PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννήτρια με παλμό και στο αρνηντικό ;



geoxst
17-01-17, 23:22
Θέλω να φτιάξω μια γενητριούλα παλμών από 900 εως 3500 hz , ρυθμιζόμενο ,να έχει όμως και στο αρνητικό και στο θετικό παλμό.Η κατανάλωση είναι κάτι μιλι βατ ,ελάχιστη, αλλά θέλω να έχει στην έξοδο τουλάχιστο 9 βολτ .Υπάρχει κάποιο σχέδιο να μου προτείνετε ;
ευχαριστώ

FILMAN
18-01-17, 10:15
Η κατανάλωση είναι κάτι μιλι βόλτ ,ελάχιστη,Ορίστε; :confused1:

lepouras
18-01-17, 11:16
μιλιβατ θα ήθελε να πει αλλά του ξέφυγε..... αφού τα ξέρεις πως πάνε αυτά....:biggrin:

geoxst
18-01-17, 19:36
Ορίστε; :confused1:
Ενα μικρό λαθάκι.

μιλιβατ θα ήθελε να πει αλλά του ξέφυγε..... αφού τα ξέρεις πως πάνε αυτά....:biggrin:
Το διορθωσα ,συγνώμη.
Γνωρίζετε κάποιο σχέδιο ;

eebabs2000
18-01-17, 21:42
Ίσως κάτι τέτοιο θα μπορούσες να κάνεις με το 555, http://www.geocities.ws/electronics3456/555circuits.html. Στη σελίδα υπάρχει ο τύπος για να υπολογίσεις τις τιμές των εξαρτημάτων ανάλογα τη συχνότητα που θες.

geoxst
18-01-17, 22:42
Με το 555 θα έχω μόνο στο πιν 3 παλμό .Ψάχνω σχέδιο που να έχει δύο εξόδους, με παλμό σε θετικό και αρνητικό.
ευχαριστώ

arkoudiaris
19-01-17, 08:25
βάλε κ ένα schmitt trigger με αναστρέφουσα λειτουργία στην έξοδο τοτε

nestoras
19-01-17, 09:16
βάλε κ ένα schmitt trigger με αναστρέφουσα λειτουργία στην έξοδο τοτε

Θέλει και αρνητικό παλμό. Σκέψου ένα ημίτονο εναλλασσόμενου που περνά και κάτω από το μηδέν στη 2η ημιπερίοδο αλλά σε τετράγωνο! :-)

Το όλο πρόβλημα για να βγάλεις αρνητικούς παλμούς είναι να βρεις αρνητική τροφοδοσία.
Αν έχεις Μ/Σ με μεσαία λήψη είναι το πιο εύκολο αλλιώς υπάρχουν διάφορα κυκλωματάκια (ακόμη και με 555) που παράγουν αρνητική τροφοδοσία. Πέρα από τα κυκλωματάκια υπάρχουν και ειδικα ολοκληρωμένα για την παραγωγή της αρνητικής τροφοδοσίας.

Τους παλμούς που θέλεις να παράγεις (θετικό και αρνητικό) τους θέλεις να είναι σε φάση μεταξύ τους; Δεν πολυκατάλαβα αυτό:


Με το 555 θα έχω μόνο στο πιν 3 παλμό .Ψάχνω σχέδιο που να έχει δύο εξόδους, με παλμό σε θετικό και αρνητικό.

eebabs2000
19-01-17, 10:52
Στέφανε, με τι τροφοδοσία θες να δουλεύει αυτό?

FILMAN
19-01-17, 11:33
Στέφανε δεν βάζεις καμιά εικόνα να δούμε τί ακριβώς παλμούς θέλεις;

geoxst
19-01-17, 20:20
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον


βάλε κ ένα schmitt trigger με αναστρέφουσα λειτουργία στην έξοδο τοτε

Μακάρι να ήταν τόσο απλό .Γίνετε να το δείξεις σε σχέδιο,ή κάποιο λινκ ;


Θέλει και αρνητικό παλμό. Σκέψου ένα ημίτονο εναλλασσόμενου που περνά και κάτω από το μηδέν στη 2η ημιπερίοδο αλλά σε τετράγωνο! :-)

Το όλο πρόβλημα για να βγάλεις αρνητικούς παλμούς είναι να βρεις αρνητική τροφοδοσία.
Αν έχεις Μ/Σ με μεσαία λήψη είναι το πιο εύκολο αλλιώς υπάρχουν διάφορα κυκλωματάκια (ακόμη και με 555) που παράγουν αρνητική τροφοδοσία. Πέρα από τα κυκλωματάκια υπάρχουν και ειδικα ολοκληρωμένα για την παραγωγή της αρνητικής τροφοδοσίας.

Τους παλμούς που θέλεις να παράγεις (θετικό και αρνητικό) τους θέλεις να είναι σε φάση μεταξύ τους; Δεν πολυκατάλαβα αυτό:
Ναι,σε φάση,αλλιώς θα το έκανα με flip-flop (https://www.google.gr/search?q=flip-flop+circuit&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjH1cKj487RAhVDApoKHQGlCOcQsAQINA&biw=1600&bih=789). Υπάρχει έτοιμο ;(σε λογική τιμή)


Στέφανε, με τι τροφοδοσία θες να δουλεύει αυτό?
12 dc .πιθανόν απο μπαταρία,αν οχι με μ/σ απο 220-12.


Στέφανε δεν βάζεις καμιά εικόνα να δούμε τί ακριβώς παλμούς θέλεις;
68281
τους παλμούς(τετράγωνο) μπορώ και(αν δεν υπάρχει δυνατότητα) να τους πάρω από pwm με lm324 .το θέμα είναι να έχω στην έξοδο του θετικού τουλάχιστο 9 βολτ.Αυτό το σχέδιο με το max913 είναι εφικτό ;Υπάρχει ολοκληρωμένο να κάνει τέτοια λειτουργεία ;


ΥΓ.Αν δεν είμαι απόλυτα κατατοπιστικός και κάνω λάθη στις ένοιες μη με τραβάτε τα αυτιά ,διορθώστε με .

gsouf
19-01-17, 20:33
ίσως με ένα icl7760 για να έχεις και την αρνητικη τροφοδοσία και με το παράπανω σχηματικό(μαχ 913) μάλλον το πετυχαίνεις. Το σήμα εισόδου είναι κοινό?

geoxst
19-01-17, 20:45
ίσως με ένα icl7760 για να έχεις και την αρνητικη τροφοδοσία και με το παράπανω σχηματικό(μαχ 913) μάλλον το πετυχαίνεις. Το σήμα εισόδου είναι κοινό?

Ναι.Το ίδιο παλμό θα δίνω αλλά θέλω και στο αρνητικό.Στο θετικό θα έχω 9 βολτ όμως ;

ευχαριστώ

gsouf
20-01-17, 07:14
Βαλε δυο αλλους τελεστικους σαν συγκριτες που να εουν μεγαλυτερη ταση λειτουργιας

FILMAN
20-01-17, 09:58
Ακόμα δεν έχω καταλάβει τί θέλεις. Ο θετικός παλμός θα έχει μέγιστη τιμή +9V και ελάχιστη 0; Ο "αρνητικός" παλμός θα έχει μέγιστη τιμή 0V και αρνητική - πόσα V;

chip
20-01-17, 11:25
οριακά μέχρι +/-9V CD4054,
για περισσότερα V με τελεστικό ενισχυτή

(εννοείτε οτι θα παρέχεις συμμετρική τροφοδοσία)

chip
20-01-17, 12:25
Αφού θέλεις δύο εξόδους σημαίνει οτι θέλεις Line driver. Αν τα 9V που λες είναι από έξοδο σε έξοδο και όχι ως προς τη γείωση δες το SN75110

tsimpidas
20-01-17, 12:53
12 dc .πιθανόν απο μπαταρία,αν οχι με μ/σ απο 220-12.


68281
τους παλμούς(τετράγωνο) μπορώ και(αν δεν υπάρχει δυνατότητα) να τους πάρω από pwm με lm324 .το θέμα είναι να έχω στην έξοδο του θετικού τουλάχιστο 9 βολτ.Αυτό το σχέδιο με το max913 είναι εφικτό ; .

το σχέδιο είναι σωστό
και με το 324 μπορείς να το φτιάξεις και με σχεδόν όποιο τελεστικό διαλέξεις.

αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι οτι χρειάζεσαι συμμετρική τροφοδοσία στο όλο κύκλωμα, θέλεις +12ν 0ν -12ν [ή +9ν 0ν -9ν]

ψαξε-μάθε τι σημαίνει συμμετρική τροφοδοσία και μετά φτιάξε κύκλωμα με παλμο+9ν 0ν -9ν

geoxst
20-01-17, 19:52
Ακόμα δεν έχω καταλάβει τί θέλεις. Ο θετικός παλμός θα έχει μέγιστη τιμή +9V και ελάχιστη 0; Ο "αρνητικός" παλμός θα έχει μέγιστη τιμή 0V και αρνητική - πόσα V;
η αρνητική τιμή είναι σχεδόν αδιάφορη οσο αφορά τη τάση.

MacGyver
20-01-17, 20:16
Εγώ δεν κατάλαβα ακόμα τι θέλεις και γιατί. Πού θα χρησιμεύσει αυτό;
Δείξε το μυστικό σχέδιο και ζωγράφισε με το χέρι πως ακριβώς φαντάζεσαι αυτό που ζητάς.
Κατά πάσα πιθανότητα είσαι σε λάθος δρόμο.

geoxst
21-01-17, 00:30
Εγώ δεν κατάλαβα ακόμα τι θέλεις και γιατί. Πού θα χρησιμεύσει αυτό; χμ (http://www.darkhorizons.com/next-doctor-who-to-be-young-again/) ........ :001_rolleyes:

Δείξε το μυστικό σχέδιο και ζωγράφισε με το χέρι πως ακριβώς φαντάζεσαι αυτό που ζητάς. ακόμη συζητήσιμο είναι με την παρέα αλλά τα βρήκαμε μπαστούνια με το αρνητικό.
Κατά πάσα πιθανότητα είσαι σε λάθος δρόμο. δε νομίζω ,προσωπική μου άποψη
....
...

nestoras
21-01-17, 00:42
....
...

Είναι εύκολο να ζωγραφίσεις ΜΟΝΟ την έξοδο που θέλεις (θετικά/αρνητικά πλάτη).
Και να μας πεις ακριβώς το εύρος συχνότητας, τι αντίσταση εξόδου θες (ουσιαστικά τι φορτία θα οδηγείς), πόσο ρεύμα χρειαζεσαι κτλ.
Υπάρχουν και απλοί τρόποι να παράγεις αρνητική τάση.

Έχω την αίσθηση ότι δεν είναι μόνο ο Macgyver που δεν κατάλαβε τι ακριβώς θέλεις να παράγεις στην έξοδο της γεννήτριας...

geoxst
21-01-17, 23:51
Είναι εύκολο να ζωγραφίσεις ΜΟΝΟ την έξοδο που θέλεις (θετικά/αρνητικά πλάτη).
Και να μας πεις ακριβώς το εύρος συχνότητας, τι αντίσταση εξόδου θες (ουσιαστικά τι φορτία θα οδηγείς), πόσο ρεύμα χρειαζεσαι κτλ.
Υπάρχουν και απλοί τρόποι να παράγεις αρνητική τάση.

Έχω την αίσθηση ότι δεν είναι μόνο ο Macgyver που δεν κατάλαβε τι ακριβώς θέλεις να παράγεις στην έξοδο της γεννήτριας...

68305
Ζητάμε να έχουμε έξοδο θετικού και αρνητικού παλμού,
ανεξάρτητα ,
απο 900 κύκλους έως 3500 μεταβλητή συχνότητα στα 9 βολτ.
Μπορείς να το σχεδιάσεις με οποιοδήποτε ολοκληρωμένα (τσιπ) εσύ κρίνεις ώστε να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα .

nestoras
22-01-17, 00:17
Ζητάμε να έχουμε έξοδο θετικού και αρνητικού παλμού, ανεξάρτητα ,
απο 900 κύκλους έως 3500 μεταβλητή συχνότητα στα 9 βολτ.
Μπορείς να το σχεδιάσεις με οποιοδήποτε ολοκληρωμένα (τσιπ) εσύ κρίνεις ώστε να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα .

Στέφανε, καταλαβαίνεις ότι αφήνεις ερωτηματικά;
Δεν θέλουμε να μας δείξεις κανένα κύκλωμα, θέλουμε να ζωγραφίσεις σε χαρτί την κυματομορφή εξόδου.

Το ανεξάρτητα το εκλαμβάνω σαν δύο ανεξάρτητες γεννήτριες.
Η μία να παράγει θετικούς παλμούς με duty cycle 50% και πλάτος +9V
και η άλλη γεννήτρια να παράγει αρνητικούς παλμούς με duty cycle 50% και πλάτος -9V.

Θα μπορείς να ρυθμίζεις ανεξάρτητα την κάθε γεννήτρια στις συχνότητες που θες.


Σε προηγούμενο μήνυμα είχες γράψει ότι ήθελες τους παλμούς σε φάση:


Ναι,σε φάση,αλλιώς θα το έκανα με flip-flop (https://www.google.gr/search?q=flip-flop+circuit&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjH1cKj487RAhVDApoKHQGlCOcQsAQINA&biw=1600&bih=789). Υπάρχει έτοιμο ;(σε λογική τιμή)

Τελικά θέλεις κάτι τέτοιο που επισυνάπτω (παλμούς σε φάση) ή θέλεις να ρυθμίζεις ανεξάρτητα τη συχνότητα για τους θετικους και για τους αρνητικούς παλμους;

Δεν σε παίρνουμε από τα μούτρα, απλά φτάσαμε στην 3η σελίδα και είμαι σίγουρος ότι κανείς από τους αναγνώστες δεν κατάλαβε 100% τι ακριβώς θέλεις...

geoxst
22-01-17, 00:39
Στέφανε, καταλαβαίνεις ότι αφήνεις ερωτηματικά;
Δεν θέλουμε να μας δείξεις κανένα κύκλωμα, θέλουμε να ζωγραφίσεις σε χαρτί την κυματομορφή εξόδου.

Το ανεξάρτητα το εκλαμβάνω σαν δύο ανεξάρτητες γεννήτριες.
Η μία να παράγει θετικούς παλμούς με duty cycle 50% και πλάτος +9V
και η άλλη γεννήτρια να παράγει αρνητικούς παλμούς με duty cycle 50% και πλάτος -9V.

Θα μπορείς να ρυθμίζεις ανεξάρτητα την κάθε γεννήτρια στις συχνότητες που θες.


Σε προηγούμενο μήνυμα είχες γράψει ότι ήθελες τους παλμούς σε φάση:


Τελικά θέλεις κάτι τέτοιο που επισυνάπτω (παλμούς σε φάση) ή θέλεις να ρυθμίζεις ανεξάρτητα τη συχνότητα για τους θετικους και για τους αρνητικούς παλμους;

Δεν σε παίρνουμε από τα μούτρα, απλά φτάσαμε στην 3η σελίδα και είμαι σίγουρος ότι κανείς από τους αναγνώστες δεν κατάλαβε 100% τι ακριβώς θέλεις...
Στην ίδια φαση ακριβώς όπως το ανέβασες στη φώτο.
το ανεξάρτητα ενοώ δε θα έχουν την ίδια κατάληξη ,θα πάνε σε διαφορετικά στάδια.Μία ρύθμιση για τους παλμούς.
Ευχαριστώ68307

nestoras
22-01-17, 00:53
Θέλεις κοινή γείωση στους θετικούς και στους αρνητικούς παλμούς;
(Να έχεις υπόψιν σου ότι με κοινή γείωση θα πρέπει οι επόμενες βαθμίδες να είναι έτσι σχεδιασμένες έτσι ώστε να μην προκαλείται πρόβλημα από το βραχυκύκλωμα του "0" μέσω της γεννήτριάς σου).

Το στάδιο (βαθμίδα) που θα δέχεται τους αρνητικούς παλμούς τροφοδοτείται από κάποια αρνητική τροφοδοσία; Θα μπορεί δηλαδή να διαχειριστεί σωστά τους αρνητικούς παλμούς; Ή μάλλον, θα έχει νόημα να δώσεις αρνητικούς παλμούς σε ένα κύκλωμα που δεν έχει αρνητική τροφοδοσία;

MacGyver
22-01-17, 00:56
Δεν νομίζω να θέλει κάτι τέτοιο. Μάλλον ένα inverter θέλει, με το 1/4 του 324.

geoxst
22-01-17, 00:57
Θέλεις κοινή γείωση στους θετικούς και στους αρνητικούς παλμούς;

Οχι .μόνο έξοδο θέλω .
θα έχει νόημα να δώσεις αρνητικούς παλμούς σε ένα κύκλωμα που δεν έχει αρνητική τροφοδοσία; αυτό δεν το κατάλαβα :001_huh:

geoxst
22-01-17, 01:04
(Να έχεις υπόψιν σου ότι με κοινή γείωση θα πρέπει οι επόμενες βαθμίδες να είναι έτσι σχεδιασμένες έτσι ώστε να μην προκαλείται πρόβλημα από το βραχυκύκλωμα του "0" μέσω της γεννήτριάς σου).


εδώ μπορείς να δώσεις τα φώτα σου

nestoras
22-01-17, 01:25
εδώ μπορείς να δώσεις τα φώτα σου

Προσπάθησε να συνδέσεις τις γειώσεις στο κύκλωμα που επισυνάπτω και να βρεις την τάση στα probes.
Ανάλογα με το ποιες γειώσεις είναι συνδεδεμένες μπορεί να αλλάζει η τάση...

nestoras
22-01-17, 01:39
Και κάτι τελευταίο, θα μπορούσες να μας πεις σε τι εφαρμογή θα χρησιμοποιήσεις τους παλμούς σου;
Σίγουρα θα έχουμε μια καλύτερη εικόνα για να σε βοηθήσουμε.

geoxst
22-01-17, 22:10
Και κάτι τελευταίο, θα μπορούσες να μας πεις σε τι εφαρμογή θα χρησιμοποιήσεις τους παλμούς σου;
Σίγουρα θα έχουμε μια καλύτερη εικόνα για να σε βοηθήσουμε.
Καλά τα λες, αλλά δε θέλω τη καζούρα .:001_tt2:

FILMAN
23-01-17, 14:41
Οχι .μόνο έξοδο θέλωΤί εννοεί ο ποιητής; Δηλαδή τάση θα μετράς ανάμεσα στην έξοδο και σε ...τί;

geoxst
28-02-17, 13:49
68826
Το σχηματικό είναι σωστό ;
Η χρήση δεύτερης μπαταρίας είναι απαραίτητη ;


Τί εννοεί ο ποιητής; Δηλαδή τάση θα μετράς ανάμεσα στην έξοδο και σε ...τί
... τις εξόδους θα καταλήγουν σε χειρολαβές ,δοκιμής για το σώμα .

FILMAN
28-02-17, 14:06
Υπάρχει κάποια λογική κάπου; Στην έξοδο υποτίθεται ότι θα έχει παλμούς αλλά έχει και ηλεκτρολυτικό πυκνωτή μεγάλης χωρητικότητας (C4) για ...εξομάλυνση, επίσης το ICL7660 τί δουλειά έχει στην έξοδο, και η δεύτερη μπαταρία τί χρειάζεται (που και έτσι να μπει είναι λάθος) εφόσον υπάρχει και ICL7660;

geoxst
28-02-17, 14:15
Ο'τι δε χρειάζεται το αφερώ .
Το 7660 μας δίνει και παλμό στο αρνητικό.
Η δεύτερη μπαταρία τοποθετήθηκε κατόπιν συμβουλής για το 7660

FILMAN
28-02-17, 14:23
Θα μπει ή δεύτερη μπαταρία ή 7660

Όχι και τα δύο μαζί

Και φυσικά η δεύτερη μπαταρία (αν μπει) ΔΕΝ μπαίνει έτσι όπως την έβαλες

Το 7660 θα το βάλεις (αν το βάλεις) για να σου δώσει αρνητική ΜΟΝΙΜΗ τροφοδοσία (όπως θα συνέβαινε αν είχες δεύτερη μπαταρία), όχι να προσπαθήσεις να το βάλεις να δουλεύει μόνο στη διάρκεια του παλμού!

Έτσι λοιπόν εφόσον θα έχεις συμμετρική τροφοδοσία, θα τροποποιήσεις το κομμάτι γύρω από τους τελεστικούς ώστε ο ένας να σου κάνει αναστροφή οπότε θα πάρεις και τις εξόδους που θέλεις (το κομμάτι στα πινς 8-9-10 του LM324 δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον σκοπό αυτόν)

geoxst
28-02-17, 14:28
68827

Ετσι είναι σωστό ;
το πιν 8 νομίζω βγάζει τριγωνο παλμό στη συγκεκριμένη δίαταξη (νομίζω)

FILMAN
28-02-17, 14:47
το πιν 8 νομίζω βγάζει τριγωνο παλμό στη συγκεκριμένη δίαταξη (νομίζω)Ναι αλλά αυτός παράγεται στο 7

Απλά το κομμάτι 8-9-10 τον ενισχύει

Με κατάλληλη αλλαγή της τάσης στο 13 και / ή του πλάτους του τριγώνου στο 7 - ήτοι τροποποίηση των τιμών των R3, R5 το κομμάτι αυτό μπορεί να παραλειφθεί και να σου μείνει για την αναστροφή της εξόδου

68827

Ετσι είναι σωστό;Είπαμε ΟΧΙ
Το 7660 θα το βάλεις (αν το βάλεις) για να σου δώσει αρνητική ΜΟΝΙΜΗ τροφοδοσία (όπως θα συνέβαινε αν είχες δεύτερη μπαταρία), όχι να προσπαθήσεις να το βάλεις να δουλεύει μόνο στη διάρκεια του παλμού!

TSAKALI
28-02-17, 20:22
Καλά τα λες, αλλά δε θέλω τη καζούρα .:001_tt2:

68837

............χωρις λογια

MacGyver
01-03-17, 09:33
Τελικά μιας και έγινε αναφορά στην ποίηση, τι ακριβώς θέλει να κάνει ο ποιητής;

FILMAN
01-03-17, 10:58
68837

............χωρις λογια
Αυτό το πράγμα βγάζει και -9V;

TSAKALI
01-03-17, 12:13
Ειναι , απο ποια οπτικη το βλεπεις, αν θεωρησουμε τον θετικο πολο ως ΜΗΔΕΝ ?:001_rolleyes:

geoxst
01-03-17, 15:34
68845

Ετσι είναι σωστό ;
Οι τιμές σε R8 και C4 μπήκαν μετά απο ψάξιμο στο google .Δε ξέρω αν είναι σωστές .
Η συχνότητα θα μεταβάλλεται απο 900 hz εως 3500 hz .

geoxst
01-03-17, 15:45
Τελικά μιας και έγινε αναφορά στην ποίηση, τι ακριβώς θέλει να κάνει ο ποιητής;
Κάτι σαν αποπαρασιτοποίηση στο σώμα ,μια και μιλάμε για ποίηση :001_tt2:

MacGyver
01-03-17, 16:34
Φίλιππε, διαβάζοντας τον τίτλο του θέματος, και απο το σχεδιαστικό αλλαλούμ πιστεύεις ότι ξέρει τι θέλει και τι κάνει;
Με το που βγήκαν τα σχεδιαστικά προγράμματα και τα simulator, οι 'σχεδιαστές' ξεπέρασαν σε αριθμό και τους 'προγραμματιστές'.

geoxst
01-03-17, 17:20
Φίλιππε, διαβάζοντας τον τίτλο του θέματος, και απο το σχεδιαστικό αλλαλούμ πιστεύεις ότι ξέρει τι θέλει και τι κάνει;

Το τι θέλω να κάνω το ξέρω πολύ καλά .το είδα έτοιμο κοντά στα 460 ε.Το πως να το κάνω ,το παλεύω και προσπαθώ με βοήθεια να το τελειώσω.


Με το που βγήκαν τα σχεδιαστικά προγράμματα και τα simulator, οι 'σχεδιαστές' ξεπέρασαν σε αριθμό και τους 'προγραμματιστές'.
Φιλοσόφησε λίγο τι έγραψες, ως προς τι δική σου θέση και ο'τι χρησιμοποιείς σε κάποιο χόμπι σου .Ποιόν έθιξα ;

MacGyver
01-03-17, 17:40
Βρε Στέφανε, την επιστήμη (άντε το χόμπι) θίγεις. Αυτά που κάνεις είναι άσχετα μεταξύ τους και ούτε περιγράφεις σωστά τι θες να κάνεις.
Βίδωσες έναν καθρέφτη σε ένα πιστόνι και μία πόρτα και λες ότι σχεδιάζεις αυτοκίνητο.

geoxst
01-03-17, 19:11
Θέλω να φτιάξω μια γενητριούλα παλμών από 900 εως 3500 hz , ρυθμιζόμενο ,να έχει όμως και στο αρνητικό και στο θετικό παλμό.Η κατανάλωση είναι κάτι μιλι βατ ,ελάχιστη, αλλά θέλω να έχει στην έξοδο τουλάχιστο 9 βολτ .Υπάρχει κάποιο σχέδιο να μου προτείνετε ;
ευχαριστώ
Αυτό γίνετε ;


Βρε Στέφανε, την επιστήμη (άντε το χόμπι) θίγεις. Αυτά που κάνεις είναι άσχετα μεταξύ τους και ούτε περιγράφεις σωστά τι θες να κάνεις.
Βίδωσες έναν καθρέφτη σε ένα πιστόνι και μία πόρτα και λες ότι σχεδιάζεις αυτοκίνητο.
Μπορείς να βοηθήσεις για να μη λέω αρλούμπες στο σχεδιαστικό ; Δεν είπα οτι ξέρω ,αλλά το παλεύω για να γλιτώσω αν γίνετε τα $.Δεκτή όποια παρατήρηση-διόρθωση.
Ευχαριστώ.

FILMAN
02-03-17, 10:27
Ειναι , απο ποια οπτικη το βλεπεις, αν θεωρησουμε τον θετικο πολο ως ΜΗΔΕΝ ?:001_rolleyes:
Τότε θα βγάζει μόνο -9V και όχι +9V
Ο φίλος θέλει μια έξοδο 0/9V και ταυτόχρονα άλλη μία 0/-9V (#24, #25)

Φίλιππε, διαβάζοντας τον τίτλο του θέματος, και απο το σχεδιαστικό αλλαλούμ πιστεύεις ότι ξέρει τι θέλει και τι κάνει;Να σου πω την αλήθεια, όχι...

68845

Ετσι είναι σωστό ;
Οι τιμές σε R8 και C4 μπήκαν μετά απο ψάξιμο στο google .Δε ξέρω αν είναι σωστές .
Η συχνότητα θα μεταβάλλεται απο 900 hz εως 3500 hz .
Πάλι τα ίδια. Πάλι πας να χρησιμοποιήσεις την έξοδο θετικού παλμού ως τροφοδοσία για ένα κύκλωμα αρνητικού παλμού. Πάλι έβαλες εξομάλυνση στην έξοδο των παλμών (C6). Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι θα δούλευε αυτό το πράγμα, με τη λογική αυτή θα έπαιρνες ριπές παλμών του δεύτερου ταλαντωτή με το 40106 κάθε φορά που σου έδινε παλμό ο ταλαντωτής με το LM324, δηλαδή απολύτως καμία σχέση με αυτά που (λες ότι) θέλεις. Αυτά που σου είπα γιατί δεν τα έκανες;

geoxst
13-03-17, 23:11
Τελικά έκανα αυτό:
69004
Δουλεύει στη συχνότητα που θέλω με τετράγωνο παλμό στην έξοδο CN1 και +8,2 βολτ .
Στο CN2 μου δείχνει το πολύμετρο 7,6 βολτ.Το μικρό παλμογράφο που έχω δε δείχνει για -7,6.69005
Είναι σωστές οι τιμές ,είναι όντως αρνητική τάση ή είναι λάθος ;



ΥΓ.Δεν κατάλαβα όπως το είπες Φίλιππε ,και το μόνο που κατάφερα να κάψω δύο τελεστικά.

TSAKALI
14-03-17, 13:36
[QUOTE=geoxst;801730]Το τι θέλω να κάνω το ξέρω πολύ καλά .το είδα έτοιμο κοντά στα 460 ε.Το πως να το κάνω ,το παλεύω και προσπαθώ με βοήθεια να το τελειώσω.

Αυτο που θελεις να κανεις , το ετοιμο, ανεβασε φωτο για να καταλαβουμε. μετι το μετρησες και ειδες τι βγαζει?
Αυτο που ανεβασα εγω ειναι κατι αντιστοιχο (υπερκοστολογημενο)

geoxst
14-03-17, 14:37
[QUOTE=geoxst;801730]Το τι θέλω να κάνω το ξέρω πολύ καλά .το είδα έτοιμο κοντά στα 460 ε.Το πως να το κάνω ,το παλεύω και προσπαθώ με βοήθεια να το τελειώσω.

Αυτο που θελεις να κανεις , το ετοιμο, ανεβασε φωτο για να καταλαβουμε. μετι το μετρησες και ειδες τι βγαζει?
Αυτο που ανεβασα εγω ειναι κατι αντιστοιχο (υπερκοστολογημενο)
Με πολύμετρο UNIT 50E και Mastech MS8216 και με το μίνι παλμογράφο . Σε διάτρητη το έκανα .Οταν συνδέω τη δεύτερη μπαταρία τότε το σήμα παραμορφώνεται.
Αυτό που ανέβασες από που θα πάρει παλμό(ποιό πιν) χωρίς να τον παραμορφώσει ;
ευχαριστώ

FILMAN
14-03-17, 15:08
Βρε Στέφανε από πού κι ως πού έβαλες πυκνωτή σε σειρά με τη Β2, έχεις αφήσει χωρίς τροφοδοσία το 741 και περιμένεις να πάρεις στην έξοδο αρνητικές τιμές χωρίς να έχεις κάνει μετατόπιση συνεχούς στο σήμα, επίσης εσύ δεν έλεγες ότι θες δύο εξόδους; Τώρα πώς έγιναν μία; Μ' αυτά που σου είπα έκαψες 2 IC γιατί δεν σχεδίασες πρώτα το κύκλωμα με τις αλλαγές που σου είπα και να το δείξεις εδώ για να σου πούμε τί έχεις κάνει λάθος;

geoxst
14-03-17, 23:16
Βρε Στέφανε από πού κι ως πού έβαλες πυκνωτή σε σειρά με τη Β2, έχεις αφήσει χωρίς τροφοδοσία το 741 και περιμένεις να πάρεις στην έξοδο αρνητικές τιμές χωρίς να έχεις κάνει μετατόπιση συνεχούς στο σήμα, επίσης εσύ δεν έλεγες ότι θες δύο εξόδους; Τώρα πώς έγιναν μία;
Ετσι είναι σωστό (δυστυχώς το είδα στην πράξη ότι είναι μια έξοδο )69016





Μ' αυτά που σου είπα έκαψες 2 IC γιατί δεν σχεδίασες πρώτα το κύκλωμα με τις αλλαγές που σου είπα και να το δείξεις εδώ για να σου πούμε τί έχεις κάνει λάθος;
69017
αυτό έλεγες ;

FILMAN
16-03-17, 11:48
Ετσι είναι σωστό (δυστυχώς το είδα στην πράξη ότι είναι μια έξοδο )69016
Όχι, και όσο συνεχίζεις να βάζεις εξαρτήματα συνδεδεμένα με άσχετο τρόπο δεν θα γίνει σωστό ποτέ, π.χ. ο C6 τί ρόλο βαράει αφού τον έχεις βραχυκυκλώσει, η Β1 έχει τους C1, C2 για απόζευξη αλλά και τους C4, C5 επίσης ενώ η Β2 δεν έχει κανέναν, η R12 απλά δεν κάνει τίποτα εκεί, επίσης δεν καταλαβαίνω με τίποτα τί έχεις πάει να κάνεις εκεί με τα C7, D1, R11...

69017
αυτό έλεγες ;Φυσικά και ΟΧΙ, πού σου είπα να βάλεις charge pump στην έξοδο του κυκλώματος; Πού το βρήκες πάλι αυτό; Δεν είδες ότι βγάζει στην έξοδο συνεχές και όχι παλμούς; :confused1:

geoxst
16-03-17, 23:33
Όχι, και όσο συνεχίζεις να βάζεις εξαρτήματα συνδεδεμένα με άσχετο τρόπο δεν θα γίνει σωστό ποτέ, π.χ. ο C6 τί ρόλο βαράει αφού τον έχεις βραχυκυκλώσει, η Β1 έχει τους C1, C2 για απόζευξη αλλά και τους C4, C5 επίσης ενώ η Β2 δεν έχει κανέναν, η R12 απλά δεν κάνει τίποτα εκεί, επίσης δεν καταλαβαίνω με τίποτα τί έχεις πάει να κάνεις εκεί με τα C7, D1, R11...

1 Ο C6 συνδέθηκε με το θετικό της Β2.
2 Η R12 για προστασία του IC1 ;
3 Η C7 -D1-R11 για τη παραμόρφωση του σήματος.



Έτσι λοιπόν εφόσον θα έχεις συμμετρική τροφοδοσία, θα τροποποιήσεις το κομμάτι γύρω από τους τελεστικούς ώστε ο ένας να σου κάνει αναστροφή οπότε θα πάρεις και τις εξόδους που θέλεις (το κομμάτι στα πινς 8-9-10 του LM324 δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον σκοπό αυτόν)
Μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις σκαρίφημα , ή έστω ένα link που να δείχνει το πως.
ευχαριστώ

FILMAN
17-03-17, 13:55
1 Ο C6 συνδέθηκε με το θετικό της Β2.
Ο C6 είναι βραχυκυκλωμένος μέσω της γραμμής που είναι ακριβώς δίπλα του, στα αριστερά του.

2 Η R12 για προστασία του IC1;
Προστασία από τί; Από το μικρό ρεύμα βάσης των Q3, Q4;

3 Η C7 -D1-R11 για τη παραμόρφωση του σήματος.
Τί είδους παραμόρφωση, και γιατί παραμόρφωση;

Μπορείς σε παρακαλώ να κάνεις σκαρίφημα , ή έστω ένα link που να δείχνει το πως.
Για να υπάρχει λινκ πρέπει να προϋπάρχει το κύκλωμα που θες. Αλλά επειδή τα κυκλώματα σχεδιάζονται από κάποιους, δεν υπάρχει πάντα έτοιμο αυτό που χρειάζεται κανείς.

Επειδή βλέπω ότι παιδεύεσαι και μπερδεύεσαι εύκολα, σου έφτιαξα ένα όσο μπόρεσα πιο απλό. Είναι αυτό στο συνημμένο. Πρόσεχε μην βάλεις τις μπαταρίες ανάποδα γιατί δεν του έχω βάλει προστασία από ανάποδη πολικότητα και για να είναι πιο απλό, αλλά και για να σου δίνει 9V (και όχι 8V) στις εξόδους. Τα εξαρτήματα χρονισμού τα έχω υπολογίσει μεν για 900Hz ... 3.5kHz αλλά η πραγματική συχνότητα που θα πάρεις εξαρτάται από τις ανοχές τους όπως επίσης από τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά υστέρησης του 40106 που τελικά θα βάλεις. Αν κάτι δεν καταλαβαίνεις, ρώτα.

MacGyver
17-03-17, 17:44
- Αν ο C6 αντικατασταθεί με έναν ίδιο στα 25V δεν θα βραχυκυκλώνει.
- Η προστασία χρειάζεται πάντα!
- Συμφωνώ και με την χρήση των C7 -D1-R11, για την καλύτερη παραμόρφωση.

geoxst
18-03-17, 01:00
Ο C6 είναι βραχυκυκλωμένος μέσω της γραμμής που είναι ακριβώς δίπλα του, στα αριστερά του.
.
Ηθελα να πω οτι το διόρθωσα :69063


Προστασία από τί; Από το μικρό ρεύμα βάσης των Q3, Q4;

Καίγεσαι απ το γάλα φυσάς και το γιαούρτι (απο προηγούμενα στραπάτσα ).


Τί είδους παραμόρφωση, και γιατί παραμόρφωση;

Για την παραμόρφωση της κυματομορφής σε αρνητική τάση (όλα τ'άχει η μαριορή ........... οι αιχμές μας μάραναν).


αλλά και για να σου δίνει 9V (και όχι 8V) στις εξόδους.
Απο 0,21εως 7,1 στο CN1 και 0,12 εως -7,2 στο CN2 με καινούριες μπαταρίες 9v.

Αν κάτι δεν καταλαβαίνεις, ρώτα.ευχαριστώ

geoxst
17-06-17, 13:00
70062
70063
Με συχνότητα απο 600 hz εως 4150 hz
70064
ευχαριστώ όλους που με βοήθησαν.