PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με πανελ



Songoku
01-02-17, 11:38
Καλησπερα μιας και εχω αξιωθεί εδω κ ενα μηνα περίπου να παρω σωστο φορτιστή που να δειχνει ποσα watt βγαζει
το πανελ βλεπω πως ενα απο τα δυο πανελ ενω ειναι 100 watt βγαζει μονο 5 watt. Σημερα εχει ηλιοφάνεια.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170201/d1c69b9a08423390c152395247698465.jpg

Τα χαρακτηριστικά του πανελ μπορειτε να τα δειτε στη φώτο οπως και τα watt που μου παράγει.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170201/df6c67caa187447771e67255d6622697.jpg

Songoku
01-02-17, 11:39
Τι πρεπει να κοιτάξω; τσεκαρα για υγρασία,ραγισματα, και πως ειναι καθαρο το πανελ απο βρωμιες κλπ

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Nemmesis
01-02-17, 11:54
κοίτα.. αν η μπαταρία σου είναι γεμάτη... και δεν έχεις φοτριο τότε τι w να δώσει το πάνελ??? βάλε κανένα φορτίο και κοίτα πάλι τι δίνει το πάνελ..

Songoku
01-02-17, 11:56
Με το αλλο πανελ βγαζει 55 watt.. Δεν ειναι γεμάτη τσεκαρα και με φορτιο... :(

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Songoku
01-02-17, 12:00
Εδω και τα δυο. Αποσυνδεση και σύνδεση ρο καθενα ξεχωριστα στον ιδιο φορτιστη μπαταρια κλπ κ με το ιδιο καλώδιο.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170201/729143f339b5f537921c59b5c13b8043.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170201/af005632400e1a3dee0f58781a80ee60.jpg

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Nemmesis
01-02-17, 12:06
μάλιστα... κοίταξες τα καλώδια που βγαίνουν από το πάνελ στο σημείο σύνδεσης τους με το πάνελ λογικά πρέπει να βγάλεις κάποιο καπάκι για το δεις? αν μπορείς βγάλε καμιά φώτο.. μου έχει τύχει σε πανελακι να μην κάνει επαφή σωστά εκεί.

Songoku
01-02-17, 12:15
Το καπακι απο πισω λες;
Σε 2 στο βγαζω φωτο

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Songoku
01-02-17, 12:19
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170201/c592d96b8cc3361e13b124ba699e9b1d.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170201/626961bd9b87d5e76b347684b5915938.jpg

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

aktis
01-02-17, 13:10
Ετσι εξηγείται οτι δεν φόρτιζε η μπαταρία σου .... συνήθως τα panel εχουν μακροχρόνιες εγγυήσεις ,
κανονικά συννενοήσου με το μαγαζι που το αγόρασες
( μη βάλεις χέρι ... )

Το "ελλατωματικό" βγάζει βέβαια μόνο 14 V που μπορει να ειναι λίγα για τον φορτιστή να τραβήξει παραπάνω ισχύ
ενώ το άλλο βγάζει 17V
Ποιον φορτιστη πήρες ;

Nemmesis
01-02-17, 13:18
η αλήθεια είναι πως με καρφί ζεσταμένο στα κάρβουνα καλύτερες κολλήσεις θα έκανα από αυτές που φαίνονται στις φώτο... μίλα από εκεί που τα πήρες πρώτα πριν κάνεις το οτιδήποτε

Songoku
01-02-17, 13:24
:( το μαγαζι που το πηρα ειναι αυτο που ειχα παρει και την μπαταρία:(

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

vasilllis
01-02-17, 14:17
Και το καλωδιο απο εκει ειναι;τι διατομη;

Songoku
01-02-17, 14:29
Και το καλωδιο απο εκει ειναι;τι διατομη;
Ποιο καλωδιο; ν εννοεις του πανελ ναι.. Του ρευματος οχι απο αλλου 6mm είναι

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Songoku
01-02-17, 16:18
Στην αρχη βγαζει 20 με 21 volt κ μολις το συνδέσω πέφτει... Τους πήρα τηλ ο τεχνικός ακομα ανύπαρκτος μου ειπε να αφησω τηλ και της ειπα πως ειχα αφησει και πριν κατι μηνες για μια μπαταρια.. Πρεπει να παω εκει σημερα αύριο πολυ το αφησα φλου το θεμα αλλα πεσανε εορτές κλπ που όρεξη για τσακωμούς.
Εντωμεταξύ οταν τους καλουσα απο το κινητο που τους ειχα δωσει δρν το σήκωναν το τηλ 2-3 φορες με το που τους πηρα απο αλλου απάντησαν στο δευτερο μπιπ.

Το κακο ειναι πως δεν μου έκοψε απόδειξη για το πανελ για την μπαταρία την έχω.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

kostaspana
04-02-17, 10:32
Ο τρόπος που βλέπεις την ισχύ εξόδου του πάνελ δεν είναι σωστός. Η διαδικασία για την μέτρηση ισχύος εξόδου απαιτεί ειδικό όργανο μέτρησης της καμπύλης I-V που ταυτόχρονα μετρά το irradiation και την θερμοκρασία του πάνελ για να κάνει την αναγωσή σε IST.
Ένας απλός έλεγχος για να δεις αν έχεις πρόβλημα είναι να μετρήσεις την Τάση Ανοιχτού κυκλώματος Voc και το ρεύμα βραχυκύκλωσης Isc με πολύμετρο και αμπερτσιμπίδα. Οι τιμές τους αναφέρονται στα στοιχεία του πάνελ στο ταμπελάκι στο πίσω μέρος. Για την μέτρηση του Voc αποσυνδέεις το πάνελ και μετράσ την τάση. Η τιμή που θα πάρεις (με καλύ ηλιοφάνεια και το πάνελ με κάποια κλίση ως προς το οριζόντιο επίπεδο χωρίς σκιάσεις) θα πρέπει να είναι κοντά στην τιμή του κατασκευαστή. Στην συνέχεια για την μέτρηση Isc βρασυκυκλώνεις τα καλώδια του πάνελ μεταξύ τους (κουμπώνουν κανονικά και δεν υπάρχει κίνδυνος για το πάνελ) και μετράς το ρεύμα βραχυκύκλωσης το οποίο θα πρέπει να είναι ~10% μικρότερο από την τιμή του κατασκευαστή.
Κάνε τις μετρήσεις αυτές και με βάση τα αποτελέσματα μπορεί να καταλάβουμε αν έχουμε ή όχι πρόβλημα στο πάνελ.

aktis
04-02-17, 16:12
Κώστα , καλωςήρθες στο forum
Αυτα που λές ειναι για να μετρήσει την μεγιστη ισχυ , το ρευμα βραχυκυκλώματος , την ταση ανοιχτοκυκλωματος κλπ ... που δεν είναι το πρόβλημα μας προς το παρόν

O Γιώργος συγκρίνει ( απ οτι καταλαβαίνω ) με τις ιδιες συνθήκες 2 σχετικα καινούρια και παρόμοια panel 100W , το καθε ενα μονο του , με τον ίδιο mppt φορτιστή και την ίδια μπαταρία στην ίδια ταράτσα μεσημεριάτικα και βασίζεται στις ενδείξεις της τηλεμετρίας του φορτιστη του .
Βλέπει στην πράξη τι γίνεται δηλαδη ...

Απλώς διαπιστώνει οτι το ενα πανελ βγαζει 35 watt και το άλλο 5 .... τόσο απλά .
Επειδη δεν ειχε απευθυνθει σε επαγγελματία και έκανε την τοποθετηση μόνος του
χωρις οργανα για τηλεμετρία του πήρε ενα χρόνο να καταλάβει οτι το πρωτο πάνελ εχει μειωμένη απόδοση ...
Δεν λέμε να υπερβάλλει ( να λέει ψέματα ο Κινέζος ) ο κατασκευαστης 10 -20 % ,
εδω το "υποπτο" βγάζει το 1/7 της απόδοσης του άλλου ...
Εδω δεν του κόψαν απόδειξη για το πάνελ και συζητάμε τι δικαιώματα έχει σαν καταναλωτής ;
Τα πάνελ ζουν 20 χρόνια , εγω θα το πήγαινα πίσω και θα ζητούσα αντικατάσταση

υ/γ
Mήπως το πρώτο πανελ Γιώργο ήταν μεταχειρισμένο - ελλατωμματικό και γι αυτό δεν σου κόψαν απόδειξη ;

Songoku
04-02-17, 16:47
Παιδιά το ενα πανελ ειναι jws το ειχα αγοράσει πριν αρκετα χρόνια απο ebay. Ειναι στα 100watt. Polycrystal το αλλο το αγορασα απο δω πριν λιγους μηνες 100watt και ειναι τυπου monocrystal.
To jws το εχω κάψει και παίζει μονο το μισό του. Αυτο έγινε σε πειραματισμό μου παλαιότερα απλα δεν ειχα ενδείξεις για το ποσα watt βγάζει.
Το καινούργιο ειναι άθικτο και στο mppt βγαζει μονο 5watt.
Το σύστημα το δουλεύω απο τον Αύγουστο με σχετικές αναβαθμίσεις. Δυο πράγματα μου βγήκαν μαπα το πάνελ (το καινουργιο) και η μπαταρία που εχουν αγοραστεί απο το ιδιο κατάστημα.

Απόδειξη δεν μου έκοψε αφου του ζητησα εγω κατι καλυτερο στη τιμή μου ειπε 15ευρω κατω απο την αρχική τιμη διχως απόδειξη και ο βλακας το δέχτηκα.
Η μπαταρία ειχε πρόβλημα και επιδεινώθηκε. Εχει χαλασμένο το ενα στοιχείο γι αυτο η ταση της ειναι οτι να ναι. Εχω αγοράσει απο τα τέλη του χρονου μια αλλη και δουλεύει άριστα.

Τωρα το θεμα ειναι τι μπορω να ελέγξω μονος μου στο πανελακι που εχει πρόβλημα και βγαζει μονο 5 watt σε περίπτωση που δεν θα μπορέσω να ερθω σε σε συνεννόηση με τον πωλητή..


Sent from my LG-H815 using Tapatalk

kostaspana
04-02-17, 17:41
Φίλε Aktis ευχαριστώ για το καλοσώρισμα από το κρύο Μοναχο.
Οι μετρήσεις που αναφέρω είναι για να βεβαιωθούμαι ότι ο πάνελ έχει πρόβλημα. Μέσω της τηλεμετρίας του ρυθμιστή φόρτησης δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για να μπορέσει ο φίλος Songoku να ζητήσει αντικατάσταση.

kiriakos227
05-02-17, 01:22
μάλιστα... κοίταξες τα καλώδια που βγαίνουν από το πάνελ στο σημείο σύνδεσης τους με το πάνελ λογικά πρέπει να βγάλεις κάποιο καπάκι για το δεις? αν μπορείς βγάλε καμιά φώτο.. μου έχει τύχει σε πανελακι να μην κάνει επαφή σωστά εκεί.

το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα επαφής.
Γιώργο δοκίμασε με άλλο καλώδιο, πάρε ένα εύκαμπτο αν είναι λίγα μέτρα (ας είναι και 1.5 τ.χ. για δοκιμή) και σύνδεσέ το χωρίς ακροδέκτες πρέσας.

Songoku
05-02-17, 11:56
Καλημέρα. Αρχικά να πω ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείχνετε.
Λοιπον συνδεσα απευθείας με ακροδεκτες το φ/β οπως μπορειτε να δειτε και στη φωτο. Το αποτέλεσμα; μια απο τα ιδια. Βγαζει βολτ 21 στην αρχή και μόλις αρχισει να τραβαει αμπερ ρίχνει τα βολτ.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170205/7b4747444e412cd21c603c8d6446db64.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170205/2b00621b663630fefd4809b6eef08edd.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170205/a8ea816f5d89893a05c6e48db73494cb.jpg

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

kiriakos227
06-02-17, 09:04
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σ’ όλους.
Γιώργο να προτείνω μία μέτρηση με αμπερόμετρο DC και μία αντίσταση 10 ohm σε σειρά.
Αποσύνδεσε τα καλώδια που πάνε στον ρυθμιστή φόρτισης και σύνδεσε όταν έχει ηλιοφάνεια το πάνελ με την αντίσταση και το αμπερόμετρο σε σειρά.
Θα πρέπει να δείξει 20 V / 10 ohm = 2 A.
Τα Watt της αντίστασης πρέπει να είναι 2^2 * 10 = 40Watt αλλά επειδή η μέτρηση είναι στιγμιαία (msec) μπορείς να βάλεις μικρότερη αντίσταση π.χ. 2Watt, 10ohm.
Μπορεί να γίνει και χωρίς αμπερόμετρο αφού θα καταλάβεις από τη θερμότητα που θα αναπτυχθεί στην αντίσταση ότι περνάνε σημαντικά αμπέρ.
ΑΝΑΛΟΓ.ΑΜΠΕΡΟΜΕΤΡΟ 0-10A DC A1-10A DC
http://www.cosmodata.gr/product/288102/

kostaspana
06-02-17, 10:40
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
Παιδιά μην ξεχνατε ότι όλες οι τιμές των κατασκευαστών είναι βασισμένες σε STC conditions (Irradiation 1000W/m2, Cell temperature 25oC, AM 1.5). Χωρίς ειδικό όργανο που μετρά I-V curve και κάνεο τις αναγωγές, οι μοναδικές μετρήσεις που μπορούν να σου δώσουν κάποιο στοιχείο για την κατάσταση του πανελ είναι η τάση ανοιχτού κυκλώματος (Voc- Open Circuit Voltage) & του ρεύματος Βραχυκύκλωσης (Isc - Sort Circuit Current).
Φίλε Kiriakos, η προτασή σου για αντίσταση σε σειρά δεν έχει κάποιο νόημα, μιας και τα πανελ μπορούν να σου δώσουν το ρεύμα βραχυκύκλωσης (Isc) χωρίς να καταστραφούν, απλά βραχυκυκλώνοντας τους ακροδέκτες των καλωδίων (είτε απευθείας κούμπωμα των ακροδεκτών και μέτρηση με αμπεροτσιμπίδα, είτε σύνδεση σε σειρά -ως βραχυκυκλωτήρα- το ίδιο το πολύμετρο στη θέση μέτρησης Αμπερ DC

kiriakos227
06-02-17, 11:11
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
Παιδιά μην ξεχνατε ότι όλες οι τιμές των κατασκευαστών είναι βασισμένες σε STC conditions (Irradiation 1000W/m2, Cell temperature 25oC, AM 1.5). Χωρίς ειδικό όργανο που μετρά I-V curve και κάνεο τις αναγωγές, οι μοναδικές μετρήσεις που μπορούν να σου δώσουν κάποιο στοιχείο για την κατάσταση του πανελ είναι η τάση ανοιχτού κυκλώματος (Voc- Open Circuit Voltage) & του ρεύματος Βραχυκύκλωσης (Isc - Sort Circuit Current).
Φίλε Kiriakos, η προτασή σου για αντίσταση σε σειρά δεν έχει κάποιο νόημα, μιας και τα πανελ μπορούν να σου δώσουν το ρεύμα βραχυκύκλωσης (Isc) χωρίς να καταστραφούν, απλά βραχυκυκλώνοντας τους ακροδέκτες των καλωδίων (είτε απευθείας κούμπωμα των ακροδεκτών και μέτρηση με αμπεροτσιμπίδα, είτε σύνδεση σε σειρά -ως βραχυκυκλωτήρα- το ίδιο το πολύμετρο στη θέση μέτρησης Αμπερ DC

Ευχαριστώ Κώστα για τις πληροφορίες.
Η αλήθεια είναι πως δεν θα έβαζα απευθείας ποτέ το αμπερόμετρο λόγω του φόβου της καταστροφής του πάνελ αλλά το δοκίμασα τώρα και μέτρησα 1.5 Α (λόγω συννεφιάς), με Voc=20V που γίνεται μηδέν με το βραχυκύκλωμα.

kostaspana
06-02-17, 11:43
Kiriakos,
Αν μετράς με συννεφιά, οι τιμές που αναφέρεις είναι εντάξει. Το Voc είναι κοντά στο ονομαστικό και το Isc με αυτές τις συνθήκες είναι αναμενόμενο. Σε τι κατάσταση είναι η μπαταρία? Λάβε υπόψη σου ότι αν η μπαταρία είναι φορτισμένη, το ρεύμα γραμμής από το πανελ θα είναι μικρό και ως εκ τούτου και η ισχύς εξόδου αντίστοιχα μικρή.

Songoku
06-02-17, 12:21
Παιδια δεν εχω εργαλεια στα χερια μου γιαυτη τη δουλειά. Ενα πολυμετρο ειχα κ αυτο χαλασε... Περιμενω να μου ερθει αλλο απο κινα τώρα...
Εκανα αρκετές δοκιμες με το πάνελ. Το δοκιμασα μονο του,παράλληλα αλλα κ σε σειρά. Οταν το εχω σε σειρα με το αλλο πάνελ ενω μονο του βγάζει 50watt όταν το βάζω με αυτο που βγαζει 5 watt τότε παίρνω συνολικά 16 watt :/

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

kiriakos227
06-02-17, 13:13
Παιδια δεν εχω εργαλεια στα χερια μου γιαυτη τη δουλειά. Ενα πολυμετρο ειχα κ αυτο χαλασε... Περιμενω να μου ερθει αλλο απο κινα τώρα...
Εκανα αρκετές δοκιμες με το πάνελ. Το δοκιμασα μονο του,παράλληλα αλλα κ σε σειρά. Οταν το εχω σε σειρα με το αλλο πάνελ ενω μονο του βγάζει 50watt όταν το βάζω με αυτο που βγαζει 5 watt τότε παίρνω συνολικά 16 watt :/

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Γιώργο, τα πάνελ συνδέονται παράλληλα και προσέχουμε τις πολικότητες (το + με το + και το - με το -) Αυτό όταν όλα είναι εντάξει.
Πάμε τώρα στη δοκιμή, αυτό που είπα πριν είναι να συνδέσεις το πάνελ με την αντίσταση και το αμπερόμετρο σε σειρά. Και όπως τελικά προέκυψε από τη συζήτηση, μπορείς να αφαιρέσεις την αντίσταση, δηλαδή να συνδέσεις κατευθείαν ένα αμπερόμετρο στους ακροδέκτες του πάνελ το + του αμπερομέτρου με το + του πάνελ, και το - με το - Δηλαδή στη δοκιμή υπάρχουν το πάνελ και το αμπερόμετρο, τίποτα άλλο.

kiriakos227
06-02-17, 14:20
Kiriakos,
Αν μετράς με συννεφιά, οι τιμές που αναφέρεις είναι εντάξει. Το Voc είναι κοντά στο ονομαστικό και το Isc με αυτές τις συνθήκες είναι αναμενόμενο. Σε τι κατάσταση είναι η μπαταρία? Λάβε υπόψη σου ότι αν η μπαταρία είναι φορτισμένη, το ρεύμα γραμμής από το πανελ θα είναι μικρό και ως εκ τούτου και η ισχύς εξόδου αντίστοιχα μικρή.

Τα πάνελ είναι 150 watt με 11Α μέγιστο ρεύμα που εμφανίζεται στο αμπερόμετρο κάποιες λίγες μέρες με ηλιοφάνεια και καθαρή ατμόσφαιρα.
Οι μπαταρίες είναι σε μέτρια κατάσταση και κόβει ο φορτιστής όταν φτάσουν τα 14 V.
Είναι πρόβλημα οι μπαταρίες του εμπορίου και σχεδιάζω στο άμεσο μέλλον να φτιάξω μία με χυτές πλάκες μολύβδου (λέμε τώρα)

Songoku
06-02-17, 14:34
Γιώργο, τα πάνελ συνδέονται παράλληλα και προσέχουμε τις πολικότητες (το + με το + και το - με το -) Αυτό όταν όλα είναι εντάξει.
Πάμε τώρα στη δοκιμή, αυτό που είπα πριν είναι να συνδέσεις το πάνελ με την αντίσταση και το αμπερόμετρο σε σειρά. Και όπως τελικά προέκυψε από τη συζήτηση, μπορείς να αφαιρέσεις την αντίσταση, δηλαδή να συνδέσεις κατευθείαν ένα αμπερόμετρο στους ακροδέκτες του πάνελ το + του αμπερομέτρου με το + του πάνελ, και το - με το - Δηλαδή στη δοκιμή υπάρχουν το πάνελ και το αμπερόμετρο, τίποτα άλλο.
Και τι αποτέλεσμα θα παρω; Ίδια πανελ ειναι με το αλλο watt αμπερ κλπ με ελαχιστες διαφορες. Επρεπε να έδινε οσο το αλλο μου τουλάχιστον μιας και μιλαμε για χαλασμενο παμελ ουσιαστικά και οχι μονο δεν δίνει αυτα που βγαζει το χαλασμενο μου πανελ αλλα δινει 5watt μέγιστο.. Τι να κοιταξω λοιπον; εχει προβλημα. Το θεμα ειναι πως μπορω εγω να το φτιαξω μονος μου.

Εχω αποριες που προκύπτουν
1) Πως θα βεβαιωθώ πως τα πανελακια δεν ειναι απλο πλαστικό μούφα πανελ δηλαδη;
2) η δίοδος τι ρολο βαραει στο πανελακι;
3) αν αγοράσω ηλιακους συλλεκτες απο ebay θα ειναι ευκολο να κανω δουλεια και να το φτιαξω μονος μου; θα συμφερει;

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

kiriakos227
06-02-17, 15:35
Και τι αποτέλεσμα θα παρω; Ίδια πανελ ειναι με το αλλο watt αμπερ κλπ με ελαχιστες διαφορες. Επρεπε να έδινε οσο το αλλο μου τουλάχιστον μιας και μιλαμε για χαλασμενο παμελ ουσιαστικά και οχι μονο δεν δίνει αυτα που βγαζει το χαλασμενο μου πανελ αλλα δινει 5watt μέγιστο.. Τι να κοιταξω λοιπον; εχει προβλημα. Το θεμα ειναι πως μπορω εγω να το φτιαξω μονος μου.

το αποτέλεσμα της δοκιμής θα δείξει αν έχει πρόβλημα το πάνελ γιατί υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να μη συνδέεις κάτι σωστά στην πλευρά του φορτιστή (βγάλε φωτο) με το πάνελ 5watt σε σύνδεση μόνο

Songoku
06-02-17, 15:56
Το + παει στο + του φορτιστή κ το - στο - πλην του φορτιστη αυτο εννοεις;

Μηπως λεω μηπως παιζει να εχουν κανει λαθος στο + και το - του πανελ; θα εβγαζε ομως 5watt αν τα ειχαν βαλει καταλαθος αναποδα οι κινεζοι η θα βραχυκηκλωνε;


Τι θες να σου βγαλω φώτο;τον mppt?
Sent from my LG-H815 using Tapatalk

kiriakos227
06-02-17, 16:22
Το + παει στο + του φορτιστή κ το - στο - πλην του φορτιστη αυτο εννοεις;

Μηπως λεω μηπως παιζει να εχουν κανει λαθος στο + και το - του πανελ; θα εβγαζε ομως 5watt αν τα ειχαν βαλει καταλαθος αναποδα οι κινεζοι η θα βραχυκηκλωνε;


Τι θες να σου βγαλω φώτο;τον mppt?
Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Το + από το πάνελ παει στο + του φορτιστή
κ το - από το πάνελ πάει στο - πλην του φορτιστη.
Δε νομίζω να έγινε τέτοιο σοβαρό λάθος σήμανσης.
Ναι, τους ακροδέκτες του mppt έχοντας συνδέσει μόνο το καινούργιο πάνελ. Από τη στιγμή που το παλιό πάνελ έχασε τα χαρακτηριστικά του γνώμη μου είναι να μην το συνδέεις μαζί με το καινούργιο. Αν χρειάζεται σύνδεσέ το μόνο του.

Songoku
06-02-17, 16:28
Το + από το πάνελ παει στο + του φορτιστή
κ το - από το πάνελ πάει στο - πλην του φορτιστη.
Δε νομίζω να έγινε τέτοιο σοβαρό λάθος σήμανσης.
Ναι, τους ακροδέκτες του mppt έχοντας συνδέσει μόνο το καινούργιο πάνελ. Από τη στιγμή που το παλιό πάνελ έχασε τα χαρακτηριστικά του γνώμη μου είναι να μην το συνδέεις μαζί με το καινούργιο. Αν χρειάζεται σύνδεσέ το μόνο του.
Ετσι ειναι συνδεδεμένα αν τα εβαζα ανάποδα ισως να καιγόταν ο mppt... Τωρα το εχω αποσυνδεσει πλήρως και το εχω στο πατάρι να κάθεται. Ισως τελικα η μονη λύση ειναι να το παω πισω στον τυπο που τα πουλαει αυτα και να μου αποδείξει πως λειτουργεί σωστά παίρνοντας μαζι μου το φορτιστή και τη μπαταρία...Δεν ειμαι και καλος σε αυτα ρε γαμωτο και ξερω οτι θα πιαστουμε στα χέρια αν παω εκει κ δεν το θέλω

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

aktis
07-02-17, 12:48
Δεν υπάρχει λόγος να πλακωθεις με το μαγαζι , την εγγυηση την δινει ο κατασκευαστης .
Αμα ειναι καινουριο το πανελ όπως λες αλλά ελλατωματικό θα σου δώσει το
μαγαζι ενα άλλο και αυτο θα το επιστρεψει στον προμηθευτη του για αντικατάσταση .

Οι δίοδοι που λές ( αν βλεπω καλα ειναι 1Ν4007 ή κατι τέτοιο ) ειναι για προστασία απο αναστροφη τοποθέτηση .
Αμα συνδέσεις μια τάση ανάποδα στην ακρη του πανελ , θα "βραχυκυκλωσει" μεσα απο τις διόδους προσπαθώντας να προστατέψει το πάνελ
Δεν μας εχεις πει τι ακριβώς "πειράματα " έκανες όμως και κατέστρεψες το παλιό jws πανελ που λές .
Μηπως εχεις κανει τιποτα ακόμα στο καινούριο και πχ οι δίοδοι έχουν χαλάσει και "φρενάρουν" την έξοδο του πάνελ ;

Κανονικά , ίδια πάνελ συνδέονται σε σειρά ( string ) μεχρι να φτάσεις την μεγιστη ταση που δέχεται ο μετατροπέας σου . Επειδή ειναι συνδεδεμένα σε σειρά όμως , αν σκιαστει ενα ή εχει καποιο πρόβλημα όπως στην περίπτωση σου , φρενάρει το ρευμα για όλα ( αφού το ρευμα ειναι κοινό , ένα )
Ειναι απόλυτα λογικο δηλαδη το ότι βάζοντας τα σε σειρά , ενα ελλατωματικό και ένα καλό , το καλό φρενάρεται απο το ελλατωματικό .

Songoku
07-02-17, 14:10
Πως μπορω να δω αν ισχύει αν οι δίοδοι εχουν χαλάσει;
Στο παλιο πάνελ ειχα βαλει το ινβερτερ απευθείας και έβγαλα το θετικό πρώτα με αποτελεσμα να γινει βραχυκύκλωμα (μαλλον σπίθα ηταν) και στο πανελ απο τοτε παρατηρώ μια γραμμη κυμματομορφη πανω στο πανελ εχει αλλαξει δηλαδη το χρωμα εκει που περναει η γραμμη.
Ολα αυτα πριν καποια χρονια

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Spark
07-02-17, 14:24
Πως μπορω να δω αν ισχύει αν οι δίοδοι εχουν χαλάσει;


ευκολο, θα μετρησεις την καθε διοδο με πολυμετρο στην θεση που ελεγχει τις διοδους (σχεδον όλα τα πολυμετρα ελεγχουν διόδους με επιλογή).
σε διοδο που ειναι ενταξει θα μετρησεις περιπου 0.5V με το μαυρο ακροδεκτη του πολυμετρου στην μεριά με την γραμμη της διοδου.
οταν βαλεις τους ακροδεκτες αναποδα δηλαδη τον κοκκινο στην μερια της διοδου με την γραμμη πρεπει να γραφει μηδεν.

Songoku
07-02-17, 14:26
Ευχαριστώ θα επανέλθω οταν το τεσταρω μιας κ δεν εχω τωρα καποιο που να παιζει

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Songoku
15-02-17, 10:31
Καλημερα
Προσπάθησα να μετρήσω οπως ειπες κ εσυ εβαλα το πολυμετρο στο 2v νομίζω και μου εδωσε 0.5v σε ολες τις πλευρές. Σεν ξερω αν το εκανα σωστα.
Επίσης προσπαθησα να μετρήσω το φβ να δω τα βολτ του με το πολυμετρο και μολις το συνδέσω δείχνει 19volt και σβήνει με το που τον κανω αυτο ακουω εναν πολυ ψιλό ήχο απο το κουτακι του πανελ σαν τον ηχο που κανει η νυχτερίδα ας πουμε.

Ανεβαζω και δυο φωτο να μου πειτε πως και τι να τσεκαρω γιατι δεν καταλαβα αν το εκανα κ σωστα.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170215/1ab7fcfe0fe1c7f9a7e76e7af08d58f3.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170215/980928de823e8226e1d25088ff9687d4.jpg

Ευχαριστώ.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Songoku
20-02-17, 15:03
Αν εχουν πρόβλημα οι δίοδοι και τους βγαλω θα εχω προβλημα; Στο αλλο το πανελ δεν υπάρχουν δίοδοι.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Songoku
20-02-17, 17:32
Τελικά τους εβγαλα.. το ιδιο πράγμα ουτε 5watt δεν βγαζει... :(

Sent from my Hi10 pro