PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ρελέ σε ηλεκτρικά παράθυρα



a
02-02-17, 18:50
Γεια σας, έχω πάρει αυτό( http://www.ebay.com/itm/Car-Truck-Auto-Universal-Electric-2-Power-Roll-Up-Switch-Window-Kit-High-Quality-/252132103742?hash=item3ab43e963e:g:wVgAAOSwYHxWJL7 h&vxp=mtr ) το κιτ για να μετατρέψω σε ηλεκτρικά τα παράθυρα του αυτοκινήτου. Χρειάζεται να βάλω κάποιο ρελέ ή τα συνδέω απευθείας στην μπαταρία; Επίσης έχω πάρει και αυτό ( http://www.ebay.com/itm/Universal-4-Door-Car-Central-Power-Door-Lock-Unlock-Remote-Kit-2Keyless-Entry-/222178215542?hash=item33bada8676:g:hZUAAOSwHoFXuna n&vxp=mtr ) το κιτ για να κάνω τις ασφάλειες με κεντρικό κλείδωμα και τηλεχειριστήριο. Χρειάζεται αυτό κάποιο ρελέ ή παει κι αυτό απ ευθείας στην μπαταρία;
Ευχαριστώ πολύ!

george Mp
02-02-17, 19:10
Οι μηχανισμοι ειναι οι κλασικοι SPAL, υπαρχουν και στην χωρα μας, ή θα βαλεις ρελε με μια ασφαλεια απο μονιμη παροχη ρευματος απο την ασφαλειοθηκη και ενα ρευμα απο ανοιγμα διακοπτη να οπλιζει το ρελε, ή θα παρεις ρευμα με ανοιγμα διακοπτη μεσω ασφαλειας χωρις ρελε απο τα χοντρα του διακοπτη της μηχανης.Σε καποια αυτοκινητα υπαρχει και παροχη αναμονη.Στις ντιζες των μηχανισμων οταν μπουν πανω στην πορτα πρεπει να κανουν σχημα 8 και να μην ειναι παραλληλες.
Το σετ των κλειδαριων θελει μονιμο ρευμα μεσω ασφαλειας απο την ασφαλειοθηκη. Υποψιν οτι για να δουλεψουν σωστα και τα παραθυρα και οι κλειδαριες θελει πειρα στην τοποθετηση των μηχανισμων.Επισης για τις ταπες στις ταπετσαριες αντι της μανιβελας υπαρχει συγκεκριμενο κοπτικο.

Fire Doger
02-02-17, 19:21
Γιώργο επειδή μάλλον ξέρεις, αυτοί οι μηχανισμοί ασφαλείας σε μια κλίμακα απ' το 1 έως το 10 πόσο δύσκολο είναι να τους ανοίξει ένας που ασχολείται με το άθλημα?

Πριν λίγο καιρό είδαμε σε ένα post για γκαραζόπορτα να τις ανοίγουν σε 8sec, αυτό παρέχει καθόλου ασφάλεια ή όποιος ξέρει τα κάνει φύλο και φτερό?

george Mp
02-02-17, 19:26
Αν λες για τον τηλεχειρισμο των κλειδαριων πιστευω οτι ανοιγουν για πλακα, προσωπικα θα εβαζα ενα καλο συναγερμο και θα ενωνα και τις κλειδαριες.

a
15-01-18, 13:27
Τελικά έχω βάλει πολύ καιρό τους μηχανισμούς στα παράθυρα αλλά έχω πτώση τάσης. στου οδηγού όταν δουλεύει το μοτερ κατεβαίνει η τάση γύρω στα 10-10.5V και στου συνοδηγού γύρω στα 6.5-7V. Η εγκατάσταση έγινε με ένα καλώδιο απευθείας από την μπαταρία και μια ασφάλεια αν θυμάμαι καλά 30ή35Α. Μήπως πρέπει να βάλω κάποιο ρελέ για να μην έχω αυτή την πτώση τάσης;

kwstas92
15-01-18, 14:00
Αυτό που αναφέρεις στο έκανε εξαρχής ή τώρα στο κάνει;Ενδεχομένως να μην εχουν τοποθετηθεί σωστά οι μηχανισμοί και να ζορίζονται τα μοτέρ γι'αυτό και βλέπεις πτώση τάσης αν και είναι αρκετά μεγάλη. Ανοίγουν γρήγορα η πάνε με το πάσο τους;

a
15-01-18, 15:08
Αυτό που αναφέρεις στο έκανε εξαρχής ή τώρα στο κάνει;Ενδεχομένως να μην εχουν τοποθετηθεί σωστά οι μηχανισμοί και να ζορίζονται τα μοτέρ γι'αυτό και βλέπεις πτώση τάσης αν και είναι αρκετά μεγάλη. Ανοίγουν γρήγορα η πάνε με το πάσο τους;
Στην αρχή δουλευανε αρκετά καλά οι μηχανισμοί, δεν ξέρω αν είχα πτώση τάσης, δν τα είχα μετρήσει. Με τον καιρό έπεσε η απόδοση τους σε σημείο να μην κατεβαίνουν τέρμα τα τζάμια. Τώρα ανεβοκατεβαίνουν αλλά με το πάσο τους. Σύνδεσα δοκιμαστικά ένα καλώδιο από την μπαταρία απευθείας στο ένα μοτέρ και μετά στο άλλο και ανεβοκαταιβένανε πολύ γρήγορα, σαν να ήταν εργοστασιακά και ακόμα ποιο γρήγορα.

elektronio
15-01-18, 15:23
Στην αρχή δουλευανε αρκετά καλά οι μηχανισμοί, δεν ξέρω αν είχα πτώση τάσης, δν τα είχα μετρήσει. Με τον καιρό έπεσε η απόδοση τους σε σημείο να μην κατεβαίνουν τέρμα τα τζάμια. Τώρα ανεβοκατεβαίνουν αλλά με το πάσο τους. Σύνδεσα δοκιμαστικά ένα καλώδιο από την μπαταρία απευθείας στο ένα μοτέρ και μετά στο άλλο και ανεβοκαταιβένανε πολύ γρήγορα, σαν να ήταν εργοστασιακά και ακόμα ποιο γρήγορα.

Μετά από αυτή τη δοκιμή είναι φανερό ότι οι μηχανισμοί δεν έπαθαν κάτι. Θα πρέπει να ψάξεις τα καλώδια και κυρίως στις επαφές τους για οξειδώσεις ή κακή επαφή π.χ. στις ασφάλειες. Ή ίσως ακόμη και τα καλώδια να είναι κάπου κομμένα με μικρή επαφή και επειδή τα μοτέρ θέλουν αρκετό ρεύμα να μην μπορεί να περάσει.

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να κάνεις την εγκατάσταση των καλωδίων ασφαλειών από την αρχή, με ακροδέκτες στις επαφές και σφικτές ενώσεις.

a
15-01-18, 15:34
Μετά από αυτή τη δοκιμή είναι φανερό ότι οι μηχανισμοί δεν έπαθαν κάτι. Θα πρέπει να ψάξεις τα καλώδια και κυρίως στις επαφές τους για οξειδώσεις ή κακή επαφή π.χ. στις ασφάλειες. Ή ίσως ακόμη και τα καλώδια να είναι κάπου κομμένα με μικρή επαφή και επειδή τα μοτέρ θέλουν αρκετό ρεύμα να μην μπορεί να περάσει.

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να κάνεις την εγκατάσταση των καλωδίων ασφαλειών από την αρχή, με ακροδέκτες στις επαφές και σφικτές ενώσεις.
Άρα να μην ψαχτώ για να βάλω ρελέ; Τι διατομή καλώδια να βάλω; Η 30άρα ασφάλεια είναι εντάξει;

stratos111
15-01-18, 16:28
Πριν κάνεις οτιδήποτε, δες τους διακόπτες σου. Βραχυκύκλωσε την επαφή του διακόπτη να δεις. Δυο τρεις φορές την έχω πατήσει.

elektronio
15-01-18, 16:31
Άρα να μην ψαχτώ για να βάλω ρελέ; Τι διατομή καλώδια να βάλω; Η 30άρα ασφάλεια είναι εντάξει;

Το ρελέ αν το βάλεις θα είναι για να μην έχουν τάση τα παράθυρα όταν είναι κλειστός ο διακόπτης του αυτοκινήτου (οπότε δεν θα λειτουργούν χωρίς κλειδί σε θέση ΟΝ) άλλά δεν θα προσφέρει κάτι στο πρόβλημα σου.
Οι ασφάλειες και η διατομή πάνε με τα Αμπέρ που θέλουν τα μοτέρ (και δεν γνωρίζω πόσο ρεύμα θέλουν), σίγουρα όμως τραβάνε αρκετό ρεύμα οπότε θέλεις κάπως χοντρά καλώδια γιατί και λόγω μήκους θα σε κάνουν πτώση τάσης.

Υ.Γ. Σωστός ο Στράτος μπορεί να είναι και οι επαφές των διακοπτών.

a
15-01-18, 16:34
Πριν κάνεις οτιδήποτε, δες τους διακόπτες σου. Βραχυκύκλωσε την επαφή του διακόπτη να δεις. Δυο τρεις φορές την έχω πατήσει.
Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο γιατί δεν είμαι και πολύ σχετικός με αυτά;

gsmaster
15-01-18, 17:22
Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο γιατί δεν είμαι και πολύ σχετικός με αυτά;


Δεν πρέπει να είναι οι διακόπτες αφού λες πως με εξωτερικό καλώδιο δουλεύουν μια χαρά.
Προφανώς το καλώδιο στην θέση του οποίου έβαλες το εξωτερικό έχει πρόβλημα.
Θα έβαζα 2.5 mm2 . Δες όμως και την ασφαλειοθήκη που έβαλες μήπως έχουν χαλαρώσει οι επαφές.

mikemtb
15-01-18, 20:23
Στην αρχή δουλευανε αρκετά καλά οι μηχανισμοί, δεν ξέρω αν είχα πτώση τάσης, δν τα είχα μετρήσει. Με τον καιρό έπεσε η απόδοση τους σε σημείο να μην κατεβαίνουν τέρμα τα τζάμια. Τώρα ανεβοκατεβαίνουν αλλά με το πάσο τους. Σύνδεσα δοκιμαστικά ένα καλώδιο από την μπαταρία απευθείας στο ένα μοτέρ και μετά στο άλλο και ανεβοκαταιβένανε πολύ γρήγορα, σαν να ήταν εργοστασιακά και ακόμα ποιο γρήγορα.Αρα αφού δίνεις απευθείας ρεύμα και παίζουν Οκ, έχεις πτώση τάσης στην ασφαλειοθηκη,
στα καλώδια
και σίγουρα στα μπουτον!
Θα το βρεις μετρώντας!

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

tomis
15-01-18, 22:26
Καλησπέρα το πρόβλημα της πτώσης τάσης υπάρχει λόγο των μικρων σε διατομή καλωδίων και βασικά πρέπει να μας πεις από πού πήρες τροφοδοσία για τα παράθυρα και τι αυτοκίνητο έχεις . Κοιτα τις οδηγίες που ....ίσως να υπάρχουν.... τι ρεύμα τραβάνε στην λειτουργία τους , ή και ανεβασέ το να το δούμε .Τετοια είχα βάλει πριν πολλά χρόνια και θα σου πώ τί γίνεται σχετικά .

Σταύρος Απο
15-01-18, 23:16
Καλησπερα τσεκαρε τα τσαμια να μην εχουν φυγει απο την θεση τους και βρισκουν στα λαστιχα και ζοριζεται ο μηχανισμος

stratos111
16-01-18, 08:13
Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο γιατί δεν είμαι και πολύ σχετικός με αυτά;
http://www.prolift.gr/diy.html
Αν δεις το σχέδιο, στον διακόπτη πάει το + και το -. Έχει και δύο επαφές που πάνε στο μοτέρ των παραθύρων. Αν γεφυρώσεις το + με την μία επαφή του μοτέρ και το - με την άλλη, θα δουλέψει το μοτέρ. Αλλάζοντας την πολικότητα, θα αλλάξει και η φορά του μοτέρ. (αν στην πρώτη ανέβει το παράθυρο, στην δεύτερη θα κατέβει). Έτσι θα καταλάβεις αν είναι οι διακόπτες ή κάτι άλλο.