PDA

Επιστροφή στο Forum : Επέκταση δικτύου κινητής τηλεφωνίας



tigiakou
05-03-17, 21:00
Καλησπέρα,
θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος έτσι ώστε να επεκτείνουμε το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.Το πρόβλημα μου είναι το εξής.Βρίσκομαι σε ένα λόφο.Εγώ είμαι συνεχώς στο χαμηλότερο σημείο του(στο ρέμα δηλαδή) και δεν έχω καθόλου σήμα στο κινητό.Στην καλύτερη περίπτωση μία μονάδα.Στην κορυφή του λόφου έχω φουλ σήμα.Η ευθεία απόσταση είναι περίπου 150 μέτρα και υπάρχει οπτική επαφή.Μπορώ με κάποιο τρόπο να ενισχύσω το σήμα στο χαμηλότερο σημείο?
Ευχαριστώ

leosedf
05-03-17, 21:13
Ρώτα τον δήμαρχο Βόλου που δε γουστάρει κεραίες και τις ξηλώνει :lool::lool:

Με αναμεταδότη που θα τον βάλεις στην κορυφή, δεν είναι φτηνοί.

nikosp
06-03-17, 00:35
Το πρόβλημα του αναμεταδότη είναι ότι χρειάζεται και κάποιο στήριγμα ας πούμε κάποια κολώνα επίσης χρειάζεται και ρεύμα

Υπάρχουν και περίεργοι που το κλέβουν γιατί τους φένεται πολύ σπουδαίο πράγμα

picdev
06-03-17, 08:53
Γίνεται , εκεί που δουλεύω επειδή δεν έπιανε τίποτα , μία εταιρεία κινητής τηλεφωνίας μας έβαλε στη ταράτσα αναμεταδότη

JOUN
06-03-17, 09:35
Παλιοτερα ειχα αυτο:http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=9065&menuId=11424
Δουλευε πολυ καλα αλλα τωρα βλεπω οτι δεχεται μονο 3G συσκευες.Χρειαζεται ιντερνετ γιατι απο εκει περναει την ομιλια του κινητου και φυσικα πρεπει να εχεις συνδεση στην vodafone.

Δες πως συνδεεται:http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=9067

aktis
06-03-17, 18:09
Αμα είσαι καλός πελάτης στα δίνουν ( 3G femtocell αν δεν κανω λάθος ειναι η επισημη ονομασια ... ) και τσάμπα , εχει σιγουρα και η cosmote αντίστοιχο , το λέει ΤΕΛΕΙΟ ΣΗΜΑ !!!,
δεν ξερω για την wind
Μαζι με σένα υποστηρίζει μεχρι και 10 γείτονες !

Γιώργο , απ οτι ξέρω , πάντα για συσκευές 3G ήταν και μόνο.

picdev
07-03-17, 07:31
εμάς μας έβαλε αναμεταδότη κανονικά στη ταράτσα , σαν μικρή κεραία είναι και δεν έχει όριο συνδέσεων

leosedf
07-03-17, 10:27
εμάς μας έβαλε αναμεταδότη κανονικά στη ταράτσα , σαν μικρή κεραία είναι και δεν έχει όριο συνδέσεων
Έχει..................

GiwrgosTH
07-03-17, 11:16
Τη λύση των back to back κεραιών πρέπει να δεις μάλλον.
Γιατί η απόσταση είναι σχετικά μικρή και λογικά θα κάνεις δουλειά.
Φυσικά μην περιμένεις θαύματα, αλλά αν η μια μονάδα γίνει 2 ή 3 καλά θα είναι.