PDA

Επιστροφή στο Forum : arduino bug σε κωδικα...βοηθεια



gourtz
08-02-17, 23:32
καλησπερα σε ολους...

εχω καποιο controller με arduino uno, rtc και lcd 2x16
ελενχει 4 καναλια με εξοδο 0-5v


το προβλημα μου ειναι οτι στις ρυθμισεις για το καθε καναλι εχει start end fade kai max
το fade το ελαχιστο που μπορω να ρυθμισω ειναι το 0:01 ενα λεπτο δλδ μεχρι να φταει το ποσοτο που εχω στο max δλδ 100τις εκατο. κ το προβλημα ειναι οτι αν το βαλω 0.01 κατι γινεται κ μπερδευει τις ωρες κ ενω εχω βαλει τα καναλια να κλεισουν 21.00 22.00 23.00 00.00
παραδειγμα ειναι αυτο αυτα μου κλεινουν απο τισ 18.00 αν βαλω το fade 0.02 λεπτα δλδ κ πανω παιζουν οκ... σε υτη την φαση δεν μ νοιαζει να κανει fade αν γινονται να φυγει τελειως ακομα καλυτερα η να πηγαινε τελος παντων και 0 αλλα να δουλευει σωτα χωρις να μπερδευει τις ωρες.... αν μπορει καποιος να ριξει μια ματια στον κωδικα... ευχαριστω εκ των προτερων.68554

sabouras
09-02-17, 11:16
Ολες οι μεταβλητες που αποδεχονται το αποτελεσμα των διαιρέσεων είναι ακεραιοι. Μηπως θα επρεπε να ειναι float , double, real η κατι παρόμοιο;
//check & set fade durations
if(oneFadeDuration > onePhotoPeriod/2 && onePhotoPeriod >0){oneFadeDuration = onePhotoPeriod/2;}
if(oneFadeDuration<1){oneFadeDuration=1;}

if(twoFadeDuration > twoPhotoPeriod/2 && twoPhotoPeriod >0){twoFadeDuration = twoPhotoPeriod/2;}
if(twoFadeDuration<1){twoFadeDuration=1;}

if(threeFadeDuration > threePhotoPeriod/2 && threePhotoPeriod >0){threeFadeDuration = threePhotoPeriod/2;}
if(threeFadeDuration<1){threeFadeDuration=1;}

if(fourFadeDuration > fourPhotoPeriod/2 && fourPhotoPeriod > 0){fourFadeDuration = fourPhotoPeriod/2;}
if(fourFadeDuration<1){fourFadeDuration=1;}

gourtz
09-02-17, 15:11
οτι και να σου πω τωρα.. δεν εχω ιδεα απο κωδικα πολυ λιγα πραγματα ...

το βασικο μ προβλημα ειναι οτι κ ετσι οπως ειναι τωρα αν βαλω στο fade 0.01 ενα λεπτο δλδ μπερδευει η ωρα σβησιματως. αν το βαλω δυο τρια τεσσερα λεπτα η κ παραπανω ολα ειναι μια χαρα καπου μπερδευει