PDA

Επιστροφή στο Forum : Kλέμες πολλών καλωδίων για πλεξούδα μηχανής



agis68
13-02-17, 13:23
Ερχεται η Άνοιξη (που θα πάει κάποτε θα έρθει) οπότε σχεδιάζω να επέμβω στην μηχανή μου μια 330cc rebel limited 1985 μοντέλο να φτιάξω (μια και βαφτεί) την πλεξούδα που πάει στο πίσω φτερό για τα εξής φώτα...
68602
Αρα θα έχω 5 καλώδια που ανάβουν τα παραπάνω φώτα. Τα καλώδια σταματάνε στην αρχή του πίσω φτερού και συνεχίζουν με ανεξάρτητες γραμμές. Αυτό θα αλλάξει. Θα μπει αρσενική κλέμα στην λήξη τους και θηλυκή κλεμα μετά. Με ενδιαφέρει λοιπόν μια πχ 6πινη κλέμμα που να έχει στεγανότητα. Θα ήθελα από την κοινότητα να μου προτείνει μία και παράλληλα τι ακριβώς εργαλείο θα χρειαστώ για αυτή τη σύνδεση.

alpha uk
13-02-17, 15:20
https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwjrg87xk43SAhVSi7IKHZ4UBzoYABAQ&ohost=www.google.co.uk&cid=CAESIeD2QzMnfPCiE2N3YBBBQausAWAbreY-5wTPUiTiAZVJbQ&sig=AOD64_0xk4GtB7LpraY3f4_EuBG74LpUmw&ctype=5&q=&ved=0ahUKEwjk5Mjxk43SAhVIkiwKHeyABaoQwg8IIA&adurl=

vasilllis
13-02-17, 16:07
http://www.soumas.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=38&Itemid=2

agis68
13-02-17, 20:10
και για τη σχετική πρέσσα τι προτείνετε?

vasilllis
13-02-17, 20:50
Τετοιου τυπου τα πατας και με την πενσα.δεν αξιζει να δωσεις λεφτα για πρεσσα.κανε τους και μια ερωτηση για σιγουριά.

george Mp
13-02-17, 20:59
http://www.soumas.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_funky.tpl&product_id=1961&category_id=62&option=com_virtuemart&Itemid=2

FILMAN
15-02-17, 13:24
http://www.tme.eu/gr/katalog/#search=fut+pad&s_field=accuracy&s_order=DESC
Σίγουρα δεν είναι φτηνές αλλά η ποιότητα κατασκευής τους είναι πολύ καλή και το αποτέλεσμα του πρεσσαρίσματος είναι απλά τέλειο.

GR_KYROS
15-02-17, 14:33
Τι προτείνετε στον άνθρωπο:001_smile:
5 ακροδέκτες θα τοποθετήσει
Ας πάρει αυτόν http://www.e-shop.gr/gdartis-kalodion-presa-akrodekton-tactix-215mm-8-1-2-401009-p-TLS.150105
Ας πάει σε ένα ηλεκτρολογείο και να τους κεράσει καφέ

FILMAN
15-02-17, 14:40
Δηλαδή το ότι το σωστό εργαλείο είναι ακριβό σημαίνει ότι το καταλληλότερο εργαλείο για τη δουλειά του είναι το φθηνό; Ε τότε ας τους στερεώσει πάνω στο καλώδιο κοπανώντας τους με μια πέτρα από αυτές που θα βρει στο δρόμο έξω από το σπίτι του, να του βγει και τσάμπα.

GR_KYROS
15-02-17, 14:44
Δεν ξέρω νομίζω πως είναι για μια δουλειά που θα γίνει άπαξ
Και με την λογική της κρίσης το είδα σαν υπερβολή
Προσωπικά αν όχι με πέτρα με μια πένσα θα την έκανα την δουλειά:001_smile:

FILMAN
15-02-17, 14:56
Το αποτέλεσμα με την πένσα / μυτοτσίμπιδο είναι απλά θλιβερό
Ο ακροδέκτης δεν σφίγγει καθόλου καλά πάνω στο καλώδιο
Μόλις τραβήξεις το καλώδιο αμέσως βγαίνει από τον ακροδέκτη
Επίσης αυτή η χαλαρή σύνδεση θα οδηγήσει σε υπερθέρμανση ή και λιώσιμο αν το ρεύμα που περνάει από κει είναι σημαντικό
Αύριο - μεθαύριο θα ξαναχρειαστεί να πρεσσάρει κάτι άλλο

george Mp
15-02-17, 18:05
Με μυτοτσιμπηδο ή πενσα ή και με το κοφτακι που το κανουν καποιοι εκτος απο το οτι δεν ειναι ασφαλες(εκτος και το κολησει μετα με κολυτηρι), επειδη γινεται πλακε και φαρδενει το φυσακι σε καποιες περιπτωσεις δεν μπαινει να κουμπωσει μεσα στη φυσα.Με φθηνη πρεσα και κάνεις και δεν κάνεις δουλεια γιατι ''μασανε'' το φυσακι.

sotron1
15-02-17, 18:39
http://www.tme.eu/gr/katalog/#search=fut+pad&s_field=accuracy&s_order=DESC
Σίγουρα δεν είναι φτηνές αλλά η ποιότητα κατασκευής τους είναι πολύ καλή και το αποτέλεσμα του πρεσσαρίσματος είναι απλά τέλειο.

Το έχεις δοκιμάσει ; Μου αρέσει.

FILMAN
16-02-17, 10:59
Το έχεις δοκιμάσει ; Μου αρέσει.
Ναι τις έχω. Στην πραγματικότητα είναι μία στην οποία μπορείς να βάλεις 3 διαφορετικές σιαγώνες. Για περιστασιακή χρήση η σιαγώνα Νο12 δεν χρειάζεται, διότι απλά περιλαμβάνει τα μεγαλύτερα νούμερα που έχει η Νο11 και τα μικρότερα που έχει η Νο13. Επίσης έχω την PA-20 που έχει κάποια νούμερα που λείπουν από τις άλλες. Δεν κάνουν για χοντροδουλειές, π.χ. δεν μπορείς με αυτές να πρεσσάρεις ανοξείδωτα FASTON. Θα τις σπάσεις. Για χοντροδουλειές δεν έχω βρει κάποια που να έχει ικανοποιητικό αποτέλεσμα...

agis68
16-02-17, 15:28
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα πάρω αυτή που προτείνει ο Φίλιππος . Θα την ξαναχρειαστώ σίγουρα μια και ασχολούμαι με το service των δύο μηχανών μου προσωπικά....

Dbnn
19-02-17, 23:18
Σφιγγεις με πενσα η μυτοτσιμπιδο και μετα βαζεις κολληση. Οι πρεσσες κανουν ακριβως οτι και η κοινη πενσα. Απλα η πρεσσα το κανει να φαινεται πιο ομορφο.

lepouras
20-02-17, 01:33
Σφιγγεις με πενσα η μυτοτσιμπιδο και μετα βαζεις κολληση. Οι πρεσσες κανουν ακριβως οτι και η κοινη πενσα. Απλα η πρεσσα το κανει να φαινεται πιο ομορφο.
έλα ντε. και πάνε αυτοί οι παλιοκατασκευαστές και φτιάχνουν εργαλεία για να μας τα παίρνουν. και ούτε πένσα... τη παραπάνω έχει δηλαδή η πένσα. και με ένα σφυρί μια χαρά γίνετε..... μην πω ούτε σφυρί. τη είναι το σφυρί. μια όμορφη πέτρα με χερούλι. άρα και με μια πέτρα γίνετε.

JOUN
20-02-17, 11:40
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα πάρω αυτή που προτείνει ο Φίλιππος . Θα την ξαναχρειαστώ σίγουρα μια και ασχολούμαι με το service των δύο μηχανών μου προσωπικά....

Παντως οτι εχω παρει απο Engineer ειναι ακριβο αλλα κορυφη..Μια φορα το πληρωνεις και μετα χαιρεσαι να το δουλευεις.

Dbnn
20-02-17, 15:03
έλα ντε. και πάνε αυτοί οι παλιοκατασκευαστές και φτιάχνουν εργαλεία για να μας τα παίρνουν. και ούτε πένσα... τη παραπάνω έχει δηλαδή η πένσα. και με ένα σφυρί μια χαρά γίνετε..... μην πω ούτε σφυρί. τη είναι το σφυρί. μια όμορφη πέτρα με χερούλι. άρα και με μια πέτρα γίνετε.

Δηλαδη αμφιβαλλεις πως ενα σφιξιμο με απλη πενσα και λιγο κολληση δεν κανει αξιοπρεπως την δουλεια του;
Δεν αναφερομαι σε εγκαταστασεις σπιτιων και κτηριων αλλα σε πλεξουδες auto-moto.
Φιλε Γιαννη παντως στα car stereo εχω βαρεσει σφυριες σε 75αρα κοσσα και κολληση με φλογιστρο map gas.... 7 χρονια καθε μερα ολη μερα επαιζε το συγκεκριμενο αυτοκινητο και οι συνδεσεις κιχ δεν κανανε.

FILMAN
21-02-17, 13:31
Δημήτρη οι πρέσσες που λέμε εδώ απλά δεν έχουν καμία σχέση με μια πένσα... Με την πένσα (ή το μυτοτσίμπιδο καλύτερα) απλά μπορείς να λυγίσεις τον ακροδέκτη... Η πρέσσα με ένα πάτημα λυγίζει και στρίβει κυκλικά τα "αυτιά" του ακροδέκτη ώστε να σφίξουν το καλώδιο... Όλοι πριν πάρουμε πρέσσες έτσι όπως λες το κάναμε, και μετά το περνάγαμε με κόλληση... Συνεπώς αυτό που λες το ξέρουμε... Δοκίμασε κι εσύ αυτό που λέμε εμείς, και θα δεις... Απλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που προτείνεις (και που κάναμε) όσον αφορά την ευκολία, την ταχύτητα, την ποιότητα, την πιθανότητα επιτυχίας/αποτυχίας, ακόμα και το οπτικό αποτέλεσμα αν θέλεις...

FILMAN
21-02-17, 13:34
Παντως οτι εχω παρει απο Engineer ειναι ακριβο αλλα κορυφη..Μια φορα το πληρωνεις και μετα χαιρεσαι να το δουλευεις.Ώπα! Να κι άλλος. :001_smile: Για γυμνούς ακροδέκτες έχεις βρει τίποτα καλό; Γιατί μια πρέσσα που έβγαζε τότε που το έψαχνα (άσπρη ήταν αν θυμάμαι καλά, δεν θυμάμαι κωδικό) δεν μου άρεσε, είχε μόνο δυο θέσεις πρεσσαρίσματος και πάταγε το χαλκό και τη μόνωση ταυτόχρονα (αυτό το τελευταίο δεν μου αρέσει καθόλου)