοκληρωμένο θα χρησιμοποιήσω και μετά θα σας "πρήξω" με τα υπόλοιπα!!!)

Καλό σας βράδυ.

xrist sakis
17-01-17, 01:48
Καλημέρα Γιάννη. Το πράγμα είναι απλό και σχετικά εύκολο...θα χρειαστούν δύο μετρητές BCD up/down, και δύο αποκωδικοποιητές BCD to decimal decoder. Οι πρώτοι μπορεί να είναι π.χ οι 4510 και οι δεύτεροι οι 74HC42. Βάζεις σε σειρά τους μετρητές και συνδέεις το carry out του πρώτου στο carry in του δεύτερου ενώ του πρώτου το γειώνεις( http://www.ohio.edu/people/starzykj/webcad/EE4143/mc14510brev3.pdf )Αφού μετρήσουν οι μετρητές σωστά, τότε βάζεις τους αποκωδικοποιητές και σου παρουσιάζουν τα LED. Ένα θέμα είναι πως να σταματάς την μέτρηση στο 19 κάνοντας ανάσχεση με μία πύλη από το λέντ 19 στο ρολόι σε συνδυασμό και με την μέτρηση προς τα πάνω... Ιδέες σου δίνω, θα είναι ενδιαφέρουσα εμπειρία και δημιουργική απασχόληση. Η άλλη ιδέα είναι με μικροκοντρόλερ πού είναι ένα ολοκληρωμένο μόνο αλλά θέλει προγραμματισμό...
Σάκης

FILMAN
17-01-17, 10:01
Αν και όντος το LM3915 είναι Dot/Bar Display Driver θεωρώ ενδιαφέρον το σχέδιο του link στο post 2 για απλή κατασκευή Up/Down LED Indicator χωρείς ιδιαίτερες απαιτήσεις.
Είναι μερικοί θεωρητικοί που δεν αντέχουν την απόκλιση εφαρμογών από τα data sheet των εξαρτημάτων

Αλλά και δεν προτείνουν κάτι συγκεκριμένο όπως πάντα
Η μάλλον πρότεινε 4029, 4516, flip – flop , 4028, 4514, 4515 , debounce, Arduino , processor amd vs intel ..........................

Κατάλαβες Γιάννη ?
Στον κόσμο σου εσύ. Το γεγονός ας πούμε ότι ανάλογα με το πού θα έχει μείνει η τάση του πυκνωτή θα απαιτήσει ή ένα πολύ σύντομο ή ένα πιο παρατεταμένο πάτημα του μπουτόν - ΤΥΧΑΙΑ - για να πάει στο επόμενο LED, εσύ το βρίσκεις απόλυτα φυσιολογικό, όπως και το γεγονός ότι αν το αφήσει σε λειτουργία το πρωί, μέχρι το βράδυ θα έχει πάει μόνο του 2 ... 3 LED παραπάνω ή παρακάτω. Κατά τα άλλα εσύ βοηθάς προτείνοντας λύσεις. 7 φορές στις 10 το κύκλωμα που ψαρεύεις και πετάς στο φόρουμ είναι άσχετο με αυτό που ζητάει ο νηματοθέτης, και τις εναπομένουσες 3 φορές το κύκλωμα που βάζεις έχει μόνο λάθη. Μια χαρά το πας. Δεν είναι και η λύση να διαβάσουμε και κανα datasheet και να φτιάξουμε κανα κύκλωμα εμείς... Εμ βέβαια, εδώ δεν ξέρουμε να υπολογίσουμε μια αντίσταση σε σειρά με ένα LED και ψάχνουμε online calculator, το LM3914 θα ξέρουμε πώς δουλεύει; Δείξε μας ένα κύκλωμα που σχεδίασες μια φορά μόνος σου, ένα κύκλωμα που να κάνει κάτι κάπως σοβαρό, όχι ένα φακό με μια μπαταρία ένα διακόπτη και ένα λαμπάκι. Βοηθάς κιόλας.

FILMAN
17-01-17, 10:11
Παιδιά ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. Αυτό που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι το CD4017 το οποίο είναι μετρητής αλλά μετράει μόνο προς τα πάνω δέκα θέσεις (στο datasheet το βρήκα το κύκλωμα). Στο κύκλωμα αυτό χρησιμοποιεί 3 τέτοια ολοκληρωμένα όπου η τελευταία έξοδος από το πρώτο δίνει εντολή να αρχίσει το δεύτερο την αρίθμηση και ομοίως για το τρίτο. Αυτό που ήθελα να μου πείτε είναι αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο ολοκληρωμένο ώστε να μετράει και προς τα κάτω.

Επίσης το κύκλωμα μπορώ να το σχεδιάσω μόνος μου απλά θα χρειαστώ την βοήθεια σας σε αντιστάσεις, πυκνωτές που θα χρειαστώ. (Αλλά περιμένω να δω ποιο ολοκληρωμένο θα χρησιμοποιήσω και μετά θα σας "πρήξω" με τα υπόλοιπα!!!)

Καλό σας βράδυ.
Μπράβο σου που το έψαξες. Όχι, δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο ολοκληρωμένο σαν το 4017 με περισσότερες εξόδους (μόνο με λιγότερες, με 8, το 4022), αλλά όπως είδες κι εσύ αυτό δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα γιατί μπορείς να βάλεις περισσότερα IC αλυσιδωτά. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μετράει προς τα κάτω. Εσύ θες up / down counter. Δεν μας διευκρίνισες όμως κάτι: Αν το κύκλωμα είναι στο 19 και κάποιος πατήσει το μπουτόν αύξησης, τί θέλεις να κάνει, να πηγαίνει στο 1, ή να μένει στο 19 (να μην κάνει τίποτα δηλ); Ομοίως αν είναι στο 1 και κάποιος πατήσει το μπουτόν μείωσης;

Nemmesis
17-01-17, 10:37
παιδια ξεχναμε λιγο αυτα που εγραψε εδω ο φιλος..
Το κύκλωμα αυτό θέλω να το φτιάξω για ένα επιτραπέζιο παιχνίδι όπου μετράμε πόντους. Για την ακρίβεια ο μετρητής του κάθε παίχτη θα αποτελείται από έξι σειρές με 19 led κάθε σειρά, όπου κάθε σειρά θα ελέγχεται ξεχωριστά από τρία κουμπιά (count up, count down, reset).

νομίζω ότι για τόσες εξόδους μήπως πρέπει να ακολουθήσουμε κανένα άλλο μονοπάτι? για τα 19 led χοντρικά ας πούμε θέλουνε 2counters 2 decoders και κανένα ic για debounce επί 6 όλα αυτά για κάθε παίκτη και επί 4 πχ για 4 παίχτες έχουμε κοντά στα 450Led (19 x 6 σειρές x 4 παίχτες = 456 )και πάνω από 100ic ( 5 x 6 σειρες x 4 παικτες = 120)... μήπως είναι πολλά για κάποιον που δεν ξέρει??? μήπως πρέπει να του βάλουμε στο μυαλό κάτι σε arduino μαζί με μια lcd γραφικών? η έστω ένα arduino για κάθε παίχτη?

GR_KYROS
17-01-17, 11:03
Ο Γιάννης τελικά από ότι ξέρω κατέληξε ότι δεν θέλει μέτρηση προς τα κάτω οπότε γίνεται ποιο απλό

Αλλά βρε Φίλιππα
Σχέδια και datasheet υπάρχουν άπειρα δεν είναι ανάγκη να ανακαλύψουμε το τροχό

Μια απλή προσαρμογή χρειάζονται για αυτό που θέλουμε να κατασκευάσουμε
Απλά εάν ήξεραν να το κάνουν αυτό όλοι δεν θα είχες την ευκαιρία να αυτοπαρουσιάζεσαι σαν teacher design and development electronic engineering

Λόγια, θεωρίες, εντυπωσιασμοί, περισσεύουν καμία κατασκευή δεν βλέπουμε, ούτε καν ένα led με μια αντίσταση να ανάβει.

Nemmesis
17-01-17, 11:24
Ο Γιάννης τελικά από ότι ξέρω κατέληξε ότι δεν θέλει μέτρηση προς τα κάτω οπότε γίνεται ποιο απλό



Παιδιά ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας. Αυτό που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι το CD4017 το οποίο είναι μετρητής αλλά μετράει μόνο προς τα πάνω δέκα θέσεις (στο datasheet το βρήκα το κύκλωμα). Στο κύκλωμα αυτό χρησιμοποιεί 3 τέτοια ολοκληρωμένα όπου η τελευταία έξοδος από το πρώτο δίνει εντολή να αρχίσει το δεύτερο την αρίθμηση και ομοίως για το τρίτο. Αυτό που ήθελα να μου πείτε είναι αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο ολοκληρωμένο ώστε να μετράει και προς τα κάτω.

FILMAN
17-01-17, 11:36
¶στο Παναγιώτη, μην το ψάχνεις. Εδώ έχουμε σοβαρό πρόβλημα αντίληψης. Σε κάθε περίπτωση μια προσαρμογή χρειάζεται σε ένα ήδη υπάρχον χαζο-κύκλωμα και όλα λύνονται. Έτσι βοήθαγε και ο άλλος (πραγματικό περιστατικό) στην πλ. Κλαυθμώνος. Πάει κάποιος και τον ρωτάει: Μήπως ξέρετε ποιο τρόλλεϋ πρέπει να πάρω για να πάω στο Παγκράτι;" (περνάνε το 2, το 4 και το 11), και ο άλλος επειδή δεν είχε ιδέα από συγκοινωνίες, αντί να του πει "Φίλε είμαι άσχετος, δεν ξέρω", του είπε: "Δεν ξέρω για Παγκράτι, αλλά μπορείς να πάρεις το 1 που παίρνω εγώ, να κατέβεις στο τέρμα στο Μοσχάτο και από κει να πας στο Παγκράτι με τα πόδια"... Αυτές είναι οι λύσεις του Βαγγέλη

...δεν θα είχες την ευκαιρία να αυτοπαρουσιάζεσαι σαν teacher design and development electronic engineering

Λόγια, θεωρίες, εντυπωσιασμοί, περισσεύουν καμία κατασκευή δεν βλέπουμε, ούτε καν ένα led με μια αντίσταση να ανάβει.
Προσπάθησα να κρυφτώ αλλά με ξεσκέπασες... Τώρα σε λίγο όμως θα παρουσιάσω σούπερ κατασκευή, ένα ανεμιστηράκι από PC που θα γυρνάει με τον αέρα και θα δείχνει τάση σε ένα πολύμετρο να κλείσω και το δικό σου μαγαζί και του άλλου αντίζηλού σου.

GR_KYROS
17-01-17, 11:43
Ωραίο
Κατά βάθος έχεις και χιούμορ:001_smile:

FILMAN
17-01-17, 11:49
παιδια ξεχναμε λιγο αυτα που εγραψε εδω ο φιλος..

νομίζω ότι για τόσες εξόδους μήπως πρέπει να ακολουθήσουμε κανένα άλλο μονοπάτι? για τα 19 led χοντρικά ας πούμε θέλουνε 2counters 2 decoders και κανένα ic για debounce επί 6 όλα αυτά για κάθε παίκτη και επί 4 πχ για 4 παίχτες έχουμε κοντά στα 450Led (19 x 6 σειρές x 4 παίχτες = 456 )και πάνω από 100ic ( 5 x 6 σειρες x 4 παικτες = 120)... μήπως είναι πολλά για κάποιον που δεν ξέρει??? μήπως πρέπει να του βάλουμε στο μυαλό κάτι σε arduino μαζί με μια lcd γραφικών? η έστω ένα arduino για κάθε παίχτη?
Εντάξει προφανώς δεν θα είναι πάνω σε μια πλακέτα όλα αυτά, θα είναι πολλές μικρότερες πλακέτες - αντίτυπα του ίδιου κυκλώματος
Αν μιλάμε για 4 παίχτες τότε τα 456 LED και μόνο, θα κοστίσουν ένα σεβαστό ποσόν!

VaRaDeRo21
17-01-17, 12:07
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας. Όμως επειδή ο σκοπός του νήματος δεν ήταν, να τσακωθούν ο FILMAN και ο GR_KYROS, θα παρακαλούσα να λήξει εδώ το θέμα.

Θα κοιτάξω προσεκτικά τις προτάσεις σας και θα δω τί θα κάνω.

Σας ευχαριστώ και πάλι.

(ΥΓ ο GR_KYROS είχε δίκιο για το μέτρημα γιατί σε προσωπικό μήνυμα του έγραψα ότι "Με αυτό το κύκλωμα μετράω μόνο προς τα πάνω (τελικά δεν είναι απαραίτητο να μετράει και προς τα κάτω).")

Nemmesis
17-01-17, 12:14
Εντάξει προφανώς δεν θα είναι πάνω σε μια πλακέτα όλα αυτά, θα είναι πολλές μικρότερες πλακέτες - αντίτυπα του ίδιου κυκλώματος
Αν μιλάμε για 4 παίχτες τότε τα 456 LED και μόνο, θα κοστίσουν ένα σεβαστό ποσόν!

προφανώς και δεν θα ειναι ολα σε μια πλακετα.. αλλα 2017 εχουμε.. και η κουτσή μαρια που δεν ξέρει να μετράει σε δυαδικό παίρνει ένα arduino και κάνει παπάδες.
απλά ευκαιρία είναι να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο .. και αργότερα μπορεί να βάλει ότι θέλει... να αποθηκεύει τα νούμερα του κάθε παίχτη. να βγάζει ποιος κέρδισε.. να βγάζει ποσοστά νικες-ητες κάθε παίχτη.. και οτι αλλο φανταστεί...

υγ. εγω δεν είμαι υποστηρικτής των arduino (βασικά τα μισώ, ίσως γιατί θυμάμαι έκανα εναν μήνα να προγραμματίσω έναν pic απλά να αναβοσβήνει ένα λεντακι, εκείνα τα fuses δεν μου καθόταν) αλλά με τον arduino ο άλλος μπαίνει πιο εύκολα σε αυτό το χόμπι.. εχω έναν γνωστό που ήθελε απλά έναν timer για να αναβοσβήνουν κάτι λεντακια σαν φανάρια σε μια μακέτα που ειχε φτιάξει... θα μπορούσα να του φτιαξω 2-3πλακετιτσες με 555 και θα έβγαζα το χαρτζιλίκι μου.. τον έβαλα όμως να αγοράσει ενα arduino τον ειχα και δυο εβδομάδες να του εξηγώ τι και πως... αλλά ένα χρόνο μετά τα φανάρια τα είχε κάνει με αισθητήρες υπερύθρων και άλλαζαν κατάσταση ανάλογα με την κίνηση της κάθε λωρίδας

υγ. στο τέλος ο κάθε παίχτης θα ζωγραφίζει σε χαρτί τα λεντακια

elektronio
17-01-17, 12:26
Το κύκλωμα αυτό θέλω να το φτιάξω για ένα επιτραπέζιο παιχνίδι όπου μετράμε πόντους. Για την ακρίβεια ο μετρητής του κάθε παίχτη θα αποτελείται απόέξι σειρές με 19 ledκάθε σειρά, όπου κάθε σειρά θα ελέγχεται ξεχωριστά από τρία κουμπιά (count up, count down, reset).

228 LED αν οι παίκτες είναι μόνο 2.
Με απλά ψηφιακά κυκλώματα τελικά θα γίνει μια πλακέτα Α3 γεμάτη ολοκληρωμένα όπως τα παλιά arcade games.
Νομίζω ότι χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση με μικροελεγκτή με πολλές εξόδους και τα led και button σε matrix, ή ένα μικρό μικροελεγκτή (13 in/out pins) ανά στήλη. Φυσικά θα χρειαστεί και ανάλογο πρόγραμμα αλλά επειδή πρόκειται για αναβόσβημα LED δεν θα πρέπει να είναι πολύ δύσκολο.

Υ.Γ Αφού έστειλα το μήνυμα και μετά είδα ότι ο Παναγιώτης έκανε παρόμοια αναφορά για μικροελεγκτές.

andreasmon
17-01-17, 13:31
με cd4017 σε σειρά γίνεται πιστεύω(με 4 cd4017).Απλά τα βάζεις σε σειρά μέχρι το 19 όπως πολύ σωστά ειπώθηκε και μετά από την 20 έξοδο του cd4017 με δίοδο πχ ΙΝ4148 οδηγείς την 18 έξοδο,με την 21 έξοδο από το cd4017,με δίοδο οδηγείς την 17,κάνεις δηλαδή έναν μετρητή προς τα κάτω..

Αν είμαι λάθος διορθώστε με...δηλαδή θέλει κύκλωμα όπως αυτό από τα φώτα του κιτ!!!(ιππότη της ασφάλτου).

Nemmesis
17-01-17, 13:40
με cd4017 σε σειρά γίνεται πιστεύω(με 4 cd4017).Απλά τα βάζεις σε σειρά μέχρι το 19 όπως πολύ σωστά ειπώθηκε και μετά από την 20 έξοδο του cd4017 με δίοδο πχ ΙΝ4148 οδηγείς την 18 έξοδο,με την 21 έξοδο από το cd4017,με δίοδο οδηγείς την 17,κάνεις δηλαδή έναν μετρητή προς τα κάτω..

Αν είμαι λάθος διορθώστε με...δηλαδή θέλει κύκλωμα όπως αυτό από τα φώτα του κιτ!!!(ιππότη της ασφάλτου).

βασικά όχι... ήθελε να μπορεί πχ όταν ήταν στο 10 να πάει στο 9 η στο 11 ανάλογα πιο μπουτον θα πατηθεί... στο δικό σου κύκλωμα δεν γίνεται αυτό... αλλά μάλλον μας εγκατέλειψε ο Γιάννης γιατί είδε πως με τις πορδές του τύπου lm3914 με 3αντιστασεις αυγά δεν βάφονται ...

υγ. το κύκλωμα που περιγράφεις το είχα ξεκινήσει πιτσιρικάς για να το φτιάξω για το ποδήλατο... τελικά είχε καταλήξει σε κανονικό up-counter counter με το 74hc154

FILMAN
19-01-17, 12:06
Πάντως εγώ μια φορά την εξάσκησή μου την έκανα. Έβγαλα ένα σχεδιάκι (χωρίς εκπτώσεις στις λειτουργίες προερχόμενες αποκλειστικά από το φόβο ενός μεγάλου κυκλώματος), αλλά δεν το δοκίμασα γιατί δεν βρήκα χρόνο και 4555 στο εργαστήριο. Πιστεύω να μην μου έχει ξεφύγει κάτι (χοντρό τουλάχιστον). ¶μα δείτε κάτι πείτε το :001_rolleyes:

Με την τροφοδότηση ανάβει το LED1. Πατώντας το μπουτόν "UP" ανάβει το επόμενο LED, πατώντας το "DOWN" ανάβει το προηγούμενο (πάντα μόνο ένα LED ανάβει). Αυτόματη επανάληψη δεν έχει. Αν ανάβει το LED19 και πατήσουμε το "UP", ή ανάβει το LED1 και πατήσουμε το "DOWN", το κύκλωμα δεν κάνει τίποτα. Πατώντας το μπουτόν "1" ανάβει το LED1 (φυσικά αν άναβε ήδη, δεν αλλάζει τίποτα).

Σκέφτηκα να του βάλω και αυτόματη επανάληψη και μάλιστα με μεταβλητή ταχύτητα (όσο πιο πολύ ώρα πατάς το κουμπί τόσο πιο γρήγορα να προχωράει η μέτρηση) καθώς και buzzer, αλλά δεν το έκανα. Πάντως αυτά τα έξτρα γίνονται με ένα (ακόμα) 4093, ένα 4046, και ένα 4538.

Και για να μην κουράζεται ο Παναγιώτης να απαντάει, ας βάλω από μόνος μου ένα 6ετούς ηλικίας σχόλιό του για τα παρόμοιας φιλοσοφίας σχέδιά μου:

η δεκαετια των σεβεντηζ ειναι εδω....
:001_tt2:

nestoras
19-01-17, 12:42
Θέλω κι εγω να κανω μια προσπάθεια με διαφορετικη λογική όμως! :-)

Panoss
19-01-17, 12:47
Τι λογική, φόρτιζ; Λάμπες κι έτσι;

klik
19-01-17, 12:50
Τώρα αν πω ότι όταν δεν είναι ξεκάθαρες ή χωρίς πιθανότητα αλλαγής οι απαιτήσεις, είναι καλύτερα να διαλέγουμε μΕ θα φάω ξύλο;

Με ένα ic (28κιδο) και όσα expanders (π.χ. i2c) χρειαστεί ανάβουμε όσα led θέλουμε και έχουμε δυνατότητα χωρίς αλλαγές στο hardware να αλλάζουμε λειτουργίες όποτε θέλουμε (με το ανάλογο κόστος χρόνου ή χρημάτων βέβαια).

Στη δεκαετία του 70 :001_tt2: υπήρχαν και πολλά ASIC με μετρητές up/down σε ένα IC ή ακόμα και 7seg drivers με up/down/timer κλπ. Τους βρίσκω σε κανένα παλιό μηχάνημα και ψάχνω με το ζόρι να βρώ κανένα σκαναρισμένο φυλλάδιο για την διάταξη τουλάχιστο των ακίδων τους.

Φυσικά και είναι αρκετά απλό να δουλέψει με μετρητή και binary to decimal expander(s) αλλά αυτές οι λύσεις μου αρέσουν όταν θέλω να παίξω με τον πιτσιρικά σε ράστερ ή σε χαρτί ή σε εξομοιωτή.

Πάω να βάλω το κράνος μου και την πανοπλία μου και ξανάρχομαι το βράδυ ...:hammer:

klik
19-01-17, 12:53
Τι λογική, φόρτιζ; Λάμπες κι έτσι;
ίσως με το σύστημα τηλεμετάδοσης των αρχαίων Ελλήνων (με νερό ή άμμο).
Θα έχει μια σωλήνα διαφανή με ένα κόκκινο μπαλάκι. Κάθε φορά που θα πατιέται ένα κουμπί θα βάζει ή θα βγάζει 2ml νερού και το μπαλάκι θα πηγαίνει μια θέση πάνω ή κάτω...:001_tt2: ή με πολλά μπαλάκια και χωρίς νερό, ένα σύστημα καστάνιας που θα προωθεί μια ακόμα μπάλα προς/από το σωλήνα.
Το ύψος της στήλης θα είναι η ένδειξη πο θέλουμε.

agis68
19-01-17, 12:59
+10 για την δημιουργηκότητά σου και πέρα των ηλεκτρονικών....


(Whatever it is):lool:

aktis
19-01-17, 13:27
Ωραίο το σχέδιο του FILMAN
Επειδή τα LED ειναι πολλά όμως τελικά ( δεν καταλαβα καλά , αλλά νομίζω πανω απο 100 ανα παίκτη είπατε ) και δύσκολα στην τοποθέτηση
εγώ θα προτιμουσα την λύση με μικροελεγκτη και led στυλ Neopixel
Πωλούνται σε ταινίες με το μέτρο και θέλουν τροφοδοσία , γη και ενα σήμα οδήγησης DATA μόνο .( daisy chain data in > data out )
θέλει βέβαια πολύ καλό χρονισμό στην οδήγηση , αλλά αυτο το καταφέρνει ανετα οποιοσδήποτε σημερινός μικροελεγκτης με κόστος 1 - 3 ευρω
Το πλεονέκτημα ειναι οτι παρόλο που το κάθε led στη ταινία εχει δικη του διευθυνση ( ή θέση του ) και μπορεις να το ανάβεις αυτόνομα ( κατι που φαντάζει super duper )
το κόστος εχει πέσει κατω απο 1 ευρω τα δεκα η περισσότερα neopixel , ανάλογα με το πόσο φωτεινά είναι
Εδω , ενα τυχαίο βίντεο ( υπάρχουν λύσεις ακόμα και σε microbit με 3 κροκοδειλάκια )

https://learn.adafruit.com/adafruit-neopixel-uberguide/neopixel-strips


https://www.youtube.com/watch?v=06mZGTuh21g

FILMAN
19-01-17, 14:39
Τώρα αν πω ότι όταν δεν είναι ξεκάθαρες ή χωρίς πιθανότητα αλλαγής οι απαιτήσεις, είναι καλύτερα να διαλέγουμε μΕ θα φάω ξύλο;Όχι, απλά κι αυτοί που δεν ξέρουν από μ/ε (...) κάτι πρέπει να κάνουν για να μη μείνουν άνεργοι :001_tt2:

Στη δεκαετία του 70 :001_tt2: υπήρχαν και πολλά ASIC με μετρητές up/down σε ένα IC ή ακόμα και 7seg drivers με up/down/timer κλπ. Τους βρίσκω σε κανένα παλιό μηχάνημα και ψάχνω με το ζόρι να βρώ κανένα σκαναρισμένο φυλλάδιο για την διάταξη τουλάχιστο των ακίδων τους.
Για πες, για πες. Εννοείς IC της INTERSIL / HARRIS (ICM7xxx) ή άλλα; Γιατί τα 74C92x ας πούμε δεν μετράνε προς τα κάτω.

xrist sakis
19-01-17, 15:11
Καλησπέρα...Το σχέδιο του Filman δεν θα δουλέψει γιατί το flip-flop 4013 εχει λάθος configouration και δεν αλλάζει την έξοδο όταν πατάς τα παΌ€νω ή κάτω κουμπιά. Από εκεί και πέρα δεν το μελέτησα αν και μου φαίνεται πολύπλοκο.
Σάκης

nestoras
19-01-17, 15:23
Τι λογική, φόρτιζ; Λάμπες κι έτσι;

Κοντά έπεσες... Συνδυασμούς τρανζίστορ είχα στο μυαλό μου... ;-)

FILMAN
19-01-17, 15:29
Καλησπέρα...Το σχέδιο του Filman δεν θα δουλέψει γιατί το flip-flop 4013 εχει λάθος configouration και δεν αλλάζει την έξοδο όταν πατάς τα παΌ€νω ή κάτω κουμπιά. Από εκεί και πέρα δεν το μελέτησα αν και μου φαίνεται πολύπλοκο.
Σάκης
Λάθος. Αν πατήσεις το "DOWN" τότε γίνεται reset στο flip - flop (έξοδος: 0, ανάστροφη έξοδος: 1). Αν πατήσεις "UP" εφαρμόζεις ανερχόμενο μέτωπο στο CLK, οπότε η κατάσταση του D (πάντα 1) περνάει στην έξοδο (έξοδος: 1, ανάστροφη έξοδος: 0). Απλά προτίμησα να το κάνω έτσι και όχι να βάλω το "UP" να οδηγεί την είσοδο S, ώστε αν κανείς πατάει και τα δυο μπουτόν μαζί να υπερτερήσει το ένα (το "DOWN" έτσι όπως είναι τώρα το σχήμα), και οι έξοδοι του flip - flop να παραμείνουν συμπληρωματικές αντί να γίνουν και οι δυο 1.

¶λλος; :001_smile:

Fire Doger
19-01-17, 17:02
Πολύ ωραία αυτά που φτιάξατε και μου αρέσουν πολύ τα old school αλλά νομίζω πως στον φίλο που άνοιξε το θέμα για την χρήση που το θέλει δεν δώσατε απάντηση.

Την ποιο "εύκολη" (δεν έχει κολλήματα,χειροποίητες πλακέτες) και ποιο οικονομική βρίσκω αυτή (http://www.ebay.com/itm/MAX7219-Microcontroller-4-In-1-Display-with-5P-Line-Dot-Matrix-Module-Arduino-/311419881374?hash=item488212479e:g:MIkAAOSwRgJXhe3 U) με τα 8χ8 matrix (θα είναι 8χ24 display αντί για 6χ19) με ενσωματωμένο max7219 και να βάλει 4 τριάδες σπάζοντας τις (1 για τον κάθε παίκτη αν υποθέσουμε ότι παίζουν 4 αλλά μπαίνουν και παραπάνω) το ένα πίσω απ' το άλλο, ένα arduino uno και 16 κουμπιά χωρίς πολυπλεξία (πάνω κάτω αριστερά δεξιά και παρατεταμένα πάνω ή κάτω θα κάνει reset και περισσεύουν και 2 pin στο uno) με συνολικό κόστος 20e άντε 25 με τροφοδοτικό. O κώδικας (http://playground.arduino.cc/LEDMatrix/Max7219) παραδείγματα έχει, είτε θέλει dot είτε bar, και ότι δυσκολία υπάρχει 5 λεπτά υπόθεση είναι να την λύσουμε και 20 λεπτά να γράψουμε όλο τον κώδικα και το σχηματικό.
Πολύ περισσότερες πιθανότητες έχει να το κατασκευάσει ένας αρχάριος που δεν έχει και σκοπό να μάθει ηλεκτρονικά απ' αυτό.

klik
19-01-17, 17:55
...Για πες, για πες. Εννοείς IC της INTERSIL / HARRIS (ICM7xxx) ή άλλα; Γιατί τα 74C92x ας πούμε δεν μετράνε προς τα κάτω.
Τσιπάκι συγκεκριμένο γι'αυτή τη δουλειά δεν ξέρω, αλλά κατά καιρούς έχω συναντήσει παράξενα τσιπάκια με πολύπλοκη λειτουργία. Το καλό με αυτά τα τσιπάκια είναι ότι δουλεύουν ΑΚΟΜΑ. Τα ICM7 πρέπει να είναι πολύ φρέσκα σε σχέση με εκείνα στα οποία αναφέρομαι.

Nemmesis
19-01-17, 21:15
Πάντως εγώ μια φορά την εξάσκησή μου την έκανα. Έβγαλα ένα σχεδιάκι (χωρίς εκπτώσεις στις λειτουργίες προερχόμενες αποκλειστικά από το φόβο ενός μεγάλου κυκλώματος), αλλά δεν το δοκίμασα γιατί δεν βρήκα χρόνο και 4555 στο εργαστήριο. Πιστεύω να μην μου έχει ξεφύγει κάτι (χοντρό τουλάχιστον). ¶μα δείτε κάτι πείτε το :001_rolleyes:

Με την τροφοδότηση ανάβει το LED1. Πατώντας το μπουτόν "UP" ανάβει το επόμενο LED, πατώντας το "DOWN" ανάβει το προηγούμενο (πάντα μόνο ένα LED ανάβει). Αυτόματη επανάληψη δεν έχει. Αν ανάβει το LED19 και πατήσουμε το "UP", ή ανάβει το LED1 και πατήσουμε το "DOWN", το κύκλωμα δεν κάνει τίποτα. Πατώντας το μπουτόν "1" ανάβει το LED1 (φυσικά αν άναβε ήδη, δεν αλλάζει τίποτα).

Σκέφτηκα να του βάλω και αυτόματη επανάληψη και μάλιστα με μεταβλητή ταχύτητα (όσο πιο πολύ ώρα πατάς το κουμπί τόσο πιο γρήγορα να προχωράει η μέτρηση) καθώς και buzzer, αλλά δεν το έκανα. Πάντως αυτά τα έξτρα γίνονται με ένα (ακόμα) 4093, ένα 4046, και ένα 4538.

Και για να μην κουράζεται ο Παναγιώτης να απαντάει, ας βάλω από μόνος μου ένα 6ετούς ηλικίας σχόλιό του για τα παρόμοιας φιλοσοφίας σχέδιά μου:

:001_tt2:

χαχαχ.. 6χρονια?? τοσο πολυ σε πειραξε ρε Φιλιππε και το θυμάσε απο τότε? έκατσες και έκαλες όλο αυτό το σχέδιο επειδή ειπε ο γρανάζης οτι εισαι μονο της θεωρίας? αλλαξες.. εσυ παλιοτερα δεν το έπερνες τοσο προσωπικά ... χεχε...
εγώ ξέρω οτι αν ρίξεις ένα τέτοιο σχέδιο σε έναν που δεν ξέρει τα βασικά, το σίγουρο ειναι ότι δεν θα κάνει τίποτα.. και αν κάνει κάτι το σίγουρο είναι οτι θα τα παρατήσει μόλις αρχίσουν να πρακτικά προβλήματα της κατασκευής (το πιο απλο ειναι σε τι κουτί θα το μπεί κλπ κλπ...) ενώ δωστου ενα arduino και βάλτον να συνδέει shields... ξέρω μασημέμη τροφή είναι αλλά αν ξεκινήσει ετσι και του αρέσει μετά μόνος του θα αρχίσει να ψάχνεται πιο βαθιά (πχ να κάνει hardware debounce αντί να τρέχει interupts στον mE)... οσο για το άλμα απο τα 74ls... σε pic avr κλπ κλπ πιστέψε με ειναι πολυ πιο μικρό από ότι φαίνεται... εγώ αυτα που θυμάμε περισσότερο απο κατασκευές ειναι μια πλακετούλα με τα φώτα το κιτ 74ls154 κλπ κλπ για το ποδήλατο και ενα pwm με ενα lm324 τίποτα το σπουδαίο δηλαδή... αλλα επίσης θυμάμε και όταν έτρεξε για πρώτη αυτό εδώ........ΑΑΑΑΑΑΛΛΛΛΛΗΗΗΗΗΗ φάση....
program LED_Blinking

main:
PORTC = 0 ' initialize PORTC
TRISC = 0 ' configure PORTC as output

while TRUE
PORTC = not PORTC ' toggle PORTC
Delay_ms(1000) ' one second delay
wend
end.



στην φώτο φαίνονται οι πλακέτες απο αυτές τις κατασκέυες68282

Nemmesis
19-01-17, 21:21
Τσιπάκι συγκεκριμένο γι'αυτή τη δουλειά δεν ξέρω, αλλά κατά καιρούς έχω συναντήσει παράξενα τσιπάκια με πολύπλοκη λειτουργία. Το καλό με αυτά τα τσιπάκια είναι ότι δουλεύουν ΑΚΟΜΑ. Τα ICM7 πρέπει να είναι πολύ φρέσκα σε σχέση με εκείνα στα οποία αναφέρομαι.

το ICM7217 μάλλον εννοείτε.. το είχα δουλέψει σε περιελίχτρα που τύλιγε το φυτίλι για κεριά σε τελάρα

FILMAN
20-01-17, 09:39
Ε, όχι και με πείραξε... άλλωστε δεν νομίζω ότι ήταν εχθρικό... Οι δυο πλακέτες κάτω δεξιά στη φωτο μου αρέσουν οι υπόλοιπες όχι :001_tt2:

Δεν είχε μόνο το ICM7217 αλλά και άλλα που ήταν μετρητές, χρονοδιακόπτες, συχνόμετρα, κ.λ.π.

FILMAN
20-01-17, 09:45
Πολύ ωραία αυτά που φτιάξατε και μου αρέσουν πολύ τα old school αλλά νομίζω πως στον φίλο που άνοιξε το θέμα για την χρήση που το θέλει δεν δώσατε απάντηση.
Από το πρώτο του μήνυμα:

Θα ήθελα την βοήθειά σας για ένα κύκλωμα που θέλω να φτιάξω.
Θέλω να φτιάξω έναν μετρητή ο οποίος θα κάνει το εξής:

.
.
.

...θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου δίνατε κάποιο σχηματικό με τα εξαρτήματα που θα χρειάζονταν.
Με βάση αυτά λοιπόν πιστεύω ότι όντως του έδωσα λύση.

Nemmesis
20-01-17, 11:45
Ε, όχι και με πείραξε... άλλωστε δεν νομίζω ότι ήταν εχθρικό... Οι δυο πλακέτες κάτω δεξιά στη φωτο μου αρέσουν οι υπόλοιπες όχι :001_tt2:

Δεν είχε μόνο το ICM7217 αλλά και άλλα που ήταν μετρητές, χρονοδιακόπτες, συχνόμετρα, κ.λ.π.

η αριστερή με το μπλε βερνίκι (δεν είναι ειδικό μονωτικό για πλακέτες αλλά ένα μπλε βερνίκι) νομίζω είναι η πρώτη μου πλακέτα που σχεδίασα σε pc, ε για 14χρονων που ήμουν τότε το 2001 νομίζω καλή είναι μωρέ :D

Nemmesis
20-01-17, 11:49
Δεν είχε μόνο το ICM7217 αλλά και άλλα που ήταν μετρητές, χρονοδιακόπτες, συχνόμετρα, κ.λ.π.

υπάρχει πουθενά κανένας κατάλογος με όλα τα icm αυτής της γενιάς? αυτό με το συχνόμετρο το θυμάμαι και ήθελα να το φτιάξω αλλά τότε (χωρις ebay κλπ κλπ) δεν το έβρισκα

sorry που το πάω τόσο off topic αλλά μάλλον ο δημιουργός του θέματος μας έχει αφήσει

gf
20-01-17, 12:34
υπάρχει πουθενά κανένας κατάλογος με όλα τα icm αυτής της γενιάς? αυτό με το συχνόμετρο το θυμάμαι και ήθελα να το φτιάξω αλλά τότε (χωρις ebay κλπ κλπ) δεν το έβρισκα

sorry που το πάω τόσο off topic αλλά μάλλον ο δημιουργός του θέματος μας έχει αφήσει

ICM7216/7226
https://www.intersil.com/content/dam/Intersil/documents/icm7/icm7226a-b.pdf
http://www.intersil.com/content/dam/Intersil/documents/icm7/icm7216b-16d.pdf
Το εχω καπου ακομα...
Απο comtel η Eιδικη Ηλεκτρονικη το ειχα παρει..... τοτε... δεν θυμαμαι πια.
:001_rolleyes:

οχι... απο τον Γιαλουση το ειχα παρει! Το alzheimer απομακρυνθηκε! :)

FILMAN
20-01-17, 13:11
Τόσο μικρός είσαι ρε Παναγιώτη;

Nemmesis
20-01-17, 14:17
Τόσο μικρός είσαι ρε Παναγιώτη;
Απρίλιος 1987... γενιά του Τσερνομπίλ

FILMAN
20-01-17, 14:25
Απρίλιος 1987... γενιά του Τσερνομπίλ

ε για 14χρονων που ήμουν τότε το 2011 νομίζω καλή είναι μωρέ :D
Καλά, πώς έγινε 24 χρόνια αφότου γεννήθηκες, να ήσουνα 14 χρονών; :lool:

Panoss
20-01-17, 14:36
Καλά, πώς έγινε 24 χρόνια αφότου γεννήθηκες, να ήσουνα 14 χρονών; :lool:
Αυτά είν' τα καλά του Τσέρνομπιλ..

Nemmesis
20-01-17, 15:31
Καλά, πώς έγινε 24 χρόνια αφότου γεννήθηκες, να ήσουνα 14 χρονών; :lool:

αμάν ρε Φίλιππα... άσε και τίποτα να πέσει κάτω.. τυπογραφικό είναι το λάθος... η πλακέτα πάνω έχει ημερομηνία 2001

FILMAN
20-01-17, 15:39
Όχι τίποτα άλλο, τρόμαξα όταν σκέφτηκα ότι όταν μου είπες ότι είμαι στυλ 70's, ήσουνα 12 χρονών :001_smile: