PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαχωρισμός φάσεων τριφασικού σε μονοφασικούς πίνακες



zisis123
23-02-17, 23:35
Καλησπέρα.
Σε τριώροφη μονοκατοικία με μονοφασική εγκατάσταση και ρολόι πέφτουν οι ασφάλειες καθώς δεν επαρκεί η ισχύς των 8 kva. Συμβουλεύτηκα ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι θα πρέπει να αλλαχθεί ολόκληρη η εγκατάσταση ώστε να προσθεθούν οι 2 επιπλέον φάσεις + πίνακες και καλώδια από το ρολόι, πράγμα πολύ ακριβό και ίσως αδύνατο.
Χωρίς γνώσεις ηλεκτρολόγου (έχω όμως κάποιες θεωρητικές γνώσεις λόγω επαγγέλματος) σκέφτηκα το εξής: Ο κάθε όροφος διαθέτει ανεξάρτητο πίνακα και ο καθένας συνδέεται με ξεχωριστό καλώδιο 3χ10+1.5 αν δεν κάνω λάθος σε υποπίνακα που βρίσκεται δίπλα στο ρολόι οπότε θα μπορούσα μήπως να συνδέσω την κάθε φάση στον εκάστοτε πίνακα ώστε να μην αλλαχθεί τίποτα στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού; Αν γινόταν κάτι τέτοιο θα κέρδιζα κάτι ή πάλι τα ίδια προβλήματα θα αντιμετώπιζα;
Να σημειώσω πως το φορτίο είναι σχετικά ομοιόμορφα μοιρασμένο στους 3 πίνακες, δεν υπάρχει πιθανότητα να φτάσω τα 40Α σε έναν πίνακα.
Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pourpou
23-02-17, 23:51
Καλησπέρα.
Σε τριώροφη μονοκατοικία με μονοφασική εγκατάσταση και ρολόι πέφτουν οι ασφάλειες καθώς δεν επαρκεί η ισχύς των 8 kva. Συμβουλεύτηκα ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι θα πρέπει να αλλαχθεί ολόκληρη η εγκατάσταση ώστε να προσθεθούν οι 2 επιπλέον φάσεις + πίνακες και καλώδια από το ρολόι, πράγμα πολύ ακριβό και ίσως αδύνατο.
Χωρίς γνώσεις ηλεκτρολόγου (έχω όμως κάποιες θεωρητικές γνώσεις λόγω επαγγέλματος) σκέφτηκα το εξής: Ο κάθε όροφος διαθέτει ανεξάρτητο πίνακα και ο καθένας συνδέεται με ξεχωριστό καλώδιο 3χ10+1.5 αν δεν κάνω λάθος σε υποπίνακα που βρίσκεται δίπλα στο ρολόι οπότε θα μπορούσα μήπως να συνδέσω την κάθε φάση στον εκάστοτε πίνακα ώστε να μην αλλαχθεί τίποτα στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού; Αν γινόταν κάτι τέτοιο θα κέρδιζα κάτι ή πάλι τα ίδια προβλήματα θα αντιμετώπιζα;
Να σημειώσω πως το φορτίο είναι σχετικά ομοιόμορφα μοιρασμένο στους 3 πίνακες, δεν υπάρχει πιθανότητα να φτάσω τα 40Α σε έναν πίνακα.
Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalkοταν λες πεφτουν οι ασφαλειες ποιες εννοεις απ το ρολοι ή απο τους πινακες των οροφων;και ποτε πεφτουν οταν π.χ βαζεις σομπες air condition μαζι;δωσε λιγες λεπτομερειες

zisis123
23-02-17, 23:59
οταν λες πεφτουν οι ασφαλειες ποιες εννοεις απ το ρολοι ή απο τους πινακες των οροφων;και ποτε πεφτουν οταν π.χ βαζεις σομπες air condition μαζι;δωσε λιγες λεπτομερειες
Είχα ξανακάνει ένα ποστ πριν μερικούς μήνες για αυτό το θέμα και μου το επιβεβαίωσε ο ηλεκτρολόγος. Στο μεσαίο πάτωμα (σαλόνι) βρίσκεται 24αρι a/c ενώ στο επάνω πάτωμα ένα 9αρι κι ένα 14αρι. Όταν δουλεύουν τα 2 και ανάψει και το 3ο πέφτει είτε ο γενικός του σαλονιού είτε του πάνω ορόφου ανάλογα με το ποιο θα ανάψει τελευταίο. Παράλληλα είναι πάνω στο ρεύμα 2 ψυγεία και καταψύκτης. Στην αρχή δεν ήξερα ούτε εγώ τι έφταιγε αλλά με ένα πρόχειρο υπολογισμό της ολικής ισχύος των καταναλωτώ ξεπερνάω εύκολα τα 8 kva. Οι διακόπτες του ρολογιού δεν πέφτουν

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alpha uk
24-02-17, 00:10
Δηλαδή θά κανείς αίτηση γιά τριφασικό 3χ40Α ? Εάν ναι τότε θά βάλεις ένα τριφασικό υποπινακα η ασφαλοδιακοπτη δίπλα στο ρολόι καί θά συνδέσεις τής τρείς παροχές τών ορόφων στίς τρείς ασφάλειες

pourpou
24-02-17, 00:17
εφ οσων οπως λες υπαρχουν πινακες σε καθε οροφο κανονικα δε θα επρεπε να εχει σχεση η καταναλωση του ενως οροφου με την πτωση ασφαλειας του αλλου.
πρεπει να φωναξεις ηλεκτρολογο να δει τις παροχες των air condition μη τυχων ο ενας οροφος δινει γραμμες και στον αλλον

zisis123
24-02-17, 00:49
εφ οσων οπως λες υπαρχουν πινακες σε καθε οροφο κανονικα δε θα επρεπε να εχει σχεση η καταναλωση του ενως οροφου με την πτωση ασφαλειας του αλλου.
πρεπει να φωναξεις ηλεκτρολογο να δει τις παροχες των air condition μη τυχων ο ενας οροφος δινει γραμμες και στον αλλον
Σύμφωνα με το αρχικό σχέδιο ο κάθε όροφος είναι ανεξάρτητος και το έχω δοκιμάσει ο ίδιος ελέγχοντας όλες τις αδφάλειες μία προς μία. Απλώς αν για παράδειγμα λειτουργεί το 24αρι του σαλονιού και το ένα από τα δύο στον πάνω όροφο και εγώ ανάψω και το 2ο κατά 70% θα πέσει ο γενικός του πάνω ορόφου (40αρα ασφάλεια). Είναι περίεργο το ξέρω αλλά δεδομένου ότι το 24άρι τραβάει max 14Α το 9αρι 7Α και το 14αρι 12Α (σύμφωνα με τα καρτελάκια του κατασκευαστή) σύνολο 33Α από τα 35 που δίνει η δεη. Και δεν υπολογίζω λάμπες ψυγεία κλπ.
Δηλαδή αυτό που εννοείς εσύ είναι ότι ενδεχομένως να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που πέφτουν οι γενικοί των ορόφων και όχι ο κεντρικός του μετρητή για παράδειγμα. Πιθανόν αλλά ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα η υπερφόρτωση.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gsmaster
24-02-17, 01:13
Γιατί να βάλεις 3φασικό δεν κατάλαβα. Μπορείς να κάνεις επαύξηση μονοφασικής παροχής σε περισσότερα. Τι ασφάλεια έχεις στο ρολόι? Πόσα τετραγωνικά είναι το σπίτι? Η παροχή έγινε εξαρχής για το σπίτι ή ήταν για κάποιο άλλο? (Δες πόσα τετραγωνικά γράφει στο λογαριασμό της ΔΕΗ)

Επίσης γιατί να πέφτει μόνο στον ένα όροφο η ασφάλεια. Μήπως έχει τραβήξει παροχές για τις εξωτερικές μονάδες των A/C απο τον έναν μόνο όροφο? Μήπως οι εξωτερική μονάδα του σαλονιού είναι πιο κοντά στον πάνω όροφο? οπότε υπερφορτίζεις πάντα τον πάνω όροφο.

Σε περίπτωση που πας σε 3φασικό, άν είναι όπως τα λές με υποπίνακα δίπλα απ το ρολόι, δεν χρειάζεται να αλλαχτούν οι πίνακες μέσα στο σπίτι. Απλά τα έξοδα είναι περισσότερα για 3φασικό μετρητη. Στην επάυξηση δεν ξέρω αν αλλάζει ο μετρητής αν και δεν νομίζω. Επίσης αν μπλέξεις με την ΔΕΗ (ΔΕΗΔΔΕ ή όπως αλλιώς λέγεται ) είναι πολύ πιθανό να σου ζητήσουν ΥΔΕ (υπέυθυνη δήλωση εγκαταστάτη) και αν η παροχή ήταν για 35Α πχ για κανα σπίτι 50τμ και ξαφνικά εμφανίσεις 3όροφο.....

pourpou
24-02-17, 01:31
Σύμφωνα με το αρχικό σχέδιο ο κάθε όροφος είναι ανεξάρτητος και το έχω δοκιμάσει ο ίδιος ελέγχοντας όλες τις αδφάλειες μία προς μία. Απλώς αν για παράδειγμα λειτουργεί το 24αρι του σαλονιού και το ένα από τα δύο στον πάνω όροφο και εγώ ανάψω και το 2ο κατά 70% θα πέσει ο γενικός του πάνω ορόφου (40αρα ασφάλεια). Είναι περίεργο το ξέρω αλλά δεδομένου ότι το 24άρι τραβάει max 14Α το 9αρι 7Α και το 14αρι 12Α (σύμφωνα με τα καρτελάκια του κατασκευαστή) σύνολο 33Α από τα 35 που δίνει η δεη. Και δεν υπολογίζω λάμπες ψυγεία κλπ.
Δηλαδή αυτό που εννοείς εσύ είναι ότι ενδεχομένως να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα που πέφτουν οι γενικοί των ορόφων και όχι ο κεντρικός του μετρητή για παράδειγμα. Πιθανόν αλλά ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα η υπερφόρτωση.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalkεστω οτι το 24αρι δεν ειναι inverter και οτι οντως τραβαει 14αμπερ,αν η γραμμη του σαλονιου ηταν υπερφορτωμενη επρεπε να ριξει την ασφαλεια του σαλονιου και οχι του επανω οροφου γι αυτο ξανακοιτα τις παροχες των air condition.κανε την εξης δοκιμη,κατεβασε τον γενικο του επανω οροφου και δες αν εχεις ρευμα στο air condition του σαλονιου μετα κανε το αντιθετο κατεβασε τον γενικο του σαλονιου και δες αν εχεις ρευμα στα επανω,αν κλεινωντας γενικο ενως οροφου κοβει το ρευμα και σε καποιο air condition του αλλου οροφου τοτε εχεις κοινη παροχη και πρεπει να το διορθωσεις

zisis123
24-02-17, 07:30
εστω οτι το 24αρι δεν ειναι inverter και οτι οντως τραβαει 14αμπερ,αν η γραμμη του σαλονιου ηταν υπερφορτωμενη επρεπε να ριξει την ασφαλεια του σαλονιου και οχι του επανω οροφου γι αυτο ξανακοιτα τις παροχες των air condition.κανε την εξης δοκιμη,κατεβασε τον γενικο του επανω οροφου και δες αν εχεις ρευμα στο air condition του σαλονιου μετα κανε το αντιθετο κατεβασε τον γενικο του σαλονιου και δες αν εχεις ρευμα στα επανω,αν κλεινωντας γενικο ενως οροφου κοβει το ρευμα και σε καποιο air condition του αλλου οροφου τοτε εχεις κοινη παροχη και πρεπει να το διορθωσεις

Το τελευταίο το έχω δοκιμάσει και ο κάθε όροφος είναι όντως διαχωρισμένος. Δεν υπάρχουν κοινές γραμμές. Το σπίτι είναι κατασκευή 1990 210τμ και εξ αρχής μονοφασικό (για έναν κουφό λόγο τον οποίο δεν θα αναλύσω τώρα).
Δεν είπα ότι πέφτει μόνο πάνω. Συνήθως πέφτει εκεί που θα ανοίξω την τελευταία συσκευή πχ αν λειτουργούν τα 2 μικρά πάνω και εγώ ανοίξω το 24αρι (mitsubishi inverter max 13.8A λέει το ταμπελάκι) θα πέσει του σαλονιού, εκεί που είναι το 24αρι το οποίο άναψε τελευταίο.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

elektronio
24-02-17, 07:31
Πιστεύω οτι το πρόβλημα σου είναι πολύ απλό.
Όλοι οι κινητήρες κατά την εκίνηση τους τραβάνε πολλλαπλάσιο ρεύμα από το νορμάλ λειτουργίας. Σε μια ήδη φορτομένη γραμμή το ρεύμα εκκίνησης του κομπρεσερ του κλιματιστικού σου ρίχνει την ασφάλεια που προφανώς είναι κάποιο γρήγορο αυτοματάκι.
Μπορείς να αλλάξεις, όπου χρειάζεται, τους ασφαλειοδιακόπτες με σκέτους διακόπτες και να προσθέσεις ασφάλειες τηκτές (φυσίγγια) τα οποία είναι πιο αργά στο κάψιμο και δεν προλαβαίνουν να καούν από το ρεύμα εκκίνησης του κινητήρα το οποίο είναι στιγμιαίο και επανέρχεται σε ελάχιστο χρόνο στη φυσιολογική τιμή λειτουργίας.
Για να μην το θεωρήσεις αναχρονιστικό αναφέρω ότι υπάρχουν και οι ασφαλειοζεύκτες (http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/prostasia/asfaleiothikes/asfaleiothikes-10ch38/hager-asfaleiothhkh-1f-2-32a-10-3x38-l501_96109/?affid=4&skuId=161200)που είναι στο μέγεθος όσο ένα αυτοματάκι και παίρνουν φυσίγγιο Φ10χ38 σαν μια μικρή μπαταρία.

zisis123
24-02-17, 07:40
Πιστεύω οτι το πρόβλημα σου είναι πολύ απλό.
Όλοι οι κινητήρες κατά την εκίνηση τους τραβάνε πολλλαπλάσιο ρεύμα από το νορμάλ λειτουργίας. Σε μια ήδη φορτομένη γραμμή το ρεύμα εκκίνησης του κομπρεσερ του κλιματιστικού σου ρίχνει την ασφάλεια που προφανώς είναι κάποιο γρήγορο αυτοματάκι.
Μπορείς να αλλάξεις, όπου χρειάζεται, τους ασφαλειοδιακόπτες με σκέτους διακόπτες και να προσθέσεις ασφάλειες τηκτές (φυσίγγια) τα οποία είναι πιο αργά στο κάψιμο και δεν προλαβαίνουν να καούν από το ρεύμα εκκίνησης του κινητήρα το οποίο είναι στιγμιαίο και επανέρχεται σε ελάχιστο χρόνο στη φυσιολογική τιμή λειτουργίας.
Για να μην το θεωρήσεις αναχρονιστικό αναφέρω ότι υπάρχουν και οι ασφαλειοζεύκτες (http://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/yliko-ragas/prostasia/asfaleiothikes/asfaleiothikes-10ch38/hager-asfaleiothhkh-1f-2-32a-10-3x38-l501_96109/?affid=4&skuId=161200)που είναι στο μέγεθος όσο ένα αυτοματάκι και παίρνουν φυσίγγιο Φ10χ38 σαν μια μικρή μπαταρία.
Κι εγώ αυτό πιστεύω καθώς ο ηλεκτροκινητήρας τραβάει υπερδιπλάσιο ρεύμα κατά την εκκίνηση αλλά και πάλι αν εγώ με τα 3 ac ανάψω και την κουζίνα ας πούμε δεν υπάρχει αμφιβολία θα καεί και η τήξεως. Δεν θεωρώ ότι είναι η σίγουρη λύση και θα αναγκάζομαι να τις αλλάζω συνέχεια.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

elektronio
24-02-17, 08:00
Κι εγώ αυτό πιστεύω καθώς ο ηλεκτροκινητήρας τραβάει υπερδιπλάσιο ρεύμα κατά την εκκίνηση αλλά και πάλι αν εγώ με τα 3 ac ανάψω και την κουζίνα ας πούμε δεν υπάρχει αμφιβολία θα καεί και η τήξεως. Δεν θεωρώ ότι είναι η σίγουρη λύση και θα αναγκάζομαι να τις αλλάζω συνέχεια.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι κινητήρες τραβάνε (στιγμιαία) εξαπλάσιο ρεύμα. Βέβαια το ρεύμα του κινητήρα δεν είναι το συνολικό που αναφέρεται στο ταμπελάκι (δηλαδή 14Α χ 6) αλλά λιγότερο.
Αν η εγκατάσταση σου είναι μελετημένη και αντέχει τις καταναλώσεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Αυτό με την κουζίνα δεν ισχύει γιατί έχει δική της γραμμή ανεξάρτητη και τραβάει από την αρχή το φυσιολογικό ρεύμα λειτουργίας. Αν ρου ρίχνει η κουζίνα (μαζί με τα κλιματιστικά) τον γενικό σημαίνει ότι δεν αντέχει η εγκατάσταση τις καταναλώσεις.

Αυτό που αναφέρεις αρχικά για τις φάσεις αν δεν έχεις τριφασικό ρολόι δεν μπορεί να γίνει. Αν έχεις τριφασικό θα έπρεπε να το έχει ήδη κάνει ο ηλεκτρολόγος της εγκατάστασης.

Αν κάποια γραμμή είναι φορτωμένη μπορείς να την ενισχύσεις σε διατομή καλωδίου και μεγαλύτερο αυτοματάκι.

antonisfa
24-02-17, 08:52
Επίσης αν μπλέξεις με την ΔΕΗ (ΔΕΗΔΔΕ ή όπως αλλιώς λέγεται ) είναι πολύ πιθανό να σου ζητήσουν ΥΔΕ (υπέυθυνη δήλωση εγκαταστάτη) και αν η παροχή ήταν για 35Α πχ για κανα σπίτι 50τμ και ξαφνικά εμφανίσεις 3όροφο.....
Πολύ σωστή παρατήρηση!
Αυτό που αναφέρεις για τον υποπίνακα δίπλα στο μετρητή είναι παράνομο γιατί οι παροχές των διαμερισμάτων θα πρέπει να πηγαίνουν απευθείας στο μετρητή και μάλιστα στους μετρητές! (απορώ πως η ΔΕΗ δεν τοχει δει)
Είναι δηλωμένος ο πίνακας που καταλήγουν οι παροχές δίπλα στο μετρητή? Στην Υπ. Δήλωση Εγκατ/τη εννοώ

Εκτός και αν πήρες αρχικά ένα μονοφασικό μετρητή υποδεικνύοντας σε ΥΔΕ ηλεκτρολόγου παροχή σε ένα μόνο διαμέρισμα και αφού πήρες ρεύμα τότε για λόγους που εσύ ξέρεις (ίσως ενοικίασης) έδωσες και σε άλλα δύο!

Το πως προέκυψε το πινακάκι διαχωρισμού των παροχών των διαμερισμάτων ας πούμε πως προέρχεται από αρχικό.........εργοταξιακό πίνακα?
Εσύ θα μας πεις

Τα υπόλοιπα που ψάχνεις το γιατί σου πέφτουν οι ασφάλειες αυτά θα τακτοποιηθούν όταν ξεκαθαρίσεις με τη ΔΕΔΔΗΕ το τι θέλεις να κάνεις και εφόσον πάρεις και τη γνώμη ενός επαγγελματία ηλεκτρολόγου

picdev
24-02-17, 09:11
Γιατί δεν υπάρχουν ασφάλειες με διαφορετική καμπύλη , υποτίθεται ο ηλεκτρολόγος είδε τις διατομες και έκανε υπολογισμούς

Nemmesis
24-02-17, 10:08
Πιστεύω οτι το πρόβλημα σου είναι πολύ απλό.
Όλοι οι κινητήρες κατά την εκίνηση τους τραβάνε πολλλαπλάσιο ρεύμα από το νορμάλ λειτουργίας.

Ναι αλλα εδω εχουμε (mitsubishi inverter max 13.8A λέει το ταμπελάκι) που σημαίνει οτι δεν τραβάει τίποτα στην εκκίνηση... άντε να τραβήξει 3-4Α

zisis123
24-02-17, 13:48
Πολύ σωστή παρατήρηση!
Αυτό που αναφέρεις για τον υποπίνακα δίπλα στο μετρητή είναι παράνομο γιατί οι παροχές των διαμερισμάτων θα πρέπει να πηγαίνουν απευθείας στο μετρητή και μάλιστα στους μετρητές! (απορώ πως η ΔΕΗ δεν τοχει δει)
Είναι δηλωμένος ο πίνακας που καταλήγουν οι παροχές δίπλα στο μετρητή? Στην Υπ. Δήλωση Εγκατ/τη εννοώ

Εκτός και αν πήρες αρχικά ένα μονοφασικό μετρητή υποδεικνύοντας σε ΥΔΕ ηλεκτρολόγου παροχή σε ένα μόνο διαμέρισμα και αφού πήρες ρεύμα τότε για λόγους που εσύ ξέρεις (ίσως ενοικίασης) έδωσες και σε άλλα δύο!

Το πως προέκυψε το πινακάκι διαχωρισμού των παροχών των διαμερισμάτων ας πούμε πως προέρχεται από αρχικό.........εργοταξιακό πίνακα?
Εσύ θα μας πεις

Τα υπόλοιπα που ψάχνεις το γιατί σου πέφτουν οι ασφάλειες αυτά θα τακτοποιηθούν όταν ξεκαθαρίσεις με τη ΔΕΔΔΗΕ το τι θέλεις να κάνεις και εφόσον πάρεις και τη γνώμη ενός επαγγελματία ηλεκτρολόγου

Συγγνώμη έκανα ένα λάθος ή μάλλον παρερμηνεία. Δεν υπάρχει υποπίνακας, μία ασφάλεια έχει το ρολόι και από εκεί χωρίζεται σε τρία καλώδια που πάνε ξεχωριστά σε κάθε πίνακα. Απλώς εγώ σκέφτηκα αν θα ήταν δυνατό αφού αλλαχθεί ο μετρητής και γίνουν τα διαδικαστικά (γύρω στο 1000αρικο το υπολογίζω) να μπει ένας υποπίνακας που να στέλνει μία φάση σε κάθε όροφο ώστε αντί για 35Α όλο το σπίτι να είναι 35Α ο κάθε όροφος.
Επίσης στο λογαριασμό είναι 140τ.μ. (δεν υπολογίζει υπόγειο απλώς εγώ το ανέφερα γιατί στο υπόγειο υπάρχουν κάποιοι καταναλωτές όπως ψυγείο καταψύκτης κλπ). Και ξαναεπισημαίνω το κτίριο είναι μεζονέτα, μία μονοκατοικία.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

antonisfa
24-02-17, 14:48
Συγγνώμη έκανα ένα λάθος ή μάλλον παρερμηνεία. Δεν υπάρχει υποπίνακας, μία ασφάλεια έχει το ρολόι και από εκεί χωρίζεται σε τρία καλώδια που πάνε ξεχωριστά σε κάθε πίνακα. Απλώς εγώ σκέφτηκα αν θα ήταν δυνατό αφού αλλαχθεί ο μετρητής και γίνουν τα διαδικαστικά (γύρω στο 1000αρικο το υπολογίζω) να μπει ένας υποπίνακας που να στέλνει μία φάση σε κάθε όροφο ώστε αντί για 35Α όλο το σπίτι να είναι 35Α ο κάθε όροφος.
Επίσης στο λογαριασμό είναι 140τ.μ. (δεν υπολογίζει υπόγειο απλώς εγώ το ανέφερα γιατί στο υπόγειο υπάρχουν κάποιοι καταναλωτές όπως ψυγείο καταψύκτης κλπ). Και ξαναεπισημαίνω το κτίριο είναι μεζονέτα, μία μονοκατοικία.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εκει που αναφερεις οτι απο το ρολοι χωριζεται σε 3 παροχες μια για καθε πινακα οροφου ΕΚΕΙ ειναι και το λαθος. Εκει πρεπει να υπαρχει πινακας με γενικη ασφαλεια και στην αναχωρηση του οι 3 γραμμες και να ασφαλιζονται με ξεχωριστες επιμερους ασφαλειες .

Αλλα η παροχη στο μετρητη ειναι μια.

Σωστα θελεις και ειναι εφικτο να παρεις 3Χ35Α επαυξηση για να σε καλυπτει σε φορτια.

Στάλθηκε από το ZTE Blade V220 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

zisis123
24-02-17, 19:13
Δεν ξέρω ίσως υπάρχει λάθος πάντως η εγκατάσταση είναι έτσι, ο κάθε όροφος ξεχωριστά και πίνακας στον μετρητή δεν υπάρχει, προφανώς υπάρχει μια ασφάλεια μέσα στο κουτί του μετρητή. Τώρα αν θέλω αφού μπει ο τριφασικός μετρητής να κάνω υποπίνακα στην κολόνα χρειάζομαι ειδική άδεια απ' ότι κατάλαβα για την οποία αίτηση θα κάνει ο ηλεκτρολόγος που θα αναλάβει τη διαδικασία. Ο ηλεκτρολόγος που είχα ρωτήσει μου είπε πως ο μόνος τρόπος είναι να αλλάξω όλη την ηλεκτρική εγκατάσταση. Εφ' όσον μου λέτε ότι γίνεται και ο διαχωρισμός των τριών φάσεων σε κάθε πίνακα μπορώ να το προτείνω και στον ίδιο ή να πάρω και μια δεύτερη γνώμη. Το μόνο που με ανησυχεί πλέον είναι ο υποπίνακας, και τι ακριβώς πρέπει να γίνει με τη ΔΕΔΔΗΕ για να αποκτήσω άδεια, λογικά αφαιρώντας το παλιό ρολόι, εκδίδοντας νέα άδεια και στην ΥΔΕ του ηλεκτρολόγου συμπεριληφθεί και αυτό. Γνωρίζετε αν κοστίζει κάτι επιπλέον;

antonisfa
24-02-17, 19:22
Δεν ξέρω ίσως υπάρχει λάθος πάντως η εγκατάσταση είναι έτσι, ο κάθε όροφος ξεχωριστά και πίνακας στον μετρητή δεν υπάρχει, προφανώς υπάρχει μια ασφάλεια μέσα στο κουτί του μετρητή. Τώρα αν θέλω αφού μπει ο τριφασικός μετρητής να κάνω υποπίνακα στην κολόνα χρειάζομαι ειδική άδεια απ' ότι κατάλαβα για την οποία αίτηση θα κάνει ο ηλεκτρολόγος που θα αναλάβει τη διαδικασία. Ο ηλεκτρολόγος που είχα ρωτήσει μου είπε πως ο μόνος τρόπος είναι να αλλάξω όλη την ηλεκτρική εγκατάσταση. Εφ' όσον μου λέτε ότι γίνεται και ο διαχωρισμός των τριών φάσεων σε κάθε πίνακα μπορώ να το προτείνω και στον ίδιο ή να πάρω και μια δεύτερη γνώμη. Το μόνο που με ανησυχεί πλέον είναι ο υποπίνακας, και τι ακριβώς πρέπει να γίνει με τη ΔΕΔΔΗΕ για να αποκτήσω άδεια, λογικά αφαιρώντας το παλιό ρολόι, εκδίδοντας νέα άδεια και στην ΥΔΕ του ηλεκτρολόγου συμπεριληφθεί και αυτό. Γνωρίζετε αν κοστίζει κάτι επιπλέον;

Aυτό με τον υποπίνακα που σου αναφέρω θα τοποθετηθεί εντός της οικίας και όχι στο μετρητή.
Ξέρει τι θα κάνει ο ηλεκτρολόγος σου. Σωστά και πρέπει να έχει κάθε όροφος δικό του υποπίνακα αλλά στο μετρητή θα πάει μιά παροχή, ένα καλώδιο

Εκτός της επαύξησης σε τριφασικό δεν υπάρχει [-X άλλη χρέωση για υποπίνακα ή άλλο!

zisis123
24-02-17, 19:32
Aυτό με τον υποπίνακα που σου αναφέρω θα τοποθετηθεί εντός της οικίας και όχι στο μετρητή.
Ξέρει τι θα κάνει ο ηλεκτρολόγος σου. Σωστά και πρέπει να έχει κάθε όροφος δικό του υποπίνακα αλλά στο μετρητή θα πάει μιά παροχή, ένα καλώδιο

Εκτός της επαύξησης σε τριφασικό δεν υπάρχει [-X άλλη χρέωση για υποπίνακα ή άλλο!
Λογικά θα υπάρχει κάποιο σημείο στο σπίτι που θα γίνεται ο διαχωρισμός των καλωδίων αλλά δεν ξέρω που. Λογικά σε αυτό το σημείο θα μπει ο υποπίνακας και η μόνη αλλαγή πέρα από την τοποθέτηση υποπίνακα ασφαλειών κλπ θα είναι το καλώδιο 5χ10 (ή ότι άλλο) που θα έρχεται από τον μετρητή. Αν δεν γνωρίζω που έίναι το σημείο αυτό θα υπάρξει άραγε κάποια λύση; (δεν μπορώ να βρω το σχέδιο του ηλεκτρολόγου)

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

antonisfa
24-02-17, 19:48
Λογικά θα υπάρχει κάποιο σημείο στο σπίτι που θα γίνεται ο διαχωρισμός των καλωδίων αλλά δεν ξέρω που. Λογικά σε αυτό το σημείο θα μπει ο υποπίνακας και η μόνη αλλαγή πέρα από την τοποθέτηση υποπίνακα ασφαλειών κλπ θα είναι το καλώδιο 5χ10 (ή ότι άλλο) που θα έρχεται από τον μετρητή. Αν δεν γνωρίζω που έίναι το σημείο αυτό θα υπάρξει άραγε κάποια λύση; (δεν μπορώ να βρω το σχέδιο του ηλεκτρολόγου)

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:thumbup1:
Μη σκας θα το βρει ο ίδιος!