PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με την TV



Eyripidrakos
24-01-17, 17:42
Καλησπέρα στην κοινότητα. Έχω ενα μικρό πρόβλημα.

Αναβοσβήνει η TV μια φορά όταν ο λέβητας ξεκινά να δουλεύει, πως γίνεται αυτό; το έχω παρατηρήσει ότι μόλις ακουστεί ο θόρυβος του λέβητα που ανάβει η tv ανοιγοκλείνει μια φορά κάτι σαν επανεκκίνηση. Είναι επικίνδυνο αυτο να γίνει καμία ζημιά;


Σημειώνω ότι
Έχω ενα Mustek UPS 1000 (Μέγιστη Ισχύς: 1000 VA / 600W) και επάνω του εχω
- ενα υπολογιστή desktop
- ενα πολύπριζο που έχει 2 εξωτερικούς σκληρούς δίσκους, την 40αρα TV και ενα home theater.

Τι μπορεί να φταίει; με ενα πολύπριζο σταθεροποιητή τάσης λέτε να διορθωθεί;

ggr
24-01-17, 18:49
Το πιο πιθανο ειναι να γινεται μια μικρη βυθιση της τασης του δικτυου οταν ξεκιναει ο λεβητας, στην οποια η τηλεοραση σου εχει μια ευαισθησια ,ειτε λογο κατασκευης της, η λογο καποιου προβληματος που εχει.
Μπορει επισης να φταιει και το UPS (δεν μπορει να σηκωσει ολα αυτα που εχεις βαλει πανω του).
Καταρχην για να απομονωσεις αν εχει θεμα η τηλεοραση, συνδεσε την απευθειας στη μπριζα εκτος ups, και παρατηρησε αν συνεχιζει και παρουσιαζει το ιδιο προβλημα.

lepouras
25-01-17, 16:16
και να ξανά επισημάνω αυτό εδώ...



Το πιο πιθανο ειναι να γινεται μια μικρη βυθιση της τασης του δικτυου οταν ξεκιναει ο λεβητας, στην οποια η τηλεοραση σου εχει μια ευαισθησια ,ειτε λογο κατασκευης της, η λογο καποιου προβληματος που εχει.
Μπορει επισης να φταιει και το UPS (δεν μπορει να σηκωσει ολα αυτα που εχεις βαλει πανω του).
Καταρχην για να απομονωσεις αν εχει θεμα η τηλεοραση, συνδεσε την απευθειας στη μπριζα εκτος ups, και παρατηρησε αν συνεχιζει και παρουσιαζει το ιδιο προβλημα.

pstratos
25-01-17, 21:02
Κάνει όντως επανεκίννηση? Ή χάνει το σήμα μόλις κάνει ο καυστήρας σπινθήρα για την ανάφλεξη?

Eyripidrakos
01-02-17, 17:35
Κάνει όντως επανεκίννηση? Ή χάνει το σήμα μόλις κάνει ο καυστήρας σπινθήρα για την ανάφλεξη?
δεν ξερω απλα σβήνει για ένα δευτερολεπτο, γίνετε μαύρη, γράφει επανω 1080p 60Hz και ανοιγει μετα κανονικα. Σκεφτομαι να παρω ενα πολυπριζο ισοροπιστη τασης μηπως σταματησει γτ φοβαμαι οτι καποια στιγμη θα γινει ζημια

IRF
01-02-17, 18:02
Μέτρησε την κατάσταση της γείωσης σου, μήπως υπερτάσεις που κάνει ο καυστήρας μεταφέρονται στη γείωση της συσκευής σου ειδικά αν είναι ασύνδετη ή έχει υψηλή αντίσταση(η γείωση του σπιτιού κάτω από το ρολόι δεη).

Eyripidrakos
01-02-17, 20:06
Μέτρησε την κατάσταση της γείωσης σου, μήπως υπερτάσεις που κάνει ο καυστήρας μεταφέρονται στη γείωση της συσκευής σου ειδικά αν είναι ασύνδετη ή έχει υψηλή αντίσταση(η γείωση του σπιτιού κάτω από το ρολόι δεη)..
Ειμαι τελειως ασχετος δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρολογικα, με λιγα λογια αυτα που μου ειπες ειναι αδυνατον να τα κανω :) Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σας σε ολους.
-*Σημειωση το μερος ειναι υπνοδωματιο και επειδη ειχε 1 πριζα παλιοτερα φωναξα εναν ηλεκτρολογο και εκανε προεκταση απο την πριζα αυτη και μου δημιουργησε αλλες 2.
ΥΓ Πιστευετε οτι με ενα πολυπριζο ισορροπιστή τασης θα διορθωνοταν το προβλημα αυτο ;

el greco 1
01-02-17, 20:15
o ηλεκτρολογος που εκανε την επεκταση των πριζων τι σου ειπε για το προβλημα που εχεις?

Eyripidrakos
02-02-17, 03:29
o ηλεκτρολογος που εκανε την επεκταση των πριζων τι σου ειπε για το προβλημα που εχεις? Δεν υπηρχε τοτε Τv και γενικα ολο το συστημα στο δωματιο

Eyripidrakos
05-02-17, 20:50
Αποφόρτισα το UPS και μεχρι στιγμης δεν μου το εχει κανει ξανα αυτο το κολπο. Ναι μεν ολα ξεκινανε απο μια πριζα αλλα δεν ειναι πανω στο UPS η Τν.
Σας ευχαριστω ολους οσοι ασχοληθήκατε

Eyripidrakos
07-02-17, 02:08
μπα οχι τελικα ξανα το κανει :/