PDA

Επιστροφή στο Forum : Εφαγα φολα sto το ebay.



aris285
05-02-17, 06:47
Καλημερα σε ολους. να πω τον πονο μου και σε εσας :001_unsure:. αγόρασα απο ebay στισ 1-10-16 μια σειρα λαμπιτσες για ενα μηχανακι που ετοιμάζω 4 ecc83 και 2 el34. mμετα απο καιρο στο ραφι οι λαμπες την παρασκευη δοκιμαστικαν και η μια ecc83 εχει καμενο το ενα νημα και μια el34 εχει αερα μεσα.

εδω ειναι το link του πωλητη γερμανος παρακαλω http://www.ebay.com/itm/301263308828?ul_noapp=true

του εχω στηλει μηνημα απο την παρακευη και δεν εχει απαντησει μαλον κανει τον κινεζο:biggrin:.

a75
05-02-17, 08:22
παντως απο τα feedback του φαινετε ακεραιως πωλητης θα την βρεις την λυση μαζι του θελει υπομονη και επικοινωνια το πραγμα ξανα

moutoulos
05-02-17, 08:29
Άρη και εγώ έτσι πιστεύω. "Φαίνεται" σωστός.

Τώρα Οκ υπάρχουν και οι περιπτώσεις ... που θα τύχει κάτι,
χωρίς να το γνωρίζει ο πωλητής. Δεν μου δίνει την εντύπωση
οτι το ήξερε και τις έστειλε.

Προφανώς θα απαντήσει αύριο (Δευτέρα) γιατί πολύ συνδιάζουν
τις απαντήσεις με τις ώρες λειτουργίας του καταστήματός τους.

Όλα αυτά βέβαια αν το Store στο eBay, είναι "προέκταση" του
καταστήματός (http://www.musikerkram.de/) του.

KATSO001
05-02-17, 08:36
Ποσο καιρο τις ειχες στο "ραφι" να σου αν εχεις δικιο και αν θα το βρεις...

picdev
05-02-17, 09:24
Νομίζω έχουν κινεζικη πρωτοχρονιά τώρα

moutoulos
05-02-17, 09:30
Άκη έχει τελειώσει ...
Αλλά πέρα απο αυτό, είναι Γερμανός.

aris285
05-02-17, 10:22
μα τοσο γκαντεμης ειμαι? Οι 2 στις 6 κατεστραμενες? κατι σημενει αυτο.

SProg
05-02-17, 10:34
Βαλτου αρνητικη ψηφο και γραψε οτι 2 απο τα 6 προιοντα ηρθαν κατεστραμενα.Θα σου απαντησει μεσα σε λιγες ωρες.

Κατα 99% θα σου βρει λυση και θα σου ζητησει μετα να αλλαξεις τη ψηφο.

aris285
05-02-17, 10:37
Βαλτου αρνητικη ψηφο και γραψε οτι 2 απο τα 6 προιοντα ηρθαν κατεστραμενα.Θα σου απαντησει μεσα σε λιγες ωρες.

Κατα 99% θα σου βρει λυση και θα σου ζητησει μετα να αλλαξεις τη ψηφο.

μετα απο τοσο καιρο δεν μπορω να του βαλω αρνητικο feedback.

SProg
05-02-17, 10:47
Τωρα δεν σου ηρθαν (αυτες τις μερεες) , τα ανοιξες και ειδες οτι εχουν θεμα; Τι εννοεις δε μπορεις να βαλεις αρνητικο Feedback;

p270
05-02-17, 10:50
μαλλον τις εχει πολυ καιρο μετα απο καποιο διαστημα δεν σε αφηνει να κανεις feedback

kiros
05-02-17, 10:52
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΝΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΡΟΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ;

spirakos
05-02-17, 10:58
Μετα απο 4 μηνες φιλε μου φοβαμαι πως δυστηχως δεν θα σε καλυψει
Με τις λυχνιες το 1ο που πρεπει να κανεις ειναι να τις βαλεις στα νηματα για ενα 24ωρο.
Αν περασουν αυτο το τυπικο και απλο τεστ οι πιθανοτητες να εχουν επιπλεον βλαβη ειναι ελαχιστες

SProg
05-02-17, 10:59
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΝΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΡΟΤΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ;

Γραφε με πεζα κουμπαρε.



αγόρασα απο ebay στισ 1-10-16


Τι σημαινει αυτο;Οτι τοτε σου ηρθαν ή οτι τοτε εκανες τη παραγγελια;



Eαν δεν σε αφηνει να κανεις Feedback επειδη περασε καιρος (πες μας και ποσο) τοτε ειναι καθαρα αν θελει να σε εξυπηρετησει ή οχι.Το λαθος ειναι δικο σου που δε τις δοκιμασες με το που ηρθαν.

aris285
05-02-17, 11:20
Τωρα δεν σου ηρθαν (αυτες τις μερεες) , τα ανοιξες και ειδες οτι εχουν θεμα; Τι εννοεις δε μπορεις να βαλεις αρνητικο Feedback;

τις-εχω-παραλαβει-απο-τον-νοεμβριο-και-τωρα-τις-δοκιμασα.Του-εχω-κανει-feedback-απο-τον-νοεμβριο-οτι-ολλα-ειναι-οκ.

κατι-εχει-το-site-με-το-space.

Gaou
05-02-17, 11:38
τις-εχω-παραλαβει-απο-τον-νοεμβριο-και-τωρα-τις-δοκιμασα.Του-εχω-κανει-feedback-απο-τον-νοεμβριο-οτι-ολλα-ειναι-οκ.

κατι-εχει-το-site-με-το-space.

τα πράγματα ειναι δύσκολα όσο αφορά την αγορά σου. απο την άλλη το σάιτ δεν έχει τπτ με το space ο υπολογιστής σου ομως έχει Bot που παρακολουθει το πληκτρολογιο σου....! στην θέση σου θα πρόσεχα τι πληκτρολογουσα.

kiros
05-02-17, 11:48
Γραφε με πεζα κουμπαρε.



Τι σημαινει αυτο;Οτι τοτε σου ηρθαν ή οτι τοτε εκανες τη παραγγελια;



Eαν δεν σε αφηνει να κανεις Feedback επειδη περασε καιρος (πες μας και ποσο) τοτε ειναι καθαρα αν θελει να σε εξυπηρετησει ή οχι.Το λαθος ειναι δικο σου που δε τις δοκιμασες με το που ηρθαν.
Το έγραψα με κεφαλαία για να το καταλάβουν μερικοί.
Και πρόσεχε πως μιλάς. Με ξέρεις και από χτές;

SProg
05-02-17, 11:53
τις-εχω-παραλαβει-απο-τον-νοεμβριο-και-τωρα-τις-δοκιμασα.Του-εχω-κανει-feedback-απο-τον-νοεμβριο-οτι-ολλα-ειναι-οκ.

κατι-εχει-το-site-με-το-space.


Τοτε ειναι καθαρα στη κριση του πωλητη.Για το Space πατα ενα Enter και ξεκολλαει.




Και πρόσεχε πως μιλάς. Με ξέρεις και από χτές;



Αυτο μου ελειπε.

aris285
05-02-17, 11:59
τα πράγματα ειναι δύσκολα όσο αφορά την αγορά σου. απο την άλλη το σάιτ δεν έχει τπτ με το space ο υπολογιστής σου ομως έχει Bot που παρακολουθει το πληκτρολογιο σου....! στην θέση σου θα πρόσεχα τι πληκτρολογουσα.
τι-λες-τωρα-ειναι-της-εταιριας.ΑΦΕΝΤΙΚΟ-ΔΕΝ-ΜΑΣ-ΤΑ-ΛΕΣ-ΚΑΛΑ!!!!!:biggrin:

Δημήτρηςκα
05-02-17, 13:30
Καλησπέρα,
Θα σου πρότεινα να ξαναπαραγγείλεις λάμπες από αυτόν και να τις δοκιμάζεις επιτόπου.
Εγώ είχα παραγγείλει καμιά 50αριά opto πριν 2-3 χρόνια και πρόσφατα έπεσα σε ένα καμένο. Επίσης έχει τύχει να μην μου έρθει δέμα και να με αποζημιώσουν από το ebay.
Γενικότερα πιστεύω πως αν είσαι εντός χρόνου η επιστροφή χρημάτων από το ebay είναι βέβαιη, αρκεί να είσαι και συ εντάξει φυσικά.

lepouras
05-02-17, 13:38
Εφαγα φολα sto το ebay. (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=88161&page=2)και εδώ επεμβαίνει η κλασική Ελληνίδα μάνα..............................<< δεν σου έχω πει να μην τρως έξω? θα σε πειράξει.....>>
:hahahha:

agis68
05-02-17, 16:52
υπάρχει μια συνήθεια, μόλις λαμβάνουμε κάτι από τη χαρά μας κάνουμε θετικό feedback σχεδόν αμέσως. Σε όλους έχει συμβεί και θέλει πολύ προσοχή. Δεν νομίζω οτι θα καταφέρεις κάτι τώρα κυρίως γιατί είναι Γερμανός και εμας τους Ελληνες δεν μας θεωρούν έντιμους. Αν ήταν κινέζος πολύ πιθανότερο να έβρισκες μια έντιμη λύση....

bchris
05-02-17, 17:08
Ενταξει ρε παιδια, είναι Γερμανος, ειμαστε Ελληνες, κατανοητα όλα αυτά.

Αλλα για μπειτε και λιγο στην θεση του πωλητη.
Ξυπναει ο οποιοσδηποτε μετα από 2/3 μηνες και θυμαται ότι το ΧΖΥ αντικειμενο δεν δουλευει?
Που ξερει αυτος το εχουν περασει οι λαμπες μεσα σε αυτους του μηνες?

Εσεις δηλαδή θα του τις αντικαθιστούσατε αν είσασταν στην θεση του Fritz?

MacGyver
05-02-17, 17:14
-Έτσι ακριβώς, πόσο μάλλον τώρα που έχει χαθεί η εμπιστοσύνη απέναντι μας (νομίζω είναι η μεγαλύτερη ζημιά που πάθαμε ως λαός).
-Εσύ τι θα έκανες στη θέση του;

picdev
05-02-17, 17:16
Σας το έχω ξαναπεί από την επίσκεψή μου στην electronica τη χειρότερη εντύπωση αντικειμενικά μου την έκαναν οι Γερμανοί , οι πιο απροσαρμοστοι.

Τώρα ο φίλος μας αργά το θυμηθηκε, δεν φταίει ο πωλητής.
Αλλά περίμενε λογικά θα απαντήσει

p.gabr
05-02-17, 17:25
Βρε παιδιά εινσι λογικός ο χρόνος για την κατασκευή ενός λαμπατου
Μαζεύεις υλικά και κάποια στιγμή το φτιάχνεις
Πρόσεξε τώρα, λες ότι έχει πάρει αέρα η EL34 δηλαδή τι έχει απρισει ο καθρέφτης φαίνεται κάποια ρωγμή η σπάσιμο?

Και για την ECC 83 είναι αδικαιολογητο να κοπούν τα νήματα εκτός βέβαια και εάν τα έκανες εσύ από κάποια απροσεξία βάζοντας μεγάλη τάση. Εαν έχει γίνει το δεύτερο ανιχνεύεται εύκολα από τον κατασκευαστή (αν θελει) και με το δίκιο του δεν στο δέχεται.

chip
05-02-17, 17:27
άσχετα με το συγκεκριμένο θέμα...
χαμηλές τιμές πολλές φορές έχουν να κάνουν με παρτίδα προϊόντων με αυξημένο αριθμό ελαττωματικών κοματιών!

p.gabr
05-02-17, 18:00
άσχετα με το συγκεκριμένο θέμα...
χαμηλές τιμές πολλές φορές έχουν να κάνουν με παρτίδα προϊόντων με αυξημένο αριθμό ελαττωματικών κοματιών!

Σαφώς ύπαρχε διαλογή του προϊόντος η λυχνία δεν είναι κάτι απλό έχει πολλά και διάφορα υλικά μέχρι και τσιμέντο.

68527

Τώρα εάν μια λυχνία περάσει το τεστ του λυχνιομετρου αυτό δεν σε εξασφαλίζει

sotron1
05-02-17, 19:48
Για τι κόστος μιλάμε ;

aris285
05-02-17, 22:08
Βρε παιδιά εινσι λογικός ο χρόνος για την κατασκευή ενός λαμπατου
Μαζεύεις υλικά και κάποια στιγμή το φτιάχνεις
Πρόσεξε τώρα, λες ότι έχει πάρει αέρα η EL34 δηλαδή τι έχει απρισει ο καθρέφτης φαίνεται κάποια ρωγμή η σπάσιμο?

Και για την ECC 83 είναι αδικαιολογητο να κοπούν τα νήματα εκτός βέβαια και εάν τα έκανες εσύ από κάποια απροσεξία βάζοντας μεγάλη τάση. Εαν έχει γίνει το δεύτερο ανιχνεύεται εύκολα από τον κατασκευαστή (αν θελει) και με το δίκιο του δεν στο δέχεται.

η ecc83 δεν λειτούργησε καθόλου τι ένα νήμα και όχι δεν έκανα κανένα λάθος στην σύνδεσμολόγια, η el34 μόλις πήρε τάση 430ν τότε ασπρήσε από την τρομάρα της φαίνεται καίτηση δεν φαίνεται πουθενά ρωγμή μάλλον θα είναι από κάτω μέσα στο πλαστικό κελιφος

AKHS
05-02-17, 22:57
Για τι κόστος μιλάμε πόσο της αγόρασες μαζί με τα έξοδα αποστολής ;
Οκ τώρα το είδα 63,90 και 7,60 έξοδα αποστολής....

aris285
07-02-17, 06:33
Η απαντηση του γερμαναρα....





musikerkram: (http://rover.ebay.com/rover/0/e11051.m4046.l1181/7?euid=c2e75e7c97f94d849501395ed2b1bfd0&bu=44092288101&loc=http%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fusr%2Fmusike rkram&sojTags=bu=bu)

Hello.

All tubes will be testet prior the shipping and will only be shipped, if they work fine. Therefore it can be just a transport damage.
Therefore, please contact your local transport company that has delivered the package to you (Hellenic Post).

Best regard,
Jens Vollhardt

aris285
07-02-17, 06:38
και η δικια μου.

the problem did not come from the transport. The EL34 is not cracked and the ECC83 not working one of two filament this is not from transport.

SRF
07-02-17, 10:58
Δυστυχ'ως προσπέρνα τον! Δεν θα βγει άκρη!
Και αν θες την άποψή μου υπάρχει πιθανότητα να μην φταίει αυτός όντως!

Panoss
07-02-17, 11:52
Παιδιά, κανείς δεν θα δεχόταν να κάνει επιστροφή μετά από τόσο καιρό.
Το φταίξιμο είναι 100% του αγοραστή.

eleCtroAsxetos
07-02-17, 12:00
Το αμαζον τωρα θα σε αποζημίωνε για να μη σε χάσει απο πελάτη...Τυχαιο το παραδειγμα του αμαζον, υπάρχουν και αλλοι καλοι πωλητες αλλα θελω να πω οτι θα μπορουσε να αναγνωρισει ο πωλητης οτι ισως του ξεφυγε κατι στον έλεγχο και να σε κερδισει και σε επομενες αγορες εν δυναμει.

Ακομα και το γκιαρμπεστ με εχει αποζημιωσει 1μησι μηνα μετα που μου πουλησε ενα πολυμετρο που εκαψα εγω και ειπα να δοκιμασω να τους πω οτι μου το στειλαν χαλασμενο...Και μου εστειλε αλλο

Το ebay νομιζω εχει 180 μερες περιθωριο μετα την αγορα για να κανεις αναφορα. Νομιζω χρονικα εχεις περιθωριο για να ψαξεις αποζημιωση. Αν φυσικα δεν εχεις κανει θετικο ριβιου ηδη

Panoss
07-02-17, 12:14
Το αμαζον ...Ακομα και το γκιαρμπεστ...
Οκ, όταν λέω κανείς, εννοούσα κανείς ιδιώτης(ή μικρομάγαζο). Όχι το άμαζον ή το γκίαρμπεστ.


Το ebay νομιζω εχει 180 μερες περιθωριο μετα την αγορα για να κανεις αναφορα. Νομιζω χρονικα εχεις περιθωριο για να ψαξεις αποζημιωση. Αν φυσικα δεν εχεις κανει θετικο ριβιου ηδη
Μήπως να μιλήσεις απευθείας με το ebay; Δεν αποκλείεται να δικαιωθείς.

Satcom
07-02-17, 12:41
Αυτό που δεν μου αρέσει στην απάντηση του Γερμανού πωλητή είναι ότι σου λέει να πας να τα πεις με αυτούς που σου έφεραν το δέμα, με τα ΕΛΤΑ δηλαδή.
Ένας έμπορος με τόσες χιλιάδες ταχυδρομικές πωλησεις σίγουρα γνωρίζει ότι απαίτηση αποζημίωσης από το ταχυδρομείο μπορεί να κάνει μόνον ο αποστολέας και μόνον στο ταχυδρομείο της χώρας αποστολής.
Ο παραλήπτης υπογράφει μια αναφορά CN24 όπου εκεί περιγράφονται ζημιές- κοστολόγηση απαίτησης, την οποία στέλνει στον αποστολέα για υποβολή στο ταχυδρομείο της χώρας αποστολής.

aris285
07-02-17, 12:58
κατι εγινε για να δουμε. απαντησε ξανα πριν λιγο.

Hello.

While transport damages the glass bulb break in the rarest of cases. The internal mechanical parts are much more sensitive to strong shocks.

Although this must be to transport damage and in standard case the transport company is responsible for those damages, but I will send replacement out of fairness.

I just noticed that you have got the delivery already 13 weeks ago. In the future, please report such damages of new items much earlier.

aris285
07-02-17, 13:00
παντως παλι καλα που ειχα κατι λαμπες και δοκιμασα το εργαλειο και παιζει. ετιμαζω παρουσιαση μολις ολοκληρωθει για τα καλα.

chris73
07-02-17, 13:22
Ακομα και το γκιαρμπεστ με εχει αποζημιωσει 1μησι μηνα μετα που μου πουλησε ενα πολυμετρο που εκαψα εγω και ειπα να δοκιμασω να τους πω οτι μου το στειλαν χαλασμενο...Και μου εστειλε αλλο


..................

SRF
07-02-17, 13:31
κατι εγινε για να δουμε. απαντησε ξανα πριν λιγο.

Hello.

While transport damages the glass bulb break in the rarest of cases. The internal mechanical parts are much more sensitive to strong shocks.

Although this must be to transport damage and in standard case the transport company is responsible for those damages, but I will send replacement out of fairness.

I just noticed that you have got the delivery already 13 weeks ago. In the future, please report such damages of new items much earlier.

Αφού κοντέψαμε να τον καθιβρύσουμε τον γερμαναρά, αποδεικνύεται πιό εντάξει και από Έλληνες?

p270
07-02-17, 13:33
ωραίος να πω την αλήθεια δεν το περίμενα

aris285
07-02-17, 14:03
ωραίος να πω την αλήθεια δεν το περίμενα
ουτε εγω....

sakisr
07-02-17, 14:35
Λοιπον για να καταθεσω κι εγω την εμπειρια μου με Γερμανικα μαγαζια γιατι ψωνιζω χρονια απο τον Thomann ακομα και λυχνιες γιατι εχει και ποικιλια και ματσαρισμενες σε δυαδες και τετραδες και σε πολυ χαμηλες τιμες που συμφερει να πληρωσεις το εικοσαρικο της μεταφορας.Το θεμα ειναι οτι ο Thomann κανει τοσο καλη συσκευασια που πρεπει να παρεις σφυρι και να βαρας για να χαλασει κατι.Επισης σε περιπτωση βλαβης αν δε συμφερει να στειλεις πισω το χαλασμενο σου στελνει καινουριο χωρις επιστροφη του παλιου.
Ετσι μαλλον κι αυτος προτιμησε να κανει αντικατασταση γιατι ισως αξιολογησε τη κατασταση και επειδη ειδικα οι Ευρωπαιοι πωλητες ξερουν οτι οι Κινεζοι περιμενουν στη γωνια να τους παρουν τη δουλεια!

moutoulos
07-02-17, 15:12
Εγώ το περίμενα (οκ δεν ήμουν και 100% σίγουρος) γιατί αν κοιτάξετε το FeedBack του θα καταλάβετε.
Και όποιος θέλει να κρατήσει τέτοιο FeedBack κάνει προσπάθειες ... και με το παραπάνω.

Βασικά ο επαγγελματίας θα πρέπει να γνωρίζει οτι είναι προτιμότερο να χάσει 20€ ... παρά έναν πελάτη,
όπου αυτός με την σειρά του θα τον δυσφημίσει.

Και αν τον δυσφημίσει και αυτό θα γίνει κανόνας (κακός επαγγελματίας, αγανακτισμένος πελάτης) ...
τότε ο επαγγελματίας με μαθηματική ακρίβεια θα "πατώσει", και δεν πρόκειται να φτάσει τον Χ Thomman.
Χαίρομαι ιδιαίτερα όταν βρίσκεις τέτοιους επαγγελματίες που διαχειρίζονται άπταιστα "καταστάσεις",
και ειδικά όταν το λάθος είναι του πελάτη.

Συγνώμη Άρη αλλά άργησες λίγο να του το ανακοινώσεις :001_smile:. Παρόλα αυτά δικαιώθηκες. Τουλάχιστον
αυτό δείχνει.

sakisr
07-02-17, 16:11
Σωστος ο Γρηγορης!Οφειλουμε οταν παραγγελνουμε κατι να το δοκιμαζουμε αμεσα μολις το παραλαβουμε και μετα να δινουμε feedback! Ο πωλητης δε μπορει να ξερει μετα απο μηνες τι εγινε...παλι καλα τυχερος ησουν!

aris285
07-02-17, 16:23
Σωστος ο Γρηγορης!Οφειλουμε οταν παραγγελνουμε κατι να το δοκιμαζουμε αμεσα μολις το παραλαβουμε και μετα να δινουμε feedback! Ο πωλητης δε μπορει να ξερει μετα απο μηνες τι εγινε...παλι καλα τυχερος ησουν!

στην δικια μου περιπτωση δεν γινοταν γιατι ειναι για κατασκευη θα επρεπε να εχω λυχνιομετρο και παλι δεν θα το εβλεπα αφου η ecc83 εκαψε το νημα μετα απο μερικα λεπτα λειτουργειας.