PDA

Επιστροφή στο Forum : Stop σειρήνας έπειτα από alarm



antonisfa
02-02-17, 14:36
Καλησπέρα,
Θέλω να σταματώ μια σειρήνα έπειτα από ενεργοποίησή της χειροκίνητα, τοποθετώντας ένα μπουτόν στην πρόσοψη ενός πίνακα χρησιμοποιώντας κλασικό αυτοματισμό με 2 ρελέ (δεν το έχω κάνει ακόμα)
Γίνεται και αυτόματο στοπ χρησιμοποιώντας ένα delay off χρονικό να σταματά έπειτα από καθορισμένο χρόνο π.χ. 20 sec.
Kάποιος άλλος τρόπος?

Υ.Γ. Η τάση που έχω για χειρισμό 24V a.c. (σειρήνα 220V)

elektronio
02-02-17, 15:45
Γίνονται και τα δύο που αναφέρεις. Να παρεμβληθεί ένα ρελέ (με πηνίο 24V) αυτοσυγκράτησης το οποίο να παίρνει εντολή από την εντολή σου και με το μπουτόν να ρίχνεις την αυτοσυγκράτηση,
ή να δώσεις την εντολή σε ένα χρονικό delay OFF και να λειτουργεί η σειρήνα για τον προκαθορισμένο χρόνο.

Υ.Γ "Kάποιος άλλος τρόπος?"
γίνεται και με arduino που είναι της μόδας.... :lool:

antonisfa
02-02-17, 16:09
Γίνονται και τα δύο που αναφέρεις. Να παρεμβληθεί ένα ρελέ (με πηνίο 24V) αυτοσυγκράτησης το οποίο να παίρνει εντολή από την εντολή σου και με το μπουτόν να ρίχνεις την αυτοσυγκράτηση,
ή να δώσεις την εντολή σε ένα χρονικό delay OFF και να λειτουργεί η σειρήνα για τον προκαθορισμένο χρόνο.

Υ.Γ "Kάποιος άλλος τρόπος?"
γίνεται και με arduino που είναι της μόδας.... :lool:

Εννοείς τα ρελε καστάνιας έτσι?(αυτοσυγκράτησης)

Προσπαθώ να το βγάλω με 2 ρελε στα 24 πηνίο και διάφορες επαφες που ήδη έχω αλλά δε μου βγαίνει....

elektronio
02-02-17, 16:28
Έκανα λάθος στην πρώτη περίπτωση θέλει και ένα χρονικό για να περιορίζει την εντολή χρονικά.

68471

όχι ρελέ καστάνιας κανονικό η αυτοσυγκράτηση γίνεται με μια από τις επαφές του.
Εκει που λέω P1 Εννοώ R1

vasilllis
02-02-17, 16:51
Εννοείς τα ρελε καστάνιας έτσι?(αυτοσυγκράτησης)

Προσπαθώ να το βγάλω με 2 ρελε στα 24 πηνίο και διάφορες επαφες που ήδη έχω αλλά δε μου βγαίνει....
Ευκολο.θα περάσει απο μια ΝC επαφή του ρελε οπότε όταν ενεργοποιείται θα δίνει στη σειρήνα.
Στο πηνίο του ρελέ θα δώσεις με ενα NO button και μια επαφή αυτοσυγκράτησης .Μόλις πατάς το μπουτον θα οπλίζει το ρελέ και η αυτοσυγκράτηση θα το κρατάει.Αυτο μέχρι να γίνει ρεσετ η βλάβη.

antonisfa
02-02-17, 17:28
68476
Κάπως έτσι δηλαδή.
Δε μου πήγε το μυαλό είχα κολλήσει στο μπουτόν στοπ (κλειστή επαφή) ενώ χρειαζόμουν start!:laugh:

Και με ενα ρελέ καστάνιας απ ότι βλέπω γίνεται! (και με μπουτόν στοπ με κλειστή!) Η λάθος αντίληψη με οδήγησε σε εξάρτημα που αναζητούσα!

elektronio
02-02-17, 18:09
Γίνεται και έτσι (είναι ακριβώς το ανάποδο) αλλά το ρελέ θα λειτουργεί συνεχώς από την στιγμή της απενεργοποίησης.... μέχρι ; Θα χρειαστεί και άλλη ενέργεια στη συνέχεια αφότου εξαλειφθεί το σήμα Alarm.

antonisfa
02-02-17, 18:30
Γίνεται και έτσι (είναι ακριβώς το ανάποδο) αλλά το ρελέ θα λειτουργεί συνεχώς από την στιγμή της απενεργοποίησης.... μέχρι ; Θα χρειαστεί και άλλη ενέργεια στη συνέχεια αφότου εξαλειφθεί το σήμα Alarm.


Όχι!
Η εντολή των 24V κρατάει γύρω στα 15 λεπτά μόνο.
Έπειτα αν τύχει κάποιο σφάλμα το plc δίνει εντολή να ξεκινήσει κάποια αντλία και εκεί είναι που θέλω τη σειρήνα! Όταν για οποιοδήποτε λόγο αυτή μπει σε λειτουργία σημαίνει κάποιο σφάλμα συμβαίνει και την ενεργοποιεί.

el greco 1
03-02-17, 07:17
αν εχεις ελευθερη εξοδο στο plc μπωρεις να το κανεις απο εκει.χωρις εξωτερικα ρελε και off delay.

FILMAN
03-02-17, 11:25
Και με ενα ρελέ καστάνιας απ ότι βλέπω γίνεται! (και με μπουτόν στοπ με κλειστή!)Δηλαδή πώς;

vasilllis
03-02-17, 12:11
68476
Κάπως έτσι δηλαδή.
Δε μου πήγε το μυαλό είχα κολλήσει στο μπουτόν στοπ (κλειστή επαφή) ενώ χρειαζόμουν start![emoji23]

Και με ενα ρελέ καστάνιας απ ότι βλέπω γίνεται! (και με μπουτόν στοπ με κλειστή!) Η λάθος αντίληψη με οδήγησε σε εξάρτημα που αναζητούσα!
Και με σταρτ και δυο ρελε γινεται.

antonisfa
03-02-17, 15:21
Και με σταρτ και δυο ρελε γινεται.


Έτσι το έκανα με μπουτόν start και 2 ρελε68505

FILMAN
03-02-17, 15:33
Τί είναι αυτό στο κάτω μέρος του χαρτιού;

antonisfa
03-02-17, 17:10
Τί είναι αυτό στο κάτω μέρος του χαρτιού;
Η είσοδος του σήματος σε σειρά με ένα μπουτόν στοπ δίνει στο 24 βολτ πηνίο του ρελε καστάνιας που ενεργοποιεί τη σειρήνα.
Με το πάτημα του μπουτόν το ρελε απενεργοποιεί (ανοίγει) τις επαφές του σταματώντας τη σειρήνα. Αυτό έως την επόμενη φορά που θα στείλει πάλι τα 24 αν προκύψει αλαρμ.

FILMAN
07-02-17, 10:25
Και τί θα γίνει αν κάποια φορά δεν πατήσει κάποιος το μπουτόν; Η σειρήνα θέλεις να χτυπάει σε ένα παρά ένα στα alarm;

antonisfa
07-02-17, 14:48
Και τί θα γίνει αν κάποια φορά δεν πατήσει κάποιος το μπουτόν; Η σειρήνα θέλεις να χτυπάει σε ένα παρά ένα στα alarm;


Όχι.
Δεν θέλω να χτυπάει έτσι, αλλά όποτε στέλνει σήμα το plc να ξεκινήσει η αντλία πλύσης της μονάδας να χτυπάει η σειρήνα.

H ακολουθία - χειρισμός πρέπει να γίνεται ως εξής:

-Έρχεται σήμα και χτυπά η σειρήνα (το ρελέ με ανοιχτές επεφές) , το ρελέ ενεργοποιείται,
-Πατάς μια φορά το μουτόν και κόβεις το ρεύμα του ρελέ αλλά στην επιστροφή του το μπουτόν ξαναδίνει ρεύμα στο ρελέ και αυτό ανοίγει τις 2 επαφές του απενεργοποιώντας τη σειρήνα.
Εδώ ίσως τζιτζιρίζει λίγο το ρελέ γιατί δέχεται συνεχόμενο ρεύμα αλλά αυτό για 2 λεπτά έως να τελειώσει η πλύση και να σταματήσει η αντλία
Αφού κόβεται κάποια στιγμή το σήμα το ρελέ έχει ανοιχτές τις επαφές του (είναι σε ηρεμία) και περιμένει εκ νέου νέο σήμα και πάλι απ την αρχή...
Αυτά!

FILMAN
07-02-17, 14:55
Καμία αντίρρηση (η ερώτησή μου ήταν ρητορική). Μπορείς να επαναλάβεις το παραπάνω σενάριο αλλά με αυτόν που θα πάταγε το μπουτόν, να λείπει;

antonisfa
07-02-17, 16:34
Καμία αντίρρηση (η ερώτησή μου ήταν ρητορική). Μπορείς να επαναλάβεις το παραπάνω σενάριο αλλά με αυτόν που θα πάταγε το μπουτόν, να λείπει;

Nαι φυσικά (πιθανόν να συμβεί κάτι τέτοιο)
-Έρχεται σήμα και χτυπά η σειρήνα (το ρελέ με ανοιχτές επεφές) , το ρελέ ενεργοποιείται χτυπάει η σειρήνα για 2 λεπτά και τους ξεκουφαίνει όλους έως που κόβεται το σήμα και σταματά.
Την επόμενη φορά που θα σταλεί το σήμα θα ενεργοποιηθεί ξανα το ρελέ αλλά δεν ξέρω ποια θα είναι η συνέχεια διότι από την προηγούμενη κατάσταση δεν μπορώ να ξέρω άν έμειναν κλειστές οι επαφές του.
Και το λέω αυτό γιατί έχω δουλέψει αυτά τα ρελέ καστάνιας με μπουτόν Ν.Ο. και όχι καν. κλειστή όπως τώρα.

Έτσι επειδή έχω ένα spear προτείνω να κάνω τη δοκιμή και μετά να πω τι συμβαίνει.
Και αυτό γιατί ίσως έχει άλλη συμπεριφορά μετά το τζιτζίρισμα που κάνει.
Αυτό που έχω έχει πηνίο στα 230 αλλά δε νομίζω να έχει διαφορετική συμπεριφορά.

el greco 1
07-02-17, 22:19
γιατι εφ ωσον υπαρχει plc δεν το κανεις απο εκει? σε ξαναρωτησα.

antonisfa
07-02-17, 22:36
γιατι εφ ωσον υπαρχει plc δεν το κανεις απο εκει? σε ξαναρωτησα.


Συγνώμη Γιώργο σε ξέχασα....έτσι το έκανα τελικά πήρα την έξοδο από το plc που δίνει εντολή να ξεκινήσει η αντλία πλύσης.
Μιά χαρά δούλεψε.
Ν α κοιτάξω κατά πόσο εφικτό είναι με το ρελέ καστάνιας θέλω ( 1 ρελέ μόνο)

FILMAN
08-02-17, 12:27
Nαι φυσικά (πιθανόν να συμβεί κάτι τέτοιο)
-Έρχεται σήμα και χτυπά η σειρήνα (το ρελέ με ανοιχτές επεφές) , το ρελέ ενεργοποιείται χτυπάει η σειρήνα για 2 λεπτά και τους ξεκουφαίνει όλους έως που κόβεται το σήμα και σταματά.
Την επόμενη φορά που θα σταλεί το σήμα
...η καστάνια θα αλλάξει κατάσταση (η επαφή της θα ανοίξει) και η σειρήνα ΔΕΝ θα χτυπήσει...

antonisfa
08-02-17, 16:27
...η καστάνια θα αλλάξει κατάσταση (οι επαφή της θα ανοίξει) και η σειρήνα ΔΕΝ θα χτυπήσει...

Σωστά το λες έτσι θα γίνει το έκανα στην πράξη, αλλά αν λειτουργήσει με το μπουτόν στοπ σε σειρά και τοποθετηθούν σε ηρεμία οι επαφές του ρελέ ανοιχτές τότε θα λειτουργεί κανονικά

Είναι λίγο απίθανο η βάρδια να μη resetάρει τη σειρήνα. πρέπει οι συνθήκες να είναι πολύ δύσκολες , ίσως μετά από διακοπή και επαναφορά ρεύματος να έχουν κατέβει κάτω στη θάλασσα στα αντλιοστάσια και όταν χτυπήσει να την αφήσουν μέχρι να σταματήσει. Εντάξει και σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να πατηθεί το μηχανικό κλείστρο του ρελέ για να ρεισετάρει στο μηδέν πάλι (ηρεμια-ανοιχτές)

Σταύρος Απο
09-02-17, 00:42
Γεια σου κυριε Αντωνη.Για που το θελεις αυτο συγκεκριμενα?

antonisfa
09-02-17, 00:59
Γεια σου κυριε Αντωνη.Για που το θελεις αυτο συγκεκριμενα?
Για μοναδα εργοστασιου επεξεργασιας νερου.

el greco 1
09-02-17, 07:11
αφαλατωση κανετε?

vasilllis
09-02-17, 09:02
Φανταζομαι βιολογικο καθαρισμο (παρο?).Μανια Αντωνη να βαλεις ενα ρελε καστανιας που καποτε θα σου δημιουργησει προβληματα :)

antonisfa
09-02-17, 16:03
Αφαλατώσεις στη Σύρο.
Δεν έχω μανία με το ρελέ καστάνιας την έκανα την εφαρμογή δουλεύει με 2 ρελέ και το μπουτόν Ν.Ο.

el greco 1
09-02-17, 21:50
αρα δεν χρεισιμοποιησες ρελε καστανιας.

antonisfa
10-02-17, 12:28
αρα δεν χρεισιμοποιησες ρελε καστανιας.


Οχι οπως ανεφερα στο #27

antonisfa
11-02-17, 12:46
Τα δύο ρελέ και το μπουτόν στην πρόσοψη του πίνακα. Θα βάλω και νουμεράκια δεν έχω .
6857568576