PDA

Επιστροφή στο Forum : Αστεροτρίγωνο - Soft starter



george33
31-01-17, 17:39
Καλησπέρα,ήθελα να ρωτήσω αν ενα σοφτ σταρτερ κάνει την ίδια δουλειά με ένα διακόπτη αστεροτρίγωνου,και ποια η διαφορά...
Τι θα προτιμούσατε για την εκκίνηση ενός κινητήρα; Ενημερωτικά ρωτάω...δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου.

nikosp
31-01-17, 17:53
Το αστεροτρίγωνο όπως το αναφέρεις είναι ένα σύστημα που χρησιμοποιείται στους τριφασικούς κινητήρες για την σωστή εκκίνηση τους
Το soft start όμως είναι ένα σύστημα εκκίνησης ενός κινητήρα ξεκινώντας ουσιαστικά από 0 στροφές μέχρι το μέγιστο των στροφών που μπορεί να αναπτύξει
Πρόκειται για δύο διαφορετικά συστήματα εκκίνησης που προορίζονται για δύο διαφορετικούς τύπους κινητήρων και εφαρμογών

GR_KYROS
31-01-17, 18:04
Συμφωνώντας με τον Νίκο με ίσως μια ένσταση στο ότι [Πρόκειται για δύο διαφορετικά συστήματα εκκίνησης που προορίζονται για δύο διαφορετικούς τύπους κινητήρων]

Η γενική φιλοσοφία είναι η ίδια ομαλή εκκίνηση, αλλά
οι soft starter αυτόματοι εφαρμόζουν και μειωμένη τάση σταδιακά με κυκλώματα ισχύος θυρίστορ

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43858

Fixxxer
31-01-17, 20:10
Καλησπέρα,ήθελα να ρωτήσω αν ενα σοφτ σταρτερ κάνει την ίδια δουλειά με ένα διακόπτη αστεροτρίγωνου,και ποια η διαφορά...
Τι θα προτιμούσατε για την εκκίνηση ενός κινητήρα; Ενημερωτικά ρωτάω...δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου.


Εκτος απο αυτα που αναφερθηκαν υπαρχει και η διαφορα στην εγκατασταση, η ηλεκτρομηχανικη καταπονηση του κινητηρα και η διαφορα ως προς την ροπη εκκινησης οπου μειονεκτουν οι ομαλοι εκκινητες...

Ακομα υπαρχει και η οικονομικη διαφορα κι αν θυμαμαι καλα μεχρι τα 10-12 kW κινητηρα το κοστος του soft starter και του Y/Δ ειναι το ιδιο απο εκει και περα οι ομαλοι εκκινητες αρχιζουν και ξεφευγουν...

Dragonborn
31-01-17, 20:59
Ειδικά στην ροπή εκκίνησης... μειονεκτούν και οι δυο λύσεις. Σε εφαρμογές με ιδιαίτερες απαιτήσεις στην ροπή εκκίνσηης χρησιμοποιοούνται ειδικοί κινητήρες με τύλιγμα στον δρομέα.

nick1974
31-01-17, 21:14
Ολοι σχεδιν οι μεγαλοι κινητηρες που παιζουν αστερα-τριγωνο μπορουν να τροφοδοτηθουν απο soft start inverter, το "καλυτερο" εξαρταται απο την εφαρμογη...
Αν πχ εχεις μεγαλες αντλιες που πρεπει καθε λιγο και λιγακι να ξεκινανε και να σταματανε αυτοματα τοτε φυσικα το καλυτερο ειναι soft start, αν παλι θες για ενα εργατη που σηκωνει αγκυρα καλυτερα αστερα-τριγωνο / inverter .


Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fixxxer
31-01-17, 21:29
Ειδικά στην ροπή εκκίνησης... μειονεκτούν και οι δυο λύσεις. Σε εφαρμογές με ιδιαίτερες απαιτήσεις στην ροπή εκκίνσηης χρησιμοποιοούνται ειδικοί κινητήρες με τύλιγμα στον δρομέα.



Εννοεις τους δακτυλιοφορους κινητηρες

pstratos
31-01-17, 22:56
Στους μικρούς προσωπικά "συνταγογραφώ" inverter. Κοστίζουν πια σχεδόν όσο ένα ΥΔ και κάνουν παπάδες. Σε μεγάλα soft starters ανάλογα με περίπτωση. ΥΔ μου θυμίζουν πολύ 60's :wiink:

diony
31-01-17, 23:14
Πριν χρόνια , επειδή είχαμε σε μηχανή κινητήρα 90 KW σε αστεροτρίγωνο και μας έκανε αρκετή βύθιση στο δίκτυο και είχε αρκετές εκκινήσεις /ώρα , ταυτόχρονα είχαμε και μηχανική καταπόνηση του συστήματος , αναγκάστηκα να το αντικαταστήσω με soft starter
Με ταλαιπώρησε η ρύθμιση του , διότι δεν είχε ευέλικτο μενού με οθόνη κ.λ.π., αλλά κάποια trimmer στην πρόσοψη
Το αποτέλεσμα όμως ήταν άκρως ικανοποιητικό

george33
01-02-17, 07:00
Άρα το συμπέρασμα είναι οτι ανάλογα την εφαρμογή και την οικονομική δυνατότητα επιλέγεις το κατάλληλο σύστημα εκκίνησης.