PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισθητήρας Κάμερας



paulk
01-03-17, 02:15
Ψάχνω να βρω αισθητήρα απο κάμερα παρακολούθησης.
που μπορώ να βρω;;

chipakos-original
01-03-17, 06:37
Ψάχνω να βρω αισθητήρα απο κάμερα παρακολούθησης.
που μπορώ να βρω;;

Αυτήν την φωτοαντίσταση θα την βρεις σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικών....

ThanosGr
01-03-17, 07:38
Σε προβολέα led την κατήργησα και ανάβει μόνιμα. Αν δεν σε απασχολεί η κατανάλωση βεβαίως.

paulk
01-03-17, 08:22
Έβγαλα την φωτοαντίσταση αλλά δεν ανάβει..
χθες τε led άναβαν πολύ λίγο, 4 ήταν καμένα και μόνο 2 ήταν πολύ φωτεινά.
και σήμερα δεν ανάβει τίποτα...για αυτό σκέφτηκα την φωτοαντίσταση μήπως κάηκε.
ρεύμα πηγαίνει κανονικά..
μερικά λεντ δείχνουν 4,25V και άλλα 0,5V
και η φωτοαντίσταση 7,7V...
να κάηκε κάτι άλλο;;

chipakos-original
01-03-17, 08:49
Έβγαλα την φωτοαντίσταση αλλά δεν ανάβει..
χθες τε led άναβαν πολύ λίγο, 4 ήταν καμένα και μόνο 2 ήταν πολύ φωτεινά.
και σήμερα δεν ανάβει τίποτα...για αυτό σκέφτηκα την φωτοαντίσταση μήπως κάηκε.
ρεύμα πηγαίνει κανονικά..
μερικά λεντ δείχνουν 4,25V και άλλα 0,5V
και η φωτοαντίσταση 7,7V...
να κάηκε κάτι άλλο;;
Ο αισθητήρας δεν ανάβει ΠΟΤΕ ...βάλτον στη θέση του.Ο αισθητήρας δηλαδή η φωτοαντίσταση αντιλαμβάνεται μόνο το φως ή το σκοτάδι.Μάλλον σου έχουν καεί λεντάκια....

paulk
01-03-17, 09:19
ναι ξέρω τι κάνει ο αισθητήρας..εγώ τον έβγαλα για να δω μήπως φταίει αυτό και δεν ανάβουν..
λεντακια έχουν καεί μερικά και τα άλλα άναβαν λίγο..μόνο 2-3 άναβαν πολύ..
τώρα δεν ανάβει τίποτα...και πριν βγάλω τον αισθητήρα δεν άναβε τίποτα...τόσο άτυχος είμαι και κάεικαν όλα τα led;
και σε άλλη μια κάμερα έχουν καεί μερικά αλλά τα άλλα ανάβουν κανονικά..

katmadas
01-03-17, 09:27
τα λεντ ανβουν μεσω τρανσιστορ που ειναι ακριβως πισω απο την φωτοαντισταση.
Αλλα δεν νομιζω να μπορτεις να το αλλαξεις.
Και να το αλλαξεις αν ειναι καμενα τα λεντ δεν θα αναβουν.
Πρεπει να τα τσεκαρεις και αυτα ενα ενα και να αλλαξεις τα καμενα.

paulk
01-03-17, 09:39
Μάλιστα οπότε αν κάεικε το τρανσιστορ δεν γίνετε κάτι..
Ο αισθητήρας έχει - και + ή μπαίνει όπως να ναι?
Πως να τα τσεκαρω ένα ένα...πρέπει να τα ξεκολλήσω??

chipakos-original
01-03-17, 10:36
ναι ξέρω τι κάνει ο αισθητήρας..εγώ τον έβγαλα για να δω μήπως φταίει αυτό και δεν ανάβουν..
λεντακια έχουν καεί μερικά και τα άλλα άναβαν λίγο..μόνο 2-3 άναβαν πολύ..
τώρα δεν ανάβει τίποτα...και πριν βγάλω τον αισθητήρα δεν άναβε τίποτα...τόσο άτυχος είμαι και κάεικαν όλα τα led;
και σε άλλη μια κάμερα έχουν καεί μερικά αλλά τα άλλα ανάβουν κανονικά..

Πρέπει να δεις σε τι συνδεσμολογία είναι τα λέντ. Αν είναι σε σειρά τότε ακόμη και ένα λεντ να καεί θα σβήσουν όλα.Μόνο αν είναι παράλληλα μπορεί να δεις κάποια να δουλεύουν και κάποια άλλα να είναι σβησμένα.Επίσης η φωτοαντίσταση δίνει εντολή στο τρανζίστορ ΜΟΝΟ αν είναι σκοτάδι να ανάψουν οπότε αν το αφαίρεσες νομίζω ότι δεν θα ανάψουν καθόλου. Πρέπει να το βάλεις στη θέση του και να σκοτεινιάσης την περιοχή έτσι ώστε να δεις τα λέντ να συμπεριφέρονται όπως πρέπει εννοώ κάποια να ανάβουν και κάποια άλλα να μην ανάβουν..

paulk
01-03-17, 10:42
Θα το βάλω τον αισθητήρα..

Βασικά χθες άναβαν μόνο λίγα λεντ.έιχα βάλει μονοτική πάνω στον αισθητήρα για να δω πια δεν ανάβουν..
Το αποσυνδέω απο το ρεύμα και μετά απο λίγες ωρες που δοκίμασα δεν άναβε τίποτα...μετά αποσύνδεσα τον αισθητήρα για να δω μήπως φταίει..
Οπότε απο την στιγμή που άναβαν μερικά τότε είναι παράλληλα συνδεμένα.
Για να τα δοκιμάσω πρέπει να τα βγάλω απο την πλακετα ή μπορώ να δσωσω ρευμα στα ποδαρακια κάθε λεντ

gchal
01-03-17, 11:43
Πάρε το πολύμετρο βάλτο σε θέση μέτρηση ημιαγωγών και μέτρα τα led σαν διόδους,όποιο είναι βραχυκυλωμένο το πετάς ή όποιο είναι κομμένο πάλι το πετάς. Την φωτοαντίσταση την ελέγχης πάλι με το πολύμετρο στην θέση μέτρηση αντιστάσεων και στην κλίμακα 20 ΚΩ ή 200 ΚΩ όταν την κλείνεις με το χέρι χωρίς φώς το όργανο σου δείχνει άπειρο όταν την φωτίσεις ανάλογα με την φωτεινή ένταση θα σου δείχνει μερικά ΚΩ ή ΩΜ.

chipakos-original
01-03-17, 13:26
Θα το βάλω τον αισθητήρα..

Βασικά χθες άναβαν μόνο λίγα λεντ.έιχα βάλει μονοτική πάνω στον αισθητήρα για να δω πια δεν ανάβουν..
Το αποσυνδέω απο το ρεύμα και μετά απο λίγες ωρες που δοκίμασα δεν άναβε τίποτα...μετά αποσύνδεσα τον αισθητήρα για να δω μήπως φταίει..
Οπότε απο την στιγμή που άναβαν μερικά τότε είναι παράλληλα συνδεμένα.
Για να τα δοκιμάσω πρέπει να τα βγάλω απο την πλακετα ή μπορώ να δσωσω ρευμα στα ποδαρακια κάθε λεντ

Οταν τα Led είναι παράλληλα δεν μπορείς να τα ελέγξεις ένα ένα ξεχωριστά, δυστυχώς πρέπει να τα ξεκολλήσεις από πάνω από την πλακέτα ή αν γινόταν να ξεκόλαγες μόνο το ένα πόδι από το κάθε Led.

aktis
01-03-17, 14:53
Για το CdS , φωτοδιοδο ή φωτοκύτταρο ίσως ( αλλά όχι αισθητήριο , αισθητηριο ειναι ο sensor , to ccd της κάμερας ... αμα μπορεις διορθωσε τον τιτλο )

http://www.instructables.com/id/Photocell-tutorial/?ALLSTEPS

Για τα led , αφού αρχίσαν και καίγονται μερικά , σε λίγο θα καουν και τα άλλα . Δεν εχει νόημα να τα επισκευάσεις μερικώς .
Συνήθως ζουν 20 - 50 000 ώρες . Αμα ειναι σε καμμια σκοτεινή αποθηκη και ανάβουν και τη μέρα ... ή ο κινέζος τα υπεροδηγει για να βγαζουν περισσότερο φώς
γερνάνε και πριν την ώρα τους

FILMAN
02-03-17, 09:49
Το πιο πιθανό είναι τα LED να είναι ανά 3 ή 4 σε σειρά, και μετά όλες οι τριάδες / τετράδες να είναι παράλληλα, είτε άμεσα, είτε μέσω ξεχωριστής αντίστασης η καθεμιά. Οπότε αν έχεις τουλάχιστον ένα καμμένο LED σε κάθε τριάδα / τετράδα, δεν θα ανάβει τίποτα.

baladofatsas
02-03-17, 11:12
Καλημέρα! Πιθανοτατα είναι φωτοδίος, φωτοαντίσταση... Αν μπορείς το αφαιρείς, πας με αυτό σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικό υλικό και σου δίνουν ένα αντίστοιχο.
Επίσης αν μπορείς να βρείς μια άλλη χαλασμένη... μπορείς να κάνεις μια τράμπα...

FILMAN
02-03-17, 11:49
Στη φωτο που έβαλε φαίνεται να έχει φωτοαντίσταση, όχι φωτοδίοδο.

paulk
02-03-17, 12:43
Έβγαλα 5-6 λεντάκια και τα δοκίμασα...έχουν καεί..
Πήγα σε 2-3 καταστήματα και δεν έχουν φωτοαντισταση ούτε λεντ υπέρηθρα..
Το θέμα έιναι πως θα βρω άλλη πλακέτα στις ίδιες διαστάσεις..

FILMAN
02-03-17, 12:48
Καλά, να μην έχουν υπέρυθρα LED για φωτισμό (και όχι για τηλεχειριστήριο) το καταλαβαίνω, αλλά ούτε φωτοαντίσταση; :confused1:

mitsus78
02-03-17, 16:34
Στο ebay υπαρχουν

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

paulk
05-03-17, 09:51
τελικά βρήκα στο ebay πλακετάκι..
βρήκα led και φωτοαντίσταση, περιμένω να έρθουν να συναρμολογήσω.