PDA

Επιστροφή στο Forum : γραμμή χωνευτού σποτ



zoran
21-01-17, 20:04
Το καλώδιο της παροχής ρεύματος για τα φώτα μου έχει 3 καλώδια, το ντουί όμως του χωνευτού σποτ που θέλω να το συνδέσω έχει 2. Τί θα το κάνω το περισευούμενο το οποίο -εάν δεν κάνω λάθος- μάλλον είναι το ουδέτερο;

kontras
21-01-17, 20:24
Το πιθανότερο έχεις 3 καλώδια στα οποία είναι ένας ουδέτερος και 2 φάσεις οι οποίες είναι σε ξεχωριστό διακόπτη για να διαχειρίζεσαι φώτα από πολύφωτο. (πχ μισές λάμπες ο ένας μισές ο άλλος) Αν ναι θα πρέπει να καταργήσεις την μία φάση και όχι τον ουδέτερο. Επίσης επειδή από ότι φαίνεται δεν γνωρίζεις, καλό θα ήταν να μην το συνδέσεις μόνος σου.

KATSO001
21-01-17, 20:31
Και ποιος σου λεει οτι τα τρια καλωδια δεν ειναι : φαση, ουδετερος, γειωση;

antonisc
21-01-17, 20:52
Το καλώδιο της παροχής ρεύματος για τα φώτα μου έχει 3 καλώδια, το ντουί όμως του χωνευτού σποτ που θέλω να το συνδέσω έχει 2. Τί θα το κάνω το περισευούμενο το οποίο -εάν δεν κάνω λάθος- μάλλον είναι το ουδέτερο;

ο ουδετερος δεν ειναι με τιποτα το σιγουρο ειναι η γειωση η επιστροφη απο διακοπτη

KATSO001
21-01-17, 21:09
Το πιθανότερο έχεις 3 καλώδια στα οποία είναι ένας ουδέτερος και 2 φάσεις οι οποίες είναι σε ξεχωριστό διακόπτη για να διαχειρίζεσαι φώτα από πολύφωτο. (πχ μισές λάμπες ο ένας μισές ο άλλος) Αν ναι θα πρέπει να καταργήσεις την μία φάση και όχι τον ουδέτερο. Επίσης επειδή από ότι φαίνεται δεν γνωρίζεις, καλό θα ήταν να μην το συνδέσεις μόνος σου.

Κοινος ουδετερος με δυο φασεις δεν επιτρεπεται . Το σιγουρο ειναι οτι ειναι :φαση, ουδετερος γειωση...

KATSO001
21-01-17, 21:10
ο ουδετερος δεν ειναι με τιποτα το σιγουρο ειναι η γειωση η επιστροφη απο διακοπτη
Και φαση και επιστροφη και ενας ουδετερος δεν παιζει με τιποτα...

zoran
21-01-17, 21:11
Πωω όλα μου φαίνονται κινέζικα!

KATSO001
21-01-17, 21:20
Πωω όλα μου φαίνονται κινέζικα!

Κλεινεις τον γενικο διακοπτη , αφηνεις το κιτρινοπρασινο καλωδιο ελευθερο και συνδεεις τα αλλα δυο. Προσοχη το ρευμα σκοτωνει...

gsmaster
21-01-17, 21:29
Πωω όλα μου φαίνονται κινέζικα!

Κάλεσε επαγγελματία και μην παίζεις με το ρεύμα, σκοτώνει.

zoran
21-01-17, 21:42
Κλεινεις τον γενικο διακοπτη , αφηνεις το κιτρινοπρασινο καλωδιο ελευθερο και συνδεεις τα αλλα δυο. Προσοχη το ρευμα σκοτωνει...Τον γενικό γιατί να τον κλείσω; Δοκιμάζω με ένα κατσαβίδι εάν έχει ρεύμα, εάν έχει πιέζω το μπουτόν να μην περνάει και κάνω τη δουλειά μου. Τί λες;

antonisc
21-01-17, 21:50
Το καλώδιο της παροχής ρεύματος για τα φώτα μου έχει 3 καλώδια, το ντουί όμως του χωνευτού σποτ που θέλω να το συνδέσω έχει 2. Τί θα το κάνω το περισευούμενο το οποίο -εάν δεν κάνω λάθος- μάλλον είναι το ουδέτερο;

αν καταλαβα καλα σε γραμι φωτιστικου που υπαρχει θελει να βαλει καποιο σποτ γι'αυτο λεο για γειωση και επιστροφη αν δεν ειναι ετσι τοτε εχει φαση, ουδετερος, γειωση θα βρεις το σωστο μονο αν μετρησεις με πολυμετρο οποτε
Κάλεσε επαγγελματία και μην παίζεις με το ρεύμα γιατι απο οτι kαταλαβα δεν εχεις και την γνωση του αντικειμενου

apavlidis1997
21-01-17, 21:52
δοκίμασε με ένα οποιοδήποτε κατσαβίδι και αν δεν τιναχτείς, τότε δεν περνάει ρεύμα... Πάρε ένα δοκιμαστικό αλλά με προσοχή στο λαμπάκι του γιατί πολλές φορές φέγγει αχνά!
Τον γενικό γιατί να τον κλείσω; Δοκιμάζω με ένα κατσαβίδι εάν έχει ρεύμα, εάν έχει πιέζω το μπουτόν να μην περνάει και κάνω τη δουλειά μου. Τί λες;

KATSO001
21-01-17, 21:55
Τον γενικό γιατί να τον κλείσω; Δοκιμάζω με ένα κατσαβίδι εάν έχει ρεύμα, εάν έχει πιέζω το μπουτόν να μην περνάει και κάνω τη δουλειά μου. Τί λες;

Ενω σου φαινονται κινεζικα οσα σου λεμε ωστοσο δεν θες και να κλεισεις τον γενικο και εισαι σιγουρος οτι ξερεις να δοκιμασεις με κατσαβιδι; Εγω λεω αστο καλυτερα και φερε καποιον που να ξερει. Το ρευμα σκοτωνει...

antonisc
21-01-17, 22:35
δοκίμασε με ένα οποιοδήποτε κατσαβίδι και αν δεν τιναχτείς, τότε δεν περνάει ρεύμα... Πάρε ένα δοκιμαστικό αλλά με προσοχή στο λαμπάκι του γιατί πολλές φορές φέγγει αχνά!


68304και κανε το σταυρο σου

Fire Doger
21-01-17, 22:42
Τον γενικό γιατί να τον κλείσω; Δοκιμάζω με ένα κατσαβίδι εάν έχει ρεύμα, εάν έχει πιέζω το μπουτόν να μην περνάει και κάνω τη δουλειά μου. Τί λες;
Ρε μάστορα άσ' το να πάει στο διάλο και φώναξε έναν ηλεκτρολόγο. Με την λογική σου βασίζεις την ζωή σου στο ότι το δοκιμαστικό θα δουλεύει και δεν χάλασε την τελευταία φορά που έπεσε...

zoran
21-01-17, 23:00
Ενω σου φαινονται κινεζικα οσα σου λεμε ωστοσο δεν θες και να κλεισεις τον γενικο και εισαι σιγουρος οτι ξερεις να δοκιμασεις με κατσαβιδι;Θεωρείται δύσκολο το να δοκιμάσω με "δοκιμαστικό κατσαβίδι";

vasilisd
21-01-17, 23:03
Τόσο δύσκολο είναι να κλείσεις τον γενικό;:confused1:

zoran
21-01-17, 23:12
Τόσο δύσκολο είναι να κλείσεις τον γενικό;:confused1:Δεν είναι, απλώς δεν βλέπω το λόγο.

KATSO001
21-01-17, 23:13
Θεωρείται δύσκολο το να δοκιμάσω με "δοκιμαστικό κατσαβίδι";
1ο:Οταν αυτα που λεμε σου φαινονται κινεζικα , ναι.
2ο: Ακομα και αν βρεις με το κατσαβιδι μια φαση με ρευμα και κλεισεις και το μπουτον αυτο δεν σημαινει οτι μπορεις να δουλεψεις με 100% ασφαλεια.
3ο: Και μονο το γεγονος οτι δυσανασχετεις σε θεμα που αφορα την ασφαλεια σου δειχνει οτι εχεις αγνοια κινδυνου.

zoran
21-01-17, 23:30
2ο: Ακομα και αν βρεις με το κατσαβιδι μια φαση με ρευμα και κλεισεις και το μπουτον αυτο δεν σημαινει οτι μπορεις να δουλεψεις με 100% ασφαλεια.Το εκτιμώ ότι ενδιαφέρεστε κλπ. αλλά γιατί τα λες αυτά για το 2ο;

Fire Doger
21-01-17, 23:42
Το εκτιμώ ότι ενδιαφέρεστε κλπ. αλλά γιατί τα λες αυτά για το 2ο;
Γιατί μπορεί να πάω εγώ και να το ανοίξω ακόμα και καταλάθος... Και όχι δεν είναι απίθανο, υπάρχουν μέχρι και κλειδαριές για τις ασφάλειες, τους πίνακες, τα δωμάτια που είναι οι πίνακες, μηχανισμοί με πολλές κλειδαριές να βάζει ο κάθε ηλεκτρολόγος την δικιά του κλειδαριά κλπ κλπ για κάποιο λόγο βγήκαν...

lepouras
22-01-17, 00:02
άλλαξα και τον τίτλο γιατί με προκαλούσε να απαντήσω ...... κάπως αλλιώς.

zoran
22-01-17, 12:31
Λοιπόν, δεν μου είπε κάποιος πως να "αποθηκεύσω" τη γείωση (ή τέλος πάντων ότι είναι αυτό το τρίτο καλώδιο!). Να το βάλω σε κλέμα και να την τυλίξω με μονωτική;

antonisfa
22-01-17, 13:23
Λοιπόν, δεν μου είπε κάποιος πως να "αποθηκεύσω" τη γείωση (ή τέλος πάντων ότι είναι αυτό το τρίτο καλώδιο!). Να το βάλω σε κλέμα και να την τυλίξω με μονωτική;

Να την συνδέσεις τη γείωση εκεί που πρέπει.
Βρες κάποιο μεταλλικό σημείο στη βάση του σπότ και σύνδεσέ τη εκεί!

zoran
22-01-17, 13:35
1. Εάν συνδέει κανείς φώτα, βάζει γείωση;
2. Εάν δεν τη συνδέσω τη γείωση και το κάνω όπως λέω μπορεί να υπάρχει πρόβλημα;

antonisfa
22-01-17, 14:27
1. Εάν συνδέει κανείς φώτα, βάζει γείωση;
2. Εάν δεν τη συνδέσω τη γείωση και το κάνω όπως λέω μπορεί να υπάρχει πρόβλημα;
1. Φυσικα
2. Για την ασφαλεια σου το ανεφερα.

zoran
22-01-17, 14:49
Ο δακτύλιος του χωνευτού spot όμως, δεν έχει κάποιο σημείο που να μπορώ να βάζω τη γείωση!

manolisp
22-01-17, 15:09
Καλησπέρα !
Δεν μας ανεφερες τα χρωματα του καλωδιου !
και αυτο που λενε οτι με κλειστο τον διακοπτη μπορει να παθεις κατι ειναι λογικο γιατι μπορει να σου κανει επιστροφη ο ουδετερος και να παθεις ηλεκτροπληξια..

alpha uk
22-01-17, 15:26
Καί στίς δύο ερωτήσεις σου ή απάντηση έχει να κάνει με το τι είδους φωτιστικά είναι αυτά που θα τοποθετηθούν σέ μία εγκατάσταση , υπάρχουν φωτιστικά πού θέλουν γείωση καί φωτιστικά πού δέν θέλουν , κάποιος άσχετος πού δέν ξέρει από ΕΗΕ τό πρώτο πού έχει νά κάνει σέ αυτές τίς περιπτώσεις είναι να διαβάσει τής οδηγίες τού κατασκευαστή εκεί σού λέει αναλυτικά τό πώς γίνεται η σύνδεση τού φωτιστικού και έαν χρειάζεται ή σύνδεση τής γείωσης ή όχι , εάν δέν υπάρχουν οι οδηγίες κατασκευαστή τότε θά πρέπει νά κοιτάξεις τό αυτοκόλλητο ταμπελακι πού υπάρχει στό φωτιστικό , εάν σέ αυτό τό ταμπελακι υπάρχει τό σχήμα (δύο τετράγωνα τό ένα μέσα στό άλλο) αυτό σημαίνει ότι τό ντουι και τά καλώδια είναι διπλομονωμενα καί δέν είναι απαραίτητη ή σύνδεση τής γείωσης , σέ αυτή την περίπτωση ό αγωγός τής γείωσης θά πρέπει νά τερματιστεί μέ μιά κλεμα , σέ περίπτωση πού δέν υπάρχει τό ταμπελακι θά πρέπει νά κοιτάξεις τό ντουι τού φωτιστικού (νά μήν είναι μεταλλικό) μόνο πλαστικό , καί τά καλώδια πού βγαίνουν από τό ντουι νά είναι και αυτά μέ διπλή μόνωση έτσι που σέ περίπτωση κάποιου ατυχήματος τά καλώδια νά μήν έρθουν σε άμεση επαφή με το μεταλλικό μέρος τού φωτιστικού , εάν στή δική σου περίπτωση τό ντουι είναι πλαστικό ή πορσελάνη , και τά καλώδια διπλά μονωμένα τότε δεν είναι απαραίτητη ή σύνδεση τής γείωσης, ελπίζω να έγινα κατανοητός μέ όλα τα παραπάνω, καλό θα είναι πάντως ή σύνδεση νά γίνει μέ τόν γενικό διακόπτη κατεβασμένο ή με την ασφάλεια τού έν λόγω κυκλώματος κατεβασμένη

zoran
22-01-17, 15:47
καί τά καλώδια πού βγαίνουν από τό ντουι νά είναι και αυτά μέ διπλή μόνωσηΣας στέλνω τι έχω κάνει μέχρι στιγμής. Δεν ξέρω τι εννοείς διπλή μόνωση, αυτό πως το καταλαβαίνω, είναι κάτι που φαίνεται στη φωτό; Το τρίτο καλώδιο μην σας μπερδέψει που δεν φαίνεται, υπάρχει απλώς δεν πέτυχα τη λήψη! Η γείωση που φαίνεται (κίτρινο/πράσινο καλώδιο) την έχω βάλει σε κλέμα.

alpha uk
22-01-17, 16:11
Αυτό πως το καταλαβαίνω;
Μα τό λέει ή ίδια ή λέξη *δύο μονώσεις* οι αγωγοί θά πρέπει εκτός τήν δική τους περιφερική μόνωση νά καλύπτονται καί μέ άλλη μία εξωτερική στρώση μόνωσης, στή δική σου περίπτωση εάν οι αγωγοί δέν έχουν διπλομονωση τότε θά πρέπει νά βάλεις εσύ , εκτός αυτού θά πρέπει νά προστατέψεις τούς αγωγούς καί από τήν θερμοκρασία πού εκπέμπει η λυχνία , εάν γιά παράδειγμα οι αγωγοί είναι πολύ κοντά ή έρχονται σε επαφή με την λυχνία τότε θα πρέπει νά προστατευθούν μέ θερμικό ( μακαρόνι)

zoran
22-01-17, 16:22
Νομίζω αυτό που λες, το "μακαρόνι", υπάρχει! Είδες τη φωτογραφία που επισύναψα;

alpha uk
22-01-17, 16:42
Νομίζω αυτό που λες, το "μακαρόνι", υπάρχει! Είδες τη φωτογραφία που επισύναψα;
Συγνώμη τώρα είδα τή φωτογραφία είναι ένα απλό σποτ gu10 γυψοσανίδας, τό θερμικό μακαρόνι θά πρέπει νά προστατεύει όλους τους αγωγούς μέχρι τήν κλεμα , αυτό πού μέ ανησυχεί όμως είναι τό ότι (metal frame) τού ταβανιού είναι πολύ κοντά στο σποτ , θά πρέπει ή απόσταση τής λυχνίας από μέταλλο νά είναι τουλάχιστον 300mm

zoran
22-01-17, 16:57
Συγνώμη τώρα είδα τή φωτογραφία είναι ένα απλό σποτ gu10 γυψοσανίδας, τό θερμικό μακαρόνι θά πρέπει νά προστατεύει όλους τους αγωγούς μέχρι τήν κλεμα , αυτό πού μέ ανησυχεί όμως είναι τό ότι (metal frame) τού ταβανιού είναι πολύ κοντά στο σποτ , θά πρέπει ή απόσταση τής λυχνίας από μέταλλο νά είναι τουλάχιστον 300mmΤι συγνώμη αλίμονο. Ναι όντως κι εμένα το metal frame με έβαλε σε σκέψεις. Mα κι αυτός ο βλάκας ο ηλεκτρολόγος γενικώς μου τα έχει κάνει σκατά, γιαυτό κ αναγκάζομαι και ασχολούμαι !

alpha uk
22-01-17, 17:12
Τι συγνώμη αλίμονο. Ναι όντως κι εμένα το metal frame με έβαλε σε σκέψεις. Mα κι αυτός ο βλάκας ο ηλεκτρολόγος γενικώς μου τα έχει κάνει σκατά, γιαυτό κ αναγκάζομαι και ασχολούμαι !
Κάτι άλλο πού θά πρέπει νά έχεις υπόψη σου είναι ότι τά καλώδια πού τροφοδοτούν τά σποτ θά πρέπει νά είναι μονοκλωνα καί όχι πολυκλωνα ( απαγορεύεται ή τοποθέτηση πολυκλωνων καλωδίων σέ μόνιμη εγκατάσταση)

KATSO001
22-01-17, 17:13
Συνδεσε την γειωση στο metal frame...

zoran
22-01-17, 17:22
Κάτι άλλο πού θά πρέπει νά έχεις υπόψη σου είναι ότι τά καλώδια πού τροφοδοτούν τά σποτ θά πρέπει νά είναι μονοκλωνα καί όχι πολυκλωνα ( απαγορεύεται ή τοποθέτηση πολυκλωνων καλωδίων σέ μόνιμη εγκατάσταση)Μονόκλωνα είναι αυτά που μόνο ένα σύρμα είναι τυλιγμένο στο πλαστικό; Γιατί αυτή η απαγόρευση;

alpha uk
22-01-17, 17:26
Καί κάτι άλλο , όλα αυτά τα καλώδια πού τροφοδοτούν τόν οποιοδήποτε αριθμό σποτ επουδενί λόγω δέν θά πρέπει νά έρχονται σέ επαφή με τό μεταλλικό "frame"πού τοποθετηται ή γυψοσανίδα σέ ταβάνια

zoran
22-01-17, 17:32
επουδενί λόγω δέν θά πρέπει νά έρχονται σέ επαφή με τό μεταλλικό "frame"πού τοποθετηται ή γυψοσανίδα σέ ταβάνιαΦαντάζομαι εννοείς εάν είναι γυμνά, εάν είναι με το λευκό πλαστικό τους περίβλημα φαντάζομαι δεν υπάρχει θέμα, σωστά;

alpha uk
22-01-17, 17:40
Φαντάζομαι εννοείς εάν είναι γυμνά, εάν είναι με το λευκό πλαστικό τους περίβλημα φαντάζομαι δεν υπάρχει θέμα, σωστά;
Όχι εννοώ ότι όπως είναι τά καλώδια μέ τήν εξωτερική μόνωση ,(τώρα εάν αυτό γίνεται στήν πραγματικότητα , αυτό είναι άλλο θέμα)

KATSO001
22-01-17, 17:43
Κάτι άλλο πού θά πρέπει νά έχεις υπόψη σου είναι ότι τά καλώδια πού τροφοδοτούν τά σποτ θά πρέπει νά είναι μονοκλωνα καί όχι πολυκλωνα ( απαγορεύεται ή τοποθέτηση πολυκλωνων καλωδίων σέ μόνιμη εγκατάσταση)
Που την εχεις δει αυτη την απαγορευση;;;

alpha uk
22-01-17, 18:52
Που την εχεις δει αυτη την απαγορευση;;;

Καλώδια κατηγορίας 1 καί 2 γιά ΕΗΕ κατηγορίας 2 μόνο αυτά πού έχουν 5 η 6 συρματακια (γιά φωτισμό η πρίζες)

KATSO001
22-01-17, 20:00
Καλώδια κατηγορίας 1 καί 2 γιά ΕΗΕ κατηγορίας 2 μόνο αυτά πού έχουν 5 η 6 συρματακια (γιά φωτισμό η πρίζες)

Ναι, που το λεει αυτο; Γιατι στο ΕΛΟΤ hd 384 δεν εχω δει τιποτα τετοιο...

zoran
22-01-17, 20:37
τό θερμικό μακαρόνι θά πρέπει νά προστατεύει όλους τους αγωγούς μέχρι τήν κλεμαΥπάρχουν τέτοια θερμικά μακαρόνια, τόσο φαρδιά που να χωράει μέσα η κλέμα;


αυτό πού μέ ανησυχεί όμως είναι τό ότι (metal frame) τού ταβανιού είναι πολύ κοντά στο σποτ , θά πρέπει ή απόσταση τής λυχνίας από μέταλλο νά είναι τουλάχιστον 300mmΜάλλον την πάτησα εάν πρέπει να ακολουθήσω αυτό που λες. Ο λόγος είναι γιατί έχω ανοίξει την τρύπα και τελικά gu10 λάμπα δεν θα βάλω. Τι όμως μπορώ να βάλω στην τρύπα αυτή, ίσως εάν υπάρχει κάτι σε σχήμα δίσκου που να έχει πάνω ledάκια και να μπορεί να τοποθετηθεί στο χωνευτό σποτάκι που έχω, αυτό να είναι μια λύση. Υπάρχει όμως κάτι τέτοιο που να μην έχει ύψος, να είναι όσο το δυνατόν πιό κοντό γίνεται;

vasilllis
22-01-17, 21:53
Υπάρχουν τέτοια θερμικά μακαρόνια, τόσο φαρδιά που να χωράει μέσα η κλέμα;

Μάλλον την πάτησα εάν πρέπει να ακολουθήσω αυτό που λες. Ο λόγος είναι γιατί έχω ανοίξει την τρύπα και τελικά gu10 λάμπα δεν θα βάλω. Τι όμως μπορώ να βάλω στην τρύπα αυτή, ίσως εάν υπάρχει κάτι σε σχήμα δίσκου που να έχει πάνω ledάκια και να μπορεί να τοποθετηθεί στο χωνευτό σποτάκι που έχω, αυτό να είναι μια λύση. Υπάρχει όμως κάτι τέτοιο που να μην έχει ύψος, να είναι όσο το δυνατόν πιό κοντό γίνεται;
Υπαρχει
σποτακι led πολυ χαμηλο,με χαμηλη εκπομπη θερμοκρασιας ή κανεις τρυπα διπλα και το περισευμα καπακωνεις αυτην και την στοκαρεις.
Μακαρονια φαρδια υπαρχουν .

zoran
22-01-17, 22:41
Υπαρχει σποτακι led πολυ χαμηλο, με χαμηλη εκπομπη θερμοκρασιας ή κανεις τρυπα διπλα και το περισευμα καπακωνεις αυτην και την στοκαρεις.
Μακαρονια φαρδια υπαρχουν.Πωωωωω καλά μιλάμε ΕΓΡΑΨΕΣ και με τις δύο απαντήσεις, ειδικά με τη δεύτερη!!! Το σποτάκι το χαμηλό led που λες ποιό είναι, μπορείς να στείλεις καμιά φωτό;

zoran
22-01-17, 22:43
αυτό πού μέ ανησυχεί όμως είναι τό ότι (metal frame) τού ταβανιού είναι πολύ κοντά στο σποτ , θά πρέπει ή απόσταση τής λυχνίας από μέταλλο νά είναι τουλάχιστον 300mmΓια ποιό λόγο σε ανησυχεί, για λόγους θερμοκρασίας;

vasilllis
23-01-17, 11:06
http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=404_1680&products_id=7983
Υψος 2 εκατ.αν αφαιρεσεις την γυψοσανιδα εξεχει ελαχιστο.δες ποια τρυπα σου ταιριαζει.

zoran
23-01-17, 17:15
http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=404_1680&products_id=7983
Υψος 2 εκατ.αν αφαιρεσεις την γυψοσανιδα εξεχει ελαχιστο.δες ποια τρυπα σου ταιριαζει.Επειδή τη βάση του spot την έχω, μπορώ να βρώ μόνο το σχετικό ντουί και τη λάμπα;

alpha uk
23-01-17, 19:03
Ναι, που το λεει αυτο; Γιατι στο ΕΛΟΤ hd 384 δεν εχω δει τιποτα τετοιο...
Νίκο τον HD384 τόν έχω διαβάσει μία φορά εδώ καί καιρώ , όχι όλον μερικά κεφάλαια μόνο και μόνο για να τσεκαρω εάν είναι ίδιος με τόν BS7671 _ 2008 - 2014 οπότε δέν ξέρω εάν υπάρχει κάτι , κάποιο κεφάλαιο συγκεκριμένο. Ο HD384 είναι ό Ευρωπαϊκός HD60384 πού καί αυτός είναι κομμάτι του IEC60346 world international standards . Ο BS7671 έχει αναφορά τής συγκεκριμένης ερωτήσεις . Πληροφορίες για την ερώτηση σου θά βρης στόν EN 50525-2-31, γιά καλώδια EN50525-1 καί πάνω , γενικά ότι έχει νά κάνει μέ καλώδια εάν θυμάμαι καλά είναι ό HD516 . Γιά περισσότερες πληροφορίες όμως γιά καλώδια καί καλωδίωση (πού είναι ένα πάρα πολύ μεγάλο θέμα) στά. IEC60384 world international standards.

el greco 1
23-01-17, 19:48
κατςος διαβασε το αρθο 48 http://www.sarrisg.gr/n/index.php?Enimerwsi_gia_to_ELOT_HD_384:apantiseis_ se_erwtiseis

KATSO001
23-01-17, 20:52
κατςος διαβασε το αρθο 48 http://www.sarrisg.gr/n/index.php?Enimerwsi_gia_to_ELOT_HD_384:apantiseis_ se_erwtiseis

Το αρθρο 48 που μου ειπες να διαβασω λεει οτι δεν επιτρεπονται διατομες 0,75mm. Το ερωτημα μου ομως ειναι αλλο. Ποιος κανονισμος απαιτει ΜΟΝΟ ΜΟΝΟΚΛΩΝΑ Καλωδια σε σταθερες εσωτερικες εγκαταστασεις.

alpha uk
23-01-17, 22:37
https://www.google.co.uk/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.helukabel.com/media/publication/de/cor_docs/qt_23/QT_COR-DOCS_X_093-097_Safety_Requirements_in_the_Use_of_Cables_and_I nsulated.pdf&ved=0ahUKEwiQ2I6ujdnRAhXGJMAKHUJjBMAQFggwMAY&usg=AFQjCNHZgeBYFKVEKC0iHdZyUhv9R6xlYA&sig2=BMNOlcxGNg4AleHlwPBTzw Ελπίζω νά διαβάζεις Αγγλικά

KATSO001
24-01-17, 05:20
https://www.google.co.uk/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.helukabel.com/media/publication/de/cor_docs/qt_23/QT_COR-DOCS_X_093-097_Safety_Requirements_in_the_Use_of_Cables_and_I nsulated.pdf&ved=0ahUKEwiQ2I6ujdnRAhXGJMAKHUJjBMAQFggwMAY&usg=AFQjCNHZgeBYFKVEKC0iHdZyUhv9R6xlYA&sig2=BMNOlcxGNg4AleHlwPBTzw Ελπίζω νά διαβάζεις Αγγλικά

Ειναι καποιος κανονισμος αυτος;;; Το ξαναλεω. Το ερωτημα δεν ειναι αν ειναι καλυτερο η προτεινεται να χρησιμοποιουνται μονοκλωνα καλωδια σε σταθερες εγκαταστασεις, πραγμα στο οποιο κανεις δεν διαφωνει αλλα αν υπαρχει καποιος κανονισμος που να ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ την χρησιμοποιηση αλλων τυπου αγωγων (πχ πολυκλωνων) η να σε δεσμευει αποκλειστικα στην χρηση των μονοκλωνων. Και απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω τετοιος κανονισμος στην Ελλαδα δεν υπαρχει...

el greco 1
24-01-17, 07:00
oυτε εγω γνωριζω αν υπαρχει αυτος ο κανονισμος.

lepouras
24-01-17, 09:22
καμιά φορά ξεχνιόμαστε. ο Γιάννης καλά τα λέει αλλά ξέχασε ότι αυτά όλα μαζί ισχύουνε στην Αγγλία που βρίσκετε και ίσως σε πολλά μέρει της Ευρώπης. εδώ φυσικά είναι Ελλάδα και μας πήρε καμιά 40αριά χρόνια να πάμε σε κάποιο σύγχρονο πρότυπο. οπότε ναι δεν θυμάμαι ούτε και εγώ να λέει το HD384 κάπου κάτι για εύκαμπτο. οπότε μην ζητάμε να βάλουμε περισσότερα γιατί θα μπλέξουμε......:lool:

zoran
24-01-17, 10:01
http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=404_1680&products_id=7983Αυτό (http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=404_1680&products_id=7983) μου φαίνεται σαν λύση για το θέμα μου, τί λέτε οι υπόλοιποι, συμφωνείτε με τη λύση που προτείνει ο vasilimertzani;

lepouras
24-01-17, 10:05
από την γυψοσανίδα μέχρι το σίδερο από επάνω(αν είναι ακριβός επάνω από την τρύπα) πόσο χώρο έχεις? μέτρα με ένα μετρό ή χάρακα τα εκατοστά και πες.

zoran
24-01-17, 10:14
από την γυψοσανίδα μέχρι το σίδερο από επάνω(αν είναι ακριβός επάνω από την τρύπα) πόσο χώρο έχεις? μέτρα με ένα μετρό ή χάρακα τα εκατοστά και πες.Μέχρι το σίδερο (μαζί με το πάχος της γυψοσανίδας) είναι 4.5εκ.

lepouras
24-01-17, 10:18
ε τότε βάλε αυτό που σου είπε ο Βασίλης.

alpha uk
24-01-17, 14:01
Ειναι καποιος κανονισμος αυτος;;; Το ξαναλεω. Το ερωτημα δεν ειναι αν ειναι καλυτερο η προτεινεται να χρησιμοποιουνται μονοκλωνα καλωδια σε σταθερες εγκαταστασεις, πραγμα στο οποιο κανεις δεν διαφωνει αλλα αν υπαρχει καποιος κανονισμος που να ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ την χρησιμοποιηση αλλων τυπου αγωγων (πχ πολυκλωνων) η να σε δεσμευει αποκλειστικα στην χρηση των μονοκλωνων. Και απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω τετοιος κανονισμος στην Ελλαδα δεν υπαρχει...

Βρε Νίκο μάλλον δεν έχεις καταλάβει τό εξής , καταρχήν ο HD384 δέν είναι Ελληνικός καί ούτε έχει γραφτεί από Έλληνες, ο HD είναι κομμάτι τού Ευρωπαϊκού CENELEC - HD60384 ο οποίος CENELEC είναι κομμάτι του IEC world international body αυτοί οι κανονισμοί δέν γράφτηκαν μέσα σέ μιά μέρα , έχουν ξεκινήσει από την εποχή πού ό Edison έφτιαξε τήν πρώτη γεννήτρια , οπότε όπως καταλαβαίνεις πρίν τόν HD384 προϋπήρχαν καί άλλοι HD τό ίδιο ακριβώς συμβαίνει και εδώ στήν Αγγλία , ό BS7671 έχει 17 editions και αυτόν τόν χρόνο θά πάμε γιά τήν 18 , λοιπόν είναι αδύνατον να γράψεις όλους τούς κανονισμούς από τήν αρχή μέσα σέ ένα βιβλίο , θά πάρει ένα εκατομμύριο σελίδες , γράφουν τά πλέων απαραίτητα , βασικές αλλαγές , edit, editions , επίσης εδώ στήν Αγγλία δέν έχουμε μόνο τό βιβλίο τών κανονισμών , υπάρχουν καί άλλα βιβλία όπως τό (on site Gide) καί τό (recommendation and good off practice) (recruitment , regulations , for emergency lighting installation) (recruitment , regulations , for Fire Alarms installation) και αυτά είναι τα πλέον βασικά πού θά πρέπει νά έχει κάθε επαγγελματίας ηλεκτρολόγος , υπάρχουν πολλά άλλα ακόμη ,επίσης καί πλέων βασικό είναι τό ότι σέ πάρα πολλά σημεία τού βιβλίου σού γράφει (recruitment) καί (recommendation δηλαδή σού συνιστούμε τό εξής'?????) Αυτή ή σελίδα πού έδωσα πιό πάνω είναι κομμάτι πιό παλαιότερου HD πού έχει δοθεί σέ όλες τής εταιρείες κατασκευής καλωδίων , διότι ή εταιρείες είναι αναγκαία νά σού δίνουν τά χαρακτηριστικά κάθε καλωδίου , αγωγού, καθώς επίσης καί recommendation γιά τό πού χρησιμοποιείται τό κάθε καλώδιο , αγωγός . Ο κανονισμός δέν είναι μονολεκτικος , μέ ναι ή όχι , σού συνιστά γιά λόγους (good off practice) ( μέ βάση τήν αντίσταση , μηχανική αντοχή , θερμική αγωγιμότητα, κτλ )τήν χρήση συγκεκριμένων αγωγών σέ διάφορες εγκαταστάσεις , καί όπως σού είπα καί παραπάνω γιά νά βρείς αυτό πού ζητάς πρέπει νά ψάξεις σέ παλαιότερους HD ή IEC κανονισμούς

KATSO001
24-01-17, 16:18
Βρε Νίκο μάλλον δεν έχεις καταλάβει τό εξής , καταρχήν ο HD384 δέν είναι Ελληνικός καί ούτε έχει γραφτεί από Έλληνες, ο HD είναι κομμάτι τού Ευρωπαϊκού CENELEC - HD60384 ο οποίος CENELEC είναι κομμάτι του IEC world international body αυτοί οι κανονισμοί δέν γράφτηκαν μέσα σέ μιά μέρα , έχουν ξεκινήσει από την εποχή πού ό Edison έφτιαξε τήν πρώτη γεννήτρια , οπότε όπως καταλαβαίνεις πρίν τόν HD384 προϋπήρχαν καί άλλοι HD τό ίδιο ακριβώς συμβαίνει και εδώ στήν Αγγλία , ό BS7671 έχει 17 editions και αυτόν τόν χρόνο θά πάμε γιά τήν 18 , λοιπόν είναι αδύνατον να γράψεις όλους τούς κανονισμούς από τήν αρχή μέσα σέ ένα βιβλίο , θά πάρει ένα εκατομμύριο σελίδες , γράφουν τά πλέων απαραίτητα , βασικές αλλαγές , edit, editions , επίσης εδώ στήν Αγγλία δέν έχουμε μόνο τό βιβλίο τών κανονισμών , υπάρχουν καί άλλα βιβλία όπως τό (on site Gide) καί τό (recommendation and good off practice) (recruitment , regulations , for emergency lighting installation) (recruitment , regulations , for Fire Alarms installation) και αυτά είναι τα πλέον βασικά πού θά πρέπει νά έχει κάθε επαγγελματίας ηλεκτρολόγος , υπάρχουν πολλά άλλα ακόμη ,επίσης καί πλέων βασικό είναι τό ότι σέ πάρα πολλά σημεία τού βιβλίου σού γράφει (recruitment) καί (recommendation δηλαδή σού συνιστούμε τό εξής'?????) Αυτή ή σελίδα πού έδωσα πιό πάνω είναι κομμάτι πιό παλαιότερου HD πού έχει δοθεί σέ όλες τής εταιρείες κατασκευής καλωδίων , διότι ή εταιρείες είναι αναγκαία νά σού δίνουν τά χαρακτηριστικά κάθε καλωδίου , αγωγού, καθώς επίσης καί recommendation γιά τό πού χρησιμοποιείται τό κάθε καλώδιο , αγωγός . Ο κανονισμός δέν είναι μονολεκτικος , μέ ναι ή όχι , σού συνιστά γιά λόγους (good off practice) ( μέ βάση τήν αντίσταση , μηχανική αντοχή , θερμική αγωγιμότητα, κτλ )τήν χρήση συγκεκριμένων αγωγών σέ διάφορες εγκαταστάσεις , καί όπως σού είπα καί παραπάνω γιά νά βρείς αυτό πού ζητάς πρέπει νά ψάξεις σέ παλαιότερους HD ή IEC κανονισμούς

Εδώ πάντως ισχύει ο ελοτ HD 484 και μόνο (και οι υπουργικές αποφάσεις) και όχι όλοι οι προηγούμενοι κανονισμοί σωρευτικά. Εδώ ο κανονισμός δεν είναι ο ένας συνέχεια του άλλου αλλά ο τελευταίος καταργεί τους προηγούμενους. Και αυτό που είπα και εξακολουθώ να λέω είναι ότι η έκφραση που χρησιμοποίησες "απαγορεύεται" είναι λάθος. (Για την Ελλάδα μιλάμε πάντα). Γιατί δεν απαγορεύεται. Ο κανονισμός στην Ελλάδα μιλάει για διατομές, για προδιαγραφές και μονώσεις, ότι πρέπει να εξασφαλίζει ο ηλεκτρολόγος καλές συνδέσεις κοκ, αλλά ΠΟΥΘΕΝΑ ότι πρέπει σώνει ντε και καλά να χρησιμοποιούνται αυστηρώς μονόκλωνα στις σταθερές εγκαταστάσεις. Η σωστή διατύπωση λοιπόν είναι, "προτείνεται", "συνίσταται" κοκ και όχι "απαγορέυεται":001_smile: Να σου το πω και αλλιώς. Αν ο ηλεκτρολόγος στην "υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη" για την έκθεση παράδοσης στην αίτηση ηλεκτροδότησης αναφέρει ότι στην εγκατάσταση τα καλώδια είναι πολύκλωνα θα έχει κανένα πρόβλημα;

zoran
24-01-17, 17:40
Έχει ξεφύγει εντελώς το thread! :biggrin:

alpha uk
24-01-17, 19:23
Scope: EN 50525-2-31 applies to non - sheathed single core cables insulated with thermoplastic (PVC) installation. The cables are of rated voltage U°/U up to and including 450/750 V. The cables are intended for FIXED wiring applications . NOTE 1 Cables rated 450/750 V may be used at 600/1000V when this cable is used in FIXED installation with mechanical protection , within switchgear and control gear - see HD 516 . The maximum conductor operating temperatures for the cables in this standard are 70°C (V types) and 90°C (V2 types). NOTE 2 HD 516 contains extensive guidance on the safe use of cables in this standard. This EN 50525-2-31 should be read in conjunction with EN 50525-1, which specifies general requirements. Organisation:___ European Committee for Electrotechnical Standardisation . Document Number:___ en 50525-2-31 . Published Date:___ 2011-05-01 . Page Count:___ 20 . Available Language:___ EN. Most Recent Revision:__Yes . Current Version:__Yes . Status:__ Active

el greco 1
24-01-17, 22:17
Έχει ξεφύγει εντελώς το thread! γιατι ζοραν εχει ξεφυγη το thead? o κατσος λεει Αν ο ηλεκτρολόγος στην "υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη" για την έκθεση παράδοσης στην αίτηση ηλεκτροδότησης αναφέρει ότι στην εγκατάσταση τα καλώδια είναι πολύκλωνα θα έχει κανένα πρόβλημα; εσυ μεχρι τωρα που εχεις βρει προβλημα?

zoran
25-01-17, 00:42
Έχει ξεφύγει εντελώς το thread! γιατι ζοραν εχει ξεφυγη το thead? o κατσος λεει Αν ο ηλεκτρολόγος στην "υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη" για την έκθεση παράδοσης στην αίτηση ηλεκτροδότησης αναφέρει ότι στην εγκατάσταση τα καλώδια είναι πολύκλωνα θα έχει κανένα πρόβλημα; εσυ μεχρι τωρα που εχεις βρει προβλημα?Έχει ξεφύγει σε σχέση με αυτό το οποίο ξεκίνησε και δεν με ενοχλεί, απλώς σχολίασα. Εσύ βέβαια προφανώς δεν έχεις προσέξει πως ξεκίνησε το thread.

zoran
01-02-17, 10:16
http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=404_1680&products_id=7983Βασίλη αυτή η λύση είναι καλή γιατί είναι μικρό το σποτ αλλά δεν έχει καθόλου φως, max να είναι αντίστοιχο με 10w πυρακτώσεως η φωτεινότητα! Mάλλον δεν τη γλιτώνω, ίσως πρέπει να κάνω και δεύτερη τρύπα! Φτού!

alpha uk
01-02-17, 21:36
http://m.ebay.co.uk/itm/Ultra-Slim-Recessed-LED-Flat-Panel-Ceiling-Spot-Lights-Downlights-Spotlights-NEW-/231995269948?nav=SEARCH. Κοίταξε καί αυτά , τό 6W πρέπει νά είναι εντάξει , όσο γιά τήν ποιότητα τα (mini sun) είναι καλά

mikemtb
09-12-17, 01:10
Τελικά που το έβαλες το τρίτο καλωδιακι? [emoji848]

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

zoran
09-12-17, 01:35
Τελικά που το έβαλες το τρίτο καλωδιακι? [emoji848]

Sent from my SM-J710F using TapatalkΔιάβασε το #30, το βίδωσα στην τρίτη άδεια θέση της κλέμας.