PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξάρτημα απο Θερμοσυσωρευτή



Νικος Ρουσσος
12-02-17, 11:17
Καλημέρα σε όλους.
Κάηκε αυτό το εξάρτημα απο Θερμοσυσωρευτή και δεν φόρτωνε με το νυκτερινό.
Το άλλαξα με ίδιο απο άλλον που έχω στο σπίτι και δουλεύει κανονικά ( έτσι βρήκα και οτι αυτό έφταιγε στο οτι δεν φόρτωνε ).
Ξέρετε πως λέγετε και που μπορώ να το βρω ;

Ευχαριστώ

6858068581

MacGyver
12-02-17, 13:28
Ένας ιδιαίτερος θερμοστάτης φαίνεται να είναι.

Νικος Ρουσσος
12-02-17, 15:07
Ετσι το υπολογίζω.
Πρέπει να ρυθμίζει το πόσο θα φορτώσει το σώμα ανάλογα με την θερμοκρασία που έχει αλλά και την ρύθμιση που έχεις κάνει με το κουμπί που βρίσκεται μπροστά στο σώμα .
Το θέμα είναι αν ξέρει κανείς που μπορώ να βρω.

68588

antonisfa
12-02-17, 16:46
Δε μας είπες τι μάρκα και μοντέλο ειναι τα σωματα

diony
12-02-17, 17:17
Αν το βλέπω καλά είναι ένα είδος να το πω ρελέ ,στο οποίο ο έλεγχος του γίνεται με το διμεταλλικό (το πράσινο εξάρτημα)
Όταν πάει τάση στην αντίσταση του διμεταλλικού , αυτό κάμπτεται και μετά από λίγο χρόνο όσο λυγίζει πιέζει τις επαφές και κλείνει κύκλωμα , όταν κοπεί η τάση πάλι κάνει επαναφορά αλλά όχι αμέσως
Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το αντικείμενο , αλλά νομίζω ο λόγος που το βάζουν είναι για να λειτουργούν ετεροχρονισμένα μεταξύ τους ( και σίγουρα είναι αθόρυβο)
Κάποιος που τα δούλεψε ας γράψει πιο αναλυτικά

Νικος Ρουσσος
12-02-17, 18:40
Λάθος μου (φαίνεται γεράσαμε ) , είναι BAUKNECHT (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiav6uU_4rSAhXMPRQKHYeeDFcQFggnMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.thermis-sa.gr%2Fgreek%2Fdetails.php%3Fpid%3D124&usg=AFQjCNFZYmA7EJ6NU1JiYs7FEJWGQUJB8w&sig2=YQBRkpdqN83RWI9vFE6NKg&bvm=bv.146786187,d.bGs) .

Δημήτρηςκα
12-02-17, 21:09
Κλασικό ρελε θέρμανσης ειναι

MacGyver
12-02-17, 21:27
Επειδή το λες με σιγουριά, εξήγησε από που συμπεραίνεις ότι είναι ρελέ, και τι είναι το κλασικό ρελε θέρμανσης.

antonisfa
12-02-17, 21:32
Εγω παλι γιατι το βλεπω σα θερμοστστικο διακοπτη.
Η θερμοαντισταση και το διμεταλλικο συνεργαζονται και αλλαζουν την επαφη του διακοπτη συμφωνα με τη θερμοκτασια περιβαλλοντος.
Ας μιλησει κ καποιος που το εχει δουλεψει

Δημήτρηςκα
12-02-17, 21:36
Ο πατέρας μου έφτιαχνε Θερμοσισωρευετες. Σταμάτησε να φτιάχνει οταν γεννήθηκα πριν 30 χρόνια. :-) πριν 10 χρόνια σταματήσαμε και το Σερβίς αλλα για λόγους κυρίως εξυπηρέτησης (δεν μπορεις να αρνηθείς να φτιάξεις το σώμα σε μια γιαγιά που κρυώνει ) το κάνω εγω. Το ρελε θέρμανσης ειναι κλασικό ρελε 4 επαφές 20 αμπερ.

MacGyver
12-02-17, 21:38
Έχει ένα διμεταλλικό (από ότι φαίνεται από τα ρυθμιστικά) και σε συνδυασμό με την αντίσταση που έχει στο ένα φαίνεται να δουλεύει σαν χρονικό σε κάποιο αργό σχετικά χρόνο. Η θέση και ο τρόπος που είναι τοποθετημένο θα δείξει αν λαμβάνει υπόψιν και την εξωτερική θερμοκρασία.
Ίσως να τα έχουν για να γίνεται λειτουργία με 50% τυχαίο dutty cycle, για να μήν τραβάνε ταυτόχρονα όλα τα σώματα.
Η ακόμα, αντί για το πηνίο να χρησιμοποιεί αυτή τη μέθοδο (θέρμανση του μεσαίου διμεταλλικού) για να ανοιγοκλείνει απλά τις επαφές. Υπό αυτή την έννοια είναι ένα ρελέ.

diony
12-02-17, 22:09
Πιθανό να παίζει οι 3 επαφές να μην ενεργοποιούνται / απενεργοποιούνται ταυτόχρονα,
αλλά όσο πλησιάζει στο ζητούμενο σημείο , πρώτα κόβει η μία , μετά η δεύτερη κ.λ.π., και το ίδιο να γίνεται όταν κρυώνει να συνδέει τις επαφές μία - μία πάλι με χρονική καθυστέρηση από επαφή σε επαφή

Δημήτρηςκα
12-02-17, 22:52
Τα συγκεκριμένα ρελέ είχαν μια μικρή χρονοκαθυστέρηση 1-2 λεπτά, για να μην ανοιγοκλείνουν πολύ γρήγορα. Ρελέ θέρμανσης είναι το αντικαθυστάς με ένα τύπου ESB της ΑΒΒ, που το βάζεις χαμηλά στο σώμα για να μη ζεσταίνεται και είσαι ΟΚ.
Εντολή παίρνει από το θερμοστάτη και ενεργοποιεί τις αντιστάσεις, οι ανεμιστήρες δουλεύουνε από άλλο θερμοστάτη οπότε πρόσεχε μη σε χτυπήσει το ρεύμα.

el greco 1
13-02-17, 07:27
kαι με ενα κλασικο 3φασικο θερμοστατη 0-300c γινεται μονο η μπαοκνεκτ φωραει αυτα αλλες εταιριες οπως η ζημενς χρησιμοποιουν θερμοστατες.

Νικος Ρουσσος
13-02-17, 15:48
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις αλλά και την προσπάθεια να λυθεί το πρόβλημα.:thumbup1:
Ανεβάζω σε φωτο της συνδέσεις του εξαρτήματος μήπως και βοηθήσει.
Νομίζω πως ο MacGyver (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=38576) εχει δίκαιο πρέπει να είναι με διμεταλλικό και να λειτουργεί οπως το ρελέ.
68605

el greco 1
13-02-17, 18:16
ειναι δυσκολο να βρεις κατι τετοιο καντο με απλο 3φασικο θερμοστατη και τελειωνε.