PDA

Επιστροφή στο Forum : Led ταινία σε φορτηγάκι επαγγελματικό



barbacotsos1347
25-01-17, 11:46
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170125/39392e859589b19a43da1f0450baf7a9.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170125/e17022451bf413a679370a8ff67e70a6.jpg

Τοποθέτησα την παραπάνω ταινία γιατί δεν είχα αρκετό φως κ μόλις κλειδώνω το αυτοκίνητο στο τέλος της δουλειάς παρατήρησα ότι τα ledakia παραμένουν αμυδρά ανάμενα κ θέλω να ρωτήσω αν το φορτηγάκι παραμείνει στο πάρκινγκ μια εβδομάδα θα έχω πρόβλημα με την παταρια?
Ρωτάω γιατί έχω αλλά πέντε φορτηγάκια κ είναι ενοικιάζομενα κ μπορεί να παραμείνουν στο πάρκινγκ αρκετό καιρό ευχαριστώ κ περιμένω αν υπάρχει κ κάποια λύση δεκτή καλημέρα.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170125/03342e0bb1d75d01c61b0f42f06bd532.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170125/75c36590acb5946afeb4635c84c8d529.jpg

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fubar.gr
25-01-17, 12:51
Η κατανάλωση των LED σε αυτή τη φάση είναι της τάξης των nano ή micro Ampere. Συγκριτικά, ο ταχογράφος καταναλώνει κάποιες χιλιάδες φορές παραπάνω ρεύμα απο τα LED. Ακόμα και ο ρυθμός αποφόρτιστης της μπαταρίας όταν δέν έχει κανένα φορτίο πάνω της πρέπει να είναι μεγαλύτερος.

Οπότε όχι, δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

spyart
25-01-17, 13:12
ΔΕΝ πρέπει να μένουν αναμένα. έστω και αμυδρά... κάπου υπάρχει διαρροή

FILMAN
25-01-17, 14:08
Και αν το άναμμα / σβήσιμο ελέγχεται από ηλεκτρονικό κύκλωμα και όχι από επαφή διακόπτη / ρελέ;

Να υποθέσω ότι η ταινία ανάβει μαζί με την πλαφονιέρα, και ότι στην πλαφονιέρα έχει αντικατασταθεί το λαμπάκι πυρακτώσεως κι αυτό με LED (τί ρωτάω τώρα, σίγουρα έτσι είναι).

barbacotsos1347
25-01-17, 14:59
Έχω βγάλει τις λάμπες πυρακτώσεως κ από τα καλώδια πήρα συν κ πλην για την ταινία.
Η μπλαφονιερα είναι νεκρή κ χωρίς λάμπα.
Η ταινία είναι 14.2 watt κ ρωτάω μπορώ να βάλω αντίσταση στο + κ πόσα ΩΜ για να μην ανάβουν καθόλου?
Όπως βάζουμε κ στα ledakia τα στρογγυλά?


Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

FILMAN
25-01-17, 15:16
ρωτάω μπορώ να βάλω αντίσταση στο + κ πόσα ΩΜ για να μην ανάβουν καθόλου?
Όπως βάζουμε κ στα ledakia τα στρογγυλά?
Τί εννοείς, σε σειρά;

Η αντίσταση που μπαίνει σε σειρά μπαίνει για να περιορίσει το ρεύμα και όχι για να μην ανάβει το LED όταν θέλουμε να είναι σβηστό

Αν εσύ βάλεις αντίσταση σε σειρά το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι η ταινία να φωτίζει λιγότερο όταν είναι αναμμένη

Η αντίσταση πρέπει να μπει παράλληλα στην ταινία (στα 12V)

Αλλά για να σου πούμε τί αντίσταση θέλει πρέπει να μας πεις πόση τάση έχει η ταινία όταν έπρεπε να είναι σβηστή

Εννοείται βέβαια ότι η αντίσταση αυτή ΔΕΝ θα μειώσει την "κατανάλωση ρεύματος" όταν είναι σβηστή η ταινία...

Nemmesis
25-01-17, 15:39
Λοιπόν... κοίτα τι γίνεται στο δικό μου αμάξι (peugeot 206) όταν κλειδώνω το αμάξι τα led στην πλαφονιερα μένουν τόσο αναμενα όσο τα δικά σου... μετά από 5 λεπτά περίπου σβηνουν εντελώς.. κοίτα λίγο αν κατι τέτοιο συμβαίνει και σε εσένα...

barbacotsos1347
25-01-17, 15:58
Περιμένω δέκα λεπτά κ δεν κάνουν κάτι απλά θέλω να κάτσω να δω τι κάνεις ουν πιο αργά
Nemmesis.

Αν βάλω παράλληλα την αντίσταση θα είναι όλα οκ δηλαδή?Filman


Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kwstas92
25-01-17, 16:13
Αν βάλεις μια αντίσταση παράλληλα θα σταματήσουν να φωτίζουν όταν κλειδώνεις. Η αντίσταση απλά θα καταναλώνει το ρεύμα και δεν θα φέγγουν τα led είναι αισθητικό το θέμα και μόνο.
Περιμένω δέκα λεπτά κ δεν κάνουν κάτι απλά θέλω να κάτσω να δω τι κάνεις ουν πιο αργά
Nemmesis.

Αν βάλω παράλληλα την αντίσταση θα είναι όλα οκ δηλαδή?Filman


Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ioannis_83
25-01-17, 18:22
Αν βάλεις μια αντίσταση παράλληλα θα σταματήσουν να φωτίζουν όταν κλειδώνεις. Η αντίσταση απλά θα καταναλώνει το ρεύμα και δεν θα φέγγουν τα led είναι αισθητικό το θέμα και μόνο.
το ιδιο ρευμα καταναλωνες και με τις πυρακτωσεως,ισως και παραπανω,απλα δε το εβλεπες.ειναι σαν τα canbus που φλασαρει σαν καθυστερημενο σε καθε παλμο check.αρα ειναι ψυχολογικο καθαρα το θεμα,συνηθισε το και αστο ετσι.

DiViDi
25-01-17, 18:32
Και εμενα που εχω βαλει στα ντουλαπια της κουζινας το ιδιο κανει. Στο γραφειο μου που εχω βει δεν το κανει. Δεν νομιζω ομως να ειναι προβλημα. Η τροφοδοσια γινεται απο τροφοδοτικο pack 12v 2A

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nemmesis
25-01-17, 18:35
Και εμενα που εχω βαλει στα ντουλαπια της κουζινας το ιδιο κανει. Στο γραφειο μου που εχω βει δεν το κανει. Δεν νομιζω ομως να ειναι προβλημα. Η τροφοδοσια γινεται απο τροφοδοτικο pack 12v 2A

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μα καλα ποσο κινεζικα ειναι τα πακακια που εχεις?? μηπως τους κοβεις τον ουδετερο αντη για την φαση??

barbacotsos1347
25-01-17, 18:39
Ποια είναι τα πακακια?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DiViDi
25-01-17, 18:39
Απο τα βαθη της κινας χα χα χα.
Δεν εχω πειραξει κατι. Την εξοδο των 12ν την εχω δωσει στην ταινια λεντ

Το αλλο που δεν κραταει τα λεντ αναμμένα πρεπει να ειναι πιο καλος κινεζος. Ειναι απο router της Gennet Oxygen

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

barbacotsos1347
25-01-17, 19:50
Αν βάλεις μια αντίσταση παράλληλα θα σταματήσουν να φωτίζουν όταν κλειδώνεις. Η αντίσταση απλά θα καταναλώνει το ρεύμα και δεν θα φέγγουν τα led είναι αισθητικό το θέμα και μόνο.
Ναι αλλά αν η αντίσταση καταναλωνη το ρεύμα δεν θα έχουμε πρόβλημα με την παταρια του οχήματος?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

navar
25-01-17, 23:27
δεν θα έχουμε πρόβλημα με την παταρια ......



ναι θα αδειάσει και μετά θα θέλει Παταριές (μπατσες στην μητρικη καρδιτσιώτικη γλώσσα του λέπουρα) !!!!

barbacotsos1347
25-01-17, 23:52
Κ τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά αν αδειάζει η παταρια?
Με ποιον τρόπο διορθώνεται?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

el greco 1
26-01-17, 07:25
ισως με ενα 2πλο διακοπτη που να κανεις off το +και το - να λυθει το προβλημα.

barbacotsos1347
26-01-17, 07:53
Φίλε μου δεν γίνεται με διακοπτη γιατί ανάβουν με το που ανοίγει η πόρτα κ όταν ο πελάτης ενοικιάζει το φορτηγάκι για να κάνει την δουλειά του θα του λέω για να έχεις φως θα πρέπει οταν ανοίγεις την πόρτα να ανέβαινεις επάνω κ να ανάβεις το φως?
Δεν γίνεται γιατί ο άλλος δεν έχει χρόνο να κάνει το οτιδήποτε κατάλαβες?
Δοκίμασα κ με Led λάμπα στην υπάρχων μπλαφονιερα αλλά από φως τίποτα δεν είναι αρκετό.
Πρέπει να κάνω κάτι άμεσα κ σήμερα αν γίνεται γιατί το αφεντικό με την εταιρεία μου λέει αν είναι να μην υπάρχει λύση να σβήσουν να τα αφαιρέσω κ θα τα αφήσουμε ως έχει κ αυτό έχει το αποτέλεσμα ότι δεν θα βγάλουμε μεροκάματο χαχαχαχαχα

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

elektronio
26-01-17, 08:06
Βάλε ένα μίνι ρελέ 12V και θα σβήνουν 100%

68355

barbacotsos1347
26-01-17, 08:48
Μπερδεύτηκα λίγο.
Έχει μόνο δύο καλώδια ένα + και ένα - κ απλά έχω συνδέσει εκεί την λεντοταινια άρα στο ρελε θα βάλω το + στο 30 το - στο 86 κ όταν οπλίζει δίνει η 87 επαφή στην λεντοταινια αλλά για να οπλισει θέλει εντολή στην επαφή 85 κ εγώ εκεί έχω μόνο ένα καλώδιο με ρεύμα

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

manolena
26-01-17, 09:16
ναι θα αδειάσει και μετά θα θέλει Παταριές (μπατσες στην μητρικη καρδιτσιώτικη γλώσσα του λέπουρα) !!!!

Προσοχή: όχι παταριές, παταρές λέγεται, κλίνεται κατά το ελές (ελιές).

agis68
26-01-17, 10:59
Προσοχή: όχι παταριές, παταρές λέγεται, κλίνεται κατά το ελές (ελιές).
Τώρα που το λες....εχω μια παταρία που πατάει καλά και με αυτή δίνω παταρές στις ελές.....:001_tt2:

FILMAN
26-01-17, 11:19
Βάλε αντίσταση όχι ρελέ. Και βγάλε από τη σκέψη σου το άδειασμα της μπαταρίας. Δηλαδή πριν βάλεις την ταινία, που είχε την πλαφονιέρα με το λαμπάκι πυρακτώσεως, με σβηστό λαμπάκι σου άδειαζε η μπαταρία;

Ή πολύ απλά βάλε πάλι ένα λαμπάκι πυρακτώσεως στην πλαφονιέρα να ανάβει μαζί με την ταινία, έτσι και καλύτερο φωτισμό θα έχεις, και η ταινία θα είναι εντελώς σβηστή όταν κλείνεις τις πόρτες.

Panoss
26-01-17, 11:28
Μα δεν είπε για την μπαταρία.
Για την παταρια μιλάει ο άνθρωπος http://www.4troxoi.gr/phpBB3/images/smilies/rtfm.gif.

FILMAN
26-01-17, 11:30
Ε, κάνω και 'γω κανα ορθογραφικό πού και πού.

Άλλωστε αν δεις τους τίτλους των θεμάτων στο φόρουμ, στους περισσότερους θα δεις να γράφει "μπαταριά / μπαταριές". Δες το...

Panoss
26-01-17, 11:34
Ναι το 'χω προσέξει. Η φάση θα 'ναι να τους δώσει κανένας πραγματική μπαταριά...:lool:

aktis
26-01-17, 11:37
Καλά , ο πελάτης ξέρει οτι θα νοικιάσει ford transit πχ ( δεν ξερω τι ειναι αυτο που δείχνεις ) και δεν ξερει τι φώτα εχει μέσα το ford ;
Και άμα θέλει πολύ φώς , γιατι δεν του νοικιάζεις και ένα επαναφορτιζόμενο φορητο φωτιστικό , 10 -20 ευρώ έχουν
Και αν γίνει καμμια αστοχια υλικού , ξεκολλήσουν τα led , πεσουν κάτω και παρει φωτια το εμπορευμα του , ποoς θα τον αποζημιώσει ;

FILMAN
26-01-17, 11:41
Ναι το 'χω προσέξει. Η φάση θα 'ναι να τους δώσει κανένας πραγματική μπαταριά...:lool:
Πάλι λάθος θα το γράψουν... Μπαταρία...

1970 βαγγελης
26-01-17, 11:55
Μα δεν είπε για την μπαταρία.
Για την παταρια μιλάει ο άνθρωπος http://www.4troxoi.gr/phpBB3/images/smilies/rtfm.gif.
Απ>οτι βλέπω τσου για μανούρα είστε.

Panoss
26-01-17, 12:24
Σωστά, εξάλλου παταρια, μπαταριά και μπαταρία είναι το ίδιο πράμα.
Οπότε αν σου δώσω μια ολοκαίνουρια - αμεταχείριστη μπαταριά, θα μου πεις (νομίζεις) κι ευχαριστώ.
Σωστά;
βαγγελη;

1970 βαγγελης
26-01-17, 12:42
Σωστά, εξάλλου παταρια, μπαταριά και μπαταρία είναι το ίδιο πράμα.
Οπότε αν σου δώσω μια ολοκαίνουρια - αμεταχείριστη μπαταριά, θα μου πεις (νομίζεις) κι ευχαριστώ.
Σωστά;
βαγγελη;
Σωστά και αν είσαι από Καρδίτσα μεριά όπως είμαι εγώ και ο λεπουρας τα κάννης όλα αχταρμά και βγάζεις το δικό σου συμπέρασμα.Φιλικά πάντα.

barbacotsos1347
26-01-17, 15:15
Λοιπόν όλα οκ παιδιά λύθηκε το πρόβλημα με το που έβαλα τις λάμπες ξανά στην μπλαφονιερα όπως είπε κ ο FILMAN όλα μια χαρά κ έχει κ πιο πολύ φως κ σβήνουν κ οι λεντοταινιες.
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια κ Σορρυ αν σας κούρασα

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

bili
27-01-17, 21:55
Για να ανάψει ή λάμπα χρειάζεται + και - το πλην το έχει μόνιμα, το + διακόπτεται από τον διακόπτη πού είναι στην πόρτα ο οποίος έχει μία μικρή διαρροή.δεν έχεις πρόβλημα.

Στάλθηκε από το D5503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

FILMAN
30-01-17, 11:22
Συνήθως ο διακόπτης της πόρτας δίνει - και όχι +, συμφέρει καλύτερα, γιατί έτσι έχεις μόνο ένα καλώδιο να πηγαίνει στον διακόπτη (το δεύτερο ενώνεται τοπικά στο αμάξωμα), διότι στην πλαφονιέρα δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο αφού εκεί πρέπει να έχεις και μόνιμο + για να μπορείς να την ανάψεις και με κλειστές πόρτες μέσω του αντίστοιχου διακόπτη.