PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημμα με ΗΖ



thespyros
02-02-17, 20:34
Καλησπερα παιδια το πρωι εκανα μια δοκιμη στο ΗΖ για να δω εαν ειμαι ενταξει στα πλαισια της προλιπτικης μηναιας συντηρησης .το αποτελεσμα ηταν να κολλησει το ΗΖ και να μην μπορω να το κλεισω ,,,η ερψητηση μου ειναι αν εχει τυχει σε κανενα αλλον συναδελφο και ποιες ενεργειες εκανε/??

el greco 1
02-02-17, 20:56
τι χειρισμους εκανες και κολλησε? ανεβασε καποια φωτο του πινακα Η/Ζ

thespyros
02-02-17, 20:59
τιποτα την εβαλα μπροστα απο το τεστ και κανονικα επρεπε να σταμτησει μονη της μετα απο 5 λεπτα 68487

GR_KYROS
02-02-17, 21:23
Έκανες reset ?
Η μπαταρία μήπως είναι πεσμένη ?
Δεν έχεις service operation manual ?
Έχει εδώ της ΤΕ803
http://www.stategen.com/wp-content/uploads/2009/04/te803_manualrev03sas.pdf

george Mp
02-02-17, 21:24
Αν το πηγες στο χειροκινητο(manual) πρεπει να τη σταματησεις εσυ.

thespyros
02-02-17, 21:30
eκανα τα παντα και δεν σταματουσε εχω την αισθηση οτι μαλλον κολλησε το μπουτον emergency και την σταματησα βγαζοντας κατι καλωδια μαλλον απο τον εγκεφαλο

thespyros
02-02-17, 21:35
ΝΑ μετρησω την μπαταρια μηπως εχει πεσει?

george Mp
02-02-17, 21:37
Πατωντας το emergency επρεπε να σβησει, αν μπορεις δες πισω απο το μπουτον τι επαφη εχει(no ή nc), αν εχει no μετρα με ενα πολυμετρο αν ειναι ενταξει, αν ειναι nc θελει ψαξιμο.

thespyros
02-02-17, 21:39
μετρησα στο μπουτον ενδειξη 0

GR_KYROS
02-02-17, 21:39
ε ναι κοίτα την μπαταρία, φόρτισε την εάν χρειάζεται, ξεκίνα, κάνε reset και εάν συνεχίζει το πρόβλημα
μήπως να φωνάξεις κάποιον ποιο σχετικό γιατί είναι και πανάκριβος ο εγκέφαλος ?

george Mp
02-02-17, 21:40
ΝΑ μετρησω την μπαταρια μηπως εχει πεσει?Τη μπαταρια πρεπει να τη μετρησεις ή την ωρα που μιζαρει(και εχει φορτιο) ή αν εχεις οργανο για μπαταριες.

thespyros
02-02-17, 21:42
εχετε να προτεινετε καμια ετερεια απο θεσσαλονικη να μας κανει ενα τσεκ και μια συντηρηση>???

GR_KYROS
02-02-17, 21:47
Δεν τον ξέρω τυχαία τον βρήκα
http://www.hlektrogennitries.gr/ilektrogenitries

thespyros
02-02-17, 21:55
ΠΑΝΤΩς εβγαλα ολες τις ασφαλεις εκτος και παρολα αυτα λειτουργουσε..μ ηρθε να σκασω δεν υπηρχε αυτο που εζησα //συνεχισα το ψαξιμο ,και μετα απο πολυ ωρα εβγλα αυτα τα καλωδια και ευτυχψς εκλεισε

george Mp
02-02-17, 22:03
Πρεπει να δεις πρωτα αν η μπαταρια ειναι ενταξει, μετα πρεπει να δεις το emergency γιατι ειναι για λογους ασφαλειας, αν βρεις μεσα στον πινακα το καλωδιο που παει στο σβηστηρι βαλε αλλη μια επαφη nc στο emergency να περναει μεσα απο'κει.Αν μπορεις ανεβασε καμια φωτο μεσα απο τον πινακα που ειναι η μοναδα ελεγχου.Και μην βγαζεις ασφαλειες γιατι η μοναδα ελεγχει και την μεταγωγη και θα κανεις κανενα blackout.

thespyros
02-02-17, 22:06
εκεινη την ωρα εκανα χειρισμουσ λιγο οτι ναναι λογου οτι ανγχωθηκα ,
την μπαταρια να την μετρησω αυριο οπως ειναι κλειστη η γεννητρια/??

thespyros
02-02-17, 22:14
100κβα ειναι η ισχυη= της η<ζ

george Mp
02-02-17, 22:28
Λογικα εχει φορτιστη για να συντηρει τη μπαταρια, αν την μετρησεις με απλο πολυμετρο χωρις φορτιο δεν θα καταλαβεις κατι, αν εχεις οργανο μετρησεις μπαταριων της βγαζεις ενα πολο και τη μετρας αλλα επειδη λογικα δεν εχεις ή τη βγαζεις και την πας σε ηλεκτρολογο ή σε μαγαζι με μπαταριες ή βαζεις καποιον να βαλει μπροστα το ζευγος και συ μετρας με το πολυμετρο ποσο θα πεσει η ταση.Αν η ταση πεφτει πολυ ειναι πιθανο η μοναδα να κολησει και θα θελει reset.Βιβλιο συντηρησης δεν εχετε για το ζευγος να δεις ποτε αλλαχτηκε η μπαταρια;

george Mp
02-02-17, 22:29
100κβα ειναι η ισχυη= της η<ζ
ή αλλιως 80KW

thespyros
02-02-17, 22:38
ναι 80kw για βιβλιο συντηρηςησ ναι υπαρχει θα κοιταξω τα αρχεια να δω αυριο και θα σας πω

george Mp
02-02-17, 22:49
Το emergency να κοιταξεις.

thespyros
02-02-17, 22:56
Ε
Το μανιτάρι ;;

george Mp
02-02-17, 23:00
Ε
Το μανιτάρι ;;
Ναι το μανιταρι και ανοιξε τη μοναδα απο πισω μηπως εχει καμια μικρη μπαταρια πανω στην πλακετα και θελει αλλαγμα και γι'αυτο κολλαει.

thespyros
02-02-17, 23:02
Από ότι είδα δεν έχει μπαταρία πάει το νούμερο 5 καλώδιο από μανιτάρι στην κλεμμα

Fire Doger
02-02-17, 23:03
Ε
Το μανιτάρι ;;
Ναι, αν δεν σταματάει με το Emergency είναι θέμα ασφαλείας.
Σε ένα μηχάνημα το οποίο δεν σταματάει πως μπορείς να βασιστείς στο να βάλεις χέρι μη έχοντας τις κατάλληλες γνώσεις? Και αν ξεκινήσει την ώρα που το σκαλίζεις?

Αν αγχώνεσαι σε τέτοιες καταστάσεις είσαι επικίνδυνος και για τον εαυτό σου αλλά και για τους άλλους πέρα απ' το να προκαλέσεις ανεπανόρθωτη υλική ζημιά.

leosedf
02-02-17, 23:06
Το σβηστήρι δουλεύει?
Το solenoid που κόβει τα πετρέλαια. Αυτός ο controller που έβαλε ο τζώρτζης είναι για τον πέο.

Πόσο καιρό έχει να συντηρηθεί?
Αν δεις ότι υπάρχει πρόβλημα έχω άνθρωπο.

leosedf
02-02-17, 23:07
Ναι το μανιταρι και ανοιξε τη μοναδα απο πισω μηπως εχει καμια μικρη μπαταρια πανω στην πλακετα και θελει αλλαγμα και γι'αυτο κολλαει.
Δεν έχει καμία σχέση αυτό και πιθανόν να μην έχει μπαταρία.

thespyros
02-02-17, 23:08
Στείλε γαιτι έμαθα ότι ο Τζώρτζης συγχωρέθηκε

leosedf
02-02-17, 23:17
Έχει σχέδια εκεί τριγύρω της εγκατάστασης? Αυτός που σου στειλα κάνει κάνει και γεννήτριες MW :lool:

thespyros
02-02-17, 23:19
Ευχαριστώ πολύ έχω όλα τα αρχεία του ΗΖ

george Mp
02-02-17, 23:29
Το σβηστήρι δουλεύει?
Το solenoid που κόβει τα πετρέλαια. Αυτός ο controller που έβαλε ο τζώρτζης είναι για τον πέο.

Πόσο καιρό έχει να συντηρηθεί?
Αν δεις ότι υπάρχει πρόβλημα έχω άνθρωπο.Ακου εκει <<για τον πεο>>, μα τι εκφραση ειναι αυτη;:lool::lool::lool:
Θα δεις κανενα τζωρτζη στον υπνο σου.:sleep::w00t:

thespyros
03-02-17, 06:35
Η αλήθεια ειναι εχει ενα χρονο να γίνει συντήρηση

gchal
03-02-17, 08:49
Παρακολουθώντας την όλη συζήτηση βλέπω ότι ο συντηρητής δεν γνωρίζει την βασική προϋπόθεση για το σταμάτημα και ξεκίνημα της πετρελαιομηχανής, κατόπιν αυτού σταματά οποιαδήποτε ενέργεια επισκευής ή συντήρησης και το αναθέτει σε τεχνικούς που είναι η δουλειά τους.

vasilllis
03-02-17, 09:20
Προσπαθω να καταλαβω αν εχει χαλασει το μπουτον μανιταρι τι,θα μπορουσε να προκαλεσει που δεν θα αφηνει να σβηνει η μηχανη.
Το ιδιο βεβαια στην περιπτωση που δεν εχει μπαταρια η ειναι λιγο πεσμενη,εκτος αν εχει ανάποδο μαγνητη (δυστηχως δεν μπορω να δω την φωτο,αν και καταλαβα οτι ειναι απο τον πινακα αυτη και οχι του μαγνητη).
Το ΤΕ 803 παντως δεν ειναι μαπα.Είναι αρκετα καλος (οικονομικης κατηγοριας) κοντρολερ.Η εταιρια αυτη κατασκευαζει για λογαριασμο της lovato.

thespyros
03-02-17, 09:41
Το 90% ειναι στο μανηταρι

vasilllis
03-02-17, 10:08
Το 90% ειναι στο μανηταρι
Ναι,οκ.αλλαξε το και πες μας.

leosedf
03-02-17, 11:42
Μήπως να το μετρήσει πρώτα με ένα πολύμετρο?

vasilllis
03-02-17, 12:04
Μήπως να το μετρήσει πρώτα με ένα πολύμετρο?

Και να το γεφυρωσει/ανοιξει ενδέχεται για δοκιμες.

picdev
03-02-17, 12:06
δες αν το μανιτάρι ειναι nc και αν δουλεύουν οι επαφές του,
μετά λες οτι μονο ενα καλώδιο πάει στη πλακέτα ? απο το μανητάρι ? γειώνεται κάπου ? παίρνει τάση απο κάπου αλλού ?

thespyros
03-02-17, 13:16
Σας στέλνω φρέσκες φωτο 685026850268503

CybEng
03-02-17, 16:34
Δεν έχω και καμμιά ιδιαίτερη γνώση περί ΗΖ αλλά μου έχει δημιουργηθεί η απορία :

Εφ'όσον ο κινητήρας για τον Α ή Β λόγο δεν σταματούσε από το emergency stop, αν έκοβε τα πετρέλαια από το σχετικό διακοπτάκι, μετά από λίγο δεν θα έσβηνε ; Ήταν ανάγκη να τραβηχτούν τα καλώδια από την μονάδα ελέγχου ;

thespyros
03-02-17, 18:08
Άλλαξα Μανηταρι και είναι εντάξει
οσο αναφορά για τα πετρέλαια δεν έχει ούτε μια Βάνα απομόνωσηςσγια αυτό τράβηξα τα καλώδια

vasilllis
03-02-17, 18:39
Δεν έχω και καμμιά ιδιαίτερη γνώση περί ΗΖ αλλά μου έχει δημιουργηθεί η απορία :

Εφ'όσον ο κινητήρας για τον Α ή Β λόγο δεν σταματούσε από το emergency stop, αν έκοβε τα πετρέλαια από το σχετικό διακοπτάκι, μετά από λίγο δεν θα έσβηνε ; Ήταν ανάγκη να τραβηχτούν τα καλώδια από την μονάδα ελέγχου ;

Επι το πλειστον τα μανιταρια κοβουν την εισοδο που τροφοδοτει τα βοηθ.ρελε (μιζας,μαγνητη κλπ) ο κοντρολερ.ετσι και βλεπει οτι πατηθηκε αυτο ή αναγκαστικα ξεοπλιζουν κιολας.
Αν εχει συνδεθει σε μια τυχαια εισοδο ενδεχεται να μην το βλεπει καν.σπανια περιπτωση να εχει και δευτερη επαφη το μανιταρι ωστε να κοβει την ταση στο μαγνητη .
Σχετικο διακοπτακι ,αν αναφερεσαι σε λεβιεδακι που εχουν οι αντλιες πανω,δεν το εχουν ολες.αν οχι ανεβασε καμια φωτο να δουμε τι λες.
Η αλλη περιπστωση που τινει να καταργηθει ειναι ο αναποδος μαγνητης,δηλ.να δινει ταση σε ενα μαγνητη για 10-15δευτ.ωστε να κλεισει την μηχανη.και στις δυο περιπτωσεις ,το μανιταρι δεν εχει καμια σχεση με αυτο το θεμα.

MacGyver
03-02-17, 22:32
μετρησα στο μπουτον ενδειξη 0

Άλλαξα Μανηταρι και είναι εντάξει
οσο αναφορά για τα πετρέλαια δεν έχει ούτε μια Βάνα απομόνωσηςσγια αυτό τράβηξα τα καλώδια
Κυρ Σπύρο, δεν νομίζω να τα λες καλά τα πράγματα.

picdev
04-02-17, 00:28
Στα ohm αν είναι NC θα δείξει 0

jeronimo
04-02-17, 06:22
Αν δεν έβγαλε τουλάχιστον το ένα καλώδιο από την επαφή του μπουτόν κατά την μέτρηση μπορεί να είχε λάθος ένδειξη στο πολύμετρο.