PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέτρηση βηματικών τάσεων υποσταθμού



antonisfa
06-02-17, 16:31
Καλησπέρα,
Σε χώρο κυψελών και αυτόματου διακόπτη μέσης τάσης (15KV) θέλω να κάνω αν είναι εφικτό κάποια μέτρηση αν υπάρχουν βηματικές τάσεις.
Γνωρίζει κανείς κάποια μέθοδο, είναι εφικτό να γίνει από εμένα ή αναλαμβάνει κάποιο ειδικευμένο συνεργείο κάτι τέτοιο?

Πόσο επικίνδυνη και από ποια τάση και άνω γίνονται αυτές επικίνδυνες?
Στο εγχειρίδιο της θεμελιακής γείωσης αναφέρεται σε εξάλειψη βηματικών τάσεων...



Στο δίκτυο που κοίταξα αναφέρονται κάποιες εταιρείες σε μετρήσεις, και σε κάποια αρχεία ενημερωτικά.

Αναφορά άλλη σε τάση δοκιμής 100 βολτ μεταξύ 2 σημείων χωρίς να αναφέρει συνεχούς ή εναλλασόμενου...

vasilllis
06-02-17, 17:02
Δεν εχει πλεγμα δαρινγκ;

antonisfa
06-02-17, 17:07
Δεν εχει πλεγμα δαρινγκ;
Αυτό 1η φορά τ ακούω , αυτό που έχω βάλει εγώ ένα μονωτικό δάπεδο κάτι σα 2 μικρούς διαδρόμους ειδικό για αυτους τους χώρους.

Από κατασκευής ο χώρος δεν έχει ( δεν φαίνεται τουλάχιστον) αυτό το πλέγμα κάτω από το μπετόν φαντάζομαι.
Δε βλέπω κάποιες αναχωρήσεις μόνο γειώσεις στις πόρτες και στα σασί των κυψελών/διακόπτη εισόδου Μ.Τ.

el greco 1
06-02-17, 21:10
γραφεις σε χωρο κυψελων ποσα πεδια εχει εκει 1 η 2?πως 15KV αφου εχουμε 22KV μεση ταση. εξω απο τον υποσταθμο δεν υπαρχουν φρεατια με τα υπαρχοντα ηλεκτροδια γειωσης?τι ακριβως θελεις να μετρησεις? εγω θα αρχιζα απο την μετριση αντιστασης γειωσης του υποσταθμου και μετα μεσα.εχεις αδεια ηλεκτρολογου η ΤΕ?

vasilllis
06-02-17, 23:15
Αυτό 1η φορά τ ακούω , αυτό που έχω βάλει εγώ ένα μονωτικό δάπεδο κάτι σα 2 μικρούς διαδρόμους ειδικό για αυτους τους χώρους.

Από κατασκευής ο χώρος δεν έχει ( δεν φαίνεται τουλάχιστον) αυτό το πλέγμα κάτω από το μπετόν φαντάζομαι.
Δε βλέπω κάποιες αναχωρήσεις μόνο γειώσεις στις πόρτες και στα σασί των κυψελών/διακόπτη εισόδου Μ.Τ.

Το
μονωτικο δαπεδο καλα το εβαλες.
Πρεπει να 3μ να συνδεεται το πλεγμα με την περιμετρικη ταινια και ολα μαζι καταληγουν στην γη.Οποτε αν ειχε πλεγμα θα το εβλεπες?????
Επισης δεν υπαρχει κατι να μετρησεις εκει καθως βηματικη ταση ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ.αν ομως δεν υπαρχει πλεγμα τοτε σε περιπτωση που βραχυκυκλωματος με την γη ενδεχεται να αποκτησεις .

antonisfa
07-02-17, 00:48
γραφεις σε χωρο κυψελων ποσα πεδια εχει εκει 1 η 2?πως 15KV αφου εχουμε 22KV μεση ταση. εξω απο τον υποσταθμο δεν υπαρχουν φρεατια με τα υπαρχοντα ηλεκτροδια γειωσης?τι ακριβως θελεις να μετρησεις? εγω θα αρχιζα απο την μετριση αντιστασης γειωσης του υποσταθμου και μετα μεσα.εχεις αδεια ηλεκτρολογου η ΤΕ?
2 πεδία έχω (και 2 Μ/Στές)
Ποιος είπε πως η μέση τάση είναι στα 22 KV μόνο? Ο ΑΣΠ της ΔΕΗ αυτή τη μέση δίνει εδώ.
Υπάρχουν φρεάτια. παλαιότερα είχα πάρει μέτρηση (περίπου στο 1 ΩΜ) αλλά πρέπει να ξαναπάρω γιατί οι συνθήκες μεταβάλλουν τα δεδομένα
Όπως ανέφερα θέλω να κάνω τυπική μέτρηση για έλεγχο παρουσίας βηματικών τάσεων. Για την ασφάλειά μας εδώ στο εργοστάσιο.
Απ όταν γύρισα στη δουλειά ένα χάος βρήκα μέσα στο χώρο των πεδίων της μέσης...
Εχω άδεια Τ.Ε.

antonisfa
07-02-17, 00:56
Το
μονωτικο δαπεδο καλα το εβαλες.
Πρεπει να 3μ να συνδεεται το πλεγμα με την περιμετρικη ταινια και ολα μαζι καταληγουν στην γη.Οποτε αν ειχε πλεγμα θα το εβλεπες?????
Επισης δεν υπαρχει κατι να μετρησεις εκει καθως βηματικη ταση ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ.αν ομως δεν υπαρχει πλεγμα τοτε σε περιπτωση που βραχυκυκλωματος με την γη ενδεχεται να αποκτησεις .
Εντάξει δεν έχω βηματική τάση ή τουλάχιστον δεν ξέρω αν έχω και αν υπάρχει σε τι βαθμό επικινδυνότητας είναι καθώς δε βλέπω ανά κάποιες αποστάσεις όπως αναφέρεις πρέπει να έχω σύνδεση με την περιμετρική ταινία.
Δε βρίσκω και τπτ σχέδια κατασκευής του υποσταθμού, θα ψάξω καλύτερα αύριο αλλά εφόσον δε βλέπω αναμονές ίσως να μήν έχει.
Για το λόγο αυτό θέλω να κάνω τη μέτρηση να είμαι σίγουρος πως δεν έχω κάποιο κίνδυνο
Υπάρχει και ο διακόπτης της μέσης ο οποίος κακώς κατά τη γνώμη μου βρίσκεται στο ίδιο δωμάτιο με τις 2 κυψέλες.


Υπάρχει κάποια αναφορά για το πως γίνεται αυτή η μέτρηση?

vasilllis
07-02-17, 09:01
ριξε μια ματια εδω να παρεις μια ιδεα http://users.sch.gr/imarinakis/measurement_resistance_graound.htm

Οποτε χωρις πλεγμα θεωρω οτι θα υπαρξουν επικινδυνες τασεις.

Διακοπτης της μεσης τι εννοεις ακριβως?Εσυ λογικα εχεις τρια πεδια,αφιξη και δυο αναχωρηση τα οποια βρισκονται σε ειδικα διαμορφωμενο χωρο.Ποιος δεν θα επρεπε να βρισκεται εκει?

antonisfa
07-02-17, 14:27
ριξε μια ματια εδω να παρεις μια ιδεα http://users.sch.gr/imarinakis/measurement_resistance_graound.htm

Οποτε χωρις πλεγμα θεωρω οτι θα υπαρξουν επικινδυνες τασεις.

Διακοπτης της μεσης τι εννοεις ακριβως?Εσυ λογικα εχεις τρια πεδια,αφιξη και δυο αναχωρηση τα οποια βρισκονται σε ειδικα διαμορφωμενο χωρο.Ποιος δεν θα επρεπε να βρισκεται εκει?

Ενδιαφέρον οι επεξηγήσεις στο λινκ για τον γειωτή πλέγματος στον συγκεκριμένο χώρο μου υπάρχει φυσικά η ταινία χαλκού που δεν τρέχει εννιαία βέβαια αλλά κατα διαστήματα γειώνοντας τα τρία πεδία (μικρές κυψέλες τις λέω εγώ) ένα στην είσοδο για γενικο της μέσης και τροφοδοσία σε 2 κλάδους τις άλλες 2 που δίνουν αντίστοιχα σε 2 Μ/Τές 630 και 1600ΚVA.
Δεν βλέπω άλλες συνδέσεις προς τα κάτω της ταινίας οπότε να υποθέσω πως επιβάλλεται η μέτρηση των βηματικών?

Ο χώρος είναι πολύ βρώμικος και μια γείωση πόρτας είναι κομμένη. Πρέπει να βάλω μια τάξη
Ο συνάδελφος άφησε εκεί ότι ήθελε αποθήκη το έκανε...:drool:

Όσο αφορά τον γενικό διακόπτη της ΔΕΗ (σε αυτόν αναφέρθηκα πριν) βρίσκεται στον ίδιο χώρο με τις κυψέλες διανομής της , που δεν είναι ιδιοκτησία της ΔΕΗ.
Έτσι κάθε φορά που βγαίνει εκτός η γραμμή των 15 KV από σφάλμα της γραμμής τους ή άλλο, πέφτει καμιά φορά ο διακόπτης τους και πολλές φορές αν και δεν είναι στη δικαιοδοσία μου κουρδίζω εγώ και κουμπώνω τον γενικό τους εφόσον πρώτα πάρω και επικοινωνήσω με τον υπεύθυνο του Α.Σ.Π.

Θα πάρω κάποιες φωτο αύριο για να δείτε τι εννοώ.

vasilllis
07-02-17, 19:56
Ποιος υπογραφει καθε χρονο για ελεγχο επιθεωρηση;

antonisfa
07-02-17, 21:16
Ποιος υπογραφει καθε χρονο για ελεγχο επιθεωρηση;
Λογικά ο διευθυντής της επιχείρησης ο μηχανολόγος μηχανικός, υπογραφές στα τυπικά δελτία ελέγχου.
Υποτίθεται είχε εμένα υπεύθυνο τα προηγούμενα χρόνια, αλλά απουσίασα τα τελευταία 3 χρόνια και έμειναν πίσω πολλά...

el greco 1
07-02-17, 21:56
αυριο ανεβασε καποια φωτο να δουμε πως ειναι εκει μεσα.δεν υπαρχει παντος λογος να ανχωνεσαι εχω δει και εχω κανει χειροτερα.μετριση βηματατικης τασης δεν μου εχει τυχει να κανω ακομα.

antonisfa
07-02-17, 22:37
αυριο ανεβασε καποια φωτο να δουμε πως ειναι εκει μεσα.δεν υπαρχει παντος λογος να ανχωνεσαι εχω δει και εχω κανει χειροτερα.μετριση βηματατικης τασης δεν μου εχει τυχει να κανω ακομα.


Ναι θα ανεβάσω το ανέφερα πριν

vasilllis
07-02-17, 23:14
Λογικά ο διευθυντής της επιχείρησης ο μηχανολόγος μηχανικός, υπογραφές στα τυπικά δελτία ελέγχου.
Υποτίθεται είχε εμένα υπεύθυνο τα προηγούμενα χρόνια, αλλά απουσίασα τα τελευταία 3 χρόνια και έμειναν πίσω πολλά...

Εγω ομως μιλαω για την αρχικη εγκατασταση και ρευματοδοτηση απο την δεη χωρις πλεγμα.


αυριο ανεβασε καποια φωτο να δουμε πως ειναι εκει μεσα.δεν υπαρχει παντος λογος να ανχωνεσαι εχω δει και εχω κανει χειροτερα.μετριση βηματατικης τασης δεν μου εχει τυχει να κανω ακομα.

δηλ
Γιωργο τι να μετρησεις και πως?Φανταζομαι ειναι γνωστο η ωμικη αντισταση του μπετο.

antonisfa
07-02-17, 23:20
Αυτό Βασίλη δεν το ξέρω μπορώ να μάθω αν υπήρχε πλέγμα και στη μελέτη.
Να σου πω πως είδα παλιές αναφορές και θυμήθηκα τη μέθοδο με το πλέγμα μάλιστα το αναφέρει εγκυβωτισμένο 5 εκατ. κάτω από το μπετόν και ακόμη βρήκα και μια μέθοδο υπολογισμού βημ. τάσεων του Κάπου στο βιβλίο Υποσταθμοί εσωτερικών χώρων. Θα αναφέρω αργότερα.

antonisfa
08-02-17, 17:15
685486854968550685516855268553

el greco 1
08-02-17, 21:33
τι μαρκα ειναι τα πεδια? εργασιες συντηρισης στο χωρο χρειαζωνται αλλα και καθαρισμο γιατι φαινετε σαν αποθηκη. οι Μ/Στες ειναι διπλα? δεν εβγαζες μια φωτο να δουμε.

antonisfa
08-02-17, 22:03
τι μαρκα ειναι τα πεδια? εργασιες συντηρισης στο χωρο χρειαζωνται αλλα και καθαρισμο γιατι φαινετε σαν αποθηκη. οι Μ/Στες ειναι διπλα? δεν εβγαζες μια φωτο να δουμε.
Αν μπορουσα να μπω στα δωματια τους...
Εβαλα αντισκουριακο στις κλειδαριες και θα δοκιμασω αυριο

Τα πεδία είναι της MERLIN GERIN

antonisfa
09-02-17, 21:33
Αν μπορουσα να μπω στα δωματια τους...
Εβαλα αντισκουριακο στις κλειδαριες και θα δοκιμασω αυριο

Τα πεδία είναι της MERLIN GERIN
Δεν έχω χρόνο ούτε να καθαρίσω μεσ στο δωμάτιο...έχω αρκετές ζημιές

antonisfa
09-02-17, 21:38
685486854968550685516855268553
Ο διακόπτης που βλέπετε των τριών περιοχών θα έπρεπε να βρίσκεται σε ξεχωριστό δωμάτιο. Κάθε φορά που συμβαίνει κάποιο σφάλμα στη φραμμή πρέπει να κάνω εξυπηρέτηση στη ΔΕΗ να τον οπλίζω! Πολλές φορές μου το ζητά το συνεργείο γιατί δεν προλαβαίνουν να έρθουν

el greco 1
09-02-17, 21:41
μην ανχωνεσαι κανε οτι μπωρεις και οταν εχεις χρονο θα τα ξαναπουμε.