PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλαγη πολικοτητας μοτερ



diamantisi
22-02-17, 22:52
<font size="3">Παιδια γεια σας<br>Χρειαζομαι την βοηθεια σας..<br>Εχω ένα μοτερ 12v dc το οποιο το δουλευω με ενα τροφοδοτικο 220v ac to 12v dc.<br>Με αυτο το μοτερ εχω κανει ενα μηχανισμό που κλεινει ενα μικρο παραθυρο (συρομενο).<br>Οταν το παραθυρο κλεινει τελειως, στο τελειωμα εχω βαλει ενα τερματικο διακοπτη με ελασμα και το μοτερ σταματα..<br>Ολα καλα μεχρι εκεί. Δουλευει αψογα. <br>Η ερωτησεις ειναι δυο.<br><br>1η...Υπαρχει καποιος διακοπτης αλαγης πολικοτητας ουτως ωστε μολις αλαζω την πολικοτητα να γυρίζει το μοτερ αντιθετα με<br>αποτελεσμα να ανοιγει και το παραθυρο. &nbsp;<br><br>2η.. Υπάρχει καποιο ρελε ή διακοπτης που με το που κλεινει το παραθυρο, αυτοματα να αλαζει η πολικοτητα και το παραθυρο να ανοιγει.<br><br>Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.&nbsp;</font>

ΗΝ1984
22-02-17, 22:55
Για διακόπτη μπορείς να βρεις διακόπτη ηλεκτρικού παραθύρου αυτοκίνητου ή διακόπτη από ηλεκτρική κεραία αυτοκίνητου.

el greco 1
22-02-17, 22:58
βαλε 2 ρελε και θα δουλεψει.

klik
22-02-17, 23:00
Υπάρχουν διάφορες λύσεις.
π.χ. http://electronics.stackexchange.com/questions/58482/circuit-to-reverse-polarity
αντί για ρελέ μπορε'ι να μπει διακόπτης αλε ρετουρ μεσαίος

γίνεται και με τη χρήση τερματικών διακοπτών 3 ακροδεκτών και διόδων

αααα ξέχασα! γίνεται και με arduino:biggrin:

google is your friend

diamantisi
22-02-17, 23:04
Παιδια καταρχην σας ευχαριστω για την βοηθεια.
Γιωργο τι εννοεις με τα 2 ρελε.
Συγνώμη που ειμαι λιγο ασχετος

giannakis1983
23-02-17, 01:43
Καλησπέρα . Μπορεις να κανεις το παρακατω κυκλωματακι με 2 ρελε.
Θα ειναι αυτοματο, δηλαδη θα πατας στιγμιαια το μπουτον ανοιγματος και αυτο θα ανοιγει μεχρι να φτασει στον διακοπτη τερματισμου ανοιχτου παραθύρου.
Ομοίως θα γινεται και για το κλεισιμο.
Μπορεις να το σταματάς και σε ενδιάμεση κατάσταση με εναν τρίτο μπουτον STOP. Μετά μπορεί να ξαναπάρει είτε κλείσιμο είτε ανοιγμα.
Συγνώμη για την προχειρότητα αλλα δεν μπορεσα να βρω ρελε με 4 επαφες σε σχεδιαστικο :001_unsure:.
68761
Υλικά
RΟ (ρελε ανοιγματος) και RC (ρελε κλεισιματος) 4 επαφων. Προσοχή θελουμε 3 ΝΟ και ΜΙΑ NC το καθε ρελε.Η ταση του πηνειου ιδια με την τροφοδοσια του μοτερ.
STOP μπουτον με NC επαφη (push off)
OB (μπουτον ανοιγματος) και CB (μπουτον κλεισιματος) με ΝΟ επαφη.
FOS (full open switch-τερματικο ανοιγματος) και FCS (full close switch-τερματικο κλεισιματος) ειναι οι διακοπτες που θα βαλει στο παραθυρο με NC επαφη.(Μολις θα πατησει εκει το παρθυρο θα κοψει η επαφη)

Οτι απορια εδω ειμαστε :001_smile:

Α επισης εχει προστασια να μην μπορεις να πατησεις ταυτοχρονα ανοιγμα και κλεισιμο.

SV1EDG
23-02-17, 08:05
Για δες κι αυτό...δεν έχει διακόπτες αλλά είναι μόνο για την κίνηση....


68763

antonisfa
23-02-17, 08:12
Παιδια καταρχην σας ευχαριστω για την βοηθεια.
Γιωργο τι εννοεις με τα 2 ρελε.
Συγνώμη που ειμαι λιγο ασχετος
Μάλλον κάπως έτσι θα πρέπει να γίνει με limit switches 68764
Τους οριοδιακόπτες τους ονομάζω Left και Right (με κλειστές επαφές)
θα έχεις και έναν διακόπτη με θέσεις 1 και 2 για αριστερά ή δεξιά (όχι μηδέν (ο))

gep58
23-02-17, 09:55
Ένας τρόπος αλλαγής φοράς χωρίς να απαιτούνται πολυ-επαφικά ρελέ είναι κι αυτός.

68765

Νικος Ρουσσος
23-02-17, 14:08
Εχω βάλει αυτό της φωτο σε μηχάνημα και δουλεύει άψογα εδώ και 2 χρόνια.

68770

FILMAN
23-02-17, 15:23
Τα σχήματα στο #9 και το #10 εκτός από την πιο απλή καλωδίωση και το ότι χρησιμοποιούν πιο απλά ρελέ, έχουν το πολύ μεγάλο πλεονέκτημα ότι αν τα δυο ρελέ οπλίσουν μαζί το μοτέρ σταματάει, ενώ στα προηγούμενα σχήματα (#6) αν γινόταν αυτό βραχυκυκλώνεται η πηγή τροφοδοσίας.

FILMAN
23-02-17, 15:24
Μάλλον κάπως έτσι θα πρέπει να γίνει με limit switches 68764
Τους οριοδιακόπτες τους ονομάζω Left και Right (με κλειστές επαφές)
θα έχεις και έναν διακόπτη με θέσεις 1 και 2 για αριστερά ή δεξιά (όχι μηδέν (ο))
Αντώνη πότε σταματάει το μοτέρ στο σχέδιό σου;

giannakis1983
23-02-17, 16:35
Τα σχήματα στο #9 και το #10 εκτός από την πιο απλή καλωδίωση και το ότι χρησιμοποιούν πιο απλά ρελέ, έχουν το πολύ μεγάλο πλεονέκτημα ότι αν τα δυο ρελέ οπλίσουν μαζί το μοτέρ σταματάει, ενώ στα προηγούμενα σχήματα (#6) αν γινόταν αυτό βραχυκυκλώνεται η πηγή τροφοδοσίας.

Καλησπέρα. Φίλιππα στο #6 τα ρελέ δεν μπορούν να οπλήσουν ταυτόχρονα. Μονο αν κολλήσουν και τα δυο ρελε μηχανικά.
Που και να γίνει αυτο , θα βαλεις μια ασφάλει στο + της πηγης και δεν θα γινει ζημεια.

antonisfa
24-02-17, 08:05
Αντώνη πότε σταματάει το μοτέρ στο σχέδιό σου;

Ναι δεν σταματάει:001_unsure:...
Παραθέτω το διορθωμένο:
68780
Αν θέλουμε γενικό στοπ τοτε επιλέγουμε το change over switch σε επιλογικό 1-0-2 (τριών θέσεων).

Nemmesis
24-02-17, 10:15
δηλαδή πρέπει να μπουν ρελε? (κυρε ακούς? τα αγαπημένα σου) ένας διπλός on-off-on διακόπτης με επαναφορά και δυο τερματικά δεν σας φτάνουν?

GR_KYROS
24-02-17, 10:51
Ναι να πω και εγώ την άποψή μου :001_smile:

68787

Είναι μια εκδοχή σαν του Νίκου στο post 10 (μετά το είδα:001_smile: )

διπλός on-off-on διακόπτης με επαναφορά και δυο τερματικά θα ήταν ενδιαφέρον να το δούμε ζωγραφισμένο:confused1:

antonisfa
24-02-17, 17:50
http://www.robmeyerproductions.com/tt5.gifΝαι σωστά
http://www.robmeyerproductions.com/tt7.gif

Nemmesis
24-02-17, 18:18
διπλός on-off-on διακόπτης με επαναφορά και δυο τερματικά θα ήταν ενδιαφέρον να το δούμε ζωγραφισμένο:confused1:

μια απλή αλλαγή πολικότητας (ας πούμε οτι ο διακόπτης είναι συνδεμένος σαν μια h-bridge) και τα τερματικά
αν μπει momentary διακόπτης τότε το παράθυρο θα ανεβαίνει-κατεβαινει όσο πατάμε τον διακόπτη.. αν μπει toggle τότε θα κλείνει ή θα ανοίγει μόνο του μέχρι το τέρμα
68788

υγ. τι ενδιαφέρον μπορεί να έχει αυτό σχέδιο?? σχέδιο.. χάχα

antonisfa
24-02-17, 19:41
μια απλή αλλαγή πολικότητας (ας πούμε οτι ο διακόπτης είναι συνδεμένος σαν μια h-bridge) και τα τερματικά
αν μπει momentary διακόπτης τότε το παράθυρο θα ανεβαίνει-κατεβαινει όσο πατάμε τον διακόπτη.. αν μπει toggle τότε θα κλείνει ή θα ανοίγει μόνο του μέχρι το τέρμα
68788

υγ. τι ενδιαφέρον μπορεί να έχει αυτό σχέδιο?? σχέδιο.. χάχα

Πως δουλεύει αυτή η h-bridge που αναφέρεις?

Φτιάξε το σχεδιάκι με τους διακόπτες εναλλακτικά που αναφέρεις, να το δούμε στην πράξη Παναγιώτη

Nemmesis
24-02-17, 19:49
Πως δουλεύει αυτή η h-bridge που αναφέρεις?

είναι δύσκολο να γράψω ολόκληρο κείμενο για την h-bridge.. καλύτερα κοίτα τον στην γοογλε και ρωτά οτι δεν καταλάβεις.. μια παρομοίωση έκανα... η H-bridge γίνεται με τρανζιστορ-fet κπλ κλπ... υπάρχουν 4 τρανζίστορ - διακόπτες με την ιδια συνδεσμολογία που δείχνω στον διακόπτη.. αυτό είναι όλο

Nemmesis
24-02-17, 19:58
Πως δουλεύει αυτή η h-bridge που αναφέρεις?

Φτιάξε το σχεδιάκι με τους διακόπτες εναλλακτικά που αναφέρεις, να το δούμε στην πράξη Παναγιώτη

σου δείχνω την πορεία του ρεύματος στης δυο περιπτώσεις (πανω-κατω) όσο πατάς τον διακόπτη και μέχρι να ανοίξει κύκλωμα ο τερματικός το μοτέρ θα δουλεύει.. 6878968790

Nemmesis
24-02-17, 20:00
http://www.robmeyerproductions.com/tt5.gifΝαι σωστά
http://www.robmeyerproductions.com/tt7.gif


θες να μου πεις οτι καταλαβες πως δουλευει το κυκλωμα με τα ρελε και δεν μπορεις να καταλαβεις εναν διακοπτη??

Nemmesis
24-02-17, 20:06
αααα ξέχασα! γίνεται και με arduino:biggrin:



βεβαίως.. και μάλιστα πολύ καλύτερα.... κουμπώνουμε πάνω και ένα θερμόμετρο και μόλις πέσει η θερμοκρασία έξω κλείνει το παράθυρο.. εννοείται πως θα έχουμε και φωτοκύτταρο για να μην κλείσει κανένα χέρι και soft start με pwm και επιτηρητή ρεύματος στο μοτέρ αν μπλοκάρει και δεν κλείνει να μας στείλει email...

antonisfa
24-02-17, 20:47
θες να μου πεις οτι καταλαβες πως δουλευει το κυκλωμα με τα ρελε και δεν μπορεις να καταλαβεις εναν διακοπτη??

Εγώ αναφέρθηκα στην h-bridge να τη δούμε σαν εξάρτημα εσύ μπορει να γνωρίζεις οι άλλοι όμως?

GR_KYROS
25-02-17, 12:27
Και μια κλασική μέθοδος για μικρά μοτέρ DC
ίσως είναι αυτό που χρειάζεται ο Γιάννης

68793
και χωρείς relay για να μην παθαίνει αλλεργία ο Παναγιώτης :001_smile:

Nemmesis
25-02-17, 14:11
Και μια κλασική μέθοδος για μικρά μοτέρ DC
ίσως είναι αυτό που χρειάζεται ο Γιάννης

68793
και χωρείς relay για να μην παθαίνει αλλεργία ο Παναγιώτης :001_smile:

βασικά δείχνεις αυτό που έβαλα εγώ με τους τερματικούς σε λάθος θέση και έτσι υπάρχει η ανάγκη για της διόδους.. άλλαξα το σχέδιο σου για να το καταλάβεις :001_smile:

68794

Nemmesis
25-02-17, 14:14
Εγώ αναφέρθηκα στην h-bridge να τη δούμε σαν εξάρτημα εσύ μπορει να γνωρίζεις οι άλλοι όμως?

Η wiki τα λέει πολύ καλύτερα από έμενα https://en.wikipedia.org/wiki/H_bridge (https://en.wikipedia.org/wiki/H_bridge)

GR_KYROS
26-02-17, 12:53
Ναι σωστό είναι και έτσι όπως το συνδεεις Παναγιώτη αλλά φαντάσου πόσα καλώδια θα πάνε και θα έρθουν για αυτό και η πατέντα με τις διόδους

FILMAN
28-02-17, 11:26
Καλησπέρα. Φίλιππα στο #6 τα ρελέ δεν μπορούν να οπλήσουν ταυτόχρονα. Μονο αν κολλήσουν και τα δυο ρελε μηχανικά.
Που και να γίνει αυτο , θα βαλεις μια ασφάλει στο + της πηγης και δεν θα γινει ζημεια.Ή να πατήσει κανείς το μηχανικό test του ρελέ που δεν δουλεύει την ώρα που το άλλο είναι οπλισμένο... Τελικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να το κάνει κανείς έτσι...

diamantisi
05-03-17, 18:42
Παιδιά γεια σας
Σας θαυμάζω όλους για τις γνώσεις σας.
Δεν σας κρύβω απο τις απαντησεις σας, απο ενα σημειο και μετα έχασα την μπαλλα..
Συγχωρήστε με για την ασχετοσύνη μου..
Παναγιώτη το τελευταιο σχεδιακι σου νομόζω ότι ειναι απλό και ευκολο.
Επειδή όμως δεν τα παω καλά με τα σχεδια, σε παρακαλώ με απλα λογια μηπως μπορείς
να μου πεις πως θα το υλοποιησω??
Συγνωμη που σας κουρασα.
Σας ευχαριστω και παλι.

FILMAN
06-03-17, 10:55
Για το #26 λες; Οι δυο διακόπτες που βλέπεις κάτω είναι οι τερματικοί, ο από πάνω είναι ο διακόπτης χειρισμού.

diamantisi
06-03-17, 21:35
Φίλιππε ναι..http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=68794&d=1488024695&thumb=1.Αυτός ο διακοπτης ειναι διπλός? ή μάλλον διπολικός??
Ευχαριστώ..

FILMAN
07-03-17, 11:48
Ναι είναι διακόπτης με 6 ακροδέκτες και 3 θέσεις του κουμπιού χειρισμού, εκτός αν δεν σε ενδιαφέρει να μπορείς να σταματήσεις το μηχανισμό στη μέση της διαδρομής οπότε ο διακόπτης δεν θα έχει μεσαία θέση OFF. Τώρα το τί μορφή θα έχει ο διακόπτης αυτός, μπορεί να είναι rocker, με μοχλό, κ.λ.π.