PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΠΟΔΙΟΥ ΣΕ ΕΦΕ ΚΙΘΑΡΑΣ



personaldrummer
22-01-17, 19:06
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΘΕΛΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΟΜΩΣ.ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΕΙΣΟΔΟ ΓΙΑ ΚΑΡΦΙ ΠΟΥ ΑΠ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΡΕΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΞΟΔΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΗ.Η ΠΡΩΤΗ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΑ 7,8,9 ΤΗΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΒΥΣΜΑ ΜΕ ΤΑ g,h,i(ΕΙΝΑΙ ΚΥΚΛΩΜΑ ΓΙΑ ΕΦΕ ΚΙΘΑΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΥΣΜΑ ΕΙΣΟΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΧΕΙ ΘΥΛΗΚΟ ΒΥΣΜΑ ΣΤΕΡΕΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΔΙΑΚΟΠΤΗ?) ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ 10,11 ΤΗΣ ΕΞΟΔΟΥ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΒΥΣΜΑ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ g , h , i ?
ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑ ΕΙΝΑΙ dpdt? ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΤΑ a , b , c , d , e , f ΜΕ ΤΑ 1,2,3,4,5,6 ? ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ 68320

agis68
22-01-17, 19:47
για τα 435 μηνύματα σου δεν δικαιολογήσε να γράφεις με κεφαλαία....είναι σαν να ουρλιάζεις και κανείς δεν σε ακούει. (με καλή πρόθεση τα λέω αυτά).

2...Ο διακόπτης είναι όντως dpdt switch. αν γυρίσεις την εικόνα των επαφών του διακόπττη με τα γράμματα θα καταλάβεις απλά είναι τα γραμματα οπτικοι αντίποδες της εικόνας με τον διακόπτη.
1 το πρώτο σου ερώτημα δεν το πολυξεκαθ΄ρησα ...το βύσμα είναι στερεο (το θυληκό) και όχι μονοφωνικό απλά το "σπάει" στην εικόνα για να καταλάβεις τις συνδέσεις....

το 3 και το 4 στον διακόπτης είναι το a και d αντίστοιχα οπότε το α πάει στο ένα + του βύμστος το άλλο είναι γειωση πχ από το d του διακόπτη.
Αντίστοιχα τα νούμερα στο άλλο μονοφωνικό μέρος του βύσματος. το c είναι το 8 ή το 2 του διακόπτη, κλπ

Πρόσεχε να βάλεις σε σειρά μια αντίσταση 1ΜΩ για ανάδραση

Εκεί που βρήκες το κύκλωμα δεν έχει οδηγίες?

personaldrummer
22-01-17, 20:24
για τα 435 μηνύματα σου δεν δικαιολογήσε να γράφεις με κεφαλαία....είναι σαν να ουρλιάζεις και κανείς δεν σε ακούει. (με καλή πρόθεση τα λέω αυτά).

2...Ο διακόπτης είναι όντως dpdt switch. αν γυρίσεις την εικόνα των επαφών του διακόπττη με τα γράμματα θα καταλάβεις απλά είναι τα γραμματα οπτικοι αντίποδες της εικόνας με τον διακόπτη.
1 το πρώτο σου ερώτημα δεν το πολυξεκαθ΄ρησα ...το βύσμα είναι στερεο (το θυληκό) και όχι μονοφωνικό απλά το "σπάει" στην εικόνα για να καταλάβεις τις συνδέσεις....

το 3 και το 4 στον διακόπτης είναι το a και d αντίστοιχα οπότε το α πάει στο ένα + του βύμστος το άλλο είναι γειωση πχ από το d του διακόπτη.
Αντίστοιχα τα νούμερα στο άλλο μονοφωνικό μέρος του βύσματος. το c είναι το 8 ή το 2 του διακόπτη, κλπ

Πρόσεχε να βάλεις σε σειρά μια αντίσταση 1ΜΩ για ανάδραση

Εκεί που βρήκες το κύκλωμα δεν έχει οδηγίες?

ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΟΔΗΓΙΕΣ.. ΑΝ ΕΙΧΕ ΔΕΝ ΘΑ ΣΠΑΤΑΛΟΥΣΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗN ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ.ΑΝ ΔΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΕΧΩ 3 ΚΥΚΛΟΥΣ...ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΥΣΜΑΤΑ in ΚΑΙ out Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΠΟΔΙΟΥ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗΣΗ.
ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ 9 ΕΙΝΑΙ ΤΟ Η
ΤΟ 7 ΕΙΝΑΙ ΤΟ i
ΚΑΙ ΤΟ 8 ΤΟ g??ΑΝ ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΠΑΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΔΥΟ.
ΠΑΜΕ ΣΤΟΥ ΠΟΔΟΔΙΑΚΟΠΤΗ ΤΩΡΑ ΤΟ Α ΕΙΝΑΙ ΤΟ 3
ΤΟ Β ΤΟ 1
ΚΑΙ ΤΟ C TO 5?ΕΠΙΣΗΣ D EINAI TO 4
E EINAI TO 2
KAI F EINAI TO 6?ΑΝ ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΥΣΜΑ ΕΞΟΔΟΥ ΤΟ 10 ΕΙΝΑΙ ΤΟ G KAI 11 TO H?
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ!!ΑΦΟΥ ΤΟ ΒΥΣΜΑ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΡΕΟ ΒΥΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ?

mikemtb
22-01-17, 23:13
για τα 435 μηνύματα σου δεν δικαιολογήσε να γράφεις με κεφαλαία..

Μάλλον έχει κολλήσει το "Shift"

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

personaldrummer
22-01-17, 23:30
Μάλλον έχει κολλήσει το "Shift"

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

Πω ρε αντι να φανεις λιγο χρησιμος κατσε σχολιαζε τα κεφαλαια.capslock λεγεται οταν στα κανει ολα κεφαλαια.το shift σου κανει κεφαλαια γραμματα μονο αν το πατας καθε φορα..αντε κοροιδεψε τιποτα αλλο αιντε...αυτο σας πειραξε το οτι γραφει το " δεν δικαιολογησε" ετσι και οχι με "αι" στο τελος δεν σας πειραξε ε;;κλασικα...

nestoras
22-01-17, 23:47
Μπορείς πολύ απλά να κουμπώσεις ένα αρσενικό βύσμα πάνω στο θυληκό που θα μπει στην πλακέτα και να βρεις τις επαφές με το πολύμετρο.

Αλλά κατά πάσα πιθανότητα το σωστό είναι:

9 --> Ι
8 --> Η
7 --> G


Για τον διπολικό διακόπτη καλά τα λες.

Το 10 πρέπει να είναι το "Η" και το "11" το "Ι".

Επειδή δεν ειμαι 100% σίγουρος για την απάντηση αν θες περίμενε να επιβεβαιώσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα πρώτα.

agis68
23-01-17, 10:52
Πω ρε αντι να φανεις λιγο χρησιμος κατσε σχολιαζε τα κεφαλαια.capslock λεγεται οταν στα κανει ολα κεφαλαια.το shift σου κανει κεφαλαια γραμματα μονο αν το πατας καθε φορα..αντε κοροιδεψε τιποτα αλλο αιντε...αυτο σας πειραξε το οτι γραφει το " δεν δικαιολογησε" ετσι και οχι με "αι" στο τελος δεν σας πειραξε ε;;κλασικα...


απλά με τα κεφαλαα παραβίαζες βασικό όρο του φόρουμ ρε! Και δεν πρέπει να έχεις παράπονο. αμέσως απαντήσαμε καλοδιάθετα από οτι καταλάβαμε από μια σκατούλα που μας πέταξες ...σωστά να βοηθάμε και το κάνουμε αλλά μην μας την λες.
πάμε τώρα στο θέμα μας:
Νομίζω με ένα πολύμετρο θα μετρήσεις στο βύσμα....το 9 είναι γείωση (σασί) το 8 + και το 7 - από μπαταρία. Η γραμμη 8 είναι το θετικό σου.
Αρα με το πολύμετρο σε θέση μικρής ωμικής αντίστασης (αν δεν έχει θέσει μπάζερ) μετράς . κανονικά αυτό που άμα βάλεις και το αρσενικό επάνω σου δίξει αντίσταση τότε είναι το ένα η γείωση και το άλλο το - αρνητικό (δεν σε ενδιαφέρουν τα γράμματα η αντιστοιχεία οπως στον διακόπτη). Το άλλο που δεν δίνει ωμική αντίσταση με κάποιο από τα υπολοιπα (και με τα δύο ΔΕΝ πρέπει να δίνει) είναι το + θετικό. Eσύ ονόμασε τα όπως θέλεις....

Νομίζω έτσι θα κινηθείς...καλή επιτυχία

FILMAN
23-01-17, 14:53
Το βύσμα έχει άλλα τρία πόδια (6 σύνολο). Βάλε και εκεί γράμματα (γιατί και εκεί θέλει συνδέσεις) να συνεννοηθούμε.

personaldrummer
23-01-17, 19:56
Το βύσμα έχει άλλα τρία πόδια (6 σύνολο). Βάλε και εκεί γράμματα (γιατί και εκεί θέλει συνδέσεις) να συνεννοηθούμε.
Εχω βαλει 1-6 στο βυσμα και a-f για αντισοιχηση!!πχ το 3 παει στο f...το ιδιο εχω βαλει και στο βυσμα..μπορεις να μου αντιστοιχισεις και αυτα;

personaldrummer
23-01-17, 20:03
απλά με τα κεφαλαα παραβίαζες βασικό όρο του φόρουμ ρε! Και δεν πρέπει να έχεις παράπονο. αμέσως απαντήσαμε καλοδιάθετα από οτι καταλάβαμε από μια σκατούλα που μας πέταξες ...σωστά να βοηθάμε και το κάνουμε αλλά μην μας την λες.
πάμε τώρα στο θέμα μας:
Νομίζω με ένα πολύμετρο θα μετρήσεις στο βύσμα....το 9 είναι γείωση (σασί) το 8 + και το 7 - από μπαταρία. Η γραμμη 8 είναι το θετικό σου.
Αρα με το πολύμετρο σε θέση μικρής ωμικής αντίστασης (αν δεν έχει θέσει μπάζερ) μετράς . κανονικά αυτό που άμα βάλεις και το αρσενικό επάνω σου δίξει αντίσταση τότε είναι το ένα η γείωση και το άλλο το - αρνητικό (δεν σε ενδιαφέρουν τα γράμματα η αντιστοιχεία οπως στον διακόπτη). Το άλλο που δεν δίνει ωμική αντίσταση με κάποιο από τα υπολοιπα (και με τα δύο ΔΕΝ πρέπει να δίνει) είναι το + θετικό. Eσύ ονόμασε τα όπως θέλεις....

Νομίζω έτσι θα κινηθείς...καλή επιτυχία
Δεν μου απαντησες καν...σχολιασες για τα κεφαλαια...και στο κατω κατω ρωτησα για κατι και δεν βοηθησες αλλα δουλευες.θα μου κανει ενας ενας χαβαλε μετα για τα κεφαλαια;προφανως υπηρχε λογος και εγραφα ετσι...πρεπει να πω σε εναν εναν τον λογο;μπηκα απ το κινητο μετα αφου ενοχλουσε...δεκτο!και δεν ειναι σκατουλα!ειναι το κυκλωμα και εβαλα εγω αριθμους και γραμματα για να το κανω πιο κατανοητο τι θελω να σας ζητησω.παντως ευχαριστω για την απαντηση σου(δεν το λεω ειρωνικα)

stratos111
24-01-17, 00:22
Να πω και 'γω την δική μου άποψη(και ας μην σε ενδιαφέρει). Κακός που σου απαντήσανε όσοι σου απαντήσανε. Ο τρόπος που μιλάς, είναι σαν να λες στον άλλον,"είσαι υποχρεωμένος να μου απαντήσεις και ας σε ρωτάω εγώ με όποιον τρόπο γουστάρω και ας είναι προσβλητικός". Όχι φίλε μου. Ή ρωτάς κόσμια ή δεν ρωτάς.Όταν ο άλλος σου λέει το σωστό, δεν μπορείς να του την λες και να απαιτείς απάντηση.
Και το δεύτερο, αφού την λες στους άλλους για την ορθογραφία τους, μάθε να γράφεις εσύ Ελληνικά, και μετά μίλα για τους άλλους. Μάθε ότι η Ελληνική γραφή έχει και τόνους που εσύ μάλλον δεν τους έμαθες..

FILMAN
24-01-17, 10:48
Ξαναλέω:

Το βύσμα έχει άλλα τρία πόδια (6 σύνολο). Βάλε και εκεί γράμματα (γιατί και εκεί θέλει συνδέσεις) να συνεννοηθούμε.
όταν λέω "το βύσμα" εννοώ τη φωτογραφία του βύσματος, και όχι το σύμβολό του στο σχεδιάγραμμα.

personaldrummer
24-01-17, 23:25
Να πω και 'γω την δική μου άποψη(και ας μην σε ενδιαφέρει). Κακός που σου απαντήσανε όσοι σου απαντήσανε. Ο τρόπος που μιλάς, είναι σαν να λες στον άλλον,"είσαι υποχρεωμένος να μου απαντήσεις και ας σε ρωτάω εγώ με όποιον τρόπο γουστάρω και ας είναι προσβλητικός". Όχι φίλε μου. Ή ρωτάς κόσμια ή δεν ρωτάς.Όταν ο άλλος σου λέει το σωστό, δεν μπορείς να του την λες και να απαιτείς απάντηση.
Και το δεύτερο, αφού την λες στους άλλους για την ορθογραφία τους, μάθε να γράφεις εσύ Ελληνικά, και μετά μίλα για τους άλλους. Μάθε ότι η Ελληνική γραφή έχει και τόνους που εσύ μάλλον δεν τους έμαθες..
Βλεπω καλα;συνεχιζουμε ακομα το θεμα με τα κεφαλαια;πολυ κακως που ασχολουμαι και γω.δεν ειπα σε κανεναν οτι πρεπει να μου απαντησει με το ζορι.αν ψαχνετε καπου να ξεσπασετε βρειτε κατι αλλο και αλλο μερος.εκανα μια ερωτηση.αποιος το βρηκε ασχημο και κακο που αγραψα με κεφαλαια τι να πω!!γελαω παντως..εχουνε κανει δυο σελιδες και οι απαντησεις ειναι δυο!στα υπολοιπα υπαρχει κακη διαθεση.αν καποιος θιγεται με τα κεφαλαια ας μην μου απανταει.Καλη συνεχεια

personaldrummer
24-01-17, 23:26
Ξαναλέω:

όταν λέω "το βύσμα" εννοώ τη φωτογραφία του βύσματος, και όχι το σύμβολό του στο σχεδιάγραμμα.
Συγνωμη τωρα καταλαβα τι εννοεις...το βυσμα δεν εχει ιδια ποδια;εννοω αυτα που ειναι απεναντι δεν ειναι κοινα;ερα στην ουσια 3 ποδια δεν εχουμε;

FILMAN
25-01-17, 09:51
Συγνωμη τωρα καταλαβα τι εννοεις...το βυσμα δεν εχει ιδια ποδια;εννοω αυτα που ειναι απεναντι δεν ειναι κοινα;ερα στην ουσια 3 ποδια δεν εχουμε;
Καλά κρασιά... Έπιασες καθόλου το βύσμα στο χέρι σου να το περιεργαστείς ή τρως όλη σου την ώρα γράφοντας μηνύματα δυσανασχέτησης στο φόρουμ;

personaldrummer
25-01-17, 10:27
Καλά κρασιά... Έπιασες καθόλου το βύσμα στο χέρι σου να το περιεργαστείς ή τρως όλη σου την ώρα γράφοντας μηνύματα δυσανασχέτησης στο φόρουμ;
Δυσανασχετησα σε καποια απαντηση σου;απανταω σε οποιον μου απανταει απλα.δεν τα αρχσα εγω ολα αυτα..και βλεπω δεν το σταματαει και κανενας. ναι στα χερια μου το χω.με πολυμετρο το ειδα. Μολις μπει το καρφι μεσα τα υπολοιπα 3 ειναι στον αερα.τελος παντων.αφηστε το παιδια αν ειναι να μου την λετε ενας ενας σε καθε ποστ δεν εχει νοημα..σε ευχαριστω παντως για τον χρονο σου...

FILMAN
25-01-17, 10:47
Μολις μπει το καρφι μεσα τα υπολοιπα 3 ειναι στον αερα.
Αααα.
Βάλε γράμματα τώρα.

personaldrummer
25-01-17, 23:56
Αααα.
Βάλε γράμματα τώρα.


68348
εβαλα γραμματα.. νομιζα οτι το g ειναι ιδιο με το j,το h με το k, και το i με το l...οτι η μια σειρα ειναι σαν κλειστες επαφες και η αλλη σειρα οι ανοιχτες...

FILMAN
26-01-17, 11:10
Για το βύσμα εισόδου:
7-k, 8-j, 9-l
Το καρφί που θα βάζεις στο βύσμα αυτό πρέπει να είναι οπωσδήποτε ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΟ παρόλο που το βύσμα είναι στερεοφωνικό.

Το βύσμα εξόδου μπορεί να είναι είτε μονοφωνικό (θα λείπουν τα k, h) είτε στερεοφωνικό, όπου θα βάλεις:
10-j, 11-l.

personaldrummer
26-01-17, 14:30
Για το βύσμα εισόδου:
7-k, 8-j, 9-l
Το καρφί που θα βάζεις στο βύσμα αυτό πρέπει να είναι οπωσδήποτε ΜΟΝΟΦΩΝΙΚΟ παρόλο που το βύσμα είναι στερεοφωνικό.

Το βύσμα εξόδου μπορεί να είναι είτε μονοφωνικό (θα λείπουν τα k, h) είτε στερεοφωνικό, όπου θα βάλεις:
10-j, 11-l.
Σε ευχαριστω πολυ!!αρα λογικα βαζει καρφι μονοφωνικο σε βυσμα στερεο για να κανει κατι σαν γεφυρα ή διακοπτη ας πουμε;τελεια παει αυτο!!σε ευχαριστω!!
σχετικα με τον διακοπτη a=3 b=1 c=5 και d=4 e=2 f=6 σωστα;;

FILMAN
26-01-17, 14:53
Ναι

Υπάρχουν κι άλλοι σωστοί τρόποι σύνδεσης του διακόπτη
π.χ. μπορείς να βάλεις όπως είπες:
a-3, b-1, c-5, d-4, e-2 και f-6 (καλά, το f δεν χρησιμοποιείται)
ή:
a-3, b-1, c-5, d-2 και e-4
ή:
a-4, b-2, c-6, d-1 και e-3
ή:
a-4, b-2, c-6, d-3 και e-1

Και αν θες το ON / OFF του διακόπτη να είναι στις ανάποδες θέσεις, βάζεις:
a-3, b-5, c-1, d-4 και e-6
ή:
a-3, b-5, c-1, d-6 και e-4
ή:
a-4, b-6, c-2, d-5 και e-3
ή:
a-4, b-6, c-2, d-3 και e-5

personaldrummer
26-01-17, 23:50
Ναι

Υπάρχουν κι άλλοι σωστοί τρόποι σύνδεσης του διακόπτη
π.χ. μπορείς να βάλεις όπως είπες:
a-3, b-1, c-5, d-4, e-2 και f-6 (καλά, το f δεν χρησιμοποιείται)
ή:
a-3, b-1, c-5, d-2 και e-4
ή:
a-4, b-2, c-6, d-1 και e-3
ή:
a-4, b-2, c-6, d-3 και e-1

Και αν θες το ON / OFF του διακόπτη να είναι στις ανάποδες θέσεις, βάζεις:
a-3, b-5, c-1, d-4 και e-6
ή:
a-3, b-5, c-1, d-6 και e-4
ή:
a-4, b-6, c-2, d-5 και e-3
ή:
a-4, b-6, c-2, d-3 και e-5
για ακομα μια φορα ευχαριστω για τις απαντησεις σου..εχω κανει και ενα σχεδιο...ελπιζω να ειναι σωστο...ζητω συγνωμη για λαθη και αν ειναι "κακογραμμενο"" η κακοσχεδιασμενο..αλλα νομιζω οτι ειναι σωστο..68366