PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγη smd ε καντραν αυτοκινητου



pourpou
22-02-17, 23:31
παιδια θα ηθελα να αλλαξω καποια smd led στο καντραν.αυτη τη στιγμη ειναι πρασινα και θελω να κανω τις βελονες κοκκινες ομως βρηκα τον παρακατω πινακα που αν καταλαβα καλα τα κοκκινα δουλευουν μεχρι 2.3volt?
δηλαδη υπαρχει περιπτωση να τα βαλω και να καουνε;
68759

klik
22-02-17, 23:41
Θα χρειαστεί να αλλάξεις τις αντιστάσεις που βρίσκονται σε σειρά με το κάθε led.

Ίσως να μπορεί να μπουν και καμιά δίοδος zener (σε σειρά με την τροφοδοσία τους σε κεντρικό επίπεδο) για να περιορίσουν την τάση που θα εφαρμοστεί στο σύνολο των led (πρέπει πρώτα να γίνει έλεγχος της συνδεσμολογία της πλακέτας) οπότε δεν θα χρειαστείς αλλαγή στις αντιστάσεις αλλά θα βάλεις σε ένα σημείο zener..

pourpou
22-02-17, 23:56
καταλαβα,δεν θα τα αλλαξω μονος μου θα τα δωσω σε φιλο ηλεκτρονικο αρα θα του πω να το δει το θεμα ευχαριστω

moutoulos
23-02-17, 00:21
Γειά σου Θανάση

Ναι και εγώ θα σου έλεγα να μην το επιχειρήσεις, γιατί όντως τα κόκκινα είναι αυτά που δουλεύουν
με τη μικρότερη τάση (εαν δεν υπάρχει έλεγχος mA). Οπότε δεν μπορείς ... απλά να τα αλλάξεις.

pourpou
23-02-17, 00:45
Γεια σου κι εσενα Γρηγορη τι κανεις;
γι αυτο ρωτησα το ειδα υποπτο το θεμα και θα ηταν κριμα να κανω ζημιουλα,σας ευχαριστω πολυ!!!

FILMAN
23-02-17, 15:02
Μα υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει περιορισμός / έλεγχος ρεύματος; Εγώ νομίζω υπάρχουν δυο περιπτώσεις, ή τα τροφοδοτεί με σταθερό ρεύμα οπότε αλλάζοντας τα πράσινα με κόκκινα το ρεύμα παραμένει το ίδιο, ή τα τροφοδοτεί μέσω αντιστάσεων οπότε το ρεύμα μέσα από τα κόκκινα θα είναι κατά τι μεγαλύτερο από ότι ήταν με τα πράσινα.

Bobiras
23-02-17, 16:37
επιδει ετυχε να εχω αλαξει χρωματισμο σε αρκετα αυτοκινητα οχι μονο τις βελονες αλλα ολο το εσωτερικω καταρχας ο πινακας που εδειξες ειναι πολυ γενικος και δεν αντιπροσοπευει τπτ γτ υπαρχουν πολλα χρωματα λεντ που δουλευουν σε διαφορετικες τασης δλδ το κοκκινο που θες εσυ υπαρχει το ιδιο PLcc2 και για μεγαλητερη ταση αρα αμα ξερεις τη ταση υπαρχει στα ''μαμα'' λεντ μετα ολα ειναι ευκολα το μονο κακο ειναι οτι δεν μπωρεις να αγορασεις 2-3 λεντ απο δεκαδες και εικοσιπενταδες αγοραζεις αν εισαι αθηνα και θες μονο 2 λεντ και τα εχω στα δινω εγω δεν θελω χρηματα, θα ψαξω τις αποδειξης αν τις βρω να σου στηλω ακρηβος το κωδικο απο τα λεντ αρκη να ξερουμε με τη ταση δουλευουν τα μαμα.
6877268773
και τα 2 ηταν ολα πορτοκαλι

toni31
23-02-17, 16:48
Σε Octavia θέλεις να κάνεις την αλλαγή?

pourpou
23-02-17, 17:06
επιδει ετυχε να εχω αλαξει χρωματισμο σε αρκετα αυτοκινητα οχι μονο τις βελονες αλλα ολο το εσωτερικω καταρχας ο πινακας που εδειξες ειναι πολυ γενικος και δεν αντιπροσοπευει τπτ γτ υπαρχουν πολλα χρωματα λεντ που δουλευουν σε διαφορετικες τασης δλδ το κοκκινο που θες εσυ υπαρχει το ιδιο PLcc2 και για μεγαλητερη ταση αρα αμα ξερεις τη ταση υπαρχει στα ''μαμα'' λεντ μετα ολα ειναι ευκολα το μονο κακο ειναι οτι δεν μπωρεις να αγορασεις 2-3 λεντ απο δεκαδες και εικοσιπενταδες αγοραζεις αν εισαι αθηνα και θες μονο 2 λεντ και τα εχω στα δινω εγω δεν θελω χρηματα, θα ψαξω τις αποδειξης αν τις βρω να σου στηλω ακρηβος το κωδικο απο τα λεντ αρκη να ξερουμε με τη ταση δουλευουν τα μαμα.
6877268773
και τα 2 ηταν ολα πορτοκαλινα σαι καλα νικο ευχαριστω,led ειχα φερει 100 κομματια από ebay αλλα δεν τα εβαλα ποτε από φοβο.για να αλλαξω χρωμα σε ολες τις βελονες νομιζω είναι 8 κομματια

pourpou
23-02-17, 17:06
Σε Octavia θέλεις να κάνεις την αλλαγή?ναι σε octavia

Bobiras
23-02-17, 17:18
να σαι καλα νικο ευχαριστω,led ειχα φερει 100 κομματια από ebay αλλα δεν τα εβαλα ποτε από φοβο.για να αλλαξω χρωμα σε ολες τις βελονες νομιζω είναι 8 κομματια

απο το ebay ειχα παρει και εγω αλλα ηταν για κλωτσιες μακρια απο αυτα που τα πουλανε με το κιλο ψαξε εδω εγω ειχα βρει τα παντα
http://gr.rsdelivers.com/

toni31
23-02-17, 20:19
ναι σε octavia
Δεν θα έχεις πρόβλημα. Έχω φτιάξει 6-7 και έβαλα παντού LED.

pourpou
23-02-17, 22:15
Δεν θα έχεις πρόβλημα. Έχω φτιάξει 6-7 και έβαλα παντού LED.αντωνη εννοεις εβγαλες εβαλες και τιποτε αλλο;ουτε αντιστασεις ουτε τιποτα;μιλαω παντα για τα κοκκινα

p270
23-02-17, 22:25
οσες φορες εχω δει να αλλαζουν led σε οργανα αυτοκινητου δεν ειδα να αλλαζουν αντιστασεις απλα κοιτας να βαλεις ιδια με αυτα που εχει
και μακρια απο τα led του ebay ακομα και αν ειναι απο την ιδια σειρα πολλες φορες δεν εχουν την ιδια φωτεινοτητα και αντοχη

toni31
23-02-17, 22:45
αντωνη εννοεις εβγαλες εβαλες και τιποτε αλλο;ουτε αντιστασεις ουτε τιποτα;μιλαω παντα για τα κοκκινα

Έχω βάλει κόκκινα, λευκά, μπλε, σε ταμπλό, διακόπτες παραθύρων, μπουτόν, climatronic ακόμα και στο χειριστήριο με το κλειδί. Δεν άλλαξα αντιστάσεις εκτός από κάποιον διακόπτη αν θυμάμαι καλά στο πίσω θερμαινόμενο τζάμι που το έκανα δίχρωμο:thinking::thinking:??

68779

Έχω βάλει κινέζικα και ότι μου έχουν δώσει αλλά σαν τα OSRAM δεν έχει φίλε.

pourpou
23-02-17, 23:57
Έχω βάλει κόκκινα, λευκά, μπλε, σε ταμπλό, διακόπτες παραθύρων, μπουτόν, climatronic ακόμα και στο χειριστήριο με το κλειδί. Δεν άλλαξα αντιστάσεις εκτός από κάποιον διακόπτη αν θυμάμαι καλά στο πίσω θερμαινόμενο τζάμι που το έκανα δίχρωμο:thinking::thinking:??

68779

Έχω βάλει κινέζικα και ότι μου έχουν δώσει αλλά σαν τα OSRAM δεν έχει φίλε.πολυ ομορφο μπραβο,αχ ρε επαρχια 20 χρονια πισω σε ολα ειμαστε!