PDA

Επιστροφή στο Forum : Led για φλας / Τι αντιστάσεις να βάλω;



georgez
02-03-17, 23:05
Καλησπέρα!

Πρώτα απ'όλα, να προεξοφλήσω πως είμαι άσχετος από βασική θεωρία ηλεκτρισμού, τύπους κλπ. Από γενικές επισκευές και projects πάντως πιάνουν τα χέρια μου.

Είπα να αλλάξω τα φλας στο scooter μου και να βάλω led. Θες λόγω ομορφιάς, λόγω μόδας, θες για το προτζεκτ καθεαυτό, κλπ κλπ.

Οι υπάρχουσες λάμπες είναι 10w πυρακτώσεως, BAU15S δυστυχώς γιατί σε περιορίζει λίγο σε επιλογές.

Για τα πίσω φλας έχω πάρει 2 κλασσικά κίτρινο-πορτοκαλί led με 22 smd led το καθενα, από ελληνικό μαγαζί. (βλ.φωτο1)
και για τα μπροστινά φλας πήρα 2 χ 2 σετ Eagle drl switchback από Κίνα Alliexpress. (βλ. φωτο2)

Τα πίσω δεν είχαν συσκευασία. Οι μόνες πληροφορίες που πήρα είναι ότι είναι 1 watt κατανάλωση. (Κάπου τα είδα και 1,2w)
Τα μπροστά switchback drl φλας είναι από 0,5 watt το καθένα, οπότε (2 x 0.5w) 1 watt για την κάθε πλευρά.


Η μπαταρία κλασσικά 12 volt, οπότε έχει κανείς ιδέα τι ΒΑΤΤΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ (πςςςς εε; είδατε;;! ανακάλυψα τον τροχό!)
χρειάζεται για να δουλέψουν σωστά χωρίς hyper-flashing;
Πόσα watt και πόσα Ohm για την κάθε περίπτωση ξεχωριστά;
Δεν ξέρω αν χρειάζονται κάποιες αλλες πληροφορίες που μπορεί να βοηθήσουν...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια και τις γνώσεις σας!

Φωτο1
68858

Φωτο2
http://i.ebayimg.com/00/s/MTAwMFgxMDAw/z/wCAAAOSwZ8ZW8QWT/$_1.JPG?set_id=880000500F

gchal
03-03-17, 01:31
Καλησπέρα!

Πρώτα απ'όλα, να προεξοφλήσω πως είμαι άσχετος από βασική θεωρία ηλεκτρισμού, τύπους κλπ. Από γενικές επισκευές και projects πάντως πιάνουν τα χέρια μου.

Είπα να αλλάξω τα φλας στο scooter μου και να βάλω led. Θες λόγω ομορφιάς, λόγω μόδας, θες για το προτζεκτ καθεαυτό, κλπ κλπ.

Οι υπάρχουσες λάμπες είναι 10w πυρακτώσεως, BAU15S δυστυχώς γιατί σε περιορίζει λίγο σε επιλογές.

Για τα πίσω φλας έχω πάρει 2 κλασσικά κίτρινο-πορτοκαλί led με 22 smd led το καθενα, από ελληνικό μαγαζί. (βλ.φωτο1)
και για τα μπροστινά φλας πήρα 2 χ 2 σετ Eagle drl switchback από Κίνα Alliexpress. (βλ. φωτο2)

Τα πίσω δεν είχαν συσκευασία. Οι μόνες πληροφορίες που πήρα είναι ότι είναι 1 watt κατανάλωση. (Κάπου τα είδα και 1,2w)
Τα μπροστά switchback drl φλας είναι από 0,5 watt το καθένα, οπότε (2 x 0.5w) 1 watt για την κάθε πλευρά.


Η μπαταρία κλασσικά 12 volt, οπότε έχει κανείς ιδέα τι ΒΑΤΤΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ (πςςςς εε; είδατε;;! ανακάλυψα τον τροχό!)
χρειάζεται για να δουλέψουν σωστά χωρίς hyper-flashing;
Πόσα watt και πόσα Ohm για την κάθε περίπτωση ξεχωριστά;
Δεν ξέρω αν χρειάζονται κάποιες αλλες πληροφορίες που μπορεί να βοηθήσουν...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια και τις γνώσεις σας!

Φωτο1
68858

Φωτο2
http://i.ebayimg.com/00/s/MTAwMFgxMDAw/z/wCAAAOSwZ8ZW8QWT/$_1.JPG?set_id=880000500FΜήπως είναι έτοιμα για 12v ?? κοίταξε τί προδιαγραφές έχουν απο τον προμηθευτή !!

georgez
03-03-17, 01:51
Μήπως είναι έτοιμα για 12v ?? κοίταξε τί προδιαγραφές έχουν απο τον προμηθευτή !!

Εννοείται ότι είναι για 12v. Το θέμα είναι, από αυτά που έχω διαβάσει, ότι λόγω της πολυ μικρής κατανάλωσής των led, θα αναβοσβήνουν πιο γρήγορα από το φυσιολογικό επειδή το κύκλωμα νομίζει ότι είναι καμμένα. Συμπάθα με αν εννοείς κάτι άλλο.. πιο βαθύ ηλεκτρολογικά..

Για τα switchback απο Alliexpress εχω specs. Για τα αλλα απο Ελλαδισταν οχι.

Technical parameters:


Operating voltage: 9-16V
Wattage : 0.5W/pcs
Lamp beads Color: 6500-7000K
Single lamp beads flux: 80-90Lm (after adding lens light can reach 110-120LM)
Operating temperature range: -40 c- + 80 c
Dimensions: Light surface diameter: 2.3cm ,Screw diameter: 1cm
Color: White turning yellow lane

mitsus78
03-03-17, 04:21
Αυτά για να δουλέψουνε στα 12ν έχουνε ήδη αντίσταση μέσα. Από τα λεγόμενά σου "θα αναβοσβήνουν πιο γρήγορα... " , κατάλαβα ότι δεν τα έχεις παραλάβει ακόμα. Περίμενε να έρθουνε και μετά πες μας τι κάνουνε.

GR_KYROS
03-03-17, 08:50
Ναι όντος θα έχεις πρόβλημα με τον αυτόματο, θα πρέπει να εξομοιώσεις περίπου με την ίδια ισχύ 10w με μια αντίσταση παράλληλα ίσως 10-15Ω

georgez
03-03-17, 10:44
Αυτά για να δουλέψουνε στα 12ν έχουνε ήδη αντίσταση μέσα. Από τα λεγόμενά σου "θα αναβοσβήνουν πιο γρήγορα... " , κατάλαβα ότι δεν τα έχεις παραλάβει ακόμα. Περίμενε να έρθουνε και μετά πες μας τι κάνουνε.

Η αλήθεια είναι πως δεν τα έχω παραλάβει ακόμα αυτά από Κίνα. Αυτά που έχω ήδη, όντως, δεν έχω δοκιμάσει να τα βάλω για να δω πως θα συμπεριφερθούν. Απλά συνήθως αυτό είναι το αποτελέσμα.
Λογικα στις μέρες μας δεν είναι θέμα ενσωματωμένης αντίστασης στα led αυτοκίνησης, αλλά μάλλον έχει να κάνει μόνο με την λειτουργία των φλας.
Ξαναλέω πως μάλλον είμαι ο λιγότερο σχετικός με τα θέματα αυτά εδώ μέσα.

georgez
03-03-17, 10:55
Ναι όντος θα έχεις πρόβλημα με τον αυτόματο, θα πρέπει να εξομοιώσεις περίπου με την ίδια ισχύ 10w με μια αντίσταση παράλληλα ίσως 10-15Ω

Οκ.. Ξέρεις μήπως αν με ένα φλασέρ για led θα λύσω πιο εύκολα τον "γρίφο";; Εννοώ, χωρίς να μπλέξω με συνδεσμολογίες κλπ

GR_KYROS
03-03-17, 11:19
ε ναι είναι ποιο σωστό νομίζω

http://www.stelpet.gr/gr/el/products/flaser-led-me-2-akides-roc

mitsus78
03-03-17, 15:52
Δεν το ηξερα αυτο Κυρο

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pourpou
03-03-17, 20:43
αν δεν εχεις τη δυνατοτητα να βαλεις ενα φλασερ για led τοτε πρεπει να βαλεις στην καθε πλευρα μια αντισταση ισχυος.αν οντως η καθε λαμπα ειναι 10w τοτε θες για την καθε πλευρα μια αντισταση 20w.
θα τη συνδεσεις παραλληλα με τη μια λαμπα της πλευρας στο μπροστινο μερος ή στο πισω οπου εχεις χωρο.

ioannis_83
03-03-17, 22:59
συνηθως η ενταση που σταματαει να φλασαρει γρηγορα ειναι μικροτερη απ την ονομαστικη της λαμπας.οποτε,δοκιμασε αντιστασεις ξεκινωντας ας πουμε απο 30ομ,δες σε ποια τιμη σταματαει να φλασαρει γρηγορα και βαλε αυτη.πρεπει να βρεις τη μεγαλυτερη δυνατη τιμη,αλλιως θα εχεις αρκετη θερμοτητα.

georgez
04-03-17, 00:08
Οκ μάλλον λέω να επιλέξω το φλασερ. Πιο χρονοβόρο λόγω λυσίματος πλαστικών αλλά πιο απλό.

Κάτι ακόμα..
Τα μπροστινά switchback φλας θα μπουν σαν ζευγάρια, ένα ζευγάρι αριστερά και ένα δεξιά.. Πως πρέπει να τα συνδέσω για να δουλεύουν σαν συστοιχία;
Θυμίζω πως δουλεύουν σαν φωτα πορείας με λευκό φως και αλλάζουν σε διακοπτόμενο κίτρινο φως όταν βγάλουμε φλας..

Ο κατασκευαστής λέει τα ακόλουθα:
Wiring Description: the red wire ACC, black lines Battery - white line then turned positive (to achieve synchronous flashing turn yellow)

Μπορεί κάποιος να σχεδιάσει ένα πρόχειρο διάγραμμα;;

spirakos
04-03-17, 00:28
Εγω εμπιστευθηκα τους κινεζους
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=85823

mitsus78
04-03-17, 08:09
Και υπαρχει και αυτο. http://www.eachbuyer.com/4pcs-50w-6ohms-led-turn-signal-light-resistor-for-12v-motorcycle-car-silver-p342261.html

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

georgez
04-03-17, 12:49
Thanks για το link!
Βλέπω ότι αυτές οι αντιστάσεις των 50w 6ohms παίζουν πολύ στα κινέζικα site, είτε μόνες τους είτε πακέτο με τα led.
Όμως πως να ξέρω ότι τα 50w 6ohms κάνουν για την περίπτωσή μου;;

mitsus78
04-03-17, 16:23
Εγω δεν ξερω να σου απαντησω. Το λινκ μου ηρθε σε email προσφορας εχθες. Αν θελεις περιμενε λιγο μηπως και απαντησει καποιος που ξερει


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pourpou
05-03-17, 10:41
Thanks για το link!
Βλέπω ότι αυτές οι αντιστάσεις των 50w 6ohms παίζουν πολύ στα κινέζικα site, είτε μόνες τους είτε πακέτο με τα led.
Όμως πως να ξέρω ότι τα 50w 6ohms κάνουν για την περίπτωσή μου;;τα 50w ειναι για οχηματα που εχουν λαμπες 21w στα φλας.δηλαδη δυο λαμπες στην πλευρα επι 21w=42w. εσυ ειπες εχεις λαμπες 10w αρα θες μικροτερη αντισταση γυρω στα 20 με 25 w.
τωρα για τα ωμ μετρα μια λαμπα μαμισια με πολυμετρο να δεις ποσα ωμ ειναι.αν π.χ ειναι 10ωμ τοτε θες αντισταση 5ωμ κι αυτο γιατι εχεις δυο λαμπες συνδεδεμενες παραλληλα στην καθε πλευρα.δηλαδη οτι σου δειξει το οργανο δια δυο

ezizu
05-03-17, 13:18
τα 50w ειναι για οχηματα που εχουν λαμπες 21w στα φλας.δηλαδη δυο λαμπες στην πλευρα επι 21w=42w. εσυ ειπες εχεις λαμπες 10w αρα θες μικροτερη αντισταση γυρω στα 20 με 25 w.
τωρα για τα ωμ μετρα μια λαμπα μαμισια με πολυμετρο να δεις ποσα ωμ ειναι.αν π.χ ειναι 10ωμ τοτε θες αντισταση 5ωμ κι αυτο γιατι εχεις δυο λαμπες συνδεδεμενες παραλληλα στην καθε πλευρα.δηλαδη οτι σου δειξει το οργανο δια δυο

Να σημειωθεί ότι η αντίσταση των νημάτων της λάμπας είναι διαφορετική, όταν η λάμπα είναι σβηστή από όταν είναι αναμμένη (δηλαδή τα ψυχρά νήματα μιας σβηστής λάμπας, με τα ζεστά νήματα της ίδιας λάμπας σε λειτουργία, έχουν διαφορετική αντίσταση). Τα νήματα έχουν μεγαλύτερη αντίσταση όταν είναι ζεστά.
Οπότε νομίζω θα έχεις σωστότερο αποτέλεσμα αν χρησιμοποιήσεις τον τύπο R= V^2/W για να βρεις την αντίσταση της λάμπας.
Π.χ. στην περίπτωσή σου (με λάμπα 10W / 12V όπως αναφέρεις) R=14.4Ω δια δύο (εφόσον ανά πλευρά είναι 2 λάμπες-αντιστάσεις παράλληλα ) 7,2Ω και αν λάβεις υπόψη και το ενδεικτικό λαμπάκι στο καντράν (που πιθανών να είναι 3W) και μάλλον συνδέεται και αυτό παράλληλα, τότε η συνολική αντίσταση είναι περίπου 6,26Ω.
Τώρα όσο αφορά τα Watt της αντίστασης, αν η διαφορά τιμής μεταξύ των αντιστάσεων 25W και 50W δεν είναι αξιόλογη, εγώ θα έβαζα στα 50W.

FILMAN
06-03-17, 10:49
Τελικά τα LED τα βάζει ο κόσμος για να μην έχει μεγάλη κατανάλωση; :confused1:

georgez
08-03-17, 14:48
ε ναι είναι ποιο σωστό νομίζω

http://www.stelpet.gr/gr/el/products/flaser-led-me-2-akides-roc

Να ρωτησω κατι σε σχεση με το φλασερ στο link που εχεις βαλει ή και γενικοτερα για τα φλασερ led..

..τα watt που αναγραφονται, αφορουν το ευρος του συνολου των watt πανω στο οχημα (π.χ 4 φλας x 1w= 4w )
ή το ευρος ανα τεμαχιο;; Γιατι μπορει ας πουμε τα μπροστινα led να ειναι 0.5w το καθενα και τα πισω απο 1w.

ezizu
08-03-17, 15:32
Τα αναγραφόμενα Watt του flasher, αφορούν τα watt, συνολικά, των φορτίων (λαμπτήρων, led ή led σε συνδυασμό με αντιστάσεις) τα οποία μπορεί να τροφοδοτήσει ταυτόχρονα το flasher, ώστε να λειτουργεί με ασφάλεια και χωρίς να καταστραφεί..

Αν π.χ. το μηχανάκι έχει λάμπες 5W (τυχαία ισχύς) σε κάθε φανάρι φλας (μπρος και πίσω) και λειτουργεί μόνο η δεξιά πλευρά ή μόνο η αριστερή πλευρά, σαν ένδειξη πορείας (φλας), τότε η συνολική ισχύ των φορτίων είναι:
10W + 3W(ενδεικτικό λαμπάκι στο καντράν) = 13W ταυτόχρονα ανά πλευρά αντίστοιχα.

Αν π.χ. λειτουργεί και σαν αλάρμ (που πρέπει να αναβοσβήνουν ταυτόχρονα και τα 4 φανάρια φλας, συν το/τα ενδικτικό/ά λαμπάκι/κια) τότε τα φορτία είναι :

10W (δεξιά πλευρά) + 10W (αριστερή πλευρά) +3W (ενδεικτικό λαμπάκι, αν υπάρχει ένα μόνο ενδεικτικό λαμπάκι και για της δυο πλευρές)= 23W

ή

10W (δεξιά πλευρά) + 10W (αριστερή πλευρά) +3W (δεξί ενδεικτικό λαμπάκι) + 3W(αριστερό ενδεικτικό λαμπάκι)= 26W

και και αυτό το flasher (για λάμπες) που αναγράφει τα watt πιο αναλυτικά :

http://www.stelpet.gr/gr/el/products/flaser-12v-2-akrodekton-me-vomviti-roc

georgez
08-03-17, 16:02
Σ'ευχαριστώ πολύ ezizu!!