PDA

Επιστροφή στο Forum : Σβησιμο τηλεορασης απο ???



geomariolis
01-03-17, 07:51
Καλημέρα σας. Εχω ενα πρόβλημα στο σπίτι το οποίο είναι περίεργο. Οταν ανάβω και σβήνω κάποια φώτα ή συσκευές μου σβήνει η εικόνα της τηλεόρασης για λίγα δευτερόλεπτα. Αυτό όμως δεν γίνεται με όλες τις γραμμές. Π.χ όταν ανοίγω τα φώτα απο τα δωμάτια μέσα (κρεββατοκάμαρες) δεν γίνεται αυτό. Γίνεται απο τα φώτα και τος συσκευές τις κουζίνας,του μπάνιου.
Τι μπορεί να είναι αυτό ;

elektronio
01-03-17, 08:04
Προφανώς κρεβατοκάμαρα με κουζίνα-μπάνιο έχουν διαφορετική γραμμή από τον πίνακα και δεν επηρεάζονται μεταξύ τους και επίσης προφανώς η τηλεόραση βρίσκεται στη γραμμή της κουζίνας.
Αυτό που παθαίνει η τηλεόραση μπορεί να οφείλεται σε υπερφόρτωση της γραμμής που να δημιουργεί βύθιση της τάσης ειδικά κατά το άναμμα ενεργοβόρας συσκευής κουζίνα θερμαντικό σώμα μπάνιου θερμοσίφωνας κλπ. Τα φώτα λογικά δεν θα έπρεπε να επηρεάζουν την τηλεόραση.

geomariolis
01-03-17, 08:07
Επίσης ξέχασα να αναφέρω. Αυτό γίνεται και όταν σβήνουν τα αντίστοιχα που είπα παραπάνω. Οχι μόνο όταν ανάβουν.

elektronio
01-03-17, 08:37
Επίσης ξέχασα να αναφέρω. Αυτό γίνεται και όταν σβήνουν τα αντίστοιχα που είπα παραπάνω. Οχι μόνο όταν ανάβουν.

Ίσως να είναι πολύ ευαίσθητη σε παράσιτα του δικτύου. Ίσως κάποιο φίλτρο να σου λύσει το πρόβλημα. Δοκίμασε να την συνδέσεις σε κάποια πρίζα της κρεβατοκάμαρας να δεις αν εξακολουθούν τα προβλήματα από τα φώτα.

αλπινιστης
01-03-17, 13:59
Να πω και την αιρετικη αποψη κανενος ξεσφιγμενου ουδετερου?
Τα φωτα δεν ειναι σημαντικο φορτιο για να σου προκαλεσει βυθιση η στιγμιαια διακοπη - εκτος αν τροφοδοτεις και κανενα αντιαεροπορικο προβολεα στη ταρατσα μαζι!

klik
01-03-17, 14:55
Μήπως είναι LG Ultrafine;
Αν ναι, δεν είναι βλάβη, είναι feature:
http://www.adslgr.com/forum/threads/975975-Η-οθόνη-LG-UltraFine-5K-που-πωλείται-από-την-Apple-έχει-δυσλειτουργία-όταν-είναι-κοντά-σε-WiFi-router
:lool:

geomariolis
01-03-17, 19:49
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αύριο θα το κοιτάξω και θα αναφέρω ό,τι βρώ.

CybEng
02-03-17, 16:27
Εάν δουλεύεις την TV με εσωτερική κεραία είναι φυσιολογικό. Ο σπινθιρισμός εντός των διακοπτών κατά τη μεταγωγή γεμίζει στιγμιαία με σκουπίδια το ηλεκτρομαγνητικό φάσμα στην περιοχή που γειτνιάζει. Τα ψηφιακά δεν δείχνουν και τόσο μεγάλη ανοχή στον η/μ θόρυβο.
Το ίδιο γίνεται και σε μια δική μου TV με εσωτερική κεραία. Μάλιστα έχω παρατηρήσει ότι η/μ σκουπίδια παράγουν και κάποιες φτινιάρικες λάμπες LED.

sakisr
02-03-17, 19:25
Παρε εναν ηλεκτρολογο να σου ελεγξει τον πινακα!Ισως χρειαστει κατανομη φορτιου αν με τα χρονια ορισμενες γραμμες φορτωθηκαν πιο πολυ απο καποιες αλλες.

GSR600
02-03-17, 19:54
Τα φωτα με τα οποια παρουσιαζεται το προβλημα ειναι φθορισμου??

mikemtb
18-04-18, 13:08
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αύριο θα το κοιτάξω και θα αναφέρω ό,τι βρώ.
Τελικά?

Sent from my SM-J710F using Tapatalk