Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για αλλαγη θερμοστατη χωρου



00basil00
21-02-17, 21:04
Καλησπερα σας
θα χρειαστω μια βοηθεια σας παρακαλω για την συνδεση ενος θερμοστατη olympia electronics bs-812
Ο παλιος θερμοστατης ειναι ενασ IMIT TA2
Για την συνδεσμολογια παραθετω φωτο.
687326873368734

ο παλιος θερμοστατης λειτουργει ωσ εξης:1)κλειστος εχει ρευμα στο 1 (απο αριστερα προσ δεξια παντα)
2) ανοιχτος χωρισ να εχει ανοιξει η ηλεκτροβανα εχει ρευμα στο 1,2 και 4
3)ανοιχτος με ανοιχτη την ηλεκτροβανα εχει ρευμα στο 1,3,4,5.
ποια καλωδια θα πρεπει να συνδεσω στο νεο θερμοστατη ο οπιος συνδεεται με μονο 2 καλωδια??
ευχαριστω.

vasilllis
21-02-17, 22:53
to 1 sto C
to 2(στο σχεδιο βλεπω τον 2,στην συνδεση βλεπω δεν εχεις στο 2 αλλα στο 3 οποτε βαλε αυτα) sto NC

el greco 1
21-02-17, 22:54
στο c βαζεις τη φαση και στο NO την επιστροφη δεν βλεπω ουδετερο οποτε δεν χρειαζεται.

vasilllis
22-02-17, 09:02
στο c βαζεις τη φαση και στο NO την επιστροφη δεν βλεπω ουδετερο οποτε δεν χρειαζεται.
Στην NO?

el greco 1
22-02-17, 20:32
βασιλη στη ΝΟ βλεπω που συνδες την επιστροφη στο λεβητα εξαλου και στη φωτο γραφει burner.

00basil00
22-02-17, 20:37
Καλησπερα σας και ευχαριστο πολυ για ντην αμμεση απαντηση σας
Λοιπον που λετε εχω συνδεσει το μαυρο(φαση ) στο c και την επιστροφη στο no. Στο οφ εχω ρευμα στο c και στο nc.Στη θεση on χωρισ να ανοιξη η ηλεκτροβανα εχω ρευμα στο c στο nc και
στο κοκκινο καλωδιο το οποιο δεν το εχω συνδεσει πουθενα.Στη θεση on και ανεβαζωντας την θερμοκρασια στην οθονη λειτουργει η ηλεκτροβανα και εχω ρευνα στο c και στο no πλεον αλλα και
στο κοκκινο καλωδιο παρ ολα αυτα δεν λειτουργει η ηλεκτροβανα.Μηπως συνδςσα τιποτα λαθος???

el greco 1
22-02-17, 20:50
Στη θεση on και ανεβαζωντας την θερμοκρασια στην οθονη λειτουργει η ηλεκτροβανα και εχω ρευνα στο c και στο no .αφου λες που λειτουργει. στον πινακα το κοκκινο που ειναι συνδεμενο κοιταξες?

vasilllis
22-02-17, 21:02
Καλησπερα σας και ευχαριστο πολυ για ντην αμμεση απαντηση σας
Λοιπον που λετε εχω συνδεσει το μαυρο(φαση ) στο c και την επιστροφη στο no. Στο οφ εχω ρευμα στο c και στο nc.Στη θεση on χωρισ να ανοιξη η ηλεκτροβανα εχω ρευμα στο c στο nc και
στο κοκκινο καλωδιο το οποιο δεν το εχω συνδεσει πουθενα.Στη θεση on και ανεβαζωντας την θερμοκρασια στην οθονη λειτουργει η ηλεκτροβανα και εχω ρευνα στο c και στο no πλεον αλλα και
στο κοκκινο καλωδιο παρ ολα αυτα δεν λειτουργει η ηλεκτροβανα.Μηπως συνδςσα τιποτα λαθος???
Στο 1 ειχε δυο καλωδια?το κοκκινο και ενα (μαυρο?) .Τα εβαλες αυτα στο C?
sto 3 ειχε παλι δυο καλωδια?Το ενα γεφυρα στο 5(δεν το πας πουθενα και ενα αλλο?Το εβαλες στο ΝΟ?

ΥΓ Γιωργο ειχες δικιο.Να πω την αληθεια τν ψιλιαστηκα γιατι την ΝC στον παλιο την εχει ασυνδετη,αλλα ειπα να παρω την πεπατημενη.

Σταύρος Απο
22-02-17, 21:29
http://www.olympia-electronics.gr/dat/4730446C/[el]file.pdf

00basil00
22-02-17, 22:00
βασιλη τα συνδεσα οπως ειπες αλλα τιποτα ,ρευμα εχει και στα τρια οταν ειναι στο on και λειτουργεια ηλεκτροβανας αλλα δεν δινει εντολη.
παραθετω και καποια συνδεσμολογια του θερμοστατη και της ηλεκτροβανας
6875268753

el greco 1
22-02-17, 22:56
δεν σου ειπαι ετσι μαυρο κοκκινο μαζι στο c και το αλλο στo NO

vasilllis
22-02-17, 23:25
δεν σου ειπαι ετσι μαυρο κοκκινο μαζι στο c και το αλλο στo NO
Δεν
βγαζω ακρη.

el greco 1
23-02-17, 06:48
βασιλη οπως δειχνουν η φωτο το συστημα ειναι απλο χωρις πινακα αυτονομιας οκ! ε πως θα δουλεψει η η/β απο τι στιγμη που δεν εχεi σταθερα 230v?

vasilllis
23-02-17, 09:02
Γιωργο επειδη δεν βλεπω τα χρωματα και ποσα καλωδια ειχε καθε κλεμμα για αυτο τον ρωταγα ποσα καλωδια .Στο C λογικα θα βαλει παροχη και τροφοδοσια ΗΒ.στ ΝΟ θα βαλει την εντολη της ΗΒ και του καυστηρα.δεν μας βοηθαει και καθολου με τις απαντησεις του.

00basil00
23-02-17, 21:39
δεν σου ειπαι ετσι μαυρο κοκκινο μαζι στο c και το αλλο στo NO

Γιωργο τα συνδεσα οπωσ ειπες ,αλλα παλι τιποτα.

00basil00
23-02-17, 21:56
βασιλη οπως δειχνουν η φωτο το συστημα ειναι απλο χωρις πινακα αυτονομιας οκ! ε πως θα δουλεψει η η/β απο τι στιγμη που δεν εχεi σταθερα 230v?

Γιωργο μια απλη συνδεση θα την εκανα αλλα απ οτι μου λεσ οτι οτι δεν εχει πινακα αυτονομιας και σταθερα 230 v , απο τα λεγομενα σου συμπερανω οτι θελει αλλη διαδικασια και μαλλον ηλεκτολογο
οποτε εβαλλα ξανα τον παλιο θερμοστατη και οταν περαστει ο θερμοστατης θα σας ενημερωσω.
Ευχαριστω πολυ και τους δυο σας για το ενδιαφερον και την καθοδηγηση.