PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ



barbacotsos1347
06-02-17, 18:43
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος σήμερα στο ξαφνικό εκεί που ήμουν στον υπολογιστή κ χάζευα ξαφνικά έκλεισαν τα πάντα φως δωμάτιου, υπολογιστης όλα σηκώνομαι βάζω δοκιμαστικό στην μπριζα κ στην φάση ανάβει κανονικά αλλά ανάβει κ στον ουδέτερο αλλά λίγο πιο λίγο, μπορείτε να μου πείτε γιατί συμβαίνει αυτό?
Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pstratos
06-02-17, 18:56
Μάλλον κόπικε ο ουδέτερος. Η τάση από την φάση, περνά στα φορτία, φθάνει στον ουδέτερο των πριζών (οπότε και την βλέπει το δοκιμαστικό σου) αλλά δεν συνεχίζει προς τον ουδέτερο της ΔΕΗ. Επιλήψου άμεσα, ειναι επικίνδυνο το σκηνικο

barbacotsos1347
06-02-17, 19:06
Μάλλον κόπικε ο ουδέτερος. Η τάση από την φάση, περνά στα φορτία, φθάνει στον ουδέτερο των πριζών (οπότε και την βλέπει το δοκιμαστικό σου) αλλά δεν συνεχίζει προς τον ουδέτερο της ΔΕΗ. Επιλήψου άμεσα, ειναι επικίνδυνο το σκηνικο
Δηλαδή έτσι στο ξαφνικό κόπηκε?
Η ζημιά είναι στο συγκεκριμένο δώματιο?
Το άλλο σπίτι δουλεύει άψογα γιαυτό ρωτάω.
Άρα πρέπει να ανοίξω κουτιά έτσι?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

barbacotsos1347
06-02-17, 19:08
Δηλαδή έτσι στο ξαφνικό κόπηκε?
Η ζημιά είναι στο συγκεκριμένο δώματιο?
Το άλλο σπίτι δουλεύει άψογα γιαυτό ρωτάω.
Άρα πρέπει να ανοίξω κουτιά έτσι?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν ανάβει στην μπριζα ούτε μια απλή λάμπα, δοκίμασα μια σπιράλ φθορίου κ έκανε σαν φλας πήγαινε να ανάψει αλλά τίποτα

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IRF
06-02-17, 19:14
Είναι συχνό θέμα το πρόβλημα στον ουδέτερο σε οικιακές εγκαταστάσεις,τον ουδέτερο δεν τον φροντίζει κανένας στον πίνακα ενώ περνάνε οι ίδιες εντάσεις ρεύματος με τη φάση.Θα δεις στις μπάρες ουδετέρου στον πίνακα για μαυρίλες68530

barbacotsos1347
06-02-17, 19:19
Είναι συχνό θέμα το πρόβλημα στον ουδέτερο σε οικιακές εγκαταστάσεις,τον ουδέτερο δεν τον φροντίζει κανένας στον πίνακα ενώ περνάνε οι ίδιες εντάσεις ρεύματος.Θα δεις στις μπάρες ουδετέρου στον πίνακα για μαυρίλες68530
Τον πίνακα τον άνοιξα κ έσφιξα τα πάντα κ τώρα αν αρχίσω να ανοίγω κουτιά άστα να πάνε κ είναι κ μέσα κλεισμένα κ βαμμένο το σπίτι άστα για βοηθήστε βρε παιδιά τι να κάνω?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IRF
06-02-17, 19:19
Δεν ανάβει στην μπριζα ούτε μια απλή λάμπα, δοκίμασα μια σπιράλ φθορίου κ έκανε σαν φλας πήγαινε να ανάψει αλλά τίποτα

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα άλλα δωμάτια όλα εντάξει; αν ναι ίσως είναι πρόβλημα μόνο στο κυτίο του συγκεκριμένου δωματίου.

barbacotsos1347
06-02-17, 19:23
Τα άλλα δωμάτια όλα εντάξει; αν ναι ίσως είναι πρόβλημα μόνο στο κυτίο του συγκεκριμένου δωματίου.
Ναι το έγραψα κ πιο πάνω όλα τα άλλα μια χαρά είναι, να φανταστείς αυτό το δωμάτιο παίρνει από μια ασφάλεια 16αρα κ από αυτήν παίρνει κ το δίπλα δωμάτιο αλλά στο δίπλα δωμάτιο οι μπριζες δουλεύουν μια χαρά αλλά δεν δουλεύει το φως κ στο άλλο δεν δουλεύει τίποτα παράξενο δεν είναι?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xsterg
06-02-17, 19:58
Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος σήμερα στο ξαφνικό εκεί που ήμουν στον υπολογιστή κ χάζευα ξαφνικά έκλεισαν τα πάντα φως δωμάτιου, υπολογιστης όλα σηκώνομαι βάζω δοκιμαστικό στην μπριζα κ στην φάση ανάβει κανονικά αλλά ανάβει κ στον ουδέτερο αλλά λίγο πιο λίγο, μπορείτε να μου πείτε γιατί συμβαίνει αυτό?
Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


φιλε κατι δεν μας λες καλα. κοβεται το ρευμα και το πρωτο που κανεις ειναι να βαλεις δοκιμαστικο κατσαβιδι στην πριζα? αυτην την αντιδραση πρωτη φορα την ακουω. εμενα η πρωτη αντιδραση μου θα ηταν να παω στον πινακα και να δω ασφαλειες. μετα θα κοιταζα να μετρησω με πολυμετρο παντα στον πινακα. εχω την υποψια οτι δεν εχεις δωσει ολα τα δεδομενα και φυσικα ψαχνεις σε λαθος μερια ανοιγοντας κουτια.

barbacotsos1347
06-02-17, 20:01
φιλε κατι δεν μας λες καλα. κοβεται το ρευμα και το πρωτο που κανεις ειναι να βαλεις δοκιμαστικο κατσαβιδι στην πριζα? αυτην την αντιδραση πρωτη φορα την ακουω. εμενα η πρωτη αντιδραση μου θα ηταν να παω στον πινακα και να δω ασφαλειες. μετα θα κοιταζα να μετρησω με πολυμετρο παντα στον πινακα. εχω την υποψια οτι δεν εχεις δωσει ολα τα δεδομενα και φυσικα ψαχνεις σε λαθος μερια ανοιγοντας κουτια.
Φίλε μου δεν έχω ανοίξει κουτιά ακόμα,κ στον πίνακα εννοείται ότι πήγα κ είδα ότι όλα ήταν μια χαρά.
Το δωμάτιο έχει πρόβλημα όχι όλο το σπίτι

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
06-02-17, 20:49
Αν έχει μονο το δωμάτιο πρόβλημα άνοιξε κουτιά απο εκεί.

klik
06-02-17, 21:04
Η απάντηση "μια χαρά" δεν σημαίνει το ίδιο για σένα και για εμάς που το διαβάζουμε. ;)

xsterg
06-02-17, 21:38
Η λύση λέγεται ηλεκτρολόγος. Δεν γνωρίζεις τα βασικά. Μην επιχειρήσεις τίποτα για την ασφάλεια την δική σου.

barbacotsos1347
06-02-17, 21:46
Οκ παιδιά ευχαριστώ για όλα

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk