PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΜΕ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΟ



diamantisi
05-02-17, 11:21
Παιδια γεια σας
Θα τρελαθω.
Εχω ενα χρονοδιακοπτη αναλογικο που οταν τον βαζω στην πριζα του σπιτιου μου δουλευει κανονικα.
Οταν το δουλευω με φωτοβολταικο τρεχει περισσοτερο η ωρα.
Δηλαδη οταν το βαζω σημερα στις 10:00, αυριο στις 10:00 το ρολοι θα μου δείχνει 11:00.
Εχει να κανει με τον χρονοδιακοπτη ή με το ρευμα του φωτοβολταικου.
Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.

mikemtb
05-02-17, 11:30
Πολύ απλά ο χρονοδιακοπτης σου χρησιμοποιεί τα 50hertz του δικτύου. Το inverter που έχεις, προφανώς δουλεύει στα 52 hertz! Μικρό το κακό συνήθως... σε βλέπω να αλλάζεις χρονοδιακοπτη

Σταλθηλε απο tapatalk

info@kalarakis.com
05-02-17, 11:37
Συνήθως τέτοιο χρονοδιακόπτες έχουν ένα μοτέρ που βασίζεται στα 50hz του δικτύου.
Αν το φωτοβολταϊκό βγάζει κάτι διαφορετικό σε 24 ώρες θα έχεις τη διαφορά.
Υποθέτω ότι έχει τέτοιο κύκλωμα
Δεν έβαλες και το τύπο του διακόπτη να δούμε τι χαρακτηριστικά έχει

diamantisi
05-02-17, 23:16
Παιδια καταρχην ενα συγνωμη γιατι απουσιαζα ολη την ημερα για κατι απροοπτο.
Δευτερον σας ευχαριστω για την βοηθεια..
Ο χρονοδιακοπτης ειναι ο TG-01A..
Τον δουλευω χρόνια και δεν μου εχει παρουσιασει ποτε προβλημα..
Και πάλι σας ευχαριστω
68529

JOUN
06-02-17, 11:32
Με λιγα λογια φιλε Γιαννη δεν γινεται να δουλεψει σωστα με το φωτοβολταικο.
Πρεπει η να αλλαξεις το μοτερακι που εχει μεσα ο χρονοδιακοπτης, η να αλλαξεις την συχνοτητα του ινβερτερ του φωτοβολταικου, και τα δυο ειναι απιθανο να γινουν.

elektronio
06-02-17, 13:56
Πάρε ένα άλλο χρονοδιακόπτη http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/elenchos/chronodiakoptes/chronodiakoptes-analogikoi-evdomadiaioi/abb-xponodiak-hmep-ebdom-m-efedpeia-29873_107020/
Δουλεύει με 12V DC και έχει ταλαντωτή με κρύσταλλο (οπότε είναι ανεξάρτητο από το inverter και με υψηλότερη ακρίβεια στο μέτρημα του χρόνου). Μπορείς να τον τροφοδοτήσεις από την μπαταρία σου, με 200h εφεδρεία ακόμη και να μην έχει τροφοδοσία θα αντέξει μέχρι την επόμενη ηλιοφάνεια.

Αν δεν σου κάνει η τροφοδοσία από την μπαταρία πάρε ένα 230V ηλεκτρονικό. (επειδή και αυτοί έχουν ταλαντωτή με κρύσταλλο)

diamantisi
07-02-17, 09:27
Μαρκο εαν καταλαβα καλα οι ψηφιακοι χρονοδιακοπτες δουλευουν με ταλαντωτες κρυσταλου και εαν εχω εναν 220V δεν θα εχω προβλημα???
Ευχαριστω...